Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 12 € - Tammikuu 3, 126 €/kk

Tässä loput tammikuun 2025 ruokaostokset. Hintapohdintaa ja laskelmia perunasta ja kauramaidosta, mitä ne tulisivat maksamaan vuodessa ja paljonko niitä voisi mennä.

Pakolliset vitamiinit ja lisäravinteet piti hankkia, niistäkin kuva. Ruokasuunnitelmaluonnos mitä lopuista voisi tulla, mitä on jäljellä tammikuussa.

= 5,27 €

  • Yleisperuna 2 kg, 0,90 €/kg = 1,79 €
  • Jauhoinen peruna 2 kg 0,90 €/kg = 1,79 € = perunat yhteensä 3,58 €
  • Porkkana 2 kg 0,85 €/kg = 1,69 €
Perunat olisivat Salessa maksaneet reilusti yli 2 euroa säkki, kilohinta varmaan jopa 1,25 euroa. En muista, enkä ottanut kuvaa kun kävin, mutta jossain Salessa maksoi verkkokaupan mukaan jopa 1,23 €/kg. Eli kaksi kahden kilon säkkiä olisi tullut lähikaupassa maksamaan 4,90 €. 
Säästin 4,90 - 3,58 €  = 1,32 € ostamalla Prismasta perunat.

Jos käyttäisi vaikka 6 kiloa perunaa viikossa, se olisi vuodessa 312 kiloa.
0,9 kilohinnalla 280,8 €
Jos peruna maksaa 1,25 euroa kilo, 6 kg perunaa viikossa vuoden on 390 €.
Laskelmia voisi jatkaa vertailemalla eri hintoja, Lidlissähän esimerkiksi voi olla vaikka 1,69 €/2kg. Välillä tulee 0,50-0,99 €/2 kg tarjouksiakin.



Ihannetilanne minulle olisi rajaton perunavaranto, ettei tarvitsisi aina kilo kerrallaan miettiä vaan jääkaappi täyttyisi itsestään. Tai kellarissa olisi kylmäsäilytys, ja hakisin aina 10 l ämpärillisen pottuja jääkaappiin, kun tulee ruoanlaiton aika. 
10 kiloa mahtuu jääkaapin alalokeroon, jos oikein asettelee. Paras olisi hakea aina se 10 kg kerralla, ja laittaa osa heti kiehumaan.

Lähikauppojen hinnat ovat varmaan aika samoja joka puolella Suomea. K-Kaupoista saa välillä 0,99 -tarjouksia.
Irtoperunavaihtoehto on yleensä edullisempi, kuin nyt ostamani pussiperunat. Nekin voivat lähikaupassa olla yli 1€/kg.
Ennen maksoi se 10 kg perunasäkki Prismassa 6,9 €
Enää ei ollut sitä saatavilla, halvin peruna Prismassa on jokin irtoperuna 0,75 €/kg

Kilo päivässä vuoden ajan 0,75 €/kg x 365 = 273,75 €
Kilo päivässä Salen hinnalla eli 1,25 €/kg x365 = 456,25 €. 

456,25 €-273,75 €  182,5 euroa säästöä, jos ostaa 0,75 e/perunat, kilon vauhdilla päivässä. Mutta perunoita voi tarvita kaksikin kiloa päivässä. 2 x 182,5 = 365. Eli euro päivässä vuoden ajan (säästöä). 2kg x 0,75 = 1,5 €. 1,5 € x 365 = 547,5 € ja että itsekin ymmärtäisin: kaksi kiloa perunaa päivässä, hintaan 0,75 tekee 547,5 euroa vuodessa.

En ole varma miten tähän nyt suhtautuisi, kannattaako perunan hinnan perässä juosta. Esimerkiksi 180 eurollahan saa vaikka mitä. Jos sen antaa koiralle, niin koira voi ostaa 25 pakettia 6,99 /100g nautarullia Puuilosta. tai 65 pakettia Kotimaista sika-nauta jauheliha 23 % 400 g = 178,75 €. 
10 kerran kausikortti koirametsään voi olla noin parisataa euroa, riippuu varmaan koirametsästä, mikä on lähinnä. Ja mitä kaikkea sillä summalla eläinlääkärissä saakaan. Ainakin rokotuksen tai varmaan jonkinlaisen tarkastuksen. Lonkkakuvauksen?

Lisäys: 2 kiloa päivässä Salesta 1,25 € x 365 = 912,5 € ..Nyt mietityttää.. jos meni alle 1700 € ruokaan rahaa koko viime vuonna, niin mitä tapahtuisi jos laittaisi melkein 1000 euroa perunoihin tänä vuonna? Paras etsiä halvimmat perunat, ja maksimoida säästöt.


Omenat Suomi, Prismasta 2,69 €/kg x 0,855 kg = 2,30 €


= 2,79 €

Veriappelsiinit Salesta.  


=1,99 €

Kauramaito Salesta. 

Tätä on kiva olla, mutta säästäisi kyllä jos ei käyttäisi.

Laskelmia:

  • Purkki viikossa tekee vuodessa 1,99€ x 52 viikkoa = 103,48 €
  • Kaksi purkkia kuukaudessa, tekisi 1,99 x 2 = 3,98 €, se kertaa 12 kk = 47,76 €
  • Prismassa halvempaa: Sieltä 52 purkkia vuodessa tekisi Prisman tämän hetkisellä hinnalla 1,69 € x 52 = 87,88 €
  • Jos hakisin nyt kahdeksan purkkia Prismasta, ne tulisivat maksamaan 1,69 €x 8 = 13,52 €
  • Kahdeksan Salesta 1,99 € x 8 = 15,92 €

Jos ostan vuodessa 52 purkkia, eli purkki per viikko, säästän Sale vs. Prisma 103,48 €- 87,88 € = 15,6 €

Jos kaksinkertaistan kauramaidonkulutukseni, säästän tuplat eli ostan 104 purkkia, ja 206,96 € -175,76 € = 31,2. Tottakai ostamalla enemmän, säästää enemmän.

Jos en käytä kauramaitoa ollenkaan, voin pyöristetysti ajatellen säästää jopa yli 200 euroa vuodessa, jos jätän ostamatta ne Salesta. Jos jätän ostamatta ne Prismasta säästän vain yli 175 €. 

Purkki viikossa voisi olla hyvä suunnitelma. Näin pysyy arjen luksus tietyllä tasolla. Kaksi purkkia kuukaudessa voisi myös riittää hyvinkin, koska en käytä tätä varsinaisesti juomiseen vaan puuron kanssa. Pärjään tavallaan ilmankin tarvittaessa. Ravitsemuksellisesti tätä ei tarvitse korvata millään. Toisin kuin jos jättää perunat ostamatta, niin jotain ruokaa tarvitsee kuitenkin tilalle. Perunoiden jättämistähän en edes harkitse, mutta siis tuli vain mieleen.

Yksi ratkaisumalli on jälleen viikko- tai kuukausibudjetti. Kauramaito joko mahtuu siihen sillä kertaa tai ei mahdu, mutta budjettia noudattamalla koko vuoden rahallinen lopputulos on se minkä on säätänyt. Olipa sitten juonut kauramaitoa tai ollut juomatta.

Muutaman purkin voisin hakea valmiiksi. 

Siinäpä ostokset. Sitten muuta:

Piti ostaa D-vitamiinia ja jodia. B12 vitamiinia oli jo. Nämä voisi laskea ruokakuluihin, mutta en ole seurannut paljonko menee, mitä vauhtia nämä kuluvat. 

Se että unohdan välillä ottaa joka päivä tabletin, sotkee sitten laskelmat. Mitä määriä näitä oikeasti kuuluisi ottaa on eri asia, ja senhän voi laskea.

Löysin vegaaniliiton sivulta mielenkiintoisen tietopaketin jodin saannista: https://vegaaniliitto.fi/ravitsemus/vitamiinit-ja-kivennaisaineet/jodi/

Olen päätynyt ottamaan jodin purkista, koska ruokasuolaa pitäisi muuten syödä tietty määrä. Kuten vegaaniliiton sivulla sanotaan että neljä grammaa jodioitua ruokasuolaa, ja sen lisäksi vielä pitäisi juoda 2 dl jodioitua kasvimaitotuotetta. Kasvimaidon käyttö pitäisi olla sitten säännöllistä, ja aina joutuisin varmistamaan että olen sitä juonut. Nyt käytän kotona ruokasuolaakin siten, että saatan leipään laittaa 1/8 tl suolaa, ripotella joskus Herbamarea lautasella, laitan ketsuppia n. 1 rkl johonkin keittoon ja niin edelleen. Joutuisin lisäämään ruokasuolan käyttöä reippaasti, enkä oikein näe miksi se olisi helpompaa, kuin ottaa purkista.

Jos jonakin päivänä on soijamaitoa tullut käytettyä, niin sopivastihan sen joditabletinkin joskus unohtaa ottaa eikä mitään liikasaantia pitäisi tulla.

Välillä aamulla tulee mietittyä "Otinko minä jo ne vitamiinit vai en?" ja silloin en ota niitä, vaan vasta seuraavana päivänä uusi yritys. Näin toimin, enkä muuksi muutu.


Lisäravinteitahan voisi saada myös tuotteista, joihin niitä on lisätty.

Minimanista löysin Jodin, se maksoi 6,99 €, 120 tablettia.

Pirkka-kaupasta sai D-vitamiinia edullisesti, ja käy koirallekin kun ei ole makuaineita. En ole kokeillut suostuuko koira syömään makuvitamiineja. Koira voi joutua syömään D-vitamiinia, koska en anna välttämättä aina nappuloita jotka sisältäisivät.

En joka päivä muista kaikkia näitä ottaa, eikä tuota vahvaa B12 -vitamiinia tarvitse varmaan kuin pari viikossa. D-vitamiinin tarkempi annos pitää yrittää selvittää. Olivatko lie nämä parhaat ratkaisut, mutta onpahan nyt jotakin. 

Jäi nyt selvittämättä, että onko tuo D-vitamiini tehty lampaiden avulla vai ei. En vain jaksanut enää, kun olen selvittänyt sen jo ajat sitten, mutta sitten taas unohtanut, miten se menikään. Onko siis vegaanista vai ei, mutta käytän nyt tämän purkin ainakin. 120-240 päivän päästä joudun seuraavan kerran miettimään D3-vitamiinipurkkia. Hain koiralle samalla vitamiineja, ja jokainen vitamiinipurkki piti hakea eri kaupasta. 

Loppuviikon menu on aika yksinkertainen, käytän mitä kaapissa on.

Jos olisin ostanut tuplamäärät perunaa ja porkkanaa, niin nyt ei tarvitsisi käydä kaupassa pitkään aikaan.

Näilläkin voi toki pärjätä tämän tammikuun vaihteen yli reilusti, kun kaapissa on kuitenkin jauhoja, hiutaleita sun muuta. Papuja ja linssejä.

Rosmariini- currykeitto voisi olla yksi vaihtoehto. Siihen on ainekset.

Lättyjä voi vielä paistaa, kun jauhoja on. 

Niin kauan kun on tomaattisäilykkeitä ja papusäilykkeitä, on kätevä tehdä näitä riisijuttuja. Kuten helppo ruoka. Riisi alkaa olla lopussa joten pitää tehdä jokin ruoka, missä on sekä pari perunaa että riisiä, kenties spagettia tai jyviä. kuten yhden astian ruoka.  Tölkkipapujahan ostin jokin aika sitten laatikkokaupalla Lidlistä, ja niitä piisaa. Kikherneitä ja kidneypapuja eniten.

Ruskeaan risottoon löytyisi ainekset myös. Se vain kaipaa mielestäni perunamuusia kaverikseen, ja perunat ovat niin vähissä. 

Voisi myös käyttää kokonaista kauranjyvää jota tuli ostettua vasta. 

Kokonainen kauranjyvä vain on minulla epäonnistunut viimeaikoina. Siitä on ruvennut tulemaan enemmän puuroa, kuin riisin tyyppistä. Voi olla että kauranjyvän laatu on eri eräkohtaisesti aina toisenlainen. Kasvithan ovat sellaisia. Jospa tuoreemmat kiehuvat nopeampaa. Sen kanssa pitäisi olla vähintään perunaa, että pystyisin olemaan tarpeeksi tyytyväinen siihen ruokana. Voisi tehdä tavallista puuroa kyllä.

Tyrnävän kauraryynit. Kyllä nämä varmaan onnistuvat, kun alan laittaa vähemmän vettä.

Viime ruokasuunnitelman bataatti-kiinankaalikastiketta on vielä isot purkit.
Kastike purkkiin on aina hyvä idea, lisää vain perunat. Tai spagetit ym.

Mikä tahansa purkki käy. 



Limppu yön yli-menetelmällä. Taikina jätetään löysäksi, se jääkaappiin yöksi tai päiväksi. Lisätään loput jauhot sitten kun aletaan lämmittää uunia. Vaivasin nyt puukauhalla ja vielä käsinkin. 

Helpompi olisi tehdä yön yli sämpylät, eli nostella vain pellille vaivaamatta.  Limppuohje ja vaivaamattomat litteät sämpylät, molemmissa oikeastaan aika samanlainen alku, ja molemmat voi tehdä yön yli- menetelmälläkin. Tai peltileipä vuoassa

Puuroa . Siihen loraus kauramaitoakin, ja vähän omenaa ja marjaa. Rusinoita. Pellavarouhettakin, jos muistaa laittaa. Kylmiä kaura-lautasiakin voi tehdä.



Säikähdin, että eikö ole mitään herkkua enää.
Löytyi sitten pakkasesta kaikenlaisia muffinsseja ja isokin pussi banaanikaurakeksejä.  Ps, papereita ei kannata sitten laittaa, paljon parempi tehdä muffinssit ilman. Joko muffinssipellillä suoraan tai littanoita.

Kokokasvisruokavaliolla pysymiseen on hyvä vinkki että tuntuu helpommalta, jos ei aina tarvitse olla leipomassa jotain. Pakastin auttaa siihen, että aina löytyy sekä suolaista että makeaa, eikä koskaan ole pakko ostaa valmiita ellei halua. 

Salaattia, jossa on omenaa, kiinankaalia ja porkkanaa. Vielä on yksi omena jäljellä.
Veriappelsiineista C-vitamiinia lisää.

Kaupassa käyn vasta kun tulee jotain muutakin asiaa, kiva jos saa käytettyä mahdollisimman tyhjäksi jääkaapin.

Ruokasuunnitelmia helmikuuksi löytyy valmiina. 2024 Helmikuun ruokasuunnitelma 3, kakkossuunnitelma, ja ykkösosakin on. 
Valmiiksi mietitty, tekisi melkein mieli laatia kauppalista niiden perusteella. Palsternakkapihvit olivat niin hyviä, että saa nähdä pärjäänkö ilman palsternakkaa. 

Suunnitelma pitäisi miettiä, etten tule ostaneeksi kaupassa sitten heräteostoksia liikaa. Viimeksihän oli ostoskorin kahvat koetuksella, kun lähdin ilman lappua ja suunnitelmaa sinne palloilemaan.

Puuilosta nautarullat nassuun. Olisi niitä saanut toki varmaan muualtakin. Puuilosta yritin etsiä vitamiinejakin enkä löytänyt mieleisiä, mutta samalla oli onneksi kenkien liukuesteet, pipot, hanskat, roskapussit, tiskiharjat ym. 
Meni varmaan 40 euroa. Sitten muualta vielä vitamiinit ja lisäravinteet, ja mitä kaikkea muutakin paitsi ruokaa.
Voisi perustaa eri blogin muille kuluille, mutta kyllähän ruoassakin riittää analysoitavaa.

Kiva kun tulit shoppailureissulle, nähdään taas. Yksi resepti on ainakin kytemässä, johon laitoin omenaa ja naurista. Katsotaan miten se etenee, ja siihen asti hyvää päivänjatkoa.

Tammikuun ruokaostokset tekivät yhteensä 126 € (jos tarkistin oikein.)

Tammikuu 2, 50 € (oikeampi summa 52)


Kommentit

  1. D-vitamiiniahan riittää suositusten mukaan 10mg per päivä aikuisille, eli 50 mg ei kannata ottaa joka päivä. Tosin välillä mietin missä maassa ne d-vitamiinitutkimukset tehdään, koska täällä Suomessa ei ainakaan puoleen vuoteen saa lainkaan d-vitamiinia auringosta

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos lisätiedosta, mietinkin että on tuo melko vahva d-vitamiini, ja vähempikin voisi riittää. Taidan ostaa vielä purkillisen vaikka sitä 10 mg vai mikrogramma..Nyt vasta huomasin että mikrogrammojahan nuo ovatkin. (mistähän se mikrogramman merkki edes tulee näppikseltä) sain kopioitua jostain µg. joka tapauksessa..jos unohtaa ottaa, silloin voi kerralla napata tuon 50µg, ja kaapissa voisi olla myös se 10 µg purkki niin voi napsaista joka päivä jos on helpompi ottaa joka päivä samalla kun keittää kahvit. Jossain luki ettei yliannostus toisaalta tee mitään, mutta ei kait yliannostakaan suositella.

      Poista
  2. Kauramaidosta tuli mieleen että Fiksuruoka-kaupasta olen silloin tälläin ostanut niitä tai ruis- tai soijamaitoja, joskus luomuna useinmiten ei. Viimeksi tilasin 1,2€/litra näitä: ”Fazer Sunshine kaurajuoma on maukas ja ravitseva juoma, joka sopii nautittavaksi vuoden jokaisena päivänä! Se tarjoaa kehollesi B12-, D-vitamiineja, riboflaviinia sekä kalsiumia. Vitamiinit D ja B12 edistävät immuunijärjestelmän normaalia toimintaa osana monipuolista ruokavaliota ja terveellisiä elämäntapoja. UHT-käsitelty, säilyy avaamattomana lämpimässä. Ravista ennen käyttöä.”
    Siinä hoituu samalla D yms. vitamiinitkin, jota luomuun ei saa lisätä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos vinkistä, hyvä idea ja monelle suositeltava tuo Fiksuruoka ruokakuluissa säästämiseen. Ja käteviä nämä UHT-maidot, niin voi ostaa varastoon kun löytää sopivan laadun mitä käyttää. Luomuun ei tosiaan kuulemma saa lisätä vitamiineja, näin olen itsekin ymmärtänyt. Luomu on samalla hyvä siitä, ettei siihen ole lisätty rasvaakaan. Etsiessä sekä vitaminoimatonta että öljytöntä, niin vaihtoehdot tuotevalikoimissa kapenee. Tai jos haluaisi vaikka ilman lisättyä rasvaa, mutta vitaminoitua. Kun hintaakin rajoittaa, jää enää aika vähän vaihtoehtoja. Ruisjuoma on kokeilematta, sitä olisi hyvä testata varmaan. On pitkä aika siitä kun olen viimeksi yrittänyt kunnolla etsiä eri maitolaatuja, mitä niitä olisi nyt tarjolla.Valikoima on laajentunut taas muutaman vuoden takaisesta, jolloin urauduin Luomu Oatlyn käyttäjäksi. Itselleni on helpompi ottaa vitamiinit purkista, niin ei tarvitse huolehtia onko maito loppu. Jos sitä on, niin jätän vitamiinipillerit ottamatta, ettei tule tuplamäärää.

      Poista
    2. Pirkka Luomu Kaurajuoma on muuten toinen, mitä Oatlyn lisäksi olen käyttänyt. Tulee vain harvoin käytyä K-Kaupassa ja tuossa lähimmässä K-ssakaan ei viimeksi sitä näkynyt..
      Mutta Pirkka luomu oli myös öljytöntä, kuten Oatly luomu. Oli pitkään ainakin samoissa hinnoissa Oatly Luomun kanssa.

      Poista
    3. N. 1,99 näytti olevan tuo Sunshine -kaurajuoma S-kaupan verkkokaupan mukaan, joten teit reilut säästöt Fiksuruoka-kaupasta ostamalla. Tosi edullinen diili.

      Poista
    4. Joskus ostan Alproa että saa lappapuuron kanssa tai esim. mämmin kanssa joskus sopii..silloin kun on jokin herkku niin en välttämättä ole niin tarkka, onko öljyä vai mitä siinä on, pääasia että on hyvää. Soijamaidoissa en ole huomannut lisättyä rasvaa, mutta tosiaan varmaan tuotekohtaisesti pitää aina katsoa. Ja ne vitamiinipitoisuudethan vaihteli myös.

      Poista
    5. En ole edes huomannut katsoa onko öljyä vai ei, onko se vakavaa?

      Poista
    6. Kokokasvisruokavaliota tarkasti noudattaessa pyritään minimoimaan tai jätetään pois kokonaan lisätty rasva, mukaan lukien kaikki ruokaöljyt kuten rypsiöljy, oliiviöljy jne. Niiden käyttöä ei siis suositella rasvan lähteenä, syitä on monia. Esim se ettei siinä ole kuitua tai proteiinia ym. vaan se on asiayhteydestään irroitettu pelkkä puhdas rasva. Syitä on sekä terveyden suhteen, että painonhallinnan koska se on ravintotihein elintarvike. Itse koen hyödylliseksi välttää sitä.
      Se kuinka tarkasti haluaa noudattaa, riippuu aina ihmisestä. ja jos on vaikka jokin tietty tavoite, miksi on ruokavaliolla. Minun on mahdoton sanoa että onko se vakavaa että maidossa on (itse varmaan joisin pois jos olisin ostanut, mutta en osaa sanoa), koska kaikki nämä ruokavalioasiat riippuvat niin henkilöstäkin.:) Kaukaa haettu esimerkki mutta joku voi syödä ihan omalla tavallaan, eikä koe että se on vakavaa koska elää +90v tyytyväisenä. Joku toinen saa terveyshaittoja, tai haluaa ennaltaehkäistä jotain ja päättää sen takia lähteä noudattamaan kokokasvisruokavaliota hyvin tarkasti, tai tulkitsee saamansa tutkimustiedon siten että päättää pelata varman päälle. En tiedä itsekään suoritanko hätävarjelun liioittelua välttämällä kasvimaidoissakin ruokaöljyä, omalla kohdalla, eli ..Jos etsit tietoa tästä aiheesta niin kannattaa tutustua esim falm.fi/kokokasvisruoka ja sekä suomeksi että englanniksi olen koittanut laittaa tuonne sivun laitaan erilaisia linkkejä, ja artikkeli tulee mieleen ekana esim Yhdysvaltalainen lääkäri Caldwell B. Esselstyn, Jr., MD on paljon kirjoittanut ja esitelmöinyt tästä aiheesta, hänellä on nimenomaan tunnuslause "NO OIL!", Ei Öljyä. Mieleenpainuva ohjenuora sinänsä. Tutkittuun tietoon perustuen, vaikka niistäkin tutkimuksistakin näkee eri tulkintoja. Joku toinen lääkäri voi olla sitä mieltä, ettei se tippa tapa ja kokonaisuus ratkaisee.
      https://dresselstyn.com/site/is_oil_healthy.pdf
      Itse vältän kotona aika tarkasti, mutta esim. huoltoaseman tai kahvilan kahvijonossa en lue sisällysluetteloa vaan laitan sitä kasvijuomaa mitä on tarjolla jne. Eli en kehtaisi toisia neuvoa, mutta voin ainakin kertoa mistä tietolähteistä olen saanut oppini..

      Poista
    7. Kiitos tiedoista!

      Poista
    8. Eipä kestä, ja joudun korjaamaankin yhden mitä sanoin: Sanoin virheellisesti että öljy on ravintotihein elintarvike, pitäisi sanoa: Öljy ei ravintotihein elintarvike, vaan energiatihein.
      Samalla kun se on ravintoköyhä elintarvike.

      Poista

Lähetä kommentti

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 17 € - Kesäkuu 4 , 146 €/kk

Kesäkuun loput ruokaostokset. Tänään ruokaostoksien lomassa säästömietintää ja paljonko maksaa mikäkin. muo k. korjattu summat. = 3,39 € Kurkku 1,89 €/kg x 0,93 kg = 1,76 € Xtra tomaatti 1,19 €/kg x 1,372 kg = 1,63 € Kurkku ja tomaatti olivat Prismassa halpoja, eli alle 2 €/kg. Tosin nuo tomaatit olivat Kotimaisia Xtra-tomaatteja, ja siksi edullisempia kuin tavalliset. Tänäänkin näyttäisi olevan molemmat alle 2 €/kg Prismassa.  K-Lähikaupan verkkokaupassa kävin äsken mutkan, ja siellä näyttää tilanne siltä ettei herkutella halvoilla hinnoilla. Tomaattia ei tämän kaupan sivulla ollut, ja kurkkukin melkein 4 euroa kilo. 3,97 €. Ainut vihannes mikä oli alle 2 €/kg oli valkokaali, varmaan ei edes kesä- tai varhaiskaali vaan se tavallinen. Jos olisin nyt lähikaupan asiakas, ja haluaisin alle 2 €/kg, tai edes alle 3 €/kg ostaisin banaania hintaan 1,49 €/kg, aprikoosia, persikkaa joita siellä oli 1€/500g eli 2 €/kg, ehkä sen keräkaalin. Varhaiskaali olisi sitten 3,49 €/kg. Vertailun ...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...

WFPB - Bataatti-lehtikaalikeitto - Kastike - Härkäpapu

Perjantain helppo ja nopea kasvisinspiraatio, bataatti-lehtikaalikeitto. Rautaisannos vitamiinia ja kivennäisaineita. Tämä on kuppi kuumaa leivän kanssa. Makaronia voi keittää erikseen ja ripotella niitä sekaan, saa lisää energiaa ruokaan.  Tai voi kiehauttaa isot, keltaiset perunat, ja tämä on silloin niille hyvä kastike.  Tämähän sopii myös alkukeitoksi, jonka jälkeen voi tarjoilla paistetut perunat, tai minkä tahansa ruoan. Lisätty papuvinkki-uusi-tuote Bataatti-lehtikaalikastike/keitto 500g lehtikaalia n. 500 g bataattia n. 200 g muita vihanneksia, esim. kurkku, tomaatti - jos on n. 200 g kypsiä härkäpapuja vettä, niin että ainekset peittyvät 500 -1000g tomaattituotteita, paseerattu/murska lisätään lopuksi mustapippuria 1-2 tl orergano, basilika, persilja, kuivatut esim. 1 -2 tl /kpl Ensin kuoritaan bataatti. Helpointa on laittaa kiekoiksi, ja kuoria hedelmäveitsellä aina yksi kiekko kerrallaan.  Otin aika suurpiirteisesti. Ei haittaa jos jää tuota vaaleaa, tai on jä...

WFPB - Ruokaostokset 25 € - Hyvää juhannusta! - Kesäkuu 3

Juhannusaattoviikon ruokaostokset. = 3,91 € Xtra tomaatti 0,557 kg x 1,49 €/kg= 0,83 € Kiinankaali 0,351 kg x 3,99 €/kg = 1,4 € Xtra kurkku 0,752 kg x 1,49 €/kg = 1,12 € Sitruuna luomu 0,148 kg x 3,79 €/kg = 0,56 € = 8,12 € Yleisperuna harjattu 2,733 kg x0,75 €/kg= 2,05€ Kiinankaali 0,494 kg x 3,99 €/kg = 1,97 € Xtra kurkku 0,980 kg x 1,49 €= 1,46€ Xtra tomaatti 0,819 kg x 1,49 €/kg = 1,22 € Varhaiskaali 0,595 kg x 2,39 €/kg =1,42 € 6,78 € Oatly luomu kauramaito 1,69 €/l x 4 = 2,43 € Paseerattu tomaatti  1,46 €/kg, 500g=  0,73 € Kaneli  27g 31,48 €/kg =  0,85 €  Grillausmauste ei lisättyä suolaa 35g 24,29 €/kg  = 0,85€ Tulee ihan yhtä halvaksi ostaa Xtra tomaatteja, kuin edullista kaupan merkin paseerattua tomaattia. Prismasta löytyy tomaatit, jos löytyy. Nehän on laitettu aina sivummalle. Sama laittaa keittoihin ja muihin nyt kokonaisia tomaatteja siis. En ala niitä paseeraamaan eikä kokonaiset tomaatit ole välttämättä käytännön elämässä sa...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Lähikaupasta viikoksi ruokaa - Heinäkuu 1

Onnistui ostaa alle 30 eurolla viikon ruuat lähikaupasta. Kävin sekä Salessa että K-Marketissa, ja ihan pikkuinen poikkeama tuli kurkkujen kohdalla kun tapahtui K-Kaupassa asioidessa virhe. Mutta hinnan kannalta ei väliä, molemmista kaupoista olisi saanut kurkutkin alle 2  €/kg jos en olisi sekoillut. Tule katsomaan mitä ostin. Kannattaa ottaa kuppi kahvia tai teetä, ja nauttia lähikauppakierroksesta värikuvina. Sekä numeroina. muok. lisätty rusinakuva. + makaronin rasvatieto  Lisätty kaurahiutalekuva ja kaurajauhokuva, tarjoukset. lisätty leseitä. Puolukkaa 28,96 € K-Marketista: Pirkka grahamjauho luomu = 1,69 €/kg Pirkka ruisjauho = 1,39 €/kg Oatly kaurajuoma luomu 1,79 €/l x 3 =  5,37 € Pirkka tomaatti Suomi 3,04 kg x 1€/kg = 3,04 € K-Menu pitkäjyväinen riisi 0,99 €/kg Kesäporkkana 1,99 €/kg Banaani Pirkka 1,063 kg x 1,89 €/kg = 2,01 € K-Menu peruna 2kg,  1,05 €/kg = 2,09 € Pirkka kurkku 3 kpl 1,19 €/kpl,3,97 €/kg = 3,57  € Palautin Pirkka kurkut, kun hu...

WFPB - Ruokaostokset 67 € - Heinäkuu 2

Lisätty pari kuvaa. Lisätty, fytaateista Viikon ruokaostokset. Kävin kaupoissa eilen perjantaina ja tänään. Ostosten jälkeen katsaus, mitä ruokia pystyi tekemään viime lähikauppareissun ruuista. Viimeksihän kaavailin sitäkin, että mitä kaloreita viikossa tarvitaan.  Oli mielenkiintoista. Jokainen vihannes meni viimeistä tomaattia myöten, perunat söin, mutta kaurahiutaleita on toinen paketti avaamatta, ruis- ja vehnäjauhoja on molempia 600 g jäljellä. Riisit ja linssit menivät kaikki. Kalorin tarve on siis reilusti yliammuttu niissä ostoksissa, koska niin paljon jäi. Kuitenkin hedelmistä ja vihanneksistakin saa jotain. En vaan koskaan huomioi niitä kauppareissuissa, vaan ajattelen vihannekset kiloittain. yli 6 kg ainakin pitää olla viikoksi, ja varmasti enemmän. Ensin intoilin lähikaupan 30 euron budjetista, mutta kalpenin sitten iltaa kohti. Koska ostin vain käytännöllisimmät ostokset niin piti ihan miettiä, mitä näistä alan tekemään. Ruis- ja täysjyvävehnäjauhoja ja 2 kg kaurahiut...

WFPB - Ruokaostokset 36 € - Heinäkuu 3

 Lisätty mielipide videoista.  Lisätty loppuun vielä yksi videolinkki. = 21,37 € Minimanista Paprikajauhe 380 g, 16,03 €/kg = 6,09 €  Juustokumina 0,59 € Curry, suolaton 0,69 e Jauhelihamauste suolaton 0,85 € Grillausmauste suolaton 0,79 € Grillausmauste suolaton 0,79 € Ruisreikäleipä -30 % 1,75 - 0,53 = 1,22 €  normaalihinnalla leivän kilohinta 5,30 €/kg Lehtikaali pakastettu 5,58 €/kg = 2,79 €/ 500g  K-Marketista:  K-Menu riisi 0,99 €/kg x 2 = 1,98 € Pirkka tumma leivontasuklaa  17,45/kg, 200g =3,49/kpl  S uklaan hinta noussut sitten viime kerran. Riisiä keitän kauran kanssa, tulee pehmeämpiä ruokia mutta ei täysin pelkkää valkoista. Salesta:  Banaani 1,106 g x 1,89 €/kg = 2,09 € Paprikajauhe oli tarjouksessa Minimanissa. Nyt äsken katsoin että Prismassa maksaa Golden Star 350g Paprika 5,75 € 16,43 €/kg. Tässä valossa ajattelen, että kunhan paprikajauhetta löytyy alle 20 euroa kilo niin ollaan hyvällä tiellä, ja jos sen saa alle 17 eur...

WFPB - Ruokaostokset 22 € - Heinäkuu 4

 Nyt oli ensin teemana löytää euron tai alle kilohinnalla kasviksia, ja se oli hieman vaikeaa. Ellei osta vain yhtä tai kahta laatua. Teemasta huolimatta päädyin lopulta Prismaan, ja ostin parsakaalia vaikka se oli 3,59 €/kg. Luomusitruuna unohtui, se pitää vielä hakea jos tulee menoa. Sitä ei saa kovin edullisesti nyt.  Monet vihannekset olivat nyt 1,99 €/kg. Jos se kelpaa hintatavoitteeksi niin alkaa löytyä jotain valikoimaa. 1,49 €/kg on myös helpompi raja kuin euro, löytyy kasviksia. K orjattu hintoja ja lisätty kuva pilkkojista = 7,34 6,92 € Peruna 1,19 €/kg   0,98 € /kg x 2 = 2,38 € 1,96 € Cayennepippuri, 27,80 €/kg, 50g = 1,39 € Porkkana 1,19 €/kg x 3 = 3,57 € Cayennepippurissa säästi Prismaan verrattuna, siellä Meira Cayennepippuri jauhettu 22g, 0,89 € 44,50 €/kg Golden Star merkkinen olisi halvempi muttei ilmeisesti saatavissa kaikissa Prismoissa, 26,80 €/kg. Prismassa siis olisivat olleet porkkanat alle euron, mutta olin jo Lidlissä.  Peruno...

WFPB - Varhaiskaalikeitto - Miso, sinappi, ravintohiiva, curry, (+ pippuri)

 Varhaiskaali on nyt kesän parhainta satoa, ja on aika laittaa sille resepti.  Jos sinulla on misoa ja ravintohiivaa, tähän keittoon voi nyt laittaa molempia.  Mikäli on mahdollisuus noudattaa reseptiä, saat melko varmasti parhaan tuloksenkin. Toisaalta jos jokin aineksista puuttuu, runkoa voi myös hyödyntää ja tehdä oma keitto. Varhaiskaali-curry-misokeitto Perunoita n. puoli kattilaa Varhaiskaalia sopiva palanen, esim. 1-2 nyrkin kokoista,  1/2 dl kauran jyviä n. 200 g tai sinnepäin papuja tai 1 dl kuivia punaisia linssejä Tomaattia Kurkkua Omenaa, jos on. Mausteet: Suolaton currymaustesekoitus 1 tl rouhittu mustapippuri, tai maun mukaan sinappi 1-2 rkl, n.  ripaus kurkumaa värin vuoksi lähinnä, jos on 1 dl ravintohiivaa. Tai 3 ruokalusikallista riittää pieneen keittoon. 1-2 rkl misoa jos on Perunat ja vihannekset pilkotaan kattilaan, jyvät ja pavut kaadetaan sekaan. Kaikki peitetään vedellä ja laitetaan kiehumaan. Keitetään kunnes kypsää. Lopuksi n. 5 minuuti...

WFPB - Ruokaostokset 21 € - Kesäkuu 2

Tässä viikon ruokaostokset kesäkuun toiselta viikolta. Muok. 14.6. lisäilin parit linkit öljyyn liittyen = 10,96 € Porkkana värimix 3 x 1,49 €/kg= 4,47 € Palsternakka 0,5 kg x 2,09 €/kg = 1,05€ Ruukkupersilja 1,25 €  Ruukkutilli 0,99 € Jääsalaatti 1,19 € Kurkku 1,168 kg x 1,49 €/kg =  1,74 € Banaani 0,948 kg x 1,39 €/kg =  1,32 € = 2,84 € Yleisperuna harjattu 1,84 kg x 0,75 €/kg= 1,38 € Xtra tomaatti 0,603 kg x 1,79 €/kg = 1,08 € Maustekurkku 0,123 kg x 3,09 €/kg = 0,38 €  Meira ketsuppi 1,2 kg x 3,49 €/kg =  4,19 € = 1,99 € 0,360 kg x 5,53 €/kg = 1,99 € Siinäpä viikon ruokaostokset. Ruokasuunnitelma: ks. toukokuun ruokia ja kesäkuun ruokaostokset 1 .  Kun hernekeitto loppuu, uudet herneet likoamaan ja keitto. Kun puuro loppuu, niin uudet jyvät likoamaan ja sitten kiehumaan. Jos leipä loppuu, uudet leivät uuniin puolen tunnin varoitusajalla. Jos ei ole mitään hyvää, niin  kakkupulla jonka tekemisessä ei mene pitkään. Kukkaset kukkivat ja variks...