Siirry pääsisältöön

Tekstit

Näytetään tunnisteella säästäminen merkityt tekstit.

WFPB - Ruokaostokset 12 € - Tammikuu 3, 126 €/kk

Tässä loput tammikuun 2025 ruokaostokset. Hintapohdintaa ja laskelmia perunasta ja kauramaidosta, mitä ne tulisivat maksamaan vuodessa ja paljonko niitä voisi mennä. Pakolliset vitamiinit ja lisäravinteet piti hankkia, niistäkin kuva. Ruokasuunnitelmaluonnos mitä lopuista voisi tulla, mitä on jäljellä tammikuussa. = 5,27 € Yleisperuna 2 kg, 0,90 €/kg = 1,79 € Jauhoinen peruna 2 kg 0,90 €/kg = 1,79 € = perunat yhteensä 3,58 € Porkkana 2 kg 0,85 €/kg = 1,69 € Perunat olisivat Salessa maksaneet reilusti yli 2 euroa säkki, kilohinta varmaan jopa 1,25 euroa. En muista, enkä ottanut kuvaa kun kävin, mutta jossain Salessa maksoi verkkokaupan mukaan jopa 1,23 €/kg. Eli kaksi kahden kilon säkkiä olisi tullut lähikaupassa maksamaan 4,90 €.  Säästin 4,90 - 3,58 €  = 1,32 € ostamalla Prismasta perunat. Jos käyttäisi vaikka 6 kiloa perunaa viikossa, se olisi vuodessa 312 kiloa. 0,9 kilohinnalla 280,8 € Jos peruna maksaa 1,25 euroa kilo, 6 kg perunaa viikossa vuoden on 390 ...

WFPB - Ruokaostokset 90 € - Marraskuu 1 ja 2

 Marraskuun parin ensimmäisen viikon ruokaostokset.  Sen verran silppuisia kauppareissuja, että alkaa olla hinnat ja kuitit sekaisin. Selvittelin minkä pystyin, ja sain aikaan melko tarkat laskelmat. Jostain maustepussista ja omenasta nyt koira taisi syödä kuitit. Sovelluksien kanssa en pelaa, joten niistä ei ole apua tässä. Yhden jäätelön taas söin, ja siitä lensi paperi roskiin. Luulin ottaneeni kuvan, mutta ei sitä löytynytkään.  Ostokset ovat silppua koska jokainen kerta kun tein vaikkapa turhan reissun Lidlin ohi, tai mitä lie olin hakemassa milloinkin muutakin kuin ruokaa, niin otin aina pussillisen vaikkapa kaurahiutaletta ja makaronia, että saa kaapit sopivan täyteen. Pääsee kohta joulun viettoon niin, ettei tarvitse yhden kaurahiutalepaketin takia alkaa miettiä kauppareissuja. Kaikki mikä maksaa alle 1€/kg ovat taas olleet kuukauden suosikkituotteinani varsinkin energianlähteiden osalta.  Maustekaappiakin joudun jo alkaa täyttämään uudelleen, sentään siellä ...

WFPB - Ruokaostokset - Lokakuu 1. 30 € - Toiveita?

Viikon ruokaostokset tekivät 32, 31 €. = 5 € Ehdin hakea vielä sunnuntai-iltana toisenkin satokausiämpärin. Täytin sen enimmäkseen porkkanoilla. Sain saaliiksi nyt 8,88 kg. 0,56 €/kg  (Edellinen oli  7,8 kg . 0,64 €/kg.) Porkkanat olivat niin hyviä, että oli pakko hakea lisää. Kuvan ämpäri on huonosti täytetty, kyllä, mutta tämä onkin lavastettu kuva. Piti heti laittaa ostokset pois ja oli niin myöhä, etten jaksanut enää kuvata. = 5,46 € 6110 g perunaa. Jauhoiset perunat 2 kg pusseissa, 1,79 €/pussi, 0,90 €/kg Yleisperuna pesty, 0,89 €/kg, 2,110 kg 1,88 € = 8,85 € Viiden kilon säkki jasmiiniriisiä. 1,77 €/kg. Kyllä riisinkeittimen kanssa on hyvä olla tätä. Helppo ratkaisu. Onneksi puolet lautasesta on yleensä kasviksia, ja tämän sekaan voi keittää  myös leseitä. = 2,69 € Lehtikaalipussi. 13,45 €/kg Tavallaan kallista, mutta olipa muhkea pussi taas, ja vihreät lehdet. = 5,08 € Kiireessä on helppo ottaa vain pussi kouraan, ja menoksi. K- Menu golden omena, Italia, 1,5 kg 2,...