Siirry pääsisältöön

WFPB - Elokuun ruokamenot yht. 260 € - Kotivara 75 €


Tähän postaukseen keräsin taas ostoksia, joita en olisi heti tarvinnut. Siksi näitä voi sanoa kotivaroiksi.

Tomaattisäilykkeissä yksi tai kaksi olisi riittänyt viikon kokkailuihin.

Voi niitä kotivaraostoksia aina olla pitkin matkaa. Varmaan järkevää ylläpitää kotivaraa hakemalla asioita ennen, kuin ne loppuvat. 

Ettei tarvitse tehdä mitään urakkaakaan siitä. 

Nytkään en sentään yhdellä ja samalla kauppareissulla kaikkia tuonut. 


Elokuun ostokset:

  • Elokuun ruokamenot yht. 260 € - Kotivara 75 €

Niistä yhteensä 185 € + nämä haalimiset 75 € = 260 €/elokuu.

Pidän onnistuneena tätä kuukautta, vaikka summa heilahtikin noin paljon yli 200 €. 

Katsotaan, *jääkö nyt syyskuussa sitten alemmas. (*jäi, meni 165 €)

Tässä on 12 kohtaa. Laitoin numerot, että selatessa tietää missä mennään.

Pohditaan tuotteiden kohdalla kilohintoja taas, ja mietitään myös siirtyäkö luomuun. Jauhoja on nyt, ja hiutaleita. Ja onko pähkinöitä pakko olla kotivarassa?


1. Tomaattia


=16,56 €

8,28 €/laatikko 12 kpl

1,38 €/kg.

Näitä on nyt yhteensä sitten kolme laatikkoa. 


2. Tomaattia II



= 5,98 € 

Ketsuppihyllyllä on nyt monta pulloa. 

2.49 €/kg

Muussa kokkaamisessa pärjään ilman ketsuppia laittamalla muita mausteita, mutta jos teen ranskalaiset on sitä oltava.

Olen jo silti oppinut ettei mikään ole varmaa. Ennen oli että juustoa on oltava pitsan päällä, voisilmä oltava puurossa ja kermaa on oltava kakussa.

Kaikki oli litteänä päivässä. Taakse jäivät nuoruuspäivät, kuten Juha Vainiokin kirjoitti.


3. Tomaattia III



12 tuubia 10,20 €

Tämä on aina ostoslistalla, joten sama ostaa pahvitelineineen päivineen.


4. Hiutaleet I


=6,57 €

Kaurahiutaleissa oli Lidlissä kolmen paketin ostorajoitus per asiakas.

Hain sitten Prismastakin pari kiloa. Nyt on viisi. Yksi täysi oli enää jäljellä. 

Näitäkin voi ostaa lisää, mutta olen miettinyt siirtyisikö luomuun.

Hinnan noustessa ei olisi niin pitkä matka enää ostaa saman tien kunnolla kalliimpaa.

Kotimaista Kaurahiutale maksoi Prismassa 1,35 euroa kilo tänään, verkkokaupan mukaan.

Kotimaista Luomu Kaurahiutale puolestaan maksoi 1,71 €/kg. 800 gramman paketti 1,45 €. Kilohintaero 0,36 €.

Kymmenen paketin kohdalla säästö luomuun verrattuna olisi 3,6 €. 

Sillä saa toki kolmesta viiteen kiloa perunoitakin. Asiaa voi aina miettiä.


5. Hiutaleet II

=2,39 €

Tyrnävän höyryttämättömien kaurahiutaleiden hinta oli noussut. Ennen nämä olivat Minimanissa 2,09 € muistaakseni. Vai 2,19 €. Jotain sinnepäin.

Tosi tärkeitä. Käytän banaanikekseihin. Jos yksi pussi tyhjenee, seuraava on jo oltava, tai mieluummin kaksi.


6. Maustekastike 


= 1,75 €

Chilikastike.

Tapaostos. Eiköhän tuo riisin kanssa mene. Ellen vaihda sitäkin kokojyvään.


7. Marjat



= 8,69 €

Marjoja kuuluu kotivaraan. 

Lidlistä edukkaasti. 

8. Marjat


= 6,30 €

Puolukoita 5,25 €/kg

6 X 1,05 €/200g 

9. Jauhot


= 4,65

K-Supermarketissa oli grahamjauhoja, luomuja vieläpä hintaan 1,55 €/kg.

Hinnan puolesta ei vaikuttanut ostaa ei-luomuja. 

Tavallinen puolikarkea luomukin oli kalliimpaa, eli 1,85 €.

Prismassa oli Myllärin Luomu täysjyvävehnä 1,95 €/kg. Tavallinen täysjyvävehnä oli 10-20 senttiä halvempaa. Siinä kohtaa myös Prismasta melkein sama ostaa luomua.

Jauhoja sai molemmista kaupoista vielä yleensäkin alle kahdella euroa kilolta, niin että valinnan varaakin oli.

Halvin kaikista jauhoista oli Xtra 2 kg pussi 1,19 €, tavallisia valkoisia jauhoja. 

0,60 €/kg. 

Kalleinta oli speltti vehnäjauhopuolelta, ja muut erikoisjauhot.

Ruis- ja muita jauhoja sai myös minusta ihan tavalliseen hintaan. Ruista noin eurolla kilo, ohraa alle 2 €.

Lähikaupoissa on ylitetty 2 €:n kilohinta. Salen verkkokauppaa en löydä ollenkaan, eli näen vain Prisman hinnat. 

Se, että kannattaako hakea marketista asti jos ei siellä asu, riippuu varmaan että paljonko käyttää.



10. Maidot


= 4,47 €

Cittarissa oli vielä halvempi tarjous, K-Supermarketissakin 1,49 €/l.

Nyt kannattaa hakea Oatlya siis Prismasta tai K-Superista, jos käyttää. 

Onko tämä lie koko Suomessa, vai paikallisesti jokin tarjous. 28.9. asti siinä luki.

11. Hillo


= 2,19 €

Hillo on hyvä olla aina varalla, ja kyllä laitan lättyjen päälle.

Ei kuulu kokokasvisruokavalioon, kuten ei mikään ketsuppikaan. Miten se menikään: mausteena, ei ruokana.

Jokainen ratkaisee itse kohdallaan, toivottavasti saaden tehdä informoidun päätöksen.

12. Pähkinät

= 5 €

Vitosella sai kaksi pussia pähkinäsekoituksia Lidlistä.

Laitetaan nyt kotivaraan, vaikka avasinkin jo toisen pussin. Kivoja salaatissa, joten mikäpä ettei.

Eivät ole pakkoruokaa, näiden tilalla riittäisi 1-2 rkl pellavansiemenrouhetta päivässä. Tai chian tai hampun.


Yhteensä nämä ostokset:

74,75 eli 75 euroa.

Elokuun ostokset ovat nyt kaikki laitettu. 

Syyskuun ostoksilla jatketaan.

Ne ovat jo alkaneet. Pitihän se lanttua-porkkanaa käväistä jo hakemassa. Ja perunaa tietysti.

Nähdään pian, ja hyvää loppuviikkoa! 

Kommentit

  1. Kokeilen itsekin ensi kuussa syödä mahdollisimman edullisesti, mutta terveellisesti. Luomukaurahiutaleiden kohdalla laskin, että yhden aamupuurolautasellisen hinta nousee hieman reilun sentin siirtymällä luomuun. Se ei lopulta ole iso hinta kestävyydestä ja vähemmistä torjunta-aineista!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hyvä kommentti, kiitos. Tuo on hyvä näkökulma ja laskutapa, että sentti per lautasellinen. Asiat tulee mittasuhteisiin eri tavalla, kun vähän kääntelee.

      Olen kuullut, että luomu olisi hyvän makuistakin. Tuoreessa muistissa ei ole itsellä nyt. Vaikea äkkiseltään kuvitella, että kaurahiutale voi enää paremmalta maistua, mutta uskon kyllä senkin.

      Poista

Lähetä kommentti

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Marraskuu 1 - Tunnin kauppareissu

Kauppareissu. Kokeilin tunnin sääntöä, eli olisin vaan tunnin poissa kotoa kauppareissun takia. Kokeiluni monetkaan puolet eivät ole vertailukelpoisia, koska jokaisellahan on oman pituisensa kotimatka kauppaan ja kaupasta. Siksi mittasin aikaa vain siitä alkaen kun lähdin kaupan pihasta sisälle kauppaan. Osoittautui että kotimatkakaan kestänyt kuin minuutteja, joten sama laittaa nekin siihen syssyyn. Eli noin tunti. Kävin ensin Lidlissä, mutta koska aikaa jäi niin poikkesin myös Prismassa. Lidlissä olin ihan pata jumissa, että mitä olen edes ostamassa. Yllättäen kun laitoin aikarajan, huolimatta siitä että ainahan elämässä on aikarajoja, meni heti pasmat sekaisin kaupassa. Aikaraja teki omituiseksi menon. Sama tapahtui joskus kun tein hintarajan tai viikkobudjetin, ja opettelin noudattamaan, niin yhtäkkiä hetkellisesti en osannut melkeinpä mitään. Huomasin silti, ettei siellä kaupassa ehkä ikinä mene tämän kauempaa. Kyse on vain siitä ettei tule tarkasti koskaan mitattua itse kaupparei...

WFPB - Ruokaostokset 46 € - Marraskuu 3

Kolmas viikko marraskuuta takana, nyt on ostosten aika. Viikon ruokaostokset hain enimmäkseen lähikaupasta. Lehtikaalia pari pussia Minimanista.  = 10, 83 € Keräkaali 1,49 €/kg x2,121 kg= 3,16 € Kikherne norm.2,55-50% = 1,27 € Appelsiini 1,89 €x0,556 kg = 1,05 € Omena Ida Red 0,727 kg x 1,65 €=1,20 € Banaani 1,79 €/kg x 1,207 kg = 1,99 € Kaurajuoma luomu 1,99 € Kaali oli paras vihannes, koska se oli alle 1,5 euroa kilo. Porkkanoita ei muistaakseni ollut. Olisin voinut ostaa molempia. Hedelmiä myös, valitsin alle 2 €/kilo maksavia. Olisihan siellä ollut monenlaista. Perunat olivat vähissä, tai oli jotain erilaisia pusseja ja hinta melkein puolitoista euroa kilolta. Irtoperunat olivat vihertäviä ainakin päällimmäiset, toisella kertaa perunaa. Suomalainen omena 1 kg 3,49 €/kg - 30% = 2,44 €/kg Banaani 1,49 €/kg x1,081 kg = 1,61 € Lehtiselleri 250 g = 2,49 € Porkkana 1,29 €/kg Peruna 1,09 €/kg x 2 = 2,18 € = 10 € Kävin K-Marketissa asti hakemassa assistentille tankoparsaa varalta, näyt...

WFPB - Marraskuun ruokia 1

Marraskuun teemaruuat. Viime ostoksissa teemana oli tunnin kauppareissu viikoksi. Oli marraskuun 1. Mitä ruokia?  Kolmella pääruokalajilla voi pärjätä, ideoitahan riittää muttei kaikkia ehdi viikossa tekemään.  Väliruokiakin tarvitaan välillä kuten pikku keittoja, koska pitää ajoittain päästä puolikkaista vihanneksista eroon.  Ruokaideat, osittain samoja kuin lokakuussa , myös sellerikeittoa lisää jos sattuu löytymään kotimaista varsiselleriä vielä. 1. Lanttu ja porkkana, ja peruna Jos ostosten joukossa on edullista lanttua, porkkanaa ja perunaa, on kiva tehdä lanttu-perunavuokaa . Lantut ja porkkanat siinä esikeitetään vähän aikaa, mutta sen jälkeen tämä valmistuu itsestään uunivuoassa. Syvällisen maukas vanhanaikaisen tyylinen suomalainen kotiruoka.  Reseptissä käytin härkäpapurouhetta mutta ellei sitä satu olemaan, voi laittaa linssejä ja soijarouhetta.  Toinen idea lantusta: Tänä iltana teen tämän lantusta ja perunasta. Paitsi  italiansalaatti aineksi...

WFPB - Ruokaostokset 42 € - Marraskuu 2

Tunnin kauppareissu vol 2.  ( Lisätty loppuun: Mitä hain Salesta tänään 16.11.2025) 9.11. Olin tulossa sunnuntaina kotiin päin kun kello oli jo melkein 19. Olisin kolmekin päivää vielä pärjännyt kunnes vihannekset loppuvat, mutta jos heti käy niin ei tarvitse viikolla miettiä. Isänpäiviltä tullessa koukkasin siis S-markettiin, ja laitoin kellon tunnin päästä hälyttämään. Ei ollut mitään tarkkaa tietoa, mitä olen ostamassa. Päätin siis käyttää edellisen viikon ostoskuvaa kauppalistana.  Muokkaus, ensin unohtui sellerin hinta, sitten tomaatit.  12,99 € Porkkana2kg, 0,95 €/kg =1,89 € Ruukkubasilika 2x 1,59 €= 3,12 € Kiinankaali 0,99 kg x 3,99 €/kg = 3,95 € Kurkku 0,340 kg x2,59 €/kg = 0,88 € Lanttu 2 kg x 1 €/kg = 1,05 € Kyssäkaali 0,811 kg x 2,59 €/kg = 2,10 € Selleri 8,76 €/kg, 2,19 € /250 g Tomaatit olivat menneet vahingossa kurkkuina, eli ne olivatkin 0,768 kg ..1,99 € kilohinta oli melko sama kurkun kanssa, eli tuskinpa isoa vahinkoa koitui. Tässä oli 6,25  eikä...

WFPB - Marraskuun ruokia 2

Ruokasuunnitelma laadittuna marraskuussa, toimiva myös joulukuussa. Lisätty loppuun ruokalinkki, ja tähänkin , jossa on inkivääriä käytetty. 1. Maanantai, hernekeitto Hernekeitto, vegaanisesti ja vähäsuolaisesti .  Ruokajuomana vesi, tai jäisistä marjoista Lidlin tai muun miniblenderissä tehty suodattamaton mehu. Hernekeiton kanssa sopivat keitetyt tai paistetut perunat. Hedelmä tai salaatti jälkiruuaksi.  Tiistai, makaronilaatikko Makaronilaatikkoon testasin viimeksi punaisia linssejä, hyvin toimi. Soijarouhe on hyvä, tai pavut. Makaronilaatikosta on 3 ideaa: Makaronilaatikko vegaanisesti ja vähäsuolaisesti.  mustapavuilla Makaronilaatikko 0,99 €, porkkanaraasteella Makaronilaatikko mustapavuilla, porkkanalla + italiansalaatti Keitetyt punajuuret .  Keskiviikko, kastike ja perunat, spagetti Perunat ja kastike. Kastike: Porkkanaa Punaisia kuivattuja linssejä Paseerattua tomaattia, tai tomaattimurskaa. +(ainiin, ja vettä tietysti missä keitetään ensin porkkanat ja lin...

WFPB - Ruokaostokset 40 € - Lokakuu 4 - 178 €/kk

Lokakuun loput ruokaostokset, ja viisi ruokaideaa lokakuussa. Mitkä ruuat olivat lokakuun parhaat? =16,89 € Kukkakaali 2,99 €/kg x0,699kg= 2,09 € Basilika 1,49 € Banaani 1,49 € x1,617kg  = 2,41 € Verigreippi luomu 2,69 €/kg x0,599 kg= 1,61 € Kurkku Suomi 1,69 €x 0,32kg= 0,54 € Lanttu Luomu 2,79 €/kg x0,584kg =1,63 € Punajuuri 1,09 €/kg x 0,248kg= 0,27 € Peruna 0,79 € x 2,696kg  =2,13 € Bataatti 1,99€/kg x 2,372kg = 4,72 € = 13,89 Myllykivi kaurahiutale 850 g, 1,24 €/kg= 1,05 € Tumma siirappi 2,92 €/kg, 750g = 2,19 € Myskikurpitsa kg 1,817 kg x 2,59 €/kg = 4,7 € Hokkaidokurpitsa 1,661 kg kg x2,39 €/kg = 3,96 € Luomu omena 1,99 €/kg Oatly Kauramaito Luomu 4x1,79 €/l = 7,16 € Nämä K-Marketista. Prismassa olisi ollut 10 senttiä halvempi litrahinta, mutta lähikaupaksi tämä oli jo aika hyvä diili ettei tarvitse kauempaa hakea. =2-3€ Irtoporkkana 1,09 €/kg  = 0,20 € Irtonauris 2,25 €/kg = 0,5 € Varsiselleri 7,56 €/kg=  1,89 € Näistä kuitti hukassa mutta suunnillee...

WFPB- Ruokaostokset 25 € - Marraskuu 4 - 163 €/kk

Marraskuun loput ruokaostokset 24,52 €.  Marraskuussa 163 €/kk Lahjavinkkikin pukinkonttiin, joululimppua, kelikameraa, ja niin edelleen. Budjetti ylittyi jälleen, mutta sopi odottaakin. Tässä kuussa keskityin muun muassa paljonko aikaa menee kauppareissuihin, ja säästötavoite otti siinä(kin) hieman osumaa. Katsotaan ostokset siitä huolimatta: Banaani 0,905 kg x 1,79 e/kg = 1,62 € Bataatti 1, 356kg x 2,39 €/kg=3,24 € Sitruuna 0,215 kg x 3,49 €= 0,75 € Yleisperuna 1,495 kg x 1,09 € = 1,63 € Kaurajuoma luomu 1,99 €/l x 2 = 3,98 € =11,22 Kaikki hyvin tähän asti, eli 150 €/kk-budjetti olisi pitänyt vielä. Ei siinä vielä kaikki: silloin lähdin laittamaan kenkiä jalkaan saman tien, kun sain tietää että K-Marketissa ovat persimonit 1,69 €/kg. Budjetista viis, nehän kypsyvät pöydällä ensin, joten ei niitä pääse kuitenkaan syömään heti. Apua, mikähän tämä on. Olin unohtanut tällaisen ostoskeikan välistä.  Sanotaan että 5 euroa, pari kiloa perunaa, 1,99 € kauramaito, banaani. Kuitti huk...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...

WFPB - Lanttu-perunavuoka - Härkäpapurouhe

Tämän nimi saa nyt olla lanttu-perunavuoka, vaikka sisältääkin myös porkkanaa ja härkäpapua, vettä ja mausteita. Porkkanat, lantut ja härkäpapurouhe esikeitetään kattilassa, maustetaan, laitetaan vuokaan perunoiden kanssa ja vettä tarpeen mukaan. Härkäpapurouheelle on käsittely ja sekin kerrotaan tässä postauksessa. Eli ne huuhdotaan pari kertaa ensin. Tilalle käy myös muut, tölkkipavut tai soijarouhe, linssit, en juuri nyt testannut mutta eiköhän. Pari lanttua, joista kunnon viipale lähti myös raasteeksi tai salaatiksi. Ei tarvitse sitten ruuan kanssa stressata erikseen salaattia. Porkkanaraastekin on kiva, ja perunaakin voi jonkin verran popsia raakana, jos ei mitään vatsaoireita ole siitä tullut. Ruokajuomaksi sopi puolukkatuoremehu, eli blenderiin puolukoita ja vettä. Sokeria ripaus, jos käyttää. Lanttu-perunavuoka Lanttua Porkkanaa Perunaa n. 2-3 dl härkäpapurouhetta Vettä Mausteet: 1-2 tl persiljaa, tai rkl 1/2 tl oreganoa 1/2-1 tl mustapippuria, maun mukaan 1/4 tl maustepippurij...

WFPB - Lanttuperunasose - Keitto

Tämän lanttuperunasosekeiton tein valmiista lanttusoseesta. Itse keittämällä pitää kuoria ja paloitella lantut, ja keittää niitä kunnes ne ovat aivan kypsiä. Sitten soseuttaa. Muusata ehkä ilman vettä ensin, ja lisätä vettä takaisin. Kaupan valmiit soseet ovat se valmistuote mihin turvaudun, vaikka yleensä teenkin mielelläni alusta asti monet ruuat.  Maksavat noin 4 euroa kilo yleensä, ja joulun mentyä tarjouksesta usein puoleen hintaan tai jopa eurolla. Tänään 2.12.2023 S-kaupassa oli 3,49 €/kg. Ks. myös  rieskat , jotka voi tehdä ylijääneestä lanttusoseesta tai lanttulaatikosta. Lanttulaatikko uunissa löytyy täältä . Lanttuperunasose: Kaadoin lanttusoseet kattilaan. Lisäsin vettä sen verran, että sose notkistui helpoksi sekoittaa. Ellei vettä lisää, sose alkaa kiehuessaan räiskyä ja pulputtaa. On hyvä olla haihtumisvaraakin. Loraus siirappia ja ripaus mustapippuria. Annoin lanttusoseen kiehua miedolla lämmöllä. Sekoitin välillä. En ottanut mitään tarkkaa kellonaikaa ylös. V...