Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 35 € - Budjettihaaste, viikko 2

35 e/vko budjettihaasteviikko nro. 2 on käynnissä. Katsotaan ruokaostokset. 

Tämä postaus on osa 35 €/vko ruokabudjettihaastetta. Haasteen ensimmäisen viikon säännöt 1. postauksessa.

Edellinen postaus, jossa alkaa toinen haasteviikko. Siellä on ostossuunnitelma tätä kauppareissua varten.

2. viikon säännöt: 
  • 35 €/vko ruokabudjetti, 
  • pesämunana ne mitä edellisviikolta jäi yli. 
  • Ei väliä mistä kaupasta, moneenko ostosreissuun jaettuna. 
  • Etukorttitarjouksia en huomioi, muut kyllä. 
  • Mausteita saa käyttää mitä on kaapissa. Ajattelin, että jatkossa alan lisäämään mausteet ostoskoriin mukaan, jos jotain pitää ostaa. 
n. 2000 kcal päivässä energiantarvearvio, mieluiten yli. Vihanneksia lisäksi. Kokokasvisruokaa, WFPB. 

Esimerkkikaupaksi jonne kokoan ostoskorin valitsen yhden kaupan, vaikka voin olla hakenut ostoksia muualtakin. Nyt valitsin Prisman, koska siellä sattuu nyt olemaan helpointa käydä. Sieltä saa isoja säkkejä perunoita ja riisiä.

Toisen haasteviikon ostokset 35 €:





Osa ruuista oli jo, siksi kuvassa on K-Menu tomaattimurskaa ja jotain eri spagettia. 

Pakasteet ovat alempana, eri kuvassa, etteivät sula.

Luettelen ostokset ilman kilohintoja. Kilohintoja vertasin ostoslistaa laatiessa, löytääkseni edullisimmat ratkaisut. Laitoin kaupassa "halvin vertailuhinta ensin" -asetuksen. Sekä K- että S-ketjun verkkokaupassa sai sen asetuksen päälle. (K-ketjun sivulla se lähti aina poiskin päältä kesken kaiken.)

35 euron ruokaostokset kategorioittain:

Tärkkelys:
Peruna 10 kg 6,99 €
Spagetti 1,15 €
Makaroni, tumma 3kpl  400g pussia 1,35 €
Riisi 1kg, 1,99 €
Bataatti 4 kpl  3,20 €
= 14,68

Juures: 
Porkkana 1 kg, 1,35 €
Lanttu, irto 0,84 €
Nauris, irto 0,40 €
= 2,59 €

Vihannes: 
Lehtikaali 200 g, 2,19 €
Kiinankaali 1,85 €
Selleri 1,89 €
Pitkät vihreät pavut, pakaste 1,04 €
= 6,79 €

Marjat: 
Puolukka 200 g, pakaste 1,05 €
=1,05 €

Hedelmä:
Banaani 7 kpl  2,03 €
Omena 1, 5 kg pussi 2,69 €
= 4,72 €

Tomaattisäilykkeet:
Paseerattu tomaatti 0,65 €
Tomaattimurska 0,99 €
Tomaattisose 0,79 €
= 2.43 €

Muut: 
Sitruuna, 3 kpl 0,60 €
Sieni 0,45 €
Maustekurkku 0,36 €
= 1,41 €

=34 €

Eri kauppojen välinen vertailu:

K-Marketin valikoimasta onnistuin melkein saamaan saman hintaisen ostoskorin, pienin muutoksin. Välillä onnistui edukkaamminkin. Jasmiiniriisi K-Menu riisiksi, tomaattimurska hieman halvempaa. Bataatin kilohinta kallis, ehkä yksi bataatti pois. Irtosienet tölkkisieniksi, jos ei ole irtoja valikoimassa. Sitä rataa.

Sen verran pelasin ostosten, ostoskorien, kauppojen sun muiden kanssa, että täytyy julistaa kaupat taas aika tasaväkisiksi. Cittarinkin vilkaisin, ja sekin pelitti.

Salenkin kanssa varmaan pärjäisi. Parhaat juures-ja banaanitarjoukset kun löytää K:sta, niin Salesta löytyy ihan kivasti sitten muuta yleensä.

K-Marketin ostoskorin muutin K-Supermarketiksi, ja hinta nousi 38:n euroon. Siellä varmaan ei ollut juurestarjouksia juuri parhaillaan, ja niitä pitäisi vähentää.

35 € ostoskori viikon tarpeisiin voisi siis onnistua kaikissa kaupoissa, koska en olisi tarvinnut välttämättä ihan kymmentä kiloa perunoitakaan. 

K-Marketista olisi saanut silti nyt halvemmalla perunaa kuin Prismasta, hintaan 0,59 €/kg.

Kaupassa:


Näistä saa pääasiassa viikon energiat.  Perunoita olin miettinyt 7-10 kg. Helppo laittaa Prismassa kärryyn iso säkki, kerran se tarjolla oli. 

Olisin halunnut jauhoisiakin perunoita, mutta kaupassa ei riittänytkään kapasiteetti alkaa miettimään.

Hiutaleita en tällä kertaa budjetoinut, koska luulin niiden riittävän. Kaurahiutaleet loppuivatkin saman tien. 

Pääasia silti että tärkkelyspitoisten kasvien kategoriasta on tarpeeksi edes jotakin, koska näillä pidetään nälkä loitolla. 




Hävikkibanaanit hain illalla tulomatkalla K-Marketista, koska Prisman banaanit olivat raakoja. 





Pakasteostokset. 

Jaoin 200 g puolukkaa viiteen annospussiin nähdäkseni, miten paljon 200 g on käytännössä, syömisen kannalta.

Viisi noin 1 dl annosta tuli puolukoita. On siinä jo marjaa puuroon. Nyt kun ei ole puuroa niitä voi heitellä ruokalautaselle, tai tehdä blenderissä pikamehua. Tai syödä jäisenä, jos maistuu.


Edustakoon ohuet vihreät pavut palkokasvien ryhmää, koska en muistanut ensin koko papuja tai linssejä. Sitten kun muistin mietin, että eiköhän tämä viikko mene tällä, ja 1 dl linsseillä mitä jäi.

Samalla hinnalla olisi saanut varmaan pussin kuivattuja herneitäkin. Nämä ovat silti samalla vihannes. 

Vihanneskategoriaa lisää.

Kiinankaalia ostin n. 600g, yhden ison. En enää kaupassa muistanut pitikö se olla 2 kpl vai 1 kpl, mutta mukanani oli lappu jossa luki 7 eurolla vihanneksia.





Selleri vaikutti erikoisen painavalta.

Se olikin 400 g, vaikka pussissa lukee 250 g. Mukava yllätys.


Omenoiden kanssa kävi kuten perunoiden. Säkki oli helpompi ottaa kuin irtona. Tämä maksoi 2,69 €. Suunnitelmassa oli, että hedelmiä sai ostaa alle neljällä eurolla.

Alitin marjabudjetin noin eurolla, joten mielsin että tähän on varaa. Banaanit tekivät yhteensä n. 2 euroa, joten vitosen hedelmäbudjetti tällä kertaa.

Lopuksi:

Vaikka miten ostoskorien kanssa suunnittelee ensin, niin käytännössä kun menee kauppaan on tilanne eri. Keskittyminen pitää suunnata moneen asiaan, ja siellä voi varautua yllätyksiin. Kaikkea ei ole, tai sitten on jotain mikä houkuttaa sivuraiteille. 

Nyt oli esimerkiksi halvalla kahden kilon pusseja juureksia. Teki tiukkaa ostaa vain 1 kg porkkanoita. Teki myös mieli vaihtaa irtolanttu, sienet, sitruunat ja irtonauris yhteen kahden kilon pussiin punajuuria.

Jääkaappiin ei olisi kuitenkaan mahtunut, eikä budjettiin. Suunnitelmasta poikkeaminen olisi aiheuttanut laskelmien menon sekaisin.

Onneksi olin kirjoittanut lapulle kategoriat, ja paljollako niitä sai ostaa, koska sen avulla oli lopulta helpoin suunnistaa. Ja onneksi osa tuotteista oli jo kotona, kuten makaronit, tomaattimurska ym. Muuten olisi tullut paljon kantamuksia. 

Kiitos kun luit, ja katsotaan seuraavissa postauksissa, mitä ruuista tuli.

Muut 35 €/vko haastepostaukset:


Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokasuunnitelma elokuu

Tehdäänpä ruokasuunnitelma, että saa vähän ideoita kasaan. Kaupoissa on nyt niin paljon kotimaisia tuoreita vihanneksia ja juureksia, että on mistä valita. Voi iskeä jopa valinnanvaikeus, koska vaihtoehtoja on niin paljon. Itselleni keksin viime kauppareissulla rajoittimen jota olen käyttänyt monesti ennenkin, eli hinta. Päätin että ostan alle 2 € maksavia kasviksia. Jos olisin laittanut alle 3 € hintarajaksi, olisin varmaan kaupassa vieläkin koska en osaisi päättää mitä ostan. Tai alle 4 €. Tässä ruokasuunnitelmassa esiintyy nyt niitä, muttei kannata ihmetellä jos menet kauppaan ja se suosittelemani kasvis onkin yli 3 €/kg. Koska hinta vaihtelee nyt joka päivä. Parsakaali oli eräänä päivänä alle 2 €/kg. Menin parin päivän päästä ja suunnittelin ostavani sitä jääkaapin täyteen, mutta hinta olikin noussut siinä välissä. Nyt kun on syksy ja kaikki kotimainen on tuoretta ja edullista, päätin jättää vähemmälle kaikki ulkomaiset hedelmät yms. En ostanut edes tomaattimurskaa, koska se on use...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Heinäkuu 5, 185 €/kk

Heinäkuun viimeisen viikon ruokaostokset, 30 euroa. 20 siitä on marjoja, elokuuta varten.  Nauriit jäivät ostamatta, koska kävin alkuviikosta Lidlissä, eikä siellä ollut nauriita. Minimanissa olisi voinut ollakin, mutten siellä muistanut . Hain vain marjat ja lähdin saman tien kassan kautta ulos. Tässä postauksessa on ostokset, muutama ruokavinkki, sekä ajatus arjen riittämisestä kaikkeen kokkaamiseen, ja sitten muinaisen rooman kautta säästöpohdintoihin. Assistentin seikkailuja. Lisää kuvia myöhemmin, jos löytyy. Lisätty viktoriaaninen videolinkki = 10,1 € Banaani RFA 1,694 kg x 1,30 € = 2,20 € Kesäperuna 0,85 €/kg 2kg = 1,89 € Chilikastike jalapeno 19,90 €/kg 100 ml = 1,99 € Kurkku suomi 0,332 kg x 1,99 €/kg = 0,66 € Kukkakaali 0,568 kg x 1,99 €/kg = 1,13 € Papusekoitus luomu 0,88 € Maribel mansikkahillo 3,18 €/kg, 245 g = 1,35 € Mansikkahillo ja jalapenokastike ovat nyt ei-ruokaa, muuten ihan kivat kokokasvisostokset. Haaveilin että helteet loppuisivat ja saisin paistaa lättyjä...

WFPB - Ruokaostokset 37 € - Elokuu 1

Lis ätty: kesäkurpitsa ostoksiin. Oikeampi summa pyöristettynä 39€ =10,85 Prismasta Kaurajuoma 1,69 €/l x 2 = 3,38 € Tomaattimurska 3 x 0,33 €/400g = 0,66 € Punaiset linssit 1,59 € Naurispussi 2,69 €/kg Peruna 3,373 kg x 0,75 €/kg= 2,53 € Nauriit olivat vanhentuneita. Eivät välttämättä heti täysin koska ekat 1 tai 2 olivat ok, mutta viimeistään loppuviikosta kun viimeiset laitoin tästä pussista. Toivottavasti seuraavalla kerralla on parempi onni. S-Marketista 11,35 € Soijavalmiste jogurtti 500 g 2,98 €/kg= 1,49 €  banaani 1,262 kg x 1,49 €/kg = 1,88 € Jalotofu kylmäsavu 300g, 11,63 €/kg = 3,49 € Gold&Green® Härkäpapu-Kaura Tofu Thai 280 g, 14,11 €/kg =  3,59 € Näiden tofujen tarina: Tein ison ruoan haudutuspadassa. Kaikki ainekset sekaisin kerralla.   Se ei ollutkaan oikein hyvää, ja mietin alanko maustamaan vai mitä teen. Pitkä viikko edessä se elokuun eka viikko, kun oli 5 litraa keskinkertaista mautonta pöperöä edessä. Päätin siis ostaa maustettuja tofuja, joita ri...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...

WFPB - Ruokaostokset 48 € - Elokuu 2

= 18,17 € Prisma Kesäkurpitsa 2,192 kg x 0,99 €/kg = 2,17€ Kesäperuna pesty 1,741 kg x 0,85e/kg = 1,48 € Xtra tomaatti Suomi 1,794 kg x 1,89 €/kg = 3,39 € Xtra kurkku Suomi 0,656 kg x 1,89€/kg = 1,24 € Sitruuna luomu 0,184kg x 5,99€/kg = 1,10 € Lidl Mansikka 12,48 €/kg, 400g = 4,99 € Porkkana 0,79 €/kg Kiinankaali 0,490kg x 3,49 €/kg = 1,71€ Banaani RFA 1,096 kg x 1,19 €/kg = 1,30 € Nämä ehdin ennen viime viikonloppua hakea, ja sen jälkeen en ole kaupassa käynyt. Ehdin täydentää vihannes-ja hedelmäpuolen ennen sortumista flunssaan. Onneksi näistä ei kaikki mennyt jääkaappiin, koska sehän olisi ollut aivan tukossa. Kesäkurpitsat, kaalit, sitruuna ja mansikat jääkaappiin. (perunat ja porkkanat kuuluisi jääkaappiin mutta keitin heti) Päivän perunat olivat tällä kertaa valmiiksi pestyt. Huomasin että voimani ovat hiipumassa, eikä  kannattanut yrittää perunoita pestä. Illalla sitten tajusin, että olen tulossa kipeäksi eli flunssaan. Erikoisen hyvä ostoskattaus sitä silmällä pitäen, että...

WFPB - Ruokaostokset 22 € - Heinäkuu 4

 Nyt oli ensin teemana löytää euron tai alle kilohinnalla kasviksia, ja se oli hieman vaikeaa. Ellei osta vain yhtä tai kahta laatua. Teemasta huolimatta päädyin lopulta Prismaan, ja ostin parsakaalia vaikka se oli 3,59 €/kg. Luomusitruuna unohtui, se pitää vielä hakea jos tulee menoa. Sitä ei saa kovin edullisesti nyt.  Monet vihannekset olivat nyt 1,99 €/kg. Jos se kelpaa hintatavoitteeksi niin alkaa löytyä jotain valikoimaa. 1,49 €/kg on myös helpompi raja kuin euro, löytyy kasviksia. K orjattu hintoja ja lisätty kuva pilkkojista = 7,34 6,92 € Peruna 1,19 €/kg   0,98 € /kg x 2 = 2,38 € 1,96 € Cayennepippuri, 27,80 €/kg, 50g = 1,39 € Porkkana 1,19 €/kg x 3 = 3,57 € Cayennepippurissa säästi Prismaan verrattuna, siellä Meira Cayennepippuri jauhettu 22g, 0,89 € 44,50 €/kg Golden Star merkkinen olisi halvempi muttei ilmeisesti saatavissa kaikissa Prismoissa, 26,80 €/kg. Prismassa siis olisivat olleet porkkanat alle euron, mutta olin jo Lidlissä.  Peruno...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

WFPB - Ruokaostokset 67 € - Heinäkuu 2

Lisätty pari kuvaa. Lisätty, fytaateista Viikon ruokaostokset. Kävin kaupoissa eilen perjantaina ja tänään. Ostosten jälkeen katsaus, mitä ruokia pystyi tekemään viime lähikauppareissun ruuista. Viimeksihän kaavailin sitäkin, että mitä kaloreita viikossa tarvitaan.  Oli mielenkiintoista. Jokainen vihannes meni viimeistä tomaattia myöten, perunat söin, mutta kaurahiutaleita on toinen paketti avaamatta, ruis- ja vehnäjauhoja on molempia 600 g jäljellä. Riisit ja linssit menivät kaikki. Kalorin tarve on siis reilusti yliammuttu niissä ostoksissa, koska niin paljon jäi. Kuitenkin hedelmistä ja vihanneksistakin saa jotain. En vaan koskaan huomioi niitä kauppareissuissa, vaan ajattelen vihannekset kiloittain. yli 6 kg ainakin pitää olla viikoksi, ja varmasti enemmän. Ensin intoilin lähikaupan 30 euron budjetista, mutta kalpenin sitten iltaa kohti. Koska ostin vain käytännöllisimmät ostokset niin piti ihan miettiä, mitä näistä alan tekemään. Ruis- ja täysjyvävehnäjauhoja ja 2 kg kaurahiut...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Lähikaupasta viikoksi ruokaa - Heinäkuu 1

Onnistui ostaa alle 30 eurolla viikon ruuat lähikaupasta. Kävin sekä Salessa että K-Marketissa, ja ihan pikkuinen poikkeama tuli kurkkujen kohdalla kun tapahtui K-Kaupassa asioidessa virhe. Mutta hinnan kannalta ei väliä, molemmista kaupoista olisi saanut kurkutkin alle 2  €/kg jos en olisi sekoillut. Tule katsomaan mitä ostin. Kannattaa ottaa kuppi kahvia tai teetä, ja nauttia lähikauppakierroksesta värikuvina. Sekä numeroina. muok. lisätty rusinakuva. + makaronin rasvatieto  Lisätty kaurahiutalekuva ja kaurajauhokuva, tarjoukset. lisätty leseitä. Puolukkaa 28,96 € K-Marketista: Pirkka grahamjauho luomu = 1,69 €/kg Pirkka ruisjauho = 1,39 €/kg Oatly kaurajuoma luomu 1,79 €/l x 3 =  5,37 € Pirkka tomaatti Suomi 3,04 kg x 1€/kg = 3,04 € K-Menu pitkäjyväinen riisi 0,99 €/kg Kesäporkkana 1,99 €/kg Banaani Pirkka 1,063 kg x 1,89 €/kg = 2,01 € K-Menu peruna 2kg,  1,05 €/kg = 2,09 € Pirkka kurkku 3 kpl 1,19 €/kpl,3,97 €/kg = 3,57  € Palautin Pirkka kurkut, kun hu...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...