Siirry pääsisältöön

WFPB - Peruna, makaroni ja vihreät pavut - Helppo startti kasvisruokiin

Reilusti ruokaa kolmesta pääraaka-aineesta. Lisäksi vesi ja mausteet. 

Mittasin yhden kaikkia, tai jonkin tasamitan saadakseni reseptimäisen ohjeen.

Jos sinulla sattuu vaikka olemaan eri vihannesta, tai jokin mauste puuttuu, niin eiköhän siitä ruoka tule. Vettäkin voi lisätä tarpeen mukaan.

Ainesten määrät voi puolittaa, jos haluaa tehdä vähemmän.




  • 1 kg perunaa
  • 1,5 l vettä
  • 400 g pussi makaronia
  • 120-150 g vihreitä papuja
  • 1-2 rkl tomaattisosetta
  • 1 rkl suolatonta jauhelihamaustetta
  • 1 tl kuivattua persiljaa
  • 1 tl kuivattua oreganoa
  • 1 tl kuivattua basilikaa
  • 1/2 tl mustapippuria
Mausteita tietysti myös maun mukaan. Omaan makuuni jauhelihamauste on melko pippurista jo valmiiksi. 



Suolaa en lisännyt ruuanlaitossa. Tuli ihan toimiva ruoka ainakin vasta laitettuna.

Kun lämmitin ruokaa myöhemmin, laitoin lurauksen ketsuppia ja ripottelin ravintohiivaa ja mustapippuria.

Tästä tuli iso kattilallinen, tai ainakin itselleni riitti koko päiväksi ja ylikin. Riippuu varmaan monesta asiasta, kuten miten nälkä on, ja mitä muuta on tarjolla


Tässä maustekokoelma.  Tomaattisose, rouhittu mustapippuri, oregano, persilja ja basilika.

Jauhelihamauste sisältää sipulia, paprikaa, valkosipulia, basilikaa, mustapippuria, maustepippuria ja valkopippuria.
 

Perunat pesin ja pilkoin. En kuorinut, mutta otin ne isoimmat ruvet aina pois.


Laitoin perunat kylmään veteen ensin ja lisäsin suolatonta jauhelihamaustetta.

Vesi kiehumaan ja ajastusta 10 min.


Makaronit lisäsin, kun perunat olivat kiehuneet ensin kymmenisen minuuttia.



Sitten laitoin vihreät pavut. Noin kourallisen verran. 

Näiden keittoaika oli pussin mukaan 6 minuuttia.  Yritin lisätä loppuvaiheessa. Silti muuttuivat rusehtavaksi, eivätkä pysyneet vihreinä. Mutta ei se mitään. 

Toimivat mielestäni hyvin kypsennettyinä tässä parhaiten. Voi laittaa vaikka yhtäaikaa makaronien kanssa.


Piti välillä laittaa kantta päälle, ja levyä pienemmälle. 

Välillä nostin levyltä pois, koska vettä oli niin tarkasti ja ruoka alkoi jäädä pohjaan kiinni.

Vettä voi lisätä aina, jos sitä haihtuu, tai jos muuten katsoo parhaaksi laittaa enemmän. 

Makaronien keittoaika on noin 10 minuuttia, ja sittenhän ruoka alkaakin olla valmista. Alle puolen tunnin juttu.


Muistutti ihan makaronilaatikkoa jäähdyttyään. 

Irtosi hyvin kattilan pohjasta, kun annoin vetäytyä kannen alla.

Uunissakin tämän olisi varmaan voinut tehdä.




Ravintohiivaa ja pippuria lisäksi. 

Ravintohiivasta tulee juustoista makua. 

Yrttejä lisää, maun mukaan kaikkea. 



Porkkanaraaste oli toimiva idea tuoreeksi lautasen reunalle.



Vaihdoin makaronit rakettispagettiin, ja lisäsin pakasteherneitä ja pinaattia. 

Nyt oli hieman enemmän nestettäkin, eikä ruuasta tullut kuivan näköistä.

Muunneltavissa oleva kokonaisuus siis.

Salaattina rapsakkaa kaalta.


Soijakastikettakaan en lisännyt, vaikka sitä usein käytän makaroniruokiin. Tähän ruokaan voisin laittaa vaikkapa teelusikallisen. 

Tai sitten ketsuppia ruokalusikallinen tai pari. 

Tomaattisose antaa tähän kuitenkin aika paljon makua heti, samoin yrtit.

Hyvää ruokahalua! Kiva, kun tulit lukemaan.

Kommentit

  1. Aika lailla samanlaisista tarvikkeista (ilman perunoita) olin tänään päättänyt tehdä makaronilaatikkoa uunissa. Nesteeksi tosin laitoin kauramaitoa ja tomaattimurskan jämät. Raastoin sekaan inkivääriä ja nyt vähän jännittää, minkälainen makuelämys kohta on tarjolla.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hah, hyvä. Enpä ole koskaan testannutkaan inkivääriä makaronin kanssa.

      Poista
    2. Korjaan, olenpahan testannut varmaan joskus, mutten muistanut. En makaronilaatikkoon sinänsä..Johonkin ruokaan, jossa oli kaalta, tomaattimurskaa ym olen tainnut laittaa makaronia ja inkivääriä.

      Poista
    3. Kyllä siitä ihan syötävää tuli, mutta ehkä en toiste laittaisi inkivääriä.

      Poista
    4. Hyvä tietää, ja kiitos kun kerrot. Opitaan samalla näitä niksejä kaikki. Onneksi tuli syötävää kuitenkin.

      Poista
  2. Tiesitkö, että on olemassa kasvisliemijauhetta, joka on tehty ihan vaan vihanneksista, mausteista ja yrteistä? En oo testannut vielä itse, mutta vois tuoda reilusti makua lisää!

    https://www.koro-shop.fi/luomu-kasvisliemijauhe-ilman-lisaettyae-suolaa-400-g

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos vinkistä! Olen aavistellut, kun amerikkalaiset välillä näkyvät kaatavan jotain kasviliemijauhetta ruokiinsa..Tuo voisi olla helppo. En ole vielä tiennytkään.

      Kävin sivuilla katsomassa mitä siinä on. Tuli heti mieleen, että jos tuo tehdään kasvisjauheesta, niin voisiko saada liemijauhetta jos jauhaa blenderissä näitä kuivattuja vihanneksia. En tiedä miten isorakenteista nuo on, mutta jos jauhaisi vähän, niin hajoaisi ruokaan nopeaa.

      https://www.s-kaupat.fi/tuote/golden-star-keittomauste-200-g/6434800005684

      Sis Porkkana, palsternakka, purjosipuli, SELLERI, persilja.


      KoRo-Shopissa myytävässä kasviliemijauheessa oli sisältönä 88 % Vihannekset* (sipuli*, porkkana*), 12 % yrtit ja mausteet* (kurkuma*, persilja*, ruohosipuli*, lipstikka*) *luonnonmukainen viljely

      Golden Star oli halvempaa kilohinnalta, mutta toisaalta ei ole sitten luomua, jos sitä haluaa. Aika saman näköistä oli, kuin kasviliemijauheen esittelykuvissa se kasvisliemijauhe.

      Yritin joskus tehdä itse kasvilientä, ja pakastaa sitä, mutta se ei sitten oikein toiminut arjessa.

      Poista
    2. Lisäksi tuo KoRon sivulla oleva voi olla parempi maultaan, jos se on tosi mietitty sitä varten. Edellyttää siis makutestailuja. Hyvä vinkki. Monia lukijoita voi kiinnostaa.

      Poista
    3. Tuo KoRo oli mulle ihan uusi tuttavuus. Mielenkiintoinen, jos vaikka tulisi kerättyä jonkinlaista kotivaraa, niin kuin nykyään suositellaan. Ja miksei muutenkin.
      Taidan laittaa itselleni tähän loppuun nimimerkin, kun nyt on tullut silloin tällöin kommentoitua.
      Terv. PS

      Poista
    4. Aivan, hyvä idea myös kotivaraksi, PS.

      Poista
    5. Hyvä kun mainitsit kotivaran, siitä olen tekemässä lähiaikoina postausta. Tai lähinnä ainakin mitä tuli haalittua markettireissulla ylimääräistä..

      Poista

Lähetä kommentti

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokasuunnitelma elokuu

Tehdäänpä ruokasuunnitelma, että saa vähän ideoita kasaan. Kaupoissa on nyt niin paljon kotimaisia tuoreita vihanneksia ja juureksia, että on mistä valita. Voi iskeä jopa valinnanvaikeus, koska vaihtoehtoja on niin paljon. Itselleni keksin viime kauppareissulla rajoittimen jota olen käyttänyt monesti ennenkin, eli hinta. Päätin että ostan alle 2 € maksavia kasviksia. Jos olisin laittanut alle 3 € hintarajaksi, olisin varmaan kaupassa vieläkin koska en osaisi päättää mitä ostan. Tai alle 4 €. Tässä ruokasuunnitelmassa esiintyy nyt niitä, muttei kannata ihmetellä jos menet kauppaan ja se suosittelemani kasvis onkin yli 3 €/kg. Koska hinta vaihtelee nyt joka päivä. Parsakaali oli eräänä päivänä alle 2 €/kg. Menin parin päivän päästä ja suunnittelin ostavani sitä jääkaapin täyteen, mutta hinta olikin noussut siinä välissä. Nyt kun on syksy ja kaikki kotimainen on tuoretta ja edullista, päätin jättää vähemmälle kaikki ulkomaiset hedelmät yms. En ostanut edes tomaattimurskaa, koska se on use...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Heinäkuu 5, 185 €/kk

Heinäkuun viimeisen viikon ruokaostokset, 30 euroa. 20 siitä on marjoja, elokuuta varten.  Nauriit jäivät ostamatta, koska kävin alkuviikosta Lidlissä, eikä siellä ollut nauriita. Minimanissa olisi voinut ollakin, mutten siellä muistanut . Hain vain marjat ja lähdin saman tien kassan kautta ulos. Tässä postauksessa on ostokset, muutama ruokavinkki, sekä ajatus arjen riittämisestä kaikkeen kokkaamiseen, ja sitten muinaisen rooman kautta säästöpohdintoihin. Assistentin seikkailuja. Lisää kuvia myöhemmin, jos löytyy. Lisätty viktoriaaninen videolinkki = 10,1 € Banaani RFA 1,694 kg x 1,30 € = 2,20 € Kesäperuna 0,85 €/kg 2kg = 1,89 € Chilikastike jalapeno 19,90 €/kg 100 ml = 1,99 € Kurkku suomi 0,332 kg x 1,99 €/kg = 0,66 € Kukkakaali 0,568 kg x 1,99 €/kg = 1,13 € Papusekoitus luomu 0,88 € Maribel mansikkahillo 3,18 €/kg, 245 g = 1,35 € Mansikkahillo ja jalapenokastike ovat nyt ei-ruokaa, muuten ihan kivat kokokasvisostokset. Haaveilin että helteet loppuisivat ja saisin paistaa lättyjä...

WFPB - Ruokaostokset 22 € - Heinäkuu 4

 Nyt oli ensin teemana löytää euron tai alle kilohinnalla kasviksia, ja se oli hieman vaikeaa. Ellei osta vain yhtä tai kahta laatua. Teemasta huolimatta päädyin lopulta Prismaan, ja ostin parsakaalia vaikka se oli 3,59 €/kg. Luomusitruuna unohtui, se pitää vielä hakea jos tulee menoa. Sitä ei saa kovin edullisesti nyt.  Monet vihannekset olivat nyt 1,99 €/kg. Jos se kelpaa hintatavoitteeksi niin alkaa löytyä jotain valikoimaa. 1,49 €/kg on myös helpompi raja kuin euro, löytyy kasviksia. K orjattu hintoja ja lisätty kuva pilkkojista = 7,34 6,92 € Peruna 1,19 €/kg   0,98 € /kg x 2 = 2,38 € 1,96 € Cayennepippuri, 27,80 €/kg, 50g = 1,39 € Porkkana 1,19 €/kg x 3 = 3,57 € Cayennepippurissa säästi Prismaan verrattuna, siellä Meira Cayennepippuri jauhettu 22g, 0,89 € 44,50 €/kg Golden Star merkkinen olisi halvempi muttei ilmeisesti saatavissa kaikissa Prismoissa, 26,80 €/kg. Prismassa siis olisivat olleet porkkanat alle euron, mutta olin jo Lidlissä.  Peruno...

WFPB - Ruokaostokset 36 € - Heinäkuu 3

 Lisätty mielipide videoista.  Lisätty loppuun vielä yksi videolinkki. = 21,37 € Minimanista Paprikajauhe 380 g, 16,03 €/kg = 6,09 €  Juustokumina 0,59 € Curry, suolaton 0,69 e Jauhelihamauste suolaton 0,85 € Grillausmauste suolaton 0,79 € Grillausmauste suolaton 0,79 € Ruisreikäleipä -30 % 1,75 - 0,53 = 1,22 €  normaalihinnalla leivän kilohinta 5,30 €/kg Lehtikaali pakastettu 5,58 €/kg = 2,79 €/ 500g  K-Marketista:  K-Menu riisi 0,99 €/kg x 2 = 1,98 € Pirkka tumma leivontasuklaa  17,45/kg, 200g =3,49/kpl  S uklaan hinta noussut sitten viime kerran. Riisiä keitän kauran kanssa, tulee pehmeämpiä ruokia mutta ei täysin pelkkää valkoista. Salesta:  Banaani 1,106 g x 1,89 €/kg = 2,09 € Paprikajauhe oli tarjouksessa Minimanissa. Nyt äsken katsoin että Prismassa maksaa Golden Star 350g Paprika 5,75 € 16,43 €/kg. Tässä valossa ajattelen, että kunhan paprikajauhetta löytyy alle 20 euroa kilo niin ollaan hyvällä tiellä, ja jos sen saa alle 17 eur...

WFPB - Ruokaostokset 37 € - Elokuu 1

Lis ätty: kesäkurpitsa ostoksiin. Oikeampi summa pyöristettynä 39€ =10,85 Prismasta Kaurajuoma 1,69 €/l x 2 = 3,38 € Tomaattimurska 3 x 0,33 €/400g = 0,66 € Punaiset linssit 1,59 € Naurispussi 2,69 €/kg Peruna 3,373 kg x 0,75 €/kg= 2,53 € Nauriit olivat vanhentuneita. Eivät välttämättä heti täysin koska ekat 1 tai 2 olivat ok, mutta viimeistään loppuviikosta kun viimeiset laitoin tästä pussista. Toivottavasti seuraavalla kerralla on parempi onni. S-Marketista 11,35 € Soijavalmiste jogurtti 500 g 2,98 €/kg= 1,49 €  banaani 1,262 kg x 1,49 €/kg = 1,88 € Jalotofu kylmäsavu 300g, 11,63 €/kg = 3,49 € Gold&Green® Härkäpapu-Kaura Tofu Thai 280 g, 14,11 €/kg =  3,59 € Näiden tofujen tarina: Tein ison ruoan haudutuspadassa. Kaikki ainekset sekaisin kerralla.   Se ei ollutkaan oikein hyvää, ja mietin alanko maustamaan vai mitä teen. Pitkä viikko edessä se elokuun eka viikko, kun oli 5 litraa keskinkertaista mautonta pöperöä edessä. Päätin siis ostaa maustettuja tofuja, joita ri...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...

WFPB - Ruokaostokset 67 € - Heinäkuu 2

Lisätty pari kuvaa. Lisätty, fytaateista Viikon ruokaostokset. Kävin kaupoissa eilen perjantaina ja tänään. Ostosten jälkeen katsaus, mitä ruokia pystyi tekemään viime lähikauppareissun ruuista. Viimeksihän kaavailin sitäkin, että mitä kaloreita viikossa tarvitaan.  Oli mielenkiintoista. Jokainen vihannes meni viimeistä tomaattia myöten, perunat söin, mutta kaurahiutaleita on toinen paketti avaamatta, ruis- ja vehnäjauhoja on molempia 600 g jäljellä. Riisit ja linssit menivät kaikki. Kalorin tarve on siis reilusti yliammuttu niissä ostoksissa, koska niin paljon jäi. Kuitenkin hedelmistä ja vihanneksistakin saa jotain. En vaan koskaan huomioi niitä kauppareissuissa, vaan ajattelen vihannekset kiloittain. yli 6 kg ainakin pitää olla viikoksi, ja varmasti enemmän. Ensin intoilin lähikaupan 30 euron budjetista, mutta kalpenin sitten iltaa kohti. Koska ostin vain käytännöllisimmät ostokset niin piti ihan miettiä, mitä näistä alan tekemään. Ruis- ja täysjyvävehnäjauhoja ja 2 kg kaurahiut...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Lähikaupasta viikoksi ruokaa - Heinäkuu 1

Onnistui ostaa alle 30 eurolla viikon ruuat lähikaupasta. Kävin sekä Salessa että K-Marketissa, ja ihan pikkuinen poikkeama tuli kurkkujen kohdalla kun tapahtui K-Kaupassa asioidessa virhe. Mutta hinnan kannalta ei väliä, molemmista kaupoista olisi saanut kurkutkin alle 2  €/kg jos en olisi sekoillut. Tule katsomaan mitä ostin. Kannattaa ottaa kuppi kahvia tai teetä, ja nauttia lähikauppakierroksesta värikuvina. Sekä numeroina. muok. lisätty rusinakuva. + makaronin rasvatieto  Lisätty kaurahiutalekuva ja kaurajauhokuva, tarjoukset. lisätty leseitä. Puolukkaa 28,96 € K-Marketista: Pirkka grahamjauho luomu = 1,69 €/kg Pirkka ruisjauho = 1,39 €/kg Oatly kaurajuoma luomu 1,79 €/l x 3 =  5,37 € Pirkka tomaatti Suomi 3,04 kg x 1€/kg = 3,04 € K-Menu pitkäjyväinen riisi 0,99 €/kg Kesäporkkana 1,99 €/kg Banaani Pirkka 1,063 kg x 1,89 €/kg = 2,01 € K-Menu peruna 2kg,  1,05 €/kg = 2,09 € Pirkka kurkku 3 kpl 1,19 €/kpl,3,97 €/kg = 3,57  € Palautin Pirkka kurkut, kun hu...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...