Siirry pääsisältöön

Tekstit

Näytetään tunnisteella kotimaiset omenat merkityt tekstit.

WFPB - Ruokaostokset 31 € - Helmikuu 5 - 220 €/kk

Helmikuun 2025 loput ruokaostokset. Ostoksien jälkeen kuvia shoppailuretkiltä. Ruokana paistettua naurista ja perunaa, sekä jälkiruoaksi kahvia purkissa.  Appelsiini Navel 1,455 kg x 0,99 €/kg = 2,59 € Hävikkibanaanit K-marketista 2,09 kg x 1 € = 2,09 € Banaanit pakkaseen. Kuorin ja laitan n. kolmeen osaan, pakastepussiin. Eri hyllyille pakastimessa, kuin leivät ym. Banaanit saattavat pussin läpikin imeä makuja muista ruuista, ja myös banaanista tarttuu herkästi aromit.  Nice creamia  muutamalla mustikalla ja banaanikeksiä on tullut nyt tehtyä paljon.  = 7,47 € Appelsiini Navel Egypti 1,188 kg x 0,69 € = 0,82 € Yleisperuna harjattu 4,44 kg x 0,75 €/kg = 3,33€ Naurispussi 0,99/kg x 2 =  1,98 € Lanttu Lidlistä 1,122 kg x 1,19 € = 1,34 € Nauris oli sekä Lidlissä että Prismassa 0,99 kilo. Lidlissä olisi tarvittu äppi laskemaan hinta 1,49 eurosta, mutta Prismassa onnistui ilman korttia. = 6,62 € Kurkkusalaatti 5,53 €/kg, 360 g =  1,99 € Kaurajuoma luomu Oatly 1...

WFPB - Ruokaostokset 55 € - Helmikuu 4

 Nyt hedelmä- ja vihannesostokset. Laitoin pöydän koreaksi tällä viikolla. = 25,5 € 9.2. ostoskeikka. Persilja Lidlistä  1,19 €  Ruustinnan salaatti Lidlistä  1,79 € Kiinankaali 0,626 kg x 3,29 €/kg = 2,06 € Lidl Luomu appelsiinit 2 x 2,89 €/kg = 5,78 € Lidl Omena Suomi 1,194 kg x 2,79 €/kg = 3,33 € Banaanitarjous Lidlissä 3,14 kg x 0,97 € =  3,04 € Porkkana 0,95 €/kg, 2 kg =  1,89 € Prisma Palsternakka 1,068 kg x 2,49 €/kg =  2,66 €  Prisma Bataatti Lidlistä 0,808 kg x 2,19 €/kg  = 1,77 € Nauris 0,511 kg x 2,29 €/kg =  1,17 € (nauriit 1)  Prisma Sitruuna luomu 0,140 kg x 2,99 €/kg =  0,42 € Maustekurkku 0,129 g x 3,1 €/kg = 0,4 € n. 12 kiloa hedelmiä ja vihanneksia tässä kuvassa. Keskimäärin alle tai päälle 2 €/kg. Jos 12kg jakaa sillä ravitsemussuosituksen 800g:lla niin tulos on 14 päivää vähintään.  Mutta, kuoria menee poistoon, ja suosituskin on minimi eikä maksimi. Voi kasviksia syödä vaikka kilon päivässä jos haluaa...

WFPB - Ruokaostokset 100 € - Marraskuu 3 ja 4, 190 €/kk

Nyt kävin joulushoppailemassa ruokaa. Tuli ostettua papuja 38 tölkkiä, jos laskin oikein, eli riittävästi papuja. Tuli myös linssejä ja tavallisia herneitä. Ostin myös kympillä uutta vähän ehkä ei-kokarua herkkua. Katsotaan se viimeisenä, koska siitä pitää ravintoarvotkin vilkaista. 10 kg perunaa, olikohan 10 kg hedelmää ja vihannesta, juureksia. Tämä on niin pitkä lista, että äkkiäkös lasken hutikin. 100-105 euroa sain laskettua ostosten hinnaksi. 13 siitä meni marjoihin. Oli aika täydentää mustikkavarantoja, kun jäi syksyllä poimimatta marjat. Nyt on vähän kotivaraakin taas, sitähän suositellaan ylläpidettävän aina. =5,08 € Pirkka perunat 0,5 €/kg x4 kg = 2 € Kurkkusalaatti 0,360g x 5,97 €/kg= 2,15 € Kotimaiset omenat hävikkipussissa 1 €/kg = 0,93 € = 5,2 € Kaurahiutale 0,98 €/kg Crownfield pikakaurahiutale 0,39 €/500g x 2 = 0,78 €/kg Mustapapu 2 x 0,74 € = 1,48 € Tomaattimurska 500g/ 0,98 € = 1,96 €/kg 2,29 € Meinasi unohtua välistä. Luomu täysjyvävehnäjauhoa 1 kg. Ylistalon herne...