Siirry pääsisältöön

Tekstit

Näytetään tunnisteella viikon ruokalista merkityt tekstit.

WFPB - Ruokasuunnitelma - Tammikuu 2025

Ruokasuunnitelman paikka, että näkee mitä voi tehdä.  Vihannekset jotka ovat suunnitelman pohjana, eli mitä on tallella aiempien ja viime kauppareissun jälkeen: 4 porkkanaa 1 lanttu + lantun palasia 1 iso nauris 2 bataattia, isoa 2 kiinankaalia 2 juuriselleriä 2 ylimennyttä omenaa 1 soijajogurtti puoli purkkia vaniljasoijajogurttia  Postauksen lopussa on vielä se tätä edeltävä  ruokasuunnitelma.  Raakasalaatiksi ja tuoreeksi vitamiiniksi on kiinankaalia, 2 omenaa, 3 tomaattia ja lanttu, ja pakastemarjoja.  Perunat ja tärkkelyspitoiset ovat tavallaan kuin juokseva vesi, niiden loppuminen ei tule ruokasuunnitelman esteeksi ja siksi luetteloin vain vihannespuolen. N. 20 perunaa, haen lisää jos loppuvat K-Marketin digitarjouslehdessä oli kaali euron kilo. Oli myös 1 €/kg tarjous perunoista, en tiedä oliko perunatarjous kaikissa K-Kaupoissa vai vain täällä. Siitä saisi salaatti- ja perunamäärää lisättyä jos noutaisi ne talteen. 1. Maanantai Palsternakkapihvit . <...

WFPB - Ruokaostokset 45 € - Lokakuu 3

 Lokakuun kolmannen viikon ruokaostokset. Tässä on täksi ja ensiviikoksi syömistä.  =6,85 € Combino täysjyväspagetti 2x 0,95 €/500g = 1,90 €/kg Punaiset linssit  500 g 1,99 €, 3,98 €/kg Luomu mustapavut Freshona 4 x 0,74 € = 2,96 € Lidlissä on ollut näitä tölkkipapuja jotenkin vähänlaisesti viimeaikoina, ja kysyin asiasta myyjältä. Kuulemma toimitusvaikeuksia ollut. Oli juuri mielessä että voisin ostaa koko laatikon kerralla kun alkavat loppua kotoakin muttei sieltä täyttä laatikkoa enää löytynyt. = 4,95 € Pirkka banaani 1,638 kg x 1,99 €/kg = 3,26 € K-Menu kivetön luumu 200 g  8,45 €/kg = 1,69 € Luumusoppaa, riisipuuron kanssa. Meira Kurkuma 24g 31,25 €/kg =  0,75 €  =1,37 € Kurkku 0,686 kg x 1,99 € = 1,37 € Kurkku oli Lidlissä tarjouksessa, sehän ei nyt aina ole näin halpaa. Baresa luomu tomaattimurska 12 X 0,99€/500g = 11,88 € Lauantai-illan puuhapussi Lidlistä 8,5 €: = 1,69 € Jauhoinen peruna 0,85 €/kg = 5,32 € Persimoni 0,704 €/kg x 1,99 €/kg = 1,40...

WFPB - Tammikuun kokkailut

 Tammikuun kokkailut vuonna 2024. Tofukokkelia ja spagettia.  Uunitofupasta . Basilika oli edullista Lidlissä, ja luomusitruunat alle 3€/kg Uunitofupastani ei ollut tällä kertaa kovin häävi, kun basilika loppui, ja muutenkin vain revin tofun spagetin sekaan. Ensi kerralla luen uudelleen miten se tehtiinkään. Putkipasta olisi ollut parempaa kuin spagetti. Ohrapuuroa kokonaisista ohranjyvistä haudutuspadassa. Joulukuussa ostin ohraa niin monta pussia, että riittää.  Runebergin torttuja on näkynyt jo kaupoissa, joten se voisi olla ajankohtainen leivonnainen. Jos et halua kaupan torttuja, voit tehdä nämä  ruskeat muffinssit . Melko Runebergin torttumaiset.  Savutofulaatikko . Savutofu voi mennä myös leivän päällä. Valmiiksi maustetut tofut ovat siitä hyviä, että niille ei tarvitse tehdä mitään ennen ruoaksi valmistamista.  Maustamattomasta tofusta sen sijaan yritän saada nesteet pois, ja joutuu  yleensä maustamaan.  Ruokaostospostauksessa kuvat...