Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 48 € - Elokuu 5 - 156 €/kk

Loput elokuun ruokaostokset, 48 €. Kuudella eurolla meni yli tavoitebudjetin, eli yhteensä elokuussa  meni 156 euroa. Jos laskin oikein. 

Tavoite oli alle 150 €, mutta ylittyminen ei sikäli haittaa, kun osa ostoksista riittää ensikuun puolelle. Hain pastaa ja hiutaleita ihan kunnon kassillisen.

Tärkkelyspitoisten kategoria:

  • 8 kg perunoita
  • 1 kg riisiä
  • 1 kg jauhoja
  • 4,2 kg kaurahiutaleita
Valmiinahan oli niitä 1€/kg ostoksia tärkkelyspitoisia, niin ei tarvinnut kauheasti. Ihmeen vähän perunoita silti, ellen laskenut väärin.

Tarkastelin menekkiä ja totesin, että voin käydä ostamassa tärkkelyspitoisia pastaa, riisiä ja muuta vaikka muutamia paketteja syyskuuta varten jo nyt.

= 6,26 €

  • Kesäperuna kilo 0,89 € 
  • 2kg perunapussi jauhoinen 1,79 € kpl X 3 = 5,37 €
7 kiloa perunaa heti alkuviikosta.


= 8,32 

  • Pikakaurahiutale 0,49 €
  • Luomu kaurahiutale 1,29 €
  • Riisi 2 kg = 1,75 €
  • Spagetti 0,79 €
  • Riisi 0,95 €/kg x 2 = 1,90 €
  • Spagetti täysjyvä 2 X 500g = 2,1 €/kg
Yli 7 kiloa tärkkelyspitoisia lisää, kun eivät nämä kaapissa vanhene. Varmaan haen toisen samanlaisen satsin perään. 

Hintojen muuttuessa jatkuvasti, kaikessa valmiiksi ostelussa on se riski, että kohta olisi saanut halvemmalla. Tai toisinpäin, eli kohta saa maksaa samoista enemmän.

Ne mitkä muutenkin maksavat alle euron kilolta, eivät  varmaan halvemmaksi muutu. Täysjyväpasta vain oli näistä yli 2 €/kg.



  • Punaiset linssit 500 g 1,99 €
Alle 4 euroa/kg.


=3,01 €
  • Kurkku 0,290 kg X 1,59 € = 0,43 €
  • Porkkana 0,99 €/kg
  • Kukkakaali 0,800 kg x 1,99 € =1,59 €



= 2,48 €
Hävikkiä 1€/kg:

  • sienet
  • 3 persiljaa, alle 10 snt/kpl
  • paprikaa
Hups: Ei nämä pelkät ruukkuyrtit ja muut niin paljoa maksaneet, taisin vaan unohtaa kuvata yhden ison banaanipussin, hävikkiä.


Tomaattimurskat 12 X 0,37 € = 4,44 €

0,93 €/kg.

Tomaattimurska ei ole ihan se lemppari kaikkeen ruoanlaittoon, mutta jos alle vitosella saa tämän lavan, niin eipä se huono silti ole. Seuraavaksi haen varmaan paseerattua. 

Ennen vältin näitä kun en halunnut metallitölkkiä, mutta on tuossa metallinkeräys lähellä.

Laittamalla rahaa vitosen enemmän, olisin saanut Xtra luomua tilalle. Se ei ollut kuin 0,76 e/purkki, ja 1,90 €/kg.

Ajattelin kuitenkin mutulogiikalla, että perinteisestihän ostossuunnitelman muuttaminen kaupassa on varmin tie taloudelliseen turmioon joten valitsin tavallista. 



= 5,11 €
  • Luomu omena 2,79 €
  • Banaani 1,946 €x 1,19 € = 2,32



= 1,75 €
  • Kukkakaali 0,99 €/kg 0,66 €
  • Sitruunat 1,09 €
Hain lisää kukkakaalia, alle euron kilo. Sitruunapussi Lidlistä.
Totesin, että sitruuna on ainut mitä keksin höyrytetyn kukkakaalin päälle, kun en löydä haluamaani balsamietikkamerkkiä kaupoista nyt. 

Sitruunasta ja linsseistä voi tehdä kastikkeen. Sitruunakin riittää. Ehkä sinappi.

= 0,66 €

Lisää kurkkua 0,99 €/kg



= 9,44 €
  • Mustikka 8,59 €/kg
  • Puolukka 0,85 €
Mustikkaa. Sain muutaman pussin itsekerättyjä lahjaksi, mutta hain silti kilon Lidlistä. 

Tämä marjavuodenaika oli sellaista, että kun lähden koiralenkille metsään niin mietin niitä mustikoita. Paras ostaa kunnon määrä, niin ei tule mietittyä turhaan.




= 4,63 €

  • Kurkuma 2,65 €
  • Jauhelihamauste 0,70 €
  • Grillausmauste 0,69 €
  • Juustokumina 0,59 €
Mitä ruuista tuli:


Hävikistä ostamani suippopaprikat eivät olleet paljoa minkään makuisia raakana. Paloittelin heti, ja pakastin. Niistä tulee johonkin ruokaan silti varmaan makua tulevaisuudessa. Vaikkapa papukastikkeeseen. 


Herkkuja pöytään. Tässä kokosin kyllä puuroa, ja tuli niin paljon hedelmää ettei puurolle ollut oikein tilaa.

Mustikat voivat olla sotkuisia. Leivontataateli on hyvä pikaherkku makeannälkään näissä hedelmäasetelmissa, samoin rusinat. 


Puuronkeittoon on hyvä vinkki, että kokokasvisruokavaliolla mieluummin liikaa, kuin liian vähän. Puurostahan aina sanotaan, ettei se pidä nälkää, mutta riippuu miten laittaa. Aamiaiseksi olen nyt keitellyt kattilassa, lisäämällä kiehuvaan veteen n. 2-3 dl kaurahiutaleita. 

Parissa erässä voi jaksaa kaikki, tai sitten yllättää vatsan syömällä nopeaa, ettei ehdi huomata täyttymistä. 

1-2 rkl pellavansiemenrouhetta. Kanelia, ripaus suolaa jos käyttää, ehkä sokeriakin.



Kukkakaali on nopea höyryttää vihannekseksi: Vähän vettä, kansi päällä.

Sitruunanmehulla maku raikastuu. Tässä aika isoja kukintoja.


Uusinta kastikereseptiä oli kiva jatkojalostaa paistinpannulla. Tuli taas hyvää ruokaa, sitten lopulta.

Mustikoita olen jauhanut jäisinä miniblenerissä vesitilkan kanssa. Ihan eri mehu ruokajuomaksi, kuin mitä tulee mustaviinimarjoista. Mustaherukkakin on hyvää, mutta tämä on niin hyvää, että käväisee monesti tehdessä jo pieni itkun tapainen kurkussa, odotuksesta että milloin saan juoda tämän? Aivan loistokeino saada marjoja menemään vaikka yli 1-3 dl päivässä. Ilman mitään kokkaamista tai asettelua.

Kiitos kun luit, toivottavasti sait ideoita kasvisten ostoon ja syöntiin.
Palaamme jälleen.


48 € Elokuu 5. yht. 156 €

Kommentit

  1. Ihmettelen kukkakaalin hinnoittelua, kun nyt on puhuttu, että kukkakaalista on ylitarjontaa. Se näkyikin maanantaina Prismassa, jossa hinta oli 0,99 €/kg. Viikon varrella löysin sitten pari kivaa reseptiä ja menin tänään toiseen Prismaan. Sen verran harmitti, että jätin ostamatta, kun siellä hinta oli 2,99 €. Että se siitä ylitarjonnasta.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Oho. Katsoin äsken mitä se täällä maksaa, oli myös noussut tuohon 2,99 €/kg Prismassa.
      Olikohan eilen vai toissapäivänä, Taisi olla eilen, oli Lidlissä edelleen hinta 0,99, mutta kukkakaalilaari sillä hetkellä tyhjä.
      Tosiaan jos jokin on ensin tosi halpaa, niin harmittaa että se riippuu suunnilleen päivästä ja tuurista mikä on hinta, sitten kun vaivalla ja ajatuksella lähtee hakemaan. Tarjouksissa ja hinnoissa ylipäätään ärsyttävää on se, että pitää ehtiä muka hakea sekunnissa ne tuotteet, tai maksaa "sakot" korkeamman hinnan muodossa. Samoin kun muualla oli euron kilo, niin lähikaupassa saattoi välkkyä vaikka yli pari euroa kilo. Kävisi järkeen olla palkitsevampaa ostaa paljon lähikaupasta, tukee kauppojen moninaisuutta ja erikoisempaakin sijaintia. Sama tuote eri hinnalla eri paikoissa muutaman kilsan välein luo vähän omituisen fiiliksen.

      Poista

Lähetä kommentti

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB- Ruokaostokset 35 € - Joulukuu 4 - 143 €/kk

Tässä ovat viimeiset ruokaostokset ennen vuoden vaihtumista. Ostosten jälkeen uudenvuoden selostus ruokakuluissa säästämistavoista, ruokavalion koostamisesta, pähkinäräntti ja muutama kuva. Myös ruokasuunnitelma. Kaksi kauppareissua: Jouluaattona kävin Lidlissä. Ilman kauppalappua. Hedelmiä ja perunaa lähinnä. Valtava lanttu.  Toinen kauppareissu oli 29.12. Olin jonnekin lähdössä mutta auto ei lähtenyt käyntiin, akku laturiin ja lähdin jalkaisin lähikauppoihin. K ja S. Kestokassi ja muovipussi. Lidlistä ekan kauppareissun perunat 2 kg, 0,59 €/kg = 1,18 € Lanttu 0,990 kg x 0,49 €/kg = 0,49 € Lidlissä olivat lanttu ja porkkana alennuksessa.  2 kg porkkanoita 0,4 €/kg =  0,79 € 10,21 € Banaani reilun kaupan 0,824 kg x 1,79 €/kg = 1,47 € Persimon 1,374 kg x 2,16 €/kg = 2,97 € Kartanon salaatti 1,69  Luomu klementiini 2,98 €/kg 500g = 1,49 € Luomu appelsiini 1kg 2,59 € Kartanon salaatti ei ollut yhtä sievää joulukukkana purkissa, kuin Ruustinnan salaatti.  Ihan hyvä ...

WFPB - Ruokaostokset 40 €- Joulukuu 3

Joulunajan ruokaostosraportti: Kaksi kauppareissua, ensimmäinen 14.12 eli viime viikon lauantai, toinen kauppareissu 20.12. eli viime perjantai. Tästä tuli pitempi raportti, paljon kuvia ja ruokaideoitakin. Se joka viihtyy, saa hyvät rasvattomat leipomusvinkit, ruokavinkkejä, koiran joululahjavinkin ja viimein maisemakuvan. Arvoin lähikauppojen välillä mutta kun tuli muutakin asiaa liikkeelle, päädyin Prisman kannalle. Perjantaina oli melkoinen meininki liikenteessä ja huono keli veivata kaupasta kauppaan, siksi Lidlissä jäi käymättä tällä kertaa. Mukaan otin ison kestokassin ja muovikassin. Päätin että sieltä tulee vain mitä niihin mahtuu. Lähdin ilman kauppalappua, muistin vain että perunaa ja porkkanaa pitää olla. Nauriita. Kauramaito. Hedelmiä. Kaupassa oli perjantaina varsinkin paljon porukkaa, ja yritin loikkia mahdollisimman nopeaa kauppareissun. Auto sammui mennessä kerran risteykseen vahingossa, ja joku nojasi tööttiin takanani heti vihaisena. Siitä jo tuli sellainen olo, että...

WFPB - Lanttu-perunavuoka - Härkäpapurouhe

Tämän nimi saa nyt olla lanttu-perunavuoka, vaikka sisältääkin myös porkkanaa ja härkäpapua, vettä ja mausteita. Porkkanat, lantut ja härkäpapurouhe esikeitetään kattilassa, maustetaan, laitetaan vuokaan perunoiden kanssa ja vettä tarpeen mukaan. Härkäpapurouheelle on käsittely ja sekin kerrotaan tässä postauksessa. Eli ne huuhdotaan pari kertaa ensin. Tilalle käy myös muut, tölkkipavut tai soijarouhe, linssit, en juuri nyt testannut mutta eiköhän. Pari lanttua, joista kunnon viipale lähti myös raasteeksi tai salaatiksi. Ei tarvitse sitten ruuan kanssa stressata erikseen salaattia. Porkkanaraastekin on kiva, ja perunaakin voi jonkin verran popsia raakana, jos ei mitään vatsaoireita ole siitä tullut. Ruokajuomaksi sopi puolukkatuoremehu, eli blenderiin puolukoita ja vettä. Sokeria ripaus, jos käyttää. Lanttu-perunavuoka Lanttua Porkkanaa Perunaa n. 2-3 dl härkäpapurouhetta Vettä Mausteet: 1-2 tl persiljaa, tai rkl 1/2 tl oreganoa 1/2-1 tl mustapippuria, maun mukaan 1/4 tl maustepippurij...

WFPB - Lanttuperunasose - Keitto

Tämän lanttuperunasosekeiton tein valmiista lanttusoseesta. Itse keittämällä pitää kuoria ja paloitella lantut, ja keittää niitä kunnes ne ovat aivan kypsiä. Sitten soseuttaa. Muusata ehkä ilman vettä ensin, ja lisätä vettä takaisin. Kaupan valmiit soseet ovat se valmistuote mihin turvaudun, vaikka yleensä teenkin mielelläni alusta asti monet ruuat.  Maksavat noin 4 euroa kilo yleensä, ja joulun mentyä tarjouksesta usein puoleen hintaan tai jopa eurolla. Tänään 2.12.2023 S-kaupassa oli 3,49 €/kg. Ks. myös  rieskat , jotka voi tehdä ylijääneestä lanttusoseesta tai lanttulaatikosta. Lanttulaatikko uunissa löytyy täältä . Lanttuperunasose: Kaadoin lanttusoseet kattilaan. Lisäsin vettä sen verran, että sose notkistui helpoksi sekoittaa. Ellei vettä lisää, sose alkaa kiehuessaan räiskyä ja pulputtaa. On hyvä olla haihtumisvaraakin. Loraus siirappia ja ripaus mustapippuria. Annoin lanttusoseen kiehua miedolla lämmöllä. Sekoitin välillä. En ottanut mitään tarkkaa kellonaikaa ylös. V...

WFPB - Ruokaostokset 62 €- Tammikuu 1

Tammikuun ensimmäisen viikon ruokaostokset.  Kaksi reissua samana päivänä viikko sitten, ensin kauppareissu, ja sitten piti jossain muualla käydä ja kävin ohi kulkiessa vielä jotain haalimassa Lidlistä mukaan. Siksi on taas kahdet kaupat käytynä. Ostelin vähän ulkomuistista mitä sattuu, vaikka kotona olisi jo valmiina. Varauduin siihen, ettei kiinnosta käydä kaupassa välttämättä ollenkaan pariin viikkoon. Toisekseen halusin ottaa realistisen kattauksen vuoden vaihteen aloitukseksi, ja nähdä paljonko sellainen maksaa, eli markettihintainen ostoskori vakiotuotteita. Tärkkelyspitoisia pariksi viikoksi, palkokasviosastoa, marjoja kilo, ja mausteita ym. ketsupit ja sinapit.  = 6,23 € Perunapussi Prismasta jauhoinen 2kg, 0,9 e/kg   = 1,79 € Perunapussi Lidlistä yleisperuna 2kg 0,85 €/kg=  1,69 € Bataatit Lidlistä tarjouksessa 1,536 €/kg x 1,79 €/kg = 2,75 € 5,536 kg tärkkelyspitoisia juurikasveja. = 10,67 € Kotimaista kaurahiutale 1 kg 0,98 €/kg Xtra Pikakaurahiutale...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

WFPB - Ruokaostokset 68 € - Joulukuu 1 ja 2

Kahden viikon ruokaostokset still-kuvina. Lisäksi joutuu taas ilmoittamaan murheuutisen, menetin ystävän ja koirista sitten lopussa kuva. Ei ole kivaa, mutta pysyn tolpillani koska koira eli pitkän, hyvän elämän. Saa taas olla enemmän kiitollinen, kuin mitään muuta. = 6,47 € 2kg Tyrnävän Yleisperuna 0,90 €/kg = 1,79 € 2kg Tyrnävän Jauhoinen peruna 0,90 €/kg = 1,79 € Puikulaperuna 1 kg = 0,99 € Xtra Parboiled pitkäjyväinen riisi 2 kg = 1,90 € Lisää perunaa Pirkka 0,99 € /2kg, eli n.50 senttiä kilo. 9 kiloa tärkkelyspitoisia ruokia, jotka tekevät Finelin mukaan 12596 kcal. Jos nämä olisivat pelkästään mitä kaapista löytyy, eivät riittäisi kahdeksi viikoksi, mutta koska on puurohiutaleita ja jauhoja niin tietenkin riittää ruoka hyvin.  Riisiä ei nyt ilmastosyistä suositella, mutta sitähän en kaupassa oikeastaan muistanut ajatella.  Ainiin, eikä edes kokokasvisruokavaliolla suosita valkoista riisiä, meinasin kokonaan senkin unohtaa taas. Tässä vielä mitä Fineli sanoi näistä. On k...

WFPB - Perunalaatikko - Ruskeat pavut

Ainekset: Perunoita Ruskeita papuja, kypsiä Vettä Mausteet: Maustepippuri, n. 1/2 - 1 rkl Mustapippuri, 1/2 - 1 tl Persilja, 1 rkl Tilli, 1 tl Työvaiheet: Puhdista perunat, kuori tarvittaessa. Viipaloi perunat. Laita perunat ja pavut vuokaan. Mausta. Kaada vettä päälle. Paista ilman kantta, 200-asteisessa uunissa keskitasolla, kunnes valmista. Noin 40 min - 1 h.  Kuvia työvaiheista Nämä perunat olivat Gala- lajiketta. Kokeilin myös jauhoisista Afra- perunoista. Molemmista tuli hyvä perunalaatikko. Muovisessa pussissa myytäviä perunoita kannattaa haistaa ensin. Jos niissä on homeen haju tai muu epämiellyttävä haju, ne kannattaa pestä ja kuoria tätä ruokaa varten. Jos perunat tuoksuvat neutraalille, niitä ei tarvitse kuoria ellet halua. Poista vain selkeimmät huonot kohdat.  Käytin kokonaisia maustepippureita, koska annostelu tuntui helpommalta niillä.  Kun näkee että joka puolella on pippureita, tietää ettei ruoka ainakaan jää maustamattomaksi. Maustepippuria ei tule myösk...

WFPB - Riisi ja pavut - Punainen suippokaali, vihannekset

Vanha hyvä "rice and beans" tai suomeksi riisi ja pavut, joka on helppo ja yksinkertainen ruoka. Riisin ja pavut voisi tehdä monellakin tavalla, ja eri kulttuureissa on sille omat historiansa ja perinteensä. Tämä on yksinkertaistettu ruokaidea siitä. Kun seisoin miettimässä mitä laitan ruoaksi, joku olisi voinut luulla että kehitteillä on erityisen mullistava ruokaresepti.  Saattaa olla että olikin. Tämän aikaansaaminen oli niinkin lujan aprikoinnin takana, ja halusin laittaa tämän siksi ylös ja kertoa eteenpäin. Koko ajan mietin, mitä laitan suippokaalin kantaosasta, ja mitä tulisi porkkanoista. Kun homma ei edennyt muistin viimein, että näinhän se kaali vaihtaa hiippakuntaa vartissa.  Vihannekset voi keittää, höyryttää tai vokata paistinpannulla. Tai paistaa uunissa. Nyt laitoin höyryttymään.  Puuroutuva riisi kuten jasmiiniriisi voi olla hyvä pestä ennen keittämistä, jolloin se ei vaahtoa niin paljon. Käytin riisinkeitintä, ja ne voi keittää kattilassakin. Riisit voi k...

WFPB - 800 grammaa kasviksia päivässä

Nyt on mediassa puitu uutta ravitsemussuositusta. Puoli kiloa kasviksia ei enää riitä päivässä, vaan on syötävä 800 g. Testasin, miltä se voisi näyttää. Suunnittelin että tämähän on helppoa. Kun on kokokasvisruokavaliolla, niin eihän sitä muuta syödäkään, ja näin ollen suositus saavutetaan leikiten. Kokosin astiaan hevi-tuotteita jääkaapista. Laitoin ihan puntarille, taarasin ja katsoin että tuleeko 800 g. Sitten tietysti piti syödäkin. No, ei se ihan niin helppoa ollutkaan saada syötyä säntillisesti saman päivän aikana kaikki, mitä sain 800grammaan mahtumaan. Keksin aloittaa tämän testin vasta, kun olin jo aamupalat syönyt.  En siis testannut mitenkään kellon mukaan syödä näitä aamusta alkaen. Tein kuitenkin ruuaksi niin, että noin 24 h sisällä tuli syötyä tämä koko kasa, sitten lopulta. Se suositus oli 500-800g päivässä? Mennään nyt sen isomman numeron mukaan. Otin ensin ison lantun, ja luulin että tässä on suurin osa siitä kahdeksastasadasta grammasta. Ei ollutkaan, kuin vasta p...