Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 75 € - Heinäkuu 3 ja 4

Heinäkuun kahden viimeisen viikon ruokaostokset. Olisin selvinnyt n. 60 eurolla kahdesta viikosta, mutta sitten keksin testata, mitä saisi alle eurolla kilo. Ne kun kävin ostamassa, niin voi pyöristää 75 euroon. Varmasti jokin muutaman sentin eväsbanaanikin tuli ostettua, eikä jäänyt kuittia.

Lisäksi kävin jätskillä ulkona, se kustansi 4 euroa, mutta ajattelin ettei se ole ruokakulu. En suostu pitämään sitä ruokana?  No voi ajatella, että 75 tai 80. Yhtä kaikki, kuukauden ruokakulut siis ovat

25 + 38 + 75 = 138 €. Eli noin 140 euroa kuussa. Ainakin alle 150 euroa siis sentään. 

Euron kilo - ostokset olivat kannattavia, kun nythän riittää syötävää. Suurin osa niistä oli hyvin säilyviä.

= 10,95 €

  • Perunoita n. 6-7 kg 
  • bataatti 2,21 €/kpl
  • Riisi 1 X 0,95€/kg
  • Luomu Kaurahiutale 1 x 1,35 €/kg-> * korjaus: taisi olla 850 g paketti
9-10 kg tässä. Suuripiirteisesti laskien, mukaan lukien 1€/kg-kokeilu, olen ostanut tärkkelyspitoisia ruokia tässä kuussa noin 35 kiloa. Siitä oli perunaa yli 20 kiloa.


= 16,13 €

  • Lanttu 1,30e/kpl irto, kilohinta yli 2 €
  • Lehtikaali pakaste 3,39€, 500 g, 6,78 €/kg
  • Herne pakaste 1,05, 2,33 €/kg
  • Kurkkua tarjous, Lidlissä 0,76 €, 1,29 €/kg
  • Luomukaalit, 2kpl, 3,19 €/kg, = 4,01 €
  • Kukkakaali 0,488kg x 3,89 €/kg = 1,90 € 
  • Persilja 2 kpl x1,45 = 2,9 €
  • Porkkanat 2 kg, K-Marketissa tarjous 1,29 €/kg, = 1,58 €
Parin viikon vihannekset. Jaoin summan 15 päivällä, ja sain tulokseksi 1,12 €. Tästä kaksi kiloa porkkanoita hain vasta lauantaina. Lisäksi oli ne euron-kilo kesäkurpitsat, 2,74€. Niiden kanssa tulee 1,26 €/päivä vihanneksiin.

= 4,36 €

  • Paseerattu tomaatti 2,18 €/kg, 500 g


= 1,39 €

Mustaherukka, pakaste.


= 12,43 €
  • Omenat 2,69 € x 2 kg =
  • Banaania  Luomu € + 1,65 € + 1,25
  • Banaania 4,18 kg x 1 € = 4,18 € 
Lidlistä luomuomenoita, Minimanista hain vielä nelisen kiloa näitä tavallisia banaaneja.
Suurin osa kypsyy ja ne pitää laittaa pakkaseen, banaanikeksiaineksia muun muassa.



13,22 €
  • Alpro Greek Style 2 prk -50 % ale 2,86 €
  • Maustekurkku 0,51 €
  • Sinappi 2,29
  • Kauramaito 1,89 €
  • Rusinat, luomu 2,19 €
  • Sriracha 2,49 €
  • Tumma suklaa 0,99
Tässä kuussa on yhteensä mennyt näihin "ei ruokiin", eli mausteisiin, herkkuihin, kastikkeisiin, maitoihin jotain yli 20 euroa. Lisäksi siis ulkojäätelö, mutta sitä en laittanut ruokakuluihin. Ehkä johonkin huvituksiin ennemmin, mutta olipa kallista, 4 €. 



=13,78 € 

1 €/kg ja alle - ostokset 
  • Spagetti 0,99 €/kg
  • Riisi 1,75 €/2kg
  • Riisi 0,95 €/kg
  • Peruna 1,69 2 kg
  • Peruna 0,99/kg
  • Pikahiutale 0,49 €/500g
  • Herne 0,49 €/500g
  • Porkkana 0,99 /kg
  • kesäkurpitsa 0,99 €/kg x 2,766 = 2,74 €
  • Banaani 1,22, 1 €/kg
  • Tomaattimurskat 0,37 €x4 = 1,48 €
Nämä euron kilo ostokset esittelinkin jo eri postauksessa tarkemmin.



Tässä vielä todistusaineistoa. Koirakaan ei pystynyt estämään tätä ei-kokokasvisruoka- ostosta. Vegaaninen vaniljajäätelö kioskista.

Kyläpaikassa minulle tarjottiin Magnum Vegan Almondia, josta en kieltäytynyt. 

Tiesitkö, millä saisi tehtyä sen kovan kuoren, mikä on usein jäätelöissä suklaasta tehty? Kookosrasvaa ja suklaata sulatetaan lämmittämällä sekaisin, ja jäisen jäätelön päälle. Nimenomaan jäisen. Seos kovettuu juuri sellaiseksi lohkeavaksi mitä on magnumeiden ja muiden päällä. Kokeilin sitä kikkaa joskus muinoin, mutta en ollut silloin kokokasvisruokavaliolla. Muistaakseni toimi. En muista, kuinka kuumana kaadoin sen. Ennen joka tapauksessa, kuin se ehti kovettua. Esim jaffakeksien päälle kovettuu kyllä pelkkä tummasuklaakin. 

Kookosrasva kuuluu vältettäviin varsinkin, koska se on kovaa rasvaa, mutta jos olisi vaikka jotkin väliaikaiset kekkerit ja pakko saada jädeä, niin kiva tietää sellainenkin kepponen.


Alpro-jogurteista piti tulla italiansalaattia, mutta teinkin jälkkäreitä.

Vaniljasokeria, omenaa, banaania, rusinoita, marjoja, ruisleseitä, pellavarouhetta, kaurahiutaleita, ripaus kanelia. Mansikkahillo sopii. 

Kiitos kun luit. Nyt alkaa seuraavaksi elokuu, mutta ehkä se ei ole vielä kesän loppu. 

Heinäkuun ruokaostokset:



Kommentit

  1. Hei! Mielenkiintoista. Minä siirryin vegaaniseen ruokavalioon n 8kk sitten. Hankalaa matkustaessa. Tämä sinun olisi vielä astetta haastavampi.

    Tuli mieleeni, että miten ruokavaliosi on vaikuttanut veren rasva-arvoihin. Oletko mittauttanut?

    T, Elsa

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hei! Kiitos kommentista. Ei ole tietoa rasva-arvoista. Tarkoitus olisi lähiaikoina käydä verikokeessa, koska on käyttämättä yksi tutulta saadun lahjakortin koodi. Ennen ja jälkeen-tyylisesti ei voi verrata, en käynyt kokeissa ennen siirtymistä.
      8kk vegaanina, olet varmaan sitten jo ehtinyt nähdä monenlaisia tilanteita. Itse en olekaan pitkiä reissuja tehnyt nyt. Jos pieniä poikkeamia tulisi ruokavalioon, en ehkä ensin välittäisi, mutta jos reissu jatkuu pitempään niin voisi olla jo miettimistä, mitä kaikkea aina keksii.

      Poista

Lähetä kommentti

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokasuunnitelma elokuu

Tehdäänpä ruokasuunnitelma, että saa vähän ideoita kasaan. Kaupoissa on nyt niin paljon kotimaisia tuoreita vihanneksia ja juureksia, että on mistä valita. Voi iskeä jopa valinnanvaikeus, koska vaihtoehtoja on niin paljon. Itselleni keksin viime kauppareissulla rajoittimen jota olen käyttänyt monesti ennenkin, eli hinta. Päätin että ostan alle 2 € maksavia kasviksia. Jos olisin laittanut alle 3 € hintarajaksi, olisin varmaan kaupassa vieläkin koska en osaisi päättää mitä ostan. Tai alle 4 €. Tässä ruokasuunnitelmassa esiintyy nyt niitä, muttei kannata ihmetellä jos menet kauppaan ja se suosittelemani kasvis onkin yli 3 €/kg. Koska hinta vaihtelee nyt joka päivä. Parsakaali oli eräänä päivänä alle 2 €/kg. Menin parin päivän päästä ja suunnittelin ostavani sitä jääkaapin täyteen, mutta hinta olikin noussut siinä välissä. Nyt kun on syksy ja kaikki kotimainen on tuoretta ja edullista, päätin jättää vähemmälle kaikki ulkomaiset hedelmät yms. En ostanut edes tomaattimurskaa, koska se on use...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Heinäkuu 5, 185 €/kk

Heinäkuun viimeisen viikon ruokaostokset, 30 euroa. 20 siitä on marjoja, elokuuta varten.  Nauriit jäivät ostamatta, koska kävin alkuviikosta Lidlissä, eikä siellä ollut nauriita. Minimanissa olisi voinut ollakin, mutten siellä muistanut . Hain vain marjat ja lähdin saman tien kassan kautta ulos. Tässä postauksessa on ostokset, muutama ruokavinkki, sekä ajatus arjen riittämisestä kaikkeen kokkaamiseen, ja sitten muinaisen rooman kautta säästöpohdintoihin. Assistentin seikkailuja. Lisää kuvia myöhemmin, jos löytyy. Lisätty viktoriaaninen videolinkki = 10,1 € Banaani RFA 1,694 kg x 1,30 € = 2,20 € Kesäperuna 0,85 €/kg 2kg = 1,89 € Chilikastike jalapeno 19,90 €/kg 100 ml = 1,99 € Kurkku suomi 0,332 kg x 1,99 €/kg = 0,66 € Kukkakaali 0,568 kg x 1,99 €/kg = 1,13 € Papusekoitus luomu 0,88 € Maribel mansikkahillo 3,18 €/kg, 245 g = 1,35 € Mansikkahillo ja jalapenokastike ovat nyt ei-ruokaa, muuten ihan kivat kokokasvisostokset. Haaveilin että helteet loppuisivat ja saisin paistaa lättyjä...

WFPB - Ruokaostokset 37 € - Elokuu 1

Lis ätty: kesäkurpitsa ostoksiin. Oikeampi summa pyöristettynä 39€ =10,85 Prismasta Kaurajuoma 1,69 €/l x 2 = 3,38 € Tomaattimurska 3 x 0,33 €/400g = 0,66 € Punaiset linssit 1,59 € Naurispussi 2,69 €/kg Peruna 3,373 kg x 0,75 €/kg= 2,53 € Nauriit olivat vanhentuneita. Eivät välttämättä heti täysin koska ekat 1 tai 2 olivat ok, mutta viimeistään loppuviikosta kun viimeiset laitoin tästä pussista. Toivottavasti seuraavalla kerralla on parempi onni. S-Marketista 11,35 € Soijavalmiste jogurtti 500 g 2,98 €/kg= 1,49 €  banaani 1,262 kg x 1,49 €/kg = 1,88 € Jalotofu kylmäsavu 300g, 11,63 €/kg = 3,49 € Gold&Green® Härkäpapu-Kaura Tofu Thai 280 g, 14,11 €/kg =  3,59 € Näiden tofujen tarina: Tein ison ruoan haudutuspadassa. Kaikki ainekset sekaisin kerralla.   Se ei ollutkaan oikein hyvää, ja mietin alanko maustamaan vai mitä teen. Pitkä viikko edessä se elokuun eka viikko, kun oli 5 litraa keskinkertaista mautonta pöperöä edessä. Päätin siis ostaa maustettuja tofuja, joita ri...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...

WFPB - Ruokaostokset 48 € - Elokuu 2

= 18,17 € Prisma Kesäkurpitsa 2,192 kg x 0,99 €/kg = 2,17€ Kesäperuna pesty 1,741 kg x 0,85e/kg = 1,48 € Xtra tomaatti Suomi 1,794 kg x 1,89 €/kg = 3,39 € Xtra kurkku Suomi 0,656 kg x 1,89€/kg = 1,24 € Sitruuna luomu 0,184kg x 5,99€/kg = 1,10 € Lidl Mansikka 12,48 €/kg, 400g = 4,99 € Porkkana 0,79 €/kg Kiinankaali 0,490kg x 3,49 €/kg = 1,71€ Banaani RFA 1,096 kg x 1,19 €/kg = 1,30 € Nämä ehdin ennen viime viikonloppua hakea, ja sen jälkeen en ole kaupassa käynyt. Ehdin täydentää vihannes-ja hedelmäpuolen ennen sortumista flunssaan. Onneksi näistä ei kaikki mennyt jääkaappiin, koska sehän olisi ollut aivan tukossa. Kesäkurpitsat, kaalit, sitruuna ja mansikat jääkaappiin. (perunat ja porkkanat kuuluisi jääkaappiin mutta keitin heti) Päivän perunat olivat tällä kertaa valmiiksi pestyt. Huomasin että voimani ovat hiipumassa, eikä  kannattanut yrittää perunoita pestä. Illalla sitten tajusin, että olen tulossa kipeäksi eli flunssaan. Erikoisen hyvä ostoskattaus sitä silmällä pitäen, että...

WFPB - Ruokaostokset 22 € - Heinäkuu 4

 Nyt oli ensin teemana löytää euron tai alle kilohinnalla kasviksia, ja se oli hieman vaikeaa. Ellei osta vain yhtä tai kahta laatua. Teemasta huolimatta päädyin lopulta Prismaan, ja ostin parsakaalia vaikka se oli 3,59 €/kg. Luomusitruuna unohtui, se pitää vielä hakea jos tulee menoa. Sitä ei saa kovin edullisesti nyt.  Monet vihannekset olivat nyt 1,99 €/kg. Jos se kelpaa hintatavoitteeksi niin alkaa löytyä jotain valikoimaa. 1,49 €/kg on myös helpompi raja kuin euro, löytyy kasviksia. K orjattu hintoja ja lisätty kuva pilkkojista = 7,34 6,92 € Peruna 1,19 €/kg   0,98 € /kg x 2 = 2,38 € 1,96 € Cayennepippuri, 27,80 €/kg, 50g = 1,39 € Porkkana 1,19 €/kg x 3 = 3,57 € Cayennepippurissa säästi Prismaan verrattuna, siellä Meira Cayennepippuri jauhettu 22g, 0,89 € 44,50 €/kg Golden Star merkkinen olisi halvempi muttei ilmeisesti saatavissa kaikissa Prismoissa, 26,80 €/kg. Prismassa siis olisivat olleet porkkanat alle euron, mutta olin jo Lidlissä.  Peruno...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Lähikaupasta viikoksi ruokaa - Heinäkuu 1

Onnistui ostaa alle 30 eurolla viikon ruuat lähikaupasta. Kävin sekä Salessa että K-Marketissa, ja ihan pikkuinen poikkeama tuli kurkkujen kohdalla kun tapahtui K-Kaupassa asioidessa virhe. Mutta hinnan kannalta ei väliä, molemmista kaupoista olisi saanut kurkutkin alle 2  €/kg jos en olisi sekoillut. Tule katsomaan mitä ostin. Kannattaa ottaa kuppi kahvia tai teetä, ja nauttia lähikauppakierroksesta värikuvina. Sekä numeroina. muok. lisätty rusinakuva. + makaronin rasvatieto  Lisätty kaurahiutalekuva ja kaurajauhokuva, tarjoukset. lisätty leseitä. Puolukkaa 28,96 € K-Marketista: Pirkka grahamjauho luomu = 1,69 €/kg Pirkka ruisjauho = 1,39 €/kg Oatly kaurajuoma luomu 1,79 €/l x 3 =  5,37 € Pirkka tomaatti Suomi 3,04 kg x 1€/kg = 3,04 € K-Menu pitkäjyväinen riisi 0,99 €/kg Kesäporkkana 1,99 €/kg Banaani Pirkka 1,063 kg x 1,89 €/kg = 2,01 € K-Menu peruna 2kg,  1,05 €/kg = 2,09 € Pirkka kurkku 3 kpl 1,19 €/kpl,3,97 €/kg = 3,57  € Palautin Pirkka kurkut, kun hu...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...

WFPB - Ruokaostokset 67 € - Heinäkuu 2

Lisätty pari kuvaa. Lisätty, fytaateista Viikon ruokaostokset. Kävin kaupoissa eilen perjantaina ja tänään. Ostosten jälkeen katsaus, mitä ruokia pystyi tekemään viime lähikauppareissun ruuista. Viimeksihän kaavailin sitäkin, että mitä kaloreita viikossa tarvitaan.  Oli mielenkiintoista. Jokainen vihannes meni viimeistä tomaattia myöten, perunat söin, mutta kaurahiutaleita on toinen paketti avaamatta, ruis- ja vehnäjauhoja on molempia 600 g jäljellä. Riisit ja linssit menivät kaikki. Kalorin tarve on siis reilusti yliammuttu niissä ostoksissa, koska niin paljon jäi. Kuitenkin hedelmistä ja vihanneksistakin saa jotain. En vaan koskaan huomioi niitä kauppareissuissa, vaan ajattelen vihannekset kiloittain. yli 6 kg ainakin pitää olla viikoksi, ja varmasti enemmän. Ensin intoilin lähikaupan 30 euron budjetista, mutta kalpenin sitten iltaa kohti. Koska ostin vain käytännöllisimmät ostokset niin piti ihan miettiä, mitä näistä alan tekemään. Ruis- ja täysjyvävehnäjauhoja ja 2 kg kaurahiut...