Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 90 € - Marraskuu 1 ja 2

 Marraskuun parin ensimmäisen viikon ruokaostokset. 

Sen verran silppuisia kauppareissuja, että alkaa olla hinnat ja kuitit sekaisin. Selvittelin minkä pystyin, ja sain aikaan melko tarkat laskelmat. Jostain maustepussista ja omenasta nyt koira taisi syödä kuitit. Sovelluksien kanssa en pelaa, joten niistä ei ole apua tässä.

Yhden jäätelön taas söin, ja siitä lensi paperi roskiin. Luulin ottaneeni kuvan, mutta ei sitä löytynytkään. 

Ostokset ovat silppua koska jokainen kerta kun tein vaikkapa turhan reissun Lidlin ohi, tai mitä lie olin hakemassa milloinkin muutakin kuin ruokaa, niin otin aina pussillisen vaikkapa kaurahiutaletta ja makaronia, että saa kaapit sopivan täyteen. Pääsee kohta joulun viettoon niin, ettei tarvitse yhden kaurahiutalepaketin takia alkaa miettiä kauppareissuja.

Kaikki mikä maksaa alle 1€/kg ovat taas olleet kuukauden suosikkituotteinani varsinkin energianlähteiden osalta. 

Maustekaappiakin joudun jo alkaa täyttämään uudelleen, sentään siellä ei mitään kolme vuotta vanhoja rosmariinipurkkeja enää pyöri. Joten aletaan laittaa uutta maustetta. Niitä ei saa 1 €/kg hintaan.

Pärjään kyllä vähilläkin mausteilla, ja nauttisin paljon tilanteesta jossa valinnan varaa ei olisi liikaa.

Alkoi silti olla yksi jos toinenkin resepti tekemättömissä, kun ei ollut sitä, eikä tätä, eikä tuota.

Mausteissa vaihtelee kilohinta suuresti, ja seurailen niitä välillä ihan mielenkiinnosta. Aina jos on öljyttömiä maustekastikkeita tarjouksessa, niihin kannattaa tarttua. 

Maustekastikkeet eivät välttämättä ole oikeaoppista kokarua, jokuhan voi välttää, joku toinen ei. 



= 5,62 €
  • Toivoniemen tila 2kg Jauhoinen peruna0,90 €/kg = 1,79 €
  • Irtoperunat 0,79 €/kg x 1,456 kg = 1,15 €
  • Porkkanat 1,896 € x 0,79 €/kg = 1,5 €
  • Punajuuret 0,59 €/kg
  • Lantut 0,59  €/kg


= 8,81 €

  • Jauhoiset perunat Lidlistä 1,69 €
  • Punaiset linssit Lidlistä 1,99 €
  • Keräkaali 1 €/kg = 1,87 €
  • Omena 1 €/kg = 0,77 €
  • Banaani 1 €/kg  = 1,23€
  • Maustekurkku 0,40 €
  • Omena Suomi 0,86 € Lajike Santana
Muistinpas kuvata maustekurkunkin.

Omena Suomi

2,19 €/kg

Kotimaiset omenat Prismasta
Rubinola ja Lobo

Näistä nyt on se kuitti tai pussi hukassa,
Prisman hinnaston mukaan 9 kpl kotimaisia omenoita maksaa arviolta  ~3,33 €

Kotimaisten omenoiden maistelussa olen edennyt sen verran, että nyt ainakin nämä Lobot, ja olikohan tuo toinen omena Rubinola-niminen, olivat hyviä.
Ihan tarpeeksi hyviä jo, ettei tarvitse irvistellen syödä. Kahvin kanssa omena, se on hyvää. Omena ei pilaa kahvia, eikä kahvi pilaa omenaa, makuelämyksien yhteensopivuutta ajatellen.



= 7,23 €

  • Kaurahiutale 0,98 €/kg
  • Riisi 0,85 €/kg
  • Spagetti 500 g, 0,95 x 2 = 1,9 €
  • K-Menu riisi 0,85 €/kg x 2 = 1,7 €
  • Makaroni 400g x 4, 1,13 €/kg = 1,8 €
Tummaa makaronia olisi varmaan kannattanut ostaa enemmän, se kallistui tämän jälkeen ja on nyt näkynyt olevan Prismassakin 0,69 €/400 g. Kilohinnassa nousu on 60 senttiä.

Tässä kuvassa on Finelin mukaan 23825 25900 kcal (unohtui ensin laskea joku pussi). Jaettuna 2000 kcal/pvä se tekee n. 11-13 pv.


=5,85 €

  • Ruisjauho 1,29 €/kg
  • Täysjyvä vehnäjauho luomu 1,95 €
  • kaurahiutale 0,98  €/kg
  • riisi 0,85 €/kg x2
  • Pikakaurahiutale 500 g x 2 = 0,78 €/kg
7 6 kg tärkkelyspitoista ruokaa, yhteensä Finelin mukaan 21299 kcal 2000 kcal /pvä arvioidulla kulutuksella tässä olisi 10-12 päivän ruuat, voisi melkein siis sanoa että vitosella viikon ruuat, ja ylikin jää. Vihannekset toki joutuu lisäämään, muutenhan voi tulla keripukki.
Kaikki alle 1€/kg, paitsi ruisjauho. Ja vehnäjauho.

Pikakaurahiutaleet Lidlistä ulkomaisia, mutta pidän tuosta paketista, kun vertaa mikä paksu maitokartonki on kotimaisissa hiutaleissa. 
Varmaan siinä on logistisia syitä ja muita, miksi maitokartonki pitää olla hiutalepakettina.
Ohuen pussin kanssa olisi aina vähemmän vaivaa hävittämisessä. Samaa tyyliä kuin jauhopussit.

= 3,14 €

Kaurahiutale 0,98 €/kg
Jauhoiset perunat 1,69 € 2 kg
Lanttu 0,394 kg x 1,19 €/kg = 0,47 €

Tähän asti 7,5 kg perunaa marraskuun kahden ensimmäisen viikon aikana.


16,30 €
  • Basilika 150g , 25,27 €/kg = 3,79 €  Prismasta
  • Oregano 120g, 35,75 €/kg = 4,29 € Prismasta
  • Persilja Kuitti hukassa, hain Minimanista asti, arvioin että 3,5 (35 / kg)
  • Hot Curry 2,25 € 60,81 €/kg
  • Vaniljasokeri 2,49 €


n. 5 €
  • Rosmariini
  • Juustokumina 
  • Rakuuna 
  • Tilli
  • Cayennepippuri
  • Paprika

Kuivahiiva Lidlistä 6x7 g, 18,81 €/kg = 0,79 €

Kuivahiivaa olisi hyvä löytää isossa pakkauksessa pienemmällä kilohinnalla, sitä kuitenkin menee jos itse tekee leivät. Ellei sitten ala hapanjuurileipuriksi. Se voisi olla selvää säästöä. Kuivahiivahan voi maksaa jopa lähemmäs 30- 40 euroa/kilo, riippuen merkistä ja kaupasta. 

Leivinjauhe 0,56 €

Viiden euron kieppeillä kilohinta 




Coop kuivatut kivettömät luumut 500 g, 6,98 €/kg = 3,49 €

Näistä tulee luumusoppaa riisipuuron kanssa. Tai vaikka ohrapuuron. Tästä puolen kilon pussista tulee varmaan useampikin soppa, jos ei kaikkea kerralla kuitenkaan keittäisi.



n. 23 €
  •  Salosen pimeäpullo sinappi norm.2,55 € 8,50 €/kg -30 % = 5,95/kg =1,79 € 
  • Texas Pete buffalo wing  sauce  -50 %= 3,5 €
  • Texas Pete puoleen hintaan  x 3 = n. 9 €
  • Ketsuppi 2,49 €/kg , 1,2 kg pullo 3 x 2,99 € = n. 9 € 
Ketsuppi oli tarjouksessa Cittarissa, 2,99 € ja Texas Pete kastikkeita löytyi lähikaupasta poistorullakosta -50%. Sinappi löytyi Prismasta.

Harvinaista, että juuri se tuote mitä on etsimässä ja tarvitsemassa, sattuu olemaan tarjouksessakin.

Maustekastikkeissa ei ainakaan lisättyä rasvaa ollut. Suolapitoisuudet kesympiä kuin soijakastikkeissa, ja sinapissa ei yhtään lisättyä.

Texas Pete
Viinietikka, chilipyree (chili, suola, viinietikka), vesi, sakeuttamisaine (E415), säilöntäaine (E211). 
Suolaa 5,6 g/100g.

Texas Pete Buffalo Wing 
Viinietikka, chilipyree (chili, suola, viinietikka), vesi, sakeuttamisaine (E415), säilöntäaine (E211) , luontainen voiaromi, viinietikka, suola, sokeri, säilöntäaine (E202). Suolaa 4,92 g

Ketsuppi
Tomaattisose (80 %), sokeri, etikka, jodioitu suola, luontaiset aromit (maustepippuri, neilikka, valkopippuri), inkivääri. Suolaa 2,2 g/100g.

Sinappi: 
Vesi, SINAPPIJAUHE, siirappi, sokeri, viinietikka, omenasose. Suolaa 0,02 g/100g

Laitoin Prisman ostoskoriin verkkokaupassa nämä tuotteet, ja olisi tehnyt n. 40 € normaalihintaisina. 


= 3,38 €

Oatly Kaurajuoma Luomu 1L 1,69 €/


Lähikaupasta persilja 1,29 €. 
Auton penkille persilja, kun piti tehdä taas reissu. Parasta matkaevästä: ei täyttävää, mutta mielenkiintoista sekä vitamiinipitoista. Tämän lisäksi toki jotain tukevampaakin, kuten leipää.

Sitten muutama irtobanaani välillä, sekä 1 kpl ei-kokaruja vegaanijäätelöitä n. 2,5 €, ei jäänyt kuittia.
Eiköhän siinä ollut jotain 90 euroa ostoksia. 

Lisää faktaa, muoks. Laskin että jotain 9-10 kg vihannesta oli tässä postauksessa. 
7,6 kg perunaa. 15-16 kg tärkkelyspitoisia kuivatuotteita kuten jauhot, riisit.


Ruokia:


Pikaruokana kaura-ateriaa, jossa on lisäksi talkkunajauhoa. Antaa kivan maun. Aivan saman makuista kuin Weetabixit. Omenaa ja puolukkaa. Tähän laitan jotain hilloa tai sokeria mukaan, mutta rusinatkin joskus riittävät. Tämän pitää olla makea herkku.



Kaurahiutaleet toisessakin muodossa, eli puuro. Omenaa-kaneli-sokeri. Välillä banaania, jos on. 

Ihme juttu, mutta melkein kaksi viikkoa olen syönyt porkkana-lanttu-kaali-aiheisia ruokia.
Pienillä eleillä tulee vaihtelua. Jos joka päivä yksi tai kaksi ruokaa on puuro, ei ehdi kyllästyä mihinkään.
Makaronilaatikon tein välissä, se oli kiva vaihtelu lanttu-porkkanalle. Keitetyt punajuuret. Kerrankin keitin punajuuret heti, kun tulin kaupasta. Kaksi jätin, että saa punajuuripastan tai paistetut perunat ja punajuuria.


Tällaisia isoja keittoja olen keitellyt, kaali-porkkana-lanttu. Lisäksi perunaa. Punaisia linssejä. Onnistuu aina, jos keittää ensin porkkanaa ja lanttua, sitten vasta laittaa perunat, kaalit ja lopuksi tomaatit. Laittaisin kikherneitä, mutta nyt jostain syystä Lidlistä ei saa niitä käteviä edullisia suolattomia papuja tölkissä.
Ehkä tässä pitää kohta alkaa papujen keittoon taas kuivista pavuista. Punaiset linssit ovat kyllä ihan hyviä palkokasviosastoa myös, ja helppo käyttää.


Välillä samalla reseptillä syntyy muhennos, jos ei ole nestettä liikaa. Ohraa tai riisiäkin, ohrassa on vain se vaara että se menee keitoissa puuroksi. Rakenne ei aina onnistu, mutta yleensä on ihan sama mitä laittaa. Jos ei tee liikaa, kaikki hyvin.


Mausteina kuminaa, mustapippuria, kurkumaa, currya. Ja inkivääriä.
Sitten kun täytin maustevarastoja, niin alkoi löytymään persiljaa ja hot currya, oreaganoa ja Texas Peteä näiden lisäksi. Ketsuppikaan ei pääse nyt loppumaan sekunnissa, sitä voisi toki hakea lisää. Cittarissa oli 1.12 asti voimassa tarjous.

Pidän Lidlin luomu tomaattimurskasta. Se on melko makeaa, vaikka joskus tilalla voisikin toimia ehkä paseerattu tomaatti paremmin. 
Nämä eivät ole yleensä hinnallakaan pilattu, alle 2 €/kg, viimeksi taisi olla alle 1 €/purkki. Se vähän vaihtelee. 


Kaalista tuli ennen mieleen vain joko kaalikeitto, tai kaalipata. 
Tai kaalikääryleet.

Kun yhdistää tomaattia ja currymausteista maailmaa, niin kaali ja lanttu saavat aivan uuden elämän. Näin niitä pystyy syömään vaikka ympäri vuorokauden jokaisella aterialla. Tai ehkä sentään yöllä voi pitää taukoa.

Ohra ja muut jyvät ovat ihan kiva aterialisuke, mutta keitoissa tosiaan tahtoo ohrakin puuroutua liikaa joskus.
Sen voi vaihtaa riisiin, joka kiehuu samassa ajassa perunoiden ja linssien kanssa.
18.11 tarkennus: Sana lisuke ei kuvaa hyvin, tärkkelyspitoisethan ovat pääasia ruoassa. Keiton ryydittäjänä kuitenkin.



Peltileipää  ja keittoa kastikkeena, curry-lanttu, mikähän sille nyt hyvä nimi olisi.

Leipää varten ei ollut mitään päällisiä, kävin hakemassa maustekurkun lähikaupasta. (Mutta en sitten laittanutkaan mitään.)

Kaali-omenasilppu on taas hyvä salaattiannos. Tai porkkanaraaste.



Herkkukippo yllättää, siinä on nyt lanttua ja omenaa.
Jos sattuu oikein hyviä lanttuja, ne ovat parempia herkkukipossa kuin omenat.
Varsinkin joihinkin kotimaisiin omenoihin verrattuna lanttu on uusi banaani. Makea kuin hedelmä.



Ei mikään hieno kattaus, mutta teeleipää, hedelmää ja taatelia. Joskus se makeannälkä iskee näin talvella iltateen kanssa. Pakkasesta löytyy leipomuksia laidasta laitaan, ei ole mitään tarvinnut tehdä tälläkään viikolla.

Maisemakattaus marraskuussa on jo paljon hienompi. 


Valonpilkahduksia on näkynyt ulkona useitakin. 

Katsotaan, mitä keksitään seuraavaksi. Palaamme pian, ja hyvää alkavaa viikkoa.

Kommentit

  1. ”Jos ei tee liikaa, kaikki hyvin.” Niin totta! Pätevä ohjenuora kun kokkaustyylinä on mitä-kaapista-löytyy-kokeellinen-keittiö 😁

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. :D Kyllä. Lohduttaa se että ruokaa on enää vain vähän;)

      Poista

Lähetä kommentti

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB- Ruokaostokset 35 € - Joulukuu 4 - 143 €/kk

Tässä ovat viimeiset ruokaostokset ennen vuoden vaihtumista. Ostosten jälkeen uudenvuoden selostus ruokakuluissa säästämistavoista, ruokavalion koostamisesta, pähkinäräntti ja muutama kuva. Myös ruokasuunnitelma. Kaksi kauppareissua: Jouluaattona kävin Lidlissä. Ilman kauppalappua. Hedelmiä ja perunaa lähinnä. Valtava lanttu.  Toinen kauppareissu oli 29.12. Olin jonnekin lähdössä mutta auto ei lähtenyt käyntiin, akku laturiin ja lähdin jalkaisin lähikauppoihin. K ja S. Kestokassi ja muovipussi. Lidlistä ekan kauppareissun perunat 2 kg, 0,59 €/kg = 1,18 € Lanttu 0,990 kg x 0,49 €/kg = 0,49 € Lidlissä olivat lanttu ja porkkana alennuksessa.  2 kg porkkanoita 0,4 €/kg =  0,79 € 10,21 € Banaani reilun kaupan 0,824 kg x 1,79 €/kg = 1,47 € Persimon 1,374 kg x 2,16 €/kg = 2,97 € Kartanon salaatti 1,69  Luomu klementiini 2,98 €/kg 500g = 1,49 € Luomu appelsiini 1kg 2,59 € Kartanon salaatti ei ollut yhtä sievää joulukukkana purkissa, kuin Ruustinnan salaatti.  Ihan hyvä ...

WFPB - Ruokaostokset 40 €- Joulukuu 3

Joulunajan ruokaostosraportti: Kaksi kauppareissua, ensimmäinen 14.12 eli viime viikon lauantai, toinen kauppareissu 20.12. eli viime perjantai. Tästä tuli pitempi raportti, paljon kuvia ja ruokaideoitakin. Se joka viihtyy, saa hyvät rasvattomat leipomusvinkit, ruokavinkkejä, koiran joululahjavinkin ja viimein maisemakuvan. Arvoin lähikauppojen välillä mutta kun tuli muutakin asiaa liikkeelle, päädyin Prisman kannalle. Perjantaina oli melkoinen meininki liikenteessä ja huono keli veivata kaupasta kauppaan, siksi Lidlissä jäi käymättä tällä kertaa. Mukaan otin ison kestokassin ja muovikassin. Päätin että sieltä tulee vain mitä niihin mahtuu. Lähdin ilman kauppalappua, muistin vain että perunaa ja porkkanaa pitää olla. Nauriita. Kauramaito. Hedelmiä. Kaupassa oli perjantaina varsinkin paljon porukkaa, ja yritin loikkia mahdollisimman nopeaa kauppareissun. Auto sammui mennessä kerran risteykseen vahingossa, ja joku nojasi tööttiin takanani heti vihaisena. Siitä jo tuli sellainen olo, että...

WFPB - Lanttu-perunavuoka - Härkäpapurouhe

Tämän nimi saa nyt olla lanttu-perunavuoka, vaikka sisältääkin myös porkkanaa ja härkäpapua, vettä ja mausteita. Porkkanat, lantut ja härkäpapurouhe esikeitetään kattilassa, maustetaan, laitetaan vuokaan perunoiden kanssa ja vettä tarpeen mukaan. Härkäpapurouheelle on käsittely ja sekin kerrotaan tässä postauksessa. Eli ne huuhdotaan pari kertaa ensin. Tilalle käy myös muut, tölkkipavut tai soijarouhe, linssit, en juuri nyt testannut mutta eiköhän. Pari lanttua, joista kunnon viipale lähti myös raasteeksi tai salaatiksi. Ei tarvitse sitten ruuan kanssa stressata erikseen salaattia. Porkkanaraastekin on kiva, ja perunaakin voi jonkin verran popsia raakana, jos ei mitään vatsaoireita ole siitä tullut. Ruokajuomaksi sopi puolukkatuoremehu, eli blenderiin puolukoita ja vettä. Sokeria ripaus, jos käyttää. Lanttu-perunavuoka Lanttua Porkkanaa Perunaa n. 2-3 dl härkäpapurouhetta Vettä Mausteet: 1-2 tl persiljaa, tai rkl 1/2 tl oreganoa 1/2-1 tl mustapippuria, maun mukaan 1/4 tl maustepippurij...

WFPB - Lanttuperunasose - Keitto

Tämän lanttuperunasosekeiton tein valmiista lanttusoseesta. Itse keittämällä pitää kuoria ja paloitella lantut, ja keittää niitä kunnes ne ovat aivan kypsiä. Sitten soseuttaa. Muusata ehkä ilman vettä ensin, ja lisätä vettä takaisin. Kaupan valmiit soseet ovat se valmistuote mihin turvaudun, vaikka yleensä teenkin mielelläni alusta asti monet ruuat.  Maksavat noin 4 euroa kilo yleensä, ja joulun mentyä tarjouksesta usein puoleen hintaan tai jopa eurolla. Tänään 2.12.2023 S-kaupassa oli 3,49 €/kg. Ks. myös  rieskat , jotka voi tehdä ylijääneestä lanttusoseesta tai lanttulaatikosta. Lanttulaatikko uunissa löytyy täältä . Lanttuperunasose: Kaadoin lanttusoseet kattilaan. Lisäsin vettä sen verran, että sose notkistui helpoksi sekoittaa. Ellei vettä lisää, sose alkaa kiehuessaan räiskyä ja pulputtaa. On hyvä olla haihtumisvaraakin. Loraus siirappia ja ripaus mustapippuria. Annoin lanttusoseen kiehua miedolla lämmöllä. Sekoitin välillä. En ottanut mitään tarkkaa kellonaikaa ylös. V...

WFPB - Ruokaostokset 62 €- Tammikuu 1

Tammikuun ensimmäisen viikon ruokaostokset.  Kaksi reissua samana päivänä viikko sitten, ensin kauppareissu, ja sitten piti jossain muualla käydä ja kävin ohi kulkiessa vielä jotain haalimassa Lidlistä mukaan. Siksi on taas kahdet kaupat käytynä. Ostelin vähän ulkomuistista mitä sattuu, vaikka kotona olisi jo valmiina. Varauduin siihen, ettei kiinnosta käydä kaupassa välttämättä ollenkaan pariin viikkoon. Toisekseen halusin ottaa realistisen kattauksen vuoden vaihteen aloitukseksi, ja nähdä paljonko sellainen maksaa, eli markettihintainen ostoskori vakiotuotteita. Tärkkelyspitoisia pariksi viikoksi, palkokasviosastoa, marjoja kilo, ja mausteita ym. ketsupit ja sinapit.  = 6,23 € Perunapussi Prismasta jauhoinen 2kg, 0,9 e/kg   = 1,79 € Perunapussi Lidlistä yleisperuna 2kg 0,85 €/kg=  1,69 € Bataatit Lidlistä tarjouksessa 1,536 €/kg x 1,79 €/kg = 2,75 € 5,536 kg tärkkelyspitoisia juurikasveja. = 10,67 € Kotimaista kaurahiutale 1 kg 0,98 €/kg Xtra Pikakaurahiutale...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

WFPB - Ruokaostokset 68 € - Joulukuu 1 ja 2

Kahden viikon ruokaostokset still-kuvina. Lisäksi joutuu taas ilmoittamaan murheuutisen, menetin ystävän ja koirista sitten lopussa kuva. Ei ole kivaa, mutta pysyn tolpillani koska koira eli pitkän, hyvän elämän. Saa taas olla enemmän kiitollinen, kuin mitään muuta. = 6,47 € 2kg Tyrnävän Yleisperuna 0,90 €/kg = 1,79 € 2kg Tyrnävän Jauhoinen peruna 0,90 €/kg = 1,79 € Puikulaperuna 1 kg = 0,99 € Xtra Parboiled pitkäjyväinen riisi 2 kg = 1,90 € Lisää perunaa Pirkka 0,99 € /2kg, eli n.50 senttiä kilo. 9 kiloa tärkkelyspitoisia ruokia, jotka tekevät Finelin mukaan 12596 kcal. Jos nämä olisivat pelkästään mitä kaapista löytyy, eivät riittäisi kahdeksi viikoksi, mutta koska on puurohiutaleita ja jauhoja niin tietenkin riittää ruoka hyvin.  Riisiä ei nyt ilmastosyistä suositella, mutta sitähän en kaupassa oikeastaan muistanut ajatella.  Ainiin, eikä edes kokokasvisruokavaliolla suosita valkoista riisiä, meinasin kokonaan senkin unohtaa taas. Tässä vielä mitä Fineli sanoi näistä. On k...

WFPB - Perunalaatikko - Ruskeat pavut

Ainekset: Perunoita Ruskeita papuja, kypsiä Vettä Mausteet: Maustepippuri, n. 1/2 - 1 rkl Mustapippuri, 1/2 - 1 tl Persilja, 1 rkl Tilli, 1 tl Työvaiheet: Puhdista perunat, kuori tarvittaessa. Viipaloi perunat. Laita perunat ja pavut vuokaan. Mausta. Kaada vettä päälle. Paista ilman kantta, 200-asteisessa uunissa keskitasolla, kunnes valmista. Noin 40 min - 1 h.  Kuvia työvaiheista Nämä perunat olivat Gala- lajiketta. Kokeilin myös jauhoisista Afra- perunoista. Molemmista tuli hyvä perunalaatikko. Muovisessa pussissa myytäviä perunoita kannattaa haistaa ensin. Jos niissä on homeen haju tai muu epämiellyttävä haju, ne kannattaa pestä ja kuoria tätä ruokaa varten. Jos perunat tuoksuvat neutraalille, niitä ei tarvitse kuoria ellet halua. Poista vain selkeimmät huonot kohdat.  Käytin kokonaisia maustepippureita, koska annostelu tuntui helpommalta niillä.  Kun näkee että joka puolella on pippureita, tietää ettei ruoka ainakaan jää maustamattomaksi. Maustepippuria ei tule myösk...

WFPB - Riisi ja pavut - Punainen suippokaali, vihannekset

Vanha hyvä "rice and beans" tai suomeksi riisi ja pavut, joka on helppo ja yksinkertainen ruoka. Riisin ja pavut voisi tehdä monellakin tavalla, ja eri kulttuureissa on sille omat historiansa ja perinteensä. Tämä on yksinkertaistettu ruokaidea siitä. Kun seisoin miettimässä mitä laitan ruoaksi, joku olisi voinut luulla että kehitteillä on erityisen mullistava ruokaresepti.  Saattaa olla että olikin. Tämän aikaansaaminen oli niinkin lujan aprikoinnin takana, ja halusin laittaa tämän siksi ylös ja kertoa eteenpäin. Koko ajan mietin, mitä laitan suippokaalin kantaosasta, ja mitä tulisi porkkanoista. Kun homma ei edennyt muistin viimein, että näinhän se kaali vaihtaa hiippakuntaa vartissa.  Vihannekset voi keittää, höyryttää tai vokata paistinpannulla. Tai paistaa uunissa. Nyt laitoin höyryttymään.  Puuroutuva riisi kuten jasmiiniriisi voi olla hyvä pestä ennen keittämistä, jolloin se ei vaahtoa niin paljon. Käytin riisinkeitintä, ja ne voi keittää kattilassakin. Riisit voi k...

WFPB - 800 grammaa kasviksia päivässä

Nyt on mediassa puitu uutta ravitsemussuositusta. Puoli kiloa kasviksia ei enää riitä päivässä, vaan on syötävä 800 g. Testasin, miltä se voisi näyttää. Suunnittelin että tämähän on helppoa. Kun on kokokasvisruokavaliolla, niin eihän sitä muuta syödäkään, ja näin ollen suositus saavutetaan leikiten. Kokosin astiaan hevi-tuotteita jääkaapista. Laitoin ihan puntarille, taarasin ja katsoin että tuleeko 800 g. Sitten tietysti piti syödäkin. No, ei se ihan niin helppoa ollutkaan saada syötyä säntillisesti saman päivän aikana kaikki, mitä sain 800grammaan mahtumaan. Keksin aloittaa tämän testin vasta, kun olin jo aamupalat syönyt.  En siis testannut mitenkään kellon mukaan syödä näitä aamusta alkaen. Tein kuitenkin ruuaksi niin, että noin 24 h sisällä tuli syötyä tämä koko kasa, sitten lopulta. Se suositus oli 500-800g päivässä? Mennään nyt sen isomman numeron mukaan. Otin ensin ison lantun, ja luulin että tässä on suurin osa siitä kahdeksastasadasta grammasta. Ei ollutkaan, kuin vasta p...