Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 100 € - Marraskuu 3 ja 4, 190 €/kk

Nyt kävin joulushoppailemassa ruokaa. Tuli ostettua papuja 38 tölkkiä, jos laskin oikein, eli riittävästi papuja. Tuli myös linssejä ja tavallisia herneitä. Ostin myös kympillä uutta vähän ehkä ei-kokarua herkkua. Katsotaan se viimeisenä, koska siitä pitää ravintoarvotkin vilkaista.

10 kg perunaa, olikohan 10 kg hedelmää ja vihannesta, juureksia. Tämä on niin pitkä lista, että äkkiäkös lasken hutikin. 100-105 euroa sain laskettua ostosten hinnaksi.

13 siitä meni marjoihin. Oli aika täydentää mustikkavarantoja, kun jäi syksyllä poimimatta marjat.

Nyt on vähän kotivaraakin taas, sitähän suositellaan ylläpidettävän aina.

=5,08 €

  • Pirkka perunat 0,5 €/kg x4 kg = 2 €
  • Kurkkusalaatti 0,360g x 5,97 €/kg= 2,15 €
  • Kotimaiset omenat hävikkipussissa 1 €/kg = 0,93 €

= 5,2 €

  • Kaurahiutale 0,98 €/kg
  • Crownfield pikakaurahiutale 0,39 €/500g x 2 = 0,78 €/kg
  • Mustapapu 2 x 0,74 € = 1,48 €
  • Tomaattimurska 500g/ 0,98 € = 1,96 €/kg

2,29 €
Meinasi unohtua välistä. Luomu täysjyvävehnäjauhoa 1 kg.


Ylistalon herneitä kuivattu 500g x2, 1,09 €/pss= 2,18 €/kg 


= 17,62 €
  • Kikherneitä 12 x 0,56 € = 6,72 €
  • Tomaattimurska 500g/ 0,98 €x3, 1,96 €/kg = 2,94 €
  • Punaiset ja vihreät linssit 1,99 €/500g x 4 = 7,96 €

= 15,24 €

Kidneypapuja 12 x 0,71 €/purkki = 8,52 €
Kikherneitä 12 x 0,56 €/purkki = 6,72 €

Lidlissä kun on paputilanne ollut vähän huono välillä, ja olen siellä niitä kuikuillut joka kerta.
Nyt kun näitä edullisia papuja sattui olemaan reilummasti kerrankin, otin koko laatikon siitä messiin.
Ei tarvitse koko ajan samoja papuja olla hakemassa, ja eivät nämä edes paljoa maksaneet. Kasvisruoka on kallista? Ei tunnu nyt ainakaan siltä, näin yhden hengen taloudessa ainakaan.

Sinne oli tullut uusia, kalliimpia papuja. En tiedä mikä niissä maksaa, ja miksi nämä toiset ovat näin halpoja.

Jos näitä menee purkillinen tai puoli purkillista päivässä, niin pitäisi riittää ensi vuoden puolelle pitkästi. Voihan sitä haluta jotain lisää erilaisia, mutta määrällisesti riittävät. Linssejä myös välillä.



= 3,57 €

  • Perunat 0,65 €/kg x 4 kg = 2,58 €
  • Porkkanat 2 kg, 0,5 €/kg = 0,99 €
= 1,69 €

Perunaa lisää, 2 kg, 0,85 €/kg


= 5,92 €
  • Porkkanat 2 kg, 1,1 €/kg = 2,19 €
  • Kiinankaali 0,433 kg x 3,49 € = 1,51 €
  • Lanttu 2 kg x 0,8 €/kg = 1,65 €
  • Nauris 0,260 kg x 2,19 €/kg = 0,57 €


Kaali 1,10 €/kg x 600g = 0,66 €
= 13,06€

Mustikka 8,29 €/kg
Mustaherukka 3 x 1,59 €200g, 7,95 €/kg= 4,77 €


1,318kg x 2,19 €=  2,89 €

Näissä luki Prismassa lajike : Lobo.

Ovat niin hyviä, että voin päättää hyvä kotimaisen omenan etsinnät tähän, ja ostaa näitä mikäli vain on saatavuutta.

Jokainen omena on uniikki. Samassa laarissa on väriltään sekä vihreitä, punaisia, että siltä väliltä. Kaiken kokoisia ja näköisiä omenoita. 
Paljon mielenkiintoisempaa valikoida, ja tulee ostettua aina muutama enemmän. Se ei haittaa. Jääkaapissa säilyvät ihan ok, että ehtii syödä.



=2,59 €

Omena Suomi 1,1183 x 2,19 €/kg

Kuvassa näyttää ja muutenkin koin, että omenoita on ainakin pari kiloa. Mutta ehkä silmä hämää, ja ne ovatkin myös kevyitä. Tuskin se hedelmävaaka oli väärässä kuitenkaan. Tai sitten olen sekoittanut jotain tässä välissä. Oli miten oli, eivät tulleet edes kalliiksi parin viikon omenat, ja niitä on vieläkin jäljellä.

Näissä on luontainen vahapinta. Tuntuvat käsiin tahmeilta ja vahapintaisilta, mutta olen syönyt ilman kuormista. Näissä oleva vaha ei siis ole mitään jälkikäteen lisättyä, vaan omena muodostaa sitä.

= 3,33 €
  • Jauhelihamauste, suolaton 35 g 0,85 € 24,29 €/kg
  • Grillausmauste, suolaton 35 g 0,79 € 22,57 €/kg
  • Mustapippuri, rouhittu 27 g 1,10 € 40,74 €/kg
  • Maustepippuri, jauhettu 20 g 0,59 € 28,00 €/kg

= 5,52 €

Xtra suklaa 100g , 9,50 €/kg = 0,95 €
Taateli 1,00 €
Vaniljasokeri 1,19 €
Leivinjauhe 0,89 €
Tummasuklaa 100g, 14,90 €/kg = 1,49 €

Joulua kohti voi lisääntyä leivontatarvikkeiden tarve. 


= 3,98

Kauramaito lähikaupasta 1,99 €

Vaniljakastike 1,49 €

Voisi tehdä omenapiirakkaa. Siihen sopii vaniljakastike. Mustikkapiirakkaakin voisi tehdä. 


Herkkumaa mansikkahillo, 3,95 €/kg, 960 g = 3,79 €



Snäkkis koulunäkki ruissipsejä, sour cream & onion, vitosella kolme pussia, ostin 6 pussia = 10 €

Nämä löytyivät leipätehtaan myymälästä näin edullisesti.
Prismassa yhden pussin hinta olisi ollut 2,69 €/150 g, 17,93 €/kg 

Nyt näiden kilohinnaksi jäi 11,11 €/kg



Eivät välttämättä täysin kokarua, ja varmaan kuuluu ultraprosessoituihin ruokiin, kuten käsittääkseni kaupan leipäkin luokitellaan. 

Hämmästyin kuitenkin suolan määrästä. Eli 0,9 g/100g. Se on sikäli vähän, että esimerkiksi Oululaisen hapankorpuissa, jotka muistuttavat näitä jollain tapaa herkkuna, oli jopa 1,4 g/100g.

Huom: Kaikki sipsit eivät olleet samanlaisia. Kannattaa terveellisyyden arvioimiseksi katsoa aina ostaessa vielä pussin kylki, ravintosisältö voi muuttua raivokkaastikin vaikka viereinen, eri makuinen tuote on melkein saman näköinen.



Toki jos välttää lisättyä suolaa, tai lisättyä rasvaa kaikessa, ja on erittäin vähäsuolaisella ruokavaliolla, niin tämä suolamäärä voi olla vieläkin liikaa. Ainakin jatkuvasti käytettynä, tai jos haluaa estää tottumisen suolaisiin herkkuihin pitääkseen yllä tyytyväisyyttä ruokiinsa.

Ei siis täydellistä KoKaRua, mutta sellaista että jos jotain herkkua pitää olla, niin on tämä parempi kuin perinteinen perunalastu. 

Vertailun vuoksi 

Taffel Broadway Sourcream & Onion maustettu sipsi 150g, sisälsi S-ketjun verkkokaupan mukaan 33g rasvaa per 100g. Ja tässä ruissipsissä oli vain 9 g/100g. Ruisjauhossa on rasvaa 2 g /100g, eli kun ottaa huomioon että kaikessa on rasvaa muutenkin, lisättyä tässä tuotteessa on kait jotain 7 g/100g. 

Lisään vielä että suolaa Taffeleissa: 1,7 g/100g

Vertailun vuoksi sekin, että ruokalusikallinen rypsiöljyä ilmoitetaan Finelissä sisältävän 14 g rasvaa. Joka on 14 x 9 kcal/1g=126 kcal.

30 grammaa rasvaa/100g sipsejä olisi 30x 9kcal/1 g = 270 kcal rasvasta. Perunassa on vain 0,1g /100g itsessään.

Kuiturikkaita ruissipsit myöskin ovat, ja se nostaa terveellisyyttä heti.



Harvoin ostan tällaisia herkkusipsejä, mutta nyt innostuin kun näin ravintoarvot jotka olivat sen verran kohtuulliset, että niistä ilahduin. Jos pitäisi jotain lyödä pöytään kun tulee vieraita, nämä terveellisyydestään huolimatta maun puolesta muistuttavat jotakin mitä "normaaliruokavaliolla" olevakin voisi syödä.

Toisekseen, pidin ennen yli kaiken sour cream ja onion perunalastuista, ja nyt en ole maistanut yhden yhtäkään neljään tai viiteen vuoteen. Olipa nostalgista laittaa suuhun näitä yhtäkkiä. Aivan täydestä meni, eikä tuntunut yhtään siltä, että nämä ovat jotenkin terveellisiä.

Leffa pyörimään ja pussi näitä! Jouluajan vietto voi alkaa. Ehkä mandariineja vielä,  niin idylli olisi täydellinen. Pitsaa myös totta kai.

Ok, siinäpä satasen ostokset marraskuun jälkimmäiseltä puolikkaalta.


Kahvia, omenaa ja peltileipää

Teki mieli ostaa bataatteja, mutta ei tässä nyt tarvinnut enää enempää ruokia. Bataatit olisivat olleet sekä Prismassa, että Lidlissä alle 2 €/kg. Mikä on edullista. Olisi kiva tehdä bataattikeitto. Tuli tuosta leivästä mieleen.

Mutta bataatit eivät ole kotimaisia, joten ehkä se on hyvä että ostin naurista ja lanttua. Ehtii niitä ulkolaisia ostaa myöhemminkin.

Joulukuukin pääsi alkamaan kuin vaivihkaa. Joulukalenteria en alkanut väsäämään, mutta viime vuonnahan tuli sellainenkin tehtyä.
Jouluruokareseptejä kokosin luukkuun 11. 

Kokaru.fi -sivustoltakin voit löytää hyviä jouluruokia, kannattaa käydä katsomassa. 

Tervehdys, ja kiva kun kävit.

Edelliset ruokaostokset, marraskuu 1 ja 2, 90 €



Kommentit

  1. Uusi saitti minulle tuo kokaru.fi kiitos vinkistä!

    VastaaPoista

Lähetä kommentti

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Porkkana - perunasosekeitto

Maittava ruoka erittäin helposti, porkkana-perunasosekeitto. Tai perunaporkkanasosekeitto, ihan kummin päin haluaa sen sanoa. Voi sanoa myös porkkana-perunasose, jos laittaa vähemmän nestettä. Tässä postauksessa tehdään tämä keitto tai sose, ja on yksi joululahjavinkkikin mikä tuli mieleen, ja eri versioita tästä keitosta. Lisäksi koska tämä oli edullinen resepti, katsotaan kuinka tämä soveltuu Aamiainen lähikaupasta-sarjaankin.  Laitoin porkkanoita ja perunoita noin puolet ja puolet. Tarkalla peruna-porkkanasuhteella ei liene merkitystä, vaan laita niin paljon kuin sattuu kumpiakin olemaan. Ainekset: Porkkanaa Perunaa Punaisia kuivattuja linssejä. vettä Porkkanat voi kuoria, ottaa päät pois, ja paloitella suurpiirteisesti. En käyttänyt pilkkomiseen paljoa  aikaa tai vaivaa. Kannattaa laittaa porkkanat ensin, keittää vähän aikaa, ja lisätä sitten linssit ja perunat. Koska voi olla, että porkkanat tarvitsevat pitemmän keittoajan kuin perunat. Ainekset on hyvä keittää hyvin, mut...

WFPB- Ruokaostokset 25 € - Marraskuu 4 - 163 €/kk

Marraskuun loput ruokaostokset 24,52 €.  Marraskuussa 163 €/kk Lahjavinkkikin pukinkonttiin, joululimppua, kelikameraa, ja niin edelleen. Budjetti ylittyi jälleen, mutta sopi odottaakin. Tässä kuussa keskityin muun muassa paljonko aikaa menee kauppareissuihin, ja säästötavoite otti siinä(kin) hieman osumaa. Katsotaan ostokset siitä huolimatta: Banaani 0,905 kg x 1,79 e/kg = 1,62 € Bataatti 1, 356kg x 2,39 €/kg=3,24 € Sitruuna 0,215 kg x 3,49 €= 0,75 € Yleisperuna 1,495 kg x 1,09 € = 1,63 € Kaurajuoma luomu 1,99 €/l x 2 = 3,98 € =11,22 Kaikki hyvin tähän asti, eli 150 €/kk-budjetti olisi pitänyt vielä. Ei siinä vielä kaikki: silloin lähdin laittamaan kenkiä jalkaan saman tien, kun sain tietää että K-Marketissa ovat persimonit 1,69 €/kg. Budjetista viis, nehän kypsyvät pöydällä ensin, joten ei niitä pääse kuitenkaan syömään heti. Apua, mikähän tämä on. Olin unohtanut tällaisen ostoskeikan välistä.  Sanotaan että 5 euroa, pari kiloa perunaa, 1,99 € kauramaito, banaani. Kuitti huk...

WFPB - Marraskuun ruokia 2

Ruokasuunnitelma laadittuna marraskuussa, toimiva myös joulukuussa. Lisätty loppuun ruokalinkki, ja tähänkin , jossa on inkivääriä käytetty. 1. Maanantai, hernekeitto Hernekeitto, vegaanisesti ja vähäsuolaisesti .  Ruokajuomana vesi, tai jäisistä marjoista Lidlin tai muun miniblenderissä tehty suodattamaton mehu. Hernekeiton kanssa sopivat keitetyt tai paistetut perunat. Hedelmä tai salaatti jälkiruuaksi.  Tiistai, makaronilaatikko Makaronilaatikkoon testasin viimeksi punaisia linssejä, hyvin toimi. Soijarouhe on hyvä, tai pavut. Makaronilaatikosta on 3 ideaa: Makaronilaatikko vegaanisesti ja vähäsuolaisesti.  mustapavuilla Makaronilaatikko 0,99 €, porkkanaraasteella Makaronilaatikko mustapavuilla, porkkanalla + italiansalaatti Keitetyt punajuuret .  Keskiviikko, kastike ja perunat, spagetti Perunat ja kastike. Kastike: Porkkanaa Punaisia kuivattuja linssejä Paseerattua tomaattia, tai tomaattimurskaa. +(ainiin, ja vettä tietysti missä keitetään ensin porkkanat ja lin...

WFPB - Lanttuperunasose - Keitto

Tämän lanttuperunasosekeiton tein valmiista lanttusoseesta. Itse keittämällä pitää kuoria ja paloitella lantut, ja keittää niitä kunnes ne ovat aivan kypsiä. Sitten soseuttaa. Muusata ehkä ilman vettä ensin, ja lisätä vettä takaisin. Kaupan valmiit soseet ovat se valmistuote mihin turvaudun, vaikka yleensä teenkin mielelläni alusta asti monet ruuat.  Maksavat noin 4 euroa kilo yleensä, ja joulun mentyä tarjouksesta usein puoleen hintaan tai jopa eurolla. Tänään 2.12.2023 S-kaupassa oli 3,49 €/kg. Ks. myös  rieskat , jotka voi tehdä ylijääneestä lanttusoseesta tai lanttulaatikosta. Lanttulaatikko uunissa löytyy täältä . Lanttuperunasose: Kaadoin lanttusoseet kattilaan. Lisäsin vettä sen verran, että sose notkistui helpoksi sekoittaa. Ellei vettä lisää, sose alkaa kiehuessaan räiskyä ja pulputtaa. On hyvä olla haihtumisvaraakin. Loraus siirappia ja ripaus mustapippuria. Annoin lanttusoseen kiehua miedolla lämmöllä. Sekoitin välillä. En ottanut mitään tarkkaa kellonaikaa ylös. V...

WFPB - Ruokaostokset 70 € - Joulukuu 1 ja 2

 Joulukuun ensimmäisen parin viikon ruokaostokset. 16,74 €  15,74 € Lanttu 0,5 €/kg, 0,99€/2 kg  Porkkana 0,5 €/kg, 0,99€/2 kg  Porkkana 0,5 €/kg, 0,99€/2 kg  Punajuuri 0,5 €/kg, 0,99€/2 kg  Pikakaurahiutale 0,74€/kg 0,37 €/500g Kaurajuoma luomu 1,69 €/l x 2 = 3,38 € Luomu täysjyvävehnäjauho 2,95 € korjaan 1,95 € Soijarouhe 6,98 €/kg, 500g = 3,39 € Meriläisen ruislimppu 3,90 €/kg,690 g = 2,69 € Prismasta nämä. Kahden kilon pussit lanttua, porkkanaa, punajuuria, ja pakkaseen ruislimpun.  Soijarouhe on kevyt ja kätevä, en tiedä luokitellaanko soijarouhe kokokasvisruoaksi. Mitään pahaa ei pitäisi olla lisätty, kokonaiset soijapavut varmasti olisivat kokokasvisruokaa eikä tämä. Vaaleassa soijarouheessa ei ole väriainetta sokerikulööri, jota on ruskeassa. Ruisleipähän on ultraprosessoiduksikin sanottua, mutta tässä oli nyt hapanjuurileipä ilman mitään ylimääräisiä ainesosia. Ruis, vesi, suola. Sport-näkkileipä on assistentille herkkupalaksi jonka päälle sa...

WFPB - Ruokaostokset 60 € - Joulukuu 3

Tässä postauksessa ostoksia joulukuussa, ja jouluksi. Pohdintaa leivän sokeripitoisuudesta ja eineksistä, vähän ruokien hintoja ja ulkona syötiin taas eväitä. Kelikamera ja assistentti, hyvät joulut. Tämä ei ole tekoälyn tuottama tiivistelmä. Ei sillä että se olisi oikein tai väärin, kunhan en ole vain joutanut perehtymään. On niin kiire tehdä kaikki itse, vaikka tekoälykin olisi keksitty. = 7,86 € Kaurajuoma luomu 1,99 € Yleisperuna harjattu 1,716 x 1,09 €/kg = 1,87 € Porkkana 2x 1kg = 2, 00 € Lanttu 1 kg x 2 = 2,00 € Ensin lähikaupan ostokset, 16.12. 2025 Salesta. Valintaperusteet: Ristikukkaiset, A-vitamiinin esiaste, kaikki on katettuna. Puhumattakaan, että kasvikset ovat aina enemmän, kuin tieteellisesti mitattujen ravintoaineidensa summa. Ihan kiva määrä kannettavaa, ja taas ei muuta kuin perusasioita. Kävin ensin jo auton vieressä miettimässä, lähtisikö ihan Prismaan asti, mutta päätin jättää väliin ja onneksi Salesta löytyi euron tarjouksia.  Ei tullut sen kalliimmaksi tav...

WFPB - Ruokaostokset 46 € - Marraskuu 3

Kolmas viikko marraskuuta takana, nyt on ostosten aika. Viikon ruokaostokset hain enimmäkseen lähikaupasta. Lehtikaalia pari pussia Minimanista.  = 10, 83 € Keräkaali 1,49 €/kg x2,121 kg= 3,16 € Kikherne norm.2,55-50% = 1,27 € Appelsiini 1,89 €x0,556 kg = 1,05 € Omena Ida Red 0,727 kg x 1,65 €=1,20 € Banaani 1,79 €/kg x 1,207 kg = 1,99 € Kaurajuoma luomu 1,99 € Kaali oli paras vihannes, koska se oli alle 1,5 euroa kilo. Porkkanoita ei muistaakseni ollut. Olisin voinut ostaa molempia. Hedelmiä myös, valitsin alle 2 €/kilo maksavia. Olisihan siellä ollut monenlaista. Perunat olivat vähissä, tai oli jotain erilaisia pusseja ja hinta melkein puolitoista euroa kilolta. Irtoperunat olivat vihertäviä ainakin päällimmäiset, toisella kertaa perunaa. Suomalainen omena 1 kg 3,49 €/kg - 30% = 2,44 €/kg Banaani 1,49 €/kg x1,081 kg = 1,61 € Lehtiselleri 250 g = 2,49 € Porkkana 1,29 €/kg Peruna 1,09 €/kg x 2 = 2,18 € = 10 € Kävin K-Marketissa asti hakemassa assistentille tankoparsaa varalta, näyt...

WFPB - Marraskuun ruokia 1

Marraskuun teemaruuat. Viime ostoksissa teemana oli tunnin kauppareissu viikoksi. Oli marraskuun 1. Mitä ruokia?  Kolmella pääruokalajilla voi pärjätä, ideoitahan riittää muttei kaikkia ehdi viikossa tekemään.  Väliruokiakin tarvitaan välillä kuten pikku keittoja, koska pitää ajoittain päästä puolikkaista vihanneksista eroon.  Ruokaideat, osittain samoja kuin lokakuussa , myös sellerikeittoa lisää jos sattuu löytymään kotimaista varsiselleriä vielä. 1. Lanttu ja porkkana, ja peruna Jos ostosten joukossa on edullista lanttua, porkkanaa ja perunaa, on kiva tehdä lanttu-perunavuokaa . Lantut ja porkkanat siinä esikeitetään vähän aikaa, mutta sen jälkeen tämä valmistuu itsestään uunivuoassa. Syvällisen maukas vanhanaikaisen tyylinen suomalainen kotiruoka.  Reseptissä käytin härkäpapurouhetta mutta ellei sitä satu olemaan, voi laittaa linssejä ja soijarouhetta.  Toinen idea lantusta: Tänä iltana teen tämän lantusta ja perunasta. Paitsi  italiansalaatti aineksi...

WFPB - Punajuuret - Mitä punajuurista? - Punajuurien keittäminen, pakastaminen ja käyttö

Eilen bongasin tarjouksen, että saisi halvalla punajuuria. Myös muut juurekset olivat tarjouksessa. Kokoan nyt tähän postaukseen kuvia ja mainintoja, joista voi myöhemminkin palauttaa mieleen ideoita punajuuriin liittyen.  Hyviä reseptilistoja on muuallakin, mutta tässä erikoistumme nyt siihen, että ollaan myös WFPB-maailmassa. Tässä tapauksessa se tarkoittaa, että vältetään rasvaa ja eläintuotteita ja vähennetään suolaakin.  Suolaa, öljyä, kermaa ja voita pystyy lisäämään aina, joten ei varmaan haittaa, jos joku ei ole samalla ruokavaliolla.  Ja käytän itsekin mm. sinappia jossa voi olla suolaa, kun teen punajuurille kastiketta. Resepti punajuurien kastikkeeseen voi mennä vaikka niin, että Dijon-sinappia, balsamiviinietikkaa tai ehkä punaviinietikkaa (jota en ole testannut), sitruunamehua ja jotain makeutusta, kuten vaahterasiirappia. Nyt käytän tuota koti-sinappia, jossa on makeutta valmiiksi. Puolet ja puolet balsamietikkaa ja sinappia. Sinappien valmistusaineluettelo ...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...