Siirry pääsisältöön

WFPB - Kalsium ja A-vitamiini - Riittävästi vitamiineja kasveista?

Kävin finelin ruokapäiväkirjassa syöttelemässä ruokia ja katselemassa, mitä ravinteita ruuasta saan.

A-vitamiini oli yhtäkkiä alhaalla, koska porkkanat olivat loppu kaupoista.


A-vitamiini RAE:n metsästys:


Kirjauduin Finelin ruokapäiväkirjan sivuille omilla tiedoillani ja syöttelin suunnilleen, millaisia ruokia ajattelin päivän aikana syödä. 

Sinne pitää kirjautua jos haluaa nähdä tiedot vitamiinien vertailuarvoista suosituksiin, ikään ja sukupuoleen nähden.



A-vitamiinin saannista kertova kohta näytti vain kahdeksaa prosenttia suositusarvosta, niillä ruuilla mitä syötin ja aioin olla syömässä

Kaikkia muuta vitamiinia ja kivennäistä tulee edes yli puolet päivittäissuosituksesta, ja enemmänkin.





Selvitin, että 100 grammaa porkkanaa päivässä korjaisi A-vitamiiniasian.


Aiemmin minulla on ollut porkkanoita kilokaupalla ja olen syönyt niitä joka päivä. Porkkanoiden loputtua väheni A-vitamiininkin saanti. Siksi se näkyi ruokapäiväkirjassa lähes nollilla ja ihmettelin.

Etsin pakastimesta ja jääkaapista asioita joita tällä hetkellä omistan ja kokeilin, josko ne auttaisivat a-vitamiinin saantia.



Kokeilin lisätä 250 grammaa vihannessekoitusta ruokapäiväkirjaani. 



Lisäksi vielä 500 grammaa eli purkillisen tomaattimurskaa.



Kun ruokapäiväkirjassani oli sekä pakastevihannessekoitus että tomaattimurska, tuli 100 % päivän suosituksesta A-vitamiini RAE:a.

Mietin kyllä tarvitseeko olla liian tarkka ja pyrkiä sataan prosenttiinkaan, mutta en voi toisille tietenkään neuvoa.

Jokaisen pitää tarkistaa ja harkita omalle kohdalle sopivat suositukset, sillä ihmettelen todella voiko tämä olla näin helppoa oikeasti. Pakastevihannespussi ja tomaattimurskapurkki? 

Kaksi suunnilleen halvinta ja yleisintä ruokapakettia mitä kaupoista saa. 


Pakastevihannekset:

Kun porkkanat ovat vähissä, niin halvimpia A-vitamiini RAE:n  tuojia ovat siis pakastevihannekset, joissa on porkkanaa.

K-marketissa kruununsekoitus oli yli 7 € / kg. Se on minusta kallis verrattuna näihin muihin.

Pirkka - pakastevihannes n.2 € / kilo, 

Apetit-merkkinen oli 3 €/kg. "Kotimaista"-pussin valmistaja oli sama Apetit. 

Pirkka babyporkkana oli n. 3 € / kilo, sitä tarvitsisi A-vitamini RAE-ta saadakseen syödä vähemmän 100 g, pussissa on 200g. 

A-vitamiiniRAE - ruoka:



Kasasin kaikenlaista jääkaapista ja pakastimesta löytyvää, ja tein kattilallisen kastiketta.

Pakastimentyhjennyskastike.

Testasin tuleeko näillä mitään näitä ravinteita sinne Fineliin. 




Näistä nyt sai A-vitamiini RAE:t.

E-vitamiinia tuli marjoista pääasiassa. 

Kaikkia paitsi kalsiumia.

Jodi ja D pitää ottaa purkista muutenkin, sekä se B12.

Kalsium:

Vihanneskastikkeessani oli kalsiumia vain alle 500 mg:





Kalsiumihan olisi ihan kiva, mutta se kuuluu niihin aineisiin mitä epäilen, tarvitsenko 800 mg päivässä.

Kuulin, että Yhdysvalloissa määrätään kalsiumia yli 1000, ja Iso-Britanniassa oli myös jokin eri lukema.

Eli ei kai nämä ole mitään kiveen kirjoitettuja ihmiselle, koska muutenhan ne olisivat joka maassa samat?


Voikukka:

Koska haluan ideoida miten säästää ruokamenoissa, niin kokeilin mitä voikukasta sanotaan,:




Poistin pakastevihannessekoituksen ja lisäsin voikukat. Jätin tomaatit.

 

Tulos:




Jos sitä lähtee autolla keräämään kauempaa säästääkö mitään. Pitää olla myös keinot ja paikka säilyttää, jos ei kerää joka päivä.


Siis jos se pelkkä A-vitamiini on se ainut asia, minkä perusteella ruoka valitaan.



Kalsium jää vajaaksi näilläkin : Kaikki muut arvot ovat useissakin sadoissa prosenteissa. Tällainen määrä tavaraa pöydällä ei silti riitä. Kalsiumit jäävät alle 70%.

Onko niin, että aina kun kello lyö 00. yöllä ja vuorokausi vaihtuu, on lähdettävä sängystä hörppäämään lisää kalsiumin lähdettä soijamaitopurkista, tai muuten tapahtuu kauheita?

Vitamiineistakin muistetaan aina kertoa, mitä puutoksessa tapahtuu. Kiven takana on tieto, montako tapausta vuosittain käytännössä oikeasti ilmenee, ja mistä sen tietää. Vaikka varmasti osa ihmisistä elää kekseillä ja kokiksellakin.

Enpä muista itsekään grillijonossa seistessäni koskaan laskelmoineeni, montakohan A-vitamiinia tai kalsiumia tänään tuli otettua kokiksen kanssa. 

Jos luuni jostain syystä haurastuisivat haen syytä kyllä niiden aikojen ruokavaliosta, enkä nykyisestä.


Aika hyvin sain kalsiumia sieltä täältä, mutta se täysi 100% oli vaikea saada täyteen vaikka mitä tekisi. 

Marjoilla tuli jonkin verran kalsiumia jos kokeili tehdä marjasekoituksen, jossa on kaikkia pari desiä. 

Entisellä ruokavaliolla tällaista samaa ravintoarvojen saantia yritin selvittää aina, yleensä kun olin saanut  lihomisesta tarpeekseni.

Viritelmät päätyivät aina siihen, että saan joko liikaa kaloreita ja tarpeeksi vitamiineja, tai jos saan tarpeeksi vähän kaloreita, saan liian vähän vitamiineja. Ei ihme että pillerit menee kaupaksi.

Ravintosuositukset olivat käteviä sikäli, että aina päätyi jonkinlaiseen suohon, jos yritti että ne pitää olla hyvin. Aina suo siellä, vetelä täällä.






Ruokaa jaksaa aina välillä miettiä ja selvittää vaikkapa miltä näyttää kilo perunoita. Pian unohtuu, miksi mitäkin syötiin. 


Kyllä tuota kalsiumiakin jostakin kasvista aina saa jos jaksaa etsiä ja kikkailla. 

Rakensin kuvitteellisen ruokapäivän jossa en syö muuta kuin perunaa, tomaattimurskaa ja vihanneksia.


Kiinankaalilla sai seleeniarvot nousemaan. Lehtikaalta 250 g.

Yritin saada kaikki arvot ylittämään suositukset. 

Paitsi ne jodin, suolan, ja D- ja B12-vitamiinit.

Kalsium nousi :




Lehtikaali ei tulisi välttämättä kalliimmaksi kuin kasvijuomavalmisteetkaan, joihin kalsiumia on lisätty. 

Eikä lehtikaali ainoa kasvi ole, josta saa kalsiumia.




Kiva tietää että voi saada tarvitsemansa kasveista, eikä lisäravinteiden muodossa. 

  • Tässä Nutrition Facts-video kalsiumlisäravinteista.


A-vitamiini menee jo yli mutta siitähän sanotaan, ettei sen yliannostus tässä kasvien tekemässä esiastemuodossa olisi haitaksi. 

E-vitamiinin eteen ei tarvinnut syödä välttämättä pähkinöitäkään, vaan marjoista sai. 



Huuhtelen lehtikaalin, irrotan ne paksut lehtiruodit pois, syön osan raakana ja osan höyrytän 6-7 minuuttia. 

Loput pakastan sellaisenaan, keittämättä. 

Jäisenä lehtikaali on helppo musertaa pussissaan pieneksi ja kaataa ruokiin. 

Lähi K-lähikaupassakin näyttää ihan siltä, niin kuin kukaan ei ostaisi sitä. 

Menin hakemaan lehtikaalipussin viikonloppuna ja toisen keskiviikkona. 

Keskiviikkona oli samat lehtikaalipussit mitkä viimeksikin, samassa asennossa, mutta kellastuneina.





Lehtikaali oli tarjouksessa eurolla / pussi. Menin kestokassin kanssa sinne ja ostin varmaan kympillä lehtikaalia. 

Silppusin ja pakastin, ennen kuin ne kellastuvat. Lähi K-kaupasta ei saanut valmista pakastettua.

Jos lehtikaali olisi yhtä suosittua kuin tomaatti ja kurkku, ehkä sitä olisi helpompi saada ja ostaa joka päivä. 




Hyvä lehtikaali!

Kiitos kun luit!



Huomenna ruokaostostelemme, siihen asti näkemiin! 

Muokattu 18.8. -22. 

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 55 € - Huhtikuu 1

Ruokaostokset, huhtikuun ensimmäinen viikko. Löytyi kotimainen riisinkorvike. Marjaostoksia ja hintavertailua. Salaattilajike Caesar-salaatti. Joitakin ruokaideoita viikon varrelta, ja mitä näistä ruuista voisi tulla. Lisätty 8.4. Banaanin hyödyntämiseen liittyviä linkkejä loppuun. = 7,58 € + 1,.. Baresa luomu tomaattimurska 500 g 2x 0,93 € = 1,86 €/kg Ruukkupersilja 1,25 € Palsternakka 0,224 kg x 2,29 €/kg = 0,51 € Kurkku 0,292 kg x 3,69 €/kg = 1,08 € Banaani reilun kaupan 0,872 kg x 1,79 €/kg = 1,56 € Banaani luomu reilunkaupan 0,630 kg x 2,09 € = 1,32 € Kurkku yli 3 €/kg, mutta ostin. Lisäys: Unohtui merkitä ruukkusalaatti, varmaan jotain 1,49 tai 1,69 € tms.  = 6,72 € Mantelijuoma, ale -50 % 3,29 €-1,65 € = 1,64 €/l x 3 =  4,92 € Persilja  1,49 € Banaani 0,156 kg x 1,99 €/kg  = 0,31 € 3,20 € Hävikkiä K-Marketista chilejä,  banaania,  paprikaa,  miniluumutomaatteja,  päärynää,  veriappelsiineja. = 2,86 € Hävikkivihannesta 4 pussia Cae...

WFPB - Ruokaostokset 40 € - Maaliskuu 4 - 137 €/kk

Viikon ruokamenot 40 euroa, yhteensä maaliskuussa (v.2025) 137 euroa. Leipomisia paljon, leipää ja kakkua. Ruokalista tulee olemaan aika tavallinen. Hernekeittoa, perunoita, kaalista ensin salaatit, sitten kaalipata. Peruna 0,85 €/kg, 4 kg =  3,39 €  Perunat olivat Aurum - lajiketta. Lidlistä. Nämä olivat niitä mitkä tosi hyvin säilyvät jääkaapissa keitettynä, ja pakastinkin jonkin ruuan missä oli näitä ja rakenne tuntui pärjäävän. Hyvä peruna sikäli. Piti aika paljon kuoria, mutta se vaihtelee. On näitä samoja perunoita pystynyt syömään kuorimattakin. Kevät alkaa olla. Kymppi kuivattu herne 3,18 €/kg , 500 g=   1,59 € Lidlistä. = 7.32 € Porkkana 1,060 kg x 1,09 €/kg =  1,16 € Kurkku Suomi 0,280 kg x 2,49 € =  0,70 € Keräkaali luomu 1,494 kg x 2,79 €/kg =  4,17 € Punajuuri 1,29 €/kg Alle 2 ja  3 €/kg vihanneksia, yhteensä 3,834 kg jaettuna 800 grammalla eli päivän suositusmäärällä vihannesta, saadaan 4,7925 päivää. Pyöreästi siis 4-5 päivää. Lidli...

WFPB - Ruokaostokset 18 € - Huhtikuu 3

Pääsiäisviikon ostokset. Pientä ylimääräistä varautumista siihen, jos jokin suklaatunnelma iskee päälle, mutta muuten ihan perus ostoksia. Löytönä misotahna. Kävin tällä viikolla vain lähikaupoissa, Sale ja K-Market. Eilen kiirastorstaina vasta jouduin hakemaan nämä, ruokahan on muuten riittänyt ihan hyvin. Lähikaupan hinnat ovat välillä kalliita verrattuna markettiin, mutta asiaa taas tasoitti hyvä kaalitarjous. Olivat porkkanatkin sentään alle 2 e/kg. Banaanit halpuneet hieman, samalla omenat kallistuneet. Kauramaito löytyi K-Marketista yllättäen, Salessa se on ollut melkein 2 euroa litralta, nyt oli poissa valikoimista. Myyjä tosin kertoi, että kannattaa tehdä S-kaupan sivulla toive, jos jotain puuttuu. Toivoin Oatly vaniljakastiketta, kätevä jos sitä saa yllättäviin omenapiirakka - tai mustikkapiirakka hetkiin helposti haettua. Oli sitä K-Marketissa, en ostanut nyt. = 11,95 € Oatly kauramaito 1,79 €/l Kaurahiutale 0,79 €/kg Peruna  1,05 €/kg, 2 kg = 2,09 € Persilja 1,49 € Kurk...

WFPB - Ruokaostokset 37 € - Maaliskuu 3

Ruokaostokset ja mitä ostoksista tuli. Löytyi komea hapanjuurilimppukin, ja testasin taas kotimaisia omenoita. Juuri kun ehdin saada postauksen melkein valmiiksi, löysin mielenkiintoisen dokumenttielokuvan siemenistä, ja olen ihan ihmeissäni. Uusi lättyresepti syntyi vahingossa. Kerron, miten lehtivihreiden vihannesten kanssa on edennyt. Kuunnellaan Dr. Esselstynin loru uudelleen, siitä on kokoajan puuttunut minulla yksi vihannes. Astioissakin riittää ihmeteltävää. Jokaiselle jotakin. Ai niin, ja kauramaitoakin kokeilin tehdä, siitä jotain infoa mutta ei reseptiä. Muok.24.3 lisäsin pari kuvaa, pieniä tarkennuksia, linkki. = 4,75 € Yleisperuna harjattu 2,613 kg x 0,75 €/kg =  1,96 € Kaurahiutale  0,79 €/kg Luomu kaurahiutale Lidlistä 1,35 €/kg = 1,15 €/ 850 g  Riisi Lidlistä 0,85 €/kg Viiden minuutin kaurahiutaleet sopivat ruokatermoksessa tehtävään puuroon.  Kumpaakin, luomua ja tavallista hetken mielijohteesta.  Riisi: Suunnittelen tortillaa, ja sen ...

WFPB - Ruokaostokset 35 € - Huhtikuu 2

Viikon ruokaostokset. Lisätty kelikamera. Löytyi mielenkiintoisia salaattisekoituksia. Lehtikaalin käyttöön vinkki. Juuresvalikoimia, lehtivihreitä, ja pääsiäisen ja vapun ruokalistaukset. Pitsaa ja hampurilaista lähinnä, suklaakeksien päällystäminen.  = 3,74 € Ylistalon herneitä 500 g = 1,39 € K-Kaupasta Tomaattihävikki Salesta 0,985 kg x 0,65 €/kg = 0,64 € Paprikaa ja salattia K-Marketin hävikki 1€/kg = 0,47 € Xtra pikakaurahiutale 500 g Salesta 1,24 €/kg = 0,62 € K-Menu pikakaurahiutale 500 g, 1,24 €/kg K-Marketista =  0,62 € Salesta löytyi lähes kilo tomaatteja aamun tai aamupäivän hävikistä. Koukutuin sen verran hävikkijahtiin, että oli pakko katsastaa vielä K-Markettikin. Tuskin siitä oppii mitään että on kahden kaupan pikahiutaleet, mutta tulipahan ostettua.  = 3,67 € Keräkaali 0,913 € kg x 0,69 € = 0,63 € Banaani 2,357 kg x 1,29 €/kg = 3,04 € K-Marketissa oli kaali- ja banaanitarjous.  Edellisiin ostoksiin on nyt lisättynä loppuun banaanivinkkejä.  = 5...

WFPB - Naurisleipä - Perunamuusileipä - Soijajogurtti-tofuleipä

Naurisleivät. Nauriista tulee paljon väriä ja aromia leipiin, ja varmasti myös hyviä ravintoaineita.  Koska naurista ei jokaisessa kaupassa edes myydä, eikä se välttämättä ole enää tähän aikaan vuodesta kiva käyttää muutenkaan, testasin myös perunasoseesta. Perunasose käy oikein hyvin. Eikä siinä vielä kaikki: Yhdet leivät vielä tein käyttäen tofu-tillijogurttikastiketta.  Lanttusosekin voisi toimia, ainakin toimi  rieskoissa . Ei niin voimakasmakuinen leivässä kuin nyt tämä nauris, vaikka yleensä lanttu onkin se aromikkaampi näistä kahdesta kasviksesta.  Koska leivät muistuttivat reissumiesleipiä, niin lopussa on myös eväsleivän tekoon vinkit, miten onnistui tällä kertaa. Eväsleipien jälkeen naurisleipä 1 jonka tein silloin, kun en vielä ollut löytänyt ohjetta. Se oli ok. Tässä naurisleivät halkaistuna. Ei ollut tarkoitus halkaista vaan luulin että näistä tulee leipäsiä jotka syödään yhtenä kappaleena, mutta kerran halkaisu sattui onnistumaan niin mikä ettei. Paiste...

WFPB - Härkäpapujen keittäminen

Keitin härkäpapuja. Katsotaan kuvat pavuista ja työvaiheista. Keitto-ohje oli pussissa, liotettuna 30 minuuttia, ja suoraan pussista 50 min. Karviaisten tilan VOIMA - PAPU. 500 g.  https://karviaistentila.fi/tuotteet/voima-papu-harkapapu-kokonainen-gluteeniton/ Kaadoin siivilään ja tarkastelin, ja pavut vaikuttivat puhtailta. Härkäpavuista tulee mieleen vaikka kaulakoru. Oli pakko ihastella hetki näitä papuja. Jokainen papu oli yksilöllisen näköinen.  Laitoin pavut viiden litran kattilaan, se on isoin kattilani. Liotan ja keitän pavut aina mahdollisimman runsaassa vedessä. Täytinkin kattilan melkein kokonaan kylmällä vedellä. Lisätieto löytyi että pitäisikin liottaa lasi- tai muoviastiassa, koska metallissa kovettuvat puumaisiksi.  https://www.makelanluomutila.fi/shop/product/harkapapu-10-kg-luomu Vaikka olisi mahdollista keittää nämä hetikin, päätin liottaa pavut. Hyvä vinkki on että jos laittaa kellonajan ja päivämäärän milloin on laitettu likoamaan, ei tarvitse olla my...

WFPB - Ruokaostokset 30€ - Maaliskuu 2 - Astiat

Maaliskuun toisen viikon ruokaostokset, sen jälkeen astioiden pariin. Unelmieni astiat ovat löytyneet, ja haluan kertoa niistä. Lopussa on viikon ruokaideat. = 5,15 € Yleisperuna harjattu 4,347 kg x 0,75 €/kg = 3,26 € Porkkana 2kg, 0,95 €/kg  = 1,89 € 11.3. eli viisi päivää sitten hain nämä Prismasta. Porkkanat makeita ja hyvin säilyneitä. Perunat hyviä. Näistä on tullut ja tulee vieläkin aika hyvin jo monia ruokalajeja, kuivakaapin palkokasvien ja viljojen täydentäessä. vaikka muuta juuresta ei nyt ole. Pakkasessa on palsternakkapihvejä pussillinen, riittää kun aina keittää perunat. Näistä voi tulla esim. porkkana-perunakeittoa, porkkanakastiketta  ja porkkanakakkua, ja keitettyjä perunoita, porkkalaa uunissa. Porkkanoita riittää raasteeksi. Porkkanaraastetta tai muusia tomaattikastikkeeseen, makeutuksena taatelisiivut, ja yksi porkkana menee makaronilaatikkoon . Hernekeittoonkin tarvitaan pari porkkanaa. 3,59 € Persilja 1,19 x 2 = 2,38 € Kurkku 0,318 kg x 3,79 €/kg = ...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Maaliskuu 1

Maaliskuun ensimmäisen viikon ruokaostokset. Ostosten jälkeen kahvisarvien tekoa pitkästä aikaa. Paljon kuvia. Kirpputorilla kierros, ja Puuilossa hankkimassa uusia keittiövälineitä. Vihannesleikkuri. Etsiessäni ratkaisua persiljan höyryttämiseen, törmäsin tietoon astiaturvallisuudesta. Varmasti monelle tuttua asiaa, mutta tuli nyt uudelleen ajankohtaiseksi koska lehtivihreiden syömiseen liittyy balsamiviinietikka, joka happona tehostaa kaikkien myrkkyjen irtoamista astioista, mikäli ne sellaisia sisältävät.  Postauksen loppupuolella jogurttikastike vielä, kun yritin tehdä tofuskagenia. Ja mitä lehtivihreitä vihanneksia näin kaupassa. Yleisperuna harjattu 0,75 €/kg x 4,56  kg = 3,42 € Naurispussi 0,99 €/kg Ei makutakuuta. Nauriita ostaessa kevättalvella on edettävä suunnitelma B takataskussa. Jouduin jopa 1/3 pellillisestä laittamaan pois kun tästä pussista tein paistettuja nauriita . = 5,76 € Persilja 1,29 € x 2 = 2,58 € Ruustinnan salaatti Prismasta 1,89 € Ruustinnan salaat...

WFPB - Kauranjyvät - Riisin tilalle - Villikaura ja Tyrnävän

Kauraryynien ohje lisukkeeksi :    2 dl ryynejä, 3,5 dl vettä .  20min. Riisin tilalle kotimaista vaihtoehtoa. Pidän aina silmät auki,  jos löytyisi jotain kivaa. Huomasin naapuruston Sale-kaupan poistokorissa tuotteen, jota en ole tiennyt olevan olemassakaan, eli Myllärin Villikauran. Lisätty 8.4. Torino täysjyväohra  Koska riisille on aina kiva löytää vaihtoehtoja, tartuin pakkauksiin ja ostin ne pois. Kilohinta normaalisti oli n. 4 euroa, Prismassa   3,67 €/kg , 3,49 €/paketti. mutta puoleen hintaan näille jäi hintaa n. 2 €/kg. Tässä postauksessa samalla myös Tyrnävän kauraryyni, joka on vastaava tuote ja edullisempi. 3.11.2023 Onko tuote sitten kokonaan poistumassa, vai vain sieltä Salen valikoimasta? Joka tapauksessa, sillä ei ole väliä, koska osoittautui että nämä ovat melko samanlaisia kauranjyviä, kuin Tyrnävän kauraryynitkin joita minulla sattui olemaan valmiina. Kauranjyviä myydään varmaan monen muunkin merkkisenä.  Villikaura-nimi tuo ...