Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 40 € - Helmikuu 4, 160 €/kk

Helmikuun loput ruokaostokset. Yhteensä helmikuussa meni 160 euroa ruokaan.

Ostosvinkkejä hiutaleisiin, perunoihin, sitruunoihin ja hilloihin, muiden ostosten lisäksi.


= 11,93 €

  • Perunaa 10 kg 6,99 € 
  • Perunaa 5 kg,  4,39 € 0,88 €/kg
  • Pikakaurahiutale 1,10 €/kg, 0,55 € / 500 g
10 kg Tyrnävän perunasäkissä oli Gala -perunoita. Näistä tulee myös hyvä perunamuusi. Jos ei lisää kaikkea keitinvettä, niin sana pottuvoi kuvaa sitä hyvin. Keltaista. 

Toivoniemen tila-pussissa oli Aurum -perunoita. Aurum-perunoihin palataan vielä, koska näitä pystyi keitettynäkin säilyttämään jääkaapissa ja pakastamaan tosi hyvin tuloksin. Lounasrasioihin siis soveltuvia erityisesti.

Xtra-pikahiutaleita ostin ajatellen, sopisivatko ne ehkä pannareihin ja muffinsseihin. Huomasin samalla, että nämähän ovat edullisiakin. 

Xtra pikahiutaleet ovat tällä hetkellä, tänään, halvin puurohiutale Prismassa. Näillä pystyy palaamaan puuron kilohinnassa aikaan ennen inflaation etenemistä.

25 senttiä halvempia, kuin Kotimaista - kaurahiutaleet, jotka olivat nyt 1,35 €

Luomu Kotimaista kaurahiutaleiden hinta oli noussut: 1,87  €/kg. Kotimaista Luomu pikahiutale oli 1,65 €/500 g, 3,30 €/kg Salessa, Prismassa 1,53 €/500 g, 3,06 €/kg

Citymarketin hinnastossa tänään halvin K-menu pikakaurahiutale oli 1,58 €/kg. Paketin hinnaksi tuli 0,79 €. 

Sekä K-Menun että Xtran valmistaja oli Myllyn Paras Oy.


Yhteen väliin pikahiutaleet olivat usein kalliimpia, kuin tavalliset hiutaleet. Ainakin joskus ihmettelin, että eikö pikahiutale ole se halvin? Ja kilohintaa katsoessa ei aina tosiaan ollutkaan. Nyt on ainakin Prismassa. 

Salessa oli 1,58 €/kg, mutta sielläkin tavallinen oli kalliimpi. Alle 2€/kg joka tapauksessa, joten sikäli vielä näitä kaikkia hiutaleita voinee pitää edullisena ruokana, varsinkin hyötyynsä nähden. Luomu oli Salessa yli 2 €, mutta vain vähän.

Yhdessä 500 g paketissa pikahiutaleita laskin olevan 1820 kcal. Paketti päivässä menisi vähintään, jos pelkästään söisi. Tarvittaisiin vielä vähän lisääkin ruokaa, tai varalta toinenkin paketti hiutaleita että saa sen noin 2000 kcal täyteen/pvä. 

Loistavaa miten nopeaa näistä tulee puuro mikrossa, tai vain liottamalla kiehuvassa vedessä hetki.


= 7,37 €

  • nauris, luomu 4,19 €/kg
  • porkkana 2,19 €/2kg
  • punajuuri 0,99/kg

= 7,34 €

  • puolukka, 0,89 €/200g X2 1,78 €, 4,45 €/kg
  • reilun kaupan banaani Lidlistä 2,126 kg X 1,79 €/kg = 3,81 € 
  • luomusitruuna Lidlistä, 0,516 € X 3,39 €/kg = 1,75 €
Luomusitruunat ovat käteviä, jos haluaa käyttää kuortakin. plantyou-blogissa juttu, miten tehdä sitruunankuorista kaikkea. Sitruunajauhoa ja sitruunasuolaa. Kuivaamalla, jauhamalla. 

Pakastan raastettua kuorta, koska sitä tarvitsee vegaanisessa juustokastikkeessa. Jos ei ole luomusitruunaa käsillä riittää pelkkä mehu ja pakkasesta saa kuoret. 

Tai pesee hyvin. Toimivinta ja edullisinta olisi torjunta-aineiden poistoon 10 % suolavesi NutritionFacts.org - videon mukaan. 




= 1,19 €

Savustettu paprika. Rakuuna-savupaprikakastiketta varten, ja muuhun. 

Tästä haihtuu niin pian savuaromi, etten koskaan ehdi käyttää ajoissa. 

Voi käyttää laimentuneenakin, mutta kiva olla tuorettakin.

Jos on makkarakeittoa ikävä, niin kannattaa käyttää perunakeitossa savupaprikaa. Antaa mielestäni sen saman aromin. Savu, suola ja sokeri. Siinä on hyvä makukolmikko.



= 5,90

Ananasmehutetroja, 0,59 €/prk, 2,95 €/l, 10 purkkia. Eväsratkaisuihin.



= 2,29 €

Meheviä luomurusinoita löytyi Prismasta, 9,16 €/kg. 


= 1,74 €

Mansikkahillo. 

Näitä tihrustan usein kaupoissa, mikä olisi kotimaista, parasta ja samalla edullista. Vaikea päätyä ratkaisuun, joten otin suunnilleen halvinta. Ei liene suomaisia marjoja. Joku muukin oli näitä tutkimassa, ja käänteli purkkeja. Lopulta melkein yhtä aikaa molemmat sieppasimme tällaisen mansikkapurkin. Varmaan hän päätyi samaan tulokseen, että ei tästä touhusta tule muuten valmista.

Kilohinnaltaan kilpailukykyisiä Prisman halvimpien hillojen kanssa olivat ainakin jotkin Rainbow - soseet, ja eräät marmeladit. Alle 5€/kilo hintaluokassa oli muutama vaihtoehto.

Soseita ja hilloja käytetään vähän ehkä eri tavoin, joten kilohintaa ei voi aina suoraan suhteuttaa. Sose unohtuu minulla käyttämättä helposti. Hillo säilyy hyvin, ja pieni purkki ei vie paljoa tilaa. Tämäkin olisi enemmän mausteena, kuin ruokana.

Soseita voisi pakastaa annospaloina jääpalamuotteihin jos ei ehdi käyttää koko tölkkiä.

Olipa muuten hyvää Xtra- pikahiutalepuuro ja siihen nokare tätä hilloa ja kauramaitoa.


Suklaalevy Lidlistä, 0,89 €

Ei sisältänyt mielestäni eläinperäisiä ainesosia.

Nämä ruokaostokset tekivät siis 38,65 €. 

Kiitos kun tulit katsomaan! Maaliskuu on edennyt, ja kaupassa olen käynyt uudelleenkin. Katsotaan niitä myöhemmin. 

Kaupoissa on nyt mämmit esillä. Jos etsit eläinkerman korviketta mämmille, katso: 




Helmikuun ruokaostokset:

Helmikuu 4, 60 €

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 46 € - Marraskuu 3

Kolmas viikko marraskuuta takana, nyt on ostosten aika. Viikon ruokaostokset hain enimmäkseen lähikaupasta. Lehtikaalia pari pussia Minimanista.  = 10, 83 € Keräkaali 1,49 €/kg x2,121 kg= 3,16 € Kikherne norm.2,55-50% = 1,27 € Appelsiini 1,89 €x0,556 kg = 1,05 € Omena Ida Red 0,727 kg x 1,65 €=1,20 € Banaani 1,79 €/kg x 1,207 kg = 1,99 € Kaurajuoma luomu 1,99 € Kaali oli paras vihannes, koska se oli alle 1,5 euroa kilo. Porkkanoita ei muistaakseni ollut. Olisin voinut ostaa molempia. Hedelmiä myös, valitsin alle 2 €/kilo maksavia. Olisihan siellä ollut monenlaista. Perunat olivat vähissä, tai oli jotain erilaisia pusseja ja hinta melkein puolitoista euroa kilolta. Irtoperunat olivat vihertäviä ainakin päällimmäiset, toisella kertaa perunaa. Suomalainen omena 1 kg 3,49 €/kg - 30% = 2,44 €/kg Banaani 1,49 €/kg x1,081 kg = 1,61 € Lehtiselleri 250 g = 2,49 € Porkkana 1,29 €/kg Peruna 1,09 €/kg x 2 = 2,18 € = 10 € Kävin K-Marketissa asti hakemassa assistentille tankoparsaa varalta, näyt...

WFPB - Porkkana - perunasosekeitto

Maittava ruoka erittäin helposti, porkkana-perunasosekeitto. Tai perunaporkkanasosekeitto, ihan kummin päin haluaa sen sanoa. Voi sanoa myös porkkana-perunasose, jos laittaa vähemmän nestettä. Tässä postauksessa tehdään tämä keitto tai sose, ja on yksi joululahjavinkkikin mikä tuli mieleen, ja eri versioita tästä keitosta. Lisäksi koska tämä oli edullinen resepti, katsotaan kuinka tämä soveltuu Aamiainen lähikaupasta-sarjaankin.  Laitoin porkkanoita ja perunoita noin puolet ja puolet. Tarkalla peruna-porkkanasuhteella ei liene merkitystä, vaan laita niin paljon kuin sattuu kumpiakin olemaan. Ainekset: Porkkanaa Perunaa Punaisia kuivattuja linssejä. vettä Porkkanat voi kuoria, ottaa päät pois, ja paloitella suurpiirteisesti. En käyttänyt pilkkomiseen paljoa  aikaa tai vaivaa. Kannattaa laittaa porkkanat ensin, keittää vähän aikaa, ja lisätä sitten linssit ja perunat. Koska voi olla, että porkkanat tarvitsevat pitemmän keittoajan kuin perunat. Ainekset on hyvä keittää hyvin, mut...

WFPB - Marraskuun ruokia 2

Ruokasuunnitelma laadittuna marraskuussa, toimiva myös joulukuussa. Lisätty loppuun ruokalinkki, ja tähänkin , jossa on inkivääriä käytetty. 1. Maanantai, hernekeitto Hernekeitto, vegaanisesti ja vähäsuolaisesti .  Ruokajuomana vesi, tai jäisistä marjoista Lidlin tai muun miniblenderissä tehty suodattamaton mehu. Hernekeiton kanssa sopivat keitetyt tai paistetut perunat. Hedelmä tai salaatti jälkiruuaksi.  Tiistai, makaronilaatikko Makaronilaatikkoon testasin viimeksi punaisia linssejä, hyvin toimi. Soijarouhe on hyvä, tai pavut. Makaronilaatikosta on 3 ideaa: Makaronilaatikko vegaanisesti ja vähäsuolaisesti.  mustapavuilla Makaronilaatikko 0,99 €, porkkanaraasteella Makaronilaatikko mustapavuilla, porkkanalla + italiansalaatti Keitetyt punajuuret .  Keskiviikko, kastike ja perunat, spagetti Perunat ja kastike. Kastike: Porkkanaa Punaisia kuivattuja linssejä Paseerattua tomaattia, tai tomaattimurskaa. +(ainiin, ja vettä tietysti missä keitetään ensin porkkanat ja lin...

WFPB - Ruokaostokset 42 € - Marraskuu 2

Tunnin kauppareissu vol 2.  ( Lisätty loppuun: Mitä hain Salesta tänään 16.11.2025) 9.11. Olin tulossa sunnuntaina kotiin päin kun kello oli jo melkein 19. Olisin kolmekin päivää vielä pärjännyt kunnes vihannekset loppuvat, mutta jos heti käy niin ei tarvitse viikolla miettiä. Isänpäiviltä tullessa koukkasin siis S-markettiin, ja laitoin kellon tunnin päästä hälyttämään. Ei ollut mitään tarkkaa tietoa, mitä olen ostamassa. Päätin siis käyttää edellisen viikon ostoskuvaa kauppalistana.  Muokkaus, ensin unohtui sellerin hinta, sitten tomaatit.  12,99 € Porkkana2kg, 0,95 €/kg =1,89 € Ruukkubasilika 2x 1,59 €= 3,12 € Kiinankaali 0,99 kg x 3,99 €/kg = 3,95 € Kurkku 0,340 kg x2,59 €/kg = 0,88 € Lanttu 2 kg x 1 €/kg = 1,05 € Kyssäkaali 0,811 kg x 2,59 €/kg = 2,10 € Selleri 8,76 €/kg, 2,19 € /250 g Tomaatit olivat menneet vahingossa kurkkuina, eli ne olivatkin 0,768 kg ..1,99 € kilohinta oli melko sama kurkun kanssa, eli tuskinpa isoa vahinkoa koitui. Tässä oli 6,25  eikä...

WFPB- Ruokaostokset 25 € - Marraskuu 4 - 163 €/kk

Marraskuun loput ruokaostokset 24,52 €.  Marraskuussa 163 €/kk Lahjavinkkikin pukinkonttiin, joululimppua, kelikameraa, ja niin edelleen. Budjetti ylittyi jälleen, mutta sopi odottaakin. Tässä kuussa keskityin muun muassa paljonko aikaa menee kauppareissuihin, ja säästötavoite otti siinä(kin) hieman osumaa. Katsotaan ostokset siitä huolimatta: Banaani 0,905 kg x 1,79 e/kg = 1,62 € Bataatti 1, 356kg x 2,39 €/kg=3,24 € Sitruuna 0,215 kg x 3,49 €= 0,75 € Yleisperuna 1,495 kg x 1,09 € = 1,63 € Kaurajuoma luomu 1,99 €/l x 2 = 3,98 € =11,22 Kaikki hyvin tähän asti, eli 150 €/kk-budjetti olisi pitänyt vielä. Ei siinä vielä kaikki: silloin lähdin laittamaan kenkiä jalkaan saman tien, kun sain tietää että K-Marketissa ovat persimonit 1,69 €/kg. Budjetista viis, nehän kypsyvät pöydällä ensin, joten ei niitä pääse kuitenkaan syömään heti. Apua, mikähän tämä on. Olin unohtanut tällaisen ostoskeikan välistä.  Sanotaan että 5 euroa, pari kiloa perunaa, 1,99 € kauramaito, banaani. Kuitti huk...

WFPB - Marraskuun ruokia 1

Marraskuun teemaruuat. Viime ostoksissa teemana oli tunnin kauppareissu viikoksi. Oli marraskuun 1. Mitä ruokia?  Kolmella pääruokalajilla voi pärjätä, ideoitahan riittää muttei kaikkia ehdi viikossa tekemään.  Väliruokiakin tarvitaan välillä kuten pikku keittoja, koska pitää ajoittain päästä puolikkaista vihanneksista eroon.  Ruokaideat, osittain samoja kuin lokakuussa , myös sellerikeittoa lisää jos sattuu löytymään kotimaista varsiselleriä vielä. 1. Lanttu ja porkkana, ja peruna Jos ostosten joukossa on edullista lanttua, porkkanaa ja perunaa, on kiva tehdä lanttu-perunavuokaa . Lantut ja porkkanat siinä esikeitetään vähän aikaa, mutta sen jälkeen tämä valmistuu itsestään uunivuoassa. Syvällisen maukas vanhanaikaisen tyylinen suomalainen kotiruoka.  Reseptissä käytin härkäpapurouhetta mutta ellei sitä satu olemaan, voi laittaa linssejä ja soijarouhetta.  Toinen idea lantusta: Tänä iltana teen tämän lantusta ja perunasta. Paitsi  italiansalaatti aineksi...

WFPB - Lanttuperunasose - Keitto

Tämän lanttuperunasosekeiton tein valmiista lanttusoseesta. Itse keittämällä pitää kuoria ja paloitella lantut, ja keittää niitä kunnes ne ovat aivan kypsiä. Sitten soseuttaa. Muusata ehkä ilman vettä ensin, ja lisätä vettä takaisin. Kaupan valmiit soseet ovat se valmistuote mihin turvaudun, vaikka yleensä teenkin mielelläni alusta asti monet ruuat.  Maksavat noin 4 euroa kilo yleensä, ja joulun mentyä tarjouksesta usein puoleen hintaan tai jopa eurolla. Tänään 2.12.2023 S-kaupassa oli 3,49 €/kg. Ks. myös  rieskat , jotka voi tehdä ylijääneestä lanttusoseesta tai lanttulaatikosta. Lanttulaatikko uunissa löytyy täältä . Lanttuperunasose: Kaadoin lanttusoseet kattilaan. Lisäsin vettä sen verran, että sose notkistui helpoksi sekoittaa. Ellei vettä lisää, sose alkaa kiehuessaan räiskyä ja pulputtaa. On hyvä olla haihtumisvaraakin. Loraus siirappia ja ripaus mustapippuria. Annoin lanttusoseen kiehua miedolla lämmöllä. Sekoitin välillä. En ottanut mitään tarkkaa kellonaikaa ylös. V...

WFPB - Ruokaostokset 70 € - Joulukuu 1 ja 2

 Joulukuun ensimmäisen parin viikon ruokaostokset. 16,74 €  15,74 € Lanttu 0,5 €/kg, 0,99€/2 kg  Porkkana 0,5 €/kg, 0,99€/2 kg  Porkkana 0,5 €/kg, 0,99€/2 kg  Punajuuri 0,5 €/kg, 0,99€/2 kg  Pikakaurahiutale 0,74€/kg 0,37 €/500g Kaurajuoma luomu 1,69 €/l x 2 = 3,38 € Luomu täysjyvävehnäjauho 2,95 € korjaan 1,95 € Soijarouhe 6,98 €/kg, 500g = 3,39 € Meriläisen ruislimppu 3,90 €/kg,690 g = 2,69 € Prismasta nämä. Kahden kilon pussit lanttua, porkkanaa, punajuuria, ja pakkaseen ruislimpun.  Soijarouhe on kevyt ja kätevä, en tiedä luokitellaanko soijarouhe kokokasvisruoaksi. Mitään pahaa ei pitäisi olla lisätty, kokonaiset soijapavut varmasti olisivat kokokasvisruokaa eikä tämä. Vaaleassa soijarouheessa ei ole väriainetta sokerikulööri, jota on ruskeassa. Ruisleipähän on ultraprosessoiduksikin sanottua, mutta tässä oli nyt hapanjuurileipä ilman mitään ylimääräisiä ainesosia. Ruis, vesi, suola. Sport-näkkileipä on assistentille herkkupalaksi jonka päälle sa...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...

Luukku 12 - Ohra - WFPB

Luukku 12 ja ohra.  Tässä postauksessa ensin ohrapuuro kokonaisista jyvistä, sitten muitakin ohralaatuja, ja ohrapuurot jauhoista ja hiutaleista. Lisätty 24.11.2025 ruokaohrana käyttäminen eli voit käyttää ohraa riisin tapaan. Lisätty , vinkki puuron tekemisestä kylmälaukussa, niin ei pala pohjaan. K uvat alempana ohrahauhovellin kohdalla. Ensin keittää, kunnes on saanut keittämisestä ja sekoittelusta tarpeekseen. Kylmälaukkuun kattilassa kansi päällä. Omaa en jättänyt ihan yöksi asti. Muutama tunti. Puuro kokonaisista ohranjyvistä  Huuhtelin ohraryynit astiassa, n 2,5 dl, lisäsin kylmää vettä ja pesin ohrat, kaadoin veden pois muutaman kerran.  Ohraryynit likoamaan kylmään veteen päiväksi tai yön yli. Säilytin jääkaapissa sen aikaa. Huomioin liotusvedenkin vesimäärään, koska sitä ei tarvitse kaataa pois. Joidenkin ohjeiden mukaan liotusvesi kaadetaan pois, mutta kun en nähnyt mainintaa heti, käytin liotusveden. Keitin puuron veteen ensin n. 2,5 dl ohraryynejä n. 1,5...