Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 26 € - Huhtikuu 4 - 136 €/kk

 Huhtikuun 2026 loput ruokaostokset. 

= 5,44 €

  • Xra omenat 1 kg = 0,99 €
  • Lidlistä omena 0,99 €/kg x 0,566 € = 0,55 €
  • Luomu sitruuna 2,99 € x 0,228 €/kg = 0,68 .€
  • Peruna 2 x 2 kg= 4kg, 0,80 €/kg = 3,18 €


= 15,46 

Vemondo luomu kaurajuoma 1,15 €/l
Baresa luomu tomaattipyree 1,29 € tuupi
Chilikastike jalopeno 19,9 €/l, 100g 1,99 €
Ananasviipaleet 1,19 €
Luomu paseerattu tomaatti 2x0,88 €/500g = 1,76 €/kg
Peruna 0,88 €/kg 2kg = 1,76 €
Punajuuri 1,39 €/kg
Porkkana 1,15 €/kg x 1,752kg
Punakaali 1,946 kg x 1,59 €/kg = 3,09 €



Lehtikaali pakaste 5,58€/kg, 500g = 2,79 €

Minimanista lehtikaalia. Aina kun miettii että tuleekohan tarpeeksi ravintoaineita, kannattaa ostaa lehtikaali.
Lisähuomio että sanoin kerran blogissa, että lehtikaali ei yleensä maistu ruuissa tai pilaa ruokien makua.

No, koitin tehdä kastikkeen missä oli vihanneksena melkein pelkästään lehtikaalia puoli pussia, ja tomaattisosetta. Kyllä se olikin yhtäkkiä jotenkin pahan makuista. 

Syötävää, mutta pitäisi kehittää paremmat mausteet. 

Nyt olen laittanut maltillisemmin. Tarkoittaa, että jos keitän vaikka keiton kolmen litran kattilaan, tai riisit, ym, heitän sinne noin 60-100 grammaa lehtikaalia. En mitään puolta pussillista tai puhumattakaan koko pussillisesta. 

Vemondo luomu kaurajuoma 1,15 €/l x 2 = 2,30 €

Pari purkkia lisää tätä. En pidä siitä että tähän on lisätty öljyä, mutta Lidli oli matkan varrella.
Tämä tilanne korjaantuu kun teen yhden kunnon reissun ja haen 10 purkkia Oatlya.

Nyt muuten alkaa saavuttua kipuraja mitä olen valmis maksamaan siitä. Jokin aika sitten se oli K-Supermarketissa 1,79 € tai 1,69 € purkki..en ole varma kumpi.
Joka tapauksessa, nyt Oatly luomu kauramaito oli tänään K-Superissa 2,25 €/l verkkokaupan mukaan, ja Prismassa verkkokaupan mukaan 1,99 €. 
Eli noussut on. Näissä voi havaita että terveellinen on kallista: jos en halua piiloöljyä juoda tuotteiden mukana joissa en sitä edes huomaa, eikä makukaan ratkaisevasti parane, joudun pulittamaan enemmän.

Voi olla että kohta jää koko kauramaito, pääsee paljon helpommalla.




Surullista vaan että kahvin hävikki kasvaa, koska kylmän, vaniljasokerilla ja sokerilla höystetyn, ehkä ripauksella minttuakin, kahvin teko on itselläni paras käyttö ylijääneelle kahvitilkalle. Pitää vähän miettiä. Vai olisiko järkevää olla juomatta kahvia, juomatta kauramaitoa...mihin tarina päättyisi?

Raanavesi olisi ainut juoma. 

En pidä sitä mitenkään hirveänä kohtalona, aina pitää muistaa että ennen on juotu lätäköstä vettä, kivikaudella ja monessa muussakin ihmisen kehitysvaiheessa. Varmasti on maailmankolkkia joissa ei ole kauramaitoa tai kahvia juomaksi.

Nämä ovat siis kaikki luksusvalintoja vieläkin, vaikka se tuntuukin siltä että "Kaikki viedään". Ja voidaanko ihmiseltä kaikki viedä? 
Kyllä voidaan viedä kaikki, ja vieläkin enemmän. Se ei ole mitenkään tavatonta ihmiskunnassa.

Mietin myös että jos muovikassien myynti on laskenut 10 prosenttia, ylen mukaan https://yle.fi/a/74-20209184 , niin paljonko hinta on noussut? Ja paperikassien myynti on samalla noussut. 
Eli voisiko kauppa siirtää muovikasseista saadut lisätulot vaikkapa laskemaan terveellisten elintarvikkeiden hintaa? Tällainen ajatus vain, ja korjatkaa ihmeessä jos teillä on parempaa tietoa, tai kuulostaa ihan hullulta. Koska kauramaito kallistuu, vaikka piti maailma pelastaa ilmastonmuutokselta? 


Lidlissä on edullista kasvimaitoa onneksi. Nyt siellä oli laskenut croissantin hinta. Niitähän ei kokokasvisruokavaliolla ole tullut syötyä.
Mikä kaikki kallistuu, ja mikä ei. Lidl on onneksi palvellut hyvin kokokasvisruokavaliolla ainakin minua. 

Halvin kauramaitopurkki on Prismassa 1,18 €/l ja halvin lehmänmaitopurkki on 0,85 €/l.

Jos ajatellaan että lehmänmaito on epäterveellistä, niin tässähän on hyvä sauma korjaukselle.

Luin, että kauppa saattaa jopa hävitä muovikassien suhteen, jos hinta nousee samalla kun asiakkaat kuitenkin vähentävät niiden ostamista. Voi kaupparaukkoja sentään, toivottavasti eivät köyhdy liikaa. 

Kuluttaja työskentelee nyt ahkerasti yrittäessään muistaa tuoda oman pussin. Toivottavasti työ palkitaan ruhtinaallisesti jossain kohtaa, sillä että saamme ne puhtaat meret ja rannat, metsät ja muut. Koska on tämä melkoista tuulimyllyjä vastaan taistelua, kun yrittää pienillä teoilla saada jotain aikaan, jätteitäkin lajitellaan niin että kantapäät on rakoilla piruettia pyöriessä roskiksella. Mutta aina tulee kapuloita rattaisiin ja kauramaidon hinta nousee nousemistaan. Ainakin siis luomu Oatlyn.

Ainakin maksamisen taitoa pystyy harjoittelemaan. Kauramaidon hinta nousee jotenkin samannäköistä vauhtia kuin muovikassienkin. 

Vegaaniset eväät mitä testasin, ei kokokasvisruokaa kaikki:


Kymmenen euron puuhapussi Minimanista.  En laske ruokakuluihin, koska söin suurimman osan autossa tien päällä. Vöner kebab rulla vietti yön ensin jääkaapissa, ja aamulla otin mukaan koiratouhuihin. 


Alpro jääkahvi ei jatkoon, ei ollut minun makuuni, mutta toimii varmaan kofeiinivajaukseen ellei muuta ole. 
Vöner rullaa ja Boltseja vertasin, ja yllättäen energiapitoisuuksissa oli eroja.

Vöner -rulla 194 kcal/100g
Boltsit: 358 kcal/100g

Boltseissa rasvaa 20g/100g, Vöner-rullassa 6,8 g/100g.

Lisätyn rasvan välttelijälle tuo Vöner -rulla on yllättäen parempi valinta. Toisaalta Boltseissa on enemmän kuitua. 
Halusin testata Boltseja, koska ne olivat sopivasti alennuksessa ja mietin että voisi tehdä itsekin jotain vastaavia. Kun saa makuinspiraation. Tosi hyviä olivatkin. Oma versio ei sisältäisi lisättyä rasvaa ollenkaan. 

Tällaisia eväitä tällä kertaa.

Nyt on taas ruokapolitiikka vähän sekaisin, purin jälleen kieleni. Yhtäkkiä pitäisi alkaa soseruualle taas. Eli perunamuusia, ja vaikka porkkanaa. Mary's mini sopivasti. Sehän jäi pitämättä, kun ei se ollut oikein mahdollista.


Assistentti on käynyt toimistossa. Töitäkö teki vai mitä.




Tältä näytti 30.4.2026. Ei ollut vihreää vielä.


Sinistä oli. Käytiin huutamassa rannalla. 
Assistentti suutahti, kun laineet eivät lakanneet liplattamasta ja tuuli heilutti korvia.

Vieläkin on punajuuria muutama, ja punakaalia. Täytyy tehdä vielä yksi punainen alkukeitto.
Tässä on tärkeää, että kun keittää punakaalia, se kannattaa makeuttaa esimerkiksi taatelilla tai lorauksella siirappia. Punajuuret ovat makeita, mutta niidenkään makeus ei välttämättä riitä.
Balsamietikkaa, ja mausteita. 

Kokeilin kerran tehdä niin että keitin vain pelkkää punakaalia, ajattelin että pääasia että saa vihanneksia aikaan.
Ei ollut hyvää, nämähän ovat jo vanhoja kaaliakin.

Ulkolaisia varhaiskaalia en ole ostanut, aion pitäytyä näissä kotimaisissa vaikka vanhoja ovatkin. Kun kuitenkin on suunnitelma miten hyödyntää näitä. Kaalikeitto ja kaikki.
Nyt vain suunnitelmat saivat takapakkia taas, kun ei voi syödä oikein mitään.

Ok, nähdään pian. Toukokuussa olen käynyt aika vähän kaupassa, mutta jotain sentään on kertynyt. Varmaan 50-60 euron edestä jo.




Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 105 € - Elokuu 3 ja 4 - 155 €/kk

 Elokuu pakettiin, loput ruokaostokset esiteltynä: = 8,99 € Sitruuna, 3,58 €/kg ,  500 g = 1,79 €/pussi Banaani reilun kaupan 1,432 kg x 1,59 €/kg = 2,28 € Luomu sitruuna 5,69 €/kg x 0,262 kg = 1,49 € Ruukkupersilja, unohtui kuvasta, 1,25 € Ananaspalat mehusta, unohtui kuvasta, 0,79 €/purkki Tofu Teriyiaki 1,39 € Tavallaan ensin hurjistuin, että taasenko meni yli 135 euroa ruokaan kuussa, mutta tuli ostettua myös marjoja, sekä laatikot papuja ja tomaattia, sekä kympillä ihan pelkkiä herkkuja. Eli paljon on siihen rahaan saanutkin, vaikka koko ajan tuntuu että kaikki kallistuu. Loppujen lopuksi tästä tuli ihan hyvä kuukausi.  26,44 € Suomalaisia marjoja: Mustikka 2 x 500g = 9,9 €/kg Mustikka 1kg = 8,99 € Puolukka 7,25 €/kg,  2 x 1,45 /200 g = 2,90€ Mustaherukka 7,75 €/kg,  1,55 €/200g x 3 = 4,65 € Marjat ja kaksia eri mustikoita. Huomasin toiset hieman edullisemmat mustikat lisäksi, kun olin jo laittanut koriin toisia. Olin että laitetaanpa mustikoita toisellekin...

WFPB - Ruokaostokset 50 €, Elokuu 1 ja 2

Elokuun ruokaostoksia, viikot 1-16.8. 2026 Piti käydä vain Minimanissa ja Lidlissä, mutta erinäisistä käytännön syistä päädyin Prismaan sekä Lidliin, ja päätin ostaa isoimmat ruokaostokset kerralla, ettei tarvitse asiaan saman tien palata. Poikkesin myös K-Supermarketissa, ja Minimanissa. Ainiin, ja Salesta taisin hakea kurkun ja tofun. Olen ilmeisesti käynyt kaikissa mahdollisissa kaupoissa, vaikka yritin pitää asiat yksinkertaisina. Yksinkertaiselta tämä elämä on tuntunut kyllä, eli ei sen puoleen.  Tässä Lidlistä.  Lidlin hedelmiä ja vihanneksia. Kaikki alle 1,5 €/kilo. Oatly luomu kauramaito 1,99 €/purkki, Prismasta = 5,97 € Juon kahvin yleensä mustana. Jos se ehtii jäähtyä, niin paras laittaa kauramaitoa ja sokeria. Luomu Oatly on siitä mielestäni ihmeellistä, että maistan jotenkin kerman ja rasvan.  Voi olla makuharha, koska siinähän ei ole lisättyä öljyä.  Kahvi jos on keitetty suodatinpussin läpi, siitäkin pitäisi olla ylimääräiset rasvat poistuneet. Nykyään ...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

WFPB - Ruokaostokset 70 € - Maaliskuu 4, 207 €/kk

 (Muokattu , Setämieskastikkeita ei saa enää. ) Loput maaliskuun ruokaostokset. Yhteensä maaliskuussa parisataa euroa, joka on siis yli tavoitteen. Eipä hätää mitään, sillä tässä kuussa tuli myös jatkon kannalta isoja säästöjä. Kuten marmeladit, taatelia pitkäksi aikaa, sekä luomu rusinoitakin pitkälle kevääseen. Ja sen verran tehokkaat ovat ostokset, että ei ole vieläkään kiire kauppaan vaikka on jo huhtikuu alkanut. Syyhyttää toki lähteä katselemaan paljonko pakastevihannekset maksavat, ja keksisikö jotain inspiraatiota huhtikuulle. Vielä on pakkasessa marjoja, euron banaaneita, ja jopa perunaa voi käyttää C-vitamiininlähteenä nyt kun olen oppinut sitäkin syömään myös raakana. Kuiva-aineet eivät ole loppumassa, voi tehdä leipää, keittää puuroja, keittää spagettia, on tomaattisäilykkeitä, ananaskakkukin on vielä tekemättä. Pakkasessa on vaikka mitä. Eli pärjäisin vaikka viikonlopun yli vielä komeasti.    =10.02 € Tumma makaroni 1,85 €/kg x 1,6 kg = 2,96 e Punaiset linssi...

WFPB - Ruokaostokset 7 € - Lokakuu 4 - 80 €/kk

Ruokaostospostauksen aika.  Katsotaan mitä tuli. Vältin ostelua ja kaupassakäyntiä, että saisin lokakuun ruokakulut alas.  Kaupassa kävelin vaikka minkä herkullisen ohitse. Haksahdin silti kalliiseen pikaruokaan, josta kuvat alempana. Tumma makaroni 1, 13€/ kg 400g,0,45  € X 2 = 0,90 € Omena Suomi 0,386 kg x 2,49  €/kg = 0,96 € Satsuma 0,99 €/kg x 0,564 kg = 0,56 € Ruukkupersilja 1,07 € Ruustinnan salaatti 1,79 € Piti laittaa koti mahdollisimman edustavaan ja sievään kuntoon hetkellisesti, ja siksi laitoin näitä ruukkuihin pöydille. Ostin tulilatvankin. Se maksoi vain alle 3 euroa Lidlissä, näillä pystyi täydentämään sisustusta vielä sitäkin halvemmalla. Salaattipurkin viereen mandariini- ja omena-asetelma. Edullista sisustamista hyötykasveilla. = 1,69  € Kauramaito Prismasta. Varsinaiset ruokaostokset tekivät n. 7  € , huvituksiin 7,90 € eli Picnicissä nautittu patonkisämpylä. En laske ruokakuluihin, mutta pitää tilittää jotta en ensin kerro vain koko...

WFPB - Lanttu-perunakeitto - Paljon lanttua ja herneet

Miten saa lanttua kulumaan, jos ei ole tekemässä lanttulaatikkoa? Mieluiten resepti johon menee kunnollinen määrä kerrankin, eikä vain pientä palasta. Entä mihin voisi käyttää Split Peas - nimistä hernetuotetta, eli halkaistuja, kuivattuja herneitä? Jos ei keitä hernekeittoa. Ostin kerran Lidlistä ja olen siitä asti ihmetellyt, mitä niillä tekee. Eivät ole silti pakollisia tässä keitossa. Kiva keitto tai muhennos syntyy kun on tasapaino nesteen, vihannesten, perunoiden ja palkokasvien välillä.  Keittoajaltaan tämä keitto ei ole kaikista nopein, mutta jonkin verran pystyy vaikuttamaan raaka-aineiden valinnalla: Halkaistujen herneiden keittoaika on jopa 40 minuuttia. Nopeuttaaksesi prosessia voit niiden sijasta käyttää vihreitä tai punaisia linssejä, tai laittaa vain tölkistä kypsiä papuja. Valmista hernekeittoa voi myös laittaa sekaan.  Lantut saavat kiehua porkkanoiden kera ensin n. 10-15 minuuttia, jopa 20 minuuttia ennen, kuin lisätään perunat. Etteivät lantun palat jää raa-...

WFPB - Viikon ruokaostokset - Kesäkuu 1. - 30 € - Muutto

Ostoksilla jatketaan.  Aivan eri meininki oli tämän kertainen muutto. Vuoden 2018 muuttoeväät olivat paljon eläinproteiinipainotteisemmat. Nytkin oli hieman vilunkipeliä ilmassa, vegaaninen suklaa, mutta se oli sellainen valinta. 2018 en ollut sen enempää ruoka-asioita miettinytkään, veuhtasin menemään vain. Uskaltaisiko laittaa kuvan niistä loppuun? *Ei herkille.* Vanhan asunnon siivouseväät siis tässä. 5.72 € Jouduin kaupassa kipaisemaan, koska eväsleipien kanssa sattui sekaannus. Kaupassa kipaiseminen oli yllättävän vaikeaa, koska tekemistä oli niin paljon. Piti ottaa pellillisestä sämpylöitä loput mukaan, ja jättää kaksi kotiin. Tulikin kaksi mukaan, ja loput jäi pois. Kaurahiutaletta, kikherneitä, banaaneja.  Muuttajan vinkit: mieti kylmiä eväitä esim kaura-ateria, tölkkipavut ruokatermari? leipaise illalla tai aamulla tuoreet sämpylät, peltileipätyyliin ilman kohotusta*, (*ilman kohotusta? Korjaus: Ilman vaivaamista.) tosi ihana jos ei tarvitse vanhaa jänkkileipää järsiä...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

WFPB - Ruokaostokset 12 € - Tammikuu 3, 126 €/kk

Tässä loput tammikuun 2025 ruokaostokset. Hintapohdintaa ja laskelmia perunasta ja kauramaidosta, mitä ne tulisivat maksamaan vuodessa ja paljonko niitä voisi mennä. Pakolliset vitamiinit ja lisäravinteet piti hankkia, niistäkin kuva. Ruokasuunnitelmaluonnos mitä lopuista voisi tulla, mitä on jäljellä tammikuussa. = 5,27 € Yleisperuna 2 kg, 0,90 €/kg = 1,79 € Jauhoinen peruna 2 kg 0,90 €/kg = 1,79 € = perunat yhteensä 3,58 € Porkkana 2 kg 0,85 €/kg = 1,69 € Perunat olisivat Salessa maksaneet reilusti yli 2 euroa säkki, kilohinta varmaan jopa 1,25 euroa. En muista, enkä ottanut kuvaa kun kävin, mutta jossain Salessa maksoi verkkokaupan mukaan jopa 1,23 €/kg. Eli kaksi kahden kilon säkkiä olisi tullut lähikaupassa maksamaan 4,90 €.  Säästin 4,90 - 3,58 €  = 1,32 € ostamalla Prismasta perunat. Jos käyttäisi vaikka 6 kiloa perunaa viikossa, se olisi vuodessa 312 kiloa. 0,9 kilohinnalla 280,8 € Jos peruna maksaa 1,25 euroa kilo, 6 kg perunaa viikossa vuoden on 390 ...