Siirry pääsisältöön

WFPB - Syyskuun ruokaostokset 120 €

Lupaava otsikko oli ensin, eli 100 euroa syyskuun ostokset . 2026
Tosiasiassa myös eväisiin on mennyt, erilaisiin laukkaamisiin ja olen melko varma, että ainakin kaksi perunapussia jäi puuttumaan.  Eli niistä on unohtunut ottaa kuva. Ja yksi porkkanapussi, 0,99, sen jätin tietoisesti, loppui virta vieteristä. 
Lisäsin siksi 20 euroa. Marjoja sain ilmaiseksi muutaman pussin, ja viinimarjoja ja viinirypäleitä on. Siksi marjaostoksia ei tarvinnut tehdä tällä kertaa.
Marjaostoksiin voi mennä noin 30 euroa kuussa yleensä.



Näillä käynnistin syyskuun ja kuitti meni niin iloisesti hukkaan, etten voi kuin arvailla mitä nämä maksoivat.
Bataatit pari euroa kilo, kukkakaalit ja kurkku samaa luokkaa, sitruunapussi vähän päälle euron, kotimaiset omenat taisivat olla sillä kertaa alle 3 euroa kilo? Lanttu vähän päälle 1 €/kg, porkkanat ..
Kurpitsa alle 3 euroa kilo.
Sanotaan näille hinnaksi 15 euroa, niin päästään eteenpäin. Hain vielä toisenkin kurpitsan myöhemmin, unohtui kuvat joten + 3 €, eli sanotaan 20 euroa.


Nämä kuuluvat samaan reissuun, mistä oli kuitti hukassa:

Paseerattu tomaatti 2 x 0,74 €/500g = 1,48 €/kg
Luomu mustpapu 3X0,74 €/purkki = 1,48 €
Luomu borlottipapu+ valk papu  2X0,82 €/purkki = 3,7 €
Kikherne, olisiko 0,74 €/purkki?. Eli 1,5 €


= n. 8 €


Hävikkikassit, 2 €/kpl, toisen vein tuliaisina ja toisen jätin itselle.




 Näin sitä pitää, eli kuitista heti kuva. 
En kuulu kauppojen etuohjelmiin, ostokseni eivät tallennu muulla tavalla.






Eräs kaunis perjantai päätin hakea herkkuja. Tofu periaatteessa voisi olla että on prosessoitua, mutta luen kokokasvisruuaksi. Tähän tosin lisätty suolaa.

Jäätelö ja suklaa eivät kokokasvisruokaa.

Jalotofua hapanjuuriruisleivän kanssa suolaiseksi herkuksi, vegaaninen jäätelötuutti sekä tummaa suklaata makeaksi. Tämä tumma suklaa käy mielestäni leivontaankin hyvin, vaikkei siinä niin luekaan.

Tumma suklaa on tavallaan hyvää mutta oikeasti haluaisin suklaavaahtoa, joka tarjoillaan vähintään litran tonkassa. Sekä vaniljavaahtoa, joka pursuaa kuin ikkunatiiviste, ja ruutata sitä jollain suulakkeella suuhun ja sieraimiin.

Näin. Hyvä ettei tuo suklaa ole hyvää, tavallaan, riitti kaksi viikkoa jonka jälkeen hain uuden samanlaisen. 


Lähikaupasta 6-7 euroa.

kauramaito 2,3

sokeri 1

suklaa 1,65

kreikkalaiselle jogurtille jäi hintaa varmaan vajaa 2 euroa.

Tietäen etten oikein halua tätä, vaan suklaata joka tihkuu nestemäistä minttutäytettä. Sellaisen ostin kerran kaupungilla, oli Pirkka ja ei ollut eläinperäisiä ainesosia. Jäi vahvasti mieleen.

Voiko olla tosi, saman tien kun olin tämän kirjoittanut, youtube ehdotti minulle seuraavaa ruokavinkkivideoa:
https://www.youtube.com/shorts/F0CsTZ5qZYI

Lyhytvideolla laitetaan höyrytettyä kukkakaalia, tofua ym, ja kaakaojauhetta, tuloksena juuri sellainen vanukas mikä ainakin näyttää hyvältä.





Soijakastike ei kokokasvis, siinä paljon suolaa, lisään joskus makaroniruokiin mittaamalla noin korkillisen tuomaan umamin makua hieman. Muitakin konsteja varmasti olisi.

Melkoinen tuuri, lanttu ja punajuuri

olivat K-Supermarketissa 0,49 €/kg, perunoita oli 0,89 €/kg.

Kolme kiloa lanttua, kilo punajuuria, noin kilo perunaa, yhteensä alle 3 €.



Oatly luomu kauramaito oli palannut lähikauppaan, eli Saleen, jonka valikoimista se jokin aika sitten täällä katosi. Palasi takaisin, mutta uudella hinnalla: 

Itse asiassa en edes katsonut, oliko se 2,39 vai 2,29 €, en halua tietää.
Asia on kuitenkin nyt niin, että tätä saa ainoastaan neljä purkkia noin kympillä.

Ysikasi bensa on viimeaikoina kustantanut suunnilleen saman per litra. Eli voi päättää, ajaako markettiin hakemaan tätä ehkä 10 senttiä halvemmalla, vai ostaako lähikaupasta, vai tekeekö mitä sattuu koska mikään ei enää pelasta hintojen nousulta. Montako purkkia marketista pitää tuoda, että kaahaaminen kannattaa? Taloudellisesti siis. Voi olla, ettei se kannata koskaan.

Hinnannousun ei toisaalta tarvitse vielä näillä hinnoilla tarkoittaa paljoa mitään, vielä pystyy vähentämään ostamista ja jättämään jopa pois näitä tavallaan ravitsemuksen kannalta vähemmän tärkeiltä luksustuotteilta, kuten kauramaito. 


Tärkeyshän on toki aina riippuvainen monesta asiasta. Kauramaito voi olla toisaalta hyvinkin tärkeä apu siinä, miten saa ruokavaliota toteutettua.


Pirkka peruna ja hävikkibanaanit: Yhteensä 2 €

Tomaattipaseerattu, ketsuppi ja peruna Lidlistä: 1,49 €/2kg + 0,74 € + ketsuppi 4,19..vai oliko se 4,09..

noin 8, 5 €


Ja tässä viimeiset syyskuun ostokset, 30,9. haettu.

Nappasin ihan kassalla kuvan, kun siinä muutkin puhelimen ottavat esiin. Sujui hienosti, ja takana ei ollut jonoa. 

Tässä ostosvalikoimassa on erikoisuutena nyt ruotsalaiset punssirullat.

Katsoin tuoteselosteen, en nähnyt eläinperäisiä ainesosia, mutta lista oli sen näköinen muuten, että mietin pitäisikö tehdä varalta testamentti ennen kun syö.

Nämä juontavat siitä, että isoäitini tarjosi näitä aina kahvin kanssa, ja päätin että kyllähän se punssirullapaketti nyt otetaan, kun oli niin helposti siinä saatavilla.

Isoäitini eli toki pitkän elämän, eli voisi ajatella että sen perusteella nämä ovat jopa terveellisiä?

No, eiköhän nämä unohdu taas, kun tulee muuta miettimistä. Tein jo pellillisen banaanikeksejä. Sekä yksittäispakkasin porkkanakakkusiivuja pakkaseen. Runsaasti taatelia ja rusinoita sekaan.


Boltsi ei kokokasvis, kuten Chef Lundenin tuotteet eivät kokokasvis, mutta vegaanisia.

Tässä olivat yhden viikonlopun eväät, (eväiden hintojahan en laske ruokakuluihin) kun jouduin lähtemään tapahtumaan missä tiesin, että tarjotaan keittoa, paistetaan mahdollisesti jopa makkaraa. Joten vegaanista "roskaruokaa" itselle mukaan, näin pärjää sen päivän.

Edelleen tuo vönerkebab rulla, Chef Lunden, pyörii kuvioissa näissä tilanteissa.

Katsoin sisällysluettelosta, että siinä on rasvaa melkein saman verran, tai jopa vähemmän, kuin kaurahiutaleissa: 6 ja jotain %.

Kolmioleipä lähti kokeiluun, mutta otin yhden haukun ja totesin, ettei ole minun juttu. Joku voi tykätä, joku ei. Vönerrulla ei ole koskaan vielä pettänyt.

Boltsit ovat hyvän makuisia, niissä alkaa olemaan rasvapitoisuus melko suuri, öljyä tottakai. Öljy on melkein kuin se olisi Suomen ihailtua kansallisnestettä nykyään. Enää puuttuu että vesihanan viereen rakennetaan toinen hana, josta tulee rypsiöljyä. (Jos joku haluaa toteuttaa, saanko toivoa että minun hanastani tulee ketsuppia. Meiran, sitä ketsuppia jossa ei ole lisättyä öljyä.)

Kiinnitin muuten huomiota mediassa, kun sanotaan että lisää pehmeitä rasvoja ja vähentää kovia.

Usein tulee käsitys, tai jopa ihan suoraan sanotaan niillä sanoilla, että runsaasti pehmeitä rasvoja.

Arkistoista kuva, olipa kivasti latingissa jääkaappi.
Piparkakkutaikinan voisikin tehdä, vaikka ei ole joulu.


Ok. Jos kovat rasvat pitää vaihtaa pehmeisiin, tämän ymmärrän. Mutta se sana "runsaasti" on taas hyvin moniselitteinen käsite, jonka voi käsittää väärinkin. Itse käsitin sen ennen niin, että mitä enemmän laittaa rypsiöljyä, sen parempi. 10 lisäkiloa myöhemmin löytyi sitten Dr. Esselstyn, joka sanoi että ei yhtään. Nolla öljyä. Sain tilalle käsityksen, jonka mukaan elän nykyään, että ihminen kykenee elämään ilman rypsiöljyä varsinkin jos saa kaloreita muualta tarpeeksi.

Autio saari- filosofoinnillehan on aina paikkansa, että entä jos olisin autiolla saarella ja uhkana olisi joko juoda ruuan kanssa rypsiöljyä, tai kärsiä aliravitsemuksesta? Varmasti silloin ottaisin kalorit öljystäkin henkeni pitimiksi. Mutta nyt kun ei ole pakko, vältän öljyä ja lisättyä rasvaa. 


Elän uskomuksen varassa, jossa öljy ei ole voiteluaine nivelille, aivoille, eikä porkkana korvaa aurinkovoidetta jne. Kaikki nämä ovat uskomuksia siksi, etten ole koskaan kurkistanut mikroskooppiin muuta kuin koulun kemian tai biologian tunnilla, enkä konkreettisesti pysty hankkimaan muuta, kuin toisen tai kolmannen, tai viidennen jne käden tietoa. Olen kuitenkin uskaltanut elää jo monta vuotta kokeillen tätä hommaa. Aika näyttää mikä on tulos, tällä hetkellä en ole vaihtamassa ruokavaliotani takaisin siihen, mitä käytin ennen.

Tällaista jauhoakin sain tuliaisena kotiseutupäiviltä, laitettiin puoleksi äidin kanssa pussilliset. En päässyt itse osallistumaan niihin kekkereihin.

Olkoonkin että muutama roskaruoka siellä täällä. Jotka muuten eivät ole pyhiä, eli jokuhan voi kohta kommentoida kriittisesti, tai voit kertoa miksi syöt/et syö, tai jos unohdan sanoa etteivät ne ole kokokasvisruokaa. Olen vuosien varrella todennut, että kaikelle löytyy vaihtoehto.

On joskus jopa helpompi, että on valmiina vaikka banaanikeksejä pakkasessa, (näistä tulee muuten parempia, jos muusaa huonosti ja tekee huonosti..paljon maukkaampia) ja ottaa lähtiessä mukaan oman pussin, ja jääkaapista omenan. Kuin että käy kaupassa, seisoo eineshyllyllä vartin valitsemassa mikä olisi hyvää tai mahdollisimman vähän pahaa sisältävää, jonottaa kassalla ja etsii autoa parkkipaikalta.

Kyllä silti vaikka ottaisin omat eväät, jokin persilja tai muu tulee haettua vielä kaupastakin. Tai banaani.

Mutta ne ovat helppoja löytää ja valita kaupasta.

Kop kop!





Olisiko teillä hetki aikaa puhua ruoasta?


Ruokia



Makaronilaatikko soijarouheella, lantturaastetta tai paloja.



Kurpitsaa paistettuna sekä riisiä tai makaronia.



Kukkakaali + keltainen kastike, sekä currymaustetta. Ihana kukkakaaliviillokki.



Bataatti ja linssikastike, tosin punaisilla linsseillä. Eikä ollut kiinankaalia, mutta oli persiljaa pakkasessa. Ja basilikaa.

Joka päivä tai aina jos ei muuta ehdi, paistetut perunat ja vaikka perunat ja lanttua tai punajuuria:


Keittoa:



Eilen tein punajuuripastaa:


Semihyvää ja ennen kaikkea helppoa.

Kelikamerat, ei tekoälyllä käsitellyt mutta nappasin tuosta yhden räystään ja tienviitan pois, muuten asiallinen:


Tässä ei ole teko- eikä muutakaan älyä käytetty, vaan menty lenkillä minne nokka näyttää:


Toimisto on auki, vaikka tosi kiirettä pitää. Saa nähdä milloin ehtii aina postauksia tekemään. Assistentille on aina aikaa. Hän on erityisasemassa.

Sattuipa kerran sopivasti, että Prisman kyltin viereen tuli sateenkaari. 
Ei ole Prismassa nyt tullut ruokaostoksia tehtyä, mutta ohimennen olen sielläkin poikennut.

Ruokaostoksissahan päätin muutenkin keskittyä Minimaniin ja Lidliin, sekä lähikauppoihin. Johtuen siitä että Lidlissä on riittävästi kaikkea ja edullisia vihanneksia, Minimanissa puolestaan on yleisesti hyvä tunnelma ja siellä on laadukkaita taidetarvikkeita. Vaikka en ostaisikaan joka kerta niitä, arvostan silti kauppaa jossa niitä myydään. Säästän aikaa kun en käy ihan jokaisessa kaupassa.

K-Supermarkettikin on harvinainen kauppa minulle, mutta vilkaisen netistä mitä siellä myydään ja viimeksihän löytyi heti alle puolella eurolla kilo viikon vihannekset.

Hyvä!

Arkistokuva: Tässä voisi olla taas ideaa. Alalokeroon 10 kiloa tärkkelyspitoisia juureksia, seuraavan kauppareissun aika kun pohja näkyy. Kuivakaappi ladattuna myös. Bataattien hinta on ollut maltillisempi viimeaikoina, mitä se oli jokin aika sitten. Pari euroa kilo on jo aika hyvä  niistä.


Tosiaan, nyt on tosi paljon muuta tekemistä kuin blogi, ja mietin joka kerta että en ehdi tekemään.
Mutta sitten kun viimein teen ruokaostokset, huomaan ettei se niin hirmuisen vaikeaa ollut, ja ei tee mieli jättää kokonaan keskenkään näitä.

Filosofiani koko blogin ajan on ollut se, että tätä ruokavaliota pitäisi pystyä noudattamaan, ja reseptit pitämään niin helppoina, että olipa tilanne mikä tahansa, niin oman kokokasvisruoan järjestäminen ei tuota ylitsepääsemättömiä ongelmia arkeen. Jos huomaan että tämä ei ota onnistuakseen, niin silloin voisi helpottaa reseptejä, suoraviivaistaa valikomaa mtä pitää kaapissa, karsia tavaraa, karsia erilaisia vaiheita jotka ovat tarpeettomia.
Viimeksi kun kokkasin, pilkoin perunat miten sattuu. Ja ruoka oli ihan saman makuista kuin silloinkin, kun pilkon ne suoraviivaisesti ja huolellisesti.
Joskus tulee keksittyä ylimääräisellä ajalla kiemuroita, jotka huomaa turhiksi sitten, kun on oikeasti vain se vartti aikaa.
Moni voi olla kuullut kuuluisista vartin aterioista, joiden kokkaamiseen meneekin kaksi tuntia ja keittiön siivoukseen loppuviikko.

Näin se on toiminutkin, että vaiheita pystyy vähentämään. Tosi hyvä että olen tänne kirjoittanut reseptit: Joudun tarkistamaan vähän väliä jotakin.
Olen oppinut käymään kaupassa ilman, että siihen menee tuhottomasti energiaa.

On silti sanottava, että mikään ei ole rankempaa kuin arjen lisäksi huolehtia siitä, että kaapissa on ns. kaikkea.

Joko iso kauppareissu, tai lukuisia pieniä piilokuormittavia kauppareissuja. Valitsipa minkä tahansa vaihtehdon, se on aina jostain pois. On aikoja, että kauppareissu on toki se ainut lomahetki arjesta. Niinkin on silloin tällöin. Tutkia kaupassa tuoteselosteita ja vertailla kilohintoja. Ah mitä hermolepoa.

Ruuan hankinta on aina ollut ihmiselle ohjelmanumero, ja niin se on kyllä nykyäänkin. Ehkä se pitää uupumuksen loitollakin, kun saa nilkuttaa kovilla kaupan lattioilla, ja raahata ostokset kotiin, ottamaan niistä valokuvat. Homma hoituu.

Tavataan taas!



Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 105 € - Elokuu 3 ja 4 - 155 €/kk

 Elokuu pakettiin, loput ruokaostokset esiteltynä: = 8,99 € Sitruuna, 3,58 €/kg ,  500 g = 1,79 €/pussi Banaani reilun kaupan 1,432 kg x 1,59 €/kg = 2,28 € Luomu sitruuna 5,69 €/kg x 0,262 kg = 1,49 € Ruukkupersilja, unohtui kuvasta, 1,25 € Ananaspalat mehusta, unohtui kuvasta, 0,79 €/purkki Tofu Teriyiaki 1,39 € Tavallaan ensin hurjistuin, että taasenko meni yli 135 euroa ruokaan kuussa, mutta tuli ostettua myös marjoja, sekä laatikot papuja ja tomaattia, sekä kympillä ihan pelkkiä herkkuja. Eli paljon on siihen rahaan saanutkin, vaikka koko ajan tuntuu että kaikki kallistuu. Loppujen lopuksi tästä tuli ihan hyvä kuukausi.  26,44 € Suomalaisia marjoja: Mustikka 2 x 500g = 9,9 €/kg Mustikka 1kg = 8,99 € Puolukka 7,25 €/kg,  2 x 1,45 /200 g = 2,90€ Mustaherukka 7,75 €/kg,  1,55 €/200g x 3 = 4,65 € Marjat ja kaksia eri mustikoita. Huomasin toiset hieman edullisemmat mustikat lisäksi, kun olin jo laittanut koriin toisia. Olin että laitetaanpa mustikoita toisellekin...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

WFPB - Ruokaostokset 70 € - Maaliskuu 4, 207 €/kk

 (Muokattu , Setämieskastikkeita ei saa enää. ) Loput maaliskuun ruokaostokset. Yhteensä maaliskuussa parisataa euroa, joka on siis yli tavoitteen. Eipä hätää mitään, sillä tässä kuussa tuli myös jatkon kannalta isoja säästöjä. Kuten marmeladit, taatelia pitkäksi aikaa, sekä luomu rusinoitakin pitkälle kevääseen. Ja sen verran tehokkaat ovat ostokset, että ei ole vieläkään kiire kauppaan vaikka on jo huhtikuu alkanut. Syyhyttää toki lähteä katselemaan paljonko pakastevihannekset maksavat, ja keksisikö jotain inspiraatiota huhtikuulle. Vielä on pakkasessa marjoja, euron banaaneita, ja jopa perunaa voi käyttää C-vitamiininlähteenä nyt kun olen oppinut sitäkin syömään myös raakana. Kuiva-aineet eivät ole loppumassa, voi tehdä leipää, keittää puuroja, keittää spagettia, on tomaattisäilykkeitä, ananaskakkukin on vielä tekemättä. Pakkasessa on vaikka mitä. Eli pärjäisin vaikka viikonlopun yli vielä komeasti.    =10.02 € Tumma makaroni 1,85 €/kg x 1,6 kg = 2,96 e Punaiset linssi...

WFPB - Ruokaostokset - Elokuu 3 ja 4 - 100 €, n. 190 €/kk

Lisätty  2.9. linkki, uusi kokaru-kirja, löysin tänään. Hups ja haa, Tässä heti kirjalinkki niin ei tarvitse selata alas asti:)   https://www.suomalainen.com/products/kokaru-kokokasvisruoka Uutuus voi löytyä pian kirjastostakin jo, ks. lähimmän kirjastosi saatavuustilanne  https://www.finna.fi/Search/Results?lookfor=kokaru&type=AllFields Tekijät Pauliina Tervo / Ville Miettinen Nyt elokuun loput ruokaostokset, vuosi 2025. Noin 100 € parin viikon ostokset, tässä postauksessa on sekä aloiteltuja talvivarautumisia, että joka päiväistä lanttua ja leipää. Aloin hyvän sään aikana hamstraamaan talvivarastoja, tai ainakin etukenoa että kaikki tarvikkeet eivät lopu yhtä aikaa, kun lumi sataa maahan. Homma vielä jatkuu hyvän matkaa, kunhan ei ala menemään ihan hirveitä summia rahaa. Kertasijoitus on aina mietittävä, koska ruokien kanssa voi sattuakin jotain. Tulee vaikka äkillinen matka, ja sitten olisi tuhansilla euroilla ruokaa tyhjässä talossa? Ei sitä koskaan tied...

WFPB - Ruokaostokset 12 € - Tammikuu 3, 126 €/kk

Tässä loput tammikuun 2025 ruokaostokset. Hintapohdintaa ja laskelmia perunasta ja kauramaidosta, mitä ne tulisivat maksamaan vuodessa ja paljonko niitä voisi mennä. Pakolliset vitamiinit ja lisäravinteet piti hankkia, niistäkin kuva. Ruokasuunnitelmaluonnos mitä lopuista voisi tulla, mitä on jäljellä tammikuussa. = 5,27 € Yleisperuna 2 kg, 0,90 €/kg = 1,79 € Jauhoinen peruna 2 kg 0,90 €/kg = 1,79 € = perunat yhteensä 3,58 € Porkkana 2 kg 0,85 €/kg = 1,69 € Perunat olisivat Salessa maksaneet reilusti yli 2 euroa säkki, kilohinta varmaan jopa 1,25 euroa. En muista, enkä ottanut kuvaa kun kävin, mutta jossain Salessa maksoi verkkokaupan mukaan jopa 1,23 €/kg. Eli kaksi kahden kilon säkkiä olisi tullut lähikaupassa maksamaan 4,90 €.  Säästin 4,90 - 3,58 €  = 1,32 € ostamalla Prismasta perunat. Jos käyttäisi vaikka 6 kiloa perunaa viikossa, se olisi vuodessa 312 kiloa. 0,9 kilohinnalla 280,8 € Jos peruna maksaa 1,25 euroa kilo, 6 kg perunaa viikossa vuoden on 390 ...

WFPB - Suomenpata - Nauris, omena, palsternakka, kaura

Yhden astian ruoka kokonaisista kauranjyvistä ja riisistä. Jompaa kumpaa tai molempia. Vihanneksena naurista, omenaa, ja palsternakkaa. Tein kaksi versiota, nauris-omena ja palsternakka-omena. Tämän voisi varmasti maustaa minkä vain pataruoan mukaan. Meksikonpata, italianpata tai vaikka chili sin carne. Siksi ajattelinkin että nimi voisi olla suomenpata, koska onnistuu kauralla ja kotimaisilla kasviksilla. Vaikka kotimaisuusaste ei täysin 100% olisikaan. Kotimaisuusaste lisääntyy vaihtamalla pavut härkäpapuihin. Ks.  härkäpavut, keittäminen. Ja tässä on osittain samoja ominaisuuksia kuin niillä pussihawaijinpadoilla ja -italianpadoilla, joita löytyi ennen vanhaan minunkin kaapistani. Ne olivat hyvä hätävara kun tarvitsi nopeasti ruokaa kattilallisen. Nyt voisi tehdä tästä hätävararuoan tekemällä tarvittavan maustesekoituksen valmiiksi.  Resepti-ideassa oli neljä lähtökohtaa: nopeus, alle puoli tuntia  kokonaisten kauranjyvien käyttäminen johonkin kasvisten keittoaika on ...

WFPB - Ruokaostokset 55 € - Huhtikuu 1

Ruokaostokset, huhtikuun ensimmäinen viikko. Löytyi kotimainen riisinkorvike. Marjaostoksia ja hintavertailua. Salaattilajike Caesar-salaatti. Joitakin ruokaideoita viikon varrelta, ja mitä näistä ruuista voisi tulla. Lisätty 8.4. Banaanin hyödyntämiseen liittyviä linkkejä loppuun. = 7,58 € + 1,.. Baresa luomu tomaattimurska 500 g 2x 0,93 € = 1,86 €/kg Ruukkupersilja 1,25 € Palsternakka 0,224 kg x 2,29 €/kg = 0,51 € Kurkku 0,292 kg x 3,69 €/kg = 1,08 € Banaani reilun kaupan 0,872 kg x 1,79 €/kg = 1,56 € Banaani luomu reilunkaupan 0,630 kg x 2,09 € = 1,32 € Kurkku yli 3 €/kg, mutta ostin. Lisäys: Unohtui merkitä ruukkusalaatti, varmaan jotain 1,49 tai 1,69 € tms.  = 6,72 € Mantelijuoma, ale -50 % 3,29 €-1,65 € = 1,64 €/l x 3 =  4,92 € Persilja  1,49 € Banaani 0,156 kg x 1,99 €/kg  = 0,31 € 3,20 € Hävikkiä K-Marketista chilejä,  banaania,  paprikaa,  miniluumutomaatteja,  päärynää,  veriappelsiineja. = 2,86 € Hävikkivihannesta 4 pussia Cae...

WFPB - Ruokaostokset 7 € - Lokakuu 4 - 80 €/kk

Ruokaostospostauksen aika.  Katsotaan mitä tuli. Vältin ostelua ja kaupassakäyntiä, että saisin lokakuun ruokakulut alas.  Kaupassa kävelin vaikka minkä herkullisen ohitse. Haksahdin silti kalliiseen pikaruokaan, josta kuvat alempana. Tumma makaroni 1, 13€/ kg 400g,0,45  € X 2 = 0,90 € Omena Suomi 0,386 kg x 2,49  €/kg = 0,96 € Satsuma 0,99 €/kg x 0,564 kg = 0,56 € Ruukkupersilja 1,07 € Ruustinnan salaatti 1,79 € Piti laittaa koti mahdollisimman edustavaan ja sievään kuntoon hetkellisesti, ja siksi laitoin näitä ruukkuihin pöydille. Ostin tulilatvankin. Se maksoi vain alle 3 euroa Lidlissä, näillä pystyi täydentämään sisustusta vielä sitäkin halvemmalla. Salaattipurkin viereen mandariini- ja omena-asetelma. Edullista sisustamista hyötykasveilla. = 1,69  € Kauramaito Prismasta. Varsinaiset ruokaostokset tekivät n. 7  € , huvituksiin 7,90 € eli Picnicissä nautittu patonkisämpylä. En laske ruokakuluihin, mutta pitää tilittää jotta en ensin kerro vain koko...

WFPB - Ruokaostokset 38 € - Helmikuu 2

Tässä postauksessa ovat viikon hevi-ostokset. Hain myös kestokassikaupalla kuivakaappitavaraa, ja niistä pitää tehdä eri postaus.  Tällä viikolla olen hilannut kotiin 1,5 kg marjoja,  12,3 kg perunaa 3,82 kg juureksia ja vihanneksia 4,5 kg hedelmiä Yhteensä yli 22 kiloa perunaa ja kasviksia. Siitä se n.12 kg oli perunaa ja loput 9,8 kg marjaa, hedelmää, juuresta ja vihannesta. = 12,67€ Porkkana 2 kg 0,95 €/kg 1,89 € Appelsiini Navel 1,636 kg x 0,99 = 1,62 € Omena Suomi 0,806 kg x 2,79 €/kg = 2,25 € Kaali 0,84 kg x 1,25 €/kg = 1,05 € Banaani luomu 1,244 kg x 2,09 €/kg = 2,6 € Lanttu 0,984 kg x 1,29 €/kg = 1,27 € Yleisperuna harjattu 2,653 kg x 0,75 €/kg = 1,99 € Kävin Prismassa ja ostin kuvassa olevat tuotteet, sekä marjoja. Ne laitoin heti pakkaseen. Tässä on yhteensä 10, 163 kiloa Prisman heviosastolta. Pyöristetysti 10 kg kauppakassi . ~3,8 kg vihanneksia ja juureksia porkkana, kaali ja lanttu  ~3,6 kg hedelmiä   2,653 kg perunoita  Kaikki muut paitsi ap...

WFPB - Ruokaostokset 65 € - Tammikuu 3 ja 4

Tammikuun loput ruokaostokset parin viikon ajalta, eli kolmas ja neljäs viikko tammikuussa 2026. Lis ätty linkki k ylmälaukkuun Kaksi reissua kauppaan, molemmat pikareissuja niin, että juoksin vain kärryn kanssa kaupan läpi. Järkevin valinta tässä kuussa olisi ollut Lidl, koska siellä on hedelmät ja vihannekset olleet -30% ja kerkesin Lidlissä tekemäänkin pienen reissun. Pääasiallisesti ostokset silti Prismasta, ihan siitä syystä että kätevin ettei tarvitse pysähdyksiä tehdä, kaikki samasta kaupasta. Lidlissä en ole nähnyt esimerkiksi assistentin tarvitsemia nautarullia, joita saa Prismasta. Nostelin kouralla tavaraa kärryyn. Valikoimatta liian tarkkaan mitä ostaisin, käytin nyt hyödyksi tottumusta ja kategorioita, eli tärkkelyspitoiset, vihannekset, hedelmät. Jos jokaista laatua on kärryssä, voi lähteä kaupasta pois. Kassan kautta tottakai. Kilohintaraja oli 2,5 - 3 euroa, eli en alkanut etsimään mitään euron tuotteitakaan. Vaikka mitä pienempi kilohinta, sitä paremmat säästöt. Muista...