Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset - Elokuu - Kotivara 65 €

Mitä menin taas tekemään? Joutuu nyt tekemään kahdet ruokaostospostaukset tälle viikolle.

Ostin kaikkea, mitä pitää kuitenkin aina olla.

Tässä postauksessa on kotivarahankintoja ja hintavertailuja. Ruokavalion kannalta valitsemista on myös, kuten esimerkiksi mitä täysjyvää kannattaa nyt valita. 

Kirjoitin hintoja, kilohintoja, ja mistä kaupasta mitäkin. Täysjyväpastojen kuitupitoisuuksia.

Kaikki sellaisethan joutuu kuitenkin tarkistamaan jokainen kaupassa itse, joten onko niistä lie hyötyä? Mutta tehty mikä tehty.  

Vaikka näillä ei pennin tarkkuudella aina merkitystä olisikaan, voit saada ehkä vinkkiä, mikä voisi olla järkevin ostos aina mistäkin kategoriasta. 


Verkkokaupoista ja hinnoista:

S-kauppojen verkkokaupassa saa valittua "Vertailuhinta (halvin ensin)". Silloin se näyttää kilohinnan mukaan halvimman tuotteen ensin.

Jos laittaa pelkästään että "Hinta (halvin ensin)" niin se näyttää sen pakkauksen hinnan tai kappalehinnan mukaan halvimman ensin. 

Halvimmassa tuotteessa voi silti olla iso kilohinta. Sitä ei kannatakaan aina ostaa, jos rakentaa pitkäaikaista säästöä, vaan etsiä se vertailuhinta.

K-kauppojen verkkosivuilla ei saanut laitettua vertailuhintajärjestykseen, en ainakaan löytänyt mitään nappia siihen. 

Cittari oli valittuna K-ketjusta. 

Kävin myös leipäkaupassa, mutta sieltä tuli vain linssit.

Mitä ostin:


=8 €.

Leipätehtaan myymälästä eurolla/kpl linssipaketteja. Normaalisti nämä ovat noin 1,70 €/paketti. 4,22 €/kg, eli ei vielä kallista ruokaa normihinnallakaan. 

Halpaa näkkileipää etsiskelin, muttei ollut niissä sitten ostettavaa.



=4,30 €. 

Halvimmat Prismassa 2,15 €/pkt. 

3,91 €/kg

Hätävara, herkku ja varmistus.

Ok kompromissivalinta, jos yhdistää kilohinnan ja täysjyväominaisuudet. 



=4,36 €.

Tämä oli fusillipastoista kolmanneksi halvin, valkoiset fusillit mukaan lukien. 

Xtra-merkkinen tavallinenkaan ei ollut kuin 19 senttiä halvempi. Siis tänään, verkkokaupan hinnoilla, 13.8.2022. 

Ostan yleensä Rainbow-täysjyväpastoja. Niiden kilohinta oli nyt ponnahtanut lähelle kolmea euroa.

Nämä fusillit ovat 60% täysjyväjauhoista, ja osin vehnäjauhoista.

Kuitua 8,2/100 g

Prismassa 2,19 €/kg ja Cittarissa 2,78 €/kg.

Lidlistä ja Prismasta on löytynyt aina ne täysjyväisemmät parhaiten, joissa on kilohinta noin 2 € tai alle.

=1,80 €

Myllyn Paras Tumma makaroni oli Prismassa kolmanneksi halvin makaroni. K-ketjussa tämä oli 1,97/kg, ja 0,79 €/pss.

Samasta makaronista kilon pussi oli 1,39 €. Yleensähän isompi pakkaus on yhtä kuin pienempi kilohinta, mutta yllättäen ei nyt.

Tämä on tehty hiivaleipävehnäjauhoista. Kuitua 7,0 g/100g. 

Vitosella saa 11 pussia.

1,13 €/kg.

0,45 €/pussi.

Tavallinen valkoinen makaroni oli 0,83 €/kg. 

Xtra - makaroni oli kalliimpaa kuin tämä, kilon pussi 1,29 €.




= 2,10 €

Tämä oli täyttä täysjyvää, tai ainakin ainesosaluettelossa luki vain "täysjyvädurumvehnäsuurimo".

Kuitua oli 7,0 g, melkeinpä sama kuin tummassa makaronissa.

Lidlistä, ja maksoi 1,05 €. 2,10 €/kg. Kuitti hukkui, joten oliko se? En muista, mutta n. 1 €.

Rainbow-spagetti violetissa paketissa oli Prismassa 1,09 €. Sitäkin olisi voinut siis ostaa.

Prismassa halvin täysjyväspagetti oli Täysjyvä rakettispagetti, Myllyn Paras 350 g, 1,97 €/kg. 

Kaikista halvin oli Prismassa nyt Xtra spagetti 1 kg, 1,25 €.


=8,28 €

Rainbow Paseerattu tomaatti oli 0,69 €/prk ja 1,38 €/kg. 

12 kpl näitä maksoi 8,28 €.

Halvin. Luomu olisi ollut 2,10 €/kg. Kallein oli Mutti-merkkinen, 2,69 €/kg.





=1,70 €

Prisman halvimmat riisit olivat Xtra 2kg pakkauksia, kilohinnalla alle puolitoista euroa.

Tämä oli 1,70 €/kg. 2 kilon paketissa 1,69 €/kg. Eli sama ottaako ison vai pienen.

Täysjyväversio olisi maksanut 1,99 €/kg. Edelleen edullista. 

Arborio risottoriisi oli Lidlissä ponnahtanut puolella eurolla ylöspäin, Prismassa vastaava 1,99 €/kg.

K-ketju sivuilta löytyi K-menu pitkäjyväinen riisi, joka olisi 1,15 €/kg. 







=5,98 €

Ketsupissa on suolaa noin 2 g/100 g. Maustekastikkeista ei siis pahimmasta päästä, ja vielä ruokaöljytöntä ainakin tämä Meiran tavallinen ketsuppi.

1,2 kg pakkaus oli 2,99 Prismassa, 2,49 €/kg.

Cittarissa olisi ollut 2,71 €/kg. Plussakortilla näkyi olevan nyt tarjous, että 2,41 €/kg. 950 g.



= 3,58 €

Kauramaito oli 1,79 €/litra.

K-ketjusta saa sitä Pirkka Luomua vieläkin edullisesti, samoissa hinnoissa liikkuu.

Öljytöntä ja ei vitamiinilisiä.



=5,23 €, 

5,337 kg

Banaanit Prismassa alle eurolla kilo. Oli Lidlissäkin tarjous.



=3,3 €

K-Supermarketista hain tomaattimurskaa, 0,55 €/prk, 1,10 €/kg.

Halvinta tomaattimurskaa, mitä löydän. Citymarketissa tämä olisi ollut vielä halvempaa 0,30 €/prk, 0,60 €/kg.



=15,9 €

K-Superista löytyi myös Marjex marjasekoituksia, 7,95 €. Prismasta oli loppu.

Siellä hinta oli 6,65 €.

Siinäpä ne, tällä kertaa. = 64,54 eli 65 euroa.

Nämä olivat tosiaan marketeista ja supereista, ei niinkään lähikaupoista.

Tietyt tuotteet kannattaa hakea markettireissulla. Jos marketteja ei ole lähellä, miten säästää?

Itsellä ainakin kun asuin kaukana keskustasta, oli asumiskulut pienemmät, eli vuokra. Matkakulut heti aina isommat.

Keskustassa asuessa sen mitä säästää ruuassa, voi laittaa suoraan asumiseen. 

Eli ei siinä välttämättä voita mitään. Rahoistaan pääsee tavalla tai toisella, se on selvä.

Sitten ei vaan ehkä kannata ostaa isoja laatikollisia tuotteita lähikaupasta, vaan odottaa aina että pääsee markettiin hakemaan tietyt tuotteet.

Näin ajattelisin. Ja se mikä sopii yhdelle, ei sovi toiselle.

Lähikaupoissa asioidessani koin, että löydän useammin kaikkia jauhoja ja muita -50%. Ilta-aleen oli myös nopsa poiketa, kun käveli tien yli. Marketeissa kävin kaupunkireissuilla ja jos oli kyyti kotiin, tai repussa jokin 10 pussia makaronia samalla reissulla. Kesällä auto.

Markettien hävikkilaatikot olivat kaukana asuessani ulottumattomissani, mutta niin ovat vieläkin ellen halua kytistää siellä kaupassa illat ja aamut. Edelleen saattaa säästää eniten, kun yrittää ostaa kotiin ja pysyä poissa kaupoista, tekemästä heräteostoksia.

Eli ei tämä sen auvoisampaa välttämättä ole. Aika näyttää. Talvipakkasella ei varmaankaan nytkään huvita lähteä markettiin hakemaan tomaattimurskalaatikkoa 20 - 60 sentin säästön takia toiselta puolelta kaupunkia reppu selässä.

Eli lähikauppa voi olla lähin vieläkin. 

Elokuun 2022 ruokaostokset:

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Uusi vuosi - Helpot ja nopeat ideat

Nostelen esille tähän ideat, joista uusi vuosi tulee mieleen. Blogista on näitä jonkin verran tänäänkin haettu, joten kiinnostusta voisi siis olla vielä näin loppumetreillä.  Ruuat voi ehtiä tehdä vielä illaksi pöytään. Jos ei, niin päivä se on huomennakin. Olen itse helppouden ystävä niin arjessa kuin juhlassa, ja laitan vahingon kiertämään. Toivottavasti inspiroidut, ja jopa ehkä kokeilet tehdä näistä jotain.  1. Tortilla-ateria salsakastikkeineen ja perunasalaatti Jos perunasalaattiin haluaa majoneesin tapaisen, sitä mukailemaan käy hyvin soijajogurtti. Aivan hyvän makuista, kun laittaa etikkaa ja sinappia hieman. Tein viimeksi perunasalaatin ilman majoneesia, ja oli tosi hyvää silti. Ateriaanhan tulee kuitenkin se tortilla ja salsakastikekin lisäksi, joten makuja on yllin kyllin.  Tästä pääsee ohjeeseen, jossa kaikki tapahtuu:  Tortilla-ateria ja perunasalaatti  + salsa Tortillat ostin kaupasta valmiina, vaikka ne eivät ihan täyttä kokokasvisruokaa olekaan. Sentään täysjyvää. Viime

WFPB - Linssit ja riisi - Mahtava, helppo ruoka

  Ruokaa linsseistä ja riisistä Tein tällaisen perus ruuan, ettei tarvitse miettiä. Valmis maustesekoitus kaupasta: Garam masala.  Tuolta löytyy miten tein itsekin sekoitusta kerran, ja sain samalla maustekaappia tyhjennettyä. Tähän ruokaan voi laittaa lisäksi paprikajauhetta, chilijauhetta ja persiljaa. Mutta varsinkin jos ei halua miettiä mitään, niin ostoslista on kohtuullisen lyhyt:  riisi   kuivatut linssit porkkanaa 1-2 prk paseerattu tomaatti Garam masala -mauste + muita mausteita halutessa: pippuri, persilja, paprikajauho, chili, ketsuppi tai sriracha Salaatiksi käy mikä tahansa tuore, vaikkapa porkkanakin raastettuna. Kuvassa punakaali, joka on joskus vähän kuivaa. Voi olla hyvä raastaa pienemmäksi. Hedelmiä, siemeniä ja marjoja voi laittaa raasteen sekaan. Linssi- riisipata ainekset: Vihreitä linssejä Riisiä Paseerattua tomaattia  Porkkanaa Vettä Mausteet: 1-2 tl Garam Masalaa 1-2 rkl kuivattua persiljaa 1-2 rkl ketsuppia 1-2 tl paprikajauhoa chilijauhoa, mustapippuria halut

WFPB - Makaronilaatikko - 0,99 €

Innostuin kokeilemaan makaronilaatikkoa ilman kasvimaitoa, papuja, soijarouheita tai vegaanisia proteiinivalmisteita. Tämä resepti liittyi alun perin budjettihaasteeseen , kun en ollut ostanut papuja.  Ketsuppia oli. Pinnalle sopii myös jauhelihamauste. Kun tekovaiheessa ei tule paljoa lisättyä suolaa, määrä pysyy helpommin kurissa vaikka jauhelihamauste olisi suolaistakin versiota. Makaronilaatikon ohje: Ainekset:  400g makaroni, tumma. n. 1 l vettä,  1 porkkana raasteena. Mausteet:  1/2 tl mustapippuri, rouhittu 1/4 tl maustepippuri, jauhettu 1/8 tl  tai alle, valkopippuri, jauhettu 1-2 tl soijakastike,  1 rkl ketsuppi. Maustemäärät ovat suuntaa-antavia, ja niitä voi myös laittaa oman maun mukaan. Laitoin 1 tl soijakastiketta.  Raasta porkkana, ja laita makaronien kanssa vuokaan.  Mittaa noin litra vettä, ja sekoita sinne mausteet. Kaada vesi makaronin sekaan ja sekoita.  Paista ilman kantta uunin alatasolla, keskilämmöllä n. 1 h, 200 C.  Muut vinkit ja huomiot: Tuli niin hyvää, että

WFPB - Tammikuun kokkailut - Viikkosuunnitelma ma-pe

Tammikuun kokkailuita. Tein viisi kohtaa, jotka otsikoin viikonpäivien mukaan. Voit poimia omaan arkeesi sopivia ideoita, tai miksei koko ruokalistan sellaisenaan.  Miten sinun viikkojärjestys sujuu? Teetkö Meal planin eli ateriasuunnittelua, vai menetkö yksi päivä ja muutama ateria kerrallaan? Viikonloppuna ruuat, vai joka päivä jotakin? Itse teen vähän sekä että.  Viikonloppuna valmisteluita, kuten mahdollisia papuja ja herneitä likoamaan. Sunnuntaina ne voi keittää ja pakastaa pois, ja on alkuviikoksi jo aihiot siinä. Viikon mittaan ehtimisen mukaan lisäyksiä tai ruokakokeiluita. Alkuviikosta siis söin tässäkin listassa ns. vaikeammat ruuat, jotka vaativat liotusta kuten hernekeitto.  Tiistaina jokin haudutuspatajuttu.  Keskiviikkona nopean ruuan päivä, koska ei tiedä mitä vielä on edessä. Ei turhaa kuormitusta väliin. Torstaina voivat olla vihannekset, kuten lehtikaali ja kiinankaali jo loppusuoralla. Voi tehdä ruuan, jonka avulla pääsee niistä eroon, kuten jokin kastike. Perjantai

WFPB - Ruokaostokset 45 € - Tammikuu 1 ja 2

Tammikuun ensimmäisen ja toisen viikon ruokaostokset. Ensimmäisellä viikolla enimmät, mutta toisella viikolla en paljoa ehtinytkään kauppaan kunnolla. Tarkoitus olikin viettää kaapintyhjennysviikkoja ja olla käymättä usein kaupassa. Hyvä silti, että on kotona kaikkea mitä kaapeista tyhjentää, niin ei tarvitse aina hakea jotain. Tuoreet hedelmät ja vihannekset ovat ne pääasia, jos muuta on.  = 7,53 € 2. viikon hedelmäostokset.  Ananas 2,66€ banaanit 2,38 € veriappelsiinit 1 kg 2,49 € Tosi kiva olla nyt paljon hedelmiä käsillä aina. Mitä pimeämpää ulkona, sitä enemmän haluaa nähdä kaikkea värikästä ja kaunista kotona.  Veriappelsiinit ovat nyt makeita ja hyviä. Niitä kun paloittelee ananaksen ja omenoiden joukkoon eväsrasiassa, hedelmät eivät tummu niin helposti. = 7,35 € Eka viikolla meni saman verran hedelmiin. En laskenut enkä punninnut tarkoituksella, yritin vain ottaa jokaiselle viikon päivälle. Persimoneja haeskelin, mutta ei ollut.  Omenat, 0,45 0,49€/kg Red Delicious 1,92 €, 1,79

WFPB - Hirssi

Keitin hirssiä riisinkeittimessä. Hirssipussissa luki keittoaika, 25 minuuttia. Sanottiin myös, että hirssi sopii liotettuna tuorepuuroihin ja raakaleivontaan.  1 osaa hirssiä, 3 osaa vettä. Riisinkeittimessä se kiehui tavallisesti, kuten riisikin. Ensimmäinen satsi alkoi kovasti räiskyttää vettä höyrynpäästäjästä. Jouduin aukaisemaan riisinkeittimen kannen kesken kaiken, ja tarkistamaan mitä siellä oikein tapahtuu. Hirssistä tuli ihan hyvä. Toisella keittokerralla pesin hirssin, samoin kuten usein riisinkin pesen ennen riisinkeittimeen laittamista. Eli laitoin vettä astiaan ja sekoittelin, ja kaadoin vedet pois.  Toistin, jos vielä vaahtosi paljon, tai tuli harmaata pölyä veteen. Viimeinen huuhtelu kuumalla vedellä, vedenkeittimestä. Lisäsin ohjeen mukaan 3 osaa vettä.  Luultavasti koska huuhteluvettä jäi astianpohjalle, ja lisäsin vielä ohjeen mukaan lisää, hirssistä tuli nyt vetistä valmiina.  Se puolestaan aiheutti että huomasin tarkemmin, mille se hirssivesi maistuu ja tuoksuu. Ei

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Tammikuu vko 3

 Tammikuun kolmannen viikon ruokaostokset. = 8,66 € Veriappelsiini 1 kg 2,49 € Ananas  1,89 €/kg,1,482kg 2,80 € Omena Jonagold 1,05 €/kg 1,00 € Banaani 1,55 €/kg, 1,528kg  2,37 € = 1,31 € Omena Red Delicious 0,99 €/kg, 1323 kg, 1,31 € = 4,19 € Lapin luomunauris, kilon pussi = 4,41 Lehtikaali, espanjalainen 300 g 2,29 € 7,63 €/kg Kiinankaali 3,59 €/kg, 0,516 kg,  1,85 € Prismaan oli ilmestynyt muhkeita pusseja espanjalaista luomulehtikaalia.  Aika tuoreita, mutta iso pussillinen piti vauhdilla syödä. Jokaisen aterian kanssa nyrkillinen ja aina kun muistin, mutta silti osa meinasi mennä vanhaksi. Eipä hätää, kun vain huomaa ajoissa. = 5,90 € Ananasmehutetrat olivat kallistuneet Prismassa. Viime ostoskerralla ne olivat 0,45€/purkki, nyt 0,59 €. 2,95 €/l. = 1,64 € Kaapintyhjennysviikon merkeissä suunnittelin tekeväni itse mansikoista lisukkeet letuille. Kaupassa tulin ajatelleeksi, etten kuitenkaan kehtaa sitten laittaa kunnolla sokeria omaan keitokseen. Kirpeitä marjoja sitten nielisin

WFPB - Ruskea risotto

Halusin tehdä maksalaatikon näköistä ruokaa.  Toinen ajatus oli käyttää muita mausteyhdistelmiä,  kuin mitä käytän yleensä. Yrttejäkin tähän kokeilin. Maun osalta en lupaa samankaltaisuutta maksalaatikon kanssa, mutta vetäydyttyään sopii erittäin hyvin puolukkahillon/survoksen ja perunamuusin kanssa. Toimii siis maksalaatikon tapaan, ilman maksan makua. Kuvassa ruskeaa risottoa, puolukkahilloa ja babypinaatin lehtiä. Välistä näkyy vähän perunamuusiakin. Ruskea risotto 1 dl esikypsytettyjä rikottuja ohrasuurimoita n. 80-120 g porkkanaa 1,5 dl vihreitä linssejä 1,5 dl pitkäjyväistä riisiä vettä Tein viimeksi haudutuspadassa isomman satsin ja varmaan tuplasin tai triplasin määrät. Näillä mitoilla tulee kuitenkin hyvä aloitusannos, että pääsee kokeilemaan. Mauste-ehdotukset: 2 rkl ketsuppia  vähän siirappia 2tl-1 rkl soijakastiketta 1/4 tl Garam masalaa ripaus cayennepippuria tai jalopenoja, jos haluaa tulista 0,5 dl tomaattisosetta 1/4 maustepippuria 1/4-1/2 tl mustapippuria 1/2 tl jauhet

WFPB - 135 € Ruokaostokset - Joulukuu 2022

Joulukuun ruokaostokset. Marraskuu on vielä syynäämättä, koska silloin oli budjettihaaste. Mutta ehtii tässä vielä näitä ynnäillä. Joulukuu on nyt melkein ohi, ja tuoreemmassa muistissa. Miten sinun uusivuosi menee? Söitkö jouluna hyvin, ja oletko tyytyväinen? Oliko hyvä joulu? Kiva kun tulit katsomaan tännekin! Tässä ovat joulukuun 2022 ostokset: Vihreät vihannekset = n. 18 4 pussia kukkavihanneksia Lidlistä 4,05 € Lehtikaali tuore 2,19 € x 2   Lehtikaali pakaste 3,15 € Jääsalaatti 0,89 € Kiinankaali 1,77 € Ruukkutillit 1,55 €, 1,35 € ja 1,15 € Perunat ja bataatit = 22 € Jauhoisia perunoita 1,79 X 4 Prismasta Irtoperunoita 2,22 €  Jauhoisia Salesta, 2,39  €/2kg Bataattia n. 8 -10 eur, oli hyviä bataattitarjouksia Peruna- bataattiosaston suhteen olen hieman taas sekoittanut koirien ja omat. Eiköhän tuo suunnilleen ole sinnepäin. Välittömästi, kun en toimittanut ruokaostoksia blogiin, alkoi ote lipsua. Juureksia = 15 € 6 kg lanttua 6 kg porkkanaa 2,5 kg nauriita 1 kg punajuuria n. 15 ki

WFPB - Viikon ruokaostokset - Syyskuu 1. 30 € - Miksi Suomi lihoo?

Ostosten jälkeen tutkittua tietoa terveydestä ja ravinnosta. Lääkäri Soili Kasanen on laatinut luentodiat aiheesta: Miksi Suomi lihoo?  Syyskuun ensimmäisen viikon ruokaostokset, jotka tekivät 29.36 €: = 9,56 € 10 kg juureksia n. kympillä.  Kaupoissa oli euron tarjouksia.  Kahden kilon porkkanasäkit olivat Prismassa 1,79 €. n.90 snt/kilo.  Nyt on jääkaapin ylähylly porkkanoita täynnä. Riittää vielä ensi viikollekin. = 4,53 € K-Supermarketissa oli halvin peruna K-Menu. 1,79 €/2kg, n. 0,90 €/kg. Colomba-lajikkeisia.  Olipa helppo laittaa ruokaa valmiiksi pestyistä. Ovat voineet saada enemmän valoa kaupassa mutta jos heti laittaa, uskaltaa ostaa. Kiireettä valmistettaviin valitsen multaisia. Pois pussista, niin pysyvät kuivina. Prismasta sai multaista Annabelleä hintaan 0,65 €/kg. = 3,58 € K-Supermarketissa oli tarjous, punainen lehtikaali 1,99 €. Parsakaali oli halvinta nyt Prismassa 3,39 €, ja siellä ne olivat myös komeimmat.  Punainen lehtikaali oli jännä. Se tuoksui kukkaiselle. Värin