Siirry pääsisältöön

WFPB - Viikon ruokaostokset - Syyskuu 5. 30 € - Säästöpohdinnat

Edelliset ruokaostokset, syyskuu -22:

Syyskuun ruokaostokset, yhteensä 165 €:


Syyskuu 5, 30 €


2,78 €

Hedelmäasetelma pöydälle, 1, 3 kg. Syötäväksi malliksi akvarellimaalausharjoituksiin.





= 2, 99 €

Lähikaupasta tarjousbanaanit ja -omenat.

  • Omena Gala 1 €/kg, 2 kg 1,99 €
  • Pirkka Banaani 1 €/kg, 1 kg

Omenat olivat saman hintaisia, kuin ne mitä yleensä ostan muutenkin.

Nämä pienet Gala-omenat ovat kuitenkin ilahduttavan pieniä ja makeita. Ihan luksusta kahvin kanssa ja joka välissä. Raikas omena, jonka saa varmasti syötyäkin kerralla. 




= 3,16 €

Ensimmäiset banaanit menivät melkoista kyytiä. Loput niistä oli myös ruskeita jo parissa päivässä, ja sainkin tehtyä banaanikeksejä niistä.

Ei muuta kuin lisää vain mennen, tullen ja palatessa. Lehtikaali oli euron, päärynät euron.

Olipa loistoviikko mitä tulee lähikaupan hevitarjouksiin.



=5 €

Sadonkorjuuämpäri K-Supermarketista. Saaliin 7,8 kg, esittelinkin jo:


= 3,52 €

Yleisperuna, Gala, Prismasta 0,69 €/kg.




= 11,92 €

K-Supermarketissa oli tarjous vielä voimassa, 1,49 €/l Oatly luomu kauramaitoa.

Tätä menee kuitenkin, joten ostin jokaisella oven avauksella purkin poikineen.

Tarjous on tietääkseni nyt ohi, mutta juhlat jatkuvat kotona.

 29,37 €

Tässä kuussa meni siis 180 €. 165 €.

Lähestymistapoja ruokakuluissa säästämiseen:

Yritin alkaa laskemaan, että minkä verran mihinkin eri ruokakategoriaan olisi mennyt. Epäonnistuin toistaiseksi.

Kategorioita voisivat olla esimerkiksi:
  • perunat ja bataatit
  • juurekset
  • vihannekset
  • viljat
  • muu

Laskutapaidea juolahti mieleeni hieman myöhässä. Kaikkien syyskuun ostosten läpikäyminen tältä kannalta veisi aikaa, joten en lähdekään siihen nyt. 

Ajatus vain kävi mielessä että jos saisi selville, minkä verran mihinkin kategoriaan uppoaa, se voisi auttaa suunnittelemaan. Voit ehkä kokeilla itse kotona, jos sattuu kiinnostamaan. 

Voisi budjetoida vaikkapa, että tällä viikolla ostan 10 eurolla juureksia, 5 eurolla omenoita ja niin edelleen. Hyödyttäisiköhän joissain tilanteissa?

Sen verran sain kuitenkin laskettua, että mausteiden, kauramaitojen, rusinoiden  eli ei-pääruokaan, vaan ns. elämänlaadun nostattamiseen liittyviin ruokaostoksiin on mennyt syyskuussa yli 40 euroa.

Varsinaista ruokaa kuten perunoita, riisiä, juureksia ja vihanneksia tuli siis ostettua noin 140 eurolla.

Tässä auttoivat kotivarat, eli koska marjoja, hiutaleita, jauhoja ja kuivattuja papuja on valmiina, ei mene sitten niihin nyt vuorostaan rahaa.

Olen varmasti tehnyt jotain laskuvirheitä, koska jokin ei nyt täsmää. Mutta ne heitot mitä saan tarkistellessani laskuvirheistä, ovat luokkaa 20 euroa suuntaan tai toiseen. Kun yritin niitä eri kategorioita laskea ominaan.

Samapa se sille.

Mietin kuitenkin erilaisia lähestymistapoja ruokamenojen seurantaan ja suunnitteluun.

Huomasin, että tapa ajatella kuukausittain ruokamenoja on liian löysä, jos havittelee extremesäästöjä.

Mietin, että viikkobudjetti olisi tehokkaampi.

Jos käyttää viikossa 30 euroa ruokaan, se tekee vuositasolla 1560 euroa. 30  € X 52 viikkoa.

Jos 1560 € jakaa 365 päivällä, olisi päiväbudjetti tällöin 4,27 €.

Jos puolestaan ajattelee vaikkapa 200 euron kuukausibudjettia, se kertaa 12 kk olisi 2400 €. 6,6 €/pvä.

840 euron ero. 35 euron viikkobudjetilla 2400-1820=580 €.

Olen mennyt näissä niin, että olen pitänyt päätavoitteena että alitan 200 €/kk ruokamenoissa suunnilleen pääosan aikaa. Välillä olen nostanut budjettia, koska haluan lisää jotain ruokaa.

Olen myös pitänyt periaatteena, että tiukan ja tarkan budjetin noudattamisen sijaan seuraan kilohintoja, ja tartun myös tarjouksiin vaikka niiden ansiosta joutuisi ylittämään hetkellisesti 200 euron haamurajan kuukauden ruokamenojen osalta.

Onko nyt juuri todellista tarvetta pyrkiä joka viikko 30 euron alittavaan ruokabudjettiinkaan, ja olisiko se pitemmän päälle raskasta? En tiedä. Voihan se mennä vahingossakin kohta, kun alkaa olla kaapeissa kotivaraakin.

Joskus onnistuu menemään tosi hyvin vain sillä, että laittaa ne kilohinnat merkille, ja rajoittaa niitä. 

En tiedä, mutta tulipahan mieleen. Että jos haluaisi laittaa nupit kaakkoon tässä asiassa, niin viikkobudjettimaisella ajattelulla saattaisi päästä pidemmälle. Kilohinnat olisivat edelleen apuna, jotta saa mahdollisimman paljon ruokaa sillä 30 eurolla.

Ehkä viikkobudjetti onkin monelle teistä lukijoista tutumpi. Itse en ole sitä koskaan kokeillut, paitsi hetkellisenä ajattelun suuntana joskus.

Huono puoli viikkobudjetin laittamisella olisi se, että tarjousten hyödyntäminen ja paljon kerralla ostaminen ei mahdollistuisi niin hyvin. 

Hyvä puoli olisi, että rahaa ei vain mene yhtään sen enempää satoi tai paistoi, mikäli budjettia joka viikko noudattaa.

30 euron viikkobudjetilla voisin itse jopa saada kaiken tarvittavan, en näe sille estettä. Varmaan vähän aikaa joutuisi välillä olemaan ilman kauramaitoa puurossa. Epämukavuutta ajoittain, mutta silti eläisi pääasiassa herroiksi.

35 euron budjetti on helposti uomiinsa loksahtava, ja tekisi vuodessa 1820 €.

40 euron viikkobudjetin ruokamenot olisivat 2080 euroa vuodessa.

Tai sitten voisi miettiä, että joka toinen viikko eri summa. Ihan miten vain parhaaksi näkee. Voisi ajatella vaikka toisinpäinkin: Onko esimerkiksi 500 euron säästö sen arvoinen, että alkaa budjetoimaan? Mikä on itselle se summa, minkä eteen on valmis näkemään vaivaa, ja minkä verran. Ja mikä on vaivaa?

Vielä tarkempi voisi olla ateriakohtainen budjetti, kuten Parempi minä -blogissa oli nyt, ja jota seurasin mielenkiinnolla.

Hyvä miettiä eri kannoilta. Yksi tapa sopii toiselle, toinen toiselle. Persoonakohtaistakin varmasti, mikä ajattelutapa auttaa eniten pääsemään tavoitteeseen, mikä se kenelläkin sitten onkaan.

Kiitos kun luit. Jatketaan tästä, jalostetaan ajatusta, jatketaan pian kokkailuilla.

Muokkaus: Haa! Löysin missä virhe oli, mikä ei täsmää. Olen merkannut jonkin ruokaostoksen otsikon väärin postaukseen jossa on linkit, laskenut sieltä 15 euroa liikaa..Voi siis olla, että on vähemmän. Mutta ei se mitään: 165 € on ok, 180 € olisi ollut myös ihan ok.

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 105 € - Elokuu 3 ja 4 - 155 €/kk

 Elokuu pakettiin, loput ruokaostokset esiteltynä: = 8,99 € Sitruuna, 3,58 €/kg ,  500 g = 1,79 €/pussi Banaani reilun kaupan 1,432 kg x 1,59 €/kg = 2,28 € Luomu sitruuna 5,69 €/kg x 0,262 kg = 1,49 € Ruukkupersilja, unohtui kuvasta, 1,25 € Ananaspalat mehusta, unohtui kuvasta, 0,79 €/purkki Tofu Teriyiaki 1,39 € Tavallaan ensin hurjistuin, että taasenko meni yli 135 euroa ruokaan kuussa, mutta tuli ostettua myös marjoja, sekä laatikot papuja ja tomaattia, sekä kympillä ihan pelkkiä herkkuja. Eli paljon on siihen rahaan saanutkin, vaikka koko ajan tuntuu että kaikki kallistuu. Loppujen lopuksi tästä tuli ihan hyvä kuukausi.  26,44 € Suomalaisia marjoja: Mustikka 2 x 500g = 9,9 €/kg Mustikka 1kg = 8,99 € Puolukka 7,25 €/kg,  2 x 1,45 /200 g = 2,90€ Mustaherukka 7,75 €/kg,  1,55 €/200g x 3 = 4,65 € Marjat ja kaksia eri mustikoita. Huomasin toiset hieman edullisemmat mustikat lisäksi, kun olin jo laittanut koriin toisia. Olin että laitetaanpa mustikoita toisellekin...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

WFPB - Ruokaostokset 70 € - Maaliskuu 4, 207 €/kk

 (Muokattu , Setämieskastikkeita ei saa enää. ) Loput maaliskuun ruokaostokset. Yhteensä maaliskuussa parisataa euroa, joka on siis yli tavoitteen. Eipä hätää mitään, sillä tässä kuussa tuli myös jatkon kannalta isoja säästöjä. Kuten marmeladit, taatelia pitkäksi aikaa, sekä luomu rusinoitakin pitkälle kevääseen. Ja sen verran tehokkaat ovat ostokset, että ei ole vieläkään kiire kauppaan vaikka on jo huhtikuu alkanut. Syyhyttää toki lähteä katselemaan paljonko pakastevihannekset maksavat, ja keksisikö jotain inspiraatiota huhtikuulle. Vielä on pakkasessa marjoja, euron banaaneita, ja jopa perunaa voi käyttää C-vitamiininlähteenä nyt kun olen oppinut sitäkin syömään myös raakana. Kuiva-aineet eivät ole loppumassa, voi tehdä leipää, keittää puuroja, keittää spagettia, on tomaattisäilykkeitä, ananaskakkukin on vielä tekemättä. Pakkasessa on vaikka mitä. Eli pärjäisin vaikka viikonlopun yli vielä komeasti.    =10.02 € Tumma makaroni 1,85 €/kg x 1,6 kg = 2,96 e Punaiset linssi...

WFPB - Ruokaostokset - Elokuu 3 ja 4 - 100 €, n. 190 €/kk

Lisätty  2.9. linkki, uusi kokaru-kirja, löysin tänään. Hups ja haa, Tässä heti kirjalinkki niin ei tarvitse selata alas asti:)   https://www.suomalainen.com/products/kokaru-kokokasvisruoka Uutuus voi löytyä pian kirjastostakin jo, ks. lähimmän kirjastosi saatavuustilanne  https://www.finna.fi/Search/Results?lookfor=kokaru&type=AllFields Tekijät Pauliina Tervo / Ville Miettinen Nyt elokuun loput ruokaostokset, vuosi 2025. Noin 100 € parin viikon ostokset, tässä postauksessa on sekä aloiteltuja talvivarautumisia, että joka päiväistä lanttua ja leipää. Aloin hyvän sään aikana hamstraamaan talvivarastoja, tai ainakin etukenoa että kaikki tarvikkeet eivät lopu yhtä aikaa, kun lumi sataa maahan. Homma vielä jatkuu hyvän matkaa, kunhan ei ala menemään ihan hirveitä summia rahaa. Kertasijoitus on aina mietittävä, koska ruokien kanssa voi sattuakin jotain. Tulee vaikka äkillinen matka, ja sitten olisi tuhansilla euroilla ruokaa tyhjässä talossa? Ei sitä koskaan tied...

WFPB - Ruokaostokset 12 € - Tammikuu 3, 126 €/kk

Tässä loput tammikuun 2025 ruokaostokset. Hintapohdintaa ja laskelmia perunasta ja kauramaidosta, mitä ne tulisivat maksamaan vuodessa ja paljonko niitä voisi mennä. Pakolliset vitamiinit ja lisäravinteet piti hankkia, niistäkin kuva. Ruokasuunnitelmaluonnos mitä lopuista voisi tulla, mitä on jäljellä tammikuussa. = 5,27 € Yleisperuna 2 kg, 0,90 €/kg = 1,79 € Jauhoinen peruna 2 kg 0,90 €/kg = 1,79 € = perunat yhteensä 3,58 € Porkkana 2 kg 0,85 €/kg = 1,69 € Perunat olisivat Salessa maksaneet reilusti yli 2 euroa säkki, kilohinta varmaan jopa 1,25 euroa. En muista, enkä ottanut kuvaa kun kävin, mutta jossain Salessa maksoi verkkokaupan mukaan jopa 1,23 €/kg. Eli kaksi kahden kilon säkkiä olisi tullut lähikaupassa maksamaan 4,90 €.  Säästin 4,90 - 3,58 €  = 1,32 € ostamalla Prismasta perunat. Jos käyttäisi vaikka 6 kiloa perunaa viikossa, se olisi vuodessa 312 kiloa. 0,9 kilohinnalla 280,8 € Jos peruna maksaa 1,25 euroa kilo, 6 kg perunaa viikossa vuoden on 390 ...

WFPB - Suomenpata - Nauris, omena, palsternakka, kaura

Yhden astian ruoka kokonaisista kauranjyvistä ja riisistä. Jompaa kumpaa tai molempia. Vihanneksena naurista, omenaa, ja palsternakkaa. Tein kaksi versiota, nauris-omena ja palsternakka-omena. Tämän voisi varmasti maustaa minkä vain pataruoan mukaan. Meksikonpata, italianpata tai vaikka chili sin carne. Siksi ajattelinkin että nimi voisi olla suomenpata, koska onnistuu kauralla ja kotimaisilla kasviksilla. Vaikka kotimaisuusaste ei täysin 100% olisikaan. Kotimaisuusaste lisääntyy vaihtamalla pavut härkäpapuihin. Ks.  härkäpavut, keittäminen. Ja tässä on osittain samoja ominaisuuksia kuin niillä pussihawaijinpadoilla ja -italianpadoilla, joita löytyi ennen vanhaan minunkin kaapistani. Ne olivat hyvä hätävara kun tarvitsi nopeasti ruokaa kattilallisen. Nyt voisi tehdä tästä hätävararuoan tekemällä tarvittavan maustesekoituksen valmiiksi.  Resepti-ideassa oli neljä lähtökohtaa: nopeus, alle puoli tuntia  kokonaisten kauranjyvien käyttäminen johonkin kasvisten keittoaika on ...

WFPB - Ruokaostokset 55 € - Huhtikuu 1

Ruokaostokset, huhtikuun ensimmäinen viikko. Löytyi kotimainen riisinkorvike. Marjaostoksia ja hintavertailua. Salaattilajike Caesar-salaatti. Joitakin ruokaideoita viikon varrelta, ja mitä näistä ruuista voisi tulla. Lisätty 8.4. Banaanin hyödyntämiseen liittyviä linkkejä loppuun. = 7,58 € + 1,.. Baresa luomu tomaattimurska 500 g 2x 0,93 € = 1,86 €/kg Ruukkupersilja 1,25 € Palsternakka 0,224 kg x 2,29 €/kg = 0,51 € Kurkku 0,292 kg x 3,69 €/kg = 1,08 € Banaani reilun kaupan 0,872 kg x 1,79 €/kg = 1,56 € Banaani luomu reilunkaupan 0,630 kg x 2,09 € = 1,32 € Kurkku yli 3 €/kg, mutta ostin. Lisäys: Unohtui merkitä ruukkusalaatti, varmaan jotain 1,49 tai 1,69 € tms.  = 6,72 € Mantelijuoma, ale -50 % 3,29 €-1,65 € = 1,64 €/l x 3 =  4,92 € Persilja  1,49 € Banaani 0,156 kg x 1,99 €/kg  = 0,31 € 3,20 € Hävikkiä K-Marketista chilejä,  banaania,  paprikaa,  miniluumutomaatteja,  päärynää,  veriappelsiineja. = 2,86 € Hävikkivihannesta 4 pussia Cae...

WFPB - Ruokaostokset 7 € - Lokakuu 4 - 80 €/kk

Ruokaostospostauksen aika.  Katsotaan mitä tuli. Vältin ostelua ja kaupassakäyntiä, että saisin lokakuun ruokakulut alas.  Kaupassa kävelin vaikka minkä herkullisen ohitse. Haksahdin silti kalliiseen pikaruokaan, josta kuvat alempana. Tumma makaroni 1, 13€/ kg 400g,0,45  € X 2 = 0,90 € Omena Suomi 0,386 kg x 2,49  €/kg = 0,96 € Satsuma 0,99 €/kg x 0,564 kg = 0,56 € Ruukkupersilja 1,07 € Ruustinnan salaatti 1,79 € Piti laittaa koti mahdollisimman edustavaan ja sievään kuntoon hetkellisesti, ja siksi laitoin näitä ruukkuihin pöydille. Ostin tulilatvankin. Se maksoi vain alle 3 euroa Lidlissä, näillä pystyi täydentämään sisustusta vielä sitäkin halvemmalla. Salaattipurkin viereen mandariini- ja omena-asetelma. Edullista sisustamista hyötykasveilla. = 1,69  € Kauramaito Prismasta. Varsinaiset ruokaostokset tekivät n. 7  € , huvituksiin 7,90 € eli Picnicissä nautittu patonkisämpylä. En laske ruokakuluihin, mutta pitää tilittää jotta en ensin kerro vain koko...

WFPB - Ruokaostokset 38 € - Helmikuu 2

Tässä postauksessa ovat viikon hevi-ostokset. Hain myös kestokassikaupalla kuivakaappitavaraa, ja niistä pitää tehdä eri postaus.  Tällä viikolla olen hilannut kotiin 1,5 kg marjoja,  12,3 kg perunaa 3,82 kg juureksia ja vihanneksia 4,5 kg hedelmiä Yhteensä yli 22 kiloa perunaa ja kasviksia. Siitä se n.12 kg oli perunaa ja loput 9,8 kg marjaa, hedelmää, juuresta ja vihannesta. = 12,67€ Porkkana 2 kg 0,95 €/kg 1,89 € Appelsiini Navel 1,636 kg x 0,99 = 1,62 € Omena Suomi 0,806 kg x 2,79 €/kg = 2,25 € Kaali 0,84 kg x 1,25 €/kg = 1,05 € Banaani luomu 1,244 kg x 2,09 €/kg = 2,6 € Lanttu 0,984 kg x 1,29 €/kg = 1,27 € Yleisperuna harjattu 2,653 kg x 0,75 €/kg = 1,99 € Kävin Prismassa ja ostin kuvassa olevat tuotteet, sekä marjoja. Ne laitoin heti pakkaseen. Tässä on yhteensä 10, 163 kiloa Prisman heviosastolta. Pyöristetysti 10 kg kauppakassi . ~3,8 kg vihanneksia ja juureksia porkkana, kaali ja lanttu  ~3,6 kg hedelmiä   2,653 kg perunoita  Kaikki muut paitsi ap...

WFPB - Ruokaostokset 65 € - Tammikuu 3 ja 4

Tammikuun loput ruokaostokset parin viikon ajalta, eli kolmas ja neljäs viikko tammikuussa 2026. Lis ätty linkki k ylmälaukkuun Kaksi reissua kauppaan, molemmat pikareissuja niin, että juoksin vain kärryn kanssa kaupan läpi. Järkevin valinta tässä kuussa olisi ollut Lidl, koska siellä on hedelmät ja vihannekset olleet -30% ja kerkesin Lidlissä tekemäänkin pienen reissun. Pääasiallisesti ostokset silti Prismasta, ihan siitä syystä että kätevin ettei tarvitse pysähdyksiä tehdä, kaikki samasta kaupasta. Lidlissä en ole nähnyt esimerkiksi assistentin tarvitsemia nautarullia, joita saa Prismasta. Nostelin kouralla tavaraa kärryyn. Valikoimatta liian tarkkaan mitä ostaisin, käytin nyt hyödyksi tottumusta ja kategorioita, eli tärkkelyspitoiset, vihannekset, hedelmät. Jos jokaista laatua on kärryssä, voi lähteä kaupasta pois. Kassan kautta tottakai. Kilohintaraja oli 2,5 - 3 euroa, eli en alkanut etsimään mitään euron tuotteitakaan. Vaikka mitä pienempi kilohinta, sitä paremmat säästöt. Muista...