Siirry pääsisältöön

Tekstit

Näytetään tunnisteella ruokamenoseuranta merkityt tekstit.

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Lähikaupasta viikoksi ruokaa - Heinäkuu 1

Onnistui ostaa alle 30 eurolla viikon ruuat lähikaupasta. Kävin sekä Salessa että K-Marketissa, ja ihan pikkuinen poikkeama tuli kurkkujen kohdalla kun tapahtui K-Kaupassa asioidessa virhe. Mutta hinnan kannalta ei väliä, molemmista kaupoista olisi saanut kurkutkin alle 2  €/kg jos en olisi sekoillut. Tule katsomaan mitä ostin. Kannattaa ottaa kuppi kahvia tai teetä, ja nauttia lähikauppakierroksesta värikuvina. Sekä numeroina. muok. lisätty rusinakuva. + makaronin rasvatieto  Lisätty kaurahiutalekuva ja kaurajauhokuva, tarjoukset. lisätty leseitä. Puolukkaa 28,96 € K-Marketista: Pirkka grahamjauho luomu = 1,69 €/kg Pirkka ruisjauho = 1,39 €/kg Oatly kaurajuoma luomu 1,79 €/l x 3 =  5,37 € Pirkka tomaatti Suomi 3,04 kg x 1€/kg = 3,04 € K-Menu pitkäjyväinen riisi 0,99 €/kg Kesäporkkana 1,99 €/kg Banaani Pirkka 1,063 kg x 1,89 €/kg = 2,01 € K-Menu peruna 2kg,  1,05 €/kg = 2,09 € Pirkka kurkku 3 kpl 1,19 €/kpl,3,97 €/kg = 3,57  € Palautin Pirkka kurkut, kun hu...

WFPB - Vuosi vaihtui - Joulukuun ruokaostokset 200 €

Hyvää alkanutta vuotta. Ajattelin laittaa joulukuun ruokaostokset nyt, ja sitten siirrytäänkin tätä seuraavassa postauksessa jo vuoteen 2024. Noin 25 euroa perunoihin ja bataatteihin.  ~30 euroa viljatuotteisiin, paitsi leivät. ~ parikymppiä erilaisiin juureksiin ja mukuloihin. 24 euroa erilaisiin kaaliin, salaatteihin ja ruukkuyrtteihin. Kurkkua ja tomaattia. ~ 10 euroa papuihin, soijaan 15 euroa pakastevihanneksiin ja -marjoihin Hedelmiin 25 €. 40 € sekalaiset, soijajogurtit, leivät, jakkihedelmät, säilykkeet, mausteet. Omenasoseet, suklaat, pähkinät. Jogurtteja ja maitoja löytyi välillä alelapullakin. ~ 6 euroa hävikki. Pari kahden euron pussia Lidlistä, lisäksi jotain K.Marketista. Banaania. Sieniä. Siinä olivat joulukuun 2023 ruokaostokset, noin 200 euroa. Nyt en eritellyt liian tarkasti hintoja, mutta laitanpahan edes näin kerran on koko vuosi 2023 seurattu ruokaostoksia. Eihän sitä nyt voi joulukuun kohdalla yhtäkkiä katkaista laskentaa. Tammikuun 2024 ostoksetkin laitoin jo...

WFPB - Ruokaostokset 20 € - Elokuu 4 - Kukkakaali

Tässä viikon ruokaostokset, neljännet elokuussa. Lisäksi vinkit kukkakaaliin, kesäkurpitsaan ja sunnuntain resept in jatkojalostukseen. Tämän kauppareissun tehtyäni huomasin, että ruokakulut olivat tässä kuussa jäämässä noin 110 euron kieppeille. Tavoite olisi noin alle 150 euroa/kk, joten vielä voisi ostellakin kaikkea. Siksi lähdin vielä ostelemaan lisää, joten vielä tulee näiden jälkeen yhdet ruokaostokset tälle kuulle. Ja onhan tämä pitkä kuukausi, 31 päivää.  Eli ensin nämä, ja seuraavassa postauksessa kuukauden loppusumma ja loput ostokset. = 3,68 € Perunat 0,95 € x 2 = 1,90 € Pikakaurahiutale 0,98 €/kg  0,49 € / 500 g Luomu kaurahiutale 1,52 €/kg , 1,29 € /850 g = 5,42 € Persilja 1,29 € Tilli 1,19 € Porkkanat 1 €/kg x 2 = 2 € Kukkakaali 0,542 X 1,74 € = 0,94 €   = 2,12 € Kesäkurpitsa 2,146 € x 0,99 € = 2,12 € Näistä voi tehdä jotain, tai höyryttää ja syödä sellaisenaan.  Tein  vinkkikokoelman kesäkurpitsasta , lopussa myös mitä määriä proteiinia ja rasvaa...