Siirry pääsisältöön

WFPB - Plant Based - Vappukahvit, hedelmälautanen, laihdutuspulinaa ja pari maisemakuvaa

Hyvää sunnuntaita. Tänään olisi vuorossa kahvihetki, ja jutustelua. Olen tehnyt monta reseptipostausta ja ruokaostospostausta, joten hetken hengähdystauko lienee paikallaan.

Olen kahvin kanssa nyt monena päivänä tehnyt tuollaisen hedelmälautasen, jossa on ananasta ja paria muuta hedelmää. Banaanikeksejä on toki myös mennyt.

Kahlasin tänään tunnin verran muistikorteilla ja kovalevyillä etsien itsestäni valokuvaa, jonka voisin laittaa kuvaprofiiliksi blogiin. Etsin turhaan.

Olen karannut paikalta jos otetaan kamera esille. 

Tällä hetkellä paino on keikkunut jossain siinä 57-58 kilon tietämilllä, pituuden ollessa 167 ja iän 41. Sukupuoli nainen ja tietysti sitä kautta olen energiantarpeeltani varmasti hyvin pieniruokainen. 

Mutta minkä sitä itselleen mahtaa. Olin samanlainen ähkyyn syöjä ennen tätä ruokavalion vaihtumistakin, mutta silloin painoin 70 kiloa, jatkuvasti lihoen lisää. 

Syömistä kun ei voi lopettaa, niin vaihdoin sitten vaan sen, mitä syön.

Saa nähdä, mikä on kauppareissujen yhteenvedon tulos, sitähän voisi nyt kuun vaihduttua alkaa miettiä.

En tiedä oikeastaan vastausta itsekään, kumpi tulee halvemmaksi oikeasti, syödä kuten minä söin ennen tätä, eli ihan kaikkea, itse tehden ja eineksillä jatkaen, vai nyt kun syö pelkkää kasvia. Tulos voi olla jopa miinuksen puolella, tai sitten plus miinus nolla. 

On toki tiedettävä, että olen niin kova syömään, etten tiedä antavatko minun ruokailutottumukseni  vertailukelpoista kuvaa järkevistä ruokamenoista tällä ruokavaliolla.  

Toisaalta en usko olevani ainut, joka tehtyään pellillisen ranskalaisia syö itsensä hetkellisesti lähes toimintakyvyttömään kuntoon, ja juuri kun luuli syöneensä tarpeeksi, vetää vielä jälkiruuat päälle. 

Ruokamenojani voi muuttaa myös se, että saatan laittaa isot kauhalliset perunamuusia välillä koirankin kuppiin.

On sillä koiraväellä toki myös ne omat ruokansa.

Otin valokuvan äkkiä ulkoakin, että osaan muistaa myöhemmin, millaista aikaa tässä elettiin, näiden tarinoiden aikaan.

Aloitin ruokaostosten seurannan 15.4. 2021, ja siitä asti olen kuvannut jokaisen ruokakauppaostokseni, lukuunottamatta kahveja ja kodin taloustarvikkeita. 

Minulla on tallessa myös ostostiedot huhtikuun alusta asti. Kuitenkaan en aio lopettaa seurantaa vielä tähän, koska odotan pääsyä automarkettiin täydentämään kuiva-ainekaappeja. 

Se voi olla informatiivista ja vertailua herättävää jollekin, joka ehkä harkitsee omalla kohdallaan erinäisiä ruokavalioasioita.

Tai voi olla, ettei tällaisesta mitään hyötyä ole yhtään kenellekään. Mielenkiintoista vaan tietää kaikkea. En silti tiedä tekeekö sillä tiedolla mitään loppupeleissä. 

Jää nähtäväksi, olisiko parempi jatkaa kuvaamalla jokainen ostos erikseen, vai teenkö jonkinlaisia pakettiratkaisuja, etteivät postaukset tule kovin pitkiksi. 

Jaha, alkoi sataa luntakin. Pakkohan siitä oli ottaa kuva, oli niin ikimuistoinen hetki.

Tämä on mielenkiintoista aikaa sikäli, tämä jumitusaika, kun täällä on vähän säpissä joka suuntaan.

Se aiheuttaa että vaikka haluaisikin, ei voisi lähteä vegekauppaan ostamaan pulvereita ja inkojen perinteisiä ainesosia, joita monesti vegaanisissa resepteissä tarvitaan. 

Päästään nyt seuraamaan, onnistuuko elämä lähikaupan tuotevalikoiman armoilla. Tähän asti on tuntunut, että hyvin pärjää. Vaikka jopa lanttu oli nyt loppunut kevään vihannesvalikoimista lähikaupassa.

Viimeksi tänään aamulla etsin jotain reseptiä, ja löydettyäni mielenkiintoisen, niin jo toinen tai kolmas ainesosa oli kotoisin Andien vuoristosta, ja sitä myydään vain erikoisliikkeissä. Eikä se riittänyt, vaan siinä samassa reseptissä oli toinenkin ainesosa, mistä en ollut koskaan kuullutkaan.

Vaikka jopa lähi Salessa on nykyään kaikenlaista, välillä ihan uskomattomankin uudenaikaista kampetta myynnissä, niin haluan tehdä nyt sellaisia reseptejä, joita voisi seurata helposti, vaikka ei olisi mitään ja haluaa heti silti kokeilla Whole Food Plant Based - meininkiä.

Itse olin ainakin alussa sellainen, että heti kaikki välittömästi piti saada testata. Aina, kun tuli esille jokin uusi juttu tai kotkotus, täytyi pitää penkin reunoista kiinni, ettei lähde samantien kauppaan hakemaan jotain uutta ennenkuulumatonta jauhoa tai maustetta, jota DrGregerkin suositteli.

Kun tällä ruokavaliolla on ollut jo näin pitkään, eli kohta kaksi vuotta, niin alkaa jo rauhoittua meno. Pystyy tekemään rauhallisia siirtoja, ja makuaistikin on muuttunut.

Pahoittelut, jos sitten joskus käytän kuitenkin jonkun silmiin tulevaisuudessa tai jo nyt kummallisia tuotteita. Sitähän oppii jatkuvasti, ja kaikkea ei pysty de-oppimaan takaisin. 

Ennen minulle ravintohiiva oli täysin käsittämätön asia. Samoin balsamiviinietikka. Mutta nyt osaan käyttää niitä, ja voin joku kerta tehdä niistä postauksen.


Hauskaa Vapun aikaa! On taas hyvät kelit. Käytin jo koiran lenkillä ja nyt pääsee syömään. Kahvi jäähtyi kuppiin, ja loput lämmitetään mikrossa. Hedelmätkin söin.


Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 105 € - Elokuu 3 ja 4 - 155 €/kk

 Elokuu pakettiin, loput ruokaostokset esiteltynä: = 8,99 € Sitruuna, 3,58 €/kg ,  500 g = 1,79 €/pussi Banaani reilun kaupan 1,432 kg x 1,59 €/kg = 2,28 € Luomu sitruuna 5,69 €/kg x 0,262 kg = 1,49 € Ruukkupersilja, unohtui kuvasta, 1,25 € Ananaspalat mehusta, unohtui kuvasta, 0,79 €/purkki Tofu Teriyiaki 1,39 € Tavallaan ensin hurjistuin, että taasenko meni yli 135 euroa ruokaan kuussa, mutta tuli ostettua myös marjoja, sekä laatikot papuja ja tomaattia, sekä kympillä ihan pelkkiä herkkuja. Eli paljon on siihen rahaan saanutkin, vaikka koko ajan tuntuu että kaikki kallistuu. Loppujen lopuksi tästä tuli ihan hyvä kuukausi.  26,44 € Suomalaisia marjoja: Mustikka 2 x 500g = 9,9 €/kg Mustikka 1kg = 8,99 € Puolukka 7,25 €/kg,  2 x 1,45 /200 g = 2,90€ Mustaherukka 7,75 €/kg,  1,55 €/200g x 3 = 4,65 € Marjat ja kaksia eri mustikoita. Huomasin toiset hieman edullisemmat mustikat lisäksi, kun olin jo laittanut koriin toisia. Olin että laitetaanpa mustikoita toisellekin...

WFPB - Ruokaostokset 50 €, Elokuu 1 ja 2

Elokuun ruokaostoksia, viikot 1-16.8. 2026 Piti käydä vain Minimanissa ja Lidlissä, mutta erinäisistä käytännön syistä päädyin Prismaan sekä Lidliin, ja päätin ostaa isoimmat ruokaostokset kerralla, ettei tarvitse asiaan saman tien palata. Poikkesin myös K-Supermarketissa, ja Minimanissa. Ainiin, ja Salesta taisin hakea kurkun ja tofun. Olen ilmeisesti käynyt kaikissa mahdollisissa kaupoissa, vaikka yritin pitää asiat yksinkertaisina. Yksinkertaiselta tämä elämä on tuntunut kyllä, eli ei sen puoleen.  Tässä Lidlistä.  Lidlin hedelmiä ja vihanneksia. Kaikki alle 1,5 €/kilo. Oatly luomu kauramaito 1,99 €/purkki, Prismasta = 5,97 € Juon kahvin yleensä mustana. Jos se ehtii jäähtyä, niin paras laittaa kauramaitoa ja sokeria. Luomu Oatly on siitä mielestäni ihmeellistä, että maistan jotenkin kerman ja rasvan.  Voi olla makuharha, koska siinähän ei ole lisättyä öljyä.  Kahvi jos on keitetty suodatinpussin läpi, siitäkin pitäisi olla ylimääräiset rasvat poistuneet. Nykyään ...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

WFPB - Ruokaostokset 70 € - Maaliskuu 4, 207 €/kk

 (Muokattu , Setämieskastikkeita ei saa enää. ) Loput maaliskuun ruokaostokset. Yhteensä maaliskuussa parisataa euroa, joka on siis yli tavoitteen. Eipä hätää mitään, sillä tässä kuussa tuli myös jatkon kannalta isoja säästöjä. Kuten marmeladit, taatelia pitkäksi aikaa, sekä luomu rusinoitakin pitkälle kevääseen. Ja sen verran tehokkaat ovat ostokset, että ei ole vieläkään kiire kauppaan vaikka on jo huhtikuu alkanut. Syyhyttää toki lähteä katselemaan paljonko pakastevihannekset maksavat, ja keksisikö jotain inspiraatiota huhtikuulle. Vielä on pakkasessa marjoja, euron banaaneita, ja jopa perunaa voi käyttää C-vitamiininlähteenä nyt kun olen oppinut sitäkin syömään myös raakana. Kuiva-aineet eivät ole loppumassa, voi tehdä leipää, keittää puuroja, keittää spagettia, on tomaattisäilykkeitä, ananaskakkukin on vielä tekemättä. Pakkasessa on vaikka mitä. Eli pärjäisin vaikka viikonlopun yli vielä komeasti.    =10.02 € Tumma makaroni 1,85 €/kg x 1,6 kg = 2,96 e Punaiset linssi...

WFPB - Ruokaostokset 7 € - Lokakuu 4 - 80 €/kk

Ruokaostospostauksen aika.  Katsotaan mitä tuli. Vältin ostelua ja kaupassakäyntiä, että saisin lokakuun ruokakulut alas.  Kaupassa kävelin vaikka minkä herkullisen ohitse. Haksahdin silti kalliiseen pikaruokaan, josta kuvat alempana. Tumma makaroni 1, 13€/ kg 400g,0,45  € X 2 = 0,90 € Omena Suomi 0,386 kg x 2,49  €/kg = 0,96 € Satsuma 0,99 €/kg x 0,564 kg = 0,56 € Ruukkupersilja 1,07 € Ruustinnan salaatti 1,79 € Piti laittaa koti mahdollisimman edustavaan ja sievään kuntoon hetkellisesti, ja siksi laitoin näitä ruukkuihin pöydille. Ostin tulilatvankin. Se maksoi vain alle 3 euroa Lidlissä, näillä pystyi täydentämään sisustusta vielä sitäkin halvemmalla. Salaattipurkin viereen mandariini- ja omena-asetelma. Edullista sisustamista hyötykasveilla. = 1,69  € Kauramaito Prismasta. Varsinaiset ruokaostokset tekivät n. 7  € , huvituksiin 7,90 € eli Picnicissä nautittu patonkisämpylä. En laske ruokakuluihin, mutta pitää tilittää jotta en ensin kerro vain koko...

WFPB - Lanttu-perunakeitto - Paljon lanttua ja herneet

Miten saa lanttua kulumaan, jos ei ole tekemässä lanttulaatikkoa? Mieluiten resepti johon menee kunnollinen määrä kerrankin, eikä vain pientä palasta. Entä mihin voisi käyttää Split Peas - nimistä hernetuotetta, eli halkaistuja, kuivattuja herneitä? Jos ei keitä hernekeittoa. Ostin kerran Lidlistä ja olen siitä asti ihmetellyt, mitä niillä tekee. Eivät ole silti pakollisia tässä keitossa. Kiva keitto tai muhennos syntyy kun on tasapaino nesteen, vihannesten, perunoiden ja palkokasvien välillä.  Keittoajaltaan tämä keitto ei ole kaikista nopein, mutta jonkin verran pystyy vaikuttamaan raaka-aineiden valinnalla: Halkaistujen herneiden keittoaika on jopa 40 minuuttia. Nopeuttaaksesi prosessia voit niiden sijasta käyttää vihreitä tai punaisia linssejä, tai laittaa vain tölkistä kypsiä papuja. Valmista hernekeittoa voi myös laittaa sekaan.  Lantut saavat kiehua porkkanoiden kera ensin n. 10-15 minuuttia, jopa 20 minuuttia ennen, kuin lisätään perunat. Etteivät lantun palat jää raa-...

WFPB - Viikon ruokaostokset - Kesäkuu 1. - 30 € - Muutto

Ostoksilla jatketaan.  Aivan eri meininki oli tämän kertainen muutto. Vuoden 2018 muuttoeväät olivat paljon eläinproteiinipainotteisemmat. Nytkin oli hieman vilunkipeliä ilmassa, vegaaninen suklaa, mutta se oli sellainen valinta. 2018 en ollut sen enempää ruoka-asioita miettinytkään, veuhtasin menemään vain. Uskaltaisiko laittaa kuvan niistä loppuun? *Ei herkille.* Vanhan asunnon siivouseväät siis tässä. 5.72 € Jouduin kaupassa kipaisemaan, koska eväsleipien kanssa sattui sekaannus. Kaupassa kipaiseminen oli yllättävän vaikeaa, koska tekemistä oli niin paljon. Piti ottaa pellillisestä sämpylöitä loput mukaan, ja jättää kaksi kotiin. Tulikin kaksi mukaan, ja loput jäi pois. Kaurahiutaletta, kikherneitä, banaaneja.  Muuttajan vinkit: mieti kylmiä eväitä esim kaura-ateria, tölkkipavut ruokatermari? leipaise illalla tai aamulla tuoreet sämpylät, peltileipätyyliin ilman kohotusta*, (*ilman kohotusta? Korjaus: Ilman vaivaamista.) tosi ihana jos ei tarvitse vanhaa jänkkileipää järsiä...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

WFPB - Ruokaostokset 12 € - Tammikuu 3, 126 €/kk

Tässä loput tammikuun 2025 ruokaostokset. Hintapohdintaa ja laskelmia perunasta ja kauramaidosta, mitä ne tulisivat maksamaan vuodessa ja paljonko niitä voisi mennä. Pakolliset vitamiinit ja lisäravinteet piti hankkia, niistäkin kuva. Ruokasuunnitelmaluonnos mitä lopuista voisi tulla, mitä on jäljellä tammikuussa. = 5,27 € Yleisperuna 2 kg, 0,90 €/kg = 1,79 € Jauhoinen peruna 2 kg 0,90 €/kg = 1,79 € = perunat yhteensä 3,58 € Porkkana 2 kg 0,85 €/kg = 1,69 € Perunat olisivat Salessa maksaneet reilusti yli 2 euroa säkki, kilohinta varmaan jopa 1,25 euroa. En muista, enkä ottanut kuvaa kun kävin, mutta jossain Salessa maksoi verkkokaupan mukaan jopa 1,23 €/kg. Eli kaksi kahden kilon säkkiä olisi tullut lähikaupassa maksamaan 4,90 €.  Säästin 4,90 - 3,58 €  = 1,32 € ostamalla Prismasta perunat. Jos käyttäisi vaikka 6 kiloa perunaa viikossa, se olisi vuodessa 312 kiloa. 0,9 kilohinnalla 280,8 € Jos peruna maksaa 1,25 euroa kilo, 6 kg perunaa viikossa vuoden on 390 ...