Siirry pääsisältöön

WFPB - Viikon ruokaostokset 5 € - Helmikuu 4 - 100 €/kk

Perunoiden ja porkkanoiden avulla menee ensi viikkokin hyvin, ja voi vaikka jatkaa samaa menua. 

Ruokasuunnitelma oli sen verran tehokas, että olen vasta nyt kohdassa 5. Loikkasin kohdan 4 yli, ja sekin on siis vielä tekemättä. Haudutuspataan laitoin silti sekametelisopan ensin.

= 5,18 €

  • 5 kg perunoita 0,40 €/kg =  1,99 €
  • 2 kg porkkanoita, 0,95€/kg = 1,89 €
  • Banaania 0,99 €/kg = 1,30 €

Peruna ja porkkana sattuivat olemaan Prismassa halpoja, ja banaanitarjous löytyi K-Marketista.

Nyt voi tehdä porkkalaakin. Tuoreista jäljellä vieläkin punainen suippokaali, säilynyt tosi hyvin, ja kun se loppuu voi tehdä porkkanaraastetta. Pakkasessa on ennen joulua ostettua hävikkipaprikaa rieskan päälliseksi. 

Viimeksi 5 kg pussissa oli Afra-perunoita. Nyt ne olivat Fontana-lajiketta. 

Fontana-perunoista onnistui muusi hyvin. Sitä myöten toimii myös keitoissa ja padoissa. Muusissa keitinvesi nesteenä, jauhettua maustepippuria ja puolukoita koristeena.

Uunissakin tuli todella hyviä. Loraus ketsuppia, grillausmaustetta, uunissa 200 C:

Hieman mustiksi pääsi, kun tuli hyvää ohjelmaa Youtubesta. 

Helmikuuta jäljellä enää viisi päivää, ja jos viikkomenun noudattaminen etenee tätä vauhtia, ei kauppaan ole kiire. 100 € on nyt kasassa helmikuun ruokakuluiksi. 

Pääruoat etenevät hitaasti, kun väliin tulee puuroja ja muita. 

Koirakaveri auttaa joissakin ruuissa, mutta ei ihan kaikissa. Eilen kelpasi teeleipä jota oli varmaan puoli metriä alun perin olemassa, ja on pikku hiljaa huvennut. Ja nyt on muffinssejakin.


Tyttö tykkää näkkileivästä, jossa on maksamakkaraa päällä. Hieman herkuttelua päivään koiralle. Ei ole Whole Foodia tämä. Näkkileipä on sentään Wasa Sporttia, täysjyväruista. Pääasia on, että koira syö. Silmät ovat kekäleinä joka kerta, kun saa näkkäristä vainun.



Pirkka banaanit hain vasta torstaina tai perjantaina, ja eivätköhän alkaneet heti mustua niin, että on kiire syödä pois. Pakkaseen ei tarvita nyt banaania lisää. Tarkoitus oli, että tämä banaaninippu tarjoaisi joka päivälle välipalabanaanin.

Jos haluaa pitkään säilyviä banaaneita, niin kannattaa ostaa luomua. Niiden kanssa voi tietenkin joutua päin vastoin odottamaan kypsymistä. Ja kalliimpiahan ne ovat.

Prismassa tavallinen Coop banaani on nyt 1,55 €/kg, luomubanaani 1,95€/kg. Hintaero on 40 senttiä/kg. Silloin jos vaihtoehtona 1,89 €/kg maksavat tavalliset ja 1,95 €/kg maksavat luomubanaanit, voi olla sama ottaa luomua. Hintaero on silloin kuusi senttiä/kg. 




Omenalokero on seurantaikkuna milloin joutuu kauppaan. Nyt enää n. 5 omenaa ja kun ne loppuvat, on hedelmiä täydennettävä. Omenan tilalle voisi ostaa muutakin, mutta säilyvyys ja tietyt käyttöominaisuudet yhdistyvät sattumalta omenassa.

Perunalokero on toinen seurantaikkuna ja jos se on tyhjä, tulee hieman levoton olo. Vaikka ruokaresepteistä löytyykin myös niitä, mihin ei perunaa tarvita.

Kuten vitosen ruoka, uunibataatit ja spagetti. Raaka-aineet vitosen, koko päiväksi ruokaa. Jokin muu pasta kävisi tähän kyllä paremmin, mutta täysjyväpastoista Coop ja Combino ovat olleet kirkkaasti edullisimpia. Tällä hetkellä alle 2 €/kg jopa, mikä on täysjyväpastaksi mielestäni edullista. Kierretäysjyväpastat olivat Prismassa 2,58, ja jotkut jopa melkein 4 €/kg. Ja esimerkiksi Rummo täysjyvä Spaghetti no3, 5,18 €/kg





Kuivatuotteet kuten hiutaleet, linssit, jauhot sisältävät paljon kilokaloria. 

Laskin pikaisesti että varmaan jotain 40 000 kcal on varmuudella kaapeissa, enkä läheskään kaikkia tuotteita edes käynyt läpi. 


Ainekset purkkiin. 

Listasin Finelin ruokapäiväkirjassa kuivakaapin aineksia. Perunaa, viljatuotteita ym. kaikkia ruokia, joissa on 300-400 kilokaloreita per 100g kuivana, ja märkänä n. 100 kcal/100g. Marraskuun -23 kotivaran yhteydessä kävin enemmän läpi kaloreita eri ruokakategorioissa. Marjat tulivat vahingossa tähän listaan mukaan, mutta ne ovat vitamiinilisä.

Jos jakaa 40 000  2000kcal:n päiväkulutuksella, ruoka riittäisi 20 päivää. 3000 kcal arvioidulla kulutuksella 13 päivää, ja 1800 kcal:n kulutuksella 22 päivää. Annoskokojahan tai kaloreita ei rajoiteta, vaan päiväkulutus on vain tosi karkea arvio, joka auttaa näkemään ruokatilanteen suunnan.

Vihannesten loppuminen ajaa viimein kauppaan vaikka tärkkelyspitoiset riittäisivätkin, mutta kauppareissusta tulee silloin aika kevyt.

Varaston kertyminen ei haittaa, koska tietyt tuotteet eivät ole silti ikinä jääneet vielä syömättä, huolimatta siitä miten paljon niitä olen tänne kantanut. Niiden jatkuva loppuminen tietäisi ainoastaan ylimääräistä vaivaa.


Spagetit unohdin Fineliin listata, ja niitäkin on varmaan 1,5 kg vähintään vielä jäljellä.

Varasto kertyy helposti siten, että ostaa tarjouksesta vaikka 4 pakettia linssejä 1€/kpl, ja tietenkin sitä haluaa muutakin syödä kuin niitä samoja linssejä. Kaurapuuron lisäksi  ohraa, ja kohta on puurohiutaleitakin monta kiloa. 


Tästä tulee haudutuspataan yhden astian ruoka.  Inspiroivaa, kun on purkki! Purkin sisällön voi ravistaa sekaisin, ja kaataa sieltä vaikka 2,5 dl, ja lisätä vettä 5 dl. Yksi osa aineksia ja kaksi vettä.
Maustesekoituskin on kiva tehdä purkkiin valmiiksi. Niin kauan kun on se idea vielä, mitä on laittamassa. 

Perunoita ei kannata säilyttää pöydällä, eikä pilkkoa valmiiksi. Perunoihin voi kehittyä solaniinia, jos ei niitä säilytä oikein eli jääkaapissa pimeässä. Bataatti säilyy huoneenlämmössä.
Porkkanat jääkaapissa, mutta niille on jääkaappini hieman liian kylmä. Mutta ei voi mitään koska jos ne jättää lämpimään, ne alkavat heti nahistua.

Siellä ne ainekset nyt pötköttävät. Bataattia en laittanutkaan, vaan porkkanat ja perunat. Paseerattu tomaatti vasta kun ruoka on jo melkein valmista. Linssit kypsyvät minusta huonosti, jos tomaatin lisää heti. Vettä piti laittaa se kuiva-aineiden tarvitsema määrä ja vähän lisää, ja kansi päälle.

Ruokakeot tai ylisuuret kotivarat voivat olla huonokin sijoitus, jos vaikka yhtäkkiä tulisikin keittiöön jotain toukkia, jolloin menisi paljon ruokaa hukkaan. Tai puhkeaisi allergia, tai ei maistukaan se sama ruoka, mikä eilen vielä oli maailman parasta. Koirien kanssahan kävi niin, että eräänä päivänä kaurapuuro ei enää maistunut, ei vaikka mitä siihen sekoittaisi.

Reseptikokeilutkin kerryttävät joskus tuotteita kaappiin. Samojen ruokaideoiden kierrätys on siksi selvää säästöä. Saa nähdä, kannattaako tehdä vielä uutta ruokasuunnitelmaa, vai riittäisikö jos kierrättää edellisiä. 

Kiitos kun luit, hyvää sunnuntaita ja palataan pian. 

Edelliset helmikuun ruokaostokset: 

Helmikuu 4, 5 €


Kommentit

  1. Vautsi, sulla on kyllä ruokamenot hanskassa ja vieläpä monipuolisesti! Hienoa, että löytyy keinoja pitää sekä kustannukset alhaalla että sapuska mielenkiintoisena.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos. Tosi on, että yllättävän paljon vaihteluakin tulee aina.

      Poista

Lähetä kommentti

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokasuunnitelma elokuu

Tehdäänpä ruokasuunnitelma, että saa vähän ideoita kasaan. Kaupoissa on nyt niin paljon kotimaisia tuoreita vihanneksia ja juureksia, että on mistä valita. Voi iskeä jopa valinnanvaikeus, koska vaihtoehtoja on niin paljon. Itselleni keksin viime kauppareissulla rajoittimen jota olen käyttänyt monesti ennenkin, eli hinta. Päätin että ostan alle 2 € maksavia kasviksia. Jos olisin laittanut alle 3 € hintarajaksi, olisin varmaan kaupassa vieläkin koska en osaisi päättää mitä ostan. Tai alle 4 €. Tässä ruokasuunnitelmassa esiintyy nyt niitä, muttei kannata ihmetellä jos menet kauppaan ja se suosittelemani kasvis onkin yli 3 €/kg. Koska hinta vaihtelee nyt joka päivä. Parsakaali oli eräänä päivänä alle 2 €/kg. Menin parin päivän päästä ja suunnittelin ostavani sitä jääkaapin täyteen, mutta hinta olikin noussut siinä välissä. Nyt kun on syksy ja kaikki kotimainen on tuoretta ja edullista, päätin jättää vähemmälle kaikki ulkomaiset hedelmät yms. En ostanut edes tomaattimurskaa, koska se on use...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Heinäkuu 5, 185 €/kk

Heinäkuun viimeisen viikon ruokaostokset, 30 euroa. 20 siitä on marjoja, elokuuta varten.  Nauriit jäivät ostamatta, koska kävin alkuviikosta Lidlissä, eikä siellä ollut nauriita. Minimanissa olisi voinut ollakin, mutten siellä muistanut . Hain vain marjat ja lähdin saman tien kassan kautta ulos. Tässä postauksessa on ostokset, muutama ruokavinkki, sekä ajatus arjen riittämisestä kaikkeen kokkaamiseen, ja sitten muinaisen rooman kautta säästöpohdintoihin. Assistentin seikkailuja. Lisää kuvia myöhemmin, jos löytyy. Lisätty viktoriaaninen videolinkki = 10,1 € Banaani RFA 1,694 kg x 1,30 € = 2,20 € Kesäperuna 0,85 €/kg 2kg = 1,89 € Chilikastike jalapeno 19,90 €/kg 100 ml = 1,99 € Kurkku suomi 0,332 kg x 1,99 €/kg = 0,66 € Kukkakaali 0,568 kg x 1,99 €/kg = 1,13 € Papusekoitus luomu 0,88 € Maribel mansikkahillo 3,18 €/kg, 245 g = 1,35 € Mansikkahillo ja jalapenokastike ovat nyt ei-ruokaa, muuten ihan kivat kokokasvisostokset. Haaveilin että helteet loppuisivat ja saisin paistaa lättyjä...

WFPB - Ruokaostokset 22 € - Heinäkuu 4

 Nyt oli ensin teemana löytää euron tai alle kilohinnalla kasviksia, ja se oli hieman vaikeaa. Ellei osta vain yhtä tai kahta laatua. Teemasta huolimatta päädyin lopulta Prismaan, ja ostin parsakaalia vaikka se oli 3,59 €/kg. Luomusitruuna unohtui, se pitää vielä hakea jos tulee menoa. Sitä ei saa kovin edullisesti nyt.  Monet vihannekset olivat nyt 1,99 €/kg. Jos se kelpaa hintatavoitteeksi niin alkaa löytyä jotain valikoimaa. 1,49 €/kg on myös helpompi raja kuin euro, löytyy kasviksia. K orjattu hintoja ja lisätty kuva pilkkojista = 7,34 6,92 € Peruna 1,19 €/kg   0,98 € /kg x 2 = 2,38 € 1,96 € Cayennepippuri, 27,80 €/kg, 50g = 1,39 € Porkkana 1,19 €/kg x 3 = 3,57 € Cayennepippurissa säästi Prismaan verrattuna, siellä Meira Cayennepippuri jauhettu 22g, 0,89 € 44,50 €/kg Golden Star merkkinen olisi halvempi muttei ilmeisesti saatavissa kaikissa Prismoissa, 26,80 €/kg. Prismassa siis olisivat olleet porkkanat alle euron, mutta olin jo Lidlissä.  Peruno...

WFPB - Ruokaostokset 37 € - Elokuu 1

Lis ätty: kesäkurpitsa ostoksiin. Oikeampi summa pyöristettynä 39€ =10,85 Prismasta Kaurajuoma 1,69 €/l x 2 = 3,38 € Tomaattimurska 3 x 0,33 €/400g = 0,66 € Punaiset linssit 1,59 € Naurispussi 2,69 €/kg Peruna 3,373 kg x 0,75 €/kg= 2,53 € Nauriit olivat vanhentuneita. Eivät välttämättä heti täysin koska ekat 1 tai 2 olivat ok, mutta viimeistään loppuviikosta kun viimeiset laitoin tästä pussista. Toivottavasti seuraavalla kerralla on parempi onni. S-Marketista 11,35 € Soijavalmiste jogurtti 500 g 2,98 €/kg= 1,49 €  banaani 1,262 kg x 1,49 €/kg = 1,88 € Jalotofu kylmäsavu 300g, 11,63 €/kg = 3,49 € Gold&Green® Härkäpapu-Kaura Tofu Thai 280 g, 14,11 €/kg =  3,59 € Näiden tofujen tarina: Tein ison ruoan haudutuspadassa. Kaikki ainekset sekaisin kerralla.   Se ei ollutkaan oikein hyvää, ja mietin alanko maustamaan vai mitä teen. Pitkä viikko edessä se elokuun eka viikko, kun oli 5 litraa keskinkertaista mautonta pöperöä edessä. Päätin siis ostaa maustettuja tofuja, joita ri...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...

WFPB - Ruokaostokset 36 € - Heinäkuu 3

 Lisätty mielipide videoista.  Lisätty loppuun vielä yksi videolinkki. = 21,37 € Minimanista Paprikajauhe 380 g, 16,03 €/kg = 6,09 €  Juustokumina 0,59 € Curry, suolaton 0,69 e Jauhelihamauste suolaton 0,85 € Grillausmauste suolaton 0,79 € Grillausmauste suolaton 0,79 € Ruisreikäleipä -30 % 1,75 - 0,53 = 1,22 €  normaalihinnalla leivän kilohinta 5,30 €/kg Lehtikaali pakastettu 5,58 €/kg = 2,79 €/ 500g  K-Marketista:  K-Menu riisi 0,99 €/kg x 2 = 1,98 € Pirkka tumma leivontasuklaa  17,45/kg, 200g =3,49/kpl  S uklaan hinta noussut sitten viime kerran. Riisiä keitän kauran kanssa, tulee pehmeämpiä ruokia mutta ei täysin pelkkää valkoista. Salesta:  Banaani 1,106 g x 1,89 €/kg = 2,09 € Paprikajauhe oli tarjouksessa Minimanissa. Nyt äsken katsoin että Prismassa maksaa Golden Star 350g Paprika 5,75 € 16,43 €/kg. Tässä valossa ajattelen, että kunhan paprikajauhetta löytyy alle 20 euroa kilo niin ollaan hyvällä tiellä, ja jos sen saa alle 17 eur...

WFPB - Ruokaostokset 67 € - Heinäkuu 2

Lisätty pari kuvaa. Lisätty, fytaateista Viikon ruokaostokset. Kävin kaupoissa eilen perjantaina ja tänään. Ostosten jälkeen katsaus, mitä ruokia pystyi tekemään viime lähikauppareissun ruuista. Viimeksihän kaavailin sitäkin, että mitä kaloreita viikossa tarvitaan.  Oli mielenkiintoista. Jokainen vihannes meni viimeistä tomaattia myöten, perunat söin, mutta kaurahiutaleita on toinen paketti avaamatta, ruis- ja vehnäjauhoja on molempia 600 g jäljellä. Riisit ja linssit menivät kaikki. Kalorin tarve on siis reilusti yliammuttu niissä ostoksissa, koska niin paljon jäi. Kuitenkin hedelmistä ja vihanneksistakin saa jotain. En vaan koskaan huomioi niitä kauppareissuissa, vaan ajattelen vihannekset kiloittain. yli 6 kg ainakin pitää olla viikoksi, ja varmasti enemmän. Ensin intoilin lähikaupan 30 euron budjetista, mutta kalpenin sitten iltaa kohti. Koska ostin vain käytännöllisimmät ostokset niin piti ihan miettiä, mitä näistä alan tekemään. Ruis- ja täysjyvävehnäjauhoja ja 2 kg kaurahiut...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Lähikaupasta viikoksi ruokaa - Heinäkuu 1

Onnistui ostaa alle 30 eurolla viikon ruuat lähikaupasta. Kävin sekä Salessa että K-Marketissa, ja ihan pikkuinen poikkeama tuli kurkkujen kohdalla kun tapahtui K-Kaupassa asioidessa virhe. Mutta hinnan kannalta ei väliä, molemmista kaupoista olisi saanut kurkutkin alle 2  €/kg jos en olisi sekoillut. Tule katsomaan mitä ostin. Kannattaa ottaa kuppi kahvia tai teetä, ja nauttia lähikauppakierroksesta värikuvina. Sekä numeroina. muok. lisätty rusinakuva. + makaronin rasvatieto  Lisätty kaurahiutalekuva ja kaurajauhokuva, tarjoukset. lisätty leseitä. Puolukkaa 28,96 € K-Marketista: Pirkka grahamjauho luomu = 1,69 €/kg Pirkka ruisjauho = 1,39 €/kg Oatly kaurajuoma luomu 1,79 €/l x 3 =  5,37 € Pirkka tomaatti Suomi 3,04 kg x 1€/kg = 3,04 € K-Menu pitkäjyväinen riisi 0,99 €/kg Kesäporkkana 1,99 €/kg Banaani Pirkka 1,063 kg x 1,89 €/kg = 2,01 € K-Menu peruna 2kg,  1,05 €/kg = 2,09 € Pirkka kurkku 3 kpl 1,19 €/kpl,3,97 €/kg = 3,57  € Palautin Pirkka kurkut, kun hu...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...