Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset - Marraskuu 1. 45 €

Marraskuun ensimmäiset ruokaostokset. Tarkastellaan valkoista riisiä hetki.

Säästöpohdintoja myös. Keksin uuden säästöhaasteen tai ainakin ajattelutavan, miten laatia ostoslistoja. Tai en tiedä onko mikään säästömietintö varsinaisesti uutta. Tulee uutena vain, jos ei ole vielä tullut ajatelleeksi tietyltä kannalta.

Marraskuun ensimmäisellä viikolla ostokset koostuivat neljästä kategoriasta:

  1. Tärkkelys
  2. Lehtivihreät vihannekset
  3. Hedelmät ja marjat
  4. Mausteet ja muut
Muita viljoja tai tärkkelyspitoisia kuin riisi ei tarvinnut ostaa. Riisin, 12 kg, laitan osittain koirien piikkiin. Reilusti enemmän, kuin yksinasuva normaalisti tarvitsee viikossa. 

Perunoita oli valmiina. 

Rasvapitoisuuttakin tuli, pellavansiementen muodossa. Pähkinät ja siemenet voisivat olla yksi ostoskategoria, mutta laitoin nyt osastoon "Mausteet ja muut". 

Pavut, jos olisin ostanut, kuuluisivat varmaan tärkkelyksiin, tai sitten omaansa eli pavut ja linssit. 

Vihanneksista oli vieläkin juuresämpäreistä porkkanoita, sekä lanttua ja nauriita. 

Kaali on. Punajuuriakin on. Nauriita pari.

1. Tärkkelys:

= 20,23 €


Preah Vihear jasmiiniriisi 2 X 5 kg säkki 8,99 €/kpl, 1,80 €/kg

Lidlistä Golden Sun 2 kg riisi, 2,25 €, 1,13 €/kg

Tavallaan ei kokokasvisruokaa, koska kokojyväähän suositellaan.

Finelin mukaan 12 kg riisiä sisältää 41 068 kcal. Jos kalorimäärän jakaa kahdellatuhannella kalorilla (jonka ajattelen karkeasti arvioiden tarvitsevani päivässä), saa noin 20 päivää. Finelin ruokapäiväkirjassa en löytänyt kaikkia riisilajikkeita, ja valitsin puuroutuvan riisin.

Syömällä pelkkää riisiä tärkkelykseksi kaksitoista kiloa riittäisi tällä laskuopilla noin 20 päivää. 

Riisin sekaan pitäisi laittaa vihanneksia, koska raffinoidusta riisistä puuttuu olennaisia vitamiineja, sanoo myös Wikipedia.

Mielenkiintoista liittyen riisiin: 

Walter Kempner - niminen tiedemies käytti riisidieettiä sairauksien parantamiseen. 

Hänen mielestään riisissä oli kuitenkin liikaa proteiinia tarkoitukseen nähden, ja halusi potilaiden syövän pöytäsokerista osan kaloreista. Hedelmämehujakin dieetillä juotiin. Nutrition Facts.org: "Kempner Rice Diet: Whipping Us Into Shape". En sillä, että riisidieettiä alkaisin nyt kokeilemaan, mutta mielenkiintoista tietoa sinänsä.

Ostamassani kahdessatoista kilossa oli 727,2 g proteiinia, eli saisin noin 36 g päivässä. Teoriassa, jos joutuisi elämään riisillä. Vihanneksissa olisi toki myös.

Nyt ei keittoaikaa tai pohjaan palamista tarvitse murehtia, kun on riisinkeitin. Keittoajan takia ostin ennen riisihiutaleita koirien vatsatauteja varten. 

Halvemmaksi tulee tämä tavallinen riisi. Riisihiutaleet toimivat silti jouluisen riisipuuron tekoon.


2. Lehtivihreät vihannekset:


= 5,04 €

  • Jääsalaatti 0,89 € tarjous Minimanissa
  • Lehtikaali 2,39 € Prismasta
  • Kiinankaali 1,76 € 504 g, 3,49 €/kg, Lidlistä

Kaikki eri kaupoista. Mitä lie seikkailuja on tullut tehtyä.

Jääsalaatti nahistuu, se alkuviikosta leipien rakenteluun.

Lehtikaalia pitkin viikkoa.

Hyvin säilyvä kiinankaali loppuviikkoa varten. 


3. Hedelmät ja marjat


= 2,69 €

Royal Gala omenat ovat yleensä yli 2 €/kg.

Nyt olikin 1,5 kg pussi Prismasta, Italialaisia, 1,79 €/kg. 

Vahingossa löysin. Hyvä välillä vaellella, ja tutkailla hyllyjen reunoja. 

Porkkanoissakin se halvimman kilohinnan 2 kg säkki on usein aivan jossain reunassa, ja parhaiten esillä on 500 g ja 1 kg pusseja. Viimeksi tosin, heti kun pääsin ajattelemasta, oli nostettu Prismassa ne edulliset porkkanat eteen.





=1,99 €

Puolukat 1,99 € Minimanista, 10 €/kg.


4. Mausteet ja muut:



= 4,84 €

Pellavansiemeniä ja rouhetta. Tätähän suositellaan rasvahappojen, kuitujen ja vaikka minkä saantiin.

Ja jos ei syö vaikka pähkinöitä. 


  • Kokonaisia, 1,89 €/500g 
  • valmiiksi rouhittuja 2,95 /300 g. 
Prismassa olisi tuo rouhe ollut halvempaa.

Siementen kilohintoja harvoin tutkin, kun pussi riittää pitkään. Varmaan pitäisi tutkia.

Kokonaisista kokeilen rouhia itse. Jos ei syö rouhittuna, ei rasvoja saa. Makutesti ei onnistu, rouhin kahvimyllyllä. 


=  9, 89 €

  • Inkivääri, 0,61 €. 0,09 kg. 6,79 €/kg
Voi pakastaa. Kerrankin muistin ostaa. Olisi ollut halvempaa Prismassa kuin Minimanissa, mutta pääasia että sain ostettua.
  • Meira Ketsuppi 1,2kg, 3,19/plo, 2,66 €/kg, Prismasta. 
Kallistunut. Viimeksi oli alle 3 €/pullo.

  • Poppamies Caribbean Hot Sauce, Minimanista, 5,05 €/pullo. 

Tässä ei ollut ainakaan öljyä. Eikä sipulia. Sipuli on hyvä kasvi, mutten sitä halua. Suolaa 0,6 g / 100 g 

Ainesosat Poppamiehen sivulla.

Voin suositella. Maukas kastike. Pienikin pisara tuo tropiikin mieleen, ja lautanen muuttuu satujen merirosvoalukseksi.  Tulisuuteen tottuu pikkuhiljaa. Joskus jouduin ihan laimentamaan vaikka tulisuusaste oli 5/10, nyt menee hyvin.

Siinä olivat ostokset, yhteensä n. 44,68 €.

Säästömietinnöt ja säästöhaasteet:

Nyt meni 45 euroa, mutta eri summia miettiessä 35 voisi myös olla varteenotettava viikkobudjetti. Budjettihan on yksilökohtainen asia, mutta esimerkkibudjettina siis, ja ideointia varten. Säästöhaaste laittaa keksimään myös ruokia tietyilla summilla.

Jos ruokakulut olisivat 35 € viikossa, se tarkoittaisi viittä euroa päivässä. Vitosen päiviä olen tehnyt välillä blogissa, ja ruokaohjeiden yhteydessä miettinyt saako jonkin ruokalajin vitosella.


Kokokasvisruokavalion vitosen ostoslistoissa olen kokenut haasteellisena aina mahduttaa riittävät määrät tuoretta vihannesta vitoseen. Ei siksi, etteivätkö vihannekset pieneen budjettiin mahtuisi ollenkaan. Enemmänkin koska kertaostoksena vitonen on vaikea summa.

Siinä pitäisi jonain päivänä hakea pelkkä vihannes, vaikkapa puolentoista kilon kaali, ja toisena päivänä tärkkelykset. 

Siksi mietin, että seitsemän euron ostoslistakokeilut olisivat kivoja. Eli kun kävisi viisi kertaa viikossa kaupassa hakemassa 7 eurolla ruokaa, siitä tulisi vähemmän kävelyä, ja enemmän ostoksia kerralla. Seitsemään euroon mahtuu sekä pääruoka-aineksia, että vihanneksia.

Mitäpä jos ei tarvitsisikaan käydä viittä kertaa? Sitä en tiedä. Jospa ruoka riittää.

Tai kolme kympin päivää, ja yksi vitosen päivä.

Viisi seitsemän euron päivää olisi yhteensä 35 euroa. Eikä niitä oikeasti olisi pakko ostaa eri kauppareissuilla. Jaottelin nyt vain näin, koska jos miettii että kävelisi ja ostaisi 35 eurolla kerralla, tulisi painava ostoskassi.

14 euron kauppareissu olisi varmaan ihan tehtävissä. 


Koneellani on paljon kuvia tallessa ja kaapissa kotivaraa, joten minun ei olisi pakko oikeasti käydä kaikkea ostamassa. Vastuullista kait olisi syödä mitä kaapeissa on, ja ostaa vasta kun tarvitsee.

Viiden seitsemän euron ostoskerran jälkeen riittäisi ruokaa, koska kauppareissultahan tulee aina vähintään kilon pussit jauhoja ja hiutaleitakin. Niitä ei voi ostaa lusikalla pussiin ja punnita.

Jos saan säästöhaasteet aloitettua tässä kohta, katson hinnat lähikaupoista, koska helppohan markettihinnoilla on säästöt rakennella. Marketeista saa irtotavaraa paremmin, ja voi säätää summaa kohdilleen. Haasteellisempaa lienee, kun pitää kävellen hakea kaikki ruuat lähikaupasta. 

Katsotaan saanko tehtyä mitään kiinnostavaa, ja pystyykö vetämään budjettia vielä alemmas. Tai sitten lähteä välillä eri suuntaan, ja tehdä satasen viikko kerralla.

Ruokaideoita pitää kehitellä myös, on muutamat linssi-ideat hyllyllä odottamassa. 

Kiitos kun luit, ja katsotaan taas.

Koottuja WFPB- leipomuksia ja isänpäiväideoita: Isänpäivä - Juhlapäivän tarjoilut, kootut leivonnaiset blogista

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 105 € - Elokuu 3 ja 4 - 155 €/kk

 Elokuu pakettiin, loput ruokaostokset esiteltynä: = 8,99 € Sitruuna, 3,58 €/kg ,  500 g = 1,79 €/pussi Banaani reilun kaupan 1,432 kg x 1,59 €/kg = 2,28 € Luomu sitruuna 5,69 €/kg x 0,262 kg = 1,49 € Ruukkupersilja, unohtui kuvasta, 1,25 € Ananaspalat mehusta, unohtui kuvasta, 0,79 €/purkki Tofu Teriyiaki 1,39 € Tavallaan ensin hurjistuin, että taasenko meni yli 135 euroa ruokaan kuussa, mutta tuli ostettua myös marjoja, sekä laatikot papuja ja tomaattia, sekä kympillä ihan pelkkiä herkkuja. Eli paljon on siihen rahaan saanutkin, vaikka koko ajan tuntuu että kaikki kallistuu. Loppujen lopuksi tästä tuli ihan hyvä kuukausi.  26,44 € Suomalaisia marjoja: Mustikka 2 x 500g = 9,9 €/kg Mustikka 1kg = 8,99 € Puolukka 7,25 €/kg,  2 x 1,45 /200 g = 2,90€ Mustaherukka 7,75 €/kg,  1,55 €/200g x 3 = 4,65 € Marjat ja kaksia eri mustikoita. Huomasin toiset hieman edullisemmat mustikat lisäksi, kun olin jo laittanut koriin toisia. Olin että laitetaanpa mustikoita toisellekin...

WFPB - Ruokaostokset 50 €, Elokuu 1 ja 2

Elokuun ruokaostoksia, viikot 1-16.8. 2026 Piti käydä vain Minimanissa ja Lidlissä, mutta erinäisistä käytännön syistä päädyin Prismaan sekä Lidliin, ja päätin ostaa isoimmat ruokaostokset kerralla, ettei tarvitse asiaan saman tien palata. Poikkesin myös K-Supermarketissa, ja Minimanissa. Ainiin, ja Salesta taisin hakea kurkun ja tofun. Olen ilmeisesti käynyt kaikissa mahdollisissa kaupoissa, vaikka yritin pitää asiat yksinkertaisina. Yksinkertaiselta tämä elämä on tuntunut kyllä, eli ei sen puoleen.  Tässä Lidlistä.  Lidlin hedelmiä ja vihanneksia. Kaikki alle 1,5 €/kilo. Oatly luomu kauramaito 1,99 €/purkki, Prismasta = 5,97 € Juon kahvin yleensä mustana. Jos se ehtii jäähtyä, niin paras laittaa kauramaitoa ja sokeria. Luomu Oatly on siitä mielestäni ihmeellistä, että maistan jotenkin kerman ja rasvan.  Voi olla makuharha, koska siinähän ei ole lisättyä öljyä.  Kahvi jos on keitetty suodatinpussin läpi, siitäkin pitäisi olla ylimääräiset rasvat poistuneet. Nykyään ...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

WFPB - Ruokaostokset 70 € - Maaliskuu 4, 207 €/kk

 (Muokattu , Setämieskastikkeita ei saa enää. ) Loput maaliskuun ruokaostokset. Yhteensä maaliskuussa parisataa euroa, joka on siis yli tavoitteen. Eipä hätää mitään, sillä tässä kuussa tuli myös jatkon kannalta isoja säästöjä. Kuten marmeladit, taatelia pitkäksi aikaa, sekä luomu rusinoitakin pitkälle kevääseen. Ja sen verran tehokkaat ovat ostokset, että ei ole vieläkään kiire kauppaan vaikka on jo huhtikuu alkanut. Syyhyttää toki lähteä katselemaan paljonko pakastevihannekset maksavat, ja keksisikö jotain inspiraatiota huhtikuulle. Vielä on pakkasessa marjoja, euron banaaneita, ja jopa perunaa voi käyttää C-vitamiininlähteenä nyt kun olen oppinut sitäkin syömään myös raakana. Kuiva-aineet eivät ole loppumassa, voi tehdä leipää, keittää puuroja, keittää spagettia, on tomaattisäilykkeitä, ananaskakkukin on vielä tekemättä. Pakkasessa on vaikka mitä. Eli pärjäisin vaikka viikonlopun yli vielä komeasti.    =10.02 € Tumma makaroni 1,85 €/kg x 1,6 kg = 2,96 e Punaiset linssi...

WFPB - Ruokaostokset 7 € - Lokakuu 4 - 80 €/kk

Ruokaostospostauksen aika.  Katsotaan mitä tuli. Vältin ostelua ja kaupassakäyntiä, että saisin lokakuun ruokakulut alas.  Kaupassa kävelin vaikka minkä herkullisen ohitse. Haksahdin silti kalliiseen pikaruokaan, josta kuvat alempana. Tumma makaroni 1, 13€/ kg 400g,0,45  € X 2 = 0,90 € Omena Suomi 0,386 kg x 2,49  €/kg = 0,96 € Satsuma 0,99 €/kg x 0,564 kg = 0,56 € Ruukkupersilja 1,07 € Ruustinnan salaatti 1,79 € Piti laittaa koti mahdollisimman edustavaan ja sievään kuntoon hetkellisesti, ja siksi laitoin näitä ruukkuihin pöydille. Ostin tulilatvankin. Se maksoi vain alle 3 euroa Lidlissä, näillä pystyi täydentämään sisustusta vielä sitäkin halvemmalla. Salaattipurkin viereen mandariini- ja omena-asetelma. Edullista sisustamista hyötykasveilla. = 1,69  € Kauramaito Prismasta. Varsinaiset ruokaostokset tekivät n. 7  € , huvituksiin 7,90 € eli Picnicissä nautittu patonkisämpylä. En laske ruokakuluihin, mutta pitää tilittää jotta en ensin kerro vain koko...

WFPB - Viikon ruokaostokset - Kesäkuu 1. - 30 € - Muutto

Ostoksilla jatketaan.  Aivan eri meininki oli tämän kertainen muutto. Vuoden 2018 muuttoeväät olivat paljon eläinproteiinipainotteisemmat. Nytkin oli hieman vilunkipeliä ilmassa, vegaaninen suklaa, mutta se oli sellainen valinta. 2018 en ollut sen enempää ruoka-asioita miettinytkään, veuhtasin menemään vain. Uskaltaisiko laittaa kuvan niistä loppuun? *Ei herkille.* Vanhan asunnon siivouseväät siis tässä. 5.72 € Jouduin kaupassa kipaisemaan, koska eväsleipien kanssa sattui sekaannus. Kaupassa kipaiseminen oli yllättävän vaikeaa, koska tekemistä oli niin paljon. Piti ottaa pellillisestä sämpylöitä loput mukaan, ja jättää kaksi kotiin. Tulikin kaksi mukaan, ja loput jäi pois. Kaurahiutaletta, kikherneitä, banaaneja.  Muuttajan vinkit: mieti kylmiä eväitä esim kaura-ateria, tölkkipavut ruokatermari? leipaise illalla tai aamulla tuoreet sämpylät, peltileipätyyliin ilman kohotusta*, (*ilman kohotusta? Korjaus: Ilman vaivaamista.) tosi ihana jos ei tarvitse vanhaa jänkkileipää järsiä...

WFPB - Lanttu-perunakeitto - Paljon lanttua ja herneet

Miten saa lanttua kulumaan, jos ei ole tekemässä lanttulaatikkoa? Mieluiten resepti johon menee kunnollinen määrä kerrankin, eikä vain pientä palasta. Entä mihin voisi käyttää Split Peas - nimistä hernetuotetta, eli halkaistuja, kuivattuja herneitä? Jos ei keitä hernekeittoa. Ostin kerran Lidlistä ja olen siitä asti ihmetellyt, mitä niillä tekee. Eivät ole silti pakollisia tässä keitossa. Kiva keitto tai muhennos syntyy kun on tasapaino nesteen, vihannesten, perunoiden ja palkokasvien välillä.  Keittoajaltaan tämä keitto ei ole kaikista nopein, mutta jonkin verran pystyy vaikuttamaan raaka-aineiden valinnalla: Halkaistujen herneiden keittoaika on jopa 40 minuuttia. Nopeuttaaksesi prosessia voit niiden sijasta käyttää vihreitä tai punaisia linssejä, tai laittaa vain tölkistä kypsiä papuja. Valmista hernekeittoa voi myös laittaa sekaan.  Lantut saavat kiehua porkkanoiden kera ensin n. 10-15 minuuttia, jopa 20 minuuttia ennen, kuin lisätään perunat. Etteivät lantun palat jää raa-...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

WFPB - Ruokaostokset 12 € - Tammikuu 3, 126 €/kk

Tässä loput tammikuun 2025 ruokaostokset. Hintapohdintaa ja laskelmia perunasta ja kauramaidosta, mitä ne tulisivat maksamaan vuodessa ja paljonko niitä voisi mennä. Pakolliset vitamiinit ja lisäravinteet piti hankkia, niistäkin kuva. Ruokasuunnitelmaluonnos mitä lopuista voisi tulla, mitä on jäljellä tammikuussa. = 5,27 € Yleisperuna 2 kg, 0,90 €/kg = 1,79 € Jauhoinen peruna 2 kg 0,90 €/kg = 1,79 € = perunat yhteensä 3,58 € Porkkana 2 kg 0,85 €/kg = 1,69 € Perunat olisivat Salessa maksaneet reilusti yli 2 euroa säkki, kilohinta varmaan jopa 1,25 euroa. En muista, enkä ottanut kuvaa kun kävin, mutta jossain Salessa maksoi verkkokaupan mukaan jopa 1,23 €/kg. Eli kaksi kahden kilon säkkiä olisi tullut lähikaupassa maksamaan 4,90 €.  Säästin 4,90 - 3,58 €  = 1,32 € ostamalla Prismasta perunat. Jos käyttäisi vaikka 6 kiloa perunaa viikossa, se olisi vuodessa 312 kiloa. 0,9 kilohinnalla 280,8 € Jos peruna maksaa 1,25 euroa kilo, 6 kg perunaa viikossa vuoden on 390 ...