Siirry pääsisältöön

WFPB - 7 euron päivä - 35 euron viikkobudjetti - 3. päivä

Budjettihaasteen kolmas päivä.

Seitsemällä eurolla ruokaa.

Tämä on osa 35 euron viikkoruokabudjettihaastetta. Viitenä päivänä seitsemällä eurolla ruokaa. 

Selostus haasteen säännöistä ensimmäisessä postauksessa:
Tänään sai samanlaisen seitsemän euron ostoskorin sekä Salesta, että K-kaupasta. Katsoin verkkokaupoista hinnat 13.11. 2022. 
Kolmannen päivän 7 €:n ruokaostokset, hintavertailu kahden lähikaupan välillä:

K-Marketista:

  • Pirkka jauhoinen peruna 2kg 2,49 €
  • Pirkka suomalainen kaurahiutale 1kg 1,65€
  • Pirkka Luomu grahamjauho 1kg 1,75 €
  • Paprika punainen pakattu ulkomainen n. 0,75€

Pirkka-kaupassa pitää olla tarkkana. Luomu suomalainen grahamjauho on halvempaa, kuin Luomu suomalainen puolikarkea vehnäjauho, mutta ne ovat aivan saman näköiset paketit.

6,64 €

Salesta:

  • Kotimaista jauhoinen peruna 2kg 2,39 €
  • Kotimaista kaurahiutale 1kg 1,55 €
  • Myllyn Paras grahamjauho 1kg 2,35 €
  • Paprika punainen pakattu ulkomainen n. 0,70 €


= 6,99 €

Irtoperunat olisivat tulleet halvemmaksi. Niitä ei aina lähikaupoissa ole saatavana. Tai joskus ne ovat illalla jo vihreitä. 

Jauhoisista perunoista tulee hyvä muusi ja keitto.

Salesta paprikaa hakiessa huomasin että irtoperunat olivat tosi vihreitä. Plussaa kaupalle, että olivat laittaneet pahvin niiden suojaksi. Se vain ei ollut riittänyt pelastamaan perunoita.

Irtoperunoita jos haluaa lähikaupasta, kannattaa ottaa selville milloin ne toimitetaan, ja hakea heti aamusta. 

Kalorit:

Finelin mukaan nämä ostokset tuovat 8798 kcal.

Jos tavoite on 2000 kcal vähintään päivässä, niin näissä voisi ehkä olla jopa neljäksi päiväksi ruokaa. 

Asiathan eivät toki ole ihan näin yksioikoisia.

Alkaa olla kuitenkin jo sellaisia lukemia, että ei tässä nälkää selkeästikään kärsitä.

Nyt ajattelin silti säästää energiaa hieman siten, etten laske ainakaan nyt vielä yhteen niitä, mitä on jäljellä, ja näitä mitä on tämän päivän ostoskorissa. Kyllä näistä jo näkee, että ruoka vain lisääntyy päivä päivältä, enkä meinaa ehtiä kunnolla syömäänkään sitä mukaa.

Mitä ruoaksi?


Kahden litran haudutuspadassa keitto kiehumassa. Keittoresepti taas tietyin varauksin, ks. reseptin jälkeen.

Ainekset:

  • 200 g porkkanaa
  • 500 g perunaa
  • 1 dl kuivattuja punaisia linssejä
  • vettä
  • tomaattisosetta (lisään kun linssit ovat pehmenneet varmasti)

Mausteet:

  • 1/4 tl mustapippuria, rouhittua
  • 1/4 tl maustepippuria, jauhettua
  • 1 rkl persiljaa

Muuta, ja varaukset:

En ole maistanut keittoa vielä, joten en tiedä millaista tuli. Voin raportoida huomenna.

Yleensä olen laittanut vain 0,5 dl linssejä pieneen keittoon, mutta nyt laitoin vahingossa koko desilitran. Saa nähdä.

Jos siitä tällainen tulee, olen tyytyväinen. Pääasia, että perunat ovat jauhoista laatua. Muutkin käyvät, mutta silloin tulee kirkkaampi keitto.

Tähän keittoon kävisi myös lanttu, mutta säästän lantut raakana syötäväksi. 


Lisäksi olen huomannut, että jos pidän tämän keiton oikein yksinkertaisena, enkä laita heti monia eri aineksia, tulee parempaa. 

Jos lähden lisäämään aineksia laitan sitten ihan kaikki. Lantut, nauriit, sellerit, ketsupit ym. ja maustan vielä huolellisemmin.
Normaalisti laittaisin myös pakastettua lehtikaalta, paseerattua tomaattia ja ehkä papuja.


Tässä lisää kolmannen päivän ruokia.
Paistoin lettuja, tai pannareita.

Kattilassa kiehuu noin alle kilo perunoita, joista tein muusin.

Erottelin 200 g perunoita ennen muusaamista, ja laitoin kylmään. Niistä voi tehdä huomenna jotakin, kerron sitten jos teen.


Banaaniahan on, joten sitä voi laittaa lettujen päälle. Jos on hillopurkki kaapissa, sitä tietysti.

Ks. resepti:


Reseptissä on mainittu omenasiideriviinietikka. Laitoin sitä nytkin, mutta vasta kun olin paistanut ensimmäisen lätyn. Kokeilin, miten tärkeä se etikka on.

Tavallista etikkaa voisi ehkä laittaa tipan. Mutta, kyllä se lätty paistui ilman etikkaakin.

Porkkana - tai lantturaastetta viereen, ja sokeria letun päälle.

Näihin olisi tullut ehkä hiivaleipäjauhoa lisäksi. Nyt oli vain grahamjauhoa. Ihan hyvät.


Muusin nesteenä käytin keitinveden.

Eli kuorin ja keitin perunat, kaadoin keitinveden eri astiaan siivilän läpi.

Muusasin perunat, ja sekoitin keitinveden takaisin.

Muusin päälle jos olisi muutama puolukka, niin hyvä. Mutta kannattaa laittaa ainakin jauhettua maustepippuria ripaus. 

Suolaa, jos käyttää. Pinnalle voin ripotellakin.


Raportti, miten meni?


Nyt en laita lounasrasioihin näitä ruokia. Haudutuspadassa on tulossa se keitto vasta illaksi.

Eiliseltä oli aamulla vielä kaksi rasiallista riisiruokaa.

Nyt täytyy tehdä huomisesta välipäivä. Eli en käy kaupassa.


Tilanne alkaa nimittäin olla se, että hukun tähän ruokamäärään. En siis oikeasti huku, mutta on sellainen tunne että mitään ei tarvita, ennen kuin on entisiä ehtinyt käsittelemään ja sulattelemaan.

Ruokaa on niin paljon, etten ehdi esimerkiksi noita banaaneita edes aloittaa kunnolla, ja yksi on jo niin musta että sen joutuu pakastamaan. Lättyihin meni vasta puolikas.

Kaurahiutaleita on täysi paketti, siitäkin tulee monta puuroa. Banaani makeutuksena, ja sokeria. 

Jauhoja on reilusti yli puoli pussia vielä, kun ei noihin lättyihin mennyt kuin 2,5 dl. 

Jos huomenna teen postauksen, raportoin ehkä joistain näistä kaloreista tai muista, tai mitä ruokaa neljäs päivä pitää sisällään, 

mutta kaupassa minun ei kannata käydä. 


Olihan se puhe, että viisi kauppareissua. Mutta olo on tosiaan kuin kroisoksella, että mihin ihmeeseen laitan kaiken tämän 7 euroa?

Voisihan sitä ostaa toki nyt kaikki pellavarouheet, pähkinät, kauramaidot, balsamiviinietikat ja mausteet, jotka ovat perus ravintorungon päälle tulevia höysteitä, ja mukavuustekijöitä, tai lisäävät ja varmistavat ravitsemukseen tärkeitä ravintoaineita. Marjat, ja hedelmiä. 

Esimerkiksi pellavarouhe on hyvä olla kuivakaappiaineena pysyvästi.

Mutta ajattelin nyt vähän harkita, mikä olisi järkevää. Ja jäävätkö lantut syömättä, jos haen appelsiineja tai muita? Varsin helposti.

Yleensä viikkobudjetti on mikä on, mutta seuraava viikko voi taas olla entistäkin edullisempi, jos ostaa järkevästi, eikä pelkän ostamisen vuoksi. 

Puhuin miten tärkeää on saada ruoka kumuloitumaan asuntoon. Niin on käynyt.

Jatketaan tätä hommaa silti, mutta itse kauppareissuista on pakko pitää tauko.

Kotivarahan minulla on oikeastikin, enkä sinänsä koe hukkuvani siihenkään ruokaan.

Nyt pitäisi saada 7 euroa menemään, laittaa ne ruuat ja syödäkin vielä. Joten ihan erilainen lähestymistapa kuin, että kaapissa on ja kuuluukin varmaan olla muutama ylimääräinen makaronipussi ja jauhopussi. Viikoksi perunaa, useampi purkki kauramaitoa jemmassa.

Kiitos kun luit, ja kerrohan jos kokeilet ruokia tai saat ideoita. Ja jos on kysyttävää tai muuta, kommentoi. Tässä välillä unohtuu ehkä mainita joitain seikkoja, kun vauhdilla lataa ruokakuvia tulemaan.

Haasteviikon 1 postaukset:

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokasuunnitelma elokuu

Tehdäänpä ruokasuunnitelma, että saa vähän ideoita kasaan. Kaupoissa on nyt niin paljon kotimaisia tuoreita vihanneksia ja juureksia, että on mistä valita. Voi iskeä jopa valinnanvaikeus, koska vaihtoehtoja on niin paljon. Itselleni keksin viime kauppareissulla rajoittimen jota olen käyttänyt monesti ennenkin, eli hinta. Päätin että ostan alle 2 € maksavia kasviksia. Jos olisin laittanut alle 3 € hintarajaksi, olisin varmaan kaupassa vieläkin koska en osaisi päättää mitä ostan. Tai alle 4 €. Tässä ruokasuunnitelmassa esiintyy nyt niitä, muttei kannata ihmetellä jos menet kauppaan ja se suosittelemani kasvis onkin yli 3 €/kg. Koska hinta vaihtelee nyt joka päivä. Parsakaali oli eräänä päivänä alle 2 €/kg. Menin parin päivän päästä ja suunnittelin ostavani sitä jääkaapin täyteen, mutta hinta olikin noussut siinä välissä. Nyt kun on syksy ja kaikki kotimainen on tuoretta ja edullista, päätin jättää vähemmälle kaikki ulkomaiset hedelmät yms. En ostanut edes tomaattimurskaa, koska se on use...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Heinäkuu 5, 185 €/kk

Heinäkuun viimeisen viikon ruokaostokset, 30 euroa. 20 siitä on marjoja, elokuuta varten.  Nauriit jäivät ostamatta, koska kävin alkuviikosta Lidlissä, eikä siellä ollut nauriita. Minimanissa olisi voinut ollakin, mutten siellä muistanut . Hain vain marjat ja lähdin saman tien kassan kautta ulos. Tässä postauksessa on ostokset, muutama ruokavinkki, sekä ajatus arjen riittämisestä kaikkeen kokkaamiseen, ja sitten muinaisen rooman kautta säästöpohdintoihin. Assistentin seikkailuja. Lisää kuvia myöhemmin, jos löytyy. Lisätty viktoriaaninen videolinkki = 10,1 € Banaani RFA 1,694 kg x 1,30 € = 2,20 € Kesäperuna 0,85 €/kg 2kg = 1,89 € Chilikastike jalapeno 19,90 €/kg 100 ml = 1,99 € Kurkku suomi 0,332 kg x 1,99 €/kg = 0,66 € Kukkakaali 0,568 kg x 1,99 €/kg = 1,13 € Papusekoitus luomu 0,88 € Maribel mansikkahillo 3,18 €/kg, 245 g = 1,35 € Mansikkahillo ja jalapenokastike ovat nyt ei-ruokaa, muuten ihan kivat kokokasvisostokset. Haaveilin että helteet loppuisivat ja saisin paistaa lättyjä...

WFPB - Ruokaostokset 22 € - Heinäkuu 4

 Nyt oli ensin teemana löytää euron tai alle kilohinnalla kasviksia, ja se oli hieman vaikeaa. Ellei osta vain yhtä tai kahta laatua. Teemasta huolimatta päädyin lopulta Prismaan, ja ostin parsakaalia vaikka se oli 3,59 €/kg. Luomusitruuna unohtui, se pitää vielä hakea jos tulee menoa. Sitä ei saa kovin edullisesti nyt.  Monet vihannekset olivat nyt 1,99 €/kg. Jos se kelpaa hintatavoitteeksi niin alkaa löytyä jotain valikoimaa. 1,49 €/kg on myös helpompi raja kuin euro, löytyy kasviksia. K orjattu hintoja ja lisätty kuva pilkkojista = 7,34 6,92 € Peruna 1,19 €/kg   0,98 € /kg x 2 = 2,38 € 1,96 € Cayennepippuri, 27,80 €/kg, 50g = 1,39 € Porkkana 1,19 €/kg x 3 = 3,57 € Cayennepippurissa säästi Prismaan verrattuna, siellä Meira Cayennepippuri jauhettu 22g, 0,89 € 44,50 €/kg Golden Star merkkinen olisi halvempi muttei ilmeisesti saatavissa kaikissa Prismoissa, 26,80 €/kg. Prismassa siis olisivat olleet porkkanat alle euron, mutta olin jo Lidlissä.  Peruno...

WFPB - Ruokaostokset 37 € - Elokuu 1

Lis ätty: kesäkurpitsa ostoksiin. Oikeampi summa pyöristettynä 39€ =10,85 Prismasta Kaurajuoma 1,69 €/l x 2 = 3,38 € Tomaattimurska 3 x 0,33 €/400g = 0,66 € Punaiset linssit 1,59 € Naurispussi 2,69 €/kg Peruna 3,373 kg x 0,75 €/kg= 2,53 € Nauriit olivat vanhentuneita. Eivät välttämättä heti täysin koska ekat 1 tai 2 olivat ok, mutta viimeistään loppuviikosta kun viimeiset laitoin tästä pussista. Toivottavasti seuraavalla kerralla on parempi onni. S-Marketista 11,35 € Soijavalmiste jogurtti 500 g 2,98 €/kg= 1,49 €  banaani 1,262 kg x 1,49 €/kg = 1,88 € Jalotofu kylmäsavu 300g, 11,63 €/kg = 3,49 € Gold&Green® Härkäpapu-Kaura Tofu Thai 280 g, 14,11 €/kg =  3,59 € Näiden tofujen tarina: Tein ison ruoan haudutuspadassa. Kaikki ainekset sekaisin kerralla.   Se ei ollutkaan oikein hyvää, ja mietin alanko maustamaan vai mitä teen. Pitkä viikko edessä se elokuun eka viikko, kun oli 5 litraa keskinkertaista mautonta pöperöä edessä. Päätin siis ostaa maustettuja tofuja, joita ri...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...

WFPB - Ruokaostokset 48 € - Elokuu 2

= 18,17 € Prisma Kesäkurpitsa 2,192 kg x 0,99 €/kg = 2,17€ Kesäperuna pesty 1,741 kg x 0,85e/kg = 1,48 € Xtra tomaatti Suomi 1,794 kg x 1,89 €/kg = 3,39 € Xtra kurkku Suomi 0,656 kg x 1,89€/kg = 1,24 € Sitruuna luomu 0,184kg x 5,99€/kg = 1,10 € Lidl Mansikka 12,48 €/kg, 400g = 4,99 € Porkkana 0,79 €/kg Kiinankaali 0,490kg x 3,49 €/kg = 1,71€ Banaani RFA 1,096 kg x 1,19 €/kg = 1,30 € Nämä ehdin ennen viime viikonloppua hakea, ja sen jälkeen en ole kaupassa käynyt. Ehdin täydentää vihannes-ja hedelmäpuolen ennen sortumista flunssaan. Onneksi näistä ei kaikki mennyt jääkaappiin, koska sehän olisi ollut aivan tukossa. Kesäkurpitsat, kaalit, sitruuna ja mansikat jääkaappiin. (perunat ja porkkanat kuuluisi jääkaappiin mutta keitin heti) Päivän perunat olivat tällä kertaa valmiiksi pestyt. Huomasin että voimani ovat hiipumassa, eikä  kannattanut yrittää perunoita pestä. Illalla sitten tajusin, että olen tulossa kipeäksi eli flunssaan. Erikoisen hyvä ostoskattaus sitä silmällä pitäen, että...

WFPB - Ruokaostokset 67 € - Heinäkuu 2

Lisätty pari kuvaa. Lisätty, fytaateista Viikon ruokaostokset. Kävin kaupoissa eilen perjantaina ja tänään. Ostosten jälkeen katsaus, mitä ruokia pystyi tekemään viime lähikauppareissun ruuista. Viimeksihän kaavailin sitäkin, että mitä kaloreita viikossa tarvitaan.  Oli mielenkiintoista. Jokainen vihannes meni viimeistä tomaattia myöten, perunat söin, mutta kaurahiutaleita on toinen paketti avaamatta, ruis- ja vehnäjauhoja on molempia 600 g jäljellä. Riisit ja linssit menivät kaikki. Kalorin tarve on siis reilusti yliammuttu niissä ostoksissa, koska niin paljon jäi. Kuitenkin hedelmistä ja vihanneksistakin saa jotain. En vaan koskaan huomioi niitä kauppareissuissa, vaan ajattelen vihannekset kiloittain. yli 6 kg ainakin pitää olla viikoksi, ja varmasti enemmän. Ensin intoilin lähikaupan 30 euron budjetista, mutta kalpenin sitten iltaa kohti. Koska ostin vain käytännöllisimmät ostokset niin piti ihan miettiä, mitä näistä alan tekemään. Ruis- ja täysjyvävehnäjauhoja ja 2 kg kaurahiut...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Lähikaupasta viikoksi ruokaa - Heinäkuu 1

Onnistui ostaa alle 30 eurolla viikon ruuat lähikaupasta. Kävin sekä Salessa että K-Marketissa, ja ihan pikkuinen poikkeama tuli kurkkujen kohdalla kun tapahtui K-Kaupassa asioidessa virhe. Mutta hinnan kannalta ei väliä, molemmista kaupoista olisi saanut kurkutkin alle 2  €/kg jos en olisi sekoillut. Tule katsomaan mitä ostin. Kannattaa ottaa kuppi kahvia tai teetä, ja nauttia lähikauppakierroksesta värikuvina. Sekä numeroina. muok. lisätty rusinakuva. + makaronin rasvatieto  Lisätty kaurahiutalekuva ja kaurajauhokuva, tarjoukset. lisätty leseitä. Puolukkaa 28,96 € K-Marketista: Pirkka grahamjauho luomu = 1,69 €/kg Pirkka ruisjauho = 1,39 €/kg Oatly kaurajuoma luomu 1,79 €/l x 3 =  5,37 € Pirkka tomaatti Suomi 3,04 kg x 1€/kg = 3,04 € K-Menu pitkäjyväinen riisi 0,99 €/kg Kesäporkkana 1,99 €/kg Banaani Pirkka 1,063 kg x 1,89 €/kg = 2,01 € K-Menu peruna 2kg,  1,05 €/kg = 2,09 € Pirkka kurkku 3 kpl 1,19 €/kpl,3,97 €/kg = 3,57  € Palautin Pirkka kurkut, kun hu...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...