Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 68 € - Joulukuu 1 ja 2

Kahden viikon ruokaostokset still-kuvina.

Lisäksi joutuu taas ilmoittamaan murheuutisen, menetin ystävän ja koirista sitten lopussa kuva.

Ei ole kivaa, mutta pysyn tolpillani koska koira eli pitkän, hyvän elämän. Saa taas olla enemmän kiitollinen, kuin mitään muuta.

= 6,47 €

  • 2kg Tyrnävän Yleisperuna 0,90 €/kg =1,79 €
  • 2kg Tyrnävän Jauhoinen peruna 0,90 €/kg = 1,79 €
  • Puikulaperuna 1 kg = 0,99 €
  • Xtra Parboiled pitkäjyväinen riisi 2 kg = 1,90 €



Lisää perunaa Pirkka 0,99 €/2kg, eli n.50 senttiä kilo.

9 kiloa tärkkelyspitoisia ruokia, jotka tekevät Finelin mukaan 12596 kcal. Jos nämä olisivat pelkästään mitä kaapista löytyy, eivät riittäisi kahdeksi viikoksi, mutta koska on puurohiutaleita ja jauhoja niin tietenkin riittää ruoka hyvin. 

Riisiä ei nyt ilmastosyistä suositella, mutta sitähän en kaupassa oikeastaan muistanut ajatella. 
Ainiin, eikä edes kokokasvisruokavaliolla suosita valkoista riisiä, meinasin kokonaan senkin unohtaa taas.




Tässä vielä mitä Fineli sanoi näistä. On kaloreita talossa mukaan lukien kaikki kuivakaapit ja pakastin, niin ei tarvitse hakea kuin vihanneksia. 






Tofu 1,29 €/paketti x 2 = 2,58 €

6,45 €/kg

Kävin Lidlissä hakemassa laatikollisen tomaattimurskaa ja samalla muistin nämäkin napata. 

Prisman verkkokaupassa maksoi Kotimaista sika-nauta jauheliha 23 % 700 g 4,45 € 6,36 €/kg. Koirille tarkoitettu edullisin oli Kennelpakaste Naudan lihaseos 800 g 2,99 €3,74 €/kg,  Kennelpakaste Palaliha 1000 g 4,39 €

Hyvä ettei sentilleen saman hintaista kuin Lidlin luomutofu tuo ihmisten jauheliha. Tofussa on paljon kalsiumia. Noissa koiran jauhelihoissa oli seassa kaikenlaista mahaa ja keuhkoa, joten verrataan nyt ihmisille tarkoitettuun tätä tofua.


Yleensä en vertaile lihaan mitään, koska liha ei kuitenkaan ole itselleni tässä vaiheessa elämää vaihtoehto, vaikka se sisältäisi mitä, tai maksaisi mitä.

Ajauduin vertaamaan nyt koska näin Yle-tämäkin on totta- sivustolla proteiinitietoiskun, Youtubesta löytyy: https://www.youtube.com/watch?v=4pOPWgD5W7w ,. 

Mielenkiintoinen ajatus alkaa laskea ravintoaineiden hintaa. Menisi kyllä turhan monimutkaiseksi. Tietoiskussakin oli, ettei oikeastaan kukaan kärsi proteiinin puutteesta. Siksi proteiiniin hinnan laskemisella en näe pointtia, koska proteiini hoituu syömällä tarpeeksi kaloreita kokokasvisruoalla. 

Tuli mieleen käänteisenä versiona se ruokavalio, missä proteiinia yritettiin saada tarkoituksella mahdollisimman vähän. Walter Kempner riisidieetillään: Suomensin kääntäjällä Wikipediasta: "valkoista riisiä, sokeria, hedelmiä, hedelmämehuja, vitamiineja ja rautaa, ja se tarjosi noin 2000 kaloria, 20 grammaa proteiinia ja 700–1000 ml nestettä hedelmämehuina. "

Ei sillä, että olisin alkamassa riisidieetille, vaan ihan mielenkiinnosta. että miten syödä saadakseen mahdollisimman vähän proteiinia.  Pitempi juttu englanniksi Walter Kempneristä Dr. McDougallin sivulla, jos kiinnostaa enemmän perehtyä. https://www.drmcdougall.com/education/information-all/walter-kempner-md-founder-of-the-rice-diet/

= 9,56 €


  • Lanttu 2 kg 0,95 €/kg = 1,89 €
  • Porkkana 2 kg, 0,85 €/kg 1,69 €
  • Luomu kaskinauris 1 kg  = 3,69 €
  • Nauris 1 kg 2,29 €
6 kiloa juureksia, jos söisi 800 g päivässä, riittäisi 7,5 päivää. 

Nämä ovat riittäneet minulla tämän joulukuun alun kaksi viikkoa ihan hyvin, joten mitäköhän olen sitten syönyt? Jos melkein kilo päivässä vihanneksia pitäisi mennä, ja nämä ovat riittäneet kaksi viikkoa. Ehkä niitä oli valmiina, ja lisätään vielä omenat sun muut mustikat.


= 4,54 €
  • Lehtikaali 500g, pakaste, 7,38 €/kg = 3,69 €
  • Kotimainen Herne pakaste 200g, 4,25 €/kg = 0,85 €




= 4,86  €
  • Luomu appelsiinit Lidlistä 2,59 €/kg
  • Kotimaiset omenat Prismasta 1,343 kg x 1,69 €/kg = 2,27 €
Amorosa siinä luki, mutta ei voi vannoa. Mistä tietää ovatko kyltit sekaisin tai katson itse väärin. 

Nämä olivat taas niin kirpeitä. Olen laittanut näitä ruokiin, että kuluisivat pois äkkiä.

  • 0,522 kg x 2,49 €/kg = 1,30 €
Neljä kotimaista omenaa lisää ohikulkumatkalla. Pitkin hampain valitsin neljä Rajke-omenaa. Pelkäsin, joko taas hampaat kirskuvat ja suupielet vääntyvät alaspäin.
Neljästä omenasta söin heti yhden, ja olikin hyvää. Nyt vain pitää toivoa, että on vielä näitä jäljellä kun menee taas.

= 18,96 €

Tomaattimurska 12 x 0,69 €/500g, 1,38 €/kg = 8,28 €
Paseerattu tomaatti 12 x 0,89 €, 1,78 €/kg = 10,68 €

Hain kaikki ostokset paria täydennystä lukuun ottamatta samalla kauppareissulla niin, että kävin ensin Lidlissä ja sitten Prismassa.
Teki melko raskaan kauppareissusta, kun otti laatikoittain taas tavaraa, mutta tämä palkitsee nyt kun on pakkasta, ei tarvitse ottaa mukaan kuin yksi muovikassi, ja ehkä kestokassi. 
Mutta nämä perusostoksetkin ovat niin painavia, ja joutuu useita kertoja ravaamaan rappukäytävässä, että ei tulisi kuuloonkaan ostella kaikkia mitä mieleen tulee. Selvää säästöä. Kotitilaus olisi toki vaihtoehto, mutta miksi, jos ei ole pakko.

= 5,56 €

  • Maustekurkku, 3,09 €/kg = 0,33 €
  • Soijakastike Lidlistä 1,89 €
  • Kotimaista 360 g Kurkkusalaatti, 5,53 €/kg = 1,99 €
  • Xtra omenasose 720 g 1,88 €/kg = 1,35 €
Kurkkusalaatti nauriskeittoon, ja "roskaruoka"-annoksiin.  Omenasosetta piparkakkuja varten. Voi tehdä useammankin taikinan, koska on niin iso purkki. Ei parasta omenasosetta, koska tässä oli sokeria seassa.
Lidlissä on myyty usein sellaista, mikä on 100% pelkkää omenaa, ja on ihan yhtä edullista.
En vain jaksanut Prismasta viimeisillä voimilla enää loikata Lidliin hakemaan yhtä omenasosetta. On unohtunut pitkään ostaa, ja soijakastikkeen sentään sieltä muistin.




Taatelit 1 € 

4,00 €/kg

Näitä oli kerran Minimanissa, ostin jo ajat sitten. Miksihän en muistanut samalla ostaa niitä Tyrnävän "riisinvaihtoehto" kauroja, jotka ovat siellä edullisia?


Kauramaidot 1,69 €/l x 2 = 3,38 €



= 3,54 €

  • Rainbow tumma suklaa 55 % pistaasipähkinä ja merisuola luomu 100 g 17,50 €/kg = 1,75 €
  • Änglamark tumma minttusuklaa 70 % luomu 100 g, 17,90 €/kg = 1,79 €
Nyt se Xtra suklaa mitä ostan normaalisti, joka on ollut välillä tosi edullista 50-60 senttiä paketti n. 5-6 euroa kilo, oli kallistunut niin että kilohinta oli jo 12,90 €/kg. Sama kokeilla välillä jotain muutakin, joulun kunniaksi.

Onkohan tämä jotain tyypillistä ostoskäyttäytymistä, että jos tuote kallistuu, niin sama ostaa vielä kalliimpi tuote?
Ja jos löytyy erilaisia saman tuoteryhmän tuotteita tarpeeksi, joista kaksi ehdokasta on hyvin vahvoja, niin ei osaa päättää ja ottaa siksi molemmat. Ostotyyli on se, että mainoksia ei tarvita.
Näissä en löytänyt vegaanimerkkiä, mutta en huomannut myöskään eläinperäisiä ainesosia.

= 5 €
11,11 €/kg
Ruissipsejä sai edelleen kolme pussia vitosella leipätehtaanmyymälästä.
Nyt aina kun menen keittiöön, tekee mieli napsaista edes yksi sipsi. Ja se yksi tarkoittaa, että kaksikymmentäseitsemän viiva koko pussillinen.
Ei toki mitään hätää. 
Alkuinnostus aiheuttaa usein, että repäisen kerralla liikaa. Sama suklaiden kanssa, heti kun ne olivat vähän erin makuisia, aloin vetää kaksin käsin. Kohta loppuvat kesken.

 Kun pimeä vuodenaika koitti, niin jotenkin syöminen lisääntyi. 
Löydän arkistoista kuvan miltä voisi näyttää, tämä joulupöytä:


Ihania varsinkin ne oikein punaiset jouluomenat. Erilaiset sitrukset ovat jouluisia. Mikä ettei voisi ananaksenkin laittaa, jos sattuu muistamaan.

1€/kg kympillä 10 kiloa.
2 €/kg kympillä viisi kiloa.
2,5 € kympillä neljä kiloa.
3 €/kg kympillä ~3,3 kiloa.

Mitä enemmän on runsautta, tulee syötyä ja vähenee suklaan tarve. Tai vaikka ei vähenisikään, niin jotain vitamiinia täytyy väkisinkin tulla, jos tällaiset kasat syö.


Omenat ja appelsiinit järjestykseen.




Nauris on aliarvostettu, tai en tiedä kuinka moni näitä ostaa. Itselläni vilkkuvat silmissä kaikki ne vuodet, jolloin en edes keksinyt ostaa mitään nauriita. Tai kaikki ne banaanit, joita pidin ainoina tukena ja turvana pimeässä pohjolassa. Nyt nauriit ovat valokeilassa.

Osa pahvisen makuisia, mutta sitten kun sattuu hyvä ja mehukas, nauris on kuten lantutkin, parempi kuin etelän hedelmä.

Ne vain ovat jääkaapissa, niin ei tule heti muistettua että onhan täällä jo hedelmätarha talossa.

Pipareita tuli leivottua. Yksi on taas joukosta poissa, ja jäljellä olevan keittiöapulaisen kanssa leivoimme.

"Voisin olla avuksi, mutta satun olemaan liian lyhyt. Siirtäisitkö nojatuolia? Voin myös loikata."





Nähdään taas äitin pikkuinen, nuku rauhassa ja tule unessa aina minua tervehtimään. Olet nyt veljiesi luona, kaikki elitte pitkän ja toivottavasti hyvän elämän. Aina sai haistella hajut loppuun, ja uskollinen palvelijanne marssi mukana ja suojeli kaikilta vastaantulijoilta. 




Kommentit

  1. Kauneinta koiran kohtelua ”aina sai haistella hajut loppuun”

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos huomiomisesta, näin se on. Koira kun joutuu ihmisen tielle, hänen eteen pitää levittää ruusunterälehdistä matto.

      Poista

Lähetä kommentti

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokasuunnitelma elokuu

Tehdäänpä ruokasuunnitelma, että saa vähän ideoita kasaan. Kaupoissa on nyt niin paljon kotimaisia tuoreita vihanneksia ja juureksia, että on mistä valita. Voi iskeä jopa valinnanvaikeus, koska vaihtoehtoja on niin paljon. Itselleni keksin viime kauppareissulla rajoittimen jota olen käyttänyt monesti ennenkin, eli hinta. Päätin että ostan alle 2 € maksavia kasviksia. Jos olisin laittanut alle 3 € hintarajaksi, olisin varmaan kaupassa vieläkin koska en osaisi päättää mitä ostan. Tai alle 4 €. Tässä ruokasuunnitelmassa esiintyy nyt niitä, muttei kannata ihmetellä jos menet kauppaan ja se suosittelemani kasvis onkin yli 3 €/kg. Koska hinta vaihtelee nyt joka päivä. Parsakaali oli eräänä päivänä alle 2 €/kg. Menin parin päivän päästä ja suunnittelin ostavani sitä jääkaapin täyteen, mutta hinta olikin noussut siinä välissä. Nyt kun on syksy ja kaikki kotimainen on tuoretta ja edullista, päätin jättää vähemmälle kaikki ulkomaiset hedelmät yms. En ostanut edes tomaattimurskaa, koska se on use...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Heinäkuu 5, 185 €/kk

Heinäkuun viimeisen viikon ruokaostokset, 30 euroa. 20 siitä on marjoja, elokuuta varten.  Nauriit jäivät ostamatta, koska kävin alkuviikosta Lidlissä, eikä siellä ollut nauriita. Minimanissa olisi voinut ollakin, mutten siellä muistanut . Hain vain marjat ja lähdin saman tien kassan kautta ulos. Tässä postauksessa on ostokset, muutama ruokavinkki, sekä ajatus arjen riittämisestä kaikkeen kokkaamiseen, ja sitten muinaisen rooman kautta säästöpohdintoihin. Assistentin seikkailuja. Lisää kuvia myöhemmin, jos löytyy. Lisätty viktoriaaninen videolinkki = 10,1 € Banaani RFA 1,694 kg x 1,30 € = 2,20 € Kesäperuna 0,85 €/kg 2kg = 1,89 € Chilikastike jalapeno 19,90 €/kg 100 ml = 1,99 € Kurkku suomi 0,332 kg x 1,99 €/kg = 0,66 € Kukkakaali 0,568 kg x 1,99 €/kg = 1,13 € Papusekoitus luomu 0,88 € Maribel mansikkahillo 3,18 €/kg, 245 g = 1,35 € Mansikkahillo ja jalapenokastike ovat nyt ei-ruokaa, muuten ihan kivat kokokasvisostokset. Haaveilin että helteet loppuisivat ja saisin paistaa lättyjä...

WFPB - Ruokaostokset 22 € - Heinäkuu 4

 Nyt oli ensin teemana löytää euron tai alle kilohinnalla kasviksia, ja se oli hieman vaikeaa. Ellei osta vain yhtä tai kahta laatua. Teemasta huolimatta päädyin lopulta Prismaan, ja ostin parsakaalia vaikka se oli 3,59 €/kg. Luomusitruuna unohtui, se pitää vielä hakea jos tulee menoa. Sitä ei saa kovin edullisesti nyt.  Monet vihannekset olivat nyt 1,99 €/kg. Jos se kelpaa hintatavoitteeksi niin alkaa löytyä jotain valikoimaa. 1,49 €/kg on myös helpompi raja kuin euro, löytyy kasviksia. K orjattu hintoja ja lisätty kuva pilkkojista = 7,34 6,92 € Peruna 1,19 €/kg   0,98 € /kg x 2 = 2,38 € 1,96 € Cayennepippuri, 27,80 €/kg, 50g = 1,39 € Porkkana 1,19 €/kg x 3 = 3,57 € Cayennepippurissa säästi Prismaan verrattuna, siellä Meira Cayennepippuri jauhettu 22g, 0,89 € 44,50 €/kg Golden Star merkkinen olisi halvempi muttei ilmeisesti saatavissa kaikissa Prismoissa, 26,80 €/kg. Prismassa siis olisivat olleet porkkanat alle euron, mutta olin jo Lidlissä.  Peruno...

WFPB - Ruokaostokset 37 € - Elokuu 1

Lis ätty: kesäkurpitsa ostoksiin. Oikeampi summa pyöristettynä 39€ =10,85 Prismasta Kaurajuoma 1,69 €/l x 2 = 3,38 € Tomaattimurska 3 x 0,33 €/400g = 0,66 € Punaiset linssit 1,59 € Naurispussi 2,69 €/kg Peruna 3,373 kg x 0,75 €/kg= 2,53 € Nauriit olivat vanhentuneita. Eivät välttämättä heti täysin koska ekat 1 tai 2 olivat ok, mutta viimeistään loppuviikosta kun viimeiset laitoin tästä pussista. Toivottavasti seuraavalla kerralla on parempi onni. S-Marketista 11,35 € Soijavalmiste jogurtti 500 g 2,98 €/kg= 1,49 €  banaani 1,262 kg x 1,49 €/kg = 1,88 € Jalotofu kylmäsavu 300g, 11,63 €/kg = 3,49 € Gold&Green® Härkäpapu-Kaura Tofu Thai 280 g, 14,11 €/kg =  3,59 € Näiden tofujen tarina: Tein ison ruoan haudutuspadassa. Kaikki ainekset sekaisin kerralla.   Se ei ollutkaan oikein hyvää, ja mietin alanko maustamaan vai mitä teen. Pitkä viikko edessä se elokuun eka viikko, kun oli 5 litraa keskinkertaista mautonta pöperöä edessä. Päätin siis ostaa maustettuja tofuja, joita ri...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...

WFPB - Ruokaostokset 48 € - Elokuu 2

= 18,17 € Prisma Kesäkurpitsa 2,192 kg x 0,99 €/kg = 2,17€ Kesäperuna pesty 1,741 kg x 0,85e/kg = 1,48 € Xtra tomaatti Suomi 1,794 kg x 1,89 €/kg = 3,39 € Xtra kurkku Suomi 0,656 kg x 1,89€/kg = 1,24 € Sitruuna luomu 0,184kg x 5,99€/kg = 1,10 € Lidl Mansikka 12,48 €/kg, 400g = 4,99 € Porkkana 0,79 €/kg Kiinankaali 0,490kg x 3,49 €/kg = 1,71€ Banaani RFA 1,096 kg x 1,19 €/kg = 1,30 € Nämä ehdin ennen viime viikonloppua hakea, ja sen jälkeen en ole kaupassa käynyt. Ehdin täydentää vihannes-ja hedelmäpuolen ennen sortumista flunssaan. Onneksi näistä ei kaikki mennyt jääkaappiin, koska sehän olisi ollut aivan tukossa. Kesäkurpitsat, kaalit, sitruuna ja mansikat jääkaappiin. (perunat ja porkkanat kuuluisi jääkaappiin mutta keitin heti) Päivän perunat olivat tällä kertaa valmiiksi pestyt. Huomasin että voimani ovat hiipumassa, eikä  kannattanut yrittää perunoita pestä. Illalla sitten tajusin, että olen tulossa kipeäksi eli flunssaan. Erikoisen hyvä ostoskattaus sitä silmällä pitäen, että...

WFPB - Ruokaostokset 67 € - Heinäkuu 2

Lisätty pari kuvaa. Lisätty, fytaateista Viikon ruokaostokset. Kävin kaupoissa eilen perjantaina ja tänään. Ostosten jälkeen katsaus, mitä ruokia pystyi tekemään viime lähikauppareissun ruuista. Viimeksihän kaavailin sitäkin, että mitä kaloreita viikossa tarvitaan.  Oli mielenkiintoista. Jokainen vihannes meni viimeistä tomaattia myöten, perunat söin, mutta kaurahiutaleita on toinen paketti avaamatta, ruis- ja vehnäjauhoja on molempia 600 g jäljellä. Riisit ja linssit menivät kaikki. Kalorin tarve on siis reilusti yliammuttu niissä ostoksissa, koska niin paljon jäi. Kuitenkin hedelmistä ja vihanneksistakin saa jotain. En vaan koskaan huomioi niitä kauppareissuissa, vaan ajattelen vihannekset kiloittain. yli 6 kg ainakin pitää olla viikoksi, ja varmasti enemmän. Ensin intoilin lähikaupan 30 euron budjetista, mutta kalpenin sitten iltaa kohti. Koska ostin vain käytännöllisimmät ostokset niin piti ihan miettiä, mitä näistä alan tekemään. Ruis- ja täysjyvävehnäjauhoja ja 2 kg kaurahiut...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Lähikaupasta viikoksi ruokaa - Heinäkuu 1

Onnistui ostaa alle 30 eurolla viikon ruuat lähikaupasta. Kävin sekä Salessa että K-Marketissa, ja ihan pikkuinen poikkeama tuli kurkkujen kohdalla kun tapahtui K-Kaupassa asioidessa virhe. Mutta hinnan kannalta ei väliä, molemmista kaupoista olisi saanut kurkutkin alle 2  €/kg jos en olisi sekoillut. Tule katsomaan mitä ostin. Kannattaa ottaa kuppi kahvia tai teetä, ja nauttia lähikauppakierroksesta värikuvina. Sekä numeroina. muok. lisätty rusinakuva. + makaronin rasvatieto  Lisätty kaurahiutalekuva ja kaurajauhokuva, tarjoukset. lisätty leseitä. Puolukkaa 28,96 € K-Marketista: Pirkka grahamjauho luomu = 1,69 €/kg Pirkka ruisjauho = 1,39 €/kg Oatly kaurajuoma luomu 1,79 €/l x 3 =  5,37 € Pirkka tomaatti Suomi 3,04 kg x 1€/kg = 3,04 € K-Menu pitkäjyväinen riisi 0,99 €/kg Kesäporkkana 1,99 €/kg Banaani Pirkka 1,063 kg x 1,89 €/kg = 2,01 € K-Menu peruna 2kg,  1,05 €/kg = 2,09 € Pirkka kurkku 3 kpl 1,19 €/kpl,3,97 €/kg = 3,57  € Palautin Pirkka kurkut, kun hu...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...