Onnistui ostaa alle 30 eurolla viikon ruuat lähikaupasta. Kävin sekä Salessa että K-Marketissa, ja ihan pikkuinen poikkeama tuli kurkkujen kohdalla kun tapahtui K-Kaupassa asioidessa virhe. Mutta hinnan kannalta ei väliä, molemmista kaupoista olisi saanut kurkutkin alle 2 €/kg jos en olisi sekoillut.
Tule katsomaan mitä ostin. Kannattaa ottaa kuppi kahvia tai teetä, ja nauttia lähikauppakierroksesta värikuvina. Sekä numeroina.
muok. lisätty rusinakuva. + makaronin rasvatieto Lisätty kaurahiutalekuva ja kaurajauhokuva, tarjoukset. lisätty leseitä. Puolukkaa
28,96 €K-Marketista:
- Pirkka grahamjauho luomu = 1,69 €/kg
- Pirkka ruisjauho = 1,39 €/kg
- Oatly kaurajuoma luomu 1,79 €/l x 3 = 5,37 €
- Pirkka tomaatti Suomi 3,04 kg x 1€/kg = 3,04 €
- K-Menu pitkäjyväinen riisi 0,99 €/kg
- Kesäporkkana 1,99 €/kg
- Banaani Pirkka 1,063 kg x 1,89 €/kg = 2,01 €
- K-Menu peruna 2kg, 1,05 €/kg = 2,09 €
Pirkka kurkku 3 kpl 1,19 €/kpl,3,97 €/kg = 3,57 €
Palautin Pirkka kurkut, kun huomasin ostaneeni väärät kurkut. Olikin laskuttanut per kappale, vaikka yritin ostaa halpoja alle 2 €/kg kurkkuja.
Hain myöhemmin Lidlistä (koska ajoin siitä muutenkin ohi) tilalle kolme kurkkua, jotta vaivalla ottamani ostoskuva pitäisi paikkansa.
- 1,79 €/kg, 1,044 kg = 1,87 €.
Salesta:
- Kotimaista kaurahiutale Salesta 0,85 €/kg x 2 = 1,70 €
- Greek Style soijajogurtti 2,85 €/kg, -50% = 1,43 €
- Punainen linssi 400g, 5,73 €/kg = 2,29 €
- Leivontasuklaa tumma 200g, 11,95 €/kg = 2,39 €
- Hevihävikki banaanit 1,092 kg x 0,65 €/kg = 0,71 €
5,600 kg on tarvittava määrä vihanneksia jos noudattaa ravitsemussuositusta 800g päivässä. Eli 800g x 7 = 5600 g. Ostoksissa on nyt 7,239 kg vihanneksia ja hedelmiä.
Jaksamisen puolesta jos tarvitsee noin 2000 kcal päivässä, henkilöstä riippuen toki, niin viikossa tarvitaan vähintään 14 000 kcal. Jos ei enemmänkin silloin, jos harrastaa superliikuntaa ja/tai energian kulutustarve on muusta syystä isompi. Itse tarvitsen varmaan alle 1800 kcal/pvä, luulisin.
Se saadaan (pääosin) tärkkelyspitoisista ruoista, kuten täysjyväviljat, palkokasvit ja peruna. Valkoinen riisi on nyt mukana, koska se maksoi alle 1 €/kg.
Ostoskuvassa on kuivia tärkkelyspitoisia yhteensä 5,4 kg. Vielä kuva pelkistä kuivatuista tärkkelyspitoisista:
Koska kuivat tärkkelyspitoiset ruoat sisältävät noin 350 kcal per 100g, niin yhdessä kilossa on aina 3500 kcal. Tarkka kalorimäärä voi heitellä riippuen mitä jauhoa tai hiutaletta, jostain 320 kcal/100g, 370 grammaankilokaloriin/100g ja niin edelleen. Niitä kymmenen kalorin eroja ei vaikuta miettiä kun kaavailee lähinnä kokonaisuuden kannalta.
Yhteensä 5,4 kg:sta kuivia tärkkelyspitoisia saa siis suunnilleen 18 900 kcal.
Näin ollen sain siis viikon ruuat nyt lähikaupoista alle 30 eurolla.
Siinä on siis tarvittava kalorimäärä ja paljon ylimääräistäkin, sekä samaan kolmeen kymppiin tuli ravitsemussuosituksen ylittävä määrä vihanneksia ja hedelmiä.
Perunoista saa n. 80 kcal/100g, ja parin kilon pussi on yhtä kuin yhden päivän ruuat, voi jäädä jopa nälkä.
Sitten jos mennään pikkutarvikkeiden puolelle, niin ihminenhän tarvitsee useimmiten kuitenkin aina myös mausteita ja kauramaitoja, kaikkea millä olo tehdään mukavaksi. Yksi esimerkki on tuo soijajogurttikin, josta tulee kiva tillikastike tai vaikkapa jälkiruoka. Se sattui olemaan -50%.
Vaikka se olisi ollut täydellä hintaa, se olisi näemmä sitten kuitenkin mahtunut alle 35 euron viikkobudjettiin. Tai jogurtin sijaan tilalle olisi voinut ostaa vaikka ketsuppia tai muuta, jotain mikä ei ole sitä välttämätöntä ruokaa mutta erittäin tarpeellista joskus.
Tumma suklaa ei ole kokokasvisruokaa nähnytkään, mutta ostin silti nyt malliksi, että jokin herkku kuitenkin. Kuivatut hedelmät ovat toinen vaihtoehto tietysti, niin että ovat kokokasvisruokaa samalla.
 |
Salen rusinahintoja. Alemmat ovat halvempia, ottaisin niitä. Koitan kuitenkin marketista katsoa löytyisikö luomu-laatuisia alle 10-12 euroa kilo. Jos ei, niin sama ostaa näitäkin. Coop rusinat 8,20 €/kg. Unohdin katsoa mitä leivontataateli maksaa, sehän on kuivattu hedelmä yhtä kaikki. |
Käytän tummasuklaata nyt kuorrutteena kun tein pellillisen köyhiä pipareita:
Suklaa olisi kannattanut ostaa alkuviikosta, se olisi maksanut Salessa 12,9 €/kg.
Tänään kun kävin, Xtra-tumma suklaa olikin muuttunut 1,65 €/100g, eli 16,5 €/kg.
Ihan melkein silmissä nousi siis hinta. Kurkkasin sen takia leivontasuklaa puolen, ja sieltä löytyi tämä mitä ostin 11,95 €/kg. Pirkka-versio on myös edullinen.
Xtra paketti olisi vain 100g ja se olisi jotenkin kivempi. Nämä leivontaversiot ovat 200g paketteja. Kun on liikaa suklaata kaapissa siinä äkkiä käy niin, että tulee tavaksi hakea vähän väliä palanen, siksi olisin mieluummin halunnut pienemmän paketin. Kilohinnan takia nyt vaihdoin että pysyy säästöbudjetti yllä.
Mitä nyt maistelin tuota Coopia, niin ajattelen että samaa tavaraa se on, eri paketissa vain.
Todennäköisesti ihan samanlaista maun puolesta on tuo Pirkka-versiokin. Valmistusaineissa ei lukenut että vegaanista, mutten löytänyt myöskään mitään eläinperäisiä kuten maitoja niistä. Varmaan puolet suklaata, ja puolet sitten muuta kaikkea sotkua.
Nythän K-Marketin tomaattitarjous eli 1 €/kg oli kohtuu harvinainen viime aikoja tarkastellessa, mutta silti mahdollinen.
Lähikaupassa usein tarjoukset menevät niin, että on vaikka jokin kolmen kopla kuten kurkku-tomaatti-kaali. Niistä vain yksi tai kaksi on tarjouksessa, toiset sitten eivät. En ihmettelisi, vaikka olisivat normaalia kalliimmalla ensin.
Sitten kun viikkotarjous vaihtuu, saattaakin olla toisinpäin eli se kaali on tarjouksessa, ja tomaatit-kurkut eivät.
Jos ostaa vain sen, mikä on oikeasti tarjouksessa, saattaa pärjätä paremmin ja saa lopulta silti kaikki, mitä oli halunnutkin.
Myös Salessa olivat kurkku ja tomaatti ihan kivan edullisia, eli alle 2 €/kg. Sehän tarkoittaa, että kympillä saa jo viiden kilon kassillisen vihanneksia.
Siihen vielä alle 2 €/kg banaaniterttu niin pöytä on katettu.
Lidlissä on huomattavasti edullisemmin kaikkia ruukkuyrttejä, esim. tänään oli 0,99 €/kpl tuuhea basilikaruukku. Joten markettireissulla voi ostaa niitä ja pakastaa, jolloin aina on tuoreita yrttejä tillikastikkeeseen ym. Välillä voi olla kiva ostaa ihan pöydälle lähikaupasta toki. Mutta jos säästää haluaa, niin ainahan ruukkuyrtit halvempia ovat marketeissa.
Bensakuluja ei toki säästä, jos lähtee varta vasten pelkkiä niitä hakemaan.
Palkokasvien osalta herneet ovat edullisin vaihtoehto lähikaupoista. Marketista ne voi saada halvemmalla, mutta kyse on enää jostain 10 senttisistä varmaan. On niissä eroja mutta jalkatyötä säästää, halvempi palkokasvi kuin moni muu, ja lopulta isossa hernekeitossa se hintaero ei niin tunnu.
Jos ei ala keitellä hernekeittoa, niin soijarouhe tai kuivatut punaiset linssit ovat hyvä ja helppo vaihtoehto, ei tarvita liotuksia eikä pitkiä keittoaikoja. Kuivissa kikherneissä on oma vaivansa. S-kaupassa maksoi äsken kuivattu härkäpapu 5,98 €/kg.
Punaiset linssit ovat marketissa halvempia (tai eräitä halvimmista palkokasvijutuista), ja K-Marketissa kalliimpia kuin Salessa. K-Marketin hinta oli tänään 2,49/kpl 6,23/kg.
Kuivatut linssit ja pavut, ja herneetkin, voisivat olla yksi tuote mitä kannattaa marketista tuoda kerralla. Siinä voi säästää, riippuu mitä ostaa.
Mikä on marketissa huomattavasti halvempaa: Marjat.
Siis aivan mieletön hintaero, kun viimeksi sain mustikoita Minimanista ja Prismasta alle 10 eurolla kilo.
Salen hinta mustikoille oli tällä viikolla 17,25 €/kg.
Äsken Prismassa Pakkasmarja-mustikka verkkokaupassa kilon pussissa 10,25 €
Kotimaista-mustikka 200 g pusseissa 9,95 €/kg.
En ihmettelisi jotain parin euron hintaeroa, koska onhan lähikauppa pienempi ja säästää siinä matkakuluja. Mutta seitsemän euron ero kilohinnassa on jo melko iso. Alkaa luoda jo eriarvoisuutta ihmisten välille siinä, jos ei vaikka ole mahdollisuutta päästä markettiin.
Eroa tasoittaa tuo mustaherukan hinta. Valitsemalla mustaherukan pulittaa saman 10 euron kilohinnan mitä marketissakin (mustikasta), jos ajattelee että marja kuin marja. Saattaa olla, että tuo mustaherukka ei mitenkään häviä terveellisyydessä mustikalle.
Jos olisin autoton niin ostelisin mustaherukkaa lähikaupasta, ja tavallaan en säästäisi enkä tuhlaisi sen enempää ja pysyisin marjoissa sekä rahoissa yhtä lailla.
Marketissa voi puolukoita saada alle 8 eurolla kg. Puolukkakilohan olikin nyt siis 7,59 €/kg Prisman verkkokaupassa. Pirkka suomalainen puolukka oli K-Marketissa 9,95/kg, Pakkasmarja Salessa puolukka 11.95 €, eli puolukka K:sta mieluummin kuin Salesta. Huom, hinnat voivat myös muuttua ihan saman vuorokauden aikana, joten kaikki pitää tarkistaa.
Jos tärkkelyspitoisia haluaa alle eurolla kilo, niin sekä K-Marketissa että Salessa on riisiä.
Valkoista tosin, mutta jos olisi vaikka tilanne että koira pitää viedä eläinlääkäriin ja ruokarahaa jää viikoksi 10 euroa, niin ei paljoa kiinnostelisi minkä väristä riisiä on. Kiva että on tällainenkin mahdollisuus kuitenkin.
Valkoinen riisi on siitä hyvä, ettei siihen ole lisätty rasvaa eikä suolaa. Eikä sokeria.
Vaikka se siis ei terveellisintä mahdollista ruokaa olisi, niin ei se ainakaan suorastaan vie koko pohjaa terveelliseltä ruokavaliolta. Jos on vihannesta lisäksi.
Lisäksi, jos on leseitä voi keittää riisin sekaan vaikkapa teelusikallisen, ruislese yleensä on aika huomaamaton. Kauralese voi muuttua "puuroksi".
Ei se valkoinen riisi muutu sillä kokokasvisruoaksi, mutta kuitua on helppo siis lisätä.
n yli 6 euroa kilo muut, vehnälese lähes 10 euroa kilo.
Kauraleseiden hintoja K-Marketissa. Kauralese on edullista, mutta ruislese on kiva riisin kanssa jne.
 |
Kaikista edullisimmat pastatkin löytyvät yleensä alahyllyiltä, jolloin niitä ei meinaa heti huomata. Silmän korkeudelta löytyy helposti kalleimmat tuotteet. |
Edullista tärkkelystä on kilon paketit valkoista pastaa sekä K- että S-ketjussa, euron vai vähän päälle. Voi olla ettei pidä nälkää yhtä hyvin kuin tumma pasta. Eikä tietenkään ole niin kokokasvisruokaa kuin tumma pasta, ruokaa kuitenkin ilman lisättyä rasvaa. (tumma makaroni sis rasvaa 2,5 g/100g, tarkoittaa että 400 gramman pussi sisältää jo 2,5 x 4 = 10 grammaa rasvaa. Siten ei joudu keho rasvattomaksi.)
Kaurassa 7% rasvaa, kilon paketissa 70 grammaa? Luontaista rasvaa, jota ei siis ole lisätty. Kuulostaa tarpeeksi isolta määrältä. Salessa oli kaurahiutaletarjous.
Lähikaupoista löytää mielestäni paljon useammin kaikkia -50% ja -30% jne.
Tässä nyt kaurajauhoilla oli silti vielä 2,59 euroa kilohintaa, joten valitsen mieluummin kaurahiutaleita tai Xtra- pikakaurahiutaleita.
Lisäys, nyt on alkanut olla Salessa erityisesti kaikkia -31% ja ihan ihme lukuja. Vaikka ne on merkattu punaisella, niin se ei silti olekaan mikään puoleen hintaan, vaan ainoastaan jotain 20 tai 30% alennusta.
Ja jos tuotteen alkuperäinen kilohinta on massiivinen ja kallis, niin ei se pieni tarjous siinä muuta sitä säästöbudjettiin sopivaksi. Ellei se ole tuote mitä ehdottomasti tarvitsee tai haluaa kokeilla.
Pikahiutaleethan eivät aina edes ole halvimpia hiutaleita. Ainoastaan nämä K-Menut ja Xtrat.
Mikä on lopputulos?
Jos en pääsisi ikinä markettiin, niin ei itkettäisi hirveästi. Lähikaupassa säästää jalkoja ja aikaa. Ellei sitten osta vääriä kurkkuja. Tai väärin hinnoiteltuja mustia banaaneja kuten viime ruokaostoksissa.
Lähikaupan asiakkaana ja säästämistavoitteen kanssa tarvittaisiin vain kärsivällisyyttä, koska on niitä aikoja ettei edes mitään vihannesta ole alle 2 €/kg kunnolla, paitsi banaania. Talvella jopa banaani oli yli 2 €/kg.
Kurkkuhommassa oli nyt kyse siitä, että kun menin kauppaan siellä oli innokas myyjä kenen kanssa aloin jutella.
Puhuttiin että K-Markettia pidetään kalliina kauppana, että nyt on kyllä ihana tomaattitarjous. Kerroin hintahavaintojani. Sanoin että tumma makaroni täällä kallista onkin, mutta tilalle voi ostaa hiivaleipäjauhoja Salesta niin saa samat kalorit. Jotain tällaista.
Samalla oivallettiin että oi, ja kurkutkin alle 2 €/kg ja otanpas niitäkin. Otin ja punnitsin, ja vasta kotona huomasin että niissä olikin ollut kappalehinta. Vaikka punnitsin ja sitä rataa.
Kannattaa K-Marketissa olla todella tarkka. Ole tarkka, ÄLÄ ota Pirkka-kurkkuja. Ne ovat kalliita, ja tarjouskurkut voivat olla ihan eri asia.
Olinkin siinä sen kaupanmyyjän kanssa höpistessäni ottanut väärästä korista kurkut. Kassa laskutti tietysti Pirkka-kurkkuja, joilla on kappalehinta.
Sen takia kävin palauttamassa ne, että vaikka puolitoista euroa ei iso raha olisikaan, niin tuo homma että on kahdet samannäköiset kurkut vierekkäin, ja hintaero tuntuva. Miten oletat, että jokainen käsittää niiden olevan kahdet eri kurkut? Pidän sitä arveluttavana asiana, ja haen tästedes kurkut muualta. Elleivät ne ole totaalisen edullisia ja tarkistan kuitin 100 kertaa ennen kaupasta lähtö.
Vaikka K-Marketti muuten hyvä kauppa taas onkin tomaattitarjouksen ansiosta.
Sama kävi kerran porkkanoiden kanssa. K-Marketissa oli Pirkka-porkkanoita, ja oliko jotain Pirkka KESÄporkkanoita. Eli aivan samannäköiset pussit, toiset yli 2,5 euroa/kilo, ja toiset 0,99 €/kg.
Siitäpä sieppasin väärät porkkanat, enkä usko olevani ainut joka niin teki. Aivan samoja porkkanoita elämänlaadun kannalta, eli sieppasi. En tarvinnut silloin edes lukulaseja, nyt alkaa olla käyttöä. Normaali tai ei-ikänäköisenäkin voi erehtyä.
Tässä kanssa yksi parivaljakko, jotka voivat mennä sekaisin.
Vasemmalla täysjyvä luomu grahamjauhot, oikealla pelkät vehnäjauhot. Saman näköinen paketti, ja hintaeroakin on. Monesti meinaan ottaa vahingossa väärän paketin.
Tällaiset täysjyväjauhot vielä löytyivät. Kalliimpia, vaikka eivät ole luomua.
Salessa nämä olivat nyt 10 senttiä edullisempia, eli 2,29 €/kg.
Olen ostanut Myllärin luomu täysjyvävehnäjauhoja Prismasta enimmäkseen. Niistä tulee hyvä leipä. Niiden paketeissa on sama juttu, eli menee helposti pelkkien vehnäjauhojen kanssa sekaisin.
Se miksi enemmän tykätään valkoisista, on että ennen vanhaan varsinkin grahamjauhot on jauhettu jotenkin eri tavalla, ja niistä on voinut tulla kitkerää leipää.
Tai sitten niissä on jotain muita ominaisuuksia, kuten vähemmän sitkoa.
Nykyään osataan taas paremmin jauhaa jyviä myllyssä, ja syntyy erilaisia jauhoja. Eli jos ennen on graham jauhot olleet hirveitä, niin nykyään voi löytyäkin sitten ihan hyviä. Kokeilemalla selviää mistä pitää.
Ja kaurahiutaleilla voi keventää leipää. Kaikki kaurahiutaleet ovat minusta täysjyvää, koska jos pakettien kyljestä vertaa kuitupitoisuuksia, niin eivät esimerkiksi pikahiutaleet poikkea olennaisesti edes
kokonaisista kauranjyvistä.
Kelikameraosuus:
Jäätelökioskin myyjä kysyessäni että onko vegaanista? Sanoi että vain kahta eri laatua.
Miten niin vain? Ei meitä ollut kuin kaksi. Äitin kanssa kävimme.
Mutta nyt alkaa kuulkaas riittää tämä jäätelön mussutus. On nimittäin maha kipeä, enkä keksi mitä olisin tehnyt muuta "väärin".
Paitsi syönyt paljon ohrapuuroa ja hernekeittoa. Voi olla että ohra ei sovi, mutta tässä on nyt tullut yhtä aikaa vaikka mitä. Ei voi vielä julistaa mitään ruoka-ainetta pannaan, paitsi tämän toki koska ei ole kokokasvista. Voi surutta jättää syömättä seuraavan.
Ihanaa kukkaloistoa vielä, ja nyt tämä postaus jää vähän kesken. On niin paljon kuvia, että voin lisätä niitä myöhemmin. Tein sellaiset lähikauppaekskursiot että päätä huimaa, ja melkein voisi säästää aivoja ja ostaa vain seuraavaksi marketista kerralla kaikki. Huomasin nimittäin, ettei minulla ole enää kummoista kotivaraakaan.
Tarvitaan tölkkipapuja esimerkiksi, kuivatuista herneistä on hyvin vähän iloa sähkökatkon tullen.
Pakkasessa on leipää.
Patteri loppu ainakin eräällä assistentilla. Sanoi jo että mene sinäkin nukkumaan siitä, nyt on perjantai.
Lähdemme varmaan lenkille kuitenkin, ei ne koiran päiväunet aina pitkiä ole. Tänään satoi vettäkin, joten jäi vähän lyhyemmiksi lenkit.
Jep jep, seuraavaksi reseptiä, ja mahdollisesti kotivaraostoksia marketista.
Ja päivitän tähän lisää kuvia, jos löytyy muistikortilta jotain olennaisia kikkailuja millä voi säästää.
Tai jos tilanne muuttuukin ja tomaattien seuraava hinta on 10 euroa kilo. Jolloin ne olisivat marjoja, kuten pakastemarjatkin. Esimerkiksi kirsikkatomaatit ym. voivat maksaa noin 10 euroa, ja jos niistä pitää niin silloin ne voi ajatella marjoiksi. Tomaatit ovat käsittääkseni marjoja kasvitieteelliseltä kannalta. Ja olikohan kurkkukin jopa? No, vihannes, marja ja hedelmä. Kaikki menee.
Näemme!
 |
1 €/kg tomaatti on halvempaa kuin halvin paseerattu tomaatti tai tomaattimurska. Nyt ei tule tölkkiroskia. |
Viime ostoksissahan olin eri tunnelmissa, lähikaupat eivät olleet tarjonneet vihanneksia alle 2 €/kg. (Paitsi kurkku yhtäkkiä oli, paikallisesti) Nyt ne kaikki synkät puheet peruttu, etusivu uusiksi koska tomaatit 1 €/kg. Ja kesäporkkanat olivat tulleet K-Markettiin, Salessahan ei ollut vielä.
Kiitos tiedoista ja harjoittamastasi kuluttaja-aktivismista kauppojen hinnoittelun ja tuotesijoittelun suhteen! Lähikauppojen tukeminen on tärkeää ja siinä auttaa asiallinen palaute. (tästä poiketen vinkkaan että fiksuruoka-kaupassa, jossa pyritään vähentämään ruoka- ym. hävikkiä, on nyt luomurusinoita 9,50€/kg.)
VastaaPoistaKiitos kommentista. Olet erittäin oikeassa, lähikaupat ovat tärkeitä. Varmasti suurin osa arvostaa sitä, että niitä ylipäätään on. Näinhän se on, etteivät ne pystyssä pysy, jos kaikki ostokset siirtyy markettiin. Valikoimakin on melko loistava nykyisissä lähikaupoissa, jos ajattelee kokonaisuutta. Palaute on myös tärkeää. Mielestäni palaute otetaan aina vastaan ja myyjätkin ovat aidosti kiinnostuneita. Eniten keskusteluja tulee vihannesosastolla, sattuneesta syystä:) jos siinä sattuu henkilökunta olemaan. Yleensä jos sattuu joku hintavirhe tai muu, lähden palauttamaan jotta asia tulee näkyväksi. Ja varmaan siksikin etten halua jäädä kihisemään itsekseni. Positiivista palautetta on aina kiva sanoa. Samalla kun kehitän säästökeinoja ruuassa, koitan välttää sitä ajatusta, että mikään ei saisi maksaa mitään. Enemmän että miten löytyisi keinoja säästää silloin, kun se tarpeen on. Sekin olisi kiva että jos hyvä tarjous siellä on, siihen tartutaan niin ettei jää yhtään tomaattia pyörimään laatikon pohjalle.
PoistaAiniin ja kiitos vinkistä, tosi käypä hinta luomurusinoista tuo.
Poista