Siirry pääsisältöön

Luukku 22. - WFPB - Makaronilaatikko ja italiansalaatti

Tuli ehkä paras makaronilaatikko pitkiin aikoihin. Italiansalaattikin onnistui.


Makaronilaatikko:

  • 1 pussi/400 g tummaa makaronia
  • 1 porkkana
  • n.100g mustapapuja (n. alle puoli tölkillistä, valutettuja)
  • vettä
Mausteet:
  • 1 rkl soijakastike
  • 1/2 tl mustapippuri
  • 1/4 tl maustepippuri
  • 1/8 tl valkopippuri, tai ripaus
  • loraus ketsuppia
200 C noin tunti

Mustapippurimääräni, 1/2 teelusikallista, voi olla paljon jollekin. Tässä oli jonkin verran potkua nyt. 

Vesimäärästä: 1 litra vettä kohti 400g makaronipussillista on ollut ihan ok, tulee perusmuotoista makaronilaatikkoa. 

Lämmitän uunin, keitän vedenkeittimessä vettä, lisään kiehuvana vuokaan makaronien + muiden päälle, pyöräytän kauhalla sekaisin ja laitan heti uuniin.

Veden voi myös mitata litran mittaan johon siivilöi myös pavut, sekoittaa siinä vispilällä mausteet. Näkee paljonko pelkistä tölkkipavuista tulee nestettä.


Ketsuppia lorahti siten, että huuhtelin lopun ketsuppipullon. En tiedä paljonko meni.

Soijakastiketta 1 rkl voi olla paljon suolaa, mutta kannattaa maistella.

Vettä meni jotain alle puolitoista litraa. Keitin vedenkeittimessä litran. Vielä ketsuppipullosta ja mukista lisää, ja että peittyy hyvin.


Sekoitin mausteet ensin veteen mukissa, ja sekoitin vuokaan, että varmasti leviävät.



Porkkanaraastetta näytti ensin olevan tosi paljon, mutta hyvin se sinne lopulta upposi.

Paistoin 200C- asteisessa uunissa noin tunnin, ilman kantta.



Noin tunnin päästä alkoi makaronilaatikko olla valmista. 

Olen joskus jättänyt makaronilaatikon jopa tekemättä siksi, ettei ole ollut yhtään kasvimaitoa. 

Jatkossa tiedän, ettei maito mikään välttämättömyys ole. Maku oli niin hyvä. 

Maustepippuri antoi makumuistoja, soijakastike toi umamin ja mustapippuri antoi potkua.

Italiansalaatti



Italiansalaattia varten keitin porkkanan kuorittuna ja kokonaisena. En pilkkonut, koska silloin maku ja ravinteet olisivat liuenneet veteen. 

Kun porkkana oli kypsä, mutta ei liian pehmeä, jäähdytin sen ja raastoin isommalla puolella. 


Aineksien määrät italiansalaatissa riippuvat siitä, minkä verran aikoo tehdä.

Tein pienen määrän koska en tiennyt, tuleeko tästä mitään.

Vegaaninen italiansalaatti
  • Soijajogurtti, 
  • omenasiideriviini- ja/tai riisiviinietikka, tai etikka
  • pakasteherneet, 
  • rakettispagetti, valkoinen (lukijan vinkki: Tumma toimi yhtä hyvin)
  • raastettu kypsä porkkananpätkä ja 
  • raastettu suolakurkun/maustekurkun pätkä
  • Valkopippuri. Laitoin ripauksen.
  • sokeri
  • suola(?)
Lisäys: Suolaa oman maun mukaan, maistelemalla. Sitä voi lisätä jälkeenkin päin. Suolakurkusta tai maustekurkusta voi tulla suolaa.


Keitin spagetit ja pakasteherneet porkkanan keitinvedessä. Keittoaika oli noin 5 minuuttia. Lidlin pakasteherneitäkin sai keittää.

Huuhtelin kylmässä vedessä ja valutin hyvin.


Italiansalaatin maustaminen oli nyt sellaista, että lisäsin aina lorauksen jotain, ripauksen jotain,
maistoin, lisäsin lisää, maistoin uudelleen.

Lopulta en tiedä, minkä verran sinne meni mitäkin.

Alpro Greek style- jogurtista en mene vannomaan, onko se tähän paras valinta.


Aina, kun mausta puuttui jotain, tuntui vastauksena olevan "lisää sokeria". Se voi riippua siitä, mitä soijajogurttia käyttää. Joskus lisää etikkaa voi olla parempi, eikä niinkään sokeri. (tai suola)

Suurin ongelma vaikutti aina olevan tuo jogurtin maku ja happamuus. 

Notkistin sitä lopulta tilkkasella luomu kauramaitoa, jossa ei ole hirveästi sivumakua. Tuntui auttavan, sekä makuun, että suutuntumaan. 


Jos einesitaliansalaatti on tuttua, tunnistaa kyllä hetken, milloin ollaan eniten jäljillä.

Tarkempiakin ohjeita oli netissä, mutta niissä luki majoneesia ja erilaisia muita lisukkeita. En sitten lähtenyt seuraamaan niitä, vaan kokoamaan tätä itse.

Otin vain vinkin, että useimmissa, ellei kaikissa, toistui valkopippuri mausteena.


Olipas kyllä hyvää, kerta kaikkiaan, varsinkin makaronilaatikko. Meinaa aina unohtaa mainita näissä postauksissa. 

Eilenkin postasin hampurilaisateriasta vain, että tulipahan tehtyä, vaikka oikeasti olin ihan innoissani. 

Toisaalta kehumatta ei aiheuta liikaa pettymyksiä.


Italiansalaatti siis onnistui jo melko lähelle sitä, mitä olin hakemassa. 

Ainakin sitäkin on tarvittaessa mahdollista nyt tehdä.

Kannattaa kokeilla, jos tykkää.

Kiitos kun luit, ja hyvää päivää!


Kommentit

  1. Italian salaattia ei olekaan tullut syötyä vuosikymmeniin. Jokin makumuisti siitä on silti vielä olemassa. Ehdottomasti pitää kokeilla. Kaapissa on vaan tummia rakettiaspaketteja. Ehkä niitä käyttämällä ei saa niin autenttista ulkonäköä, saattaa vähän vaikuttaa makuunkin. Otan silti riskin.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos kommentista. Aivan. Itsellä vasta pari-kolme vuotta aikaa, kun viimeksi söin. Kannustan, ja hauska kuulla että menee kokeiluun. Ainahan se hyvä on jos osoittautuukin, että tummatkin käy maun puolesta.

      Poista
  2. Minä tein tummista, ei mielestäni vaikuta kuin ulkonäköön. Väri nyt harmahtava, mutta hyvää tuli. Käytin Lidlin soijajogurttia, omenasiiderietikkaa, valkopippuria ja sokeria, pikkuhiljaa ja makustellen. Näin heti maistettuna maku jo ihan ok. Mutta jätän tekeytymään jääkaappiin maku vain paranee. Hyvä idea mulle joulun ajan lisänä. Kiitos!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiva kuulla, ole hyvä, ja kiitos kommentista. Pitääpä kokeilla joskus Lidlin jogurttiin. Ja tummiin rakettispagetteihin.

      Poista

Lähetä kommentti

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 105 € - Elokuu 3 ja 4 - 155 €/kk

 Elokuu pakettiin, loput ruokaostokset esiteltynä: = 8,99 € Sitruuna, 3,58 €/kg ,  500 g = 1,79 €/pussi Banaani reilun kaupan 1,432 kg x 1,59 €/kg = 2,28 € Luomu sitruuna 5,69 €/kg x 0,262 kg = 1,49 € Ruukkupersilja, unohtui kuvasta, 1,25 € Ananaspalat mehusta, unohtui kuvasta, 0,79 €/purkki Tofu Teriyiaki 1,39 € Tavallaan ensin hurjistuin, että taasenko meni yli 135 euroa ruokaan kuussa, mutta tuli ostettua myös marjoja, sekä laatikot papuja ja tomaattia, sekä kympillä ihan pelkkiä herkkuja. Eli paljon on siihen rahaan saanutkin, vaikka koko ajan tuntuu että kaikki kallistuu. Loppujen lopuksi tästä tuli ihan hyvä kuukausi.  26,44 € Suomalaisia marjoja: Mustikka 2 x 500g = 9,9 €/kg Mustikka 1kg = 8,99 € Puolukka 7,25 €/kg,  2 x 1,45 /200 g = 2,90€ Mustaherukka 7,75 €/kg,  1,55 €/200g x 3 = 4,65 € Marjat ja kaksia eri mustikoita. Huomasin toiset hieman edullisemmat mustikat lisäksi, kun olin jo laittanut koriin toisia. Olin että laitetaanpa mustikoita toisellekin...

WFPB - Ruokaostokset 50 €, Elokuu 1 ja 2

Elokuun ruokaostoksia, viikot 1-16.8. 2026 Piti käydä vain Minimanissa ja Lidlissä, mutta erinäisistä käytännön syistä päädyin Prismaan sekä Lidliin, ja päätin ostaa isoimmat ruokaostokset kerralla, ettei tarvitse asiaan saman tien palata. Poikkesin myös K-Supermarketissa, ja Minimanissa. Ainiin, ja Salesta taisin hakea kurkun ja tofun. Olen ilmeisesti käynyt kaikissa mahdollisissa kaupoissa, vaikka yritin pitää asiat yksinkertaisina. Yksinkertaiselta tämä elämä on tuntunut kyllä, eli ei sen puoleen.  Tässä Lidlistä.  Lidlin hedelmiä ja vihanneksia. Kaikki alle 1,5 €/kilo. Oatly luomu kauramaito 1,99 €/purkki, Prismasta = 5,97 € Juon kahvin yleensä mustana. Jos se ehtii jäähtyä, niin paras laittaa kauramaitoa ja sokeria. Luomu Oatly on siitä mielestäni ihmeellistä, että maistan jotenkin kerman ja rasvan.  Voi olla makuharha, koska siinähän ei ole lisättyä öljyä.  Kahvi jos on keitetty suodatinpussin läpi, siitäkin pitäisi olla ylimääräiset rasvat poistuneet. Nykyään ...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

WFPB - Ruokaostokset 70 € - Maaliskuu 4, 207 €/kk

 (Muokattu , Setämieskastikkeita ei saa enää. ) Loput maaliskuun ruokaostokset. Yhteensä maaliskuussa parisataa euroa, joka on siis yli tavoitteen. Eipä hätää mitään, sillä tässä kuussa tuli myös jatkon kannalta isoja säästöjä. Kuten marmeladit, taatelia pitkäksi aikaa, sekä luomu rusinoitakin pitkälle kevääseen. Ja sen verran tehokkaat ovat ostokset, että ei ole vieläkään kiire kauppaan vaikka on jo huhtikuu alkanut. Syyhyttää toki lähteä katselemaan paljonko pakastevihannekset maksavat, ja keksisikö jotain inspiraatiota huhtikuulle. Vielä on pakkasessa marjoja, euron banaaneita, ja jopa perunaa voi käyttää C-vitamiininlähteenä nyt kun olen oppinut sitäkin syömään myös raakana. Kuiva-aineet eivät ole loppumassa, voi tehdä leipää, keittää puuroja, keittää spagettia, on tomaattisäilykkeitä, ananaskakkukin on vielä tekemättä. Pakkasessa on vaikka mitä. Eli pärjäisin vaikka viikonlopun yli vielä komeasti.    =10.02 € Tumma makaroni 1,85 €/kg x 1,6 kg = 2,96 e Punaiset linssi...

WFPB - Ruokaostokset 7 € - Lokakuu 4 - 80 €/kk

Ruokaostospostauksen aika.  Katsotaan mitä tuli. Vältin ostelua ja kaupassakäyntiä, että saisin lokakuun ruokakulut alas.  Kaupassa kävelin vaikka minkä herkullisen ohitse. Haksahdin silti kalliiseen pikaruokaan, josta kuvat alempana. Tumma makaroni 1, 13€/ kg 400g,0,45  € X 2 = 0,90 € Omena Suomi 0,386 kg x 2,49  €/kg = 0,96 € Satsuma 0,99 €/kg x 0,564 kg = 0,56 € Ruukkupersilja 1,07 € Ruustinnan salaatti 1,79 € Piti laittaa koti mahdollisimman edustavaan ja sievään kuntoon hetkellisesti, ja siksi laitoin näitä ruukkuihin pöydille. Ostin tulilatvankin. Se maksoi vain alle 3 euroa Lidlissä, näillä pystyi täydentämään sisustusta vielä sitäkin halvemmalla. Salaattipurkin viereen mandariini- ja omena-asetelma. Edullista sisustamista hyötykasveilla. = 1,69  € Kauramaito Prismasta. Varsinaiset ruokaostokset tekivät n. 7  € , huvituksiin 7,90 € eli Picnicissä nautittu patonkisämpylä. En laske ruokakuluihin, mutta pitää tilittää jotta en ensin kerro vain koko...

WFPB - Viikon ruokaostokset - Kesäkuu 1. - 30 € - Muutto

Ostoksilla jatketaan.  Aivan eri meininki oli tämän kertainen muutto. Vuoden 2018 muuttoeväät olivat paljon eläinproteiinipainotteisemmat. Nytkin oli hieman vilunkipeliä ilmassa, vegaaninen suklaa, mutta se oli sellainen valinta. 2018 en ollut sen enempää ruoka-asioita miettinytkään, veuhtasin menemään vain. Uskaltaisiko laittaa kuvan niistä loppuun? *Ei herkille.* Vanhan asunnon siivouseväät siis tässä. 5.72 € Jouduin kaupassa kipaisemaan, koska eväsleipien kanssa sattui sekaannus. Kaupassa kipaiseminen oli yllättävän vaikeaa, koska tekemistä oli niin paljon. Piti ottaa pellillisestä sämpylöitä loput mukaan, ja jättää kaksi kotiin. Tulikin kaksi mukaan, ja loput jäi pois. Kaurahiutaletta, kikherneitä, banaaneja.  Muuttajan vinkit: mieti kylmiä eväitä esim kaura-ateria, tölkkipavut ruokatermari? leipaise illalla tai aamulla tuoreet sämpylät, peltileipätyyliin ilman kohotusta*, (*ilman kohotusta? Korjaus: Ilman vaivaamista.) tosi ihana jos ei tarvitse vanhaa jänkkileipää järsiä...

WFPB - Lanttu-perunakeitto - Paljon lanttua ja herneet

Miten saa lanttua kulumaan, jos ei ole tekemässä lanttulaatikkoa? Mieluiten resepti johon menee kunnollinen määrä kerrankin, eikä vain pientä palasta. Entä mihin voisi käyttää Split Peas - nimistä hernetuotetta, eli halkaistuja, kuivattuja herneitä? Jos ei keitä hernekeittoa. Ostin kerran Lidlistä ja olen siitä asti ihmetellyt, mitä niillä tekee. Eivät ole silti pakollisia tässä keitossa. Kiva keitto tai muhennos syntyy kun on tasapaino nesteen, vihannesten, perunoiden ja palkokasvien välillä.  Keittoajaltaan tämä keitto ei ole kaikista nopein, mutta jonkin verran pystyy vaikuttamaan raaka-aineiden valinnalla: Halkaistujen herneiden keittoaika on jopa 40 minuuttia. Nopeuttaaksesi prosessia voit niiden sijasta käyttää vihreitä tai punaisia linssejä, tai laittaa vain tölkistä kypsiä papuja. Valmista hernekeittoa voi myös laittaa sekaan.  Lantut saavat kiehua porkkanoiden kera ensin n. 10-15 minuuttia, jopa 20 minuuttia ennen, kuin lisätään perunat. Etteivät lantun palat jää raa-...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

WFPB - Ruokaostokset 12 € - Tammikuu 3, 126 €/kk

Tässä loput tammikuun 2025 ruokaostokset. Hintapohdintaa ja laskelmia perunasta ja kauramaidosta, mitä ne tulisivat maksamaan vuodessa ja paljonko niitä voisi mennä. Pakolliset vitamiinit ja lisäravinteet piti hankkia, niistäkin kuva. Ruokasuunnitelmaluonnos mitä lopuista voisi tulla, mitä on jäljellä tammikuussa. = 5,27 € Yleisperuna 2 kg, 0,90 €/kg = 1,79 € Jauhoinen peruna 2 kg 0,90 €/kg = 1,79 € = perunat yhteensä 3,58 € Porkkana 2 kg 0,85 €/kg = 1,69 € Perunat olisivat Salessa maksaneet reilusti yli 2 euroa säkki, kilohinta varmaan jopa 1,25 euroa. En muista, enkä ottanut kuvaa kun kävin, mutta jossain Salessa maksoi verkkokaupan mukaan jopa 1,23 €/kg. Eli kaksi kahden kilon säkkiä olisi tullut lähikaupassa maksamaan 4,90 €.  Säästin 4,90 - 3,58 €  = 1,32 € ostamalla Prismasta perunat. Jos käyttäisi vaikka 6 kiloa perunaa viikossa, se olisi vuodessa 312 kiloa. 0,9 kilohinnalla 280,8 € Jos peruna maksaa 1,25 euroa kilo, 6 kg perunaa viikossa vuoden on 390 ...