Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 90 € - Kotivara - Helmikuu 3

Katsotaan tässä postauksessa mitä kuivaruokia hain varautumiseen. Ks. myös luentovinkki lopusta, ja blogin oikeasta ylälaidasta, lääkäri Soili Kasasen uusi luento kokokasvisruokavaliosta.

Kotivaran kimppuun : Kaapissahan pitää olla tärkkelyspitoisia ruoka-aineita sekä mausteita. Palkokasveja.

Leivontaan liittyviä, eli kaikki hiivat ja leivinjauheet. Tarkoituksenani on, ettei olisi pakko käydä kaupassa hakemassa muuta, kuin hedelmiä ja vihanneksia. Ja jotain pientä aina, mitä haluaa ja tarvitsee.

Tässä on paljon enemmän, kuin se viranomaisten suosittelema kotivara, että pärjää kotona kolme päivää käymättä kaupassa. 




= 9,11 €
  • Täysjyvä vehnäjauho luomu 1,89 €
  • Tumma Makaroni 400 g, 0,69 €, 1,73 €/kg = 1,38 €
  • Kaurahiutale 1 kg x2, 0,98 €/kg 1,96 €
  • Täysjyväspagetti 0,95 €/500g x 2 = 1,9 € 
  • Ylistalon kuivatut herneet 2x500g, 0,99 /kg = 1,98€/kg
5,8 kg, 20058 kcal, eli jaettuna 2000 kcal se tarkoittaa kymmenen päivän ruoat.

Yllätyin Combino täysjyväspagetin kuitupitoisuusmerkinnästä tällä kertaa, se on sama kuin useimmissa hiivaleipävehnäjauhoissa eli 7g/100g. Ei se nyt haittaa, huomasinpahan vain.

Kuvaan merkattu makaronia enemmän, koska Fineli ei löydä tuota spagettia. Kuitupitoisuus sama.

= 1,80 €

Xtra parboiled riisi 2 kg, 0,9 €/kg 

Tämä riisi on sitä, mikä ei mene puuroksi. Ei kokokasvisruokaa, koska kuitukerros poistettu. Hyvä puoli että on halpaa, ja ettei ole lisätty mitään huonoa kuten suolaa, rasvaa tai sokeria. 

Finelin mukaan 2 kg riisiä on 7324 kcal, noin alle neljän päivän riisit.


= 4,74 €
  • Kaurahiutale Lidlistä 1 kg x2, 0,98 €/kg 1,96 €
  • Kokonainen kauraryyni Minimanista 2,39 €/kg
  • Pikakaurahiutale 0,78 €/kg Prismasta 0,39 €/500g
3,5 kg kauraa on arviolta seitsemäksi päiväksi ruokaa.

Huomasin että on ilmestynyt teksti "täysjyvä" kaurahiutalepaketteihin.
Katsotaanpa onko kuitupitoisuudessa eroa:

Täysjyväkaurassa 11 grammaa kuitua per 100g.

Pikakaurassa sama, 11 g/100g.

K-Kaupan sivulta löytyi Tyrnävän kauraryynin kuitupitoisuudeksi 5 g /100 g. 
Sitä päätän kyllä olla uskomatta, koska eihän se voi olla tosi. Jos jyvissä kuori on tallella, niin eihän kuitupitoisuus voi olla vähemmän kuin hiutaleissa? Villikaura-postauksessa olikin kuva Myllärin kokonaisten kauranjyvien ravintosisällöstä, ja siinä oli 10 g/100g kokonaisten kauranjyvien kuitupitoisuus.

Tässä Villikaura-merkkisten kokonaisten kauranjyvien ravintosisältöteksti.

Tarjolla olisi ollut luomukaurahiutaleitakin.

Luomukauraa ostan silloin jos luomu ei edes maksa paljoa enempää, kuin tavallinenkaan. Tänään luomuversio S-kaupan sivuilla Kotimaista-kaurasta ei maksa kuin 1,40 €/kg, joten eipä tuokaan hinta paljoa hirvitä. Ostin nyt näitä tavallisia kaurahiutaleita, en ajatellut mitenkään loppuun asti. Seikkailen terveellisen ja edullisen ruuan kiikkulaudalla, yrittäen yhdistää ne molemmat puolet.


= 8,36 €
  • Hiivaleipävehnäjauho 2kg,  1,30 €/kg = 2,59 €
  • Täysjyväohra 1,99 €
  • Täysjyväruis 1,79 €
  • Luomu ruisjauho 1,99 €
Ostin vahingossa kahdet ruisjauhot, kun en Prismassa muistanut enää että ostin ne jo Minimanista. Sieltä sai luomuja. 
Hiivaleipäjauhot ovat valkoisten ja täysjyväjauhojen väliltä, ei välttämättä kokokasvisruokaa muttei kait pahimmasta päästä vielä. Kuitua 7g/100g.
17009 kcal /2000 kcal = 8,5 päivän ruuat. 


Taas oli etiketissä täysjyvä-sana mainittu erikseen, ohrassa ja rukiissa tällä kertaa. Vertailin S-kaupan sivulla että Kinnusenmyllyn täysjyväohrassa oli 

10,5 g/100g kuitua, tavallisessa Myllyn paras ohrajauhossa on 10 g kuitua/100g.
Eroavaisuudet siis ovat tosi pienet.
Entäs ruisjauhot:

Myllärin luomuruisjauhossa 17g ravintokuitua/100g.

Kinnusen myllyn täysjyväruisjauhoissa 20 g/100g kuitua.
 
=4,34 €

Luomu täysjyvävehnäjauho 1,95 €/kg
Tyrnävän kauraryyni 2,39 €/kg

Kävin Minimanissa hakemassa pattereita, ja ostin samalla lisää näitä. Kaikista kätevin tapa koota kotivara onkin ostaa aina vähän jotain samalla, kun hakee muutakin.
On näitä nimittäin aika raskas roudata.

7398 kcal /2000 kcal
alle 4 pv ruoat

Coop punaiset linssit 400 g, 3,98 €/kg = 1,59 €


  • Kidneypapuja  3x 0,69 €, 2,07 €
Kilohinta valutettuna, 230 g purkissa ilman nestettä 3,00 €/kg

  • Kikherneet 0,53 €/purkki  valutettuna 2,30 €/kg

Tölkkipapuja on paljon vielä kotona jäljellä, siksi ostin vain muutaman purkin.
Näitä Lidlin edullisia tölkkipapuja ostan usein kerralla koko laatikollisen, varsinkin jos sattuu olemaan luomulaatuisia.



= 5,96 €
  • Maustepippuri jauhettu 25g, 50,00 €/kg =1,25 €
  • Meira Jauhelihamauste ei lisättyä suolaa 35g, 22,57 €/kg =1,58 €
  • Grillausmauste ei lisättyä suolaa 35g, 24,29 €/kg = 0,85 €
  • Curry ei lisättyä suolaa 25g, 26,00 €/kg =0,65 €
  • Paprika jauhettu 24g, 22,50 €/kg 0,54 €
  • Mustapippuri rouhittu 27g, 40,37 €/kg = 1,09 €
Voisihan sitä ostaa vaikka mitä mausteita, mutta tässä nyt jotain millä voi jo pyörittää vähintään perusmuotoista kokkishowta keittiössä.




= 5,1 €
  • Oatly Kaurajuoma Luomu 1L 1,69 € x 4


= 20,63 €
  • Kuivahiiva 7 g x6 18,81 €/kg= 0,79 € 
  • Leivinjauhe 0,52 €
  • Maribel mansikkahillo 1,55 €
  • Kotimaista 360 g Kurkkusalaatti 5,53 €/kg = 1,99 €
  • Omenasiideri viinietikka 13,00 €/l =  3,25 €
  • Persilja 36,9 €/kg =  3,69 €/100 g
  • Meira Ketsuppi 1,2kg 3,16 €/kg= 3,79 €
  • Salosen Pimeäpullo 300g Sinappi väkevä 8,50 €/kg = 2,55 €
  • Xtra tummasuklaa 100 g, 1,25 €/100g x 2, 12,50 €/kg 2,50 €
    Hiivan kilohintavertailuksi S-kaupan sivulta Rainbow 10x11g kuivahiiva, 2,25 €, 20,45 €/kg
    Sunnuntai 4x11g kuivahiiva 1,39 € 31,59 €/kg
    K-Supermarketin Pirkka kuivahiiva 4x11g 1,09/kpl 24,77/kg

Omenasiideriviinietikka on kalliimpi ja laimeampi versio etikasta. 

Hintavertailuksi esimerkiksi Xtra väkiviinaetikka 1,5 l, 1,29 € 0,86 €/l.

Kuvittelen ainakin, että usein sama lopputulos ruuanlaitossa olisi käyttää tavallista etikkaa ja laimentaa sitä. Etikan tarkoitus on yleensä olla happona.

Mutta omenasiideriviinietikka on käyttövalmiimpaa, osaan annostella sitä paremmin. Tavallista etikkaa on myös iso pullo, siltä varalta että tarvitsee johonkin.

Dr. Esselstyn suosittelee potilailleen balsamiviinietikkaa, n. 5 minuuttia höyrytettyjen lehtivihreiden vihannesten kanssa 6 kertaa päivässä.

Miksi juuri balsamiviinietikkaa, eikö mikään muu etikka ajaisi saman asian?


Balsamiviinietikka on englanniksi balsamic vinegar. Tällä videolla Dr. Esselstyn vastaa kysymykseen, miksi sen pitää olla nimenomaan balsamiviinietikkaa. Syy oli se, että tutkimukset joihin hän on perehtynyt on tehty riisietikalla ja balsamietikalla, ja vaikka jokin muu etikka voisi mahdollisesti ehkä ajaa saman asian, niin hän haluaa perustaa suosituksensa ainoastaan tutkittuun tietoon.

Ostin sitten tällaisen pullon Prismasta. 

Fattorie Giacobazzi Organic Luomu Balsamico 250ml 3,99 €

15,96 €/l

Litrahinta on tavallaan kova, ainakin verrattuna Xtra väkiviinaetikkaan. Toisaalta eihän tätä laiteta kuin teelusikan mitalla aina, joten pullon pitäisi rittää pitkään. Muutama tippa riittää vihreiden vihannesten kanssa, ja toki keittoihin ja muihin mausteena. Tämä on maun puolesta myös hyvä suolan korvaaja.

Yritin laittaa tipan, niin heti ensimmäisenä lorahti vahingossa varmaan puoli desiä. Pullo yllätti, kun siinä ei ollutkaan tarpeeksi hidastinta. Omenasiideriviinietikkapulloa saa hartiavoimin ravistella, että sieltä saa ilmestymään sitä ainetta ulos.

Testasin heti kaalikeittoon, johon laitoin mausteeksi timjamia ja paseerattua tomaattiakin.
Videolla Dr. Esselstyn suosittaa että nämä lehtivihreät vihannekset pitäisi kevyesti höyryttääkin ennen syömistä.
Olen yleensä pyrkinyt syömään kuitenkin raakanakin, tai missä muodossa tahansa. 

Jos nyt haluan oikein huolellisesti noudattaa Dr. Esselstynin ohjeita, niin näitä lehtivihreitä tarvittaisiin 6 kertaa päivässä oma nyrkillinen. Siihen ei taida yksi persiljanippu riittää. 

Voi olla että kulut nousevat kun näitä lisää, mutta persilja on yksi tosi järkevä ostos joka täyttää kriteerit. Persiljanippu maksaa 1,30 euroa, kaksi persiljaa 2,6 euroa. Kaksi voisi tarvita päivässä, jos on oikein huolellinen.
Onneksi samaan tarkoitukseen kävi myös kiinankaali, parsakaali ym. monet muutkin kasvikset.
  • Bok Choy
  • sareptansinappi
  • nauriin naatit
  • kiinankaali
  • ruusukaali
  • parsakaali
  • kukkakaali
  • korianteri
  • persilja 
  • parsa
  • lehtikaali
  • lehtimangoldi
  • rucola
  • punajuuren naatit
  • punajuuret

Tässä vielä englanniksi Dr. Klaper selittää, mitä hyötyä on balsamiviinietikasta, ja voiko sitä käyttää liikaa.



Englanniksi taas video, mutta onneksi on vielä Soili Kasasen luento jossa on suomeksi tekstityskin. Niille joille englanti käy, niin Youtubessa on esim NutritionFacts.org ja VeganMic-kanavilla myös hyvää tietoa. 

Paseerattu tomaatti 12 kpl, 0,89 €/500g, 1,78 €/kg = 10,68 €


Luomu tomaattimurska 2 x 0,93 €/500g 1,86 €/kg = 1,86 €



= 7,69

  • Leivontataateli 250 g x 2, 4,40 €/kg = 2,20 €
  • Taateli 1 kg = 5,49 €
Lisäostoksena ostin marmeladipurkin tarjouksesta, 0,99€. Sen kuva on vielä hukassa.

Siinäpä ostokset, jos laskin oikein niin 88 euroa. Pyöristän varalta 90 euroon että jää varaa laskuvirheillekin. Elleivät ne ole kovin suuria.



Keskittymishäiriötoimistossa makaa uupunut mies. Toimiston ovet ovat avoinna, ja sinne voi kyllä edelleen ilmoittaa laskuvirheistä. Hän käsittelee ne ajallaan ja silppuaa sitten. Kuten kaiken muunkin, mitä eteen tulee.

Näitä kotivaraostoksia olen tosiaan tuonut muiden käyntien ohessa, ja kantanut pikku hiljaa aina kotiin. Ettei tule liikaa kantamista kerralla.

Riisiä voisi hakea lisääkin, 2 kg meni näihin entisiin maustepurkkeihin näin hyvin. Purkkeja on vaikka kuinka monta.

Linssit on myös kiva kaataa näihin, se muovipussi on tosi herkkä hajoamaan.

Yritän siirtyä siihen kokonaiseen kauraan kyllä enemmän, ja siitä onkin kehitteillä resepti.
Ensin pitää vain nämä ruokaostokset katsoa läpi, ettei vain jää mitään merkitsemättä.


Prismassa oli mämmit esillä. Teki yllättävän tiukkaa kävellä näiden ohi ostamatta, mutta oli pakko keskittyä nyt hevi-osastoon tiukasti. Siksi että näihin kun lähtee, niin on ostettava lisää kasvimaitojakin, ja kantamista oli riittävästi ilman mämmejäkin. 

Kokokasvisruokavalion kannalta en näe näissä suurta vikaa, paitsi lisätty sokeri ja ehkä suolakin.
Näistä tuo keltainen Hovi-ruoka mämmi ainakin oli valittavissa ilman lisättyä sokeria.




Kotivarassa mämmiä voisi olla pakastuksen kautta. Se sulaa tosi nopeaa, ja kermaksi käy kasvimaito.
Joten jos sähköt menisivät poikki, niin tätä voisi syödä lämmittämättä ja on täyttävääkin.

Mämmistä en siis luovu, pitää vain aina lukea ainesosaluettelo ja valita se, mikä parhaiten täyttää kriteerit. Nehän voi eri ihmisillä olla hieman erit, joku on tarkempi suolasta ja sokerista. Riippuu siitäkin aikooko mämmiä syödä satunnaisena herkkuna, vai ihan pääruoaksi.

Varautumista vaativassa tilanteessa mämmin sokeri on varmasti hyvin pieni ongelma, pääasia sentään että ei tarvitse syödä lihaa.


Seuraavaksi pitää varmaan listata viikon hevi-ostokset.
Persiljaa mahtuisi muuten tähän ovilokeroon aika monta nippua, jos haluaisin noudattaa Esselstynin ohjeita.
Yhteen väliin jopa ajattelin, että onhan tuossa Texas Petessäkin etikkaa seassa, eikö se käy? 
Mutta kyllä nyt on ihan hyvä mieli, kun on balsamietikkaakin kotona. Eihän vara venettäkään kaada.

Persilja säilyy hyvin jääkaapissa, ja olen usein laittanut sille pienen vesikipon ettei kuivu.


Tämä jäi ostamatta. Leivontaan rasvankorvikkeeksi. Tämä Xtra sisältää valitettavasti sokeria, mutta on kaikista halvin vaihtoehto: Lidlin vastaavassa tuotteessa ei ollut lisättyä sokeria, joten sieltä ostan jos löytyy.

Leivontaan kotivarassa pitää olla myös banaania pakkasessa, niitä saa nyt Minimanista alle 1 €/kilo, tai sitten K-Marketin hävikistä on kätevä hakea. ( oi, ja marjoja vitamiiniksi ja vaikka mitä ravintoaineita) 

Ok, tätä miettimistä voisi jatkaa vaikka kuinka, mutta palataan pian heviostoksien merkeissä. Ja uusi resepti sitten. Sen avulla pääsee kokeilemaan kauranjyviä, kun niitä tuli nyt ostettua.

Hei!, ja jos olet kiinnostunut kokokasvisruokavaliosta suomeksi, niin lääkäri Soili Kasanen on tehnyt uuden luennon YouTubeen:


Luentodiat on saatavilla Kasasen Kootut -sivulla https://kasasenkootut.fi/kohti-kokarua/        


helmikuun 2025 ruokaostokset: 

    

Kommentit

  1. Hyvä muistutus noista ristikukkaiskasveista, varsinkin kiinankaalia ei tule aina ajatelleeksi sellaisena vaikka kiinanKAALI 😅 (edellinen kommentti valikosta nimellä, ja tämä ilman valikkoa, myöhempi tullee perille?) | annukka |

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Niinpä, ja kiinankaalissa on niin paljon hyviä ominaisuuksia. Se säilyy niin hyvin että talvellakin saa kotimaisena tosi pitkään. Kiitos kommentista, tuli tosiaan tämä vain perille, ei näkynyt saapuneissa kuin tämä yksi.

      Poista

Lähetä kommentti

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Marraskuun ruokia 1

Marraskuun teemaruuat. Viime ostoksissa teemana oli tunnin kauppareissu viikoksi. Oli marraskuun 1. Mitä ruokia?  Kolmella pääruokalajilla voi pärjätä, ideoitahan riittää muttei kaikkia ehdi viikossa tekemään.  Väliruokiakin tarvitaan välillä kuten pikku keittoja, koska pitää ajoittain päästä puolikkaista vihanneksista eroon.  Ruokaideat, osittain samoja kuin lokakuussa , myös sellerikeittoa lisää jos sattuu löytymään kotimaista varsiselleriä vielä. 1. Lanttu ja porkkana, ja peruna Jos ostosten joukossa on edullista lanttua, porkkanaa ja perunaa, on kiva tehdä lanttu-perunavuokaa . Lantut ja porkkanat siinä esikeitetään vähän aikaa, mutta sen jälkeen tämä valmistuu itsestään uunivuoassa. Syvällisen maukas vanhanaikaisen tyylinen suomalainen kotiruoka.  Reseptissä käytin härkäpapurouhetta mutta ellei sitä satu olemaan, voi laittaa linssejä ja soijarouhetta.  Toinen idea lantusta: Tänä iltana teen tämän lantusta ja perunasta. Paitsi  italiansalaatti aineksi...

WFPB - Ruokaostokset 46 € - Marraskuu 3

Kolmas viikko marraskuuta takana, nyt on ostosten aika. Viikon ruokaostokset hain enimmäkseen lähikaupasta. Lehtikaalia pari pussia Minimanista.  = 10, 83 € Keräkaali 1,49 €/kg x2,121 kg= 3,16 € Kikherne norm.2,55-50% = 1,27 € Appelsiini 1,89 €x0,556 kg = 1,05 € Omena Ida Red 0,727 kg x 1,65 €=1,20 € Banaani 1,79 €/kg x 1,207 kg = 1,99 € Kaurajuoma luomu 1,99 € Kaali oli paras vihannes, koska se oli alle 1,5 euroa kilo. Porkkanoita ei muistaakseni ollut. Olisin voinut ostaa molempia. Hedelmiä myös, valitsin alle 2 €/kilo maksavia. Olisihan siellä ollut monenlaista. Perunat olivat vähissä, tai oli jotain erilaisia pusseja ja hinta melkein puolitoista euroa kilolta. Irtoperunat olivat vihertäviä ainakin päällimmäiset, toisella kertaa perunaa. Suomalainen omena 1 kg 3,49 €/kg - 30% = 2,44 €/kg Banaani 1,49 €/kg x1,081 kg = 1,61 € Lehtiselleri 250 g = 2,49 € Porkkana 1,29 €/kg Peruna 1,09 €/kg x 2 = 2,18 € = 10 € Kävin K-Marketissa asti hakemassa assistentille tankoparsaa varalta, näyt...

WFPB - Marraskuun ruokia 2

Ruokasuunnitelma laadittuna marraskuussa, toimiva myös joulukuussa. Lisätty loppuun ruokalinkki, ja tähänkin , jossa on inkivääriä käytetty. 1. Maanantai, hernekeitto Hernekeitto, vegaanisesti ja vähäsuolaisesti .  Ruokajuomana vesi, tai jäisistä marjoista Lidlin tai muun miniblenderissä tehty suodattamaton mehu. Hernekeiton kanssa sopivat keitetyt tai paistetut perunat. Hedelmä tai salaatti jälkiruuaksi.  Tiistai, makaronilaatikko Makaronilaatikkoon testasin viimeksi punaisia linssejä, hyvin toimi. Soijarouhe on hyvä, tai pavut. Makaronilaatikosta on 3 ideaa: Makaronilaatikko vegaanisesti ja vähäsuolaisesti.  mustapavuilla Makaronilaatikko 0,99 €, porkkanaraasteella Makaronilaatikko mustapavuilla, porkkanalla + italiansalaatti Keitetyt punajuuret .  Keskiviikko, kastike ja perunat, spagetti Perunat ja kastike. Kastike: Porkkanaa Punaisia kuivattuja linssejä Paseerattua tomaattia, tai tomaattimurskaa. +(ainiin, ja vettä tietysti missä keitetään ensin porkkanat ja lin...

WFPB - Ruokaostokset 42 € - Marraskuu 2

Tunnin kauppareissu vol 2.  ( Lisätty loppuun: Mitä hain Salesta tänään 16.11.2025) 9.11. Olin tulossa sunnuntaina kotiin päin kun kello oli jo melkein 19. Olisin kolmekin päivää vielä pärjännyt kunnes vihannekset loppuvat, mutta jos heti käy niin ei tarvitse viikolla miettiä. Isänpäiviltä tullessa koukkasin siis S-markettiin, ja laitoin kellon tunnin päästä hälyttämään. Ei ollut mitään tarkkaa tietoa, mitä olen ostamassa. Päätin siis käyttää edellisen viikon ostoskuvaa kauppalistana.  Muokkaus, ensin unohtui sellerin hinta, sitten tomaatit.  12,99 € Porkkana2kg, 0,95 €/kg =1,89 € Ruukkubasilika 2x 1,59 €= 3,12 € Kiinankaali 0,99 kg x 3,99 €/kg = 3,95 € Kurkku 0,340 kg x2,59 €/kg = 0,88 € Lanttu 2 kg x 1 €/kg = 1,05 € Kyssäkaali 0,811 kg x 2,59 €/kg = 2,10 € Selleri 8,76 €/kg, 2,19 € /250 g Tomaatit olivat menneet vahingossa kurkkuina, eli ne olivatkin 0,768 kg ..1,99 € kilohinta oli melko sama kurkun kanssa, eli tuskinpa isoa vahinkoa koitui. Tässä oli 6,25  eikä...

WFPB- Ruokaostokset 25 € - Marraskuu 4 - 163 €/kk

Marraskuun loput ruokaostokset 24,52 €.  Marraskuussa 163 €/kk Lahjavinkkikin pukinkonttiin, joululimppua, kelikameraa, ja niin edelleen. Budjetti ylittyi jälleen, mutta sopi odottaakin. Tässä kuussa keskityin muun muassa paljonko aikaa menee kauppareissuihin, ja säästötavoite otti siinä(kin) hieman osumaa. Katsotaan ostokset siitä huolimatta: Banaani 0,905 kg x 1,79 e/kg = 1,62 € Bataatti 1, 356kg x 2,39 €/kg=3,24 € Sitruuna 0,215 kg x 3,49 €= 0,75 € Yleisperuna 1,495 kg x 1,09 € = 1,63 € Kaurajuoma luomu 1,99 €/l x 2 = 3,98 € =11,22 Kaikki hyvin tähän asti, eli 150 €/kk-budjetti olisi pitänyt vielä. Ei siinä vielä kaikki: silloin lähdin laittamaan kenkiä jalkaan saman tien, kun sain tietää että K-Marketissa ovat persimonit 1,69 €/kg. Budjetista viis, nehän kypsyvät pöydällä ensin, joten ei niitä pääse kuitenkaan syömään heti. Apua, mikähän tämä on. Olin unohtanut tällaisen ostoskeikan välistä.  Sanotaan että 5 euroa, pari kiloa perunaa, 1,99 € kauramaito, banaani. Kuitti huk...

WFPB - Porkkana - perunasosekeitto

Maittava ruoka erittäin helposti, porkkana-perunasosekeitto. Tai perunaporkkanasosekeitto, ihan kummin päin haluaa sen sanoa. Voi sanoa myös porkkana-perunasose, jos laittaa vähemmän nestettä. Tässä postauksessa tehdään tämä keitto tai sose, ja on yksi joululahjavinkkikin mikä tuli mieleen, ja eri versioita tästä keitosta. Lisäksi koska tämä oli edullinen resepti, katsotaan kuinka tämä soveltuu Aamiainen lähikaupasta-sarjaankin.  Laitoin porkkanoita ja perunoita noin puolet ja puolet. Tarkalla peruna-porkkanasuhteella ei liene merkitystä, vaan laita niin paljon kuin sattuu kumpiakin olemaan. Ainekset: Porkkanaa Perunaa Punaisia kuivattuja linssejä. vettä Porkkanat voi kuoria, ottaa päät pois, ja paloitella suurpiirteisesti. En käyttänyt pilkkomiseen paljoa  aikaa tai vaivaa. Kannattaa laittaa porkkanat ensin, keittää vähän aikaa, ja lisätä sitten linssit ja perunat. Koska voi olla, että porkkanat tarvitsevat pitemmän keittoajan kuin perunat. Ainekset on hyvä keittää hyvin, mut...

WFPB - Lanttuperunasose - Keitto

Tämän lanttuperunasosekeiton tein valmiista lanttusoseesta. Itse keittämällä pitää kuoria ja paloitella lantut, ja keittää niitä kunnes ne ovat aivan kypsiä. Sitten soseuttaa. Muusata ehkä ilman vettä ensin, ja lisätä vettä takaisin. Kaupan valmiit soseet ovat se valmistuote mihin turvaudun, vaikka yleensä teenkin mielelläni alusta asti monet ruuat.  Maksavat noin 4 euroa kilo yleensä, ja joulun mentyä tarjouksesta usein puoleen hintaan tai jopa eurolla. Tänään 2.12.2023 S-kaupassa oli 3,49 €/kg. Ks. myös  rieskat , jotka voi tehdä ylijääneestä lanttusoseesta tai lanttulaatikosta. Lanttulaatikko uunissa löytyy täältä . Lanttuperunasose: Kaadoin lanttusoseet kattilaan. Lisäsin vettä sen verran, että sose notkistui helpoksi sekoittaa. Ellei vettä lisää, sose alkaa kiehuessaan räiskyä ja pulputtaa. On hyvä olla haihtumisvaraakin. Loraus siirappia ja ripaus mustapippuria. Annoin lanttusoseen kiehua miedolla lämmöllä. Sekoitin välillä. En ottanut mitään tarkkaa kellonaikaa ylös. V...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...

WFPB - Lanttu-perunavuoka - Härkäpapurouhe

Tämän nimi saa nyt olla lanttu-perunavuoka, vaikka sisältääkin myös porkkanaa ja härkäpapua, vettä ja mausteita. Porkkanat, lantut ja härkäpapurouhe esikeitetään kattilassa, maustetaan, laitetaan vuokaan perunoiden kanssa ja vettä tarpeen mukaan. Härkäpapurouheelle on käsittely ja sekin kerrotaan tässä postauksessa. Eli ne huuhdotaan pari kertaa ensin. Tilalle käy myös muut, tölkkipavut tai soijarouhe, linssit, en juuri nyt testannut mutta eiköhän. Pari lanttua, joista kunnon viipale lähti myös raasteeksi tai salaatiksi. Ei tarvitse sitten ruuan kanssa stressata erikseen salaattia. Porkkanaraastekin on kiva, ja perunaakin voi jonkin verran popsia raakana, jos ei mitään vatsaoireita ole siitä tullut. Ruokajuomaksi sopi puolukkatuoremehu, eli blenderiin puolukoita ja vettä. Sokeria ripaus, jos käyttää. Lanttu-perunavuoka Lanttua Porkkanaa Perunaa n. 2-3 dl härkäpapurouhetta Vettä Mausteet: 1-2 tl persiljaa, tai rkl 1/2 tl oreganoa 1/2-1 tl mustapippuria, maun mukaan 1/4 tl maustepippurij...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Marraskuu 1 - Tunnin kauppareissu

Kauppareissu. Kokeilin tunnin sääntöä, eli olisin vaan tunnin poissa kotoa kauppareissun takia. Kokeiluni monetkaan puolet eivät ole vertailukelpoisia, koska jokaisellahan on oman pituisensa kotimatka kauppaan ja kaupasta. Siksi mittasin aikaa vain siitä alkaen kun lähdin kaupan pihasta sisälle kauppaan. Osoittautui että kotimatkakaan kestänyt kuin minuutteja, joten sama laittaa nekin siihen syssyyn. Eli noin tunti. Kävin ensin Lidlissä, mutta koska aikaa jäi niin poikkesin myös Prismassa. Lidlissä olin ihan pata jumissa, että mitä olen edes ostamassa. Yllättäen kun laitoin aikarajan, huolimatta siitä että ainahan elämässä on aikarajoja, meni heti pasmat sekaisin kaupassa. Aikaraja teki omituiseksi menon. Sama tapahtui joskus kun tein hintarajan tai viikkobudjetin, ja opettelin noudattamaan, niin yhtäkkiä hetkellisesti en osannut melkeinpä mitään. Huomasin silti, ettei siellä kaupassa ehkä ikinä mene tämän kauempaa. Kyse on vain siitä ettei tule tarkasti koskaan mitattua itse kaupparei...