Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 130 € - Huhtikuu 3, yht. 235 €/kk

Huhtikuun loput ruokaostokset parin viikon ajalta. Kylläpä kiirettä pitää kun toukokuu on jo puolessa välissä, ja nyt vasta huhtikuun ostokset. Huhtikuussa meni 185 tai 186 euroa ruokaan. EIKÄKÖ: olin unohtanut huhtikuu 1 ostokset, 55 €, koska ne olivat jo tuolla toisella sivulla menossa. Edelliset ostokset olivatkin vain 50 euroa, sitä edelliset 55 euroa. = 235€/huhtikuu. Tämän otsikko piti olla huhtikuu 3. 

Piti ostaa kaikkea kivaa ja mikä on in, mutta ostin sittenkin aika paljon myös perus tarvikkeita.  Kuukauden ruokakulusumma nousi normaalista poikkeavan ylös koska ostin laatikoittain eri tuotteita. 

= 28,86 €

  • Bataattia 3,11 kg, 2,69 €/kg = 8,36 €
  • Kotimaista yleisperuna 5 kg, 0,80 €/kg =3,99 €
  • Mäläskän Peruna 2kg Tyrnävän Yleisperuna 0,80 €/kg = 1,59 €
  • Irtoperunaa Prismasta 0,89 €/kg x 2,744 kg = 2,44 €
  • =16,38
Yli kaksitoista kiloa bataattia ja perunaa tuli tuhottua siinä parin viikon aikana.

Laatikollinen ruokaa Lidlistä n.12,5 €:
  • 2 kg spagettia täysjyvä 0,95€/ 500 g x 4  = 3,30
  • 4 x 400g tummaa makaronia   x 0,45 €/pss = 1,80 €
  • 4 kg riisi, 0,85 €/kg = 3,40 €
  • 2 X punainen linssi 400 g = 3,98 €

Noin 8 kiloa. Näitä ei ole kaikkia tuhottu vielä. Lähdin kaverin mukaan kauppaan, ja ei ollut itselläni ostamista. Ajattelin Lidlissä, että ei tämä turha reissu ole jos kerään pahvilaatikon täyteen edullisia tärkkelyspitoisia. 
Bataatteja reilusti. Perunoita hain sitten Prismasta enimmäkseen.



Laatikossa 28807 kilokaloria, jaettuna vaikkapa nyt arviolta päiväkulutuksella 2000 kcal/pv, nämä riittäisivät 14 päivää. Vihanneksia tietenkin pitää olla lisäksi, mutta pääasialliset kalorit riittää näistä pitkään.


Täysjyvä vehnäjauho Prismasta, 1,99 € 

3578 kcal kilossa.

= 2,58 €


Teryiakitofut 1,29 €/180 g, 6,83 €/kg

Nämä ovat niin hyviä. Ostin tofuja myös tammikuussa ja tarkastelin silloin kaikenlaista suola- ja kalsiumjuttuja näistä tofuista. Kannattaa lukea se postaus jos kiinnostaa ravintoasiat.
Kokarua melkein voisi ollakin tofu, mutta rajatapaus. Fermentoidut soijapavut.


21,81 €

Keräsin Lidlissä laatikollisen ja muovikassillisen myös tölkkipapuja. 31 purkkia. Keskimäärin 70 senttiä hintaa purkilla, osa yli ja osa alle. Nämä ovat jo aika edullisia, eikä vaikuta tällä hetkellä säästön vuoksi itse keitellä. On koiria ja vesiremonttikin tulossa, ei täällä aleta nyt keittelemään mitään. Papusekoituksia, isoja valkoisia papuja, mustapapuja, kidneypapuja ja lisäksi kassiin 9 purkkia kikherneitä. 


= 28,68 €

  • Rainbow paseerattu tomaatti luomu 500g 1,84 €/kg 12 purkkia = 11,04 €
  • Luomu tomaattimurska lidlistä 500 g X 0,49 € =laatikko 5,88 € x 3 = 17,64
Tomaattimurska Lidlissä oli 0,43 €/500g, eli 0.86 €/kg, luomua. 12 kpl laatikko maksoi 5,16 €, ja niitä ostin kolme. Paseerattu luomu tomaatti oli Prismassa alle euron purkki, alle 2 €/kg. Ei lisättyä suolaa.




Luomu omena 1,99 €/kg

Kurkku Suomi
~1,88 €
2,69 €/kg


= 9,31
  • Oksasen basilika 1,39 €
  • Ruukkupersilja 2x 1,19€ = 2,38 €
  • Kartanonsalaatti 1,49 €
  • Porkkana 1 kg = 1,69 €
  • Keräkaali 1,678 € x 0,66 € = 1,11 
  • Kurkku 0,626 kg x 1,99 € = 1,25 €
Nuo Oksasen basilikat Lidlistä ovat tuuheita ja ihan kuin huonekasveja joskus, jos vaan saan käsiini niin ostan mieluiten sieltä.

Lisäkurkku. Noin euron.




8,33 €
  • Oatly Kaurajuoma Luomu 2 x1L , 1,49 €/l = 2,98 €
  • Meira Ketsuppi 1,2kg, 3,41 €/kg = 4,09 €
  • Meira Jauhelihamauste ei lisättyä suolaa 35g 21,43 €/kg =0,75 €
  • Meira Paprika jauhettu 24g, 21,25 €/kg = 0,51 €
Ketsuppi ei ole kokarua.
= 5,03 €
  • Maribel appelsiinimarmeladi 1,59 €
  • Kauramaito 1,49 €
  • Aito kauragurtti 1,95 €
Testasin mitä eroa on kaupan tuotteella ja kotitekoisella versiolla jossa on sekoitettu raastettua sitruunaa ja sokeria Lidlin soijajogurttiin.

Tulin siihen tulokseen, että vaikka ei tuo kaupan jogurttikaan pahaa ollut, jos haluaa sitrusjoguttia, kannattaa raastaa itse luomusitruunaa jogurtin sekaan, ja laittaa oman maun mukaan sokeria. Sitrus jälkiruokakin on hyvää.

Mikään tästä kuvasta ei ole kokarua, eli kokokasvisruokaa. Kasvimaito jossa ei ole mitään lisättyä rasvaa ja ravinteita on rajatapaus toki, maustamaton soijajogurtti olisi rajatapaus, ellei tee itse, ja maustettu kauravalmiste ei ole. Eikä hillo, siinä on yli (?) puolet lisättyä sokeria.


Xtra tummasuklaa 2 x 100 g, 5,90 €/kg =  1,18 €

Tuoteselosteessa ei muistaakseni mainittu että olisi vegaaninen, mutta ei myöskään näkynyt maitoa.
Tämä on perus hyvää suklaata. Ei kokarua tietystikään, mutta herkkuna.


= 13,25

Texas Pete kastikkeita puoleen hintaan lähikaupasta. 
Hot sauce 3,13 x2 = 6,26 €
Buffalo Wing Sauce 2 x 3,49 € = 6,99 €

Litrahinta Prismassa yli 15 euroa, joten nyt kun sai puoleen hintaan kannatti ostaa.

Valmistusaineluettelossa ei näkynyt mitään öljyjä. Vegemerkkejä en huomannut enkä tiedä onko, en muistanut miettiä muuta kuin öljyä.

Hot Sauce ainesosat Viinietikka, chilipyree (chili, suola, viinietikka), vesi, sakeuttamisaine (E415), säilöntäaine (E211).

Buffalo wing Viinietikka, chilipyree (chili, suola, viinietikka), vesi, sakeuttamisaine (E415), säilöntäaine (E211) , luontainen voiaromi, viinie tikka, suola, sokeri, säilöntäaine (E202)


Herbamare suola,19,56 €/kg, 4,89 €

Tämä on hyvä ratkaisu, jos haluaa suolan mukana jotain makua. En lisää ruoanlaitossa suolaa, ja tällainen makusuola voi olla hyvä vieraita varten, tai sitten jos itse haluaa korostaa makuja kun ruoka on valmista, ja se on lautasella. Lautasella lisättynä suola maistuu enemmän. 

Suolaa  93,6 g/100g

Ainesosat

merisuolaa 93,6%, SELLERIÄ*, purjoa*, krassia*, sipulia*, ruohosipulia*, persiljaa*, liperiä*, valkosipulia*, basilikaa*, meiramia*, rosmariinia*, timjamia*, kelp-merilevää 0,4%. *luomuviljelty


Tässä oli ostokset, jotka luokittelin huhtikuun puolelle. Näistähän riittää pitkään, eikä puoliakaan ole vielä syötynä. 
Olen silti ostellut toukokuussakin, ja seuraavana pitää ne lajitella.

Ruokakuvat:


Riisi ja pavut, Texas Pete kastikkeella. Joskus on parempi pelkkä riisi, mutta tähän kaadoin tomaattipurkin ja mausteita.
Oletko ikinä keittänyt tuorekurkkua riisin mukana? Tosi hyvää. Mausteeksi sopii kolmen pippurin sekoitus, kaikenlaiset maustekastikkeet. Omenaa kannattaa pilkkoa myös riisiin, ne menevät siellä tosi hyvin ja makeuttavat. 

Uunissa paistetut bataatin palat tein riisin kanssa myös, mutta jostain syystä tästä lautasesta jääneet pois.


Syksyinen keitto ja litteät leivät. Tämä on aika lailla kotimaisista aineksista koko ateria. Linssit vain taisivat olla ruotsalaisia, ja mausteet vaikka mistä eri maista. 

Keitettyä bataattia, linssejä ja tomaattimurskaa. Bataatti-linssikastike siis. 
Mausteena mustapippuri. Riisi kurkumalla värjätty keltaiseksi, kurkkua ja kikherneitä riisissä. Hieman ruisleseitä korjaamaan valkoisen riisin menetettyä ravintosisältöä. Ruislese ei puuroudu liikaa, toisin kuin kauralese. Persiljaa. 
Salaatiksi vain kaalia lautasen reunalle. 


Vappuranskalaiset. Gala-perunoista tuli hyvät. Ketsuppi taas kohta lopussa, uskomatonta mutta totta. 
Nyt tekee mieli syödä paljon roskaruokaa, tai roskaruoan näköistä kotiversiota siitä. Roskaruuan kaltainen kotitekoinen valmiste.

Saan ketsuppia hieman säästettyä, kun makeutan muita ruokia taatelilla.


Huhti-toukokuun vaihde on ollut kylmä ja lämmin. Puut karistivat jo lumikuormansa ajat sitten, ja täällä on nyt tasaisen harmaanruskean näköistä. Täytyy lähteä tästä taas juoksemaan ja tien päälle. 

Kiitos kun luit, toivottavasti kevät on alkanut hyvin ja jatkuu hyvin, kunnes tulee kesäkin.

Nähdään piakkoin!

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokasuunnitelma elokuu

Tehdäänpä ruokasuunnitelma, että saa vähän ideoita kasaan. Kaupoissa on nyt niin paljon kotimaisia tuoreita vihanneksia ja juureksia, että on mistä valita. Voi iskeä jopa valinnanvaikeus, koska vaihtoehtoja on niin paljon. Itselleni keksin viime kauppareissulla rajoittimen jota olen käyttänyt monesti ennenkin, eli hinta. Päätin että ostan alle 2 € maksavia kasviksia. Jos olisin laittanut alle 3 € hintarajaksi, olisin varmaan kaupassa vieläkin koska en osaisi päättää mitä ostan. Tai alle 4 €. Tässä ruokasuunnitelmassa esiintyy nyt niitä, muttei kannata ihmetellä jos menet kauppaan ja se suosittelemani kasvis onkin yli 3 €/kg. Koska hinta vaihtelee nyt joka päivä. Parsakaali oli eräänä päivänä alle 2 €/kg. Menin parin päivän päästä ja suunnittelin ostavani sitä jääkaapin täyteen, mutta hinta olikin noussut siinä välissä. Nyt kun on syksy ja kaikki kotimainen on tuoretta ja edullista, päätin jättää vähemmälle kaikki ulkomaiset hedelmät yms. En ostanut edes tomaattimurskaa, koska se on use...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Heinäkuu 5, 185 €/kk

Heinäkuun viimeisen viikon ruokaostokset, 30 euroa. 20 siitä on marjoja, elokuuta varten.  Nauriit jäivät ostamatta, koska kävin alkuviikosta Lidlissä, eikä siellä ollut nauriita. Minimanissa olisi voinut ollakin, mutten siellä muistanut . Hain vain marjat ja lähdin saman tien kassan kautta ulos. Tässä postauksessa on ostokset, muutama ruokavinkki, sekä ajatus arjen riittämisestä kaikkeen kokkaamiseen, ja sitten muinaisen rooman kautta säästöpohdintoihin. Assistentin seikkailuja. Lisää kuvia myöhemmin, jos löytyy. Lisätty viktoriaaninen videolinkki = 10,1 € Banaani RFA 1,694 kg x 1,30 € = 2,20 € Kesäperuna 0,85 €/kg 2kg = 1,89 € Chilikastike jalapeno 19,90 €/kg 100 ml = 1,99 € Kurkku suomi 0,332 kg x 1,99 €/kg = 0,66 € Kukkakaali 0,568 kg x 1,99 €/kg = 1,13 € Papusekoitus luomu 0,88 € Maribel mansikkahillo 3,18 €/kg, 245 g = 1,35 € Mansikkahillo ja jalapenokastike ovat nyt ei-ruokaa, muuten ihan kivat kokokasvisostokset. Haaveilin että helteet loppuisivat ja saisin paistaa lättyjä...

WFPB - Ruokaostokset 22 € - Heinäkuu 4

 Nyt oli ensin teemana löytää euron tai alle kilohinnalla kasviksia, ja se oli hieman vaikeaa. Ellei osta vain yhtä tai kahta laatua. Teemasta huolimatta päädyin lopulta Prismaan, ja ostin parsakaalia vaikka se oli 3,59 €/kg. Luomusitruuna unohtui, se pitää vielä hakea jos tulee menoa. Sitä ei saa kovin edullisesti nyt.  Monet vihannekset olivat nyt 1,99 €/kg. Jos se kelpaa hintatavoitteeksi niin alkaa löytyä jotain valikoimaa. 1,49 €/kg on myös helpompi raja kuin euro, löytyy kasviksia. K orjattu hintoja ja lisätty kuva pilkkojista = 7,34 6,92 € Peruna 1,19 €/kg   0,98 € /kg x 2 = 2,38 € 1,96 € Cayennepippuri, 27,80 €/kg, 50g = 1,39 € Porkkana 1,19 €/kg x 3 = 3,57 € Cayennepippurissa säästi Prismaan verrattuna, siellä Meira Cayennepippuri jauhettu 22g, 0,89 € 44,50 €/kg Golden Star merkkinen olisi halvempi muttei ilmeisesti saatavissa kaikissa Prismoissa, 26,80 €/kg. Prismassa siis olisivat olleet porkkanat alle euron, mutta olin jo Lidlissä.  Peruno...

WFPB - Ruokaostokset 37 € - Elokuu 1

Lis ätty: kesäkurpitsa ostoksiin. Oikeampi summa pyöristettynä 39€ =10,85 Prismasta Kaurajuoma 1,69 €/l x 2 = 3,38 € Tomaattimurska 3 x 0,33 €/400g = 0,66 € Punaiset linssit 1,59 € Naurispussi 2,69 €/kg Peruna 3,373 kg x 0,75 €/kg= 2,53 € Nauriit olivat vanhentuneita. Eivät välttämättä heti täysin koska ekat 1 tai 2 olivat ok, mutta viimeistään loppuviikosta kun viimeiset laitoin tästä pussista. Toivottavasti seuraavalla kerralla on parempi onni. S-Marketista 11,35 € Soijavalmiste jogurtti 500 g 2,98 €/kg= 1,49 €  banaani 1,262 kg x 1,49 €/kg = 1,88 € Jalotofu kylmäsavu 300g, 11,63 €/kg = 3,49 € Gold&Green® Härkäpapu-Kaura Tofu Thai 280 g, 14,11 €/kg =  3,59 € Näiden tofujen tarina: Tein ison ruoan haudutuspadassa. Kaikki ainekset sekaisin kerralla.   Se ei ollutkaan oikein hyvää, ja mietin alanko maustamaan vai mitä teen. Pitkä viikko edessä se elokuun eka viikko, kun oli 5 litraa keskinkertaista mautonta pöperöä edessä. Päätin siis ostaa maustettuja tofuja, joita ri...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...

WFPB - Ruokaostokset 48 € - Elokuu 2

= 18,17 € Prisma Kesäkurpitsa 2,192 kg x 0,99 €/kg = 2,17€ Kesäperuna pesty 1,741 kg x 0,85e/kg = 1,48 € Xtra tomaatti Suomi 1,794 kg x 1,89 €/kg = 3,39 € Xtra kurkku Suomi 0,656 kg x 1,89€/kg = 1,24 € Sitruuna luomu 0,184kg x 5,99€/kg = 1,10 € Lidl Mansikka 12,48 €/kg, 400g = 4,99 € Porkkana 0,79 €/kg Kiinankaali 0,490kg x 3,49 €/kg = 1,71€ Banaani RFA 1,096 kg x 1,19 €/kg = 1,30 € Nämä ehdin ennen viime viikonloppua hakea, ja sen jälkeen en ole kaupassa käynyt. Ehdin täydentää vihannes-ja hedelmäpuolen ennen sortumista flunssaan. Onneksi näistä ei kaikki mennyt jääkaappiin, koska sehän olisi ollut aivan tukossa. Kesäkurpitsat, kaalit, sitruuna ja mansikat jääkaappiin. (perunat ja porkkanat kuuluisi jääkaappiin mutta keitin heti) Päivän perunat olivat tällä kertaa valmiiksi pestyt. Huomasin että voimani ovat hiipumassa, eikä  kannattanut yrittää perunoita pestä. Illalla sitten tajusin, että olen tulossa kipeäksi eli flunssaan. Erikoisen hyvä ostoskattaus sitä silmällä pitäen, että...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

WFPB - Ruokaostokset 67 € - Heinäkuu 2

Lisätty pari kuvaa. Lisätty, fytaateista Viikon ruokaostokset. Kävin kaupoissa eilen perjantaina ja tänään. Ostosten jälkeen katsaus, mitä ruokia pystyi tekemään viime lähikauppareissun ruuista. Viimeksihän kaavailin sitäkin, että mitä kaloreita viikossa tarvitaan.  Oli mielenkiintoista. Jokainen vihannes meni viimeistä tomaattia myöten, perunat söin, mutta kaurahiutaleita on toinen paketti avaamatta, ruis- ja vehnäjauhoja on molempia 600 g jäljellä. Riisit ja linssit menivät kaikki. Kalorin tarve on siis reilusti yliammuttu niissä ostoksissa, koska niin paljon jäi. Kuitenkin hedelmistä ja vihanneksistakin saa jotain. En vaan koskaan huomioi niitä kauppareissuissa, vaan ajattelen vihannekset kiloittain. yli 6 kg ainakin pitää olla viikoksi, ja varmasti enemmän. Ensin intoilin lähikaupan 30 euron budjetista, mutta kalpenin sitten iltaa kohti. Koska ostin vain käytännöllisimmät ostokset niin piti ihan miettiä, mitä näistä alan tekemään. Ruis- ja täysjyvävehnäjauhoja ja 2 kg kaurahiut...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Lähikaupasta viikoksi ruokaa - Heinäkuu 1

Onnistui ostaa alle 30 eurolla viikon ruuat lähikaupasta. Kävin sekä Salessa että K-Marketissa, ja ihan pikkuinen poikkeama tuli kurkkujen kohdalla kun tapahtui K-Kaupassa asioidessa virhe. Mutta hinnan kannalta ei väliä, molemmista kaupoista olisi saanut kurkutkin alle 2  €/kg jos en olisi sekoillut. Tule katsomaan mitä ostin. Kannattaa ottaa kuppi kahvia tai teetä, ja nauttia lähikauppakierroksesta värikuvina. Sekä numeroina. muok. lisätty rusinakuva. + makaronin rasvatieto  Lisätty kaurahiutalekuva ja kaurajauhokuva, tarjoukset. lisätty leseitä. Puolukkaa 28,96 € K-Marketista: Pirkka grahamjauho luomu = 1,69 €/kg Pirkka ruisjauho = 1,39 €/kg Oatly kaurajuoma luomu 1,79 €/l x 3 =  5,37 € Pirkka tomaatti Suomi 3,04 kg x 1€/kg = 3,04 € K-Menu pitkäjyväinen riisi 0,99 €/kg Kesäporkkana 1,99 €/kg Banaani Pirkka 1,063 kg x 1,89 €/kg = 2,01 € K-Menu peruna 2kg,  1,05 €/kg = 2,09 € Pirkka kurkku 3 kpl 1,19 €/kpl,3,97 €/kg = 3,57  € Palautin Pirkka kurkut, kun hu...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...