Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 27 € - Marraskuu 2

Marraskuun toiset ruokaostokset. Prismasta löytyi tummaa makaronia, ja ruokasuunnitelmat muuttuivat saman tien: Makaronilaatikko.

Viisi pussia makaronia koriin, ja äkkiä Lidliin hakemaan mustia papuja.

Tällä kertaa on melko työläs postaus. Katsoin kaikenlaisia suolapitoisuuksia, ravintoa ja hintoja.  Tarkempaakin analysointia voisi olla, mutta pääsee tällä alkuun.

Lisäksi viikon ruokalista ostosten jälkeen, ja reseptivinkkiä.

Ostokset tekivät yhteensä n. 27 €




= 3,58 

Jauhoiset perunat Prismasta, 0,90 €/kg, 2kg pussi 1,79 €/kpl

Tärkkelyspitoisia on muuten hankittuna, niin että niillä selviäisi varmaan yli kuukauden kalorien puolesta eli kotivara on kunnossa. Mutta perunaa aina lisäksi.

= 3,45 €

Prismaan oli siis ilmestynyt tummia makaroneja. 0,69 €/pussi, 1,72 €/kg.

Kallistunut, mutta silti vielä alle 2 €/kg. Lähimmässä K-Supermarketissa sama tuote maksoi tänään 0,89/kpl 2,23/kg.

Vertailua: Torino täysjyvämakaroni maksoi nyt K-Supermarketissa 3,19/kg. Katsoin tuotetiedot ja sisältö oli vain 70% täysjyvää, ja sisälsi myös tavallisia Durum-jauhoja. 

Vaikka siinä lukeekin täysjyvämakaroni, niin onko sen terveellisempää, kuin tämäkään?

Tämä tumma makaroni tehdään hiivaleipävehnäjauhosta, ja sisältää kuitua 7g/100g. Vertailun vuoksi Torino täysjyvämakaronissa kuitua on 8g/100g.

Sitten taas Coop-merkkinen täysjyväspagetti sisälsi ansiokkaasti pelkkää täysjyvää, ja kuitua 7,5g/100g. Maksoi 2,10 €/kg.



= 5,27 €

  • Kidney-pavut 380 g/230 g, 1,82 €/kg 0,69 €/kpl = 2,07 €
  • Luomu papusekoitus 380g/230g, 2,5 €/kg =0,95 €
  • Luomu mustapavut 380g/230g 0,75 €/prk, 1,97 €/kg= 2,25
Lidlistä, ilman lisättyä suolaa, joten voi käyttää nesteineen. 
Näistä katsoin mikä on Kidneypapujen kilohinta valutettuna, eli pelkät pavut ilman nestettä 230g : tulos oli 3,00 €/kg. Mustapavut olivat valutettuna 3,26 €/kg. 

Kuivattu Luomu Kidney-papu Foodin Prismassa maksaa 3,65 €/500g pussi. Jos niistä tulee noin 1 kg keitettynä, se tarkoittaisi että keitetyn kidneypavun kilohinta olisi 3,65 €. Viimeksi kun keitin 500 g kikherneitä, ainakin niistä tuli noin kilon verran. Samaa luokkaa varmaan kidneypavutkin. 

Toivottavasti en nyt ole väärässä, mutta siis tuo tölkkikidneypapu Lidlistä olisi halvempaa, kuin sama papu kuivattuna Prismassa.
Pitää vielä tarkistella lisää laskelmia, mutta osassa pavuissa on ainakin hinnan kannalta, ja ehkä vaivaan nähden, aika lailla sama, keittääkö itse vai ostaako tölkissä. Papusekoitus oli valutettuna 4,13 €/kg. 
Eli jos tölkillinen papuja maksaa noin euron, niin saattaa löytyä vastaava kuivattuna joka tulee halvemmaksi. Alle euron tölkkipavuissa voi taas olla se ja sama.



Ilman lisättyä suolaa olevan tuotteen tunnistaa usein siitä, kun on tuo nolla vielä pilkun jälkeen, kun puhutaan 100g:sta tuotetta.
Tässä tosin tarkoitetaan valutettua papua. 

Ainesosaluettelossakaan ei suolaa ole, vain pavut ja vesi, joten eiköhän tämä ole hyvä tarkallekin kokokasvisruokavaliolle.



= 1,41 

  • Omenat Prismasta Ida Red tai Shampion, 0,724 kg x 1,19 €/kg = 0,86 €
  • Kurkku Lidlistä, 0,278kg x 1,99 €/kg = 0,55 €
Tuorekurkusta saa lukea usein nettiartikkeleista, että suurin osa kurkusta on vettä, ja siinä ei olisi ravinteita tarpeeksi. 

Leivän päällä kurkku on kiva, ja nyt se sattui olemaan alle 2 €/kg. Jos kaikki ateriat ovat jo pelkkää kasvia, ei tarvinne enää huolehtia onko kurkku ravinteikasta. Osana terveellistä ruokavaliota.

Puolalaiset omenat ovat jälleen halpoja. Tällä viikolla niitä sai K-Marketistakin halvalla.

= 5,78 €
  • Parsakaali 0,850 kg x 2,60 €/kg, = 1,95 €
  • Vihreä papu 0,750, 1,8 €/kg= 1,35 €
  • Pinaatti 0,750 kg ,1,72 €/kg =  1,29 €
  • Maissi 0,450 kg 2,64 €/kg 1,19 €

Lantut, porkkanat ja punajuuret ovat olleet tosi edullisia viime aikoina, jatkuvasti on euron kilo tarjouksia. Välillä jopa alle euron. Pakastevihanneksia tuleekin ostettua vähemmän, koska tuntuu loogisemmalta ostaa kotimaista vihannesta. Riippuu varmaan mitä haluaa laittaa.

= 1,18 €

Leivinjauheet 2 x 0,59 € 


= 1,28 €

Tomaattisoseet puoleen hintaan Salen poistolaarista.

= 1,89 €

Vitasia 150 ml soijakastike, Lidlistä. 12,60 €/kg

Alankomaissa valmistettu. Kikkoman-merkkinen oli myös Alankomaista.

Olenkin ollut jonkin aikaa ilman soijakastiketta. Soijakastikkeella on helppo lisätä umamia ja makua ruokiin, mutta myös suolaa runsaasti joka ei ole niin toivottua. Ajattelin että kun ei ole koko soijakastiketta olemassakaan, niin en käytä sitä resepteissäkään. Nyt se kuitenkin on hyvä makaronilaatikossa, ettei siitä tule liian makeaa, kun laitan porkkanaakin.

Resepteihin tulee soijakastike yleensä optioksi, ja sen voi halutessaan jättää pois. 


Jos haluaa suolankäyttöä vähentää, niin soijakastike on suolapommi. Yksi ruokalusikallinen päivässä on Finelin mukaan jo noin puolet, 54 %,  päivän suosituksesta, joten siihen kun lisää ruokien oman luontaisen suolan, ja mitä muuta mahtaa käyttää, niin soijakastikehan on tosi ärtsyä. 


Jos soijakastiketta kuitenkin haluaa käyttää, mutta samalla tarkkailla suolankäyttöä, niin hyvä konsti on aina mitata se teelusikalla ruokiin. Eli ei lorota siitä pullosta suoraan, koska 1 rkl on tosi vähän sekin, ja lorahtaa vauhdilla. Jos mittaa 1 tl mitalla, niin voi olla varma määrästä, ja pystyy ottamaan sen huomioon päivän muussa suolankäytössä.

Se on helppoa etenkin, jos tekee itse kaikki ruuat.

Isossa kattilallisessa jotain ruokaa se 1 tl tai 1 rkl varmaan jakautuu usealle päivälle.

Vaikuttaisiko ostaa vähäsuolaiseksi merkittyä soijakastiketta? Ehkä se on parempi, mutta itse koen että saman asian ajaa laittaa sitä yleensäkin vähemmän. Tai vielä tehokkaampaa on olla laittamatta.

Pöytämausteena sitä voisi laimentaa 1 tl johonkin vesitilkkaan, niin se vähäinen määrä leviää paremmin ruokaan ja antaa makua.


= 1,49 €

Vaahtoutuva vaniljakastike. Tehokas vaniljan maku tässä, en ole kokeillut mitään vaniljakastiketta tehdä itse.

Tämä sisältää rapsiöljyä. Miten paljon? Rasvaa 11 g.

Omenapiirakkaa  varten. Vältän enimmäkseen maustekastikkeissakin lisättyä ruokaöljyä, kuten myös eineksissä ja jokaisessa tuotteessa: Kun sitä on siellä ja täällä. Monestiko sitä omenapiirakkaa tulee tehtyä? No nyt kun se onnistui, niin ehkä vähän aikaa hieman useammin, kuin normaalisti. Mutta sama öljyssä kuin suolassa: Ensin eliminoi koko ruuanlaitosta, sitten voi valita missä kohtaa sitä on. 

Ainesosat: Kaurapohja (vesi, kaura 9%), sokeri, rapsiöljy, kokonaan kovetettu kookos- ja rapsiöljy, emulgointiaineena (E472b ja E472e), vanilja-aromi, stabilointiaineena E415, jodioitu suola, väriaineena (beetakaroteeni).

Energiaa 702 kJ / 168 kcal /100g

Finelin mukaan 11 g rypsiöljyä on yhtä kuin 97 kcal. 



Jos käyttäisin öljyä ja ajattelisin sen olevan terveellistä, niin ostaisin erikseen ja lisäisin 1 tl mitalla. Näissä erilaisissa tuotteissa sitä voi tulla aina pikkuisen kerrallaan, ja huomaamatta kertyä vaikkapa puolet päivän energiantarpeesta. Ei vielä yhdestä vaniljakastikkeesta, mutta kun yhdistelee useita tuotteita, niin kenties. Kun vielä paistaessa, niin se jo tekisi 120 kcal per ruokalusikka. Puhtaan rasvan mukana ei ole ravinteita tarpeeksi.

Lisäys: Jos pähkinöissäkin on arviolta n.500-700 kcal/100g, eli ovat kaloritiheitä, niin lisäksi niissä on proteiinia, kuitua ja muita ravinteita. Öljyssä voi olla n. 900 kcal/100g, taitaa olla kaikkein kaloritihein.



= 0,79 €

Kuminan siemenet. Jännä mauste: Tämä kuuluu niihin jotka kuluvat hitaasti ja siksi mietin, oliko välttämätön ostos. Kuitenkin heti jos se on lopussa, niin alkaa tulla käyttöideoita. Kurpitsamausteseos on yksi. Perunoissa joskus, tai Starch Blasterissa kiva.
Tämä on siinä ja siinä, ja jos laittaa liikaa, voi tulla ruuasta lievästi sanottuna erikoinen elämys.


0,76 €

Lidlistä purkki herkkusieniä. Kilohinta oli 4,47 € valutettuina. 2,62 €/kg suolaliemineen. Ihme juttu, olin katsovinani hyllyn reunasta että jotain 7 €/kg. Specsaversille siis, tai Nissenille. Olisi pitänyt jo mennä.

Viikon ruokaideat:


Suunnitelma

  • Torstaina puuro, porkkana ja lantturaaste, 
  • Sunnuntaina Makaronilaatikko uudelleen. Ja perunamuusi. Mustilla pavuilla ja porkkanaraasteella. Tai lanttua ja makaronia.

Joka päivä salaatiksi lanttu- ja porkkanaraastetta
Joka aamupalaksi kaurapuuro.
Jokaiseksi iltapalaksi sama ruoka kuin päiväruuaksi. Tai litteät sämpylät.
Viis ateriaa päivässä. Herkuksi taateli, omena ja kaurabanaanikeksi + kahvi, omenapiirakka.

Torstaille merkittynä pelkkä puuro, koska jokin näistä ruuista riittää niin,
ettei tarvitse joka päivä laittaa mitään.

Aika näyttää mitkä osat suunnitelmasta tarvitaan.



Muita ohjeita on 0,99€ makaronilaatikko, johon ei tule papuja. 

Ja makaronilaatikko ilman italiansalaattia, mutta laitoin vähän kauramaitoa. Samanlainen kuitenkin. 

Punajuuri, perunamuusi ja makaronilaatikko ovat kiva yhdistelmä.


Punajuuret keittyivät kätevästi kattilassa. Ks. Punajuurien keittäminen.

Keitetyt porkkanat myös hyviä.



Nyt olen pari kertaa kokeillut tätä uutta omenapiirakkareseptiä, ja vasta alan tajuta: Tämä on paras omenapiirakka, jota olen syönyt koskaan. 

Ensin rakenteessa jokin falskasi, mutta piti vain tehdä huolellisemmin. Kaksi teelusikkaa leivinjauhetta ensin jauhoihin, ja sekoittaa ne kuivat ja nesteainekset yhteen rauhassa, laittaa sitten vasta omenat.


Kolmen kasviksen keitto väliruokana ja mikä tulee nopeasti valmiiksi. Kikherneet kun loppuvat, ja persiljat, voi keksiä uuden keiton.

Kiitos kun luit, ja palataan ruoka-astialle taas pian.

Edelliset ruokaostokset Marraskuu 1, 22 €
Kotivara, 70 € lokakuu

Vegaanisia vaniljakastikkeita ja kermaa(osa ei kokokasvis, osa itsetehtyjä)


Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokasuunnitelma elokuu

Tehdäänpä ruokasuunnitelma, että saa vähän ideoita kasaan. Kaupoissa on nyt niin paljon kotimaisia tuoreita vihanneksia ja juureksia, että on mistä valita. Voi iskeä jopa valinnanvaikeus, koska vaihtoehtoja on niin paljon. Itselleni keksin viime kauppareissulla rajoittimen jota olen käyttänyt monesti ennenkin, eli hinta. Päätin että ostan alle 2 € maksavia kasviksia. Jos olisin laittanut alle 3 € hintarajaksi, olisin varmaan kaupassa vieläkin koska en osaisi päättää mitä ostan. Tai alle 4 €. Tässä ruokasuunnitelmassa esiintyy nyt niitä, muttei kannata ihmetellä jos menet kauppaan ja se suosittelemani kasvis onkin yli 3 €/kg. Koska hinta vaihtelee nyt joka päivä. Parsakaali oli eräänä päivänä alle 2 €/kg. Menin parin päivän päästä ja suunnittelin ostavani sitä jääkaapin täyteen, mutta hinta olikin noussut siinä välissä. Nyt kun on syksy ja kaikki kotimainen on tuoretta ja edullista, päätin jättää vähemmälle kaikki ulkomaiset hedelmät yms. En ostanut edes tomaattimurskaa, koska se on use...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Heinäkuu 5, 185 €/kk

Heinäkuun viimeisen viikon ruokaostokset, 30 euroa. 20 siitä on marjoja, elokuuta varten.  Nauriit jäivät ostamatta, koska kävin alkuviikosta Lidlissä, eikä siellä ollut nauriita. Minimanissa olisi voinut ollakin, mutten siellä muistanut . Hain vain marjat ja lähdin saman tien kassan kautta ulos. Tässä postauksessa on ostokset, muutama ruokavinkki, sekä ajatus arjen riittämisestä kaikkeen kokkaamiseen, ja sitten muinaisen rooman kautta säästöpohdintoihin. Assistentin seikkailuja. Lisää kuvia myöhemmin, jos löytyy. Lisätty viktoriaaninen videolinkki = 10,1 € Banaani RFA 1,694 kg x 1,30 € = 2,20 € Kesäperuna 0,85 €/kg 2kg = 1,89 € Chilikastike jalapeno 19,90 €/kg 100 ml = 1,99 € Kurkku suomi 0,332 kg x 1,99 €/kg = 0,66 € Kukkakaali 0,568 kg x 1,99 €/kg = 1,13 € Papusekoitus luomu 0,88 € Maribel mansikkahillo 3,18 €/kg, 245 g = 1,35 € Mansikkahillo ja jalapenokastike ovat nyt ei-ruokaa, muuten ihan kivat kokokasvisostokset. Haaveilin että helteet loppuisivat ja saisin paistaa lättyjä...

WFPB - Ruokaostokset 37 € - Elokuu 1

Lis ätty: kesäkurpitsa ostoksiin. Oikeampi summa pyöristettynä 39€ =10,85 Prismasta Kaurajuoma 1,69 €/l x 2 = 3,38 € Tomaattimurska 3 x 0,33 €/400g = 0,66 € Punaiset linssit 1,59 € Naurispussi 2,69 €/kg Peruna 3,373 kg x 0,75 €/kg= 2,53 € Nauriit olivat vanhentuneita. Eivät välttämättä heti täysin koska ekat 1 tai 2 olivat ok, mutta viimeistään loppuviikosta kun viimeiset laitoin tästä pussista. Toivottavasti seuraavalla kerralla on parempi onni. S-Marketista 11,35 € Soijavalmiste jogurtti 500 g 2,98 €/kg= 1,49 €  banaani 1,262 kg x 1,49 €/kg = 1,88 € Jalotofu kylmäsavu 300g, 11,63 €/kg = 3,49 € Gold&Green® Härkäpapu-Kaura Tofu Thai 280 g, 14,11 €/kg =  3,59 € Näiden tofujen tarina: Tein ison ruoan haudutuspadassa. Kaikki ainekset sekaisin kerralla.   Se ei ollutkaan oikein hyvää, ja mietin alanko maustamaan vai mitä teen. Pitkä viikko edessä se elokuun eka viikko, kun oli 5 litraa keskinkertaista mautonta pöperöä edessä. Päätin siis ostaa maustettuja tofuja, joita ri...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...

WFPB - Ruokaostokset 48 € - Elokuu 2

= 18,17 € Prisma Kesäkurpitsa 2,192 kg x 0,99 €/kg = 2,17€ Kesäperuna pesty 1,741 kg x 0,85e/kg = 1,48 € Xtra tomaatti Suomi 1,794 kg x 1,89 €/kg = 3,39 € Xtra kurkku Suomi 0,656 kg x 1,89€/kg = 1,24 € Sitruuna luomu 0,184kg x 5,99€/kg = 1,10 € Lidl Mansikka 12,48 €/kg, 400g = 4,99 € Porkkana 0,79 €/kg Kiinankaali 0,490kg x 3,49 €/kg = 1,71€ Banaani RFA 1,096 kg x 1,19 €/kg = 1,30 € Nämä ehdin ennen viime viikonloppua hakea, ja sen jälkeen en ole kaupassa käynyt. Ehdin täydentää vihannes-ja hedelmäpuolen ennen sortumista flunssaan. Onneksi näistä ei kaikki mennyt jääkaappiin, koska sehän olisi ollut aivan tukossa. Kesäkurpitsat, kaalit, sitruuna ja mansikat jääkaappiin. (perunat ja porkkanat kuuluisi jääkaappiin mutta keitin heti) Päivän perunat olivat tällä kertaa valmiiksi pestyt. Huomasin että voimani ovat hiipumassa, eikä  kannattanut yrittää perunoita pestä. Illalla sitten tajusin, että olen tulossa kipeäksi eli flunssaan. Erikoisen hyvä ostoskattaus sitä silmällä pitäen, että...

WFPB - Ruokaostokset 22 € - Heinäkuu 4

 Nyt oli ensin teemana löytää euron tai alle kilohinnalla kasviksia, ja se oli hieman vaikeaa. Ellei osta vain yhtä tai kahta laatua. Teemasta huolimatta päädyin lopulta Prismaan, ja ostin parsakaalia vaikka se oli 3,59 €/kg. Luomusitruuna unohtui, se pitää vielä hakea jos tulee menoa. Sitä ei saa kovin edullisesti nyt.  Monet vihannekset olivat nyt 1,99 €/kg. Jos se kelpaa hintatavoitteeksi niin alkaa löytyä jotain valikoimaa. 1,49 €/kg on myös helpompi raja kuin euro, löytyy kasviksia. K orjattu hintoja ja lisätty kuva pilkkojista = 7,34 6,92 € Peruna 1,19 €/kg   0,98 € /kg x 2 = 2,38 € 1,96 € Cayennepippuri, 27,80 €/kg, 50g = 1,39 € Porkkana 1,19 €/kg x 3 = 3,57 € Cayennepippurissa säästi Prismaan verrattuna, siellä Meira Cayennepippuri jauhettu 22g, 0,89 € 44,50 €/kg Golden Star merkkinen olisi halvempi muttei ilmeisesti saatavissa kaikissa Prismoissa, 26,80 €/kg. Prismassa siis olisivat olleet porkkanat alle euron, mutta olin jo Lidlissä.  Peruno...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Lähikaupasta viikoksi ruokaa - Heinäkuu 1

Onnistui ostaa alle 30 eurolla viikon ruuat lähikaupasta. Kävin sekä Salessa että K-Marketissa, ja ihan pikkuinen poikkeama tuli kurkkujen kohdalla kun tapahtui K-Kaupassa asioidessa virhe. Mutta hinnan kannalta ei väliä, molemmista kaupoista olisi saanut kurkutkin alle 2  €/kg jos en olisi sekoillut. Tule katsomaan mitä ostin. Kannattaa ottaa kuppi kahvia tai teetä, ja nauttia lähikauppakierroksesta värikuvina. Sekä numeroina. muok. lisätty rusinakuva. + makaronin rasvatieto  Lisätty kaurahiutalekuva ja kaurajauhokuva, tarjoukset. lisätty leseitä. Puolukkaa 28,96 € K-Marketista: Pirkka grahamjauho luomu = 1,69 €/kg Pirkka ruisjauho = 1,39 €/kg Oatly kaurajuoma luomu 1,79 €/l x 3 =  5,37 € Pirkka tomaatti Suomi 3,04 kg x 1€/kg = 3,04 € K-Menu pitkäjyväinen riisi 0,99 €/kg Kesäporkkana 1,99 €/kg Banaani Pirkka 1,063 kg x 1,89 €/kg = 2,01 € K-Menu peruna 2kg,  1,05 €/kg = 2,09 € Pirkka kurkku 3 kpl 1,19 €/kpl,3,97 €/kg = 3,57  € Palautin Pirkka kurkut, kun hu...

WFPB - Ruokaostokset 67 € - Heinäkuu 2

Lisätty pari kuvaa. Lisätty, fytaateista Viikon ruokaostokset. Kävin kaupoissa eilen perjantaina ja tänään. Ostosten jälkeen katsaus, mitä ruokia pystyi tekemään viime lähikauppareissun ruuista. Viimeksihän kaavailin sitäkin, että mitä kaloreita viikossa tarvitaan.  Oli mielenkiintoista. Jokainen vihannes meni viimeistä tomaattia myöten, perunat söin, mutta kaurahiutaleita on toinen paketti avaamatta, ruis- ja vehnäjauhoja on molempia 600 g jäljellä. Riisit ja linssit menivät kaikki. Kalorin tarve on siis reilusti yliammuttu niissä ostoksissa, koska niin paljon jäi. Kuitenkin hedelmistä ja vihanneksistakin saa jotain. En vaan koskaan huomioi niitä kauppareissuissa, vaan ajattelen vihannekset kiloittain. yli 6 kg ainakin pitää olla viikoksi, ja varmasti enemmän. Ensin intoilin lähikaupan 30 euron budjetista, mutta kalpenin sitten iltaa kohti. Koska ostin vain käytännöllisimmät ostokset niin piti ihan miettiä, mitä näistä alan tekemään. Ruis- ja täysjyvävehnäjauhoja ja 2 kg kaurahiut...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...