Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 55 € - Helmikuu 4

 Nyt hedelmä- ja vihannesostokset. Laitoin pöydän koreaksi tällä viikolla.


= 25,5 €

  • 9.2. ostoskeikka.
  • Persilja Lidlistä 1,19 € 
  • Ruustinnan salaatti Lidlistä 1,79 €
  • Kiinankaali 0,626 kg x 3,29 €/kg = 2,06 € Lidl
  • Luomu appelsiinit 2 x 2,89 €/kg = 5,78 € Lidl
  • Omena Suomi 1,194 kg x 2,79 €/kg = 3,33 €
  • Banaanitarjous Lidlissä 3,14 kg x 0,97 € = 3,04 €
  • Porkkana 0,95 €/kg, 2 kg = 1,89 € Prisma
  • Palsternakka 1,068 kg x 2,49 €/kg = 2,66 € Prisma
  • Bataatti Lidlistä 0,808 kg x 2,19 €/kg = 1,77 €
  • Nauris 0,511 kg x 2,29 €/kg = 1,17 € (nauriit 1) Prisma
  • Sitruuna luomu 0,140 kg x 2,99 €/kg = 0,42 €
  • Maustekurkku 0,129 g x 3,1 €/kg = 0,4 €
n. 12 kiloa hedelmiä ja vihanneksia tässä kuvassa. Keskimäärin alle tai päälle 2 €/kg. Jos 12kg jakaa sillä ravitsemussuosituksen 800g:lla niin tulos on 14 päivää vähintään. 
Mutta, kuoria menee poistoon, ja suosituskin on minimi eikä maksimi. Voi kasviksia syödä vaikka kilon päivässä jos haluaa. 

Osa ostoksista voi olla pilalla jo syntyessään, esim. appelsiineista viimeksi kaksi homehtui saman tien. Voi tehdä pakkaseen, paljon saa menemään pieneen tilaan kypsentämällä.  



  • Yleisperuna harjattu 3,16 kg x 0,75 € /kg= 2,37 €



= 13,57 €

  • 13.2 ostoskeikka.
  • Omenat Suomi 2,208 kg x 2,89 € = 6,38 €
  • Banaani Minimanista 2,131 kg x 0,99 €/kg  = 2,11 €
  • Banaani Lidlistä RFA 1,574 kg x 1,39 €/kg  = 2,19 €
  • Luomu appelsiini Lidlistä 1 kg = 2,89 €/kg

Hedelmät jo alkoivat vähetä siihen malliin, että ostin lisää kun kerran olin kaupassa.

Yhteensä 3,705 kg banaania tässä kuvassa. Sekä Minimanista että Lidlistä, kun luulin ostavani Lidlistä luomubanaaneja jotka säilyvät pitempään. Ne olivat sittenkin Rainforest Allianceja.

Tällä viikolla 6,845 kiloa banaania. Jos osa kypsyy yli, ne menevät pakkaseen.


= 9,93 €

  • Persilja 1,29 €
  • Porkkana 2 kg  0,95 €/kg1,89 €
  • Punajuuri 0,636 kg x 1,19 €/kg = 0,76 €
  • Nauris 0,511 kg x 2,29 €/kg = 1,17 € (nauriit 2)
  • Lanttu 0,636 kg x 1,29 €/kg = 0,82 €
  • Palsternakka 0,534 g x 2,49 €/kg = 1,33 €
  • Yleisperuna harjattu 3,56 g x 0,75 €/kg = 2,67 €
Tässä on nelisen kiloa lisää plus perunat. 
Hain lisää palsternakkaa kun suunnittelin, miten sitä alan käyttämään oikein urakalla. Muutama palsternakkaidea tuolta. Palsternakkapihvejä pakkaseen iso pussi.

Porkkanaa en varmaan olisi tarvinnut vielä, mutta aivoissa kävi oikosulku. Ostin 2 kg pussin kun tapana on.

Irtolantuista valitsin pienimmät, yleensä makeimmat, ja nyt on ihana paistaa perunoiden kanssa lanttutikkuja. Ja tehdä raastetta raakalantusta. Isokaan lanttu ei olisi ollut huono ostos, koska siihenkin löytyy reseptit. Kuten lanttu-perunavuoka, joka on hyvää. Härkäpapurouheen voi vaihtaa.

Punajuurista voisi tehdä punajuuripastaa, tai lopun kaalin kanssa punaista kastiketta tai keittoa. Punajuuriakin on kiva paistaa uunissa.

Uunijuurekset onnistuvat nyt niin, että on kunnon kokoelma eri lajeja.

Ei virhettä, ostin grammalleen saman verran nauriita kuin edellisellä kauppareissulla. Mikä sattuma. 
Nauriista voi tehdä keittoa kun on tofua ja kurkkusalaattiakin. Ja ravintohiivaa ja sinappia.







= 2,87 €  3,87 €
  • Teriyaki tofu 180 g  7,17 €/kg = 1,29 €
  • Luomu savutofu 200 g 6,45 €/kg = 1,29 €
  • Luomu tofu 200 g 6,45 €/kg = 1,29 
54 € tai 55 nyt kun laskin uudelleen.

Hyvältä näyttää, ei ole kauppaan pakko lähteä. 
Jos sattuu alkamaan kaupan alan lakko, niin ei tarvitse tilanteen kehittymistä ihmeemmin seurailla, onkohan kauppa auki tai onkohan siellä nauriita tarpeeksi. Kaupan alan lakko uutinen tänään https://yle.fi/a/74-20144007

Vaikka tuli ostettua jotain varmaan 20-30 kiloa vihanneksia ja hedelmiä, niin kaiken ei tarvitse olla jääkaapissa ja siltä osin elämä on helppoa. Parvekkeella voi jäähdyttää ruokia.

Omenat ovilokeroon. Osa jäi pöydälle, ettei ole aina vain pelkkää jääkaappikylmää omenaa.

Huomasin että omena maistuu parhaalta silloin, kun on nälkä. Aamulla vaikka ensimmäisenä. Eikä jälkiruoaksi, vaan aina ennen sapuskaa.
Vaikka nämä ovatkin tosi hyviä, niin silti sen verran kirpeitä että alkaa jäämään syömättä välillä. Makuasioita, mutta se jolle kotimaiset omenat ovat niin kirpeitä ettei haluta syödä, niin voi auttaa jos kokeilee vaihdella syöntiaikaa.

Kotimaiset omenat eivät säily ihan niin hyvin mielestäni kuin monet ulkomaiset. En tiedä mistä johtuu vai johtuuko mistään, ja onko havainto edes oikea. Kuvittelenko vain.
Mutta on niin paljon mitä näistä voi tehdä, ettei ole mitään väliä ehtiikö osa vähän nahistua. Tärkeintä on, ettei omena lopu.


Prismassa oli kaksia kotimaisia omenoita, Rubinola ja Rubinstep. Molemmat ihan hyviä.
Saman hintaisia, niin ostin samaan pussiin. Kummat lie oli kumpia, mutta mielikuva on että Rubinstep on hieman jauhoisempi. 

Rubinolassa on vahapinta, joka on omenassa itsessään ominaisuutena. Kuten tuossa lapussa lukikin, luontainen vahapinta.



Tässä video, jossa Dr. Greger kertoo pitääkö se omena lääkärin loitolla tutkimuksien mukaan vai ei.
Tutkimus ei kuulemma tue sitä väitettä ihan suorilta ainakaan, mitä nyt ehdin kuunnella alun tuosta.
Nutrition Facts sivustolla oli kaikenlaista omenoihin liittyvää muutakin. 


Kokeilin kuivakaappiostosten yhteydessä esittelemääni balsamietikkaa aamiaisella. Kiinankaali edustaa nyt lehtivihreitä vihanneksia. Vaikka onkin valkoinen, se kuuluu tähän.

Puuroa on 2 dl hiutaleita, ja vettä sopiva määrä, 4-5 dl. Hedelmiä, marjoja, 1 rkl pellavansiemenrouhetta. Kanelia.

Oikeanpuoleinen hedelmälautanen jäi syömättä, eihän sitä jaksanut. Mutta ne lähtivät tuosta jääkaappiin lounasrasiassa.

Lounas, savutofuleivät. Kahvi on jääkahvi, eli tilkka tummaa kahvia pohjalle ja siihen kauramaitoa. Ripaus vaniljasokeria, kuivattua minttua.

Ruustinnansalaatti ei välttämättä ole sitä lehtivihreää, mitä pitäisi syödä balsamietikan kanssa. Ainakaan sitä ei mainittu listassa. Se voi olla toki muunnelma jostain samasta kasvilajista. 

Kiinankaaliahan voisi höyryttää valmiiksi aamulla.

Balsamietikkajuttu hieman monimutkaistaa, kun sitä tosiaan pitää laittaa ruokaan eikä kulauttaa pullon suusta. Hampaat voivat kärsiä pahastikin, jos alkaa ottamaan sitä shotteina. 


Lidlin savutofu oli aika suolaista, mutta muilta ominaisuuksiltaan on silti hyvä ratkaisu. Ei kolesterolia.
Koristeeksi paprikajauhoa ja mustapippuria, että olisi kuvauksellisempi tarjoiluehdotus.

Parempi unohtaa kohtuus ja laittaa paksu siivu. Tofustahan saa kalsiumiakin hyvin.


Viime ruokaostoksissa 38 € esittelin sen Maikkarin sivulta löydetyn leipäreseptin, eli helppo kaurareikäleipä,  josta aloin tekemään omaa versiota. Parempi onkin tehdä kaksi leipää samasta taikinasta, saa ohuempia.

Tein nyt uuden taikinan käyttäen 
  • 5 dl nestettä
  • 1 pussi kuivahiivaa eli 11g
  • 2,5 dl kaurahiutaleita. 
  • Loraus siirappia, 
  • pari desiä hiivaleipävehnäjauhoja, 
  • ja täysjyvävehnäjauhoja enimmäkseen loput. 
  • Suolaa toki, maun mukaan.
Taikinasta tehdään ensin löysä, ja jätetään kulhoon nousemaan peitettynä, lämmin vesi että hiiva herää. Joko 10 minuuttia tai miksei kauemmin, tai vaikka yön yli jääkaappiin. 
Sitten kun joutaa, laitetaan uuni päälle. Vaivataan isolla lusikalla tai puukauhalla vähän aikaa siinä kulhossa, lisätään jauhoja tarpeeksi, ja taikinasta tehdään kaksi leipää.
Leivinpaperi pellille, siihen jauhoja ettei jää kiinni, kaadetaan taikinaa ja taputellaan jauhokäsillä ja kaurahiutaleilla leiväksi. Taikinapyörällä viillot, ja keskelle reikä jollain mukilla tai purkilla. Annetaan kohota vielä, kun uunikin lämpiää. Voi peittää jollain kohoamisen ajaksi, liina tai leivinpaperi. Paistetaan 200 C 15-20 minuuttia. Otetaan pois kun kuori on kovahko, ja annetaan jäähtyä, niin kuori pehmenee.

Viimeksi tein yhden leivän, ja parempi tulos tuli nyt kun tein kaksi leipää. Leivistä tuli ohuempia, helpompia ja makoisampia näin. Enemmän reunaa.
 
Toinen leivistä on nyt nimeltään Lapin kaksreikänen. Saa nähdä milloin se tulee kauppoihin, vai tuleeko ollenkaan. Siihen asti kannattaa tehdä itse kotona. 



Toimistossa on virkistytty, ja siellä on Lidlin muovikassi lähdössä silpuksi.

Ei oikein tykännyt kun otin muovipussin pois. Onneksi on muuta puuhaa tilalle.

Kiva kun tulit katsomaan, nähdään seuraavan kerran ruokareseptin merkeissä.

Jos laskee nämä plus edelliset hedelmäkeikat, tulee satanen vasta tulokseksi, mutta kuivakaapin lastaus tulee nostamaan kuukauden ruokabudjetin isommaksi kuin yleensä.

Hedelmät tekevät elämän hektiseksi, koska jos maanantaina ostaa banaanit ja appelsiinit, ne alkavat pöydällä edetä. Perjantaihin mennessä joutuu hakemaan uudet kaupasta, jos aikoo jatkaa sillä linjalla. Yrtit ja salaatit ovat myös nopeakiertoista elintarviketta. Yrtit voi pakastaa jos ei ehdi syödä.

Kun kuivakaappi on lastattu, voi mennä ja ostaa vain 6 kpl kevyitä kiinankaalia, ei tarvitse aina ottaa kärryä marketissa ja voi maksaa pikakassalla ostokset. Ei hedelmiä ole koko ajan pakko olla, koska voi syödä marjojakin.

Edelliset helmikuun 2025 ruokaostokset: 

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 38 € - Helmikuu 2

Tässä postauksessa ovat viikon hevi-ostokset. Hain myös kestokassikaupalla kuivakaappitavaraa, ja niistä pitää tehdä eri postaus.  Tällä viikolla olen hilannut kotiin 1,5 kg marjoja,  12,3 kg perunaa 3,82 kg juureksia ja vihanneksia 4,5 kg hedelmiä Yhteensä yli 22 kiloa perunaa ja kasviksia. Siitä se n.12 kg oli perunaa ja loput 9,8 kg marjaa, hedelmää, juuresta ja vihannesta. = 12,67€ Porkkana 2 kg 0,95 €/kg 1,89 € Appelsiini Navel 1,636 kg x 0,99 = 1,62 € Omena Suomi 0,806 kg x 2,79 €/kg = 2,25 € Kaali 0,84 kg x 1,25 €/kg = 1,05 € Banaani luomu 1,244 kg x 2,09 €/kg = 2,6 € Lanttu 0,984 kg x 1,29 €/kg = 1,27 € Yleisperuna harjattu 2,653 kg x 0,75 €/kg = 1,99 € Kävin Prismassa ja ostin kuvassa olevat tuotteet, sekä marjoja. Ne laitoin heti pakkaseen. Tässä on yhteensä 10, 163 kiloa Prisman heviosastolta. Pyöristetysti 10 kg kauppakassi . ~3,8 kg vihanneksia ja juureksia porkkana, kaali ja lanttu  ~3,6 kg hedelmiä   2,653 kg perunoita  Kaikki muut paitsi ap...

WFPB - Ruokaostokset 12 € - Tammikuu 3, 126 €/kk

Tässä loput tammikuun 2025 ruokaostokset. Hintapohdintaa ja laskelmia perunasta ja kauramaidosta, mitä ne tulisivat maksamaan vuodessa ja paljonko niitä voisi mennä. Pakolliset vitamiinit ja lisäravinteet piti hankkia, niistäkin kuva. Ruokasuunnitelmaluonnos mitä lopuista voisi tulla, mitä on jäljellä tammikuussa. = 5,27 € Yleisperuna 2 kg, 0,90 €/kg = 1,79 € Jauhoinen peruna 2 kg 0,90 €/kg = 1,79 € = perunat yhteensä 3,58 € Porkkana 2 kg 0,85 €/kg = 1,69 € Perunat olisivat Salessa maksaneet reilusti yli 2 euroa säkki, kilohinta varmaan jopa 1,25 euroa. En muista, enkä ottanut kuvaa kun kävin, mutta jossain Salessa maksoi verkkokaupan mukaan jopa 1,23 €/kg. Eli kaksi kahden kilon säkkiä olisi tullut lähikaupassa maksamaan 4,90 €.  Säästin 4,90 - 3,58 €  = 1,32 € ostamalla Prismasta perunat. Jos käyttäisi vaikka 6 kiloa perunaa viikossa, se olisi vuodessa 312 kiloa. 0,9 kilohinnalla 280,8 € Jos peruna maksaa 1,25 euroa kilo, 6 kg perunaa viikossa vuoden on 390 ...

WFPB - Ruokaostokset 7 € - Helmikuu 1

Helmikuun 2025 ensimmäiset ruokaostokset. Helmikuu alkaa vasta huomenna, mutta samahan se oli käydä kaupassa jo tänään. Ja aloittaa vaikka syömäänkin etuajassa. Valitsin heviosastolta vain niitä, mitkä maksoivat alle euron kilo. Tai tasan euron kilo. = 5,05 € K-marketista : Peruna 1,483 kg x 0,89 €/kg = 1,32 € Keräkaali 1,350 kg x 1,00 €/kg = 1,35 € Omena Idared 0,510 kg x 1,00 €/kg = 0,51 € Salesta:  Appelsiini Navel 0,434 kg x 0,99 €/kg = 0,43 € Mandariini 0,578 kg x 2,49 € = 1,44 € Appelsiinin ja mandariinin piti olla 0,99 €/kg .  Otin molemmista laareista ja punnitsin, tarra tuli enkä tarkistanut sitä kaupassa, mutta jompi kumpi oli nyt 2,49 €. Vaikea tietää, koska kumpikin ostos oli kuitissa Appelsiini Navel. Virheen takia menetin nyt 0,87 € Appelsiini ja appelsiini eri hintaisia, vaikka ostin appelsiineja ja mandariineja. Blurrasin kuvasta aiheeseen liittymättömät konetiskiaineen joka oli puoleen hintaan, sekä koiran maksamakkarapötkön ja koiran -50% lihan.  Pain...

WFPB - Ruokaostokset 90 € - Kotivara - Helmikuu 3

Katsotaan tässä postauksessa mitä kuivaruokia hain varautumiseen. Ks. myös luentovinkki lopusta, ja blogin oikeasta ylälaidasta, lääkäri Soili Kasasen uusi luento kokokasvisruokavaliosta. Kotivaran kimppuun : Kaapissahan pitää olla tärkkelyspitoisia ruoka-aineita sekä mausteita. Palkokasveja. Leivontaan liittyviä, eli kaikki hiivat ja leivinjauheet. Tarkoituksenani on, ettei olisi pakko käydä kaupassa hakemassa muuta, kuin hedelmiä ja vihanneksia. Ja jotain pientä aina, mitä haluaa ja tarvitsee. Tässä on paljon enemmän, kuin se viranomaisten suosittelema kotivara, että pärjää kotona kolme päivää käymättä kaupassa.  = 9,11 € Täysjyvä vehnäjauho luomu 1,89 € Tumma Makaroni 400 g, 0,69 €, 1,73 €/kg =  1,38 € Kaurahiutale 1 kg x2, 0,98 €/kg  =  1,96 € Täysjyväspagetti 0,95 €/500g x 2 = 1,9 €  Ylistalon kuivatut herneet 2x500g, 0,99 /kg  = 1,98€/kg 5,8 kg, 20058 kcal, eli jaettuna 2000 kcal se tarkoittaa kymmenen päivän ruoat. Yllätyin Combino täysjyväspage...

WFPB - Ruokasuunnitelma - Tammikuu 2025

Ruokasuunnitelman paikka, että näkee mitä voi tehdä.  Vihannekset jotka ovat suunnitelman pohjana, eli mitä on tallella aiempien ja viime kauppareissun jälkeen: 4 porkkanaa 1 lanttu + lantun palasia 1 iso nauris 2 bataattia, isoa 2 kiinankaalia 2 juuriselleriä 2 ylimennyttä omenaa 1 soijajogurtti puoli purkkia vaniljasoijajogurttia  Postauksen lopussa on vielä se tätä edeltävä  ruokasuunnitelma.  Raakasalaatiksi ja tuoreeksi vitamiiniksi on kiinankaalia, 2 omenaa, 3 tomaattia ja lanttu, ja pakastemarjoja.  Perunat ja tärkkelyspitoiset ovat tavallaan kuin juokseva vesi, niiden loppuminen ei tule ruokasuunnitelman esteeksi ja siksi luetteloin vain vihannespuolen. N. 20 perunaa, haen lisää jos loppuvat K-Marketin digitarjouslehdessä oli kaali euron kilo. Oli myös 1 €/kg tarjous perunoista, en tiedä oliko perunatarjous kaikissa K-Kaupoissa vai vain täällä. Siitä saisi salaatti- ja perunamäärää lisättyä jos noutaisi ne talteen. 1. Maanantai Palsternakkapihvit ....

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

WFPB - Kauranjyvät - Riisin tilalle - Villikaura ja Tyrnävän

Kauraryynien ohje lisukkeeksi :    2 dl ryynejä, 3,5 dl vettä .  20min. Riisin tilalle kotimaista vaihtoehtoa. Pidän aina silmät auki,  jos löytyisi jotain kivaa. Huomasin naapuruston Sale-kaupan poistokorissa tuotteen, jota en ole tiennyt olevan olemassakaan, eli Myllärin Villikauran.  Koska riisille on aina kiva löytää vaihtoehtoja, tartuin pakkauksiin ja ostin ne pois. Kilohinta normaalisti oli n. 4 euroa, Prismassa   3,67 €/kg , 3,49 €/paketti. mutta puoleen hintaan näille jäi hintaa n. 2 €/kg. Tässä postauksessa samalla myös Tyrnävän kauraryyni, joka on vastaava tuote ja edullisempi. 3.11.2023 Onko tuote sitten kokonaan poistumassa, vai vain sieltä Salen valikoimasta? Joka tapauksessa, sillä ei ole väliä, koska osoittautui että nämä ovat melko samanlaisia kauranjyviä, kuin Tyrnävän kauraryynitkin joita minulla sattui olemaan valmiina. Kauranjyviä myydään varmaan monen muunkin merkkisenä.  Villikaura-nimi tuo mieleen kauran, joka kasvaisi vill...

WFPB - Lanttuperunasose - Keitto

Tämän lanttuperunasosekeiton tein valmiista lanttusoseesta. Itse keittämällä pitää kuoria ja paloitella lantut, ja keittää niitä kunnes ne ovat aivan kypsiä. Sitten soseuttaa. Muusata ehkä ilman vettä ensin, ja lisätä vettä takaisin. Kaupan valmiit soseet ovat se valmistuote mihin turvaudun, vaikka yleensä teenkin mielelläni alusta asti monet ruuat.  Maksavat noin 4 euroa kilo yleensä, ja joulun mentyä tarjouksesta usein puoleen hintaan tai jopa eurolla. Tänään 2.12.2023 S-kaupassa oli 3,49 €/kg. Ks. myös  rieskat , jotka voi tehdä ylijääneestä lanttusoseesta tai lanttulaatikosta. Lanttulaatikko uunissa löytyy täältä . Lanttuperunasose: Kaadoin lanttusoseet kattilaan. Lisäsin vettä sen verran, että sose notkistui helpoksi sekoittaa. Ellei vettä lisää, sose alkaa kiehuessaan räiskyä ja pulputtaa. On hyvä olla haihtumisvaraakin. Loraus siirappia ja ripaus mustapippuria. Annoin lanttusoseen kiehua miedolla lämmöllä. Sekoitin välillä. En ottanut mitään tarkkaa kellonaikaa ylös. V...

WFPB- Ruokaostokset 35 € - Joulukuu 4 - 143 €/kk

Tässä ovat viimeiset ruokaostokset ennen vuoden vaihtumista. Ostosten jälkeen uudenvuoden selostus ruokakuluissa säästämistavoista, ruokavalion koostamisesta, pähkinäräntti ja muutama kuva. Myös ruokasuunnitelma. Kaksi kauppareissua: Jouluaattona kävin Lidlissä. Ilman kauppalappua. Hedelmiä ja perunaa lähinnä. Valtava lanttu.  Toinen kauppareissu oli 29.12. Olin jonnekin lähdössä mutta auto ei lähtenyt käyntiin, akku laturiin ja lähdin jalkaisin lähikauppoihin. K ja S. Kestokassi ja muovipussi. Lidlistä ekan kauppareissun perunat 2 kg, 0,59 €/kg = 1,18 € Lanttu 0,990 kg x 0,49 €/kg = 0,49 € Lidlissä olivat lanttu ja porkkana alennuksessa.  2 kg porkkanoita 0,4 €/kg =  0,79 € 10,21 € Banaani reilun kaupan 0,824 kg x 1,79 €/kg = 1,47 € Persimon 1,374 kg x 2,16 €/kg = 2,97 € Kartanon salaatti 1,69  Luomu klementiini 2,98 €/kg 500g = 1,49 € Luomu appelsiini 1kg 2,59 € Kartanon salaatti ei ollut yhtä sievää joulukukkana purkissa, kuin Ruustinnan salaatti.  Ihan hyvä ...