Siirry pääsisältöön

WFPB - Vko 4 - Ruokaostokset 35 € - Kalsium, proteiini, kalorit - 35/vko ruokabudjettihaaste

Katsotaan viikon ruokaostokset. 

Viime postauksessa ensimmäinen kommentoija toi esille, että kalsiumia saattaisi tulla liian vähän. Ja proteiinia.  Vastasin kommentteihinkin, ja jäin miettimään jatkoa.

Päätin sitten kokeilumielessä koota nämä 4. viikon ostokset kalsiumin näkökulmasta. 

Tässä postauksessa:

  • Kauppareissu viikkoa 4 varten,
  • Ostoskuvat, määrät ja hinnat: sis. 5 kuvaa: tärkkelys, juurekset, vihannekset, marjat, hedelmät
  • Kalsium, kalorit, proteiini
  • Rasva, linkkejä liittyen miksi 10% rasvaa
  • Mitä oli jäljellä?
  • Kaikkien 4. viikon ostoksien kalorit, mukaan lukien kalsium
  • Lopuksi


Kauppareissu viikkoa 4 varten:

Ehdin katsoa torstai-iltana Finelistä mitkä ruuat antaisivat eniten kalsiumia, ja selasin kauppojen tuotevalikoimia. Halusin olla turvautumatta vegaanisiin tuotteisiin, joihin kalsiumia on lisätty. 

Suunnitelma ei ollut valmis, mutta perjantaina ajauduin muista syistä ensin Prismaaan, ja teinkin samalla ruokaostokset. Siksi ei nyt ollut mukana ostossuunnitelmaa, että mihin kategoriaan minkäkin verran rahaa on laitettava.

Ilman kauppalappua piti kyllä ponnistella etten ala liikaa miettiä ja poiketa sivupoluille ostoksissa. Tehtävä kuitenkin onnistui. Haasteen jatkuttua jo kolme viikkoa, alkaa tässä oppiakin jotain.

Prismasta siis ostokset, ja hain vielä K-Marketista pari pussia hävikkibanaaneja. Kotona oli neljän viljan hiutaleita jotka lisäsin vielä. 


Kuvassa ne, mitä ostin nyt kaupasta neljättä haasteviikkoa varten. Tällä viikolla olisi paukkunut 35 € budjetti yli, jos olisin Salesta hakenut. Prismassa olivat lantut ja porkkanat tarjouksessa alle euron/kilo.

K-Marketin hinnoilla, ja juuresten ollessa tarjouksessa, olisi päätynyt lähelle 35 €. Lehtikaalia halusin ostaa, ja sitä ei missään lähelläni olevista lähikaupoissa ollut edes valikoimassa.

Mutta koitin nyt etsiä sitä kalsiumia helposti, ja joskus myöhemmin voi miettiä miten kalsiumin saa lähikaupasta. 

Asettamani kalsiumtavoite oli mielestäni tosi korkealla, eli se 100% Finelin suosittelemasta. Eli ennen kuin alkaa miettiäkään, että aina joutuisi syömään näitä samoja ruokia: Huoli on varmasti turha. Itse en aio ainakaan ottaa kaikkia ohjeita kirjaimellisesti, tai ruveta vuosiksi tarkkailemaan syömisiä ja näppäilemään Finelin ruokapäiväkirjaa.

Ostoskuvat, määrät ja hinnat:

= 14,91 €

  • perunoita noin 8 kg 
  • kaurahiutale 1 kg
  • neljän viljan hiutale 1 kg
  • bataattia 3 kg
Punnitessa meni hieman erilailla, tuli osaa liikaa, joten oikeasti maksoin 16,55:

Mäläskän Peruna 2kg pss, 3 kpl 0,90 €/kg, 1,79 € = 5,37 €
Irtoperuna 0,65 €/kg x 3,410kg = 2,22 €
Kaurahiutale 1kg 1,35 €
4 viljan hiutale 750 g, 1,19 €/kg = 0,89 €
Bataatti 6 kpl, 3,214 kg x 2,19 €/kg = 6,72 €
= 16.55


Juurekset
= 4,47 €
  • 2 kg porkkanoita
  • 4 kg lanttua
Onneksi nämä sattuivat olemaan tarjouksessa,  0,75 €/kg.


Vihannekset, lehtivihannekset


= 5,34 €
  • Pakastelehtikaali 500 g, 6,30 €/kg 3,15 €
  • Tuore lehtikaali 10,95 €/kg, 200 g, 2,19 €

Marjat

= 1,39 €
  • Mustaherukka, 200 g, 6,95 €/kg = 1,39 €
Hedelmät

= 3,65 €
  • Ida Red omenat 5 kpl = 0,75 €
  • Prismassa 1,55 €/kg. 10 kpl banaaneja, olisi maksanut = n. 2.90 €

Hävikkibanaanit jotka ostin, tekivät nyt 1€/kg = 2,80 € 

Lisäksi sienet, n. 100 g = noin 1 €. Ne olivat heräteostos.

Mustapippuripussi, 0,99 €.

Siinäpä ostokset. Kaikki yhteensä, Prisman verkkokaupan hinnoilla 31,47 €


Kalsium, kalorit, proteiini

Dr. Esselstynin sivuilla lukee: Don't calculate anything, calories, portion control, single nutrients like protein and calcium. Just enjoy the food! Suomensin, että: "Älä laske mitään, kaloreita, annoskokoja, yksittäisiä ravintoaineita kuten proteiini ja kalsium. Nauti vain ruuasta! "

Dr. Esselstynin ruokavalioa aloin alun perin seuraamaan. 

Älä laske mitään on varmasti täysin hyvä ohje. Teen nyt tämän mielenkiinnon vuoksi, ja koska kalsiumista kysyttiin kommenteissa. 



Näistä sain enimmät kalsiumit kerättyä. 
  • 8 kg perunaa
  • 3 kg bataattia
  • 4 kg lanttua
  • 2 kg porkkanaa
  • 700 g lehtikaalia, helpointa ottaa se 500 g pakastepussi, ja tuore 200 g
  • 200 g mustaherukkaa

Kaloreita on näissä vasta 10 914 kcal. Ei vielä viikon tarpeisiin. 

Proteiinia 275,5 g, joka jaettuna seitsemällä päivällä tekisi n. 36 g/pvä. Se on alle 40g, kun ei ole kaloreitakaan vielä tarpeeksi. 

Neljä kiloa lanttua jaettuna viikoksi olisi 571 grammaa per päivä. 

Kaksi kiloa porkkanaa viikoksi 285 g päivässä.

8 kiloa perunaa tarkoittaisi seitsemällä jaettuna alle 1,5 kg päivässä. Mielestäni ihan syötävissä. 

Katsotaan mitkä ravintoarvot näistä silti jo tuli, vaikka 2000 kcal/päivä ei vielä toteudu.


Kyseisillä eväillä sai kalsiumin lähelle sataa prosenttia. Siinä alkaa olla ylimääräistä, jos miettii suositusta kokokasvisruokavaliolla: 625 mg/pvä. 

Muutkin ravintoarvot näyttivät olevan enemmän kuin tarpeeksi. 

Useinhan sanotaan, ettei kasveista imeytyisi kaikki kunnolla.

Se voi olla hyväkin asia, jos melkein jokaista laatua alkaa olla niin paljon. 

Fosforihan on kasvikunnan tuotteista saatuna nimeltään fytaatti. Ks. Kasasen kootut pdf Finelin ruokapäiväkirja. alkaen dia 42.



Folaattia Fineli sanoo tulevan paljon, mutta tuohan vähän riippuu kypsentääkö ruuan.

Jos ei aina pelkästään kypsennä ja syö raakanakin, saa varmasti paremmin folaattia.

Rasva, linkkejä. Miksi 10 % rasvaa?


Rasvaa ei tule tietenkään suositusten mukaisesti. Niistä kysyttiin myös kommenteissa. Tähän ei ole sitä pellavarouhettakaan vielä lisätty -  ja vaikka olisikin. Pitää hakea uusi kuva tähän, tämä on eri määrästä kaloreita. Mutta yhtä kaikki, tämä kertoo sen mitä yleensäkin saan aina tulokseksi. Eli rasvaa se alle 10 %.

Nyt olisi haasteen kokeilijalla kuitenkin varaa pähkinäpussiinkin, kun rahaa on jäänyt vaikka kuinka paljon yli.

Jos ja kun noudatan Dr. Esselstynin tai vaikkapa Dr. John McDougallin suosittelemaa ruokavaliota, se rasvahan asettuu aina sinne 10% kieppeille tai alle. Dr. Dean Ornishinkin ruokavaliossa se oli myös.







Joku toinen kokokasvisruokailija saattaa haluta yli 25% päivän kaloreista rasvasta, ja voi olla  oikeammassa kuin minä. En voi tietää. Itse olen selvitellyt, ja päätynyt siihen etten aio rasvasta stressata niin kauan, kuin paino pysyy jatkuvasti samassa, eikä ole varsinkaan liiallisen laihtumisen merkkejä. Rasva varastoituu kehoon, kun kaikki ei kulu.

Pääasia on varmaan aina ottaa rasva kokonaisista kasveista, kuituun sitoutuneena. Ei pullosta.

Lisäänpä tähän vielä jälkikäteen kun lupasin perusteluja, että syy minulla on lähteä rasvassa näin alas, on että Dr. Esselstynin tavoite ruokavaliolla on auttaa välttämään sydäntaudin vaara + joukko muita ei-toivottuja tiloja. Kun normaalistihan puhutaan riskien pienentämisestä elintavoilla, niin tässä puhutaan minusta enemmän riskien välttämisestä kokonaan. Oli joku väittänyt sellaista vuoren varmasti tai ei,  niin itse olen ymmärtänyt sen nimenomaan välttämisenä, ja ajattelen sen niin.

Takaako sen joku että tulen välttämään, tai takaako joku että elämän pituus muuttuu siitä pitemmäksi, vai tuleeko jokin muu sitä ennen, ei merkitse sinänsä valintojen kannalta, koska pidän jo mahdollisuuksia tässä niin hyvinä. Lisäksi huomasin positiivisia vaikutuksia oloon jo alle kuukaudessa, ja siksi voisin ihan jo pelkän sen muutoksen takia jaksaa lisättyä rasvaa välttää.

Mitä oli jäljellä?




Tässä kuvassa ne, mitä viikolta 3 oli jäljellä. 

Neljä pussia makaroneja ja puolisen pakettia kaurahiutaleita, yli kilo perunoita. Ainakin näillä viimeistään varmistuu, että kaloribudjetti ei ole liian tiukka.

Kaikkien 4. viikon ostoksien kalorit, mukaan lukien kalsium:

Tämän kertaisten kaikkien ostosten kalorit vielä, nyt lisäsin listaan nekin jotka eivät olleet kalsium-listassa:


18 088 kcal. Tekisi päivässä yli 2584 kcal. Seitsemässä päivässä tulisi proteiinia yli 70 g päivä.

Neljän viljan hiutaleita lisäsin kalsiumien laskemisen jälkeen päälle, niin sain tuon kalorimäärän nousemaan. 

Liian tarkkaan lasketut kalorit voivat suistaa nälkään, eikä kestä edes puuroa polttaa pohjaan tai mitään sattua.

Voin syödä parit valkoiset riisit tai makaronilaatikkoa, eikä se ole kalsiumin saannista liikaa pois.

Parempi ettei kuitenkaan ottaisi niitä tyhjiä kaloreita ihan hirveästi. Valkoisen riisin pois jättämällä voi saada tilalle aina parempaa.




Valkoinen riisi on minulla usein ostoksissa mukana siksi, että riisinkeittimessä saan tehtyä sen silloinkin, kun en voi vahtia mitään, en edes mikroa enkä pientä kattilaa. Tai jos en ole tajunnut laittaa puuroa ajoissa haudutuspataan.

On hetkiä ettei vain ehdi mitään, ei voi ajatella. Samalla on niin nälkä, että haluaa jotain oikeaa ison lautasellisen. 

En ole vielä jaksanut miettiä, miten täysjyväriisin saa toimivaksi. Blogin seuraavia ruoka-aiheita kenties siinä.

Lopuksi:


Rajatun budjetin ansiosta tässä on sentään jokin rajoitin, etteivät ravintoasiat karkaa liian laajoiksi, ja jopa kokonaan pois lapasesta.

Kiva selvittää pystyykö 35 budjetilla pystyy syömään hyvin, ja terveellisesti.


Koska en ole ennen kokeillut elää 35 € täsmälleen rajatulla viikkobudjetilla, en ollut varma kestääkö tähän hirveästi lisätä mitään herkkuja, jogurtteja, vitosen maksavia maustekastikkeita tai kasvimaitoja ilman että ostokset kostautuisivat, ja loppuviikko tai seuraava viikko olisi kitumista. Kalorien riittävyyden laskeminen auttaa, mutta silti.

Budjettihaaste ja ruokaostokset antavat nyt informaatiota, johon voi palata myöhemminkin. Voi klikkailla Finelissä, ja katsoa mitä eri vaihtoehdot tuottaisivat. 

Ensin perusrunko, millä pärjää. Ja tarvitaanko sen lisäksi enää mitään? Voi tietenkin tarvita.

Tässä kuvassa B12, D3 ja Jodi. Näitä lisäravinteita syön purkista. Hyvä tuoda esille, koska mistä tiedän jos vaikka joku seuraa haastetta, ja ihmettelee.



Tässä haasteessa on ainakin selvinnyt, että jos ensimmäisen viikon pelaa oikein, niin ruokasaalis hieman kertyy isommaksi, ja riittää kalorien puolesta joka viikko. 

Huomasin myös että fiksu saa yrittää olla, mutta kaupassa saa kynsin hampain pitää kiinni ajatuksistaan, että miten tämä nyt menikään. Harjoitus tekee mestarin, eli tämä neljäs kauppareissu meni jo ilman lappua jopa. 

Moni voi osata totutut ostoksensa tehdä vaikka silmät kiinni.

Kun tulee muutoksia kuten budjetti tai jokin ravintoaine, saattaa tarvita hetkellisesti enemmän keskittymistä.


Ravinteiden saantiin liittyvät huolet voivat ajaa ostopäätöksiä.

Rajatulla 35 euron budjetilla ei ole ylimääräistä rahaa hukattavana varmuuden vuoksi osteluihin. Kasvimaitopurkki voi maksaa yli 2 euroa, ja jos sitä kokisi joutuvansa esimerkiksi kalsiumin takia juomaan yli puoli litran purkillista päivässä, siihen voisi mennä viikossa rahaa varmaan seitsemän euroa. Kymppi jopa.

7 € oli kauppareissun päiväbudjetti haasteviikolla 1. ja kaksi päivää ei käyty ollenkaan kaupassa. Ja mikä kantaminen onkaan tuoda nesteitä kaupasta, jos tavalliset ruuatkin painavat useita kiloja.



Muita ravintoainehuolia voivat olla huoli hyvistä rasvoista, seleenistä, sinkistä, raudasta, vitamiineista. Ne voi yrittää sammuttaa kuin tulipalot valmistuotteilla ja lisäravinteilla, mutta hyvähän se on tietää, jos tuoreestakin kasvista voi tulla useampi ravintoaine.



Nyt on oltu välillä ilman marjojakin, mutta nyt kun 4. viikko koitti, alkaa rahaa jäädä yli. 35€ x 4 viikkoa= 140 euroa. Siitä budjetista on jäljellä vielä noin kymppi. 

Sillä voisi ostaa pähkinöitä, jos rasvahuolia on. Linssejä ja papuja, jos proteiinihuolet valvottavat öisin. Tai jos muuten tekee mieli ostaa, koska nekin ruuat ovat hyviä. 

Kiitos kun luit, katsotaan jossain kohtaa vaikka ruokavinkkejä. Haasteviikko 4 on viimeinen neljän viikon jaksosta. Tavallaan. Katsotaan mitä tulee.



Edelliset postaukset, 35 €/vko budjettihaaste, viikko 3:


viikko 2:

Haasteviikon 1 postaukset:

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Marraskuu 1 - Tunnin kauppareissu

Kauppareissu. Kokeilin tunnin sääntöä, eli olisin vaan tunnin poissa kotoa kauppareissun takia. Kokeiluni monetkaan puolet eivät ole vertailukelpoisia, koska jokaisellahan on oman pituisensa kotimatka kauppaan ja kaupasta. Siksi mittasin aikaa vain siitä alkaen kun lähdin kaupan pihasta sisälle kauppaan. Osoittautui että kotimatkakaan kestänyt kuin minuutteja, joten sama laittaa nekin siihen syssyyn. Eli noin tunti. Kävin ensin Lidlissä, mutta koska aikaa jäi niin poikkesin myös Prismassa. Lidlissä olin ihan pata jumissa, että mitä olen edes ostamassa. Yllättäen kun laitoin aikarajan, huolimatta siitä että ainahan elämässä on aikarajoja, meni heti pasmat sekaisin kaupassa. Aikaraja teki omituiseksi menon. Sama tapahtui joskus kun tein hintarajan tai viikkobudjetin, ja opettelin noudattamaan, niin yhtäkkiä hetkellisesti en osannut melkeinpä mitään. Huomasin silti, ettei siellä kaupassa ehkä ikinä mene tämän kauempaa. Kyse on vain siitä ettei tule tarkasti koskaan mitattua itse kaupparei...

WFPB - Ruokaostokset 46 € - Marraskuu 3

Kolmas viikko marraskuuta takana, nyt on ostosten aika. Viikon ruokaostokset hain enimmäkseen lähikaupasta. Lehtikaalia pari pussia Minimanista.  = 10, 83 € Keräkaali 1,49 €/kg x2,121 kg= 3,16 € Kikherne norm.2,55-50% = 1,27 € Appelsiini 1,89 €x0,556 kg = 1,05 € Omena Ida Red 0,727 kg x 1,65 €=1,20 € Banaani 1,79 €/kg x 1,207 kg = 1,99 € Kaurajuoma luomu 1,99 € Kaali oli paras vihannes, koska se oli alle 1,5 euroa kilo. Porkkanoita ei muistaakseni ollut. Olisin voinut ostaa molempia. Hedelmiä myös, valitsin alle 2 €/kilo maksavia. Olisihan siellä ollut monenlaista. Perunat olivat vähissä, tai oli jotain erilaisia pusseja ja hinta melkein puolitoista euroa kilolta. Irtoperunat olivat vihertäviä ainakin päällimmäiset, toisella kertaa perunaa. Suomalainen omena 1 kg 3,49 €/kg - 30% = 2,44 €/kg Banaani 1,49 €/kg x1,081 kg = 1,61 € Lehtiselleri 250 g = 2,49 € Porkkana 1,29 €/kg Peruna 1,09 €/kg x 2 = 2,18 € = 10 € Kävin K-Marketissa asti hakemassa assistentille tankoparsaa varalta, näyt...

WFPB - Marraskuun ruokia 1

Marraskuun teemaruuat. Viime ostoksissa teemana oli tunnin kauppareissu viikoksi. Oli marraskuun 1. Mitä ruokia?  Kolmella pääruokalajilla voi pärjätä, ideoitahan riittää muttei kaikkia ehdi viikossa tekemään.  Väliruokiakin tarvitaan välillä kuten pikku keittoja, koska pitää ajoittain päästä puolikkaista vihanneksista eroon.  Ruokaideat, osittain samoja kuin lokakuussa , myös sellerikeittoa lisää jos sattuu löytymään kotimaista varsiselleriä vielä. 1. Lanttu ja porkkana, ja peruna Jos ostosten joukossa on edullista lanttua, porkkanaa ja perunaa, on kiva tehdä lanttu-perunavuokaa . Lantut ja porkkanat siinä esikeitetään vähän aikaa, mutta sen jälkeen tämä valmistuu itsestään uunivuoassa. Syvällisen maukas vanhanaikaisen tyylinen suomalainen kotiruoka.  Reseptissä käytin härkäpapurouhetta mutta ellei sitä satu olemaan, voi laittaa linssejä ja soijarouhetta.  Toinen idea lantusta: Tänä iltana teen tämän lantusta ja perunasta. Paitsi  italiansalaatti aineksi...

WFPB - Ruokaostokset 42 € - Marraskuu 2

Tunnin kauppareissu vol 2.  ( Lisätty loppuun: Mitä hain Salesta tänään 16.11.2025) 9.11. Olin tulossa sunnuntaina kotiin päin kun kello oli jo melkein 19. Olisin kolmekin päivää vielä pärjännyt kunnes vihannekset loppuvat, mutta jos heti käy niin ei tarvitse viikolla miettiä. Isänpäiviltä tullessa koukkasin siis S-markettiin, ja laitoin kellon tunnin päästä hälyttämään. Ei ollut mitään tarkkaa tietoa, mitä olen ostamassa. Päätin siis käyttää edellisen viikon ostoskuvaa kauppalistana.  Muokkaus, ensin unohtui sellerin hinta, sitten tomaatit.  12,99 € Porkkana2kg, 0,95 €/kg =1,89 € Ruukkubasilika 2x 1,59 €= 3,12 € Kiinankaali 0,99 kg x 3,99 €/kg = 3,95 € Kurkku 0,340 kg x2,59 €/kg = 0,88 € Lanttu 2 kg x 1 €/kg = 1,05 € Kyssäkaali 0,811 kg x 2,59 €/kg = 2,10 € Selleri 8,76 €/kg, 2,19 € /250 g Tomaatit olivat menneet vahingossa kurkkuina, eli ne olivatkin 0,768 kg ..1,99 € kilohinta oli melko sama kurkun kanssa, eli tuskinpa isoa vahinkoa koitui. Tässä oli 6,25  eikä...

WFPB - Marraskuun ruokia 2

Ruokasuunnitelma laadittuna marraskuussa, toimiva myös joulukuussa. Lisätty loppuun ruokalinkki, ja tähänkin , jossa on inkivääriä käytetty. 1. Maanantai, hernekeitto Hernekeitto, vegaanisesti ja vähäsuolaisesti .  Ruokajuomana vesi, tai jäisistä marjoista Lidlin tai muun miniblenderissä tehty suodattamaton mehu. Hernekeiton kanssa sopivat keitetyt tai paistetut perunat. Hedelmä tai salaatti jälkiruuaksi.  Tiistai, makaronilaatikko Makaronilaatikkoon testasin viimeksi punaisia linssejä, hyvin toimi. Soijarouhe on hyvä, tai pavut. Makaronilaatikosta on 3 ideaa: Makaronilaatikko vegaanisesti ja vähäsuolaisesti.  mustapavuilla Makaronilaatikko 0,99 €, porkkanaraasteella Makaronilaatikko mustapavuilla, porkkanalla + italiansalaatti Keitetyt punajuuret .  Keskiviikko, kastike ja perunat, spagetti Perunat ja kastike. Kastike: Porkkanaa Punaisia kuivattuja linssejä Paseerattua tomaattia, tai tomaattimurskaa. +(ainiin, ja vettä tietysti missä keitetään ensin porkkanat ja lin...

WFPB - Ruokaostokset 40 € - Lokakuu 4 - 178 €/kk

Lokakuun loput ruokaostokset, ja viisi ruokaideaa lokakuussa. Mitkä ruuat olivat lokakuun parhaat? =16,89 € Kukkakaali 2,99 €/kg x0,699kg= 2,09 € Basilika 1,49 € Banaani 1,49 € x1,617kg  = 2,41 € Verigreippi luomu 2,69 €/kg x0,599 kg= 1,61 € Kurkku Suomi 1,69 €x 0,32kg= 0,54 € Lanttu Luomu 2,79 €/kg x0,584kg =1,63 € Punajuuri 1,09 €/kg x 0,248kg= 0,27 € Peruna 0,79 € x 2,696kg  =2,13 € Bataatti 1,99€/kg x 2,372kg = 4,72 € = 13,89 Myllykivi kaurahiutale 850 g, 1,24 €/kg= 1,05 € Tumma siirappi 2,92 €/kg, 750g = 2,19 € Myskikurpitsa kg 1,817 kg x 2,59 €/kg = 4,7 € Hokkaidokurpitsa 1,661 kg kg x2,39 €/kg = 3,96 € Luomu omena 1,99 €/kg Oatly Kauramaito Luomu 4x1,79 €/l = 7,16 € Nämä K-Marketista. Prismassa olisi ollut 10 senttiä halvempi litrahinta, mutta lähikaupaksi tämä oli jo aika hyvä diili ettei tarvitse kauempaa hakea. =2-3€ Irtoporkkana 1,09 €/kg  = 0,20 € Irtonauris 2,25 €/kg = 0,5 € Varsiselleri 7,56 €/kg=  1,89 € Näistä kuitti hukassa mutta suunnillee...

WFPB- Ruokaostokset 25 € - Marraskuu 4 - 163 €/kk

Marraskuun loput ruokaostokset 24,52 €.  Marraskuussa 163 €/kk Lahjavinkkikin pukinkonttiin, joululimppua, kelikameraa, ja niin edelleen. Budjetti ylittyi jälleen, mutta sopi odottaakin. Tässä kuussa keskityin muun muassa paljonko aikaa menee kauppareissuihin, ja säästötavoite otti siinä(kin) hieman osumaa. Katsotaan ostokset siitä huolimatta: Banaani 0,905 kg x 1,79 e/kg = 1,62 € Bataatti 1, 356kg x 2,39 €/kg=3,24 € Sitruuna 0,215 kg x 3,49 €= 0,75 € Yleisperuna 1,495 kg x 1,09 € = 1,63 € Kaurajuoma luomu 1,99 €/l x 2 = 3,98 € =11,22 Kaikki hyvin tähän asti, eli 150 €/kk-budjetti olisi pitänyt vielä. Ei siinä vielä kaikki: silloin lähdin laittamaan kenkiä jalkaan saman tien, kun sain tietää että K-Marketissa ovat persimonit 1,69 €/kg. Budjetista viis, nehän kypsyvät pöydällä ensin, joten ei niitä pääse kuitenkaan syömään heti. Apua, mikähän tämä on. Olin unohtanut tällaisen ostoskeikan välistä.  Sanotaan että 5 euroa, pari kiloa perunaa, 1,99 € kauramaito, banaani. Kuitti huk...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...

WFPB - Lanttu-perunavuoka - Härkäpapurouhe

Tämän nimi saa nyt olla lanttu-perunavuoka, vaikka sisältääkin myös porkkanaa ja härkäpapua, vettä ja mausteita. Porkkanat, lantut ja härkäpapurouhe esikeitetään kattilassa, maustetaan, laitetaan vuokaan perunoiden kanssa ja vettä tarpeen mukaan. Härkäpapurouheelle on käsittely ja sekin kerrotaan tässä postauksessa. Eli ne huuhdotaan pari kertaa ensin. Tilalle käy myös muut, tölkkipavut tai soijarouhe, linssit, en juuri nyt testannut mutta eiköhän. Pari lanttua, joista kunnon viipale lähti myös raasteeksi tai salaatiksi. Ei tarvitse sitten ruuan kanssa stressata erikseen salaattia. Porkkanaraastekin on kiva, ja perunaakin voi jonkin verran popsia raakana, jos ei mitään vatsaoireita ole siitä tullut. Ruokajuomaksi sopi puolukkatuoremehu, eli blenderiin puolukoita ja vettä. Sokeria ripaus, jos käyttää. Lanttu-perunavuoka Lanttua Porkkanaa Perunaa n. 2-3 dl härkäpapurouhetta Vettä Mausteet: 1-2 tl persiljaa, tai rkl 1/2 tl oreganoa 1/2-1 tl mustapippuria, maun mukaan 1/4 tl maustepippurij...

WFPB - Lanttuperunasose - Keitto

Tämän lanttuperunasosekeiton tein valmiista lanttusoseesta. Itse keittämällä pitää kuoria ja paloitella lantut, ja keittää niitä kunnes ne ovat aivan kypsiä. Sitten soseuttaa. Muusata ehkä ilman vettä ensin, ja lisätä vettä takaisin. Kaupan valmiit soseet ovat se valmistuote mihin turvaudun, vaikka yleensä teenkin mielelläni alusta asti monet ruuat.  Maksavat noin 4 euroa kilo yleensä, ja joulun mentyä tarjouksesta usein puoleen hintaan tai jopa eurolla. Tänään 2.12.2023 S-kaupassa oli 3,49 €/kg. Ks. myös  rieskat , jotka voi tehdä ylijääneestä lanttusoseesta tai lanttulaatikosta. Lanttulaatikko uunissa löytyy täältä . Lanttuperunasose: Kaadoin lanttusoseet kattilaan. Lisäsin vettä sen verran, että sose notkistui helpoksi sekoittaa. Ellei vettä lisää, sose alkaa kiehuessaan räiskyä ja pulputtaa. On hyvä olla haihtumisvaraakin. Loraus siirappia ja ripaus mustapippuria. Annoin lanttusoseen kiehua miedolla lämmöllä. Sekoitin välillä. En ottanut mitään tarkkaa kellonaikaa ylös. V...