Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 42 € - Marraskuu 2

Tunnin kauppareissu vol 2. 
( Lisätty loppuun: Mitä hain Salesta tänään 16.11.2025)

9.11. Olin tulossa sunnuntaina kotiin päin kun kello oli jo melkein 19.

Olisin kolmekin päivää vielä pärjännyt kunnes vihannekset loppuvat, mutta jos heti käy niin ei tarvitse viikolla miettiä.
Isänpäiviltä tullessa koukkasin siis S-markettiin, ja laitoin kellon tunnin päästä hälyttämään.

Ei ollut mitään tarkkaa tietoa, mitä olen ostamassa. Päätin siis käyttää edellisen viikon ostoskuvaa kauppalistana. 
Muokkaus, ensin unohtui sellerin hinta, sitten tomaatit. 



12,99 €


  • Porkkana2kg, 0,95 €/kg =1,89 €
  • Ruukkubasilika 2x 1,59 €= 3,12 €
  • Kiinankaali 0,99 kg x 3,99 €/kg = 3,95 €
  • Kurkku 0,340 kg x2,59 €/kg = 0,88 €
  • Lanttu 2 kg x 1 €/kg = 1,05 €
  • Kyssäkaali 0,811 kg x 2,59 €/kg = 2,10 €
  • Selleri 8,76 €/kg, 2,19 €/250 g
  • Tomaatit olivat menneet vahingossa kurkkuina, eli ne olivatkin 0,768 kg ..1,99 € kilohinta oli melko sama kurkun kanssa, eli tuskinpa isoa vahinkoa koitui.
Tässä oli 6,25  eikäkö nyt se selleri unohtui, eli 6, 57,7,268  kiloa vihannesta. S-Marketissa oli kahden kilon lanttu- ja porkkanapussit, alle euron kilo. Kiinankaali hieman kalliimpaa kuin Lidlissä viimeksi, mutta kuitenkin alle neljä euroa kilo. 

Sunnuntai-iltana olivat jo parhaat menneet päältä, basilikat näyttivät nuupahtaneilta ja näin poispäin, mutta sehän ei haittaa. Totta kai, siinä oli isänpäivä ja kaikki.  

Pakkaseen tarkoitus laittaa basilikat muutenkin. 
Selleri puuttui viime viikolla, Lidlissä ei ollut silloin kotimaisia. Vaalea, ei kovin raikkaan näköinen tuo minkä ostin, mutta hyvä keitto siitä tuli. 

Joskus vihannekset ovat niitä laarin pohjimmaisia, varsinkin jos myöhään tulee käytyä kaupassa. Vaikka ostaisi kuinka tuoreena, ne olisivat saman näköisiä itselläkin jääkaapissa viikon päästä. Täydellisen vihanneksen etsintään ei aina kannata uhrata energiaa. 

Viime viikon kuva:

Ostoskuvan käyttäminen ostoslistana ei ollutkaan helppoa, silmät harittivat ja ympärillä juoksi yhtäkkiä lapsia jotka huusivat iloisina. Kiva heille, mutta tuntui, etten saa tolkkua tästä kuvastakaan, vaikka kuinka yritän. Kiersin vihanneshyllyä ympäri ja oli vähällä unohtua ostaa kurkku.

En siinä S-Marketissa ole usein käynyt, piti kyssäkaaliakin etsiä hetki.

Olisin voinut tulla toimeen ilman listaakin ja ostaa mitä mieleen tulee, tämä lähinnä hidasti kauppareissuani. Mutta päätin kokeilla onko se kätevää ensinnäkään, että ostaa samat ostokset uudelleen.

  • Appelsiini Etelä -Afrikasta Navel 0,656 kg x1,89 € = 1,24€
  • Banaani 0,604 kg x 1,45 €/kg = 0,88 €
  • Suomalainen omena 2,89 €/kg
2,26 kg hedelmiä. Yhteensä siis vihanneksia ja hedelmiä n.  10 kiloa.

Klementiinit vaihdoin appelsiineiksi, koska hintataso pysyi näin samassa. 
En huomannut olisiko S-Marketissa ollut yhtä edullisia mandariineja. Appelsiinit olivat hyviä. Afrikkalaisia Naveleita. Kotimaiset omenat valitsin, vaikka olisi siellä edullisia puolalaisiakin ollut.


Vaikka täydellistä hedelmää ei etsisikään, niin vahingossa ostin turhan kypsän klementiinin viimeksi, tämä myös viimekertainen ostoskuva jota käytin mallina.



  • Peruna 0,8 €/kg x 4kg = 3,18 €
  • Täysjyväspagetti 0,94 x 2 = 1,88 €/kg
  • Rainbow tofu luomu 200 g, 5,40 €/kg = 1,08 €
Neljä kiloa perunaa, kilo spagettia, ja 600 g tofua. Nyt on 14,11 + selleri 250 g, +tomaatti-kurkut, eli 15-16 kilon ostokset.

Tärkkelyspitoisten valinta, ostin totutun määrän perunaa, pari spagettipussia. Tässä vaiheessa alkoi jo olla hiostava tunnelma, perässä vedettävä kori alkoi vaikuttaa aika painavalta. 

Kävin pakastehyllyllä ja totesin ettei siellä ole lehtikaalia, ja mietin mikä olisi hyvä erityisen paljon kalsiumia sisältävä ruoka. Tofu tuli mieleen ja kävin vielä juoksemassa ne kaupan toisesta päästä. Kello tikitti.

Grillausmauste, 25,43 €/kg, 35g = 0,89 €
 
Vielä tämä ja ostokset painoivat 14 kiloa 460 grammaa. + selleri 250g+ ne "kurkkutomaatit" = 15-16 kiloa.

Olin mennyt S-Markettiin sisälle kello 18.54. 



Melkein puoli tuntia meni, vaikkei siellä ollut jonoakaan paljoa. Kummallista. 

Tässä kohtaa kuitenkaan ei ollut mennyt tuntia, joten päätin hakea kauramaidot vielä. Ne jäivät, kun kauhistuin miten painava kassi tulisi olemaan. Täytin jo kestokassin ja muovipussin  vihanneksilla ja hedelmillä, spageteilla, perunoilla ja tofuille.


Siinä tunnin ruokaostokset viikoksi. Eli 32,99 + kauramaidot 1,79 €  kaksi purkkia 3,58 = 36,57 €



Nämä lisäksi niin oli 16,46 + selleri. n. 18 kiloa ostoksia. Tuntui tosi painavilta, vaikka assistentti painaa suunnilleen saman verran, 15-16 kg ja jaksan hänet nostaa syliin ihan okei. Tietysti riippuu miten pitkälle pitäisi kantaa.

Lopullisesti, eli vasta haettuani vielä kauramaidot, tulin pihalle S-Marketista klo 

Jotain outoa, eli tämän mukaan kauramaitojen hakeminen ei kestänyt kuin 4 minuuttia. Johtui siitä kun muistin ottaa ulostuloajan vasta, kun olin jo puolessa välissä menossa takaisin sisälle. 
Pähkinänkuoressa siis, kauppareissussa kesti noin puoli tuntia. Plus kotimatka.

Vielä ostin  jauhoja ja ohraryynejä, eri päivänä. En ollut ruokaostoksilla mutta ne kannattaa napata joka kerta kun käy Minimanissa. 

Hiivaleipäjauho 3,19 € 2 kg

Ohraryyni kokonainen 2,39 €/kg

Nyt kaikki viikon ostokset = 42,15 €

Yhteensä kun yhdistää vielä ohrapussin ja hiivaleipäjauhopussin, 19 kiloa 460 grammaa + selleri 250 grammaa + melkein kilo kurkkutomaattia. Eli melko lailla 20 - 21 kiloa. 

Ja vielä unohtui basilikoiden painot. Ne punnitsin ilman ruukkuja kotona, niin sain tietää paljonko on kilohinta :


Tässä on kaksi ruukullista nyt puntarilla. Jos yksi basilikaruukku maksaa 1,59 €, kaksi on 3,18, kilohinta ruukkujen poistamisen jälkeen 46,76 €/kg.
1,49 € /kpl maksavan kahden basilikan kilohinta olisi 43,82 €/kg. Poistan tästä kyllä vielä ne paksuimmat varretkin, mutta...pähkinän kuoressa voidaan varmaan sanoa että ei ole edullista tavallaan, mutta verrattuna kuivattuun on, koska pieni Santa Maria Basilika, pussi 6g
0,89 €
on 148,33 €/kg

Kuivattu ja tuore basilika ovat maultaan kuitenkin melko eri asia, joten ei ole sanottua onko tämä vertailukelpoista asiaa. 

Maustemestassa iso purkki, 150 grammaa kuivattua basilikaa maksaa 5,99 €, sille kilohinnaksi tulee https://maustemesta.com/products/basilika-purkki-150g 
39,93 €/kg
Iso purkki ainakin siis kannattaa pitemmän päälle, jos voi valita.


Pakkasta ollut, ja lunta satanut. 


Tein eilen piparitaikinan, rasvattoman mutta siirappia laitoin. 
Hyviä pipareita tuli. Rakennetta voisi kuvailla sanalla superlonipatja. En ole koskaan maistanut mille se maistuu, ja etenkin jos lisätään kanelia ja sokeria, ja neilikkaa, inkivääriä.

Superloni on siis lähinnä rakenne, makuhan oli hyvä. Ei se haittaa, piparit kuivahtavat hieman, reunoista olivat jo rapsakoita. Kahviin tai kauramaitoon kun kastaa, niin hyvä tulee.


"Mitä? Etkö ole koskaan maistanut superlonipatjaa? Minä olen. "

Tietyissä asioissa täytyy kääntyä erityisasiantuntijan puoleen. Nyt on ainut ehjä patalappu lähdössä makutestiin.


Jauhoja piti laittaa, koska taikina niin löysää ettei pysy muuten takertumatta.


Makua kun miettii, kannatti tehdä. Nyt on kahvin kanssa jotakin. Omenasose oli tärkeä aines. 

Näin mahdollisimman vähän vaivaa: hetkessä illalla taikina valmiiksi, jääkaappiin. Jätin löysäksi että on varaa turvota. Heitin kourallisen kaurahiutaleitakin. Jauhotin päältä ettei takerru kelmuun, koska en leiponut tästä tiivistä palloa.

Aamu kun koitti niin uuni päälle. Jauhoja pöydälle ja taikinaa siihen. En käyttänyt edes kaulinta vaan painelin käsillä lätyn. Ei liian ohutta, koska tämä taikina tekee niin kovat piparit jos kuivuu, ettei niihin meinaa hampaat pystyäkään. Ohuita ei siis kannata tehdä, ainakaan tällä ohjeella:

Jos ei jaksa tehdä pipareita muutenkaan, mutta haluaa silti nauttia elämästä, kannattaa syödä köyhät piparit. Maistuvat ihan piparkakulle tai mille haluaa, ehkä eniten suklaalle, mutta ei tarvitse laittaa yöksi jääkaappiin, eikä kaulita:

Mustaherukkamehua aamupuurolla. Blendattu jäisinä, ei suodatettu. Olen lukenut joskus että mustaviinimarjassakin olisi kalsiumia, ja varmaan kaikenlaista muutakin.

Toivottavasti joku ei lue vahingossa että tonnin kauppareissu ja sitten pety, kun se olikin vaan tunnin kauppareissu.
Tonnin kauppareissua en tee, koska johan 40 eurolla tulee niin paljon ruokaa, ettei melkein jaksa kantaa.

Tunnin kauppareissussa on se hyvä puoli, että sitten se on ohi. Toisaalta kun viikkoon ei käy kaupassa siinä välissä, se on sitten shokki aina kun menee. Voi olla että ostokset ovat melkoista hulabaloota sen tunnin ajan, minkä siellä kaupassa maksimissaan viettää.

Toinen on että pitkä kaupassakäyntiväli luo tarpeen ottaa sitten kaikki kerralla, jolloin voi olla tosi paljon mietittävää yhtä aikaa. 


Ruokasuunnitelman mukaisesti tein eilen kyssäkaalikeittoa. Laitoin vähän porkkanaakin, perunaa, soijarouhetta. Kurkkusalaattiakin onneksi oli vielä.
Tämän voi tehdä uunissakin, kannattaa esikeittää porkkanat jos laittaa.
Hyvää oli. Kyssäkaali ei ole sellainen mikä hajoaa helposti mössöksi keitossa, kannattaakin jättää palaset tosi isoiksi. Niitä ei tarvitse keitellä tuntikausia, ovat mitä ovat, vähän ennen perunoita laitoin.

Kun haukkaa kyssäkaalia, se vähän kuin räjähdyspoksahtaa suussa ja sisältä tulee mehua ulos.
Käsittämätön kasvis, vahva suositus.
Kantapala oli vähän jäyhä, voi olla teräviäkin kohtia jos jättää kuorta liikaa. Tämä kannattaa kuoria.

Ok, tänään olisi uuden tunnin kauppareissun paikka jo. Marjoja on, koska viimeksi tuli se kilon mustikkapussi. Yksi omena on enää.
Tomaattia on leivän päälle. Vihannes- ja hedelmä, ja perunakeikka olisi tehtävä.



Nämä kolme lanttuakin ovat täysin hyvässä kunnossa, ja täyttä vitamiinia.
Olisi vaan kiva jos olisi jotain hedelmiä pöydälle, ja perunoita saisi olla 4 kiloa vähintään. Kauramaito vähissä.
 Viimeisistä porkkanoista laitoin porkkalaa tulemaan. Tilliä on pakasteessa.

Nyt on mennyt jo 90 euroa tässä kuussa, katsotaan löytyykö edullisia ruokia. Ja pitääkö vaihtaa ruokasuunnitelmaa.

Pakko ei ole lähteä, mutta saattaa olla että tänään kannattaisi. 
Nähdään, kiva kun kävit, tuossa edelliset ruokaostokset, ne olivat myös 1 h ostokset:



Loppulisäys, kun kävin kaupassa melkein heti. Mitä näitä viikkoa panttaamaan joten :
Salessa käynti oli pettymys. Ei monia hedelmiä alle 3 €/kg, mutta nyt kun katsoo niin ihan hyviä nämä ovat. Tuntui siellä kaupassa että voi järkytys, miten kallis ja vähävalikoimainen kauppa. Ei lanttuja, ei nauriita, yksi nahistunut bataatti olisi ollut jäljellä.

Perunat olivat sunnuntain iltapäivästä menneet, ei ollut enää niitä Toivoniemen pusseja 2 kg, vaan jotain eri perunoita ja jokaisella kilohinta yli 1 €, jopa huiteli puolessatoista eurossa.
En alkanut ostaa, haen ehkä huomenna aamusta.

Tai käyn K-Marketissa. Aikaa meni kun aloin tehdä lähtöä puolen maissa, kuittiin tuli kellonaika 16.06. Eli alle tunnin, mutta en saanut perunoitakaan. Joutuu siis uusimaan reissun jossain kohtaa viikkoa.


Näillä banaaneilla saa jo aamupuurot hyvään vauhtiin, omenoita on, testaan onko appelsiinit hyviä vai pahoja. Kauramaidolla voi huuhtoa piparkakut alas, kikherneet olivat puoleen hintaan ja keräkaali varmistaa vihannesvitamiinit, vaikka tulisi kipeäksi tai muita esteitä eikä pääsisi kauppaan uudelleen.
Hyvä että tein ensi viikoksi kastikkeen pakkaseen, jossa on porkkanat ja linssit. Paljon vähemmän siis tarvitsee nyt.

Ruokaostokset marraskuu:
Marraskuu 1, 50 €, tunnin reissu
Marraskuu 2, 42 €, tunnin reissu

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Porkkana - perunasosekeitto

Maittava ruoka erittäin helposti, porkkana-perunasosekeitto. Tai perunaporkkanasosekeitto, ihan kummin päin haluaa sen sanoa. Voi sanoa myös porkkana-perunasose, jos laittaa vähemmän nestettä. Tässä postauksessa tehdään tämä keitto tai sose, ja on yksi joululahjavinkkikin mikä tuli mieleen, ja eri versioita tästä keitosta. Lisäksi koska tämä oli edullinen resepti, katsotaan kuinka tämä soveltuu Aamiainen lähikaupasta-sarjaankin.  Laitoin porkkanoita ja perunoita noin puolet ja puolet. Tarkalla peruna-porkkanasuhteella ei liene merkitystä, vaan laita niin paljon kuin sattuu kumpiakin olemaan. Ainekset: Porkkanaa Perunaa Punaisia kuivattuja linssejä. vettä Porkkanat voi kuoria, ottaa päät pois, ja paloitella suurpiirteisesti. En käyttänyt pilkkomiseen paljoa  aikaa tai vaivaa. Kannattaa laittaa porkkanat ensin, keittää vähän aikaa, ja lisätä sitten linssit ja perunat. Koska voi olla, että porkkanat tarvitsevat pitemmän keittoajan kuin perunat. Ainekset on hyvä keittää hyvin, mut...

WFPB - Ruokaostokset 60 € - Joulukuu 3

Tässä postauksessa ostoksia joulukuussa, ja jouluksi. Pohdintaa leivän sokeripitoisuudesta ja eineksistä, vähän ruokien hintoja ja ulkona syötiin taas eväitä. Kelikamera ja assistentti, hyvät joulut. Tämä ei ole tekoälyn tuottama tiivistelmä. Ei sillä että se olisi oikein tai väärin, kunhan en ole vain joutanut perehtymään. On niin kiire tehdä kaikki itse, vaikka tekoälykin olisi keksitty. = 7,86 € Kaurajuoma luomu 1,99 € Yleisperuna harjattu 1,716 x 1,09 €/kg = 1,87 € Porkkana 2x 1kg = 2, 00 € Lanttu 1 kg x 2 = 2,00 € Ensin lähikaupan ostokset, 16.12. 2025 Salesta. Valintaperusteet: Ristikukkaiset, A-vitamiinin esiaste, kaikki on katettuna. Puhumattakaan, että kasvikset ovat aina enemmän, kuin tieteellisesti mitattujen ravintoaineidensa summa. Ihan kiva määrä kannettavaa, ja taas ei muuta kuin perusasioita. Kävin ensin jo auton vieressä miettimässä, lähtisikö ihan Prismaan asti, mutta päätin jättää väliin ja onneksi Salesta löytyi euron tarjouksia.  Ei tullut sen kalliimmaksi tav...

WFPB - Ruokaostokset 70 € - Joulukuu 1 ja 2

 Joulukuun ensimmäisen parin viikon ruokaostokset. 16,74 €  15,74 € Lanttu 0,5 €/kg, 0,99€/2 kg  Porkkana 0,5 €/kg, 0,99€/2 kg  Porkkana 0,5 €/kg, 0,99€/2 kg  Punajuuri 0,5 €/kg, 0,99€/2 kg  Pikakaurahiutale 0,74€/kg 0,37 €/500g Kaurajuoma luomu 1,69 €/l x 2 = 3,38 € Luomu täysjyvävehnäjauho 2,95 € korjaan 1,95 € Soijarouhe 6,98 €/kg, 500g = 3,39 € Meriläisen ruislimppu 3,90 €/kg,690 g = 2,69 € Prismasta nämä. Kahden kilon pussit lanttua, porkkanaa, punajuuria, ja pakkaseen ruislimpun.  Soijarouhe on kevyt ja kätevä, en tiedä luokitellaanko soijarouhe kokokasvisruoaksi. Mitään pahaa ei pitäisi olla lisätty, kokonaiset soijapavut varmasti olisivat kokokasvisruokaa eikä tämä. Vaaleassa soijarouheessa ei ole väriainetta sokerikulööri, jota on ruskeassa. Ruisleipähän on ultraprosessoiduksikin sanottua, mutta tässä oli nyt hapanjuurileipä ilman mitään ylimääräisiä ainesosia. Ruis, vesi, suola. Sport-näkkileipä on assistentille herkkupalaksi jonka päälle sa...

WFPB - Lanttuperunasose - Keitto

Tämän lanttuperunasosekeiton tein valmiista lanttusoseesta. Itse keittämällä pitää kuoria ja paloitella lantut, ja keittää niitä kunnes ne ovat aivan kypsiä. Sitten soseuttaa. Muusata ehkä ilman vettä ensin, ja lisätä vettä takaisin. Kaupan valmiit soseet ovat se valmistuote mihin turvaudun, vaikka yleensä teenkin mielelläni alusta asti monet ruuat.  Maksavat noin 4 euroa kilo yleensä, ja joulun mentyä tarjouksesta usein puoleen hintaan tai jopa eurolla. Tänään 2.12.2023 S-kaupassa oli 3,49 €/kg. Ks. myös  rieskat , jotka voi tehdä ylijääneestä lanttusoseesta tai lanttulaatikosta. Lanttulaatikko uunissa löytyy täältä . Lanttuperunasose: Kaadoin lanttusoseet kattilaan. Lisäsin vettä sen verran, että sose notkistui helpoksi sekoittaa. Ellei vettä lisää, sose alkaa kiehuessaan räiskyä ja pulputtaa. On hyvä olla haihtumisvaraakin. Loraus siirappia ja ripaus mustapippuria. Annoin lanttusoseen kiehua miedolla lämmöllä. Sekoitin välillä. En ottanut mitään tarkkaa kellonaikaa ylös. V...

WFPB- Ruokaostokset 25 € - Marraskuu 4 - 163 €/kk

Marraskuun loput ruokaostokset 24,52 €.  Marraskuussa 163 €/kk Lahjavinkkikin pukinkonttiin, joululimppua, kelikameraa, ja niin edelleen. Budjetti ylittyi jälleen, mutta sopi odottaakin. Tässä kuussa keskityin muun muassa paljonko aikaa menee kauppareissuihin, ja säästötavoite otti siinä(kin) hieman osumaa. Katsotaan ostokset siitä huolimatta: Banaani 0,905 kg x 1,79 e/kg = 1,62 € Bataatti 1, 356kg x 2,39 €/kg=3,24 € Sitruuna 0,215 kg x 3,49 €= 0,75 € Yleisperuna 1,495 kg x 1,09 € = 1,63 € Kaurajuoma luomu 1,99 €/l x 2 = 3,98 € =11,22 Kaikki hyvin tähän asti, eli 150 €/kk-budjetti olisi pitänyt vielä. Ei siinä vielä kaikki: silloin lähdin laittamaan kenkiä jalkaan saman tien, kun sain tietää että K-Marketissa ovat persimonit 1,69 €/kg. Budjetista viis, nehän kypsyvät pöydällä ensin, joten ei niitä pääse kuitenkaan syömään heti. Apua, mikähän tämä on. Olin unohtanut tällaisen ostoskeikan välistä.  Sanotaan että 5 euroa, pari kiloa perunaa, 1,99 € kauramaito, banaani. Kuitti huk...

WFPB - Marraskuun ruokia 2

Ruokasuunnitelma laadittuna marraskuussa, toimiva myös joulukuussa. Lisätty loppuun ruokalinkki, ja tähänkin , jossa on inkivääriä käytetty. 1. Maanantai, hernekeitto Hernekeitto, vegaanisesti ja vähäsuolaisesti .  Ruokajuomana vesi, tai jäisistä marjoista Lidlin tai muun miniblenderissä tehty suodattamaton mehu. Hernekeiton kanssa sopivat keitetyt tai paistetut perunat. Hedelmä tai salaatti jälkiruuaksi.  Tiistai, makaronilaatikko Makaronilaatikkoon testasin viimeksi punaisia linssejä, hyvin toimi. Soijarouhe on hyvä, tai pavut. Makaronilaatikosta on 3 ideaa: Makaronilaatikko vegaanisesti ja vähäsuolaisesti.  mustapavuilla Makaronilaatikko 0,99 €, porkkanaraasteella Makaronilaatikko mustapavuilla, porkkanalla + italiansalaatti Keitetyt punajuuret .  Keskiviikko, kastike ja perunat, spagetti Perunat ja kastike. Kastike: Porkkanaa Punaisia kuivattuja linssejä Paseerattua tomaattia, tai tomaattimurskaa. +(ainiin, ja vettä tietysti missä keitetään ensin porkkanat ja lin...

WFPB - Ruokaostokset 46 € - Marraskuu 3

Kolmas viikko marraskuuta takana, nyt on ostosten aika. Viikon ruokaostokset hain enimmäkseen lähikaupasta. Lehtikaalia pari pussia Minimanista.  = 10, 83 € Keräkaali 1,49 €/kg x2,121 kg= 3,16 € Kikherne norm.2,55-50% = 1,27 € Appelsiini 1,89 €x0,556 kg = 1,05 € Omena Ida Red 0,727 kg x 1,65 €=1,20 € Banaani 1,79 €/kg x 1,207 kg = 1,99 € Kaurajuoma luomu 1,99 € Kaali oli paras vihannes, koska se oli alle 1,5 euroa kilo. Porkkanoita ei muistaakseni ollut. Olisin voinut ostaa molempia. Hedelmiä myös, valitsin alle 2 €/kilo maksavia. Olisihan siellä ollut monenlaista. Perunat olivat vähissä, tai oli jotain erilaisia pusseja ja hinta melkein puolitoista euroa kilolta. Irtoperunat olivat vihertäviä ainakin päällimmäiset, toisella kertaa perunaa. Suomalainen omena 1 kg 3,49 €/kg - 30% = 2,44 €/kg Banaani 1,49 €/kg x1,081 kg = 1,61 € Lehtiselleri 250 g = 2,49 € Porkkana 1,29 €/kg Peruna 1,09 €/kg x 2 = 2,18 € = 10 € Kävin K-Marketissa asti hakemassa assistentille tankoparsaa varalta, näyt...

WFPB - Marraskuun ruokia 1

Marraskuun teemaruuat. Viime ostoksissa teemana oli tunnin kauppareissu viikoksi. Oli marraskuun 1. Mitä ruokia?  Kolmella pääruokalajilla voi pärjätä, ideoitahan riittää muttei kaikkia ehdi viikossa tekemään.  Väliruokiakin tarvitaan välillä kuten pikku keittoja, koska pitää ajoittain päästä puolikkaista vihanneksista eroon.  Ruokaideat, osittain samoja kuin lokakuussa , myös sellerikeittoa lisää jos sattuu löytymään kotimaista varsiselleriä vielä. 1. Lanttu ja porkkana, ja peruna Jos ostosten joukossa on edullista lanttua, porkkanaa ja perunaa, on kiva tehdä lanttu-perunavuokaa . Lantut ja porkkanat siinä esikeitetään vähän aikaa, mutta sen jälkeen tämä valmistuu itsestään uunivuoassa. Syvällisen maukas vanhanaikaisen tyylinen suomalainen kotiruoka.  Reseptissä käytin härkäpapurouhetta mutta ellei sitä satu olemaan, voi laittaa linssejä ja soijarouhetta.  Toinen idea lantusta: Tänä iltana teen tämän lantusta ja perunasta. Paitsi  italiansalaatti aineksi...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...

WFPB - Punajuuret - Mitä punajuurista? - Punajuurien keittäminen, pakastaminen ja käyttö

Eilen bongasin tarjouksen, että saisi halvalla punajuuria. Myös muut juurekset olivat tarjouksessa. Kokoan nyt tähän postaukseen kuvia ja mainintoja, joista voi myöhemminkin palauttaa mieleen ideoita punajuuriin liittyen.  Hyviä reseptilistoja on muuallakin, mutta tässä erikoistumme nyt siihen, että ollaan myös WFPB-maailmassa. Tässä tapauksessa se tarkoittaa, että vältetään rasvaa ja eläintuotteita ja vähennetään suolaakin.  Suolaa, öljyä, kermaa ja voita pystyy lisäämään aina, joten ei varmaan haittaa, jos joku ei ole samalla ruokavaliolla.  Ja käytän itsekin mm. sinappia jossa voi olla suolaa, kun teen punajuurille kastiketta. Resepti punajuurien kastikkeeseen voi mennä vaikka niin, että Dijon-sinappia, balsamiviinietikkaa tai ehkä punaviinietikkaa (jota en ole testannut), sitruunamehua ja jotain makeutusta, kuten vaahterasiirappia. Nyt käytän tuota koti-sinappia, jossa on makeutta valmiiksi. Puolet ja puolet balsamietikkaa ja sinappia. Sinappien valmistusaineluettelo ...