Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 108 € - Toukokuu 1

 

= 32,1

  • Riisi 4 x 0,85 €/kg = 3,4 €
  • Pikakaura 500g/0,39 €, 0,78 €/kg x 2 = 0,78 €
  • Bataatti 10,998 kg x 1,89 €/kg = 20,79 €
  • Peruna 2,652 kg x 0,89 €/kg = 2,36 €
  • Peruna 2kg Tyrnävän 1,59 €/2kg x 3, 0,80 €/kg = 4,77 €
= 18,52 €

  • Pakastemaissi 0,89 €
  • Lehtipinaatti 1,19 €
  • Pakaste Lehtikaali 500gx 2 =6,98 €/kg
  • Persiljat 1,19 x2 ja 1,39 € = 3,77 €
  • Porkkanat 1 kg = 1,29 €
  • Nauriit 1 kg =2,59 €
  • Kurkku 0,166 kg x 2,39 €/kg = 0,88 €
  • Lisäkurkku 0,301 3,09 €/kg lähikaupasta = 0,93 €

= 9,24 €

Sitruuna luomu 0,414 kg x 2,99 €/kg = 1,24 €
Jonagold omena 0,928 kg x 1,39 €/kg = 1,29 €
Luomu omena 2,69 €/kg 
Banaani coop 1,067 kg x 1,49 = 1,59 € 
Banaani tarjous 0,99 €/kg x 2,452 € = 2,43 €


= 1,58  €

pakastepuolukka 0,79 €/200 g, 3,95 €/kg

Soijajogurtti 1,49 x 3 = 4,47 €

= 15 €

  • Meira Ketsuppi 1,2kg,  3,41 €/kg = 4,09 € 
  • Mansikkahillo 1,69 €
  • 250ml  13 €/l Borges Luomu omenasiideriviinietikka 3,25 €
  • Chilikastike 1,99 x 3 = 5,97 
Yöpöydän laatikossakin pitää olla jalapenokastike, se nimittäin tepsii pentukoiran huonekalujärsinnän estoon.
Kaikkiin koiriin ei toimi, mutta kokeilla voi. Keskellä yötäkin joutuu välillä heräämään siihen, että koira syö sohvaa niin pikku tippa tätä, niin ei pure enää samana päivänä. Käsiin en laita, tulee vahingossa hierottua silmiä. Ja käsien pureminen loppui jo. Vihreä siksi, ettei se värjää punaiseksi kaikkea.

= 7,26 €
  • Tilli 1,39 
  • Persilja 1,39 
  • Ruustinnan salaatti 1,99
  • Raavas täysjyväruisleipä 2,49 €
Matkaevästä. Paras leivänpäällinen syntyy tillistä ja salaatista. Paksu kerros korvaa levitteet. Leipä on suolaista, ja sekin auttaa maistumaan vaikka suola ei hyväksi olekaan. Siinä missä suola kovettaa verisuonia, niin persilja auttaa niitä laajentumaan. En tiedä, ovatko laajemmat verisuonet hyvä, jos ne on kovetettu? Kova sisäpinta ei ole yhtä kestävä. Mutta selvisin matkanteosta näillä. 
Kahvin kanssa muffinssi pakkasesta, omatekoinen, ja banaania.


4 x 0,69 €/purkki herkkusienet = 2,76 €


Elixi Luomu Pellavansiemenrouhe 300g
2,69 €
8,97 €/kg

Olisi niitä itse rouhittavia siemeniä jo kotona, mutta ei tule käytettyä. Siksi paras ratkaisu oli ostaa valmiiksi rouhittuja. Kahvimylly on aina kahvissa.


= 11,15 €
  • Hiivaleipäjauho 2 kg 1,25 €/kg =2,49 €
  • Oatly Vaniljakastike 2,5dl 2 purkkia 5,96 €/l =2,98 €
  • Vaniljasokeri 2,49 €
  • Mansikat 3,19 €
  • Piltti luumu0,99€
Luumusose unohtui kuvasta. Soijajogurtti onkin jo laskettu ostoksiin ylempänä. Yritin tehdä mansikkakakun äitienpäiväksi, mutta siitä tuli ihan surkea. 

Muutaman kerran kakku onnistui kun olen vuosien varrella tehnyt omalla reseptillä, mutta nyt ei enää. Epäilen että tuo soijajogurtti jotenkin hyydyttää sen pohjan, ja laitoin sitä nyt liikaa. Kauramaito parempi. Voisi olla sama laittaako pilttiä vai omenasosetta rasvaksi.



Pari purkkia kauramaitoa 1,49 €/l = 2,98 €

Tässä ostokset nyt 24.5. mennessä. Älkää ihmetelkö, jos otsikon summa vaihtuu laskettuani uudelleen nämä yhteen. Mutta ei se nytkään kauas heitä.

Jos en kävisi enää kaupassa tämän kuun aikana, niin ruokakulut olisivat tosi hyvin hallinnassa. Vihanneksia joutuu ensi viikolla noutamaan lisää. Ruokasuunnitelman teko nyt tähän väliin auttaisi, että ensi viikko menisi silti ilman heräteostoja.

Nyt kun nämä tähänastiset toukokuun ostokset ovat päiväjärjestyksestä, niin seuraavaksi ruokakuva. Mitä toukokuussa ruoaksi?

Talkkunaa joululta jäljellä vieläkin. Soijajogurtti kun on Lidlissä vain 1,49 €/purkki niin on kiva tehdä kestikievarin aamiaisia. Tästä kuvan aamiaisessa oli kaikki tarvittava, lätyt, leivät, talkkuna ja kokkelipiimä eli nyt soijajogurtti, mutta puuttui naurismössö. Siksi kävinkin pian ostamassa ne nauriit.
Sianlihakin puuttui mutta sitä en alkanut nyt korvaamaan millään.

Nauriita kannatan koska ne ovat perinneruokaa. Ravintona tai vitamiineiltaan arvokasta, ristikukkainen kasvi ja vaivalla viljelty, jo vuosisatoja näissä karuissa oloissa. Koska voin, niin on tehtäväni syödä niitä mahdollisimman paljon. Kaikki eivät voi, moni sanoo ettei tykkää nauriista, tai ei muuten sovi. 

Talkkunasta: Maistoin kyläpaikassa Weetabixeja ensimmäistä kertaa elämässäni, ja niiden mausta tuli ihan talkkuna mieleen.


Päätin verrata Weetabixeja ja talkkunaa keskenään, ovatko ne mitään sukua toisilleen. Vasemmalla Weetabix, oikealla Herkkutalkkunajauho 500g, Taivalkosken Mylly.

Weetabixin Ainesosat

TÄYSJYVÄVEHNÄ 95%, OHRAMALLASUUTE, sokeri, suola (0,5 %)

Talkkunan ainesosat:KAURA, OHRA, RUIS, merisuola

Jos hinta ratkaisee:
  • Weetabix 430 g täysjyvä vehnämuroke on S-kaupassa 3,99 € 9,28 €/kg
  • Herkkutalkkunajauho 500g, Taivalkosken Mylly 2,45 €, 4,90 €/kg
Ainakin talkkuna on huomattavasti halvempi, paketissa vähemmän ilmaa ja pienempi pakkaus. Oma valintani on siis näistä ainakin talkkuna, jos pitää jompi kumpi ostaa. Kokokasvisruokavalion kannalta, en tiedä kumpi voittaa, jos weetabixissa on lisättyä sokeria, mutta molemmissa on suolaa. Talkkuna on kotimaista joten annan sen nyt voittaa.

Kumpi voittaa äitienpäiväkakkukisan, minä vai äiti:

Älkää järkyttykö, oli tuo mansikkakakkukin ihan syötävää, mutta tuon suklaakakun vieressä kalpeni. Äiti heitti minut ulos kun tämän mansikkarasian kanssa menin. No ei nyt sentään, vitsi vitsi. Oli tuossa onnistunut kun keitin mansikoita ja sokeria vähän, ja hyydytin perunajauholla. Oatlyvaahtoa.



Suklaakakkuun ei varmaan reseptiä ole, mutta kivahan se on näyttää, että ilman rasvaa tulee vegaaninenkin kakku. Suklaassa on se ainut rasva. Jos tuohon saan reseptin niin pitää laittaa, mutta siihen menee aikaa. 


Lisää herkkua, jäisistä banaaneista, jäisistä mustikoista ja soijajogurtista tai kauramaidosta blenderissä. 
Rusinoita, kaurahiutaleita, ja ripaus vaniljasokeria.


Nyt kun ostin bataattia, maissia ja pinaattia, niin lisään vain punaiset linssit kaapista ja on maailman paras bataattikeitto.


Uunipaistettua bataattia, riisi ja pavut.

Tomaattimurskaa.


Nauriit eivät nyt parhaimmillaan tähän aikaan vuodesta ole, mutta ihan välttävät riisin kanssa höyrytettynä. Ei yhtään sen pahempi, kuin mikään muukaan vihannes.


Keitto jossa on papuja, perunaa ja pakastelehtikaalia. Kikherneitä. Jonkin tällaisen keiton teen usein.
Ostamani ruuat nyt mahdollistavat erilaiset yhdistelmät papuja, riisiä tai muuta. Aina eri keitto, ilman reseptiä. Heittelee vain kattilaan ja mausteita perään. Jos käyttää vähiten riskialttiita mausteita kuten currymausteseos ja mustapippuri, niin pärjää pitkälle eikä tule liian pahoja ruokia.


Vaihteluna spagetit ja pavut. Maustekastikkeilla ja paistetuilla bataateilla kaikki toimii.


Naurista, bataattia ja riisiä. Papuja. Mustikoita lautasen reunalla, mutta ne eivät tähän annokseen sopineet. Jäähdyttivät riisin kylmäksi ja värjäsivät lopulta siniseksi.


Bataattitarjouksia Lidlissä, en tiedä jatkuuko, vai tuleeko niitä myös eri kauppoihin sadon menekin mukaan.

Bataatti on ravinto-ominaisuuksiltaan hyvä porkkanan tilalla, koska kotimainen porkkana on nyt lopussa.(ylen uutinen)

Kiitos kun luit, katson saanko väserrettyä paremman ruokasuunnitelman. Olisi kyllä tarvis, koska muuten lähden hakemaan heräteostoksia. On yhdisteltävä kaapin ainekset ja nähtävä, että kyllä on kuudeksi päiväksi jokaiselle päivälle jokin hieno ateria, joten ei tarvitse ostella mitään.

Edelliset ostokset,  huhtikuu.

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 105 € - Elokuu 3 ja 4 - 155 €/kk

 Elokuu pakettiin, loput ruokaostokset esiteltynä: = 8,99 € Sitruuna, 3,58 €/kg ,  500 g = 1,79 €/pussi Banaani reilun kaupan 1,432 kg x 1,59 €/kg = 2,28 € Luomu sitruuna 5,69 €/kg x 0,262 kg = 1,49 € Ruukkupersilja, unohtui kuvasta, 1,25 € Ananaspalat mehusta, unohtui kuvasta, 0,79 €/purkki Tofu Teriyiaki 1,39 € Tavallaan ensin hurjistuin, että taasenko meni yli 135 euroa ruokaan kuussa, mutta tuli ostettua myös marjoja, sekä laatikot papuja ja tomaattia, sekä kympillä ihan pelkkiä herkkuja. Eli paljon on siihen rahaan saanutkin, vaikka koko ajan tuntuu että kaikki kallistuu. Loppujen lopuksi tästä tuli ihan hyvä kuukausi.  26,44 € Suomalaisia marjoja: Mustikka 2 x 500g = 9,9 €/kg Mustikka 1kg = 8,99 € Puolukka 7,25 €/kg,  2 x 1,45 /200 g = 2,90€ Mustaherukka 7,75 €/kg,  1,55 €/200g x 3 = 4,65 € Marjat ja kaksia eri mustikoita. Huomasin toiset hieman edullisemmat mustikat lisäksi, kun olin jo laittanut koriin toisia. Olin että laitetaanpa mustikoita toisellekin...

WFPB - Ruokaostokset 50 €, Elokuu 1 ja 2

Elokuun ruokaostoksia, viikot 1-16.8. 2026 Piti käydä vain Minimanissa ja Lidlissä, mutta erinäisistä käytännön syistä päädyin Prismaan sekä Lidliin, ja päätin ostaa isoimmat ruokaostokset kerralla, ettei tarvitse asiaan saman tien palata. Poikkesin myös K-Supermarketissa, ja Minimanissa. Ainiin, ja Salesta taisin hakea kurkun ja tofun. Olen ilmeisesti käynyt kaikissa mahdollisissa kaupoissa, vaikka yritin pitää asiat yksinkertaisina. Yksinkertaiselta tämä elämä on tuntunut kyllä, eli ei sen puoleen.  Tässä Lidlistä.  Lidlin hedelmiä ja vihanneksia. Kaikki alle 1,5 €/kilo. Oatly luomu kauramaito 1,99 €/purkki, Prismasta = 5,97 € Juon kahvin yleensä mustana. Jos se ehtii jäähtyä, niin paras laittaa kauramaitoa ja sokeria. Luomu Oatly on siitä mielestäni ihmeellistä, että maistan jotenkin kerman ja rasvan.  Voi olla makuharha, koska siinähän ei ole lisättyä öljyä.  Kahvi jos on keitetty suodatinpussin läpi, siitäkin pitäisi olla ylimääräiset rasvat poistuneet. Nykyään ...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

WFPB - Ruokaostokset 70 € - Maaliskuu 4, 207 €/kk

 (Muokattu , Setämieskastikkeita ei saa enää. ) Loput maaliskuun ruokaostokset. Yhteensä maaliskuussa parisataa euroa, joka on siis yli tavoitteen. Eipä hätää mitään, sillä tässä kuussa tuli myös jatkon kannalta isoja säästöjä. Kuten marmeladit, taatelia pitkäksi aikaa, sekä luomu rusinoitakin pitkälle kevääseen. Ja sen verran tehokkaat ovat ostokset, että ei ole vieläkään kiire kauppaan vaikka on jo huhtikuu alkanut. Syyhyttää toki lähteä katselemaan paljonko pakastevihannekset maksavat, ja keksisikö jotain inspiraatiota huhtikuulle. Vielä on pakkasessa marjoja, euron banaaneita, ja jopa perunaa voi käyttää C-vitamiininlähteenä nyt kun olen oppinut sitäkin syömään myös raakana. Kuiva-aineet eivät ole loppumassa, voi tehdä leipää, keittää puuroja, keittää spagettia, on tomaattisäilykkeitä, ananaskakkukin on vielä tekemättä. Pakkasessa on vaikka mitä. Eli pärjäisin vaikka viikonlopun yli vielä komeasti.    =10.02 € Tumma makaroni 1,85 €/kg x 1,6 kg = 2,96 e Punaiset linssi...

WFPB - Ruokaostokset 7 € - Lokakuu 4 - 80 €/kk

Ruokaostospostauksen aika.  Katsotaan mitä tuli. Vältin ostelua ja kaupassakäyntiä, että saisin lokakuun ruokakulut alas.  Kaupassa kävelin vaikka minkä herkullisen ohitse. Haksahdin silti kalliiseen pikaruokaan, josta kuvat alempana. Tumma makaroni 1, 13€/ kg 400g,0,45  € X 2 = 0,90 € Omena Suomi 0,386 kg x 2,49  €/kg = 0,96 € Satsuma 0,99 €/kg x 0,564 kg = 0,56 € Ruukkupersilja 1,07 € Ruustinnan salaatti 1,79 € Piti laittaa koti mahdollisimman edustavaan ja sievään kuntoon hetkellisesti, ja siksi laitoin näitä ruukkuihin pöydille. Ostin tulilatvankin. Se maksoi vain alle 3 euroa Lidlissä, näillä pystyi täydentämään sisustusta vielä sitäkin halvemmalla. Salaattipurkin viereen mandariini- ja omena-asetelma. Edullista sisustamista hyötykasveilla. = 1,69  € Kauramaito Prismasta. Varsinaiset ruokaostokset tekivät n. 7  € , huvituksiin 7,90 € eli Picnicissä nautittu patonkisämpylä. En laske ruokakuluihin, mutta pitää tilittää jotta en ensin kerro vain koko...

WFPB - Lanttu-perunakeitto - Paljon lanttua ja herneet

Miten saa lanttua kulumaan, jos ei ole tekemässä lanttulaatikkoa? Mieluiten resepti johon menee kunnollinen määrä kerrankin, eikä vain pientä palasta. Entä mihin voisi käyttää Split Peas - nimistä hernetuotetta, eli halkaistuja, kuivattuja herneitä? Jos ei keitä hernekeittoa. Ostin kerran Lidlistä ja olen siitä asti ihmetellyt, mitä niillä tekee. Eivät ole silti pakollisia tässä keitossa. Kiva keitto tai muhennos syntyy kun on tasapaino nesteen, vihannesten, perunoiden ja palkokasvien välillä.  Keittoajaltaan tämä keitto ei ole kaikista nopein, mutta jonkin verran pystyy vaikuttamaan raaka-aineiden valinnalla: Halkaistujen herneiden keittoaika on jopa 40 minuuttia. Nopeuttaaksesi prosessia voit niiden sijasta käyttää vihreitä tai punaisia linssejä, tai laittaa vain tölkistä kypsiä papuja. Valmista hernekeittoa voi myös laittaa sekaan.  Lantut saavat kiehua porkkanoiden kera ensin n. 10-15 minuuttia, jopa 20 minuuttia ennen, kuin lisätään perunat. Etteivät lantun palat jää raa-...

WFPB - Viikon ruokaostokset - Kesäkuu 1. - 30 € - Muutto

Ostoksilla jatketaan.  Aivan eri meininki oli tämän kertainen muutto. Vuoden 2018 muuttoeväät olivat paljon eläinproteiinipainotteisemmat. Nytkin oli hieman vilunkipeliä ilmassa, vegaaninen suklaa, mutta se oli sellainen valinta. 2018 en ollut sen enempää ruoka-asioita miettinytkään, veuhtasin menemään vain. Uskaltaisiko laittaa kuvan niistä loppuun? *Ei herkille.* Vanhan asunnon siivouseväät siis tässä. 5.72 € Jouduin kaupassa kipaisemaan, koska eväsleipien kanssa sattui sekaannus. Kaupassa kipaiseminen oli yllättävän vaikeaa, koska tekemistä oli niin paljon. Piti ottaa pellillisestä sämpylöitä loput mukaan, ja jättää kaksi kotiin. Tulikin kaksi mukaan, ja loput jäi pois. Kaurahiutaletta, kikherneitä, banaaneja.  Muuttajan vinkit: mieti kylmiä eväitä esim kaura-ateria, tölkkipavut ruokatermari? leipaise illalla tai aamulla tuoreet sämpylät, peltileipätyyliin ilman kohotusta*, (*ilman kohotusta? Korjaus: Ilman vaivaamista.) tosi ihana jos ei tarvitse vanhaa jänkkileipää järsiä...

WFPB - Ruokaostokset 12 € - Tammikuu 3, 126 €/kk

Tässä loput tammikuun 2025 ruokaostokset. Hintapohdintaa ja laskelmia perunasta ja kauramaidosta, mitä ne tulisivat maksamaan vuodessa ja paljonko niitä voisi mennä. Pakolliset vitamiinit ja lisäravinteet piti hankkia, niistäkin kuva. Ruokasuunnitelmaluonnos mitä lopuista voisi tulla, mitä on jäljellä tammikuussa. = 5,27 € Yleisperuna 2 kg, 0,90 €/kg = 1,79 € Jauhoinen peruna 2 kg 0,90 €/kg = 1,79 € = perunat yhteensä 3,58 € Porkkana 2 kg 0,85 €/kg = 1,69 € Perunat olisivat Salessa maksaneet reilusti yli 2 euroa säkki, kilohinta varmaan jopa 1,25 euroa. En muista, enkä ottanut kuvaa kun kävin, mutta jossain Salessa maksoi verkkokaupan mukaan jopa 1,23 €/kg. Eli kaksi kahden kilon säkkiä olisi tullut lähikaupassa maksamaan 4,90 €.  Säästin 4,90 - 3,58 €  = 1,32 € ostamalla Prismasta perunat. Jos käyttäisi vaikka 6 kiloa perunaa viikossa, se olisi vuodessa 312 kiloa. 0,9 kilohinnalla 280,8 € Jos peruna maksaa 1,25 euroa kilo, 6 kg perunaa viikossa vuoden on 390 ...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...