Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset - Marraskuu 1. 45 €

Marraskuun ensimmäiset ruokaostokset. Tarkastellaan valkoista riisiä hetki.

Säästöpohdintoja myös. Keksin uuden säästöhaasteen tai ainakin ajattelutavan, miten laatia ostoslistoja. Tai en tiedä onko mikään säästömietintö varsinaisesti uutta. Tulee uutena vain, jos ei ole vielä tullut ajatelleeksi tietyltä kannalta.

Marraskuun ensimmäisellä viikolla ostokset koostuivat neljästä kategoriasta:

  1. Tärkkelys
  2. Lehtivihreät vihannekset
  3. Hedelmät ja marjat
  4. Mausteet ja muut
Muita viljoja tai tärkkelyspitoisia kuin riisi ei tarvinnut ostaa. Riisin, 12 kg, laitan osittain koirien piikkiin. Reilusti enemmän, kuin yksinasuva normaalisti tarvitsee viikossa. 

Perunoita oli valmiina. 

Rasvapitoisuuttakin tuli, pellavansiementen muodossa. Pähkinät ja siemenet voisivat olla yksi ostoskategoria, mutta laitoin nyt osastoon "Mausteet ja muut". 

Pavut, jos olisin ostanut, kuuluisivat varmaan tärkkelyksiin, tai sitten omaansa eli pavut ja linssit. 

Vihanneksista oli vieläkin juuresämpäreistä porkkanoita, sekä lanttua ja nauriita. 

Kaali on. Punajuuriakin on. Nauriita pari.

1. Tärkkelys:

= 20,23 €


Preah Vihear jasmiiniriisi 2 X 5 kg säkki 8,99 €/kpl, 1,80 €/kg

Lidlistä Golden Sun 2 kg riisi, 2,25 €, 1,13 €/kg

Tavallaan ei kokokasvisruokaa, koska kokojyväähän suositellaan.

Finelin mukaan 12 kg riisiä sisältää 41 068 kcal. Jos kalorimäärän jakaa kahdellatuhannella kalorilla (jonka ajattelen karkeasti arvioiden tarvitsevani päivässä), saa noin 20 päivää. Finelin ruokapäiväkirjassa en löytänyt kaikkia riisilajikkeita, ja valitsin puuroutuvan riisin.

Syömällä pelkkää riisiä tärkkelykseksi kaksitoista kiloa riittäisi tällä laskuopilla noin 20 päivää. 

Riisin sekaan pitäisi laittaa vihanneksia, koska raffinoidusta riisistä puuttuu olennaisia vitamiineja, sanoo myös Wikipedia.

Mielenkiintoista liittyen riisiin: 

Walter Kempner - niminen tiedemies käytti riisidieettiä sairauksien parantamiseen. 

Hänen mielestään riisissä oli kuitenkin liikaa proteiinia tarkoitukseen nähden, ja halusi potilaiden syövän pöytäsokerista osan kaloreista. Hedelmämehujakin dieetillä juotiin. Nutrition Facts.org: "Kempner Rice Diet: Whipping Us Into Shape". En sillä, että riisidieettiä alkaisin nyt kokeilemaan, mutta mielenkiintoista tietoa sinänsä.

Ostamassani kahdessatoista kilossa oli 727,2 g proteiinia, eli saisin noin 36 g päivässä. Teoriassa, jos joutuisi elämään riisillä. Vihanneksissa olisi toki myös.

Nyt ei keittoaikaa tai pohjaan palamista tarvitse murehtia, kun on riisinkeitin. Keittoajan takia ostin ennen riisihiutaleita koirien vatsatauteja varten. 

Halvemmaksi tulee tämä tavallinen riisi. Riisihiutaleet toimivat silti jouluisen riisipuuron tekoon.


2. Lehtivihreät vihannekset:


= 5,04 €

  • Jääsalaatti 0,89 € tarjous Minimanissa
  • Lehtikaali 2,39 € Prismasta
  • Kiinankaali 1,76 € 504 g, 3,49 €/kg, Lidlistä

Kaikki eri kaupoista. Mitä lie seikkailuja on tullut tehtyä.

Jääsalaatti nahistuu, se alkuviikosta leipien rakenteluun.

Lehtikaalia pitkin viikkoa.

Hyvin säilyvä kiinankaali loppuviikkoa varten. 


3. Hedelmät ja marjat


= 2,69 €

Royal Gala omenat ovat yleensä yli 2 €/kg.

Nyt olikin 1,5 kg pussi Prismasta, Italialaisia, 1,79 €/kg. 

Vahingossa löysin. Hyvä välillä vaellella, ja tutkailla hyllyjen reunoja. 

Porkkanoissakin se halvimman kilohinnan 2 kg säkki on usein aivan jossain reunassa, ja parhaiten esillä on 500 g ja 1 kg pusseja. Viimeksi tosin, heti kun pääsin ajattelemasta, oli nostettu Prismassa ne edulliset porkkanat eteen.





=1,99 €

Puolukat 1,99 € Minimanista, 10 €/kg.


4. Mausteet ja muut:



= 4,84 €

Pellavansiemeniä ja rouhetta. Tätähän suositellaan rasvahappojen, kuitujen ja vaikka minkä saantiin.

Ja jos ei syö vaikka pähkinöitä. 


  • Kokonaisia, 1,89 €/500g 
  • valmiiksi rouhittuja 2,95 /300 g. 
Prismassa olisi tuo rouhe ollut halvempaa.

Siementen kilohintoja harvoin tutkin, kun pussi riittää pitkään. Varmaan pitäisi tutkia.

Kokonaisista kokeilen rouhia itse. Jos ei syö rouhittuna, ei rasvoja saa. Makutesti ei onnistu, rouhin kahvimyllyllä. 


=  9, 89 €

  • Inkivääri, 0,61 €. 0,09 kg. 6,79 €/kg
Voi pakastaa. Kerrankin muistin ostaa. Olisi ollut halvempaa Prismassa kuin Minimanissa, mutta pääasia että sain ostettua.
  • Meira Ketsuppi 1,2kg, 3,19/plo, 2,66 €/kg, Prismasta. 
Kallistunut. Viimeksi oli alle 3 €/pullo.

  • Poppamies Caribbean Hot Sauce, Minimanista, 5,05 €/pullo. 

Tässä ei ollut ainakaan öljyä. Eikä sipulia. Sipuli on hyvä kasvi, mutten sitä halua. Suolaa 0,6 g / 100 g 

Ainesosat Poppamiehen sivulla.

Voin suositella. Maukas kastike. Pienikin pisara tuo tropiikin mieleen, ja lautanen muuttuu satujen merirosvoalukseksi.  Tulisuuteen tottuu pikkuhiljaa. Joskus jouduin ihan laimentamaan vaikka tulisuusaste oli 5/10, nyt menee hyvin.

Siinä olivat ostokset, yhteensä n. 44,68 €.

Säästömietinnöt ja säästöhaasteet:

Nyt meni 45 euroa, mutta eri summia miettiessä 35 voisi myös olla varteenotettava viikkobudjetti. Budjettihan on yksilökohtainen asia, mutta esimerkkibudjettina siis, ja ideointia varten. Säästöhaaste laittaa keksimään myös ruokia tietyilla summilla.

Jos ruokakulut olisivat 35 € viikossa, se tarkoittaisi viittä euroa päivässä. Vitosen päiviä olen tehnyt välillä blogissa, ja ruokaohjeiden yhteydessä miettinyt saako jonkin ruokalajin vitosella.


Kokokasvisruokavalion vitosen ostoslistoissa olen kokenut haasteellisena aina mahduttaa riittävät määrät tuoretta vihannesta vitoseen. Ei siksi, etteivätkö vihannekset pieneen budjettiin mahtuisi ollenkaan. Enemmänkin koska kertaostoksena vitonen on vaikea summa.

Siinä pitäisi jonain päivänä hakea pelkkä vihannes, vaikkapa puolentoista kilon kaali, ja toisena päivänä tärkkelykset. 

Siksi mietin, että seitsemän euron ostoslistakokeilut olisivat kivoja. Eli kun kävisi viisi kertaa viikossa kaupassa hakemassa 7 eurolla ruokaa, siitä tulisi vähemmän kävelyä, ja enemmän ostoksia kerralla. Seitsemään euroon mahtuu sekä pääruoka-aineksia, että vihanneksia.

Mitäpä jos ei tarvitsisikaan käydä viittä kertaa? Sitä en tiedä. Jospa ruoka riittää.

Tai kolme kympin päivää, ja yksi vitosen päivä.

Viisi seitsemän euron päivää olisi yhteensä 35 euroa. Eikä niitä oikeasti olisi pakko ostaa eri kauppareissuilla. Jaottelin nyt vain näin, koska jos miettii että kävelisi ja ostaisi 35 eurolla kerralla, tulisi painava ostoskassi.

14 euron kauppareissu olisi varmaan ihan tehtävissä. 


Koneellani on paljon kuvia tallessa ja kaapissa kotivaraa, joten minun ei olisi pakko oikeasti käydä kaikkea ostamassa. Vastuullista kait olisi syödä mitä kaapeissa on, ja ostaa vasta kun tarvitsee.

Viiden seitsemän euron ostoskerran jälkeen riittäisi ruokaa, koska kauppareissultahan tulee aina vähintään kilon pussit jauhoja ja hiutaleitakin. Niitä ei voi ostaa lusikalla pussiin ja punnita.

Jos saan säästöhaasteet aloitettua tässä kohta, katson hinnat lähikaupoista, koska helppohan markettihinnoilla on säästöt rakennella. Marketeista saa irtotavaraa paremmin, ja voi säätää summaa kohdilleen. Haasteellisempaa lienee, kun pitää kävellen hakea kaikki ruuat lähikaupasta. 

Katsotaan saanko tehtyä mitään kiinnostavaa, ja pystyykö vetämään budjettia vielä alemmas. Tai sitten lähteä välillä eri suuntaan, ja tehdä satasen viikko kerralla.

Ruokaideoita pitää kehitellä myös, on muutamat linssi-ideat hyllyllä odottamassa. 

Kiitos kun luit, ja katsotaan taas.

Koottuja WFPB- leipomuksia ja isänpäiväideoita: Isänpäivä - Juhlapäivän tarjoilut, kootut leivonnaiset blogista

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Marraskuu 1 - Tunnin kauppareissu

Kauppareissu. Kokeilin tunnin sääntöä, eli olisin vaan tunnin poissa kotoa kauppareissun takia. Kokeiluni monetkaan puolet eivät ole vertailukelpoisia, koska jokaisellahan on oman pituisensa kotimatka kauppaan ja kaupasta. Siksi mittasin aikaa vain siitä alkaen kun lähdin kaupan pihasta sisälle kauppaan. Osoittautui että kotimatkakaan kestänyt kuin minuutteja, joten sama laittaa nekin siihen syssyyn. Eli noin tunti. Kävin ensin Lidlissä, mutta koska aikaa jäi niin poikkesin myös Prismassa. Lidlissä olin ihan pata jumissa, että mitä olen edes ostamassa. Yllättäen kun laitoin aikarajan, huolimatta siitä että ainahan elämässä on aikarajoja, meni heti pasmat sekaisin kaupassa. Aikaraja teki omituiseksi menon. Sama tapahtui joskus kun tein hintarajan tai viikkobudjetin, ja opettelin noudattamaan, niin yhtäkkiä hetkellisesti en osannut melkeinpä mitään. Huomasin silti, ettei siellä kaupassa ehkä ikinä mene tämän kauempaa. Kyse on vain siitä ettei tule tarkasti koskaan mitattua itse kaupparei...

WFPB - Marraskuun ruokia 1

Marraskuun teemaruuat. Viime ostoksissa teemana oli tunnin kauppareissu viikoksi. Oli marraskuun 1. Mitä ruokia?  Kolmella pääruokalajilla voi pärjätä, ideoitahan riittää muttei kaikkia ehdi viikossa tekemään.  Väliruokiakin tarvitaan välillä kuten pikku keittoja, koska pitää ajoittain päästä puolikkaista vihanneksista eroon.  Ruokaideat, osittain samoja kuin lokakuussa , myös sellerikeittoa lisää jos sattuu löytymään kotimaista varsiselleriä vielä. 1. Lanttu ja porkkana, ja peruna Jos ostosten joukossa on edullista lanttua, porkkanaa ja perunaa, on kiva tehdä lanttu-perunavuokaa . Lantut ja porkkanat siinä esikeitetään vähän aikaa, mutta sen jälkeen tämä valmistuu itsestään uunivuoassa. Syvällisen maukas vanhanaikaisen tyylinen suomalainen kotiruoka.  Reseptissä käytin härkäpapurouhetta mutta ellei sitä satu olemaan, voi laittaa linssejä ja soijarouhetta.  Toinen idea lantusta: Tänä iltana teen tämän lantusta ja perunasta. Paitsi  italiansalaatti aineksi...

WFPB - Ruokaostokset 46 € - Marraskuu 3

Kolmas viikko marraskuuta takana, nyt on ostosten aika. Viikon ruokaostokset hain enimmäkseen lähikaupasta. Lehtikaalia pari pussia Minimanista.  = 10, 83 € Keräkaali 1,49 €/kg x2,121 kg= 3,16 € Kikherne norm.2,55-50% = 1,27 € Appelsiini 1,89 €x0,556 kg = 1,05 € Omena Ida Red 0,727 kg x 1,65 €=1,20 € Banaani 1,79 €/kg x 1,207 kg = 1,99 € Kaurajuoma luomu 1,99 € Kaali oli paras vihannes, koska se oli alle 1,5 euroa kilo. Porkkanoita ei muistaakseni ollut. Olisin voinut ostaa molempia. Hedelmiä myös, valitsin alle 2 €/kilo maksavia. Olisihan siellä ollut monenlaista. Perunat olivat vähissä, tai oli jotain erilaisia pusseja ja hinta melkein puolitoista euroa kilolta. Irtoperunat olivat vihertäviä ainakin päällimmäiset, toisella kertaa perunaa. Suomalainen omena 1 kg 3,49 €/kg - 30% = 2,44 €/kg Banaani 1,49 €/kg x1,081 kg = 1,61 € Lehtiselleri 250 g = 2,49 € Porkkana 1,29 €/kg Peruna 1,09 €/kg x 2 = 2,18 € = 10 € Kävin K-Marketissa asti hakemassa assistentille tankoparsaa varalta, näyt...

WFPB - Ruokaostokset 42 € - Marraskuu 2

Tunnin kauppareissu vol 2.  ( Lisätty loppuun: Mitä hain Salesta tänään 16.11.2025) 9.11. Olin tulossa sunnuntaina kotiin päin kun kello oli jo melkein 19. Olisin kolmekin päivää vielä pärjännyt kunnes vihannekset loppuvat, mutta jos heti käy niin ei tarvitse viikolla miettiä. Isänpäiviltä tullessa koukkasin siis S-markettiin, ja laitoin kellon tunnin päästä hälyttämään. Ei ollut mitään tarkkaa tietoa, mitä olen ostamassa. Päätin siis käyttää edellisen viikon ostoskuvaa kauppalistana.  Muokkaus, ensin unohtui sellerin hinta, sitten tomaatit.  12,99 € Porkkana2kg, 0,95 €/kg =1,89 € Ruukkubasilika 2x 1,59 €= 3,12 € Kiinankaali 0,99 kg x 3,99 €/kg = 3,95 € Kurkku 0,340 kg x2,59 €/kg = 0,88 € Lanttu 2 kg x 1 €/kg = 1,05 € Kyssäkaali 0,811 kg x 2,59 €/kg = 2,10 € Selleri 8,76 €/kg, 2,19 € /250 g Tomaatit olivat menneet vahingossa kurkkuina, eli ne olivatkin 0,768 kg ..1,99 € kilohinta oli melko sama kurkun kanssa, eli tuskinpa isoa vahinkoa koitui. Tässä oli 6,25  eikä...

WFPB - Marraskuun ruokia 2

Ruokasuunnitelma laadittuna marraskuussa, toimiva myös joulukuussa. Lisätty loppuun ruokalinkki, ja tähänkin , jossa on inkivääriä käytetty. 1. Maanantai, hernekeitto Hernekeitto, vegaanisesti ja vähäsuolaisesti .  Ruokajuomana vesi, tai jäisistä marjoista Lidlin tai muun miniblenderissä tehty suodattamaton mehu. Hernekeiton kanssa sopivat keitetyt tai paistetut perunat. Hedelmä tai salaatti jälkiruuaksi.  Tiistai, makaronilaatikko Makaronilaatikkoon testasin viimeksi punaisia linssejä, hyvin toimi. Soijarouhe on hyvä, tai pavut. Makaronilaatikosta on 3 ideaa: Makaronilaatikko vegaanisesti ja vähäsuolaisesti.  mustapavuilla Makaronilaatikko 0,99 €, porkkanaraasteella Makaronilaatikko mustapavuilla, porkkanalla + italiansalaatti Keitetyt punajuuret .  Keskiviikko, kastike ja perunat, spagetti Perunat ja kastike. Kastike: Porkkanaa Punaisia kuivattuja linssejä Paseerattua tomaattia, tai tomaattimurskaa. +(ainiin, ja vettä tietysti missä keitetään ensin porkkanat ja lin...

WFPB- Ruokaostokset 25 € - Marraskuu 4 - 163 €/kk

Marraskuun loput ruokaostokset 24,52 €.  Marraskuussa 163 €/kk Lahjavinkkikin pukinkonttiin, joululimppua, kelikameraa, ja niin edelleen. Budjetti ylittyi jälleen, mutta sopi odottaakin. Tässä kuussa keskityin muun muassa paljonko aikaa menee kauppareissuihin, ja säästötavoite otti siinä(kin) hieman osumaa. Katsotaan ostokset siitä huolimatta: Banaani 0,905 kg x 1,79 e/kg = 1,62 € Bataatti 1, 356kg x 2,39 €/kg=3,24 € Sitruuna 0,215 kg x 3,49 €= 0,75 € Yleisperuna 1,495 kg x 1,09 € = 1,63 € Kaurajuoma luomu 1,99 €/l x 2 = 3,98 € =11,22 Kaikki hyvin tähän asti, eli 150 €/kk-budjetti olisi pitänyt vielä. Ei siinä vielä kaikki: silloin lähdin laittamaan kenkiä jalkaan saman tien, kun sain tietää että K-Marketissa ovat persimonit 1,69 €/kg. Budjetista viis, nehän kypsyvät pöydällä ensin, joten ei niitä pääse kuitenkaan syömään heti. Apua, mikähän tämä on. Olin unohtanut tällaisen ostoskeikan välistä.  Sanotaan että 5 euroa, pari kiloa perunaa, 1,99 € kauramaito, banaani. Kuitti huk...

WFPB - Ruokaostokset 40 € - Lokakuu 4 - 178 €/kk

Lokakuun loput ruokaostokset, ja viisi ruokaideaa lokakuussa. Mitkä ruuat olivat lokakuun parhaat? =16,89 € Kukkakaali 2,99 €/kg x0,699kg= 2,09 € Basilika 1,49 € Banaani 1,49 € x1,617kg  = 2,41 € Verigreippi luomu 2,69 €/kg x0,599 kg= 1,61 € Kurkku Suomi 1,69 €x 0,32kg= 0,54 € Lanttu Luomu 2,79 €/kg x0,584kg =1,63 € Punajuuri 1,09 €/kg x 0,248kg= 0,27 € Peruna 0,79 € x 2,696kg  =2,13 € Bataatti 1,99€/kg x 2,372kg = 4,72 € = 13,89 Myllykivi kaurahiutale 850 g, 1,24 €/kg= 1,05 € Tumma siirappi 2,92 €/kg, 750g = 2,19 € Myskikurpitsa kg 1,817 kg x 2,59 €/kg = 4,7 € Hokkaidokurpitsa 1,661 kg kg x2,39 €/kg = 3,96 € Luomu omena 1,99 €/kg Oatly Kauramaito Luomu 4x1,79 €/l = 7,16 € Nämä K-Marketista. Prismassa olisi ollut 10 senttiä halvempi litrahinta, mutta lähikaupaksi tämä oli jo aika hyvä diili ettei tarvitse kauempaa hakea. =2-3€ Irtoporkkana 1,09 €/kg  = 0,20 € Irtonauris 2,25 €/kg = 0,5 € Varsiselleri 7,56 €/kg=  1,89 € Näistä kuitti hukassa mutta suunnillee...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...

WFPB - Lanttu-perunavuoka - Härkäpapurouhe

Tämän nimi saa nyt olla lanttu-perunavuoka, vaikka sisältääkin myös porkkanaa ja härkäpapua, vettä ja mausteita. Porkkanat, lantut ja härkäpapurouhe esikeitetään kattilassa, maustetaan, laitetaan vuokaan perunoiden kanssa ja vettä tarpeen mukaan. Härkäpapurouheelle on käsittely ja sekin kerrotaan tässä postauksessa. Eli ne huuhdotaan pari kertaa ensin. Tilalle käy myös muut, tölkkipavut tai soijarouhe, linssit, en juuri nyt testannut mutta eiköhän. Pari lanttua, joista kunnon viipale lähti myös raasteeksi tai salaatiksi. Ei tarvitse sitten ruuan kanssa stressata erikseen salaattia. Porkkanaraastekin on kiva, ja perunaakin voi jonkin verran popsia raakana, jos ei mitään vatsaoireita ole siitä tullut. Ruokajuomaksi sopi puolukkatuoremehu, eli blenderiin puolukoita ja vettä. Sokeria ripaus, jos käyttää. Lanttu-perunavuoka Lanttua Porkkanaa Perunaa n. 2-3 dl härkäpapurouhetta Vettä Mausteet: 1-2 tl persiljaa, tai rkl 1/2 tl oreganoa 1/2-1 tl mustapippuria, maun mukaan 1/4 tl maustepippurij...

Luukku 12 - Ohra - WFPB

Luukku 12 ja ohra.  Tässä postauksessa ensin ohrapuuro kokonaisista jyvistä, sitten muitakin ohralaatuja, ja ohrapuurot jauhoista ja hiutaleista. Lisätty 24.11.2025 ruokaohrana käyttäminen eli voit käyttää ohraa riisin tapaan. Puuro kokonaisista ohranjyvistä  Huuhtelin ohraryynit astiassa, n 2,5 dl, lisäsin kylmää vettä ja pesin ohrat, kaadoin veden pois muutaman kerran.  Ohraryynit likoamaan kylmään veteen päiväksi tai yön yli. Säilytin jääkaapissa sen aikaa. Huomioin liotusvedenkin vesimäärään, koska sitä ei tarvitse kaataa pois. Joidenkin ohjeiden mukaan liotusvesi kaadetaan pois, mutta kun en nähnyt mainintaa heti, käytin liotusveden. Keitin puuron veteen ensin n. 2,5 dl ohraryynejä n. 1,5  l vettä Keitin kattilassa ensin pelkässä vedessä jonkin aikaa, sitten laitoin haudutuspataan. Kävin välillä sekoittelemassa, ja lisäsin kiehuvaa vettä tarpeen mukaan. Kun puuro alkoi olla valmista, ja vesikin oli imeytynyt kokonaan, laitoin vielä alle puoli purkkia kauramaito...