Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 108 € - Toukokuu 1

 

= 32,1

  • Riisi 4 x 0,85 €/kg = 3,4 €
  • Pikakaura 500g/0,39 €, 0,78 €/kg x 2 = 0,78 €
  • Bataatti 10,998 kg x 1,89 €/kg = 20,79 €
  • Peruna 2,652 kg x 0,89 €/kg = 2,36 €
  • Peruna 2kg Tyrnävän 1,59 €/2kg x 3, 0,80 €/kg = 4,77 €
= 18,52 €

  • Pakastemaissi 0,89 €
  • Lehtipinaatti 1,19 €
  • Pakaste Lehtikaali 500gx 2 =6,98 €/kg
  • Persiljat 1,19 x2 ja 1,39 € = 3,77 €
  • Porkkanat 1 kg = 1,29 €
  • Nauriit 1 kg =2,59 €
  • Kurkku 0,166 kg x 2,39 €/kg = 0,88 €
  • Lisäkurkku 0,301 3,09 €/kg lähikaupasta = 0,93 €

= 9,24 €

Sitruuna luomu 0,414 kg x 2,99 €/kg = 1,24 €
Jonagold omena 0,928 kg x 1,39 €/kg = 1,29 €
Luomu omena 2,69 €/kg 
Banaani coop 1,067 kg x 1,49 = 1,59 € 
Banaani tarjous 0,99 €/kg x 2,452 € = 2,43 €


= 1,58  €

pakastepuolukka 0,79 €/200 g, 3,95 €/kg

Soijajogurtti 1,49 x 3 = 4,47 €

= 15 €

  • Meira Ketsuppi 1,2kg,  3,41 €/kg = 4,09 € 
  • Mansikkahillo 1,69 €
  • 250ml  13 €/l Borges Luomu omenasiideriviinietikka 3,25 €
  • Chilikastike 1,99 x 3 = 5,97 
Yöpöydän laatikossakin pitää olla jalapenokastike, se nimittäin tepsii pentukoiran huonekalujärsinnän estoon.
Kaikkiin koiriin ei toimi, mutta kokeilla voi. Keskellä yötäkin joutuu välillä heräämään siihen, että koira syö sohvaa niin pikku tippa tätä, niin ei pure enää samana päivänä. Käsiin en laita, tulee vahingossa hierottua silmiä. Ja käsien pureminen loppui jo. Vihreä siksi, ettei se värjää punaiseksi kaikkea.

= 7,26 €
  • Tilli 1,39 
  • Persilja 1,39 
  • Ruustinnan salaatti 1,99
  • Raavas täysjyväruisleipä 2,49 €
Matkaevästä. Paras leivänpäällinen syntyy tillistä ja salaatista. Paksu kerros korvaa levitteet. Leipä on suolaista, ja sekin auttaa maistumaan vaikka suola ei hyväksi olekaan. Siinä missä suola kovettaa verisuonia, niin persilja auttaa niitä laajentumaan. En tiedä, ovatko laajemmat verisuonet hyvä, jos ne on kovetettu? Kova sisäpinta ei ole yhtä kestävä. Mutta selvisin matkanteosta näillä. 
Kahvin kanssa muffinssi pakkasesta, omatekoinen, ja banaania.


4 x 0,69 €/purkki herkkusienet = 2,76 €


Elixi Luomu Pellavansiemenrouhe 300g
2,69 €
8,97 €/kg

Olisi niitä itse rouhittavia siemeniä jo kotona, mutta ei tule käytettyä. Siksi paras ratkaisu oli ostaa valmiiksi rouhittuja. Kahvimylly on aina kahvissa.


= 11,15 €
  • Hiivaleipäjauho 2 kg 1,25 €/kg =2,49 €
  • Oatly Vaniljakastike 2,5dl 2 purkkia 5,96 €/l =2,98 €
  • Vaniljasokeri 2,49 €
  • Mansikat 3,19 €
  • Piltti luumu0,99€
Luumusose unohtui kuvasta. Soijajogurtti onkin jo laskettu ostoksiin ylempänä. Yritin tehdä mansikkakakun äitienpäiväksi, mutta siitä tuli ihan surkea. 

Muutaman kerran kakku onnistui kun olen vuosien varrella tehnyt omalla reseptillä, mutta nyt ei enää. Epäilen että tuo soijajogurtti jotenkin hyydyttää sen pohjan, ja laitoin sitä nyt liikaa. Kauramaito parempi. Voisi olla sama laittaako pilttiä vai omenasosetta rasvaksi.



Pari purkkia kauramaitoa 1,49 €/l = 2,98 €

Tässä ostokset nyt 24.5. mennessä. Älkää ihmetelkö, jos otsikon summa vaihtuu laskettuani uudelleen nämä yhteen. Mutta ei se nytkään kauas heitä.

Jos en kävisi enää kaupassa tämän kuun aikana, niin ruokakulut olisivat tosi hyvin hallinnassa. Vihanneksia joutuu ensi viikolla noutamaan lisää. Ruokasuunnitelman teko nyt tähän väliin auttaisi, että ensi viikko menisi silti ilman heräteostoja.

Nyt kun nämä tähänastiset toukokuun ostokset ovat päiväjärjestyksestä, niin seuraavaksi ruokakuva. Mitä toukokuussa ruoaksi?

Talkkunaa joululta jäljellä vieläkin. Soijajogurtti kun on Lidlissä vain 1,49 €/purkki niin on kiva tehdä kestikievarin aamiaisia. Tästä kuvan aamiaisessa oli kaikki tarvittava, lätyt, leivät, talkkuna ja kokkelipiimä eli nyt soijajogurtti, mutta puuttui naurismössö. Siksi kävinkin pian ostamassa ne nauriit.
Sianlihakin puuttui mutta sitä en alkanut nyt korvaamaan millään.

Nauriita kannatan koska ne ovat perinneruokaa. Ravintona tai vitamiineiltaan arvokasta, ristikukkainen kasvi ja vaivalla viljelty, jo vuosisatoja näissä karuissa oloissa. Koska voin, niin on tehtäväni syödä niitä mahdollisimman paljon. Kaikki eivät voi, moni sanoo ettei tykkää nauriista, tai ei muuten sovi. 

Talkkunasta: Maistoin kyläpaikassa Weetabixeja ensimmäistä kertaa elämässäni, ja niiden mausta tuli ihan talkkuna mieleen.


Päätin verrata Weetabixeja ja talkkunaa keskenään, ovatko ne mitään sukua toisilleen. Vasemmalla Weetabix, oikealla Herkkutalkkunajauho 500g, Taivalkosken Mylly.

Weetabixin Ainesosat

TÄYSJYVÄVEHNÄ 95%, OHRAMALLASUUTE, sokeri, suola (0,5 %)

Talkkunan ainesosat:KAURA, OHRA, RUIS, merisuola

Jos hinta ratkaisee:
  • Weetabix 430 g täysjyvä vehnämuroke on S-kaupassa 3,99 € 9,28 €/kg
  • Herkkutalkkunajauho 500g, Taivalkosken Mylly 2,45 €, 4,90 €/kg
Ainakin talkkuna on huomattavasti halvempi, paketissa vähemmän ilmaa ja pienempi pakkaus. Oma valintani on siis näistä ainakin talkkuna, jos pitää jompi kumpi ostaa. Kokokasvisruokavalion kannalta, en tiedä kumpi voittaa, jos weetabixissa on lisättyä sokeria, mutta molemmissa on suolaa. Talkkuna on kotimaista joten annan sen nyt voittaa.

Kumpi voittaa äitienpäiväkakkukisan, minä vai äiti:

Älkää järkyttykö, oli tuo mansikkakakkukin ihan syötävää, mutta tuon suklaakakun vieressä kalpeni. Äiti heitti minut ulos kun tämän mansikkarasian kanssa menin. No ei nyt sentään, vitsi vitsi. Oli tuossa onnistunut kun keitin mansikoita ja sokeria vähän, ja hyydytin perunajauholla. Oatlyvaahtoa.



Suklaakakkuun ei varmaan reseptiä ole, mutta kivahan se on näyttää, että ilman rasvaa tulee vegaaninenkin kakku. Suklaassa on se ainut rasva. Jos tuohon saan reseptin niin pitää laittaa, mutta siihen menee aikaa. 


Lisää herkkua, jäisistä banaaneista, jäisistä mustikoista ja soijajogurtista tai kauramaidosta blenderissä. 
Rusinoita, kaurahiutaleita, ja ripaus vaniljasokeria.


Nyt kun ostin bataattia, maissia ja pinaattia, niin lisään vain punaiset linssit kaapista ja on maailman paras bataattikeitto.


Uunipaistettua bataattia, riisi ja pavut.

Tomaattimurskaa.


Nauriit eivät nyt parhaimmillaan tähän aikaan vuodesta ole, mutta ihan välttävät riisin kanssa höyrytettynä. Ei yhtään sen pahempi, kuin mikään muukaan vihannes.


Keitto jossa on papuja, perunaa ja pakastelehtikaalia. Kikherneitä. Jonkin tällaisen keiton teen usein.
Ostamani ruuat nyt mahdollistavat erilaiset yhdistelmät papuja, riisiä tai muuta. Aina eri keitto, ilman reseptiä. Heittelee vain kattilaan ja mausteita perään. Jos käyttää vähiten riskialttiita mausteita kuten currymausteseos ja mustapippuri, niin pärjää pitkälle eikä tule liian pahoja ruokia.


Vaihteluna spagetit ja pavut. Maustekastikkeilla ja paistetuilla bataateilla kaikki toimii.


Naurista, bataattia ja riisiä. Papuja. Mustikoita lautasen reunalla, mutta ne eivät tähän annokseen sopineet. Jäähdyttivät riisin kylmäksi ja värjäsivät lopulta siniseksi.


Bataattitarjouksia Lidlissä, en tiedä jatkuuko, vai tuleeko niitä myös eri kauppoihin sadon menekin mukaan.

Bataatti on ravinto-ominaisuuksiltaan hyvä porkkanan tilalla, koska kotimainen porkkana on nyt lopussa.(ylen uutinen)

Kiitos kun luit, katson saanko väserrettyä paremman ruokasuunnitelman. Olisi kyllä tarvis, koska muuten lähden hakemaan heräteostoksia. On yhdisteltävä kaapin ainekset ja nähtävä, että kyllä on kuudeksi päiväksi jokaiselle päivälle jokin hieno ateria, joten ei tarvitse ostella mitään.

Edelliset ostokset,  huhtikuu.

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Syyskuun ruokaostokset 120 €

Lupaava otsikko oli ensin, eli 100 euroa syyskuun ostokset . 2026 Tosiasiassa myös eväisiin on mennyt, erilaisiin laukkaamisiin ja olen melko varma, että ainakin kaksi perunapussia jäi puuttumaan.  Eli niistä on unohtunut ottaa kuva. Ja yksi porkkanapussi, 0,99, sen jätin tietoisesti, loppui virta vieteristä.  Lisäsin siksi 20 euroa. Marjoja sain ilmaiseksi muutaman pussin, ja viinimarjoja ja viinirypäleitä on. Siksi marjaostoksia ei tarvinnut tehdä tällä kertaa. Marjaostoksiin voi mennä noin 30 euroa kuussa yleensä. Näillä käynnistin syyskuun ja kuitti meni niin iloisesti hukkaan, etten voi kuin arvailla mitä nämä maksoivat. Bataatit pari euroa kilo, kukkakaalit ja kurkku samaa luokkaa, sitruunapussi vähän päälle euron, kotimaiset omenat taisivat olla sillä kertaa alle 3 euroa kilo? Lanttu vähän päälle 1 €/kg, porkkanat .. Kurpitsa alle 3 euroa kilo. Sanotaan näille hinnaksi 15 euroa, niin päästään eteenpäin. Hain vielä toisenkin kurpitsan myöhemmin, unohtui kuvat joten + 3 €...

WFPB - Ruokaostokset 70 € - Maaliskuu 4, 207 €/kk

 (Muokattu , Setämieskastikkeita ei saa enää. ) Loput maaliskuun ruokaostokset. Yhteensä maaliskuussa parisataa euroa, joka on siis yli tavoitteen. Eipä hätää mitään, sillä tässä kuussa tuli myös jatkon kannalta isoja säästöjä. Kuten marmeladit, taatelia pitkäksi aikaa, sekä luomu rusinoitakin pitkälle kevääseen. Ja sen verran tehokkaat ovat ostokset, että ei ole vieläkään kiire kauppaan vaikka on jo huhtikuu alkanut. Syyhyttää toki lähteä katselemaan paljonko pakastevihannekset maksavat, ja keksisikö jotain inspiraatiota huhtikuulle. Vielä on pakkasessa marjoja, euron banaaneita, ja jopa perunaa voi käyttää C-vitamiininlähteenä nyt kun olen oppinut sitäkin syömään myös raakana. Kuiva-aineet eivät ole loppumassa, voi tehdä leipää, keittää puuroja, keittää spagettia, on tomaattisäilykkeitä, ananaskakkukin on vielä tekemättä. Pakkasessa on vaikka mitä. Eli pärjäisin vaikka viikonlopun yli vielä komeasti.    =10.02 € Tumma makaroni 1,85 €/kg x 1,6 kg = 2,96 e Punaiset linssi...

WFPB - Ruokaostokset 105 € - Elokuu 3 ja 4 - 155 €/kk

 Elokuu pakettiin, loput ruokaostokset esiteltynä: = 8,99 € Sitruuna, 3,58 €/kg ,  500 g = 1,79 €/pussi Banaani reilun kaupan 1,432 kg x 1,59 €/kg = 2,28 € Luomu sitruuna 5,69 €/kg x 0,262 kg = 1,49 € Ruukkupersilja, unohtui kuvasta, 1,25 € Ananaspalat mehusta, unohtui kuvasta, 0,79 €/purkki Tofu Teriyiaki 1,39 € Tavallaan ensin hurjistuin, että taasenko meni yli 135 euroa ruokaan kuussa, mutta tuli ostettua myös marjoja, sekä laatikot papuja ja tomaattia, sekä kympillä ihan pelkkiä herkkuja. Eli paljon on siihen rahaan saanutkin, vaikka koko ajan tuntuu että kaikki kallistuu. Loppujen lopuksi tästä tuli ihan hyvä kuukausi.  26,44 € Suomalaisia marjoja: Mustikka 2 x 500g = 9,9 €/kg Mustikka 1kg = 8,99 € Puolukka 7,25 €/kg,  2 x 1,45 /200 g = 2,90€ Mustaherukka 7,75 €/kg,  1,55 €/200g x 3 = 4,65 € Marjat ja kaksia eri mustikoita. Huomasin toiset hieman edullisemmat mustikat lisäksi, kun olin jo laittanut koriin toisia. Olin että laitetaanpa mustikoita toisellekin...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

WFPB - Ruokaostokset 12 € - Tammikuu 3, 126 €/kk

Tässä loput tammikuun 2025 ruokaostokset. Hintapohdintaa ja laskelmia perunasta ja kauramaidosta, mitä ne tulisivat maksamaan vuodessa ja paljonko niitä voisi mennä. Pakolliset vitamiinit ja lisäravinteet piti hankkia, niistäkin kuva. Ruokasuunnitelmaluonnos mitä lopuista voisi tulla, mitä on jäljellä tammikuussa. = 5,27 € Yleisperuna 2 kg, 0,90 €/kg = 1,79 € Jauhoinen peruna 2 kg 0,90 €/kg = 1,79 € = perunat yhteensä 3,58 € Porkkana 2 kg 0,85 €/kg = 1,69 € Perunat olisivat Salessa maksaneet reilusti yli 2 euroa säkki, kilohinta varmaan jopa 1,25 euroa. En muista, enkä ottanut kuvaa kun kävin, mutta jossain Salessa maksoi verkkokaupan mukaan jopa 1,23 €/kg. Eli kaksi kahden kilon säkkiä olisi tullut lähikaupassa maksamaan 4,90 €.  Säästin 4,90 - 3,58 €  = 1,32 € ostamalla Prismasta perunat. Jos käyttäisi vaikka 6 kiloa perunaa viikossa, se olisi vuodessa 312 kiloa. 0,9 kilohinnalla 280,8 € Jos peruna maksaa 1,25 euroa kilo, 6 kg perunaa viikossa vuoden on 390 ...

WFPB - Ruokaostokset - Elokuu 3 ja 4 - 100 €, n. 190 €/kk

Lisätty  2.9. linkki, uusi kokaru-kirja, löysin tänään. Hups ja haa, Tässä heti kirjalinkki niin ei tarvitse selata alas asti:)   https://www.suomalainen.com/products/kokaru-kokokasvisruoka Uutuus voi löytyä pian kirjastostakin jo, ks. lähimmän kirjastosi saatavuustilanne  https://www.finna.fi/Search/Results?lookfor=kokaru&type=AllFields Tekijät Pauliina Tervo / Ville Miettinen Nyt elokuun loput ruokaostokset, vuosi 2025. Noin 100 € parin viikon ostokset, tässä postauksessa on sekä aloiteltuja talvivarautumisia, että joka päiväistä lanttua ja leipää. Aloin hyvän sään aikana hamstraamaan talvivarastoja, tai ainakin etukenoa että kaikki tarvikkeet eivät lopu yhtä aikaa, kun lumi sataa maahan. Homma vielä jatkuu hyvän matkaa, kunhan ei ala menemään ihan hirveitä summia rahaa. Kertasijoitus on aina mietittävä, koska ruokien kanssa voi sattuakin jotain. Tulee vaikka äkillinen matka, ja sitten olisi tuhansilla euroilla ruokaa tyhjässä talossa? Ei sitä koskaan tied...

WFPB - Viikon ruokaostokset - Kesäkuu 1. - 30 € - Muutto

Ostoksilla jatketaan.  Aivan eri meininki oli tämän kertainen muutto. Vuoden 2018 muuttoeväät olivat paljon eläinproteiinipainotteisemmat. Nytkin oli hieman vilunkipeliä ilmassa, vegaaninen suklaa, mutta se oli sellainen valinta. 2018 en ollut sen enempää ruoka-asioita miettinytkään, veuhtasin menemään vain. Uskaltaisiko laittaa kuvan niistä loppuun? *Ei herkille.* Vanhan asunnon siivouseväät siis tässä. 5.72 € Jouduin kaupassa kipaisemaan, koska eväsleipien kanssa sattui sekaannus. Kaupassa kipaiseminen oli yllättävän vaikeaa, koska tekemistä oli niin paljon. Piti ottaa pellillisestä sämpylöitä loput mukaan, ja jättää kaksi kotiin. Tulikin kaksi mukaan, ja loput jäi pois. Kaurahiutaletta, kikherneitä, banaaneja.  Muuttajan vinkit: mieti kylmiä eväitä esim kaura-ateria, tölkkipavut ruokatermari? leipaise illalla tai aamulla tuoreet sämpylät, peltileipätyyliin ilman kohotusta*, (*ilman kohotusta? Korjaus: Ilman vaivaamista.) tosi ihana jos ei tarvitse vanhaa jänkkileipää järsiä...

WFPB - Peruna, makaroni ja vihreät pavut - Helppo startti kasvisruokiin

Reilusti ruokaa kolmesta pääraaka-aineesta. Lisäksi vesi ja mausteet.  Mittasin yhden kaikkia, tai jonkin tasamitan saadakseni reseptimäisen ohjeen. Jos sinulla sattuu vaikka olemaan eri vihannesta, tai jokin mauste puuttuu, niin eiköhän siitä ruoka tule. Vettäkin voi lisätä tarpeen mukaan. Ainesten määrät voi puolittaa, jos haluaa tehdä vähemmän. 1 kg perunaa 1,5 l vettä 400 g pussi makaronia 120-150 g vihreitä papuja 1-2 rkl tomaattisosetta 1 rkl suolatonta jauhelihamaustetta 1 tl kuivattua persiljaa 1 tl kuivattua oreganoa 1 tl kuivattua basilikaa 1/2 tl mustapippuria Mausteita tietysti myös maun mukaan. Omaan makuuni jauhelihamauste on melko pippurista jo valmiiksi.  Suolaa en lisännyt ruuanlaitossa. Tuli ihan toimiva ruoka ainakin vasta laitettuna. Kun lämmitin ruokaa myöhemmin, laitoin lurauksen ketsuppia ja ripottelin ravintohiivaa ja mustapippuria. Tästä tuli iso kattilallinen, tai ainakin itselleni riitti koko päiväksi ja ylikin. Riippuu varmaan monesta asiasta, kuten...

WFPB - Suomenpata - Nauris, omena, palsternakka, kaura

Yhden astian ruoka kokonaisista kauranjyvistä ja riisistä. Jompaa kumpaa tai molempia. Vihanneksena naurista, omenaa, ja palsternakkaa. Tein kaksi versiota, nauris-omena ja palsternakka-omena. Tämän voisi varmasti maustaa minkä vain pataruoan mukaan. Meksikonpata, italianpata tai vaikka chili sin carne. Siksi ajattelinkin että nimi voisi olla suomenpata, koska onnistuu kauralla ja kotimaisilla kasviksilla. Vaikka kotimaisuusaste ei täysin 100% olisikaan. Kotimaisuusaste lisääntyy vaihtamalla pavut härkäpapuihin. Ks.  härkäpavut, keittäminen. Ja tässä on osittain samoja ominaisuuksia kuin niillä pussihawaijinpadoilla ja -italianpadoilla, joita löytyi ennen vanhaan minunkin kaapistani. Ne olivat hyvä hätävara kun tarvitsi nopeasti ruokaa kattilallisen. Nyt voisi tehdä tästä hätävararuoan tekemällä tarvittavan maustesekoituksen valmiiksi.  Resepti-ideassa oli neljä lähtökohtaa: nopeus, alle puoli tuntia  kokonaisten kauranjyvien käyttäminen johonkin kasvisten keittoaika on ...

WFPB - Ruokaostokset 7 € - Lokakuu 4 - 80 €/kk

Ruokaostospostauksen aika.  Katsotaan mitä tuli. Vältin ostelua ja kaupassakäyntiä, että saisin lokakuun ruokakulut alas.  Kaupassa kävelin vaikka minkä herkullisen ohitse. Haksahdin silti kalliiseen pikaruokaan, josta kuvat alempana. Tumma makaroni 1, 13€/ kg 400g,0,45  € X 2 = 0,90 € Omena Suomi 0,386 kg x 2,49  €/kg = 0,96 € Satsuma 0,99 €/kg x 0,564 kg = 0,56 € Ruukkupersilja 1,07 € Ruustinnan salaatti 1,79 € Piti laittaa koti mahdollisimman edustavaan ja sievään kuntoon hetkellisesti, ja siksi laitoin näitä ruukkuihin pöydille. Ostin tulilatvankin. Se maksoi vain alle 3 euroa Lidlissä, näillä pystyi täydentämään sisustusta vielä sitäkin halvemmalla. Salaattipurkin viereen mandariini- ja omena-asetelma. Edullista sisustamista hyötykasveilla. = 1,69  € Kauramaito Prismasta. Varsinaiset ruokaostokset tekivät n. 7  € , huvituksiin 7,90 € eli Picnicissä nautittu patonkisämpylä. En laske ruokakuluihin, mutta pitää tilittää jotta en ensin kerro vain koko...