Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia.


Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa.

Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki.

Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittävät muiden ohessa. Vihanneksia ei lasketa kaloreihin nyt.

Bonusostokset: Lähikaupassa pikkuvierailu keskellä viikkoa. 

JA: Vaikka viimeksi kun sorruin, vannoin ettei enää koskaan, niin ostin hävikkikassin Lidlistä ja se teki 2 euroa lisää.


= 6,16 €

  • Lidlin peruna 0,85 €/kg 2kg x 2 2,69 € 3,38 €, väärää riviä katsoin ensin
  • Tyrnävän peruna Prismasta 2 kg 1,79 €
  • Myllyn Paras Tumma Makaroni 400 g 1,73 €/kg = 0,69 €
  • Myllyn Paras Täysjyvä Raketti Spagetti 350g 2,83 €/kg = 0,99 €
Tumma makaroni (melkein kokarua, ei aivan. Hiivaleipäjauhoista tehtyä) tosiaan on kokenut hinnannousun, ja varmaan rakettispagetti myös vaikka sen hintaa en olekaan seurannut. Tumma makaroni oli ennen marketeissa 0,45 €/400g, ja nyt siis tuo 69 senttiä pussi. Tavallista valkoista olisi ollut tarjouksessa alle 30 senttiä pussi.

Vielä ei oltu kahden euron rajaa ylitetty kilohinnassa, paitsi kilon pussi olisi ollut Prismassa 2,15 €. Edullisemmaksi tulevat 400 g pussit tummien makaronien osalta.

Rakettispagettia halusin italiansalaattia varten ostaa.

= 13,44 €

  • Banaani RFA 1,310 kg x 1,39 €/kg = 1,82 €
  • Luomu appelsiini 1 kg 2,59 €
  • Ruukkubasilika 0,99 €
  • Porkkana 1 kg 0,99 €
  • Palsternakka 0,310 kg x 2,39 €/kg = 0,74 €
  • Mukulaselleri 1,079 € x 2,89 €/kg = 3,11 €
  • Tomaatti Suomi 0,354 kg x 2,89 €/kg = 1,02 €
  • Kiinankaali 0,664 kg x 3,29  € = 2,18 €

Lidlissä oli porkkanat edullisia, Prismassa olisi 2kg säkki ollut vielä halvempaa kilohinnaltaan, mutta ostin nyt niin kauan, kuin muistin.

Suomalainen tomaatti on vihannekseksi sellainen hieman ei-edullinen, mutta sitä voi halutessaan verrata marjojen hintaan, jolloin se muuttuu halvaksi taas.

Appelsiinit innostuttavat Lidlissä, koska luomu appelsiinit eivät ole hinnalla pilattuja. Prismasta saisi melkein yhtä halvalla useimmiten, mutta Lidlissä on kiva tuo verkkopussi. 

En jää sitten valikoimaan niitä appelsiineja, kun pussissa ovat mitä ovat. Tosin, olen koko ajan aktiivisesti yrittänyt vähentää sitä, että etsisi aina parhaita vihanneksia. Tarpeeksi työllistävä vaikutus kauppareissuilla muutenkin.

Prismassa olisi ollut 0,99 jokin appelsiinitarjous. Luomuappelsiinit ovat joka kerta olleet hyviä, ja näissä on ohuempi kuori.

Käytän tomaatteja leivänpäällisenä, ja hampurilaisen välissä. Nyt kun on soijajogurttia, saa vaikka kiinankaalisalaatin. Huomasin äsken verrata, kun mietin hampurilaiseen salaattia : Jäävuorisalaattia olisi ollut Prismassa, mutta se oli espanjalaista ja maksoi täsmälleen saman verran kuin Prisman kiinankaali, kotimainen 

3,49 €/kg.
Jos terveellisyyttä, rapeutta, salaattimaisuutta ja kotimaisuutta hakee, voi valita siis kiinankaalin. Tai molemmat, jos käyttöä on. Eiväthän ne täysin samanlaisia ole, mutta minulle sen verran lähellä että valintani on silloin kiinankaali. Vertasin vielä yhteen: Kotimaista jääsalaatti 100g Suomi
1,39 €
13,90 €/kg 

Mukulaselleristä olen kehittänyt paistetut ja keitetyt resepti-ideat, sekä jonkinlaisen Waldorfin salaattireseptin kokeilin. Yli kilosta riittää eri ruokiin.


Palsternakkaa olisi voinut ostaa useamman. Palsternakkamuusia voi tehdä siitä, tai palsternakkapihvit. Basilika on vähän orpona, en keksi mihin sen lykkäisin.

= 6,51 €

  • Nauris 1 kg luomu 3,69 €
  • Lanttu 566 kg x 1,29 €/kg = 0,73 €
  • Omena Suomi 0,554 kg x 2,49 €/kg = 1,38 €
  • Maustekurkku 0,230 kg x 3,09 €/kg = 0,71 €
Omenat olivat Rubinola-nimisiä, en muistanut varmuudella olivatko nämä hyviä, nimi jäänyt mieleen.
Ostin vain neljä, että saa käytettyä ellei ole hyviä.

Lanttua en tiedä tarvitsisinko nyt, mutta sehän on pohjolan appelsiini, ja olen nyt tottunut että lanttuja on. Nauris on hyvä, vaikka omenat eivät olisikaan, saa jotain kahvin kanssa. Kahvin kanssa toki on muutakin kuin vihanneksia: Banaanikeksejä leivoin myös, ja ruiskaurapuurorieskoja. Puuroa jää harva se päivä yli, joten leipä ei lopu.


= 11,49 €

  • Freshona lehtipinaatti 750 g 1,91 €/kg1,45 €
  • Suomalainen pakastepuolukka 3 x1,05 €  5,25€/kg =3,15 €
  • Kotimainen pakastemustikka 300 g x 2 8,83 €/kg = 5,3
  • Freshona herne, pakaste 750 g 1,59  € alle 3 euroa tarkistin eli 2,12 €/kg

Herneitä italiansalaattiin ja miksei muuten vaan, ja pakastepinaattia. Joskus kiva aamupalaksi tehdä aamiaispiirakka, jossa on pinaattia ja tomaattia päällä.

Selvisi Lidlissä syy miksi viimeksi kauppareissulla erehdyin puolukan hinnasta.

Siellä oli kaksia puolukoita rinnakkain, ja Pakkasmarja-merkkiset olivat lähemmäs 10 euroa kilo, ja tämä vain päälle 5 euroa.

Tällaisia tilanteita on usein, en katso kunnolla kun ei käy mielessäkään, miksi puolukoita olisi kahta eri merkkiä samassa tai vierekkäisessä laarissa. Pussitkaan ei kovin eri näköisiä ole.

Tai kuten kerran oli K-Marketissa kaksia porkkanoita, toiset tarjouksessa ja ostin väärät.  (En toipunut siitä koskaan, kun muistan sen vieläkin, heh.) Tulee innoissaan ostettua kun näkee tarjouslapun, mutta väärä tuote, se onkin kallis.


= 6,16 €

  • Vemondo soijavalmiste 2x 1, 49 € =2,98 €
  • Vemondo soijavalmiste vanilja 1,49 €
  • Oatly kaurajuoma luomu 1,69 €/l
Soijajogurttia italiansalaattiin, ja talkkunan kanssa. Nyt seuraa nimittäin nolo seikka. Vuoden 2023 joulukalenteria varten ostamani (luukku 20, mysli) talkkunajauhopaketti on vieläkin käyttämättä loppuun, ja nyt on vuosi 2025. Olen sitä välillä muistanut laittaa kaura-aterioideni kanssa,  (kauramaito+kaurahiutale, myslimuroannos). Nyt se sopii myös soijajogurtin kera.

Soijajogurtista tulee myös jälkiruokaa, tai vaniljaversio vaniljakastikkeena mustikkapiirakan kanssa. Tai omenapiirakan. Soijajogurtti kuulemma hyytyy, kuten rahka marjapiirakan päälle. Ja hyydyttää taikinassakin, eli käytettävä varovasti koska on melkein kanamuna.

Soijajogurtit eivät ole täyttää kokarua, koska sisältävät mitä lie muunneltuja maissitärkkelyksiä. Itse tehden olisivat varmaan nekin täydellistä, mutta nyt mennään näillä.


Hävikkikassi Lidlistä 2 €

Miksi halusin joskus vannoa etten osta hävikkikassia? Siksi että työmäärä lisääntyy, jos siellä on kaikkea mitä pitää käyttää heti pois, tai pakastaa. 

Mikä puhui taas hävikkikassin puolesta? Inspiroiduin kun näin, että siellä on kaiken väristä kasvista. Ja nuo vihreänruskeat mötikät. Lajintunnistusta tarvitaan. Sitrushedelmiä olivat.

Niissä oli jokin vastuullisuustarrakin, eli saattaisivat olla ihan hyvä ostos muutenkin, kuin hävikkinä. 

Paprikasta ja parsakaalista tulee parsakaalipaprikakastike.

Kiinankaalista tulee salaattia ja eräs bataatti- linssikastike tai muhennos, pari bataattia on jäljellä.

Tässä vielä pikkuostokset lähikaupasta, jotka hain viikolla.

  • Banaaninippu 1,015 kg x 1,99 €/kg = 2,20 €
  • Omenahillo  1,75 € alkuperäinen hinta 2,89 €
  • Puolukkahillo 1,75 € alkup. hinta 3,49 €
Oho, nyt vasta huomasin miten tyyristä tuo puolukkahillo olisi ollut alkuperäiseltä hinnaltaan. Melkein kympin kilo. 

Olisi saattanut kannattaa hamstrata, koska nämä ovat varmasti tosi hyviä hilloja lättyjen kanssa.

S-kaupan sivulla normaalihintaisina:

Kotimaista puolukkahillo 310 g 2,99 € 9,65 €/kg

Meritalo Suomalainen Omenahillo 400g 2,75 € 6,88 €/kg

Ostokset olivat siinä, yhteensä tekivät 51,46 €, jos oikein laskin. (en laskenut, vaan 52,15) Mitä puuttuu? Omenasosetta olisi ollut kiva muistaa Lidlistä, 100% omenaa ei sokeria. Tummaa suklaata ei ole pian enää yhtään, ja sekin jäi. Ei suklaa ole välttämätön, mutta tumma kaakaojauhekin on lopussa eli ei saa edes kaakaomukillista jos iskee välitön ja akuutti suklaahetki. Ainiin, ja Lidlin tofu jäi.
Hävikkipussin pikkusalaatit vesiastiaan. Pitää leikata juuresta mustunut osa pois, niin kasvi voi imeä vettä. Usein näitä irtosalaatteja vaivaa lähinnä kuivuminen ja virkistyvät heti vettä saadessaan.



Vihreänruskeat mötikät olivat sitrushedelmiä. Hyvän makuisia, ihan ok. Lajin tunnistettuani pitää päivittää, mikä tämä oli. 

Ok, eli lukijan vihjeen ansiosta saatiin nyt selville, että nämä ovat suklaa-appelsiineja. Jihuu! Suklaa-appelsiini ei maistu suklaalle. Appelsiinin väri on on värimuutos, joka on syntynyt itsestään eikä ole siis laboratoriossa häärätty. Maku on hyvä. Lähteenä näille faktoille on kotilieden artikkeli. https://kotiliesi.fi/ruoka/suklaa-appelsiini/




Sikäli oli kiva lähteä kauppaan, kun jokainen vihannes oli käytetty pois paria omenaa lukuun ottamatta, ja puolikasta kiinankaalia. Ruokarasioita vain.


Kaupassa yritin ensin vetää linjaa, että ostan 30 euron viikko-ostokset enkä mitään muuta. Linja muuttui nähtyäni mukulasellerit ja muut, ja aloinkin jostakin syystä miettiä kahden viikon jänteellä.

Jääkaappi kauppareissun jälkeen. Täynnä hetken aikaa, mutta sitten alkaa perunalaarin pohja paljastumaan. Kasviksia voi syödä mielin määrin. Jos laskin oikein, niin jotain 17-18 kg heviosastolta ja pakastevihannesosastolta, plus se hävikkikassi. Varmaan 20 kiloa kasviksia. Tavallaan liikaa, mutta siitä on 6 kiloa perunaa. 14 000 g /800g = 17,5, eli yli pariksi viikoksi vihannesta.
Kaikkea ei tarvinnut laittaa jääkaappiin onneksi.

Ei toki kahta viikkoa pysy hedelmät tuoreina, jotain on haettava kuitenkin viikon päästä. Mutta selviää marjojenkin avulla kaksi viikkoa, jos täytyy. Koiralle voi joutua jotain hakemaan, ja samalla omenia.

Aloin kaupassa taas pelätä ostosten kotiin raahaamista. Mutta enää ei vaikuttanut säännöstellä, koska hävikkikassi jo teki painoa, siitä vaan kauramaidot ja rakettispagetit samalla vauhdilla.

Tästä puuttuu vielä muovikassi pakastevihanneksia, se suoraan arkkupakastimeen ensin.


Epätoivo meinasi iskeä, kun en saanutkaan autoa käyntiin kaupan pihalla. Aloin hommata hinausautoa ja kun sieltä soitettiin takaisin, auto starttasi. Elikkä se hoitui pelkällä puhelinsoitolla kuntoon. Kiittelin kovasti ja toivotettiin hyvää päivänjatkoa.

Lidlin ruukkubasilikat, Oksasen, olivat taas kuin huonekasveja. 

Maanantaiaamun päivitys: Basilika on mennyttä, joutuu tekemään ruuaksi heti.
Varmaan paleltui autossa. Yleensä nämä kestävät pöydällä kauan.


Ehdin miettiä vaikka mitä kauhuskenaarioita, että taksilla joutuisin kotiin lähtemään, saako taksia ollenkaan, ostoksia peräkontti täynnä. Koirakin odottaa, miten tässä oikein käy.

Oli helpotus päästä kotiin! Raahaamaan ostoksia portaita ylös ja kahville. Ei paremmasta väliä. Nauriit ja kaikki.
 
Synttärikahveilla tässä jokin aika sitten. Ei ollut vegaanisia tarjoiluita. Vain sankari sai namia.


Tammikuussa on ollut komeita taivaita ja lumipukuisia puita, tämä ei ole edes parhaimmasta päästä näkyjä. Silmät palaisivat, elleivät jäätyisi.

Kiva kun tulit shoppailemaan, nähdään taas.
Jos kehitän näistä reseptiä ja ruokasuunnitelman tai jotain, sen merkeissä ainakin. Voi olla hyvä kirjata jossain vaiheessa suunnitelma ylös, vihanneksia on niin paljon. Pari viikkoa meni tällä joulukuun 4.ruokaostospostauksen suunnitelmalla, oli melko toimiva:

Noudatin aika hyvin jopa, kaksi hernekeittoa kahdessa viikossa. Oli myös lanttupainoitteinen viikko. Katsotaan, ja nähdään!

Edelliset ruokaostokset, tammikuu 1, 62 euroa




Kommentit

  1. Näyttävät suklaa-appelsiinilta, mutta kerrohan mitä olivat kun selviää👍😊

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. No mutta! Googletin suklaa-appelsiinit ja siellähän ne samat mötikät komeilivat kuvissa. ☺️Kiitos lajintunnistusavusta! ei nämä mitään muuta voi olla, yhdennäköisyys oli niin merkittävä..

      Poista
  2. Naurista kahvin kanssa? Maku- ja mielikuvitus ei millään riitä kuvittelemaan sitä hyväksi yhdistelmäksi. Pakko kai kokeilla kun joskus tulee keitettyä kahvia.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Aina nauris ei ole hyvä, jos sattuu kirpeä yksilö. Kahvin kanssa yritän valita vihanneksen mikä häiritsisi kahvin aromien esilletuloa mahdollisimman vähän. Jotain leipääkin tai muuta siinä on, ja vihannes kuten nauris vitamiinia tuomaan. Nauriit lantut, porkkanat, omenat on yleensä toimineet itsellä. Kiva että kerrot ajatuksesi, tule kertomaan miten kävi, jos kokeilet.

      Poista
    2. Joo, ilmoittelen kun kokeiltu. Asian vierestä: kun tunnet hyvin näitä juureksia niin onko ideoita mitä hyvää tehdä porkkana- ja lanttusoseesta? En ole koskaan käyttänyt, mutta nyt tarttui mukaan kilon pussit kumpaakin `a 99 senttiä.

      Poista
    3. Onnittelut hyvästä tarjouksesta, vihannesta 0,99 €/kg ja vieläpä ilman kuoria.
      Ensimmäisenä tulee mieleen lanttulaatikko, ja porkkanalaatikko. Jos ei niitä tee mieli, niin kunnon sosekeitto molemmista. Linssejä, perunaa, mausteet ja sose. Peruna energianlähteeksi. Punaiset linssit voi olla hyviä, varmaan muutkin pavut.
      Lanttusose-perunakeittoon sopii jauhelihamauste, porkkana-perunasosekeittoon sopii puolestaan yrtit ja korianterinsiemen, korianteria maltilla, mutta joskus on toiminut ok. Yksinkertaisin on usein toimivin ratkaisu, eli ei liikaa monia mausteita tai yrttejä, vaan esim persilja ja mustapippuri, ja se on siinä. Tai lanttukeitossa se jauhelihamauste+persilja.
      Rakentaessa sosekeittoja olen huomannut, että jos rasvaa, liemikuutioita, juustoja eikä ruokakermoja tule, niin useimmat reseptit eivät käy suoraan jos löytää vaikkapa netistä, mutta jos
      niitä juustoja käyttää, sittehän reseptejä on paljon.
      Lanttusoseen tai keiton/laatikon ylijäämistä lanttulaatikkorieskat.
      Porkkanasosetta voi käyttää yleisesti makeuttamaan ruokia, eli ruuissa joissa tarvitaan porkkanaa, sosetta käyttämällä säästää pilkkomisen ja raastamisen vaivan esim pastakastikkeissa.

      Poista
    4. Lanttu-perunasosekeitto

      https://kasvipohjainenruokavalio.blogspot.com/2022/02/wfpb-lanttuperunasose-ja-lanttulaatikko.html

      Porkkanasoseesta ohralaatikko, voi olla ettei ole mistään kotoisin tämä resepti. Kokeilin vaan https://kasvipohjainenruokavalio.blogspot.com/2022/02/wfpb-porkkanalaatikko-ohra-ja.html
      WFPB -porkkanalaatikko on täysin mahdollinen, itse vaan en osannut ja aloin sen ohran kanssa.

      Postauksessa "ideat lantusta" on pari kuvaa sosekeittojen aineksista, mitä yhdistelin lanttuun. https://kasvipohjainenruokavalio.blogspot.com/2021/11/wfpb-lantut-mita-tehda-lantusta.html
      Porkkanaakin oli samassa keitossa lantun kanssa

      Poista
    5. Nyt oli oma naurispussi sen makuinen, ettei tullut mitään kahvin kanssa. Piti keittää keittoa niistä.

      Poista
    6. Voisi keittää erikseen kypsiksi, ja annoksina pakkaseen. Sieltä voi kipata aina esim. puolilitraa sosetta keittoon tai ruokaan, . Niitä kokonaisia sosepakettejakin olen pakastanut, mutta en muista olivatko ne jo kertaalleen pakastettuja. Itse laitoin kokonaisena pakkaseen ja sitten piti aina tehdä kerralla jokin iso ruoka niistä..

      Poista
    7. Kiitos ehdotuksista, laiskuuksissani tein sitten lanttulaatikkoa, tuli jotenkin vetisen oloista, en tiedä johtuiko soseesta (Kotimaista-merkkistä) tai kokista, mutta kyllä sen kilon+ sai syötyä muutamassa päivässä.

      Poista
    8. Ole hyvä, ja kiitos kommentista, on kiva kuulla miten siinä kävi:)
      Aivan, yllättävän helpolla sen lanttulaatikon kanssa pääsee, ja ei ole pahaakaan.

      Poista
    9. En muistanut ensin mutta olen kokeillut lanttulaatikkoon joskus korppujauhoja+ kauramaitoa ja se vähän auttoi rakenteeseen. Saattoi tulla suolaisuuttakin, joka voi myös vaikuttaa.

      Poista

Lähetä kommentti

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokasuunnitelma elokuu

Tehdäänpä ruokasuunnitelma, että saa vähän ideoita kasaan. Kaupoissa on nyt niin paljon kotimaisia tuoreita vihanneksia ja juureksia, että on mistä valita. Voi iskeä jopa valinnanvaikeus, koska vaihtoehtoja on niin paljon. Itselleni keksin viime kauppareissulla rajoittimen jota olen käyttänyt monesti ennenkin, eli hinta. Päätin että ostan alle 2 € maksavia kasviksia. Jos olisin laittanut alle 3 € hintarajaksi, olisin varmaan kaupassa vieläkin koska en osaisi päättää mitä ostan. Tai alle 4 €. Tässä ruokasuunnitelmassa esiintyy nyt niitä, muttei kannata ihmetellä jos menet kauppaan ja se suosittelemani kasvis onkin yli 3 €/kg. Koska hinta vaihtelee nyt joka päivä. Parsakaali oli eräänä päivänä alle 2 €/kg. Menin parin päivän päästä ja suunnittelin ostavani sitä jääkaapin täyteen, mutta hinta olikin noussut siinä välissä. Nyt kun on syksy ja kaikki kotimainen on tuoretta ja edullista, päätin jättää vähemmälle kaikki ulkomaiset hedelmät yms. En ostanut edes tomaattimurskaa, koska se on use...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Heinäkuu 5, 185 €/kk

Heinäkuun viimeisen viikon ruokaostokset, 30 euroa. 20 siitä on marjoja, elokuuta varten.  Nauriit jäivät ostamatta, koska kävin alkuviikosta Lidlissä, eikä siellä ollut nauriita. Minimanissa olisi voinut ollakin, mutten siellä muistanut . Hain vain marjat ja lähdin saman tien kassan kautta ulos. Tässä postauksessa on ostokset, muutama ruokavinkki, sekä ajatus arjen riittämisestä kaikkeen kokkaamiseen, ja sitten muinaisen rooman kautta säästöpohdintoihin. Assistentin seikkailuja. Lisää kuvia myöhemmin, jos löytyy. Lisätty viktoriaaninen videolinkki = 10,1 € Banaani RFA 1,694 kg x 1,30 € = 2,20 € Kesäperuna 0,85 €/kg 2kg = 1,89 € Chilikastike jalapeno 19,90 €/kg 100 ml = 1,99 € Kurkku suomi 0,332 kg x 1,99 €/kg = 0,66 € Kukkakaali 0,568 kg x 1,99 €/kg = 1,13 € Papusekoitus luomu 0,88 € Maribel mansikkahillo 3,18 €/kg, 245 g = 1,35 € Mansikkahillo ja jalapenokastike ovat nyt ei-ruokaa, muuten ihan kivat kokokasvisostokset. Haaveilin että helteet loppuisivat ja saisin paistaa lättyjä...

WFPB - Ruokaostokset 22 € - Heinäkuu 4

 Nyt oli ensin teemana löytää euron tai alle kilohinnalla kasviksia, ja se oli hieman vaikeaa. Ellei osta vain yhtä tai kahta laatua. Teemasta huolimatta päädyin lopulta Prismaan, ja ostin parsakaalia vaikka se oli 3,59 €/kg. Luomusitruuna unohtui, se pitää vielä hakea jos tulee menoa. Sitä ei saa kovin edullisesti nyt.  Monet vihannekset olivat nyt 1,99 €/kg. Jos se kelpaa hintatavoitteeksi niin alkaa löytyä jotain valikoimaa. 1,49 €/kg on myös helpompi raja kuin euro, löytyy kasviksia. K orjattu hintoja ja lisätty kuva pilkkojista = 7,34 6,92 € Peruna 1,19 €/kg   0,98 € /kg x 2 = 2,38 € 1,96 € Cayennepippuri, 27,80 €/kg, 50g = 1,39 € Porkkana 1,19 €/kg x 3 = 3,57 € Cayennepippurissa säästi Prismaan verrattuna, siellä Meira Cayennepippuri jauhettu 22g, 0,89 € 44,50 €/kg Golden Star merkkinen olisi halvempi muttei ilmeisesti saatavissa kaikissa Prismoissa, 26,80 €/kg. Prismassa siis olisivat olleet porkkanat alle euron, mutta olin jo Lidlissä.  Peruno...

WFPB - Ruokaostokset 37 € - Elokuu 1

Lis ätty: kesäkurpitsa ostoksiin. Oikeampi summa pyöristettynä 39€ =10,85 Prismasta Kaurajuoma 1,69 €/l x 2 = 3,38 € Tomaattimurska 3 x 0,33 €/400g = 0,66 € Punaiset linssit 1,59 € Naurispussi 2,69 €/kg Peruna 3,373 kg x 0,75 €/kg= 2,53 € Nauriit olivat vanhentuneita. Eivät välttämättä heti täysin koska ekat 1 tai 2 olivat ok, mutta viimeistään loppuviikosta kun viimeiset laitoin tästä pussista. Toivottavasti seuraavalla kerralla on parempi onni. S-Marketista 11,35 € Soijavalmiste jogurtti 500 g 2,98 €/kg= 1,49 €  banaani 1,262 kg x 1,49 €/kg = 1,88 € Jalotofu kylmäsavu 300g, 11,63 €/kg = 3,49 € Gold&Green® Härkäpapu-Kaura Tofu Thai 280 g, 14,11 €/kg =  3,59 € Näiden tofujen tarina: Tein ison ruoan haudutuspadassa. Kaikki ainekset sekaisin kerralla.   Se ei ollutkaan oikein hyvää, ja mietin alanko maustamaan vai mitä teen. Pitkä viikko edessä se elokuun eka viikko, kun oli 5 litraa keskinkertaista mautonta pöperöä edessä. Päätin siis ostaa maustettuja tofuja, joita ri...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...

WFPB - Ruokaostokset 36 € - Heinäkuu 3

 Lisätty mielipide videoista.  Lisätty loppuun vielä yksi videolinkki. = 21,37 € Minimanista Paprikajauhe 380 g, 16,03 €/kg = 6,09 €  Juustokumina 0,59 € Curry, suolaton 0,69 e Jauhelihamauste suolaton 0,85 € Grillausmauste suolaton 0,79 € Grillausmauste suolaton 0,79 € Ruisreikäleipä -30 % 1,75 - 0,53 = 1,22 €  normaalihinnalla leivän kilohinta 5,30 €/kg Lehtikaali pakastettu 5,58 €/kg = 2,79 €/ 500g  K-Marketista:  K-Menu riisi 0,99 €/kg x 2 = 1,98 € Pirkka tumma leivontasuklaa  17,45/kg, 200g =3,49/kpl  S uklaan hinta noussut sitten viime kerran. Riisiä keitän kauran kanssa, tulee pehmeämpiä ruokia mutta ei täysin pelkkää valkoista. Salesta:  Banaani 1,106 g x 1,89 €/kg = 2,09 € Paprikajauhe oli tarjouksessa Minimanissa. Nyt äsken katsoin että Prismassa maksaa Golden Star 350g Paprika 5,75 € 16,43 €/kg. Tässä valossa ajattelen, että kunhan paprikajauhetta löytyy alle 20 euroa kilo niin ollaan hyvällä tiellä, ja jos sen saa alle 17 eur...

WFPB - Ruokaostokset 67 € - Heinäkuu 2

Lisätty pari kuvaa. Lisätty, fytaateista Viikon ruokaostokset. Kävin kaupoissa eilen perjantaina ja tänään. Ostosten jälkeen katsaus, mitä ruokia pystyi tekemään viime lähikauppareissun ruuista. Viimeksihän kaavailin sitäkin, että mitä kaloreita viikossa tarvitaan.  Oli mielenkiintoista. Jokainen vihannes meni viimeistä tomaattia myöten, perunat söin, mutta kaurahiutaleita on toinen paketti avaamatta, ruis- ja vehnäjauhoja on molempia 600 g jäljellä. Riisit ja linssit menivät kaikki. Kalorin tarve on siis reilusti yliammuttu niissä ostoksissa, koska niin paljon jäi. Kuitenkin hedelmistä ja vihanneksistakin saa jotain. En vaan koskaan huomioi niitä kauppareissuissa, vaan ajattelen vihannekset kiloittain. yli 6 kg ainakin pitää olla viikoksi, ja varmasti enemmän. Ensin intoilin lähikaupan 30 euron budjetista, mutta kalpenin sitten iltaa kohti. Koska ostin vain käytännöllisimmät ostokset niin piti ihan miettiä, mitä näistä alan tekemään. Ruis- ja täysjyvävehnäjauhoja ja 2 kg kaurahiut...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Lähikaupasta viikoksi ruokaa - Heinäkuu 1

Onnistui ostaa alle 30 eurolla viikon ruuat lähikaupasta. Kävin sekä Salessa että K-Marketissa, ja ihan pikkuinen poikkeama tuli kurkkujen kohdalla kun tapahtui K-Kaupassa asioidessa virhe. Mutta hinnan kannalta ei väliä, molemmista kaupoista olisi saanut kurkutkin alle 2  €/kg jos en olisi sekoillut. Tule katsomaan mitä ostin. Kannattaa ottaa kuppi kahvia tai teetä, ja nauttia lähikauppakierroksesta värikuvina. Sekä numeroina. muok. lisätty rusinakuva. + makaronin rasvatieto  Lisätty kaurahiutalekuva ja kaurajauhokuva, tarjoukset. lisätty leseitä. Puolukkaa 28,96 € K-Marketista: Pirkka grahamjauho luomu = 1,69 €/kg Pirkka ruisjauho = 1,39 €/kg Oatly kaurajuoma luomu 1,79 €/l x 3 =  5,37 € Pirkka tomaatti Suomi 3,04 kg x 1€/kg = 3,04 € K-Menu pitkäjyväinen riisi 0,99 €/kg Kesäporkkana 1,99 €/kg Banaani Pirkka 1,063 kg x 1,89 €/kg = 2,01 € K-Menu peruna 2kg,  1,05 €/kg = 2,09 € Pirkka kurkku 3 kpl 1,19 €/kpl,3,97 €/kg = 3,57  € Palautin Pirkka kurkut, kun hu...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...