Siirry pääsisältöön

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita.

Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta.
Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen



Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli.
Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa.

Ohrarieskat

  •  3 dl ohrajauhoja
  • 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita
  • 2 dl perunamuusia
  • 1-2 dl vettä
  • suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl
Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä.
Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max.

Voit halutessasi laittaa muitakin jauhoja kuin ohrajauhoja, esim ruis tai täysjyvävehnä. Sitten ne eivät ole ohrarieskat, ja sehän ei haittaa.

Ohjeesta huolimatta, jos ei ole kuin 1 dl perunamuusia jäljellä, tai kaurapuuroa tai mitä ikinä: Rieskat siitä onnistuu tehdä. Jauhoilla ja vedellä voi jatkaa melko pitkälle. 


Taikina sekoitellaan ja kun se vaikuttaa hyvältä aletaan tekemään rieskasia. Ei kannata päästää liian tönkkiin, vaan ohentaa vedellä jos on liian jäykkää. Jauhoja tai kaurahiutaleita kannattaa ripotella, jos taikina uhkaa jäädä liian löysäksi.

Olen tehnyt niin että sen jälkeen kun käytän tuossa jauholautasessa, niin napakasti paiskaan sen rieskan pellille. Näin se leviää jo itsekseen niin, ettei sitä tarvitse enää paljoa muotoilla.

Näyttää olevan 14 rieskaa. Se on makuasia, miten isoja ja miten monta tekee.



Kello hälyttämään n. 15 minuutin päästä. Ainakin silloin on hyvä tarkistaa, ja jatkaa muutama minuutti aikaa tarvittaessa. Sitten ottaa ne pois uunista.


Näistäpä tuli oikein pehmeitä ja mukavia. Oli kiva lähteä kaupungille taskussa pussillinen lämpimiä rieskoja, niin ei varsinkaan houkuttele paistopisteet, eivätkä kaupassa leijuvat tuoreet leivän tuoksut.

Nämä voi käännellä heti niin eivät leivinpaperiin jää vettymään.



Paksu siivu kurkkua päälle. Tässä hieman liiankin ohut siivu. Sinappi sopii myös hyvin.

Nämä ovat nyt pelastus varsinkin kun ei oikein ehtisi leipoa. Tarvitaan kaikkea mihin ei tarvitse valmisteluja. Jos ei ole muusia, niin keitetyt perunat voi muusata ja käyttää. Saattaa vain tulla paakkuja, minusta jääkaapissa ollut kova peruna on joskus työläs muusata. Kaikenlaisia apuvälineitä varmaan kyllä löytyy. Käsin jos ei muu auta. 

Toisaalta, se paakku on pelkkää paistettua perunaa rieskan seassa, ei sen pitäisi olla muu kuin kulinaristinen elämys.

Tai tee näin:  Käytä perunat mikrossa, lorauta kasvimaitoa, ja muusaa haarukalla. Pitäisi pehmetä aika sujuvasti.


Kokonaisista perunoista tulee mielestäni jopa paremmat ja rapeammat rieskat, kuin muusiversiosta.

Lehtisalaatti, rieska ja kahvi. Ostin salaatin mutta en lähtenyt huuhtelemaan sitä Prisman saniteettitiloihin tai pullonpalautusautomaatille.
Omalla riskillä, luotan että ovat riittävän puhtaita varsinkin jos ei ota etummaista. Koska salaatti on kuiva, siinä varmaan elää vähemmän bakteereita kuin märässä lionneessa salaatissa.

Näin helppo leipä on superhyvää. Ei tarvinnut paistopisteellä poiketa. Leipäosastolta eniten lähinnä  houkuttaa juureen leivottu ruisleipä, toisaalta siinäkin on suolaa kunnolla. Nämä rieskat ovat myös pehmeitä verrattuna paksuun ruisleipään.

Jos suolaa välttää, on oma leipä paras ratkaisu.

Jos joku ihmettelisi mikä näihin on resepti, sanoisin varmaan että ei väliä, sotke vain muusia tai kaurapuuroa jauhoihin ja sekoita, lisää tilkka vettä jos tarvitsee. Mutta paras silti laittaa välillä ylös miten monta rieskaa mistäkin tuli. 

Esimerkiksi kaurapuurorieskoissa on vain ainekset, ei määriä. Puuroa oli alle puoli litraa, ainakin sen kokoinen Orthexin pakasterasia oli kuvissa.

Ja toinen ohje missä oli keitettyä perunaa ja jauhoja, mutta ei tarkkoja mittoja.




Perunarieskojen ohjeessa näkyy kuvissa kaksi perunaa.



Niitäkään ohjeita koskaan ole mielestäni liikaa, joissa kerrotaan määrät. Itsekin joskus jään arpomaan että miten se menikään.
Jos haluat rieskat jossa on enemmän aineksia ja melko pehmeät varmemmin, katso seuraava:


Pehmeät rieskat ja bataattikakkuset. Kuva on jo resepti, suolan määrä vaihtelee käyttäjäkohtaisesti. Kaurajauhojen tilalla voi käyttää pikakaurahiutaleita. Ovat melkein sama asia.

Silloin kun aloittelin WFPB-ruokavaliota enkä osannut kokata yhtään mitään, luulin etten enää ikinä syö leipää kun kaikissa valmiissa leivissä oli suolat ja jopa öljyt.

En tiennyt ettei jämämuusirieskoihin tarvita mitään kanamunaa tai öljyä. Ei käynyt mielessäkään miettiä mitään, kunnes alkoi löytyä ideoita.


Vielä yksi ohje eli lanttulaatikkorieskat, nyt ei ole lanttulaatikon aika mutta pakkasessahan voi olla soseita, tai jää jotain kasvissosekeittoa yli 


Niihin meni omenasosetta vähän. Valmista, kaupan.




Kun opettelin tekemään banaanikaurakeksejäkin olin ihmeissäni, mutta löysin Youtubesta ohjeen jossa punnittiin banaanitkin. 186 grammaa banaania tarvittiin, jos muistan oikein. Se saattoi olla liiankin tarkkaa, mutta sellainen banaani sattui sille kokille. Kyllä se oli sillä hetkellä mukava, että kerrottiin tarkasti. Hiki otsassa punnitsin aineksia. En sentään viilannut banaanista viiden millin siivua pois.



Olin luullut etten saa koskaan enää syödä mitään "hyvää" tai makeaa, kun en osannut käyttää mitään taateleita saman tien. Se ensimmäinen banaanikeksi jäi mieleen kyllä, kun en viikkoon ollut syönyt sokeria. Samoin ensimmäinen itse tehty leipä. Olin julistanut hiivan pannaan, kun koira kerran sai ähkykohtauksen syötyään raakaa hiivaleipää. Selvisi elossa. Vuosia meni kaupan leivällä kunnes rieskat pelastivat, ei tarvittu hiivaa.

Nyt mietin että oliko tämä vieläkin liian suuntaa antavalla tasolla, mutta toivottavasti onnistut, jos kokeilet.







Kommentit

  1. Hei! Kiitti taas ohjeista. Tulevat aina tarpeeseen. YouTube on tosi hyvä lähde, mut nyt oon oppinut käyttään ChatGPT:tä. Syötän vaan mitä aineksia kaapista milloinkin löytyy ja se suoltaa reseptejä sekunneissa kun pyytää vaan et WFPB pohjalta. Kun tuo oma mielikuvitus ei aina ihan keksi mitä kokkaisi. Suosittelen kokeilemaan. Hyvää Juhannusta!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Jee, hienoa, tuohan on tosi hyvä idea, ChatGPT siis kokeiluun.
      Voisi tehdä blogiinkin tekoälyreseptin, listaa samoista ruokaostoksista menyyn ja katsoo mitä tulee tulokseksi! Kiitos ja hyvää juhannustakin!

      Poista

Lähetä kommentti

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 105 € - Elokuu 3 ja 4 - 155 €/kk

 Elokuu pakettiin, loput ruokaostokset esiteltynä: = 8,99 € Sitruuna, 3,58 €/kg ,  500 g = 1,79 €/pussi Banaani reilun kaupan 1,432 kg x 1,59 €/kg = 2,28 € Luomu sitruuna 5,69 €/kg x 0,262 kg = 1,49 € Ruukkupersilja, unohtui kuvasta, 1,25 € Ananaspalat mehusta, unohtui kuvasta, 0,79 €/purkki Tofu Teriyiaki 1,39 € Tavallaan ensin hurjistuin, että taasenko meni yli 135 euroa ruokaan kuussa, mutta tuli ostettua myös marjoja, sekä laatikot papuja ja tomaattia, sekä kympillä ihan pelkkiä herkkuja. Eli paljon on siihen rahaan saanutkin, vaikka koko ajan tuntuu että kaikki kallistuu. Loppujen lopuksi tästä tuli ihan hyvä kuukausi.  26,44 € Suomalaisia marjoja: Mustikka 2 x 500g = 9,9 €/kg Mustikka 1kg = 8,99 € Puolukka 7,25 €/kg,  2 x 1,45 /200 g = 2,90€ Mustaherukka 7,75 €/kg,  1,55 €/200g x 3 = 4,65 € Marjat ja kaksia eri mustikoita. Huomasin toiset hieman edullisemmat mustikat lisäksi, kun olin jo laittanut koriin toisia. Olin että laitetaanpa mustikoita toisellekin...

WFPB - Ruokaostokset 50 €, Elokuu 1 ja 2

Elokuun ruokaostoksia, viikot 1-16.8. 2026 Piti käydä vain Minimanissa ja Lidlissä, mutta erinäisistä käytännön syistä päädyin Prismaan sekä Lidliin, ja päätin ostaa isoimmat ruokaostokset kerralla, ettei tarvitse asiaan saman tien palata. Poikkesin myös K-Supermarketissa, ja Minimanissa. Ainiin, ja Salesta taisin hakea kurkun ja tofun. Olen ilmeisesti käynyt kaikissa mahdollisissa kaupoissa, vaikka yritin pitää asiat yksinkertaisina. Yksinkertaiselta tämä elämä on tuntunut kyllä, eli ei sen puoleen.  Tässä Lidlistä.  Lidlin hedelmiä ja vihanneksia. Kaikki alle 1,5 €/kilo. Oatly luomu kauramaito 1,99 €/purkki, Prismasta = 5,97 € Juon kahvin yleensä mustana. Jos se ehtii jäähtyä, niin paras laittaa kauramaitoa ja sokeria. Luomu Oatly on siitä mielestäni ihmeellistä, että maistan jotenkin kerman ja rasvan.  Voi olla makuharha, koska siinähän ei ole lisättyä öljyä.  Kahvi jos on keitetty suodatinpussin läpi, siitäkin pitäisi olla ylimääräiset rasvat poistuneet. Nykyään ...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

WFPB - Ruokaostokset 70 € - Maaliskuu 4, 207 €/kk

 (Muokattu , Setämieskastikkeita ei saa enää. ) Loput maaliskuun ruokaostokset. Yhteensä maaliskuussa parisataa euroa, joka on siis yli tavoitteen. Eipä hätää mitään, sillä tässä kuussa tuli myös jatkon kannalta isoja säästöjä. Kuten marmeladit, taatelia pitkäksi aikaa, sekä luomu rusinoitakin pitkälle kevääseen. Ja sen verran tehokkaat ovat ostokset, että ei ole vieläkään kiire kauppaan vaikka on jo huhtikuu alkanut. Syyhyttää toki lähteä katselemaan paljonko pakastevihannekset maksavat, ja keksisikö jotain inspiraatiota huhtikuulle. Vielä on pakkasessa marjoja, euron banaaneita, ja jopa perunaa voi käyttää C-vitamiininlähteenä nyt kun olen oppinut sitäkin syömään myös raakana. Kuiva-aineet eivät ole loppumassa, voi tehdä leipää, keittää puuroja, keittää spagettia, on tomaattisäilykkeitä, ananaskakkukin on vielä tekemättä. Pakkasessa on vaikka mitä. Eli pärjäisin vaikka viikonlopun yli vielä komeasti.    =10.02 € Tumma makaroni 1,85 €/kg x 1,6 kg = 2,96 e Punaiset linssi...

WFPB - Ruokaostokset 7 € - Lokakuu 4 - 80 €/kk

Ruokaostospostauksen aika.  Katsotaan mitä tuli. Vältin ostelua ja kaupassakäyntiä, että saisin lokakuun ruokakulut alas.  Kaupassa kävelin vaikka minkä herkullisen ohitse. Haksahdin silti kalliiseen pikaruokaan, josta kuvat alempana. Tumma makaroni 1, 13€/ kg 400g,0,45  € X 2 = 0,90 € Omena Suomi 0,386 kg x 2,49  €/kg = 0,96 € Satsuma 0,99 €/kg x 0,564 kg = 0,56 € Ruukkupersilja 1,07 € Ruustinnan salaatti 1,79 € Piti laittaa koti mahdollisimman edustavaan ja sievään kuntoon hetkellisesti, ja siksi laitoin näitä ruukkuihin pöydille. Ostin tulilatvankin. Se maksoi vain alle 3 euroa Lidlissä, näillä pystyi täydentämään sisustusta vielä sitäkin halvemmalla. Salaattipurkin viereen mandariini- ja omena-asetelma. Edullista sisustamista hyötykasveilla. = 1,69  € Kauramaito Prismasta. Varsinaiset ruokaostokset tekivät n. 7  € , huvituksiin 7,90 € eli Picnicissä nautittu patonkisämpylä. En laske ruokakuluihin, mutta pitää tilittää jotta en ensin kerro vain koko...

WFPB - Viikon ruokaostokset - Kesäkuu 1. - 30 € - Muutto

Ostoksilla jatketaan.  Aivan eri meininki oli tämän kertainen muutto. Vuoden 2018 muuttoeväät olivat paljon eläinproteiinipainotteisemmat. Nytkin oli hieman vilunkipeliä ilmassa, vegaaninen suklaa, mutta se oli sellainen valinta. 2018 en ollut sen enempää ruoka-asioita miettinytkään, veuhtasin menemään vain. Uskaltaisiko laittaa kuvan niistä loppuun? *Ei herkille.* Vanhan asunnon siivouseväät siis tässä. 5.72 € Jouduin kaupassa kipaisemaan, koska eväsleipien kanssa sattui sekaannus. Kaupassa kipaiseminen oli yllättävän vaikeaa, koska tekemistä oli niin paljon. Piti ottaa pellillisestä sämpylöitä loput mukaan, ja jättää kaksi kotiin. Tulikin kaksi mukaan, ja loput jäi pois. Kaurahiutaletta, kikherneitä, banaaneja.  Muuttajan vinkit: mieti kylmiä eväitä esim kaura-ateria, tölkkipavut ruokatermari? leipaise illalla tai aamulla tuoreet sämpylät, peltileipätyyliin ilman kohotusta*, (*ilman kohotusta? Korjaus: Ilman vaivaamista.) tosi ihana jos ei tarvitse vanhaa jänkkileipää järsiä...

WFPB - Lanttu-perunakeitto - Paljon lanttua ja herneet

Miten saa lanttua kulumaan, jos ei ole tekemässä lanttulaatikkoa? Mieluiten resepti johon menee kunnollinen määrä kerrankin, eikä vain pientä palasta. Entä mihin voisi käyttää Split Peas - nimistä hernetuotetta, eli halkaistuja, kuivattuja herneitä? Jos ei keitä hernekeittoa. Ostin kerran Lidlistä ja olen siitä asti ihmetellyt, mitä niillä tekee. Eivät ole silti pakollisia tässä keitossa. Kiva keitto tai muhennos syntyy kun on tasapaino nesteen, vihannesten, perunoiden ja palkokasvien välillä.  Keittoajaltaan tämä keitto ei ole kaikista nopein, mutta jonkin verran pystyy vaikuttamaan raaka-aineiden valinnalla: Halkaistujen herneiden keittoaika on jopa 40 minuuttia. Nopeuttaaksesi prosessia voit niiden sijasta käyttää vihreitä tai punaisia linssejä, tai laittaa vain tölkistä kypsiä papuja. Valmista hernekeittoa voi myös laittaa sekaan.  Lantut saavat kiehua porkkanoiden kera ensin n. 10-15 minuuttia, jopa 20 minuuttia ennen, kuin lisätään perunat. Etteivät lantun palat jää raa-...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

WFPB - Ruokaostokset 12 € - Tammikuu 3, 126 €/kk

Tässä loput tammikuun 2025 ruokaostokset. Hintapohdintaa ja laskelmia perunasta ja kauramaidosta, mitä ne tulisivat maksamaan vuodessa ja paljonko niitä voisi mennä. Pakolliset vitamiinit ja lisäravinteet piti hankkia, niistäkin kuva. Ruokasuunnitelmaluonnos mitä lopuista voisi tulla, mitä on jäljellä tammikuussa. = 5,27 € Yleisperuna 2 kg, 0,90 €/kg = 1,79 € Jauhoinen peruna 2 kg 0,90 €/kg = 1,79 € = perunat yhteensä 3,58 € Porkkana 2 kg 0,85 €/kg = 1,69 € Perunat olisivat Salessa maksaneet reilusti yli 2 euroa säkki, kilohinta varmaan jopa 1,25 euroa. En muista, enkä ottanut kuvaa kun kävin, mutta jossain Salessa maksoi verkkokaupan mukaan jopa 1,23 €/kg. Eli kaksi kahden kilon säkkiä olisi tullut lähikaupassa maksamaan 4,90 €.  Säästin 4,90 - 3,58 €  = 1,32 € ostamalla Prismasta perunat. Jos käyttäisi vaikka 6 kiloa perunaa viikossa, se olisi vuodessa 312 kiloa. 0,9 kilohinnalla 280,8 € Jos peruna maksaa 1,25 euroa kilo, 6 kg perunaa viikossa vuoden on 390 ...