Siirry pääsisältöön

Luukku 5 - Pähkinät - WFPB

Luukku 5, pähkinät. Olet tervetullut luukkuun myös, vaikka et käyttäisikään pähkinöitä ruokavaliossa. Niillekin on vaihtoehtoja.


S-kaupoissa ja Lidlissä olen nähnyt viimeksi kokonaisia, kuorimattomia saksanpähkinöitä. Voivat olla kivoja ja koristeellisia jouluna, ja jos tykkää kun pähkinän saa itse avata kuoresta.

Säilyvyydestä selvitin, että nämä säilyisivät paremmin kuin valmiiksi kuoritut, eikä olisi pakko pitää jääkaapissakaan.

Toisaalta, luin myös että näihin vaikuttaa silti ilman kosteus ja muut. Nämäkin pitää siis syödä pois, etteivät mene miksikään.

Säilyttäisin ainakin suljettuna omassa pussissaan, tai jossain kannellisessa rasiassa, mahdollisimman kuivana. Eikä siinä kaikki, luin myös että ajan mittaan kuivuvatkin joskus liikaa, ja pähkinä sisällä kutistuu. Muokkaus 11.12:Viimein löytyi kaupasta, huomasin että pussissa on reikiä. Ilmareikiä? Ei siis kovin tiiviisti saakaan säilyttää.

Saksanpähkinöiden lisäksi maapähkinöitäkin on välillä kokonaisina. Viimeksi näin Minimanissa.


Saattaa joutua myyjältä kysymään, jos ei heti löydy. Nämä eivät aina ole samassa hyllyssä, kuin muut pähkinät ja kuivahedelmät. Lidlin Alesto-merkkinen on ruskeassa pussissa, ja oli erillään viimeksi.

Hinta Alestolla oli 3,99 €/pussi, kilohinta ei jäänyt mieleen, mutta noin alle 7-8 €. Prismassa piti olla tämä sininen pussi verkkokaupan mukaan 400 g 2,59 €/pussi, 6,48 €/kg, mutta en sitten löytänyt viimeksi kuitenkaan. Olen aiempina talvina ostanut S-marketeista näitä.

Miten saksanpähkinä kuoritaan?



Kopauta jollain kovalla esineellä pähkinää sauman kohdalle. Mielellään yläosan puolelle. Jos pähkinä on keskeltä heikompi, se voi lähteä aika murusiksi. Välillä kuoren pala saattaa lentää kauemmas, mutta kun muutaman kopauttaa, saa asiaan tuntuman ja se alkaa sujua. Kerralla kunnon kopautus, niin että sisältö ei kuitenkaan hajoa muruiksi.

Välillä pähkinäsisus on tiukemmin kuoressaan, ja joutuu vähän vääntämään sitä ulos.
Toisinaan se tipahtaa ihan helposti.

Joskus valitettavasti saa huomata, että pähkinä on sisältä pilalla.

Jos pähkinä maistuu tai näyttää jotenkin rupulta, mustuneelta tai omituiselta, sitä ei kannata syödä ollenkaan, vaan valita seuraava pähkinä.

Ostin kerran monta pussia näitä, ja jokaisessa pussissa oli pari-kolme huonoa pähkinää seassa. Varmaan väistämätöntä, koska näistä ei päällepäin näe.  

Joulukuussa ostin, ja kesän korvilla söin viimeisen pussillisen. Eli siihen asti ainakin säilyivät avaamattomina. Parempi varmaan kuitenkin syödä ne jo aiemmin pois.


Jos et voi tai halua syödä pähkinöitä, niitähän ei ole pakko vegaanisella tai kasvipohjaisellakaan ruokavaliolla käyttää. Ks. tiedosto KoKaRu- reseptipankki, ruokavalion koostamisesta. Sielläkin luki: "Jos käyttää chian, hampun tai pellavan siemeniä, pähkinöitä ei tarvitse syödä."



Levästä valmistettuja vegaanisia rasvahappolisäravinteitakin on myynnissä. Kalahan saa omegansa levästä, tai jostain mikä syö levää. Ehkä siksi se levävalmistekin tuoksahti niin kalalle? Kerran kokeilin sellaista, mutta sitten aloin selvittää että onko pakko käyttää mitään valmistetta ja lakkasin ostamasta sitä. Käytän pellavansiementä enimmäkseen. 

Tämä Omega3:saanti ja pähkinöiden syöminen ovat asioita, mistä liikkuu internetin ihmemaassa varmaan monia katsantokantoja. Esimerkiksi ChefAJ ei syö pähkinöitä, ainakin mitä olen hänen ohjelmaansa kuunnellut YouTubessa. Resepteissä voi varmaan käyttääkin, jos kokkaa muille. Hänestä saa siis esikuvan itselleen hän, joka ei pähkinöitä tai siemeniä syö. 

Dr. Esselstyn ei suosittele potilailleen pähkinöitä, mutta pellavarouhetta kyllä.




Tämä oli mukava pähkinäsekoitus. Sain tuliaisina.

Ostan harvoin pähkinöitä. Yksi syy on se, että kun etsin vegaanisia tai kokokasvisruokareseptejä, niin pähkinät ja siemenet ovat yleinen raaka-aine. 
Voi olla jopa haaste joskus löytää pähkinättömiä reseptejä, vaikka niitäkin tarvitaan. Sama koskee myös avokadoja ja kookosta.

Olen myös useammin kuin kerran saanut lukea käsityksestä, ettei voisi olla vegaanisella tai kasvipohjaisella ruokavaliolla, jos pähkinät tai siemenet eivät kuulu ruokavalioon. Sehän ei pidä paikkaansa, ainakaan yksi yhteen sellaisenaan.

Ajattelinkin, että jos en osta pähkinöitä paljoa ikinä, niin resepteistänikin tulee sellaisia, mihin niitä pakollisesti ei tarvita. 

Lisäksi pähkinä on yksi niitä kalleimpia ruokaryhmiä hinnaltaan. Jos säästövinkkejä aion kehitellä, niin pähkinöiden jättäminen vähemmälle auttaa siinä. Ei sillä, etteivätkö ne säästöbudjettiin mahtuisi ollenkaan. Ovathan mausteetkin tosi kalliita, ja niitäkin silti tulee ostettua. 

Herkkuja on muitakin onneksi, kuin pähkinät.

Noin 10 euroa kilo on monesti rusinoissa ja kuivatuissa hedelmissä mielestäni käypä hinta säästöbudjetillakin, ainakin mitä olen itse huomannut. Ehkä 14 euroakin, joka on usein myös pakastemansikoiden hinta. Ainakin ollut, ennen kuin inflaatio iski, mutta vieläkin vaikkapa nuo luomurusinat Prismassa ovat usein olleet alle 10 euroa/kilo.

10 euron kilohinta olisi pääruoasta paljon, mutta herkuista joita syödään vähemmän, se ei ole niin paha sillä budjetilla mitä tavoittelen. Eikä marjoistakaan.


Jos käytät pähkinöitä, niin kivojahan ne ovat esimerkiksi puurossa.

Jos olen pitkään käyttänyt pellavarouhetta, niin kivaa vaihtelua on välillä laittaakin saksanpähkinöitä. Niistäkin saa niitä tärkeitä rasvahappoja, ja varmaan muitakin terveellisiä asioita.



Siemenissä on varmaan myös kaikenlaista, ja näitä sekoituksia ostan joskus salaatteja varten.

Siemenistä voi tehdä myös maitoja tai tahnoja.


Salaattiin voi laittaa siemeniä, pähkinöitä. Mutta myös kaurahiutaleita, kuten eräässä pula-ajan salattireseptissä. 
Niistä tulee joskus kiva makuvivahde, pähkinäinenkin jopa. Kun haluaa lisätä ruokaisuutta salaattiin, kaurahiutaleet ovat siis pähkinöille ja siemenille hyvä vaihtoehto, ellei sitten laita molempia.

Porkkanapannari vuoden 2021 joulukalenterista, ja maapähkinävoita

Entäs jos pähkinöitä tarvitsisi kaloreiden lisäämisen takia? Yksi vaihtoehto on myös syödä kaurahiutalevälipaloja aterioiden lisäksi. Sekin on Dr. Esselstyniltä kuulemani vinkki. Jos on yhtään tunne, ettei saa tarpeeksi syötyä, niin jostain syystä tämä tepsii. Itsekin olen niin kokenut. Ja muutkin kaurasta tehdyt välipalat, kuten banaanikeksit. Kaurassa on n. 7 % rasvaakin, joka on enemmän kuin monessa muussa viljahiutaleessa. 

Pähkinöistä ja siemenistä, herkuista ja rasvoista voisi tehdä vaikkapa useammankin joulukalenteriluukun verran juttua, mutta laitetaan tähän nyt loppuun vielä muuten vain ruokaan liittyvät radio-ohjelmat: Mitä Suomessa syötiin ennen perunaa ja ruisleipää? Suomalaisen ruokakulttuurin esihistoria

Aristoteleen kantapää- ohjelmassa myös Suomen ruokahistoriaa: Suomalaisen ruoan historia on niukkuuden ja säilömisen historiaa.


Jos ruokahistoria kiinnostaa muutenkin, niin vaikkapa Mark Kurlansky Suola, eräs maailmanhistoria.

Kirjastosta kerran bongasin, ja oli ihan mielenkiintoinenkin.

Kiitos vierailusta luukussa, huomenna 6. luukku ja samalla itsenäisyyspäivä.

Luukku 1 Suippokaali
Luukku 2 Kaurapuurorieskat
Luukku 3 Vihreät pavut
Luukku 4 Kiinankaali
Luukku 5 Pähkinät
Luukku 6 Nauris
Luukku 7 Punajuuri
Luukku 9 Lätyt
Luukku 10 Mausteseos
Luukku 11 Jouluruokia
Luukku 12 Ohra
Luukku 13 Jälkiruoat
Luukku 14 Kaali
Luukku 15 Punakaali
Luukku 16 Juuriselleri
Luukku 17 Palsternakka
Luukku 18 Kyssäkaali
Luukku 19 Porkkana
Luukku 21 15 minuutin ateriat
Luukku 22 Bataatti
Luukku 23 Peruna
Luukku 24 Hedelmät

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 105 € - Elokuu 3 ja 4 - 155 €/kk

 Elokuu pakettiin, loput ruokaostokset esiteltynä: = 8,99 € Sitruuna, 3,58 €/kg ,  500 g = 1,79 €/pussi Banaani reilun kaupan 1,432 kg x 1,59 €/kg = 2,28 € Luomu sitruuna 5,69 €/kg x 0,262 kg = 1,49 € Ruukkupersilja, unohtui kuvasta, 1,25 € Ananaspalat mehusta, unohtui kuvasta, 0,79 €/purkki Tofu Teriyiaki 1,39 € Tavallaan ensin hurjistuin, että taasenko meni yli 135 euroa ruokaan kuussa, mutta tuli ostettua myös marjoja, sekä laatikot papuja ja tomaattia, sekä kympillä ihan pelkkiä herkkuja. Eli paljon on siihen rahaan saanutkin, vaikka koko ajan tuntuu että kaikki kallistuu. Loppujen lopuksi tästä tuli ihan hyvä kuukausi.  26,44 € Suomalaisia marjoja: Mustikka 2 x 500g = 9,9 €/kg Mustikka 1kg = 8,99 € Puolukka 7,25 €/kg,  2 x 1,45 /200 g = 2,90€ Mustaherukka 7,75 €/kg,  1,55 €/200g x 3 = 4,65 € Marjat ja kaksia eri mustikoita. Huomasin toiset hieman edullisemmat mustikat lisäksi, kun olin jo laittanut koriin toisia. Olin että laitetaanpa mustikoita toisellekin...

WFPB - Ruokaostokset 50 €, Elokuu 1 ja 2

Elokuun ruokaostoksia, viikot 1-16.8. 2026 Piti käydä vain Minimanissa ja Lidlissä, mutta erinäisistä käytännön syistä päädyin Prismaan sekä Lidliin, ja päätin ostaa isoimmat ruokaostokset kerralla, ettei tarvitse asiaan saman tien palata. Poikkesin myös K-Supermarketissa, ja Minimanissa. Ainiin, ja Salesta taisin hakea kurkun ja tofun. Olen ilmeisesti käynyt kaikissa mahdollisissa kaupoissa, vaikka yritin pitää asiat yksinkertaisina. Yksinkertaiselta tämä elämä on tuntunut kyllä, eli ei sen puoleen.  Tässä Lidlistä.  Lidlin hedelmiä ja vihanneksia. Kaikki alle 1,5 €/kilo. Oatly luomu kauramaito 1,99 €/purkki, Prismasta = 5,97 € Juon kahvin yleensä mustana. Jos se ehtii jäähtyä, niin paras laittaa kauramaitoa ja sokeria. Luomu Oatly on siitä mielestäni ihmeellistä, että maistan jotenkin kerman ja rasvan.  Voi olla makuharha, koska siinähän ei ole lisättyä öljyä.  Kahvi jos on keitetty suodatinpussin läpi, siitäkin pitäisi olla ylimääräiset rasvat poistuneet. Nykyään ...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

WFPB - Ruokaostokset 70 € - Maaliskuu 4, 207 €/kk

 (Muokattu , Setämieskastikkeita ei saa enää. ) Loput maaliskuun ruokaostokset. Yhteensä maaliskuussa parisataa euroa, joka on siis yli tavoitteen. Eipä hätää mitään, sillä tässä kuussa tuli myös jatkon kannalta isoja säästöjä. Kuten marmeladit, taatelia pitkäksi aikaa, sekä luomu rusinoitakin pitkälle kevääseen. Ja sen verran tehokkaat ovat ostokset, että ei ole vieläkään kiire kauppaan vaikka on jo huhtikuu alkanut. Syyhyttää toki lähteä katselemaan paljonko pakastevihannekset maksavat, ja keksisikö jotain inspiraatiota huhtikuulle. Vielä on pakkasessa marjoja, euron banaaneita, ja jopa perunaa voi käyttää C-vitamiininlähteenä nyt kun olen oppinut sitäkin syömään myös raakana. Kuiva-aineet eivät ole loppumassa, voi tehdä leipää, keittää puuroja, keittää spagettia, on tomaattisäilykkeitä, ananaskakkukin on vielä tekemättä. Pakkasessa on vaikka mitä. Eli pärjäisin vaikka viikonlopun yli vielä komeasti.    =10.02 € Tumma makaroni 1,85 €/kg x 1,6 kg = 2,96 e Punaiset linssi...

WFPB - Ruokaostokset 7 € - Lokakuu 4 - 80 €/kk

Ruokaostospostauksen aika.  Katsotaan mitä tuli. Vältin ostelua ja kaupassakäyntiä, että saisin lokakuun ruokakulut alas.  Kaupassa kävelin vaikka minkä herkullisen ohitse. Haksahdin silti kalliiseen pikaruokaan, josta kuvat alempana. Tumma makaroni 1, 13€/ kg 400g,0,45  € X 2 = 0,90 € Omena Suomi 0,386 kg x 2,49  €/kg = 0,96 € Satsuma 0,99 €/kg x 0,564 kg = 0,56 € Ruukkupersilja 1,07 € Ruustinnan salaatti 1,79 € Piti laittaa koti mahdollisimman edustavaan ja sievään kuntoon hetkellisesti, ja siksi laitoin näitä ruukkuihin pöydille. Ostin tulilatvankin. Se maksoi vain alle 3 euroa Lidlissä, näillä pystyi täydentämään sisustusta vielä sitäkin halvemmalla. Salaattipurkin viereen mandariini- ja omena-asetelma. Edullista sisustamista hyötykasveilla. = 1,69  € Kauramaito Prismasta. Varsinaiset ruokaostokset tekivät n. 7  € , huvituksiin 7,90 € eli Picnicissä nautittu patonkisämpylä. En laske ruokakuluihin, mutta pitää tilittää jotta en ensin kerro vain koko...

WFPB - Viikon ruokaostokset - Kesäkuu 1. - 30 € - Muutto

Ostoksilla jatketaan.  Aivan eri meininki oli tämän kertainen muutto. Vuoden 2018 muuttoeväät olivat paljon eläinproteiinipainotteisemmat. Nytkin oli hieman vilunkipeliä ilmassa, vegaaninen suklaa, mutta se oli sellainen valinta. 2018 en ollut sen enempää ruoka-asioita miettinytkään, veuhtasin menemään vain. Uskaltaisiko laittaa kuvan niistä loppuun? *Ei herkille.* Vanhan asunnon siivouseväät siis tässä. 5.72 € Jouduin kaupassa kipaisemaan, koska eväsleipien kanssa sattui sekaannus. Kaupassa kipaiseminen oli yllättävän vaikeaa, koska tekemistä oli niin paljon. Piti ottaa pellillisestä sämpylöitä loput mukaan, ja jättää kaksi kotiin. Tulikin kaksi mukaan, ja loput jäi pois. Kaurahiutaletta, kikherneitä, banaaneja.  Muuttajan vinkit: mieti kylmiä eväitä esim kaura-ateria, tölkkipavut ruokatermari? leipaise illalla tai aamulla tuoreet sämpylät, peltileipätyyliin ilman kohotusta*, (*ilman kohotusta? Korjaus: Ilman vaivaamista.) tosi ihana jos ei tarvitse vanhaa jänkkileipää järsiä...

WFPB - Lanttu-perunakeitto - Paljon lanttua ja herneet

Miten saa lanttua kulumaan, jos ei ole tekemässä lanttulaatikkoa? Mieluiten resepti johon menee kunnollinen määrä kerrankin, eikä vain pientä palasta. Entä mihin voisi käyttää Split Peas - nimistä hernetuotetta, eli halkaistuja, kuivattuja herneitä? Jos ei keitä hernekeittoa. Ostin kerran Lidlistä ja olen siitä asti ihmetellyt, mitä niillä tekee. Eivät ole silti pakollisia tässä keitossa. Kiva keitto tai muhennos syntyy kun on tasapaino nesteen, vihannesten, perunoiden ja palkokasvien välillä.  Keittoajaltaan tämä keitto ei ole kaikista nopein, mutta jonkin verran pystyy vaikuttamaan raaka-aineiden valinnalla: Halkaistujen herneiden keittoaika on jopa 40 minuuttia. Nopeuttaaksesi prosessia voit niiden sijasta käyttää vihreitä tai punaisia linssejä, tai laittaa vain tölkistä kypsiä papuja. Valmista hernekeittoa voi myös laittaa sekaan.  Lantut saavat kiehua porkkanoiden kera ensin n. 10-15 minuuttia, jopa 20 minuuttia ennen, kuin lisätään perunat. Etteivät lantun palat jää raa-...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

WFPB - Ruokaostokset 12 € - Tammikuu 3, 126 €/kk

Tässä loput tammikuun 2025 ruokaostokset. Hintapohdintaa ja laskelmia perunasta ja kauramaidosta, mitä ne tulisivat maksamaan vuodessa ja paljonko niitä voisi mennä. Pakolliset vitamiinit ja lisäravinteet piti hankkia, niistäkin kuva. Ruokasuunnitelmaluonnos mitä lopuista voisi tulla, mitä on jäljellä tammikuussa. = 5,27 € Yleisperuna 2 kg, 0,90 €/kg = 1,79 € Jauhoinen peruna 2 kg 0,90 €/kg = 1,79 € = perunat yhteensä 3,58 € Porkkana 2 kg 0,85 €/kg = 1,69 € Perunat olisivat Salessa maksaneet reilusti yli 2 euroa säkki, kilohinta varmaan jopa 1,25 euroa. En muista, enkä ottanut kuvaa kun kävin, mutta jossain Salessa maksoi verkkokaupan mukaan jopa 1,23 €/kg. Eli kaksi kahden kilon säkkiä olisi tullut lähikaupassa maksamaan 4,90 €.  Säästin 4,90 - 3,58 €  = 1,32 € ostamalla Prismasta perunat. Jos käyttäisi vaikka 6 kiloa perunaa viikossa, se olisi vuodessa 312 kiloa. 0,9 kilohinnalla 280,8 € Jos peruna maksaa 1,25 euroa kilo, 6 kg perunaa viikossa vuoden on 390 ...