Lisätty pari kuvaa. Lisätty, fytaateista
Viikon ruokaostokset. Kävin kaupoissa eilen perjantaina ja tänään. Ostosten jälkeen katsaus, mitä ruokia pystyi tekemään viime lähikauppareissun ruuista. Viimeksihän kaavailin sitäkin, että mitä kaloreita viikossa tarvitaan.
Oli mielenkiintoista. Jokainen vihannes meni viimeistä tomaattia myöten, perunat söin, mutta kaurahiutaleita on toinen paketti avaamatta, ruis- ja vehnäjauhoja on molempia 600 g jäljellä. Riisit ja linssit menivät kaikki. Kalorin tarve on siis reilusti yliammuttu niissä ostoksissa, koska niin paljon jäi. Kuitenkin hedelmistä ja vihanneksistakin saa jotain. En vaan koskaan huomioi niitä kauppareissuissa, vaan ajattelen vihannekset kiloittain. yli 6 kg ainakin pitää olla viikoksi, ja varmasti enemmän.
Ensin intoilin lähikaupan 30 euron budjetista, mutta kalpenin sitten iltaa kohti. Koska ostin vain käytännöllisimmät ostokset niin piti ihan miettiä, mitä näistä alan tekemään. Ruis- ja täysjyvävehnäjauhoja ja 2 kg kaurahiutaleita? Kaksi kaurapuuroa päivässä, sillä tehostin että saan kauraa menemään.
Tein vain niistä 30 € ostoksista ruokia, että saan dataa miten se viikko meni. Ja saa tietää oliko niissä lähikauppaostoksissa mitään järkeä. Marjoja ei ollut ostoksissa, mutta ne oli budjetoitu niin että pari pussia puolukkaa = n. 4 €, ja sitten budjetti muuttuu 35 euron viikoksi. Marjat kannattaa olla pakkasessa, ei lähikaupasta kannata ostaa jos säästää, ellei ole pakko.
- Kiinankaali 0,465 kg x 3,59 €/kg = 1,67 €
- Porkkana 1,99 €/kg
- Banaani 1,201 kg x 1,49 €/kg = 1,79 €
- Xtra-tomaatti 2,067 kg x 1,49 €/kg = 3,08 €
- Xtra-kurkku 1,148 kg x 1,49 €/kg = 1,71 €
- Luomu varhaiskaali0,823 kg x 2,99 €/kg = 2,46 €
- Perunat 4kg x = 2 x 1,69 €/kg = 3,28 €
- Pitkäjyväinen riisi 0,85 €/kg
- Papusekoitukset, luomu, ilman suolaa 4 x 0,88€ = 3,52 €
- Luomu sitruunat 0,244 kg x 3,99 €/kg = 0,97 €
- Suomalainen puolukat 6,45 €/kg 2 x 1,29 = 2,58 €
Hain silti Minimanista (alempana) kokonaisia kauranjyviäkin, ettei tarvitse valkoista riisiä koko ajan käyttää.
- Myllyn paras tumma makaroni 5 x 400 g, 0,69 €/pss = 3,45 € Makaroni 1,72 €/kg
- Meira ketsuppi 1,2 kg 4,19 €
- Jauhoinen peruna 2 x 1,69 €/2kg = 3,38 €
- pakastepuolukka 2 x 1,29 €/200g = 2,58 €
- Luomu cannelinipapu 4 x 0,85 €= 3,40 €
- Belbake kuivahiiva 6x7g = 0,79 €
- Belbake leivinjauhe 0,52 €
Vimeksi suunnittelin ostavani kotivaraostoksia, tässä on nyt ne. Ja perunaakin ostin.
Nyt en ymmärrä. Minun piti elää viikko niillä lähikauppaostoksilla. Olenkin silti ostanut lisää perunoita, koska nämä hain viimeviikolla, 30 euron ostosten jälkeen, ja kaikki muut tässä postauksessa on korjaus: alkavaa viikkoa varten olevia ruokaostoksia. Olen myös syönyt perunat. Koska yhtään perunaa ei ollut eilen enää jääkaapissa. Perjantaista perjantaihin 6 kg perunoita. Ja muuten olen elänyt sillä 30 euron ostoskuormalla + mausteet valmiina. Nämä lisäperunat selittävät miksi ei mennyt edes puolet jauhoista ja hiutaleista. Näin se muisti pätkii, kun kaupassa menee suuntavaisto sekaisin.
Ei tässä mitään linssejäkään enää tarvita, on palkokasvia palkokasvin päälle.
400g kasviksia
7,37 €
- Pimeäpullo sinappi 300 g, 8,63 €/kg = 2,59 €
- Kauraryyni 2,39 €/kg x 2 = 4,78 €
Nämä kauraryynit piti ihan Minimanista poiketa hakemassa, koska en niistä muista kaupoista ole näitä vielä löytänyt. Pitäisi varmaan toivomus laittaa, mutta eipä se haittaa joskus poiketa Minimanissakin.
Sieltäkin voisi joskus raapaista viikon ruokaostokset, varsinkin jos heidän mainoskampanjansa eli Hurjat päivät sattuvat kohdalle ja on paljon vihannestarjouksia.
Helteitä luvassa eli nyt ei mitään kaksi tuntia kiehuvia hernekeittoja, eikä ohrapuuroja kokonaisista jyvistä. Kauraryyneistä tulee riisinkeittimessä esimerkiksi suomenpatatyyppinen ratkaisu.
Sinapin kilohinta on melkoinen, jos miettii ettei sen tarvitse olla kuin sinappijauhoa, vettä ja sokeria. Etikkaa.
Tätä voisi aivan hyvin tehdä itse koska sinappijauhojakin myydään pusseissa, varmasti tulee halvemmaksi. *
* Eli sinappijauho voi olla yli 10 euroa kilo, mutta nestehän lisätään. Pääsee varmaan vitoseen tai alle. Per kilo.
= 8,58 €- Kauramaitoa 1,79 €/l x 4 = 1,79 €
- Banaani 0,953 kg x 1,49 €/kg = 1,42 €
Käytän helteillä riisinkeitintä ja perunat ja keitot hellalla. Uunissa ei välttämättä kannata tehdä mitään.
Lätyn paisto tauolle, koska siinäkin levy kuumennetaan kuutoselle ja seistään hiessä ja kuumuudessa.
Tuoreet vihannekset voivat olla mitä vaan, sillähän ei ole väliä. Tomaatti, kurkku ja varhaiskaali.
Vielä viimeinen ostoskuva, tänään hain Prismasta:
- Luomurusinat 10,36 €/kg. 2 x 2,59 €/250 g = 5,18 €
- Xtra tomaatit 2,007 kg x 1,49 €/kg = 2,99 €
- Paseerattu tomaatti 2 x 500g = 1,46 €/kg
800 kasviksia päivässä, vähintään. Kokeilin taas esimerkkitilanteen tehdä. Ihan syötävissä koin että oli.
Kuusi ideaa 30 euron lähikauppaostoksista leipineen ja herkkuineen:
Keitetyistä perunasta, kaurahiutaleista ja ruisjauhoista rieskat. Tein parit isot pellilliset, enkä läheskään kaikkia ehtinyt kuluttaa. Pakkasesta löytyy.
Tein vaihteeksi kokonaisista keitetyistä perunoista, ja aivan älyttömän hyviä. Voin suositella.
Perunat kun käyttää ensin mikrossa, ja sitten muusaa soijamaidon kera, saa keitetytkin perunat tarpeeksi muusattua.
Ohjenuorana paras kauppalista: Tietyn hinnan, esim alle 2 €/kg vihannekset. Tätä kun seuraa, vaihtoehdot vähenee ja tulee ilman kauppalappua toimeen. En ole silti orjallinen, jos jokin maksaa 2,09 € niin voi sen ostaa, jos tykkää. Jos ei ole säästöbudjetilla niin sitten ei toki onnistu se rajaamistapa. Varhaiskaalista maksoin 2,99 €/kg, koska se on luomua ja lähikaupassa tavallinen on samanhintaista, kuin marketissa luomu. Sama ostaa luomua jos onnistuu.
Vaikka vuokaruoka oli kuiva, ei ollut enää kun pari tomaattia silppusi.
Omistan monta pientä pilkkojaa, n, 4-5 kpl, mutta en yhtään isoa blenderiä. Pilkkojat voi pestä kaikki koneessa, eikä tarvitse jaksaa huuhtoa. Kesällä tärkeitä, vaikka muuten olenkin ajatellut että ei ole mitään, mihin ei yksi keittiöveitsikin riittäisi.
- n. 2,5 dl kaurahiutaleita,
- 2,5 dl täysjyvävehnäjauhoja,
- maun mukaan suolaa.
- Soijamaitoa pois vanhenemasta, oli -50% jo keväällä.
- Puolikas tai neljäsosa banaania kanamunaksi,
- 1 tl leivinjauhetta.
- 1 rkl omenasiiderietikkaa, tai pieni tilkka tavallista etikkaa. alle 1 tl.
Ei aina maistu lätyt. Kalorien ja ravintosisällön puolesta on melkein sama tekeekö näitä lättyjä vai esimerkiksi Litteät leivät, joihin tulee samoja jauhoja ja hiutaleita.
Fytaatit.
Mikäli on uskominen Dr. Gregerin videoon, ja miksipä ei olisi.Eri ruuanvalmistustavat auttavat imeytymistä: Keittäminen, hapattaminen, fermentointi, hiivalla leivän kohotus ja muut, liottaminen, papujen liotus ja keitto on lektiinien poistoon, sehän on näitä kasvien aineita joilla ne yrittävät estää syödyksi tulonsa. Fytaatit ovat kasvisten tapa suojautua, ja sitoa aineita itseensä, ihminen jalostaa kasviksia paremmin sulaviksi.
Jos syöttelen Fineliin vaikka päivän syötyjä ruokia, niin yleensä monet mineraalit ovat yli 100%:ssa päivän saantisuosituksista. Syynä voi olla esimerkiksi se, että otan puhtaasta rasvasta tulevia kaloreita vain noin 7% päivän energiasta. Ilman lisättyä rasvaa suurin osa kaikesta mitä syön, on ravintoainetäysiä kaloreita. Tosin, olisivat pähkinät ja avokadotkin ravintoainetäysiä, mutta voisi tulla nopeampaa täyteen päivän ruokamäärä, jos lisäisin paljon pähkinöitä ja siemeniä. Tulisivatko ravintoainetarpeet täytetyksi, jos joutuisi vähentämään syömistä?
Tämän näkee jos kikkailee.
Esimerkiksi raudan suhteen kasvisraudan saantia elimistö kykeni säätelemään, mutta hemiraudan eli eläinperäisen raudan saantia ei. Eli ylimääräistä eläinperäistä jos tulee, ja A-vitamiinia, niin se on kuormittavaa. hemirauta saattoi olla kuormittavaa tekipä niin tai näin. A-vitamiinin esiastetta saa olla ylimäärä, se tulee kasveista.
Toisaalta, olipa huolissaan tai ei, niin jos vaihtoehtona on että joutuisi syömään vaikkapa hemirautaa lihassa kasvisraudan sijasta, niin lisähaittavaikutuksia olisi niin paljon.
Kasasen kootut luentodioissa on fytaatit dioissa 42-46. https://drive.google.com/file/d/1Y6R50pukCVnmZVTapBITOwaP3THPeDP1/view
Seleeni oli se, mikä yleensä nousee kun laittaisi kiinankaalia lisää. Tässäkin taas kun yhdistelisi eri ruokia. Seleeni nousisi. Ja syö kaikkea sekä kypsennettynä, että osan vihanneksista raakana. Kunnollinen määrä marjoja, niin E vitamiini olisi täynnä. Marjat puuttuivat tästä.
Hei, ei suoraan tähän sun postaukseen liittyen, vaan kun just luin HSn artikkelin fytaateista niin ajattelin pallottaa tänne. Luultavasti sulle tuttua, kun varmaan perehdyt kovastikin ravintoarvoasioihin, mutta mulle oli uutta tietoa. En näemmä voi liittää tähän kuvia lehdestä (HS 12.07.2025) eli lyhyesti, sanoma oli että fytaatit, joita on kasviksissa paljon, jarruttaa raudan, sinkin, magnesiumin ja kalsiumin imeytymistä, ja että voi seurata ongelmaa vegaaneille.
VastaaPoista
PoistaHei kiitos vinkistä ja fytaattien nostamisesta esille. Olen joskus perehtynyt fytaatteihin, ensin eniten siitä näkökulmasta että "miten minun nyt käy, vai käykö mitenkään.:) Ainakaan selvittelyt eivät saaneet minua ruokavaliossa tekemään muutoksia, mutten tarkkaan muista kaikkia seikkoja nyt. Nimenomaan yhteydessä että toisissa medialähteissä painotetaan fytaattien yhtä puolta, toisissa toista puolta, ja selvittelin aikoinaan ovatko ne asia mihin kannattaisi kiinnittää huomiota. Nostosi on sikäli varmasti monia ihmisiä kiinnostava juttu, että moni on varmaan törmännyt samaan ja ihmettelee kuinka siinä mahtaa käydä, kun syö sitten pelkkiä kasvikunnan tuotteita eli saa sitä fytaattia oikein fytaatin päälle! Fytaatit ovat kasvikunnan versio siitä mitä sanotaan lihapuolella fosfori-nimellä, ja sitä ei saisi tulla liikaa varsinkin jos on joku tila tai sairaus, mikä aiheuttaa että fosforin määrää pitäisi tarkkailla. Mutta, kasvikunnassa se fosfori on fytaattia, ja siitä ei tarvinnut olla huolissaan. Oli jopa hyödyllistä monella tavalla.
Hyppäsin nyt kaninkoloon ja aloin hakemaan tuosta asiasta, täytyy tulla laittamaan linkkejä tämän postauksen loppuun aina nyt ajan salliessa miten tämä päivä menee. Kiitos hyvästä aiheen nostosta, katson löydänkö hesarin artikkelia mistä mainitsit, jos on maksumuurin takana niin en ole tilannut lehteä, mutta jotakin kautta löytyy varmasti sama tieto. Kiitos sinulle, palaan tähän asiaan.
Laitan linkkejä ja esim. Kasasen kootut sivustolla varmasti on nimenomaan kokokasvisnäkökulma fytaatteihin, ja etenkin tutkimustietoon perustuen kuten aina. Lehdistä ynnä muista medioista ei voi kopioida moniakaan artikkeleita suoraan blogiin, koska tekijänoikeudet suojaa niitä. Eli jos jokin on maksumuurin takana sitä ei saa kuin tilaajat ja artikkeleita en saa julkaista muualla vaikka pääsisin esim. kaverin luona näkemään jonkun tilanneen kautta mitä artikkelissa lukee. NutritionFacts.org antoi monta hakutulosta Phytates, ja siellä on se hyvä puoli että linkit tutkimuksiin ja viitteet on aina löydettävissä. Se että asiasta kiinnostunut pääsee jatkotutkimuksia tekemään lisää aina läpinäkyvyyttä hyvin https://nutritionfacts.org/?s=phytates , jatkan etsintöjä
PoistaNiin ja tottakai Kasasen kootut-sivulla on aina myös lähteet ja linkit löydettävissä, ja läpinäkyvyys on. Sitten yksi hyvä on Vegan Mic, hänellä on kans runsas läpinäkyvyys ja onhan näitä. Ravitsemustiedettä
PoistaKiitos fytaatti-selvityksistä
VastaaPoistaOle hyvä ja toivottavasti on mielenkiintoista :) Kiitos vielä aiheen nostosta
Poista