Siirry pääsisältöön

WFPB - Heinäkuun kokkailut - Kukkakaali

Kukkakaalia on alkanut olemaan kaupassa, ja täytyy esitellä kukkakaali-ideat erityisesti. 

Katsotaan mitä muitakin kokkailuja heinäkuussa. Helleviikko oli viimeksi, silloin oli tähtiateriana peruna-bataatti-vihannes + tulinen maustekastike.

Nyt on muutama tähtiateria syötynä lisää, mutta myös kaikkea muutakin. Uunia ja hellaa on enemmän voinut käyttää.



Minusta kukkakaali on vaan tosi kätevä tällä hetkellä. Kilohinta oli Prismassakin jo alle 3 euroa. 

Lehtivihreitä vihanneksia kun käsketään syödä, ja varsinkin jos toteutat ihan kunnolla (Dr. Esselstynin linjaa varsinkin), niin sehän on armotta viisi (korjaan: KUUSI ) kertaa päivässä.

Mieluiten pureskeltuna, raakana tai n. 6 minuuttia höyrytettynä, tilkka balsamiviinietikkaa.



Kukkakaalin kukinto salaattina.

Kukkakaali on mielestäni parasta raakana, koska silloin ei tule se kaalin tuoksukaan. Kukkakaalin vain pitää olla tuore. Höyrytys suotavaa heti, jos ei maistu hyvälle.

+ jasmiiniriiisi, marjoja ja kukkakaalta.

Riisiä keittäessä heitin sekaan vähän ruisleseitä. Ei se sitä täysjyväriisiksi muuta tietenkään, mutta tulee ainakin muita viljoja lisäksi. Ja kuitua.

"Juusto" kastike:


Kukkakaalille kastike.

Alkuperäinen resepti oli Dr. Esselstynin kirjassa, Prevent and reverse heart disease. Olen soveltanut oman pään mukaan.Vaihdoin mm. kikhernetahnan linsseiksi.

  • Vettä, 
  • grahamjauhoja, n. 3 rkl
  • linssejä, n 1-2 dl
  • kurkumaa, 1/4 tl
  • sinappijauhoa, 1/4 tl
  • tomaattisosetta, 
  • ketsuppia, 
  • sinappia, 
  • ravintohiivaa, 1/2 - 1 dl
  • sitruunanmehua ja kuorta 1-3 rkl

Sitruuna on pop tässä, ja kuorta myös raastettuna.

Kastikkeenkin voi tehdä paljon helpommalla reseptillä, jos sattuu sellaisen omaamaan. I

Ei tämä oikeastaan vaikeakaan ole. Se vaan, kun pitää keittää ne linssit ja jauhot. Varmaan riittäisi suurustus? Aina kun saan tehtyä, olen iloinen. Ja se vie elämästä vartin. Varmaan myös tuo samalla.

Toinen vaihtoehto, ja erittäin hyvä sellainen, on kikhernekastike.

Helppo.



Näistä kolmesta kattilasta tuli yhdelle ihmiselle päivän ruuat. Kastiketta riitti hyvin pari päivää. En uskalla säilyttää, kuin sen kolme päivää.

Kukkakaali kokonaisena kattilaan, vähän vettä ja kansi päälle. Yleensä alle 10 minuutissa se on jo melko hyvä, riippuu vähän.

Syön samana päivänä kokonaan, ettei tarvitse seuraavana päivänä ottaa jääkaappirasiasta. Niinkin toki joskus täytyy tehdä.

Ja joutuu sitä laittamaan jääkaappiin välillä kuitenkin.

Jos jäi höyrytetyt kukkakaalit seuraavalle päivälle, tee niistä tulisesti marinoidut kukkakaalit uunissa:




Oli kyllä vähän sellainen nälkää ruokkiva ruokalaji, että tämän kanssa kannattaa keittää myös mehevät perunat. 

Tiettyyn pohjattomaan nälkään ei itselläni auta mikään muu, kuin peruna lopulta. Tai miksei puurokin.

Mutta oli tosi hyvää! Kun vain muistaisi aina tämänkin. Ja helppo. Kaataa vain pastat kattilaan. Täysjyväpastat voi huoletta keittää ylikypsiksi, muutaman minuutin ainakin yli keittoajan. Kun eivät ne mene miksikään.


Helposta puheen ollen:

Varhaiskaalta isoina palasina. Perunoita kun laittaa, niin on valmis ruoka jo.

Pohjalla on punajuuria, kuorittuina ja pilkottuina. Siellä ne eivät heti värjää kaikkea.

Nauriita. Näissä oli jokin kova rihma kuorimisesta huolimatta paikka paikoin.

Mutta olivat silti sen arvoisia.

Tunti uunissa 200. En katsonut kellosta, mutta jota kuinkin.

Helpot, ruokaisat leivät. 

Pakastan aina saman tien osan.

Resepti, ettei tarvitse etsiä kauempaa:

  • 5 dl vettä
  • 1,5 rkl kuivahiivaa
  • vähän suolaa+sokeria, (esim 1/4 teelusikka suolaa ja 1/2 - 1 tl sokeria?)
  • 2 dl kaurahiutaleita
  • 2 dl ruisjauhoja
  • grahamvehnäjauhoja
Jauhoja lisätään, kunnes taikina pysyy lusikassa. Lusikoidaan keoiksi paperoidulle pellille kohoamaan (=leviämään). Kohotus, 200 C paisto 13-15 min.


Litteitä leipiä ei tarvitse halkaista, ja saa paljon kuorta.  Käännä heti uunista otettaessa, ettei pohja vetisty.

Enemmän kuvia ja ohjeistusta löytyy tuolta:




Valmistuu nopeaa, ja melkeinpä tulee samalla vauhdilla aamuisin, kuin puurokin.

Bataatin voi joutua kuorimaan, mutta sitten sen voi laittaa isoinakin palasina keittoon.

  • Bataatti
  • maissia
  • pinaattia
  • punaisia linssejä
  • vettä
  • sitruunan mehua lopuksi, ja lautasella
  • 1/4 tl garam masala
  • 1/4 tl chilijauhe, tai ripaus
  • 1/4 tl kurkuma
Mausteita voi laittaa jopa vähemmän. Oman harkinnan mukaan.

Tämä on siitä mahtava keitto, että tätä olen syöttänyt ihan vieraillekin, ja kukaan ei tarttunut suolapurkkiin. Makuasioita toki, joten kokeilemalla tietää.

Itse otin tätä jääkaapista ja lämmitin yksi päivä, ja aloin mielessäni valittaa "joku laittanut tähän suolaa".

Mutta kun ei täällä ole muita käynyt kokkaamassa, kuin minä ja koirat!

Puuroa. Herkuksi riisipuuro joskus, mikrossa soijamaitoon. Mansikkasopan takia.

Ennätys oli, että iltapalaksi keitin litraan vettä kaurapuuron ja söin niin, että siitä jäi vain n. 2 dl koirille.

Joskus vain on nälkä. Puurosta sanotaan, ettei pidä nälkää, mutta kyllähän se tuntuisi riippuvan miten sitä syö. Aamuun asti pärjäsin tällä.

Marjoja ja hedelmiä päälle. Joskus ripaus sokeria, ja rusinoita. Lisäksi vielä tuota pellavarouhetta 1 rkl. Kasvimaitoa, jos on.

Lisäksi olen kokannut näitä uusimpia :

Ja ateria, jossa on perunaa, bataattia ja vokkivihannespussi. Pavut taas unohtuivat laittaa likoamaan tällä viikolla. Niitä on joskus kiva laittaa tähän.

Valikoiva muisti ja ajoittainen toimeen tarttumattomuus ovat hyviä laihdutuskeinojakin joskus, ja nälkä on paras mauste.



Voiko koiralle syöttää kukkakaalia? En tiedä, mutta ei tämä miekkonen jätä rauhaan, jos kukkakaalia on esillä. Silloinkin, vaikka vatsa on täynnä jo muuta ruokaa.

Pakko on saada, muuten hän menee ja ottaa itse.


Toinen tykkää selkeästi enemmän mustikoista, mitä kasveihin tulee.

Niitä on jo kypsänä löytynyt.

Kiitos kun luit! Yritin laittaa tällä kertaa enemmän reseptiä itse juttuun, ettei tarvitse kaikkea hakea linkeistä. Sieltä linkistä kun aukeaa taas uusi juttu, ja eihän juttu lopu ollenkaan. Mutta tarkempia tietoja on niissä, eri ruokalajeista. Ja linkkejä muuallekin.

Voi että. Hieno kesä! Ja kaikki on taas niin hyvää!

Ps. Ravintolassakin muuten kävin yhden kerran, sieltä sain idean bataattipihveihin. Mutten osaa tehdä niitä vielä. 1 vegaaniset jäätelöt syötiin äidin kanssa kaupungilla.

Ehdotin ensin banaania, mutta hän sanoi että hänet saa laittaa lepositeisiin, jos vielä kerran kuulee sanan banaani. Pari palaa tummaa suklaata oli laukussa, kun lähdin espressolle kaupungilla. Olipa hyvää.

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 105 € - Elokuu 3 ja 4 - 155 €/kk

 Elokuu pakettiin, loput ruokaostokset esiteltynä: = 8,99 € Sitruuna, 3,58 €/kg ,  500 g = 1,79 €/pussi Banaani reilun kaupan 1,432 kg x 1,59 €/kg = 2,28 € Luomu sitruuna 5,69 €/kg x 0,262 kg = 1,49 € Ruukkupersilja, unohtui kuvasta, 1,25 € Ananaspalat mehusta, unohtui kuvasta, 0,79 €/purkki Tofu Teriyiaki 1,39 € Tavallaan ensin hurjistuin, että taasenko meni yli 135 euroa ruokaan kuussa, mutta tuli ostettua myös marjoja, sekä laatikot papuja ja tomaattia, sekä kympillä ihan pelkkiä herkkuja. Eli paljon on siihen rahaan saanutkin, vaikka koko ajan tuntuu että kaikki kallistuu. Loppujen lopuksi tästä tuli ihan hyvä kuukausi.  26,44 € Suomalaisia marjoja: Mustikka 2 x 500g = 9,9 €/kg Mustikka 1kg = 8,99 € Puolukka 7,25 €/kg,  2 x 1,45 /200 g = 2,90€ Mustaherukka 7,75 €/kg,  1,55 €/200g x 3 = 4,65 € Marjat ja kaksia eri mustikoita. Huomasin toiset hieman edullisemmat mustikat lisäksi, kun olin jo laittanut koriin toisia. Olin että laitetaanpa mustikoita toisellekin...

WFPB - Ruokaostokset 70 € - Maaliskuu 4, 207 €/kk

 (Muokattu , Setämieskastikkeita ei saa enää. ) Loput maaliskuun ruokaostokset. Yhteensä maaliskuussa parisataa euroa, joka on siis yli tavoitteen. Eipä hätää mitään, sillä tässä kuussa tuli myös jatkon kannalta isoja säästöjä. Kuten marmeladit, taatelia pitkäksi aikaa, sekä luomu rusinoitakin pitkälle kevääseen. Ja sen verran tehokkaat ovat ostokset, että ei ole vieläkään kiire kauppaan vaikka on jo huhtikuu alkanut. Syyhyttää toki lähteä katselemaan paljonko pakastevihannekset maksavat, ja keksisikö jotain inspiraatiota huhtikuulle. Vielä on pakkasessa marjoja, euron banaaneita, ja jopa perunaa voi käyttää C-vitamiininlähteenä nyt kun olen oppinut sitäkin syömään myös raakana. Kuiva-aineet eivät ole loppumassa, voi tehdä leipää, keittää puuroja, keittää spagettia, on tomaattisäilykkeitä, ananaskakkukin on vielä tekemättä. Pakkasessa on vaikka mitä. Eli pärjäisin vaikka viikonlopun yli vielä komeasti.    =10.02 € Tumma makaroni 1,85 €/kg x 1,6 kg = 2,96 e Punaiset linssi...

WFPB - Ruokaostokset - Elokuu 3 ja 4 - 100 €, n. 190 €/kk

Lisätty  2.9. linkki, uusi kokaru-kirja, löysin tänään. Hups ja haa, Tässä heti kirjalinkki niin ei tarvitse selata alas asti:)   https://www.suomalainen.com/products/kokaru-kokokasvisruoka Uutuus voi löytyä pian kirjastostakin jo, ks. lähimmän kirjastosi saatavuustilanne  https://www.finna.fi/Search/Results?lookfor=kokaru&type=AllFields Tekijät Pauliina Tervo / Ville Miettinen Nyt elokuun loput ruokaostokset, vuosi 2025. Noin 100 € parin viikon ostokset, tässä postauksessa on sekä aloiteltuja talvivarautumisia, että joka päiväistä lanttua ja leipää. Aloin hyvän sään aikana hamstraamaan talvivarastoja, tai ainakin etukenoa että kaikki tarvikkeet eivät lopu yhtä aikaa, kun lumi sataa maahan. Homma vielä jatkuu hyvän matkaa, kunhan ei ala menemään ihan hirveitä summia rahaa. Kertasijoitus on aina mietittävä, koska ruokien kanssa voi sattuakin jotain. Tulee vaikka äkillinen matka, ja sitten olisi tuhansilla euroilla ruokaa tyhjässä talossa? Ei sitä koskaan tied...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

WFPB - Ruokaostokset 50 €, Elokuu 1 ja 2

Elokuun ruokaostoksia, viikot 1-16.8. 2026 Piti käydä vain Minimanissa ja Lidlissä, mutta erinäisistä käytännön syistä päädyin Prismaan sekä Lidliin, ja päätin ostaa isoimmat ruokaostokset kerralla, ettei tarvitse asiaan saman tien palata. Poikkesin myös K-Supermarketissa, ja Minimanissa. Ainiin, ja Salesta taisin hakea kurkun ja tofun. Olen ilmeisesti käynyt kaikissa mahdollisissa kaupoissa, vaikka yritin pitää asiat yksinkertaisina. Yksinkertaiselta tämä elämä on tuntunut kyllä, eli ei sen puoleen.  Tässä Lidlistä.  Lidlin hedelmiä ja vihanneksia. Kaikki alle 1,5 €/kilo. Oatly luomu kauramaito 1,99 €/purkki, Prismasta = 5,97 € Juon kahvin yleensä mustana. Jos se ehtii jäähtyä, niin paras laittaa kauramaitoa ja sokeria. Luomu Oatly on siitä mielestäni ihmeellistä, että maistan jotenkin kerman ja rasvan.  Voi olla makuharha, koska siinähän ei ole lisättyä öljyä.  Kahvi jos on keitetty suodatinpussin läpi, siitäkin pitäisi olla ylimääräiset rasvat poistuneet. Nykyään ...

WFPB - Ruokaostokset 55 € - Huhtikuu 1

Ruokaostokset, huhtikuun ensimmäinen viikko. Löytyi kotimainen riisinkorvike. Marjaostoksia ja hintavertailua. Salaattilajike Caesar-salaatti. Joitakin ruokaideoita viikon varrelta, ja mitä näistä ruuista voisi tulla. Lisätty 8.4. Banaanin hyödyntämiseen liittyviä linkkejä loppuun. = 7,58 € + 1,.. Baresa luomu tomaattimurska 500 g 2x 0,93 € = 1,86 €/kg Ruukkupersilja 1,25 € Palsternakka 0,224 kg x 2,29 €/kg = 0,51 € Kurkku 0,292 kg x 3,69 €/kg = 1,08 € Banaani reilun kaupan 0,872 kg x 1,79 €/kg = 1,56 € Banaani luomu reilunkaupan 0,630 kg x 2,09 € = 1,32 € Kurkku yli 3 €/kg, mutta ostin. Lisäys: Unohtui merkitä ruukkusalaatti, varmaan jotain 1,49 tai 1,69 € tms.  = 6,72 € Mantelijuoma, ale -50 % 3,29 €-1,65 € = 1,64 €/l x 3 =  4,92 € Persilja  1,49 € Banaani 0,156 kg x 1,99 €/kg  = 0,31 € 3,20 € Hävikkiä K-Marketista chilejä,  banaania,  paprikaa,  miniluumutomaatteja,  päärynää,  veriappelsiineja. = 2,86 € Hävikkivihannesta 4 pussia Cae...

WFPB - Ruokaostokset 7 € - Lokakuu 4 - 80 €/kk

Ruokaostospostauksen aika.  Katsotaan mitä tuli. Vältin ostelua ja kaupassakäyntiä, että saisin lokakuun ruokakulut alas.  Kaupassa kävelin vaikka minkä herkullisen ohitse. Haksahdin silti kalliiseen pikaruokaan, josta kuvat alempana. Tumma makaroni 1, 13€/ kg 400g,0,45  € X 2 = 0,90 € Omena Suomi 0,386 kg x 2,49  €/kg = 0,96 € Satsuma 0,99 €/kg x 0,564 kg = 0,56 € Ruukkupersilja 1,07 € Ruustinnan salaatti 1,79 € Piti laittaa koti mahdollisimman edustavaan ja sievään kuntoon hetkellisesti, ja siksi laitoin näitä ruukkuihin pöydille. Ostin tulilatvankin. Se maksoi vain alle 3 euroa Lidlissä, näillä pystyi täydentämään sisustusta vielä sitäkin halvemmalla. Salaattipurkin viereen mandariini- ja omena-asetelma. Edullista sisustamista hyötykasveilla. = 1,69  € Kauramaito Prismasta. Varsinaiset ruokaostokset tekivät n. 7  € , huvituksiin 7,90 € eli Picnicissä nautittu patonkisämpylä. En laske ruokakuluihin, mutta pitää tilittää jotta en ensin kerro vain koko...

WFPB - Ruokaostokset 65 € - Tammikuu 3 ja 4

Tammikuun loput ruokaostokset parin viikon ajalta, eli kolmas ja neljäs viikko tammikuussa 2026. Lis ätty linkki k ylmälaukkuun Kaksi reissua kauppaan, molemmat pikareissuja niin, että juoksin vain kärryn kanssa kaupan läpi. Järkevin valinta tässä kuussa olisi ollut Lidl, koska siellä on hedelmät ja vihannekset olleet -30% ja kerkesin Lidlissä tekemäänkin pienen reissun. Pääasiallisesti ostokset silti Prismasta, ihan siitä syystä että kätevin ettei tarvitse pysähdyksiä tehdä, kaikki samasta kaupasta. Lidlissä en ole nähnyt esimerkiksi assistentin tarvitsemia nautarullia, joita saa Prismasta. Nostelin kouralla tavaraa kärryyn. Valikoimatta liian tarkkaan mitä ostaisin, käytin nyt hyödyksi tottumusta ja kategorioita, eli tärkkelyspitoiset, vihannekset, hedelmät. Jos jokaista laatua on kärryssä, voi lähteä kaupasta pois. Kassan kautta tottakai. Kilohintaraja oli 2,5 - 3 euroa, eli en alkanut etsimään mitään euron tuotteitakaan. Vaikka mitä pienempi kilohinta, sitä paremmat säästöt. Muista...

WFPB - Härkäpapujen keittäminen

Keitin härkäpapuja. Katsotaan kuvat pavuista ja työvaiheista. Keitto-ohje oli pussissa, liotettuna 30 minuuttia, ja suoraan pussista 50 min. Karviaisten tilan VOIMA - PAPU. 500 g.  https://karviaistentila.fi/tuotteet/voima-papu-harkapapu-kokonainen-gluteeniton/ Kaadoin siivilään ja tarkastelin, ja pavut vaikuttivat puhtailta. Härkäpavuista tulee mieleen vaikka kaulakoru. Oli pakko ihastella hetki näitä papuja. Jokainen papu oli yksilöllisen näköinen.  Laitoin pavut viiden litran kattilaan, se on isoin kattilani. Liotan ja keitän pavut aina mahdollisimman runsaassa vedessä. Täytinkin kattilan melkein kokonaan kylmällä vedellä. Lisätieto löytyi että pitäisikin liottaa lasi- tai muoviastiassa, koska metallissa kovettuvat puumaisiksi.  https://www.makelanluomutila.fi/shop/product/harkapapu-10-kg-luomu Vaikka olisi mahdollista keittää nämä hetikin, päätin liottaa pavut. Hyvä vinkki on että jos laittaa kellonajan ja päivämäärän milloin on laitettu likoamaan, ei tarvitse olla my...

WFPB - Marraskuun ruokia 2

Ruokasuunnitelma laadittuna marraskuussa, toimiva myös joulukuussa. Lisätty loppuun ruokalinkki, ja tähänkin , jossa on inkivääriä käytetty. 1. Maanantai, hernekeitto Hernekeitto, vegaanisesti ja vähäsuolaisesti .  Ruokajuomana vesi, tai jäisistä marjoista Lidlin tai muun miniblenderissä tehty suodattamaton mehu. Hernekeiton kanssa sopivat keitetyt tai paistetut perunat. Hedelmä tai salaatti jälkiruuaksi.  Tiistai, makaronilaatikko Makaronilaatikkoon testasin viimeksi punaisia linssejä, hyvin toimi. Soijarouhe on hyvä, tai pavut. Makaronilaatikosta on 3 ideaa: Makaronilaatikko vegaanisesti ja vähäsuolaisesti.  mustapavuilla Makaronilaatikko 0,99 €, porkkanaraasteella Makaronilaatikko mustapavuilla, porkkanalla + italiansalaatti Keitetyt punajuuret .  Keskiviikko, kastike ja perunat, spagetti Perunat ja kastike. Kastike: Porkkanaa Punaisia kuivattuja linssejä Paseerattua tomaattia, tai tomaattimurskaa. +(ainiin, ja vettä tietysti missä keitetään ensin porkkanat ja lin...