Siirry pääsisältöön

Tekstit

Näytetään tunnisteella ruokaostos merkityt tekstit.

WFPB - Ruokaostokset 67 € - Heinäkuu 2

Lisätty pari kuvaa. Lisätty, fytaateista Viikon ruokaostokset. Kävin kaupoissa eilen perjantaina ja tänään. Ostosten jälkeen katsaus, mitä ruokia pystyi tekemään viime lähikauppareissun ruuista. Viimeksihän kaavailin sitäkin, että mitä kaloreita viikossa tarvitaan.  Oli mielenkiintoista. Jokainen vihannes meni viimeistä tomaattia myöten, perunat söin, mutta kaurahiutaleita on toinen paketti avaamatta, ruis- ja vehnäjauhoja on molempia 600 g jäljellä. Riisit ja linssit menivät kaikki. Kalorin tarve on siis reilusti yliammuttu niissä ostoksissa, koska niin paljon jäi. Kuitenkin hedelmistä ja vihanneksistakin saa jotain. En vaan koskaan huomioi niitä kauppareissuissa, vaan ajattelen vihannekset kiloittain. yli 6 kg ainakin pitää olla viikoksi, ja varmasti enemmän. Ensin intoilin lähikaupan 30 euron budjetista, mutta kalpenin sitten iltaa kohti. Koska ostin vain käytännöllisimmät ostokset niin piti ihan miettiä, mitä näistä alan tekemään. Ruis- ja täysjyvävehnäjauhoja ja 2 kg kaurahiut...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Syyskuu 2

Syyskuun toiset ruokaostokset. Viimeksihän ostin 80 eurolla ruokaa , kuten noin 15 kiloa tärkkelyspitoisia ruokia eli riisiä, jauhoja, perunaa, pastaa. Arvoin Finelin ruokapäiväkirjan avulla, että niissä olisi yli 43 000 kcal. Riittäisi jopa 21 päiväksi, jos 2000 kcal menee päivässä. Arviot ovat yleensä epätarkkoja, mutta suuntaa antavia. 500 grammasta kidneypapuja tuli keitettynä noin kilo. Muitakin palkokasveja on tarpeeksi.  Ihmettelin hieman miksi tällä viikolla kuitenkin meni 30 euroa. Kaipa se nälkä sitten oli. Eniten kauppaan veivät varmaan banaaniostokset ja parsakaali, ja samalla sitten koukkasin muutakin. 1 €/kg -tarjouksessa olevia juureksia jätän harvoin ostamatta, jos jääkaapissa on vielä senttikin tilaa. Pöydälläkin voi säilyttää vaikka yhden yön, ellei mahdu. Kylmälaukku parvekkeella on myös hyvä. = 2,10 € Lidlistä täysjyväpastaa 2 x 500 g/1,05 € = 6,59 € Parsakaali 3,49 € x 1,06 kg = 3,73 € Porkkana 0,89 €/kg Keräsalaatti 1,39 € Tuorekurkku 0,266 kg x 2,19 €/kg = ...

WFPB - Ruokaostokset 11 € - Toukokuu 2

Viikon ruokaostokset, 11,24 €.  Viime viikolla hankitut kaalit ja muut vihannekset riittivät melko pitkälle. Laatikollinen paseerattua tomaattia oli hyvä ja riittoisa ostos myös. Pakkasesta löytyivät jo marjat, ja jauhokaappi on ladattu kaikenlaisella.  Oli aika vapaat kädet muuttaa lennosta ruokasuunnitelmaakin, koska kaikki muu säilyi niin hyvin. = 1,79 € Jauhoiset perunat. = 2,49 € Salesta löytyi kahden kilon säkki riisiä kilohinnalla 1,25 €.  =2,19 € Prismassa hain luomu kaalia. Se olikin loppunut, ja sattumalta huomasin hävikkilaatikon. Noin 60 senttiä/kilo vihanneksia.  Porkkanat olivat ensin vähän onnettoman näköisiä, mutta erittäin hyviä kun otti kuoren pois. Täysin käyttökelpoisia.  = 1,33 € Salestakin löytyi hävikkiä. Banaanit olivatkin käytännössä omaan makuuni liian raakoja heti syötäväksi. Ruskeat laikut johtuivat varmaan kylmästä? Osa oli mustelmilla sisältä, ja niistä tuli kivasti lättyjä ja keksejä. Hyvä vinkki: jos banaani pitää muusata, kuori j...