Siirry pääsisältöön

WFPB - Bataatti-lehtikaalikeitto - Kastike - Härkäpapu

Perjantain helppo ja nopea kasvisinspiraatio, bataatti-lehtikaalikeitto. Rautaisannos vitamiinia ja kivennäisaineita. Tämä on kuppi kuumaa leivän kanssa. Makaronia voi keittää erikseen ja ripotella niitä sekaan, saa lisää energiaa ruokaan. 

Tai voi kiehauttaa isot, keltaiset perunat, ja tämä on silloin niille hyvä kastike. 

Tämähän sopii myös alkukeitoksi, jonka jälkeen voi tarjoilla paistetut perunat, tai minkä tahansa ruoan.

Lisätty papuvinkki-uusi-tuote



Bataatti-lehtikaalikastike/keitto

  • 500g lehtikaalia
  • n. 500 g bataattia
  • n. 200 g muita vihanneksia, esim. kurkku, tomaatti - jos on
  • n. 200 g kypsiä härkäpapuja
  • vettä, niin että ainekset peittyvät
  • 500 -1000g tomaattituotteita, paseerattu/murska lisätään lopuksi
  • mustapippuria 1-2 tl
  • orergano, basilika, persilja, kuivatut esim. 1 -2 tl /kpl

Ensin kuoritaan bataatti. Helpointa on laittaa kiekoiksi, ja kuoria hedelmäveitsellä aina yksi kiekko kerrallaan. 

Otin aika suurpiirteisesti. Ei haittaa jos jää tuota vaaleaa, tai on jäämättä. 


Bataatit pilkottuna kattilaan, mahdolliset muut vihannekset jos on, härkäpavut tai muut pavut. Myös linssejä voi käyttää.
Mausteet eli persiljaa, oreganoa, basilikaa. Vaikka 1 tl jokaista. 1-2 tl mustapippurirouhetta.

Vettä niin paljon että kaikki peittyy, ja kiehumaan levylle. Tämä on viiden litran kattila, ihan kiva että jää tilaa käännellä. 


Kun vihannekset kiehuvat jo, bataatti alkaa aika nopeasti jo pehmetä ja jäiset lehtikaalit voi laittaa sekaan.
Lehtikaalin keitto-ohje oli 8-10 minuuttia, joten odotan että alkaa kiehua ja laitan sitten ajastuksen 10 min.




Yrttejä jos on pakkasessa, tai jotain yli jääneitä vihanneksia, ne voi kaataa myös sekaan. Löysin tämän persiljanyssäkän viime hetkellä, ja sain sen pois sieltä pyörimästä samalla.

Viikon varrella jos jää jokin kurkunpätkä tai muu, sen voi myös pakastaa ja saa käytettyä tähän.
Tähän voisi kaataa vaikka viimeiset hernekeitot jos on jäänyt.

Kun kymmenisen minuuttia on kulunut, voi kaataa paseeratut tomaatit tai tomaattimurskat sekaan, ja ruoka on valmista. Tähän voisi mennä kaksikin purkkia, mutta itselläni oli enää 1 prk paseerattua tomaattia. Nyt voi myös maistella onko pippuria tarpeeksi ja lisätä tarvittaessa.

Pippurihan alkaa maistua vasta hetken päästä, joten voi helposti mennä liikaakin.
Toisaalta tässä ei nyt paljoa mitään muutakaan maustetta ole, ja mustapippurin tulisuus auttaa kivasti makua.
Makeus saadaan bataatista, joten ketsuppiakaan ei välttämättä tarvita. Eikä taatelia, jos sitä käyttää yleensä.



Vain kolme perus raaka-ainetta tomaatin ja veden lisäksi. Ei hullumpaa helpoksi ruuaksi.


Alkukeittona tai leivän kanssa.
Tässä makoisat, uunituoreet ohrarieskat jotka on tehty perunamuusiin. 

Melko myrkynvihreä ruoka, ja jos oma makuaistisi sanoo että tämä nyt ei ole tarpeeksi hyvää,
kannattaa kokeilla sekaan jotain hyvää maustekastiketta. Ja ketsuppihan se on veden jälkeen vanhin voitehista.

Nämä eivät ole kokokasvisruokaa, mutta isoon soppaan jossa on suurin osa muuta, voi mielestäni tällaisia lisäillä mausteeksi. Öljyttömiä maustekastikkeita.

Sitten jos ei vieläkään natsaa, niin takataskussa on vielä tällainen hieman erilainen tölkki:


Otin varalta kaapista tämän koska pelkäsin itsekin ettei tästä mitään tule. Ei tarvinnut avata tällä kertaa, vielä ainakaan. Mutta moni pitää tästä valkoiset pavut tomaattikastikkeessa-tuotteesta, tässähän on paahdetun sipulin makua ja kaikenlaiset sokerit ja suolat seassa.



Voi olla että menisi melko kauas kokokasvisruoasta, paljon sokeria ja muuta, mutta jälleen, ison sopan osana en näkisi liian pahana. Varsinkin jos ei muu auta, lehtikaali olisi saatava alas ja jos ei joku vaan tykkää liiasta vihanneksen mausta.

Itsehän en maistanut lehtikaalia liikaa nyt. Vaikka melkoisen tummanvihreä keitto tulikin, ei ainakaan ollut pahaa. Päin vastoin, oli ihan jännä, bataattien ansiosta makoisa ja täynnä sattumia.



Tällä kertaa en testannut sopisiko valkoiset pavut tomaattikastikkeessa, mutta Ks. esim keitto johon laitoin. Siinä reseptissä olivat aiheena erityisesti myös ruukkuyrtit ja lehtikaali.

Huomasin uuden tuotteen Salessa 4.7.2025:
Oli ilmestynyt valkoisia papuja suolaliemessä 4,30 €/kg, euron purkki, ilman tomaattikastiketta. Lidlissä on myös.





Härkäpavut keitin itse, ja otin nyt pakkasesta. Niiden tilalle voi laittaa omia mieleisiä, esimerkiksi kikherneitä yms. Härkäpapu oli vähän puiseva vaihtoehto, mutta lämmittää mieltä että se on kotimainen papu.

Tuleekin tosi mehevää jos laittaa kaikkia eri papuja sekaisin, tai papusekoitustölkillisen.
Valutettuna tai nesteineen. Lidlin tölkkipavut olivat ilman lisättyä suolaa. Vihreät ja punaiset linssit ovat aina myös vaihtoehto, linssit vaan pitää laittaa ensin että kypsyvät kunnolla. Vihreille linsseille etumatkaa aina pelkässä vedessä.



Lehtikaalia ja ruusukaalia Minimanin pakastevihannesosastolla. Löytyy aika monista marketeista, Prismat, S-market, Cittari, K-Super. Lidlissä en ole vielä nähnyt pakastettua lehtikaalia.


Jos kiinnostaa tietää lisää ravintoaineista, niin Ks. lehtikaalin ravintoarvoista esim. 
Tämä sama bataatti-lehtikaalikastike oli osana Toukokuun ruokasuunnitelmaa, jota olen nyt elänyt kesäkuussakin. Sieltäkin löytyy vinkit.

Laitoin siihen reseptiin mausteeksi alla olevat, kun oli kaikkia muuta paitsi mustapippuria. Nyt tänäänhän oli päin vastoin, eli laitoin pelkkää mustapippuria ja ne yrtit: 
Mauste-ehdotukset:
  • 2 tl oregano
  • 2 tl persilja
  • 2 tl basilika
  • 1 tl paprika
  • 1/2 tl kurkuma
  • 1/2 tl inkivääri
  • 1/2 tl hot curry
  • 1/2 tl grillaus- tai jauhelihamauste
  • Tulista jotain, chilikastike, 2 rkl ketsuppi jne


Löysin kuvan lehtikaalipussista omenan kanssa, ja samalla muistin että tähän kastikkeeseen voi laittaa omenaakin, mikäpä ettei. Ihan kaikki vihannekset mitä jää viikolla, voi laittaa talteen ja tähän uppoaa sitten perjantaina kaikki.

Kiva kun tulit katsomaan, toivottavasti maistuu kuppi kuumaa vaikka on kesä.

Nähdään taas.

    Kommentit

    1. Hyvä muistutus hävikkivihannesten käytöstä, varsinkin kurkku on sellainen joka tuppaa meillä mennä vanhaksi. En ole hoksannut pakastaa sitä, kun se on niin suurelta osalta vettä ja rakenne muuttuu, mutta tuolla tavalla käytettynä se varmaankin toimii vallan mainiosti.

      VastaaPoista
      Vastaukset
      1. Kiitos kommentista, juu näin se tuppaa olemaan, kurkusta jää vähintään se loppupää, ja joskus enemmänkin. Meni kauan itselläkin että keksin mitä niille voisi tehdä, monet kurkun pätkät on tullut heitettyä poiskin sen takia ettei vaan kiireessä hoksaa.
        Kurkku on hyvää paistettunakin ja joskus voi pikapikkelöidä sitä..ja helpointa laittaa pakkaseen niin saa miettiä myöhemmin mitä tehdä.

        Poista

    Lähetä kommentti

    Tämän blogin suosituimmat tekstit

    WFPB - Ruokaostokset 105 € - Elokuu 3 ja 4 - 155 €/kk

     Elokuu pakettiin, loput ruokaostokset esiteltynä: = 8,99 € Sitruuna, 3,58 €/kg ,  500 g = 1,79 €/pussi Banaani reilun kaupan 1,432 kg x 1,59 €/kg = 2,28 € Luomu sitruuna 5,69 €/kg x 0,262 kg = 1,49 € Ruukkupersilja, unohtui kuvasta, 1,25 € Ananaspalat mehusta, unohtui kuvasta, 0,79 €/purkki Tofu Teriyiaki 1,39 € Tavallaan ensin hurjistuin, että taasenko meni yli 135 euroa ruokaan kuussa, mutta tuli ostettua myös marjoja, sekä laatikot papuja ja tomaattia, sekä kympillä ihan pelkkiä herkkuja. Eli paljon on siihen rahaan saanutkin, vaikka koko ajan tuntuu että kaikki kallistuu. Loppujen lopuksi tästä tuli ihan hyvä kuukausi.  26,44 € Suomalaisia marjoja: Mustikka 2 x 500g = 9,9 €/kg Mustikka 1kg = 8,99 € Puolukka 7,25 €/kg,  2 x 1,45 /200 g = 2,90€ Mustaherukka 7,75 €/kg,  1,55 €/200g x 3 = 4,65 € Marjat ja kaksia eri mustikoita. Huomasin toiset hieman edullisemmat mustikat lisäksi, kun olin jo laittanut koriin toisia. Olin että laitetaanpa mustikoita toisellekin...

    WFPB - Ruokaostokset 50 €, Elokuu 1 ja 2

    Elokuun ruokaostoksia, viikot 1-16.8. 2026 Piti käydä vain Minimanissa ja Lidlissä, mutta erinäisistä käytännön syistä päädyin Prismaan sekä Lidliin, ja päätin ostaa isoimmat ruokaostokset kerralla, ettei tarvitse asiaan saman tien palata. Poikkesin myös K-Supermarketissa, ja Minimanissa. Ainiin, ja Salesta taisin hakea kurkun ja tofun. Olen ilmeisesti käynyt kaikissa mahdollisissa kaupoissa, vaikka yritin pitää asiat yksinkertaisina. Yksinkertaiselta tämä elämä on tuntunut kyllä, eli ei sen puoleen.  Tässä Lidlistä.  Lidlin hedelmiä ja vihanneksia. Kaikki alle 1,5 €/kilo. Oatly luomu kauramaito 1,99 €/purkki, Prismasta = 5,97 € Juon kahvin yleensä mustana. Jos se ehtii jäähtyä, niin paras laittaa kauramaitoa ja sokeria. Luomu Oatly on siitä mielestäni ihmeellistä, että maistan jotenkin kerman ja rasvan.  Voi olla makuharha, koska siinähän ei ole lisättyä öljyä.  Kahvi jos on keitetty suodatinpussin läpi, siitäkin pitäisi olla ylimääräiset rasvat poistuneet. Nykyään ...

    WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

    Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

    WFPB - Ruokaostokset 70 € - Maaliskuu 4, 207 €/kk

     (Muokattu , Setämieskastikkeita ei saa enää. ) Loput maaliskuun ruokaostokset. Yhteensä maaliskuussa parisataa euroa, joka on siis yli tavoitteen. Eipä hätää mitään, sillä tässä kuussa tuli myös jatkon kannalta isoja säästöjä. Kuten marmeladit, taatelia pitkäksi aikaa, sekä luomu rusinoitakin pitkälle kevääseen. Ja sen verran tehokkaat ovat ostokset, että ei ole vieläkään kiire kauppaan vaikka on jo huhtikuu alkanut. Syyhyttää toki lähteä katselemaan paljonko pakastevihannekset maksavat, ja keksisikö jotain inspiraatiota huhtikuulle. Vielä on pakkasessa marjoja, euron banaaneita, ja jopa perunaa voi käyttää C-vitamiininlähteenä nyt kun olen oppinut sitäkin syömään myös raakana. Kuiva-aineet eivät ole loppumassa, voi tehdä leipää, keittää puuroja, keittää spagettia, on tomaattisäilykkeitä, ananaskakkukin on vielä tekemättä. Pakkasessa on vaikka mitä. Eli pärjäisin vaikka viikonlopun yli vielä komeasti.    =10.02 € Tumma makaroni 1,85 €/kg x 1,6 kg = 2,96 e Punaiset linssi...

    WFPB - Ruokaostokset 7 € - Lokakuu 4 - 80 €/kk

    Ruokaostospostauksen aika.  Katsotaan mitä tuli. Vältin ostelua ja kaupassakäyntiä, että saisin lokakuun ruokakulut alas.  Kaupassa kävelin vaikka minkä herkullisen ohitse. Haksahdin silti kalliiseen pikaruokaan, josta kuvat alempana. Tumma makaroni 1, 13€/ kg 400g,0,45  € X 2 = 0,90 € Omena Suomi 0,386 kg x 2,49  €/kg = 0,96 € Satsuma 0,99 €/kg x 0,564 kg = 0,56 € Ruukkupersilja 1,07 € Ruustinnan salaatti 1,79 € Piti laittaa koti mahdollisimman edustavaan ja sievään kuntoon hetkellisesti, ja siksi laitoin näitä ruukkuihin pöydille. Ostin tulilatvankin. Se maksoi vain alle 3 euroa Lidlissä, näillä pystyi täydentämään sisustusta vielä sitäkin halvemmalla. Salaattipurkin viereen mandariini- ja omena-asetelma. Edullista sisustamista hyötykasveilla. = 1,69  € Kauramaito Prismasta. Varsinaiset ruokaostokset tekivät n. 7  € , huvituksiin 7,90 € eli Picnicissä nautittu patonkisämpylä. En laske ruokakuluihin, mutta pitää tilittää jotta en ensin kerro vain koko...

    WFPB - Viikon ruokaostokset - Kesäkuu 1. - 30 € - Muutto

    Ostoksilla jatketaan.  Aivan eri meininki oli tämän kertainen muutto. Vuoden 2018 muuttoeväät olivat paljon eläinproteiinipainotteisemmat. Nytkin oli hieman vilunkipeliä ilmassa, vegaaninen suklaa, mutta se oli sellainen valinta. 2018 en ollut sen enempää ruoka-asioita miettinytkään, veuhtasin menemään vain. Uskaltaisiko laittaa kuvan niistä loppuun? *Ei herkille.* Vanhan asunnon siivouseväät siis tässä. 5.72 € Jouduin kaupassa kipaisemaan, koska eväsleipien kanssa sattui sekaannus. Kaupassa kipaiseminen oli yllättävän vaikeaa, koska tekemistä oli niin paljon. Piti ottaa pellillisestä sämpylöitä loput mukaan, ja jättää kaksi kotiin. Tulikin kaksi mukaan, ja loput jäi pois. Kaurahiutaletta, kikherneitä, banaaneja.  Muuttajan vinkit: mieti kylmiä eväitä esim kaura-ateria, tölkkipavut ruokatermari? leipaise illalla tai aamulla tuoreet sämpylät, peltileipätyyliin ilman kohotusta*, (*ilman kohotusta? Korjaus: Ilman vaivaamista.) tosi ihana jos ei tarvitse vanhaa jänkkileipää järsiä...

    WFPB - Lanttu-perunakeitto - Paljon lanttua ja herneet

    Miten saa lanttua kulumaan, jos ei ole tekemässä lanttulaatikkoa? Mieluiten resepti johon menee kunnollinen määrä kerrankin, eikä vain pientä palasta. Entä mihin voisi käyttää Split Peas - nimistä hernetuotetta, eli halkaistuja, kuivattuja herneitä? Jos ei keitä hernekeittoa. Ostin kerran Lidlistä ja olen siitä asti ihmetellyt, mitä niillä tekee. Eivät ole silti pakollisia tässä keitossa. Kiva keitto tai muhennos syntyy kun on tasapaino nesteen, vihannesten, perunoiden ja palkokasvien välillä.  Keittoajaltaan tämä keitto ei ole kaikista nopein, mutta jonkin verran pystyy vaikuttamaan raaka-aineiden valinnalla: Halkaistujen herneiden keittoaika on jopa 40 minuuttia. Nopeuttaaksesi prosessia voit niiden sijasta käyttää vihreitä tai punaisia linssejä, tai laittaa vain tölkistä kypsiä papuja. Valmista hernekeittoa voi myös laittaa sekaan.  Lantut saavat kiehua porkkanoiden kera ensin n. 10-15 minuuttia, jopa 20 minuuttia ennen, kuin lisätään perunat. Etteivät lantun palat jää raa-...

    WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

     Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...

    Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

    Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

    WFPB - Ruokaostokset 12 € - Tammikuu 3, 126 €/kk

    Tässä loput tammikuun 2025 ruokaostokset. Hintapohdintaa ja laskelmia perunasta ja kauramaidosta, mitä ne tulisivat maksamaan vuodessa ja paljonko niitä voisi mennä. Pakolliset vitamiinit ja lisäravinteet piti hankkia, niistäkin kuva. Ruokasuunnitelmaluonnos mitä lopuista voisi tulla, mitä on jäljellä tammikuussa. = 5,27 € Yleisperuna 2 kg, 0,90 €/kg = 1,79 € Jauhoinen peruna 2 kg 0,90 €/kg = 1,79 € = perunat yhteensä 3,58 € Porkkana 2 kg 0,85 €/kg = 1,69 € Perunat olisivat Salessa maksaneet reilusti yli 2 euroa säkki, kilohinta varmaan jopa 1,25 euroa. En muista, enkä ottanut kuvaa kun kävin, mutta jossain Salessa maksoi verkkokaupan mukaan jopa 1,23 €/kg. Eli kaksi kahden kilon säkkiä olisi tullut lähikaupassa maksamaan 4,90 €.  Säästin 4,90 - 3,58 €  = 1,32 € ostamalla Prismasta perunat. Jos käyttäisi vaikka 6 kiloa perunaa viikossa, se olisi vuodessa 312 kiloa. 0,9 kilohinnalla 280,8 € Jos peruna maksaa 1,25 euroa kilo, 6 kg perunaa viikossa vuoden on 390 ...