Siirry pääsisältöön

WFPB - Punaiset linssit - Kiinankaali ja Curry - Helppo kastike ja riisi

Tehdään nopea ja helppo kastike punaisista linsseistä. Tähän pystyy kadottamaan helposti kiinankaalin.

Tärkein ainesosa onkin nyt mielestäni kiinankaali. Toisena tärkeysjärjestyksessä tulee kaiken kasteleva tomaattisose, kolmantena porkkana vitamiineineen ja neljäntenä vasta linssit. 

Paras puoli tässä siis on, että linssit voi jättää poiskin, ellei niitä satu olemaan. 

Tämä siis vain siksi, jos jostakin syystä olisi pakko priorisoida. 


Linssit voisi keittää myös riisien seassa. 

Ainekset: Kiinankaali, tomaattimurska- ja sose, porkkana, currymauste.

Vapaavalintaiset ehdotukset lisäksi olisivat esimerkiksi lehtikaali, kesäkurpitsa, hernemaissipaprikat, herneet, mausteet ja maustekastikkeet kuten ketsupit ja soijakastikkeet.




Pilkoin kiinankaalin. Laitoin silpuksi erityisesti ne kovemmat alaosat. Kovin kantaosa tietysti meni poistoon. Käytin tuollaista minuuttimikkoa tehdäkseni erityisen pientä silppua. 

Ellei halua pilkkoa kovin pieneksi, voi vastaavasti keittää hyvin, jotta kaikki pehmenee.

Raastoin porkkanat raastimen isompisilmäisellä puolella.


Ellei pidä raastamisesta, voisi keittää porkkanat vain palasina ensin, ja survoa ne pienemmäksi. Tämän jälkeen vasta lisää muita aineksia. 

Tällä kertaa päädyin kuitenkin raastamiseen.

Linssit voi huuhdella pienisilmäisessä siivilässä tai pestä jossain astiassa. Näistä irtoaa jotain vaahtoavaa pölyä pestessä.

On minulla joskus unohtunutkin huuhdella koko linssit, eikä siinä nyt ole - havaittavasti ainakaan - käynyt kuinkaan. Nämä meillä kaupoissa myytävät linssit voivat olla melko puhtaita, ainakin roskien ja hiekan puolesta. 


Tällä kertaa laitoin ne kovat alimmaiset osat kiinankaalista siis silpuksi, mutta jätin lehtevämmät osat vielä syrjään. Silppuan nekin ja lisään loppuvaiheessa. 

Näin ne kiinankaalisilput jotka kiehuvat pitempään, ovat hyvänä kastikeaineksena. Tämä mikä lisätään viimeksi jää melkein tuoreeksi, sisältäen taas jotain eri vitamiineja lisää.

Laitoin silpun ja porkkanaraasteen linssien kera kattilaan. Vettä laitoin että peittyvät ja on varaa hetkeksi unohtaa vahtia kattilaa. Kuitenkin sen verran vähän, että tilaa jäisi tomaattimurskalle.

Ellei halua tai jaksa säätää, voi laittaa kaikki kerrallakin.


Koska tämä lähti sivuraiteille sillä, että kiinankaalikin pilkottiin kahdessa erässä, niin vedetään yhteen. Kattilassa ovat nyt kiinankaalisilppu, porkkanaraaste ja 1-2 dl linssejä. Laitoin noin ruokalusikallisen currymaustetta. 

Currymausteseoksessa on itsessään jo montaa eri maustetta, joten tällä on hyvä aloittaa.

Laitoin kiehumaan 15-20 minuutiksi.


Kokosin kuvaan vielä lisää mausteideoita. 

Persiljaa voi laittaa, ehkä vähän oreganoa. 

Chiliä, lisää mustapippuria. 

Erilaisia maustekastikkeita voi lorauttaa sekaan. Ketsupilla saa makeutta.



Kiinankaalin voi korvata lehtikaalilla, tai laittaa molempia. 



Jäätynyt lehtikaali menee hyvin murskaksi kun puristelee pakastepussissa sitä. Toinen vaihtoehto olisi ostaa edullisempaa, valmiiksi pakastettua lehtikaalta pakastealtaasta.



Kattilassa kiehuvat nyt linssit, silputtu kiinankaali ja porkkanaraaste. Ja nyt tämä lehtikaalisilppukin.

Muitakin värikkäitä aineksia voi lisätä, jos sattuu olemaan. Pussi hernemaissipaprikaa antaa väriä, tai mitkä tahansa pakastetut paprikat tai herneet. 

Mitään kukkakaalia tai valkokaalta en itse laita, koska niissä kaalikasveissa on se omanlaisensa aromi



Lisäsin 15-20 minuutin kohdalla loput kiinankaalit, purkin tomaattimurskaa ja puristin tomaattisosettakin tuubista. Annoin kiehua hiljaisella lämmöllä kannen alla vielä 7-10 minuuttia. 

Tämä kastike olisi voinut huolia toisenkin purkillisen tomaattimurskaa. 




Tämä ei ole kastikeresepti, jota pitää noudattaa tarkasti. 

Asioita on ruokaan kuitenkin helppo lisätä, vaikeampi saada sieltä pois. Siksi tykkäänkin juuri jättää kaikesta suolankin ensin pois, ja vähäisesti lisätä makua ruokaöljyä sisältämättömillä maustekastikkeilla ja mausteilla. 




Suolaa voi lisätä lautasella.




Tässä sama kastike couscousin kanssa. Mustaviinimarjoja reunalla vitamiinia tuomaan.

Hyvä puoli siinä, kun ei taas ole liemikuutioita, eikä pyöritellä mausteitakaan öljyssä, on että ruuantekovaiheita jää pois. Myös tiskaaminen helpottuu. 



Punaisissa linsseissä on kuivina ihme tarttumaominaisuus. Niitä kun ripsahtaa vahingossa tiskialtaaseen tai tietynlaisen astian pohjalle, pitää oikein erikseen asennoitua niiden nyppimiseen. Niitä hulahtaa helposti tiskialtaan viemäriinkin, jos huono tuuri käy.


Lisää kiinankaalia kastikkeissa, osittain tämän postauksen kanssa päällekkäisiäkin huomioita varmasti.


Vanhempi pulina riisistä ja tomaattikastikkeesta, hieman eri aineksilla.

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 105 € - Elokuu 3 ja 4 - 155 €/kk

 Elokuu pakettiin, loput ruokaostokset esiteltynä: = 8,99 € Sitruuna, 3,58 €/kg ,  500 g = 1,79 €/pussi Banaani reilun kaupan 1,432 kg x 1,59 €/kg = 2,28 € Luomu sitruuna 5,69 €/kg x 0,262 kg = 1,49 € Ruukkupersilja, unohtui kuvasta, 1,25 € Ananaspalat mehusta, unohtui kuvasta, 0,79 €/purkki Tofu Teriyiaki 1,39 € Tavallaan ensin hurjistuin, että taasenko meni yli 135 euroa ruokaan kuussa, mutta tuli ostettua myös marjoja, sekä laatikot papuja ja tomaattia, sekä kympillä ihan pelkkiä herkkuja. Eli paljon on siihen rahaan saanutkin, vaikka koko ajan tuntuu että kaikki kallistuu. Loppujen lopuksi tästä tuli ihan hyvä kuukausi.  26,44 € Suomalaisia marjoja: Mustikka 2 x 500g = 9,9 €/kg Mustikka 1kg = 8,99 € Puolukka 7,25 €/kg,  2 x 1,45 /200 g = 2,90€ Mustaherukka 7,75 €/kg,  1,55 €/200g x 3 = 4,65 € Marjat ja kaksia eri mustikoita. Huomasin toiset hieman edullisemmat mustikat lisäksi, kun olin jo laittanut koriin toisia. Olin että laitetaanpa mustikoita toisellekin...

WFPB - Ruokaostokset 50 €, Elokuu 1 ja 2

Elokuun ruokaostoksia, viikot 1-16.8. 2026 Piti käydä vain Minimanissa ja Lidlissä, mutta erinäisistä käytännön syistä päädyin Prismaan sekä Lidliin, ja päätin ostaa isoimmat ruokaostokset kerralla, ettei tarvitse asiaan saman tien palata. Poikkesin myös K-Supermarketissa, ja Minimanissa. Ainiin, ja Salesta taisin hakea kurkun ja tofun. Olen ilmeisesti käynyt kaikissa mahdollisissa kaupoissa, vaikka yritin pitää asiat yksinkertaisina. Yksinkertaiselta tämä elämä on tuntunut kyllä, eli ei sen puoleen.  Tässä Lidlistä.  Lidlin hedelmiä ja vihanneksia. Kaikki alle 1,5 €/kilo. Oatly luomu kauramaito 1,99 €/purkki, Prismasta = 5,97 € Juon kahvin yleensä mustana. Jos se ehtii jäähtyä, niin paras laittaa kauramaitoa ja sokeria. Luomu Oatly on siitä mielestäni ihmeellistä, että maistan jotenkin kerman ja rasvan.  Voi olla makuharha, koska siinähän ei ole lisättyä öljyä.  Kahvi jos on keitetty suodatinpussin läpi, siitäkin pitäisi olla ylimääräiset rasvat poistuneet. Nykyään ...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

WFPB - Ruokaostokset 70 € - Maaliskuu 4, 207 €/kk

 (Muokattu , Setämieskastikkeita ei saa enää. ) Loput maaliskuun ruokaostokset. Yhteensä maaliskuussa parisataa euroa, joka on siis yli tavoitteen. Eipä hätää mitään, sillä tässä kuussa tuli myös jatkon kannalta isoja säästöjä. Kuten marmeladit, taatelia pitkäksi aikaa, sekä luomu rusinoitakin pitkälle kevääseen. Ja sen verran tehokkaat ovat ostokset, että ei ole vieläkään kiire kauppaan vaikka on jo huhtikuu alkanut. Syyhyttää toki lähteä katselemaan paljonko pakastevihannekset maksavat, ja keksisikö jotain inspiraatiota huhtikuulle. Vielä on pakkasessa marjoja, euron banaaneita, ja jopa perunaa voi käyttää C-vitamiininlähteenä nyt kun olen oppinut sitäkin syömään myös raakana. Kuiva-aineet eivät ole loppumassa, voi tehdä leipää, keittää puuroja, keittää spagettia, on tomaattisäilykkeitä, ananaskakkukin on vielä tekemättä. Pakkasessa on vaikka mitä. Eli pärjäisin vaikka viikonlopun yli vielä komeasti.    =10.02 € Tumma makaroni 1,85 €/kg x 1,6 kg = 2,96 e Punaiset linssi...

WFPB - Ruokaostokset 7 € - Lokakuu 4 - 80 €/kk

Ruokaostospostauksen aika.  Katsotaan mitä tuli. Vältin ostelua ja kaupassakäyntiä, että saisin lokakuun ruokakulut alas.  Kaupassa kävelin vaikka minkä herkullisen ohitse. Haksahdin silti kalliiseen pikaruokaan, josta kuvat alempana. Tumma makaroni 1, 13€/ kg 400g,0,45  € X 2 = 0,90 € Omena Suomi 0,386 kg x 2,49  €/kg = 0,96 € Satsuma 0,99 €/kg x 0,564 kg = 0,56 € Ruukkupersilja 1,07 € Ruustinnan salaatti 1,79 € Piti laittaa koti mahdollisimman edustavaan ja sievään kuntoon hetkellisesti, ja siksi laitoin näitä ruukkuihin pöydille. Ostin tulilatvankin. Se maksoi vain alle 3 euroa Lidlissä, näillä pystyi täydentämään sisustusta vielä sitäkin halvemmalla. Salaattipurkin viereen mandariini- ja omena-asetelma. Edullista sisustamista hyötykasveilla. = 1,69  € Kauramaito Prismasta. Varsinaiset ruokaostokset tekivät n. 7  € , huvituksiin 7,90 € eli Picnicissä nautittu patonkisämpylä. En laske ruokakuluihin, mutta pitää tilittää jotta en ensin kerro vain koko...

WFPB - Viikon ruokaostokset - Kesäkuu 1. - 30 € - Muutto

Ostoksilla jatketaan.  Aivan eri meininki oli tämän kertainen muutto. Vuoden 2018 muuttoeväät olivat paljon eläinproteiinipainotteisemmat. Nytkin oli hieman vilunkipeliä ilmassa, vegaaninen suklaa, mutta se oli sellainen valinta. 2018 en ollut sen enempää ruoka-asioita miettinytkään, veuhtasin menemään vain. Uskaltaisiko laittaa kuvan niistä loppuun? *Ei herkille.* Vanhan asunnon siivouseväät siis tässä. 5.72 € Jouduin kaupassa kipaisemaan, koska eväsleipien kanssa sattui sekaannus. Kaupassa kipaiseminen oli yllättävän vaikeaa, koska tekemistä oli niin paljon. Piti ottaa pellillisestä sämpylöitä loput mukaan, ja jättää kaksi kotiin. Tulikin kaksi mukaan, ja loput jäi pois. Kaurahiutaletta, kikherneitä, banaaneja.  Muuttajan vinkit: mieti kylmiä eväitä esim kaura-ateria, tölkkipavut ruokatermari? leipaise illalla tai aamulla tuoreet sämpylät, peltileipätyyliin ilman kohotusta*, (*ilman kohotusta? Korjaus: Ilman vaivaamista.) tosi ihana jos ei tarvitse vanhaa jänkkileipää järsiä...

WFPB - Lanttu-perunakeitto - Paljon lanttua ja herneet

Miten saa lanttua kulumaan, jos ei ole tekemässä lanttulaatikkoa? Mieluiten resepti johon menee kunnollinen määrä kerrankin, eikä vain pientä palasta. Entä mihin voisi käyttää Split Peas - nimistä hernetuotetta, eli halkaistuja, kuivattuja herneitä? Jos ei keitä hernekeittoa. Ostin kerran Lidlistä ja olen siitä asti ihmetellyt, mitä niillä tekee. Eivät ole silti pakollisia tässä keitossa. Kiva keitto tai muhennos syntyy kun on tasapaino nesteen, vihannesten, perunoiden ja palkokasvien välillä.  Keittoajaltaan tämä keitto ei ole kaikista nopein, mutta jonkin verran pystyy vaikuttamaan raaka-aineiden valinnalla: Halkaistujen herneiden keittoaika on jopa 40 minuuttia. Nopeuttaaksesi prosessia voit niiden sijasta käyttää vihreitä tai punaisia linssejä, tai laittaa vain tölkistä kypsiä papuja. Valmista hernekeittoa voi myös laittaa sekaan.  Lantut saavat kiehua porkkanoiden kera ensin n. 10-15 minuuttia, jopa 20 minuuttia ennen, kuin lisätään perunat. Etteivät lantun palat jää raa-...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

WFPB - Ruokaostokset 12 € - Tammikuu 3, 126 €/kk

Tässä loput tammikuun 2025 ruokaostokset. Hintapohdintaa ja laskelmia perunasta ja kauramaidosta, mitä ne tulisivat maksamaan vuodessa ja paljonko niitä voisi mennä. Pakolliset vitamiinit ja lisäravinteet piti hankkia, niistäkin kuva. Ruokasuunnitelmaluonnos mitä lopuista voisi tulla, mitä on jäljellä tammikuussa. = 5,27 € Yleisperuna 2 kg, 0,90 €/kg = 1,79 € Jauhoinen peruna 2 kg 0,90 €/kg = 1,79 € = perunat yhteensä 3,58 € Porkkana 2 kg 0,85 €/kg = 1,69 € Perunat olisivat Salessa maksaneet reilusti yli 2 euroa säkki, kilohinta varmaan jopa 1,25 euroa. En muista, enkä ottanut kuvaa kun kävin, mutta jossain Salessa maksoi verkkokaupan mukaan jopa 1,23 €/kg. Eli kaksi kahden kilon säkkiä olisi tullut lähikaupassa maksamaan 4,90 €.  Säästin 4,90 - 3,58 €  = 1,32 € ostamalla Prismasta perunat. Jos käyttäisi vaikka 6 kiloa perunaa viikossa, se olisi vuodessa 312 kiloa. 0,9 kilohinnalla 280,8 € Jos peruna maksaa 1,25 euroa kilo, 6 kg perunaa viikossa vuoden on 390 ...