Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 17 € - Kesäkuu 4 , 146 €/kk

Kesäkuun loput ruokaostokset. Tänään ruokaostoksien lomassa säästömietintää ja paljonko maksaa mikäkin.
muok. korjattu summat.
= 3,39 €
  • Kurkku 1,89 €/kg x 0,93 kg = 1,76 €
  • Xtra tomaatti 1,19 €/kg x 1,372 kg = 1,63 €

Kurkku ja tomaatti olivat Prismassa halpoja, eli alle 2 €/kg. Tosin nuo tomaatit olivat Kotimaisia Xtra-tomaatteja, ja siksi edullisempia kuin tavalliset.

Tänäänkin näyttäisi olevan molemmat alle 2 €/kg Prismassa. 

K-Lähikaupan verkkokaupassa kävin äsken mutkan, ja siellä näyttää tilanne siltä ettei herkutella halvoilla hinnoilla. Tomaattia ei tämän kaupan sivulla ollut, ja kurkkukin melkein 4 euroa kilo. 3,97 €.

Ainut vihannes mikä oli alle 2 €/kg oli valkokaali, varmaan ei edes kesä- tai varhaiskaali vaan se tavallinen.

Jos olisin nyt lähikaupan asiakas, ja haluaisin alle 2 €/kg, tai edes alle 3 €/kg ostaisin banaania hintaan 1,49 €/kg, aprikoosia, persikkaa joita siellä oli 1€/500g eli 2 €/kg,

ehkä sen keräkaalin. Varhaiskaali olisi sitten 3,49 €/kg. Vertailun vuoksi se on Prismassa 2,89 €/kg.

Olen ollut vuosia melko positiivisesti suhtautuva lähikauppoihin, koska olen nähnyt että saa sieltä viikon ruokaostokset samaan hintaan kuin marketista, jos valikoi tuotteet huolella kuten vain vihannekset jotka ovat oikeasti halpoja alle 2 €. Yleensä ne ovat Ida Red omenat ja banaanit, tosiasiallisesti siis hedelmiä mutta vitamiinit ja kuidut yhtä kaikki. Talvella K-Marketin juurekset ovat tosi kivan edullisia. Salessa hieman kalliimpia jostain syystä, ja nyt on alkanut olemaan niitä yksittäispakattuja palajuureksia joilla on huippuhinnat jopa yli 5 euroa kilo.

Lähikaupasta voi valita halpamerkin riisit yms, irtoperunat jos ne ovat alle 1 €/kg. Ja niin edelleen. Lisäksi lähikaupassa on paljon useammin poistotuotteita hiutaleissa ja jauhoissa, kuin mitä olen löytänyt kuiva-aineosastolta marketista. Ja ruisjauhot, täysjyvävehnäjauhot tai grahamjauhot ovat ihan ok hintaisia varsinkin Pirkka-merkit, ja kaurahiutaleita on välillä saanut halvalla.

Palkokasviksi saa lähikaupoista noin puolentoista euron herneet tai parin euron paketti linssejä. Pakastemarjat ja pakastevihannekset saa unohtaa, paitsi mustaherukat ovat monesti alle 10 euroa kilo lähikaupoissakin. 

Eli lähikaupassa ei ole tällä hetkellä mikään hauska käydä säästöbudjetilla, mutta tarvittaessa onnistuisi varmaan jollakin tavalla saada se alle 35 euron viikkobudjetti. Nämä ostokset olen nyt siis tehnyt marketista, kun kerran olen siellä suunnalla seikkaillut muutenkin.

= 1,66 €

  • Luomu kaurahiutale 850 g, 1,52 €/kg = 1,29 €
  • Xtra Pikakaurahiutale 500 g 0,74 €/kg = 0,37 €
Hyvä aina huomata, että nämä Xtra tai Pirkka pikahiutaleet ovat edullisimpia, ja niissä on melko täsmälleen samat ravintoarvot kuitupitoisuuksineen kuin missä tahansa kokonaisissa kauran jyvissäkin.
Voi olla että ne jauhomaisempina pitävät jotenkin nälkää vartin lyhyemmän aikaa, mutta ihan samat kaloritkin tulee pikahiutaleista jos haluaa noudattaa säästöbudjettia.
Toisekseen, pikahiutaleet ajavat mielestäni saman asian kuin kaurajauhotkin, jos tarvitaan leivonnassa.

= 4,35 €

Varhaiskaali 3,29 €/kg x 0,904 kg = 2,97 €
Tumma makaroni 1,73 €/kg, 0,69 €/400g  x 2 = 1,38 €

22.6. maksoi tämän verran varhaiskaali Lidlissä. 
Hinta muuttuu aina ja riippuu kaupastakin.
K-lähikaupassa maksoi tumma makaroni 2,47 €/kg.

Tumma makaroni on niitä tuotteita, mitä kannattaakin ostaa muovikassillinen kerralla marketista jos tykkää käyttää, ja säästää jo sievoisen summan. Viiden kilon kohdalla on säästänyt 3,7 euroa, jolla  saa 4,625 päivän vihannekset jos ne onnistuvat maksamaan 1€/kg. Tai kaurahiutaleita monta pakettia. Tai parin päivän kalorit alle 1 €/kg perunoista.

Tumma makaroni on tehty hiivaleipäjauhoista, joten samat ravintoarvot kuin tummista makaroneista saa halvemmalla ostamalla hiivaleipävehnäjauhoja. Ne maksavat marketissa 1,15 €/kg. Silloin vain ruoan muoto vaihtuu makaronista leiväksi. 

Täysjyväpasta(spagetti) Coop olisi n. 2 €/kg., eli samoissa hinnoissa kuin lähikaupankin täysjyvävehnäjauho.
Siinä kohtaa voi voi edullistaa lähikauppaostokset vaihtamalla makaronin itse tehtyyn täysjyväleipään.



= 4,26 €
  • Peruna 4,602 kg x 0,75 €/kg = 3,45 €
  • Sitruuna luomu 4,19 €/kg x 0,194 kg = 0,81 €
Siinäpä ostokset tältä kesäkuun viimeiseltä viikolta, ja samalla koko kesäkuulta. 

Nyt mietin mikä olisi seuraava suunnitelma, ja mikä kauppa olisi mielenkiintoisin vaihtoehto.

Oho, yksi ostoskuva unohtui enkä tiedä missä tästä on kuitti.
Sen muistan että perunat olivat n. 1,8 euroa, ? banaanit 2,5 euroa.
Eli yhteensä noin 3-4 euroa. Mustat banaanit oli väärin hinnoiteltu, jouduin värkkäämään ja sain hyvityksenä tuon toisen nipun. Kurkku oli sinä päivänä 0,99 €/kg, reilu tarjous paikallisessa K-Marketissa, ei ollut kaikissa. Kuvan kurkku maksoi 0,34 €.


Kaapissa on 
n. 2 kg perunaa
1,5 kg kaurahiutaletta
64 g ohrajauhoja
190 g rakettispagettia 
500g herneitä
400 g härkäpapuja kypsinä pakasteessa. 
Leipää ja rieskoja pakasteessa
marjoja on.




Mistä tietää milloin on lähdettävä kauppaan seuraavan kerran? Hakemaan muutakin kuin vihanneksia kenties.

Ajattelen että jos 2000 kcal arvioi päivässä tarvitsevansa (riippuu henkilöstä, varmaan tarvitsen vain jotain 1700-1800 kcal)
ja esimerkiksi kilo kuivia tärkkelyspitoisia sisältää aina noin 3500 kcal. 

Niissä on aina se 350-370 kcal per 100 g, olivatpa sitten hiutaleita tai jauhoja. Minimaalisia eroja eri viljalaatujen välillä toki löytyy, mutta karkeaa arviota varten ei tarvitse tietää enempää.

Jotta saa viikossa 14000 kcal, tarvitaan noin 4-5 kg kuivia tärkkelyspitoisia. On se sitten kaurahiutaleita tai jauhoja, ja mitä niistä sitten tekeekään ruoaksi.

Tarkka laskutoimitus osoitti että 4, mutta varalta voi ottaa 5. Tai sitten 4 kg ja perunoita lisäksi.
Koska ei vaikuta laskea liian tarkasti. Energiaa voi tarvita eri päivinä enemmän, eikä muutenkaan kokokasvisruokavaliolla lasketa enää kaloreita vaan syödään kun on nälkä. Vihanneksiakin tulee niin paljon, että varmaan riittää tuo 4-5 kg yli viikoksi. Vihanneksista tulee jotain kaloria, mutta niitäkään ei vaikuta laskea siihen, kun mietin mitä haen kaupasta. Kaikki kuivat tärkkelykset myydään yleensä kilon pusseissa kuitenkin, tai makaronipussit 400g jne.

Kuivatut herneet 359 kcal/100g. Hernekeitto on sellainen, etten sitä ala syömään ns. pelkästään, vaan ehkä yksi tai kaksi lautasellista päivässä. Ei liikaa palkokasveja, ettei ruuansulatuselimistö räjähdä. En tosin tiedä mitä tapahtuisi, jos söisi vain hernekeittoa koko päivän kaloreiksi.

Näin se vaihtelee, ohrajauhoissa on 320 kcal per 100g. Mutta erot ovat suunnilleen tätä luokkaa eri kuivattujen tärkkelysten kesken.


Toinen vaihtoehto siis on, että kuivattujen tärkkelyksien lisäksi on perunaa ja bataattia. Perunasta saa jotain 75-100 kcal per 100 g, Jos söisi pelkkää perunaa, sitä tarvitaan viikossa noin 18- 20 kiloa että pärjää. Koska siinä on neste mukana, ja ravintoarvo on ostaessa jo sama kuin kuivatuilla tärkkelyksillä vasta keitettyinä. Eli noin 75- 100 kcal per 100 g.

Perunoiden ja kuivien tärkkelyspitoisten yhdistelmä on ihan hyvä aina viikoksi.
Perunaa ja hernekeittoa, sekä vihanneksena puolukat.


Sillä ajattelenkin sitä lähikaupat vs. marketit- asetelmaa, että jos lähikaupassa saa kuivia tärkkelyspitoisia esim. kahdella eurolla kilo,
pitäisi voida saada sieltäkin kympillä viikon kalorit. Ruisjauhot, täysjyvävehnäjauhot, kaurahiutaleita vaikka pari pakettia. Se on jo yhteensä 4 kg. 
Käytännössä tietenkin tarvitaan mausteitakin ja mitä nyt haluaa.




Olen ihan tyytyväinen jos löytyy kaapista muutama mauste, pari öljytöntä maustekastiketta, leivinjauhe, kaakaojauhe. Vaniljasokeri, sokeri ja suola, Herbamare-suola. Kuivahiiva ja leivontataateli. Leivontataateli käy karamellista, jos iskee makeannälkä. Muttei ole kuitenkaan niin hyvää, että sen muistaisi silloinkin kun ei ole. Olen muutamankin kerran jättänyt herkut kuten suklaat ja kuivatut hedelmät ostamatta, ja sitten löytänyt itseni vuolemasta hedelmäveitsellä leivontataatelia.

Banaania on pakkasessa ja se tarkoittaa, että voi tehdä jotain hyvää. Edellyttää että kuivakaapissa on edes niitä kaurahiutaleita. Tai voi tehdä nice creamin näistä. K-Marketista saa 1 €/kg, ellei ole väärä hintalappu kuten viimeksi ja jouduin menemään takaisin. Olisin vahingossa maksanut 2,5 euroa kilosta mustia banaaneita, ellen olisi tarkistanut. Sillähän saisi tuliteriäkin vaikka kuinka monta.





Vihanneksia ja hedelmiä/marjoja lisäksi. Vihanneksia, jos noudattaa ravitsemussuosituksia, tarvitaan vähintään 800 g päivässä, ja ne voivat olla banaaneista ja omenoista kaalin kautta vaikka porkkanoihin, ja mitä tahansa siltä väliltä. Mukaan luettuna marjat. Jos on marjoja pakkasessa, ei ole niin kiire heti kauppaan.
Perunamuusireissari ja tomaattia. Sinappia.
Leseitä on hyvä olla, ne maksavat jotain 1 euroa paketti, ja kilohinnasta huolimatta jo lusikallinen leseitä saattaa lisätä hyviä ravinteita päivään. Ja kuitua, jos on on tullut ostettua vain hiivaleipäjauhoja. Vaikkapa kalsiumiakin. Tässä on leivässä leseitä.


Vihanneksia kun tarvitaan viikoksi 7 x 800 g eli yhteensä 5,6 kiloa. Jos löytää hintaan 2 euroa kilo, silloin viikon vihannekset pitäisi voida saada noin 12 euron hintaan. Käytännössähän tämä heittelee niin, että jotain saa halvemmalla, toinen vihannes maksaa enemmän, ja voi löytyä jopa 1 €/kg tarjous ja saakin viikon vihannekset kuudella eurolla. Ja koska kattorajaa ei ilmeisesti ole, niin voihan niitä vihanneksia olla ylimääräistäkin.
Yrttien kilohinta on kallis, mutta kaikkea mahtuu säästöbudjettiinkin jos kokonaisuus toimii. Muutama erityishalpa vihannes kun löytyy, niin voi laajentaa säästöbudjetillakin repertuaaria. Pakastevihannekset ovat kivoja, mutta nyt ne ovat olleet minusta yli 2 euroa kilo.
Johonkin aikaan säästi lähikaupassakin ostamalla pakastevihanneksia, nyt ei onnistu.

Syksyisinhän monesti tilanne on niinkin edullinen että saa jotain eurolla, kun ryöpsähtää vaikkapa tanakka kesäkurpitsa- tai kukkakaalisato kauppoihin. Ja lantut ja porkkanat.

Nyt on minusta ollut marketissa hauskinta ottaa tomaattia, kurkkua ja kesäkaalia. Saa kotimaista. Vielä ei ole parhain satokausi käynnistynyt, tai ei ollut ainakaan viimeksi.

Viikonloppu oli niin kiireinen, etten ehtinyt käydä kaupassa ollenkaan.


Tänään tein köyhät piparit lopuista ohrajauhoista, kaurahiutaleita ja kaakaota. Taatelia ja banaania makeutukseen. + vaniljasokeri. Pellavarouhetta kanamunaksi.

Seuraava ostossuunnitelma on siis vähintään 4 kiloa kuivia tärkkelyspitoisia.
Perunoita sopivasti että vihanneslokerossa on niitäkin, esim 5 kiloa.
Vihanneksia tarpeeksi. En tiedä jaksanko banaaneja, niistä tulee kuoria ja joutuu biojätteitä viemään kokoajan. 
Voisi joskus testata niinkin päin, että mitä saa 50 euron viikkobudjetilla. Toisaalta miksi, kun en tarvitse mitään erikoisempaa. En ehdi syödäkään. Tässä kuussa on mennyt n 35 euron vauhtia viikko. Voi olla että tulin törsänneeksikin.




Hyvä yhdistelmä, makaronilaatikko härkäpavuilla tällä kertaa, ja paistetut perunat. Makaronilaatikon seassa porkkanaraastetta eli vihannekset samalla.

Perunamuusi ruokatermarissa eväänä. Löysä muusi on kiva kesäeväs, jos ei keksi mitään.

Nyt alkaa tulla taukoa siihen että keittäisin hernekeitot ja ohrapuurot kokonaisista jyvistä joka viikko.
Viimeksi ei jotenkin ilma kiertänyt keittiössä, ja hernekeitto haihtui kattilasta kattoon. Jouduin hernekeiton väristä vettä luutuamaan katosta ja seiniltä. Ihan ihme homma.
Taidan siirtyä nyt kesäksi tölkkipapuihin tai linsseihin, ja vaihtaa täysjyvistä keitetyt puurot viiden minuutin hiutaleisiin. Pääsee helpommalla. Niitä vain ei voi tehdä valmiiksi. (viikon settiä kerralla)

Termarissa pystyy tekemään puuron joka aamu puolessa tunnissa toki, kiehuvaa vettä vain ja hiutaleet.

Teeleivät onnistuvat vaikka olisi enää vähän jauhoja. Tarvitaan vain puolikas banaanikin kanamunaksi, jos tarvitaan sitäkään. 
Puolet jauhoista tulee kaurahiutaleita. Kaikki joulun tarjousmarmeladit näiden päälle. Ja ovat hyviä!


Tässä yli 600 gramman ruoka, oli meinaan nälkä! Mustaherukka jäämehu. Riisiä ja kauraa sekaisin riisinkeittimessä. 

Kesäkuun kelikamerat. Parasta aikaa kesässä tämä kukkaloisto: 



Kiva kun tulit tänne kurkkimaan, tällä kertaa aika säästöpainotteiset blogitekstit.
Hintoja kannattaa minusta seurata vaikka ei aikoisi säästää. Minusta tuntuu että kaupat nyt alkavat olla niskan päällä kaikessa. Kun katsoo mainoksiakin niin euron hevejä mainostellaan, sitten kun katsoo kilohintaa se on yli 5 euroa.

Kun menee K-Marketin verkkokauppaan, se ainakin selaimessa vaihtuu itsestään aina suositukseen, vaikka olen valinnut järjestää kilohinnan mukaan.
Kilohintoja koitetaan häivyttää, eikä kerrota miten tuotteista saa kiskottua ylihintaa sillä, että asia vain esitetään kauniisti kuorrutettuna.

Jäätelökin tuli syötyä, mutta tällä kertaa en tiedä paljonko maksoi koska se tarjottiin minulle. Hyvä muuten tuo kestomuki, sekin on BPA-vapaa ja luonnonsuojeluliiton vieläpä. Pitää kahvin kuumana tai kylmänä jonkin aikaa.


Vaikka minulla olisi aikomuksena viiden sadan euron viikkobudjetti laittaa kauppaan, niin ihan periaatteesta. Kaikille ei toki sovi pikkutarkka seuranta, ja jokainen tyylillään on seuraamatta tai seuraa hintoja.
Mutta ihmisten kiirettä ja väsymystä hyödynnetään kaupoissa surutta. Siellä jopa vaihdellaan tavaroiden paikkoja ja luodaan kaoottisuutta, että siellä menisi pois tolaltaan ja tekisi sekavia päätöksiä. Enää ei tarvitse ketään varsinaisesti huijata, riittää kun luo olemattomia tarpeita, ja tekee hintojen seuraamisen vaikkapa vain hieman hankalaksi. Että joutuu pari kertaa ylimääräistä klikkaamaan nähdäkseen mikä on kalleinta.
Eikä korosta kilohintaa vaan kappalehintaa. Näin se menee.

Assistentti levitti liput ja laput, ja poistui lounaalle. Joka arkipäivä toimistohommia aina välillä.

Kiva, jatkamme. Jos on ehdotuksia seuraavaksi kauppareissuksi, niin otan ideoitakin vastaan.
Todennäköisesti ilman mitään muita ideoita, tai ideoista huolimatta ? menen Prismaan ja ostan pari muovikassillista ruokaa, tai Lidliin,
elän niillä viikon pari. Aina voi keksiä toki jotain erikoisempaa.

Edelliset ostokset 

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Syyskuun ruokaostokset 120 €

Lupaava otsikko oli ensin, eli 100 euroa syyskuun ostokset . 2026 Tosiasiassa myös eväisiin on mennyt, erilaisiin laukkaamisiin ja olen melko varma, että ainakin kaksi perunapussia jäi puuttumaan.  Eli niistä on unohtunut ottaa kuva. Ja yksi porkkanapussi, 0,99, sen jätin tietoisesti, loppui virta vieteristä.  Lisäsin siksi 20 euroa. Marjoja sain ilmaiseksi muutaman pussin, ja viinimarjoja ja viinirypäleitä on. Siksi marjaostoksia ei tarvinnut tehdä tällä kertaa. Marjaostoksiin voi mennä noin 30 euroa kuussa yleensä. Näillä käynnistin syyskuun ja kuitti meni niin iloisesti hukkaan, etten voi kuin arvailla mitä nämä maksoivat. Bataatit pari euroa kilo, kukkakaalit ja kurkku samaa luokkaa, sitruunapussi vähän päälle euron, kotimaiset omenat taisivat olla sillä kertaa alle 3 euroa kilo? Lanttu vähän päälle 1 €/kg, porkkanat .. Kurpitsa alle 3 euroa kilo. Sanotaan näille hinnaksi 15 euroa, niin päästään eteenpäin. Hain vielä toisenkin kurpitsan myöhemmin, unohtui kuvat joten + 3 €...

WFPB - Ruokaostokset 70 € - Maaliskuu 4, 207 €/kk

 (Muokattu , Setämieskastikkeita ei saa enää. ) Loput maaliskuun ruokaostokset. Yhteensä maaliskuussa parisataa euroa, joka on siis yli tavoitteen. Eipä hätää mitään, sillä tässä kuussa tuli myös jatkon kannalta isoja säästöjä. Kuten marmeladit, taatelia pitkäksi aikaa, sekä luomu rusinoitakin pitkälle kevääseen. Ja sen verran tehokkaat ovat ostokset, että ei ole vieläkään kiire kauppaan vaikka on jo huhtikuu alkanut. Syyhyttää toki lähteä katselemaan paljonko pakastevihannekset maksavat, ja keksisikö jotain inspiraatiota huhtikuulle. Vielä on pakkasessa marjoja, euron banaaneita, ja jopa perunaa voi käyttää C-vitamiininlähteenä nyt kun olen oppinut sitäkin syömään myös raakana. Kuiva-aineet eivät ole loppumassa, voi tehdä leipää, keittää puuroja, keittää spagettia, on tomaattisäilykkeitä, ananaskakkukin on vielä tekemättä. Pakkasessa on vaikka mitä. Eli pärjäisin vaikka viikonlopun yli vielä komeasti.    =10.02 € Tumma makaroni 1,85 €/kg x 1,6 kg = 2,96 e Punaiset linssi...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

WFPB - Ruokaostokset 105 € - Elokuu 3 ja 4 - 155 €/kk

 Elokuu pakettiin, loput ruokaostokset esiteltynä: = 8,99 € Sitruuna, 3,58 €/kg ,  500 g = 1,79 €/pussi Banaani reilun kaupan 1,432 kg x 1,59 €/kg = 2,28 € Luomu sitruuna 5,69 €/kg x 0,262 kg = 1,49 € Ruukkupersilja, unohtui kuvasta, 1,25 € Ananaspalat mehusta, unohtui kuvasta, 0,79 €/purkki Tofu Teriyiaki 1,39 € Tavallaan ensin hurjistuin, että taasenko meni yli 135 euroa ruokaan kuussa, mutta tuli ostettua myös marjoja, sekä laatikot papuja ja tomaattia, sekä kympillä ihan pelkkiä herkkuja. Eli paljon on siihen rahaan saanutkin, vaikka koko ajan tuntuu että kaikki kallistuu. Loppujen lopuksi tästä tuli ihan hyvä kuukausi.  26,44 € Suomalaisia marjoja: Mustikka 2 x 500g = 9,9 €/kg Mustikka 1kg = 8,99 € Puolukka 7,25 €/kg,  2 x 1,45 /200 g = 2,90€ Mustaherukka 7,75 €/kg,  1,55 €/200g x 3 = 4,65 € Marjat ja kaksia eri mustikoita. Huomasin toiset hieman edullisemmat mustikat lisäksi, kun olin jo laittanut koriin toisia. Olin että laitetaanpa mustikoita toisellekin...

WFPB - Ruokaostokset 12 € - Tammikuu 3, 126 €/kk

Tässä loput tammikuun 2025 ruokaostokset. Hintapohdintaa ja laskelmia perunasta ja kauramaidosta, mitä ne tulisivat maksamaan vuodessa ja paljonko niitä voisi mennä. Pakolliset vitamiinit ja lisäravinteet piti hankkia, niistäkin kuva. Ruokasuunnitelmaluonnos mitä lopuista voisi tulla, mitä on jäljellä tammikuussa. = 5,27 € Yleisperuna 2 kg, 0,90 €/kg = 1,79 € Jauhoinen peruna 2 kg 0,90 €/kg = 1,79 € = perunat yhteensä 3,58 € Porkkana 2 kg 0,85 €/kg = 1,69 € Perunat olisivat Salessa maksaneet reilusti yli 2 euroa säkki, kilohinta varmaan jopa 1,25 euroa. En muista, enkä ottanut kuvaa kun kävin, mutta jossain Salessa maksoi verkkokaupan mukaan jopa 1,23 €/kg. Eli kaksi kahden kilon säkkiä olisi tullut lähikaupassa maksamaan 4,90 €.  Säästin 4,90 - 3,58 €  = 1,32 € ostamalla Prismasta perunat. Jos käyttäisi vaikka 6 kiloa perunaa viikossa, se olisi vuodessa 312 kiloa. 0,9 kilohinnalla 280,8 € Jos peruna maksaa 1,25 euroa kilo, 6 kg perunaa viikossa vuoden on 390 ...

WFPB - Ruokaostokset - Elokuu 3 ja 4 - 100 €, n. 190 €/kk

Lisätty  2.9. linkki, uusi kokaru-kirja, löysin tänään. Hups ja haa, Tässä heti kirjalinkki niin ei tarvitse selata alas asti:)   https://www.suomalainen.com/products/kokaru-kokokasvisruoka Uutuus voi löytyä pian kirjastostakin jo, ks. lähimmän kirjastosi saatavuustilanne  https://www.finna.fi/Search/Results?lookfor=kokaru&type=AllFields Tekijät Pauliina Tervo / Ville Miettinen Nyt elokuun loput ruokaostokset, vuosi 2025. Noin 100 € parin viikon ostokset, tässä postauksessa on sekä aloiteltuja talvivarautumisia, että joka päiväistä lanttua ja leipää. Aloin hyvän sään aikana hamstraamaan talvivarastoja, tai ainakin etukenoa että kaikki tarvikkeet eivät lopu yhtä aikaa, kun lumi sataa maahan. Homma vielä jatkuu hyvän matkaa, kunhan ei ala menemään ihan hirveitä summia rahaa. Kertasijoitus on aina mietittävä, koska ruokien kanssa voi sattuakin jotain. Tulee vaikka äkillinen matka, ja sitten olisi tuhansilla euroilla ruokaa tyhjässä talossa? Ei sitä koskaan tied...

WFPB - Viikon ruokaostokset - Kesäkuu 1. - 30 € - Muutto

Ostoksilla jatketaan.  Aivan eri meininki oli tämän kertainen muutto. Vuoden 2018 muuttoeväät olivat paljon eläinproteiinipainotteisemmat. Nytkin oli hieman vilunkipeliä ilmassa, vegaaninen suklaa, mutta se oli sellainen valinta. 2018 en ollut sen enempää ruoka-asioita miettinytkään, veuhtasin menemään vain. Uskaltaisiko laittaa kuvan niistä loppuun? *Ei herkille.* Vanhan asunnon siivouseväät siis tässä. 5.72 € Jouduin kaupassa kipaisemaan, koska eväsleipien kanssa sattui sekaannus. Kaupassa kipaiseminen oli yllättävän vaikeaa, koska tekemistä oli niin paljon. Piti ottaa pellillisestä sämpylöitä loput mukaan, ja jättää kaksi kotiin. Tulikin kaksi mukaan, ja loput jäi pois. Kaurahiutaletta, kikherneitä, banaaneja.  Muuttajan vinkit: mieti kylmiä eväitä esim kaura-ateria, tölkkipavut ruokatermari? leipaise illalla tai aamulla tuoreet sämpylät, peltileipätyyliin ilman kohotusta*, (*ilman kohotusta? Korjaus: Ilman vaivaamista.) tosi ihana jos ei tarvitse vanhaa jänkkileipää järsiä...

WFPB - Peruna, makaroni ja vihreät pavut - Helppo startti kasvisruokiin

Reilusti ruokaa kolmesta pääraaka-aineesta. Lisäksi vesi ja mausteet.  Mittasin yhden kaikkia, tai jonkin tasamitan saadakseni reseptimäisen ohjeen. Jos sinulla sattuu vaikka olemaan eri vihannesta, tai jokin mauste puuttuu, niin eiköhän siitä ruoka tule. Vettäkin voi lisätä tarpeen mukaan. Ainesten määrät voi puolittaa, jos haluaa tehdä vähemmän. 1 kg perunaa 1,5 l vettä 400 g pussi makaronia 120-150 g vihreitä papuja 1-2 rkl tomaattisosetta 1 rkl suolatonta jauhelihamaustetta 1 tl kuivattua persiljaa 1 tl kuivattua oreganoa 1 tl kuivattua basilikaa 1/2 tl mustapippuria Mausteita tietysti myös maun mukaan. Omaan makuuni jauhelihamauste on melko pippurista jo valmiiksi.  Suolaa en lisännyt ruuanlaitossa. Tuli ihan toimiva ruoka ainakin vasta laitettuna. Kun lämmitin ruokaa myöhemmin, laitoin lurauksen ketsuppia ja ripottelin ravintohiivaa ja mustapippuria. Tästä tuli iso kattilallinen, tai ainakin itselleni riitti koko päiväksi ja ylikin. Riippuu varmaan monesta asiasta, kuten...

WFPB - Suomenpata - Nauris, omena, palsternakka, kaura

Yhden astian ruoka kokonaisista kauranjyvistä ja riisistä. Jompaa kumpaa tai molempia. Vihanneksena naurista, omenaa, ja palsternakkaa. Tein kaksi versiota, nauris-omena ja palsternakka-omena. Tämän voisi varmasti maustaa minkä vain pataruoan mukaan. Meksikonpata, italianpata tai vaikka chili sin carne. Siksi ajattelinkin että nimi voisi olla suomenpata, koska onnistuu kauralla ja kotimaisilla kasviksilla. Vaikka kotimaisuusaste ei täysin 100% olisikaan. Kotimaisuusaste lisääntyy vaihtamalla pavut härkäpapuihin. Ks.  härkäpavut, keittäminen. Ja tässä on osittain samoja ominaisuuksia kuin niillä pussihawaijinpadoilla ja -italianpadoilla, joita löytyi ennen vanhaan minunkin kaapistani. Ne olivat hyvä hätävara kun tarvitsi nopeasti ruokaa kattilallisen. Nyt voisi tehdä tästä hätävararuoan tekemällä tarvittavan maustesekoituksen valmiiksi.  Resepti-ideassa oli neljä lähtökohtaa: nopeus, alle puoli tuntia  kokonaisten kauranjyvien käyttäminen johonkin kasvisten keittoaika on ...

WFPB - Ruokaostokset 7 € - Lokakuu 4 - 80 €/kk

Ruokaostospostauksen aika.  Katsotaan mitä tuli. Vältin ostelua ja kaupassakäyntiä, että saisin lokakuun ruokakulut alas.  Kaupassa kävelin vaikka minkä herkullisen ohitse. Haksahdin silti kalliiseen pikaruokaan, josta kuvat alempana. Tumma makaroni 1, 13€/ kg 400g,0,45  € X 2 = 0,90 € Omena Suomi 0,386 kg x 2,49  €/kg = 0,96 € Satsuma 0,99 €/kg x 0,564 kg = 0,56 € Ruukkupersilja 1,07 € Ruustinnan salaatti 1,79 € Piti laittaa koti mahdollisimman edustavaan ja sievään kuntoon hetkellisesti, ja siksi laitoin näitä ruukkuihin pöydille. Ostin tulilatvankin. Se maksoi vain alle 3 euroa Lidlissä, näillä pystyi täydentämään sisustusta vielä sitäkin halvemmalla. Salaattipurkin viereen mandariini- ja omena-asetelma. Edullista sisustamista hyötykasveilla. = 1,69  € Kauramaito Prismasta. Varsinaiset ruokaostokset tekivät n. 7  € , huvituksiin 7,90 € eli Picnicissä nautittu patonkisämpylä. En laske ruokakuluihin, mutta pitää tilittää jotta en ensin kerro vain koko...