Siirry pääsisältöön

WFPB - Viikon ruokaostokset - 55 € - Helmikuu vko 2.

Viikon ruokaostosten aika. Ehdin jo sunnuntaille taas tekemään, vaikka joskus voikin viivästyä tämä ostospostaus. Teen välillä myös parin viikon pompseissa kerralla riippuen siitä, miten on tullut ostosteltua.

Viime viikon ostokset olivat melko tarkasti se, mitä viikossa oli kiva syödä kaikkea juureksia ja perunaa. Jääkaapissa mahtui olemaan väljästi kaikki tarvittava.

Tästä puolestaan tuli hieman ehkä enemmän rohmukeikka. Tai ainakin rahaa meni enemmän. 

Summaksi sain 54,11. Laskuvirheen vaara on, mutta varmaan pari kertaa sain saman tuloksen jo. Alle 60 euroa kuitenkin.

Koin kaupassa sisäistä huojuntaa, koska sitä ennen kävin vaikka missä, ja keskittyminen oli jo käytetty. Kiire oli jo kotiin koirien luo. Onneksi on kilohinnat ja ruokavalio mitä seurata, ja systeemini toimi minusta riippumatta.

Jos nyt meni yli viisikymppiä, voi viikon päästä mennä vähemmän taas. 

Systeemini on, että ruokaa eli tärkkelystä, ja lisäksi rehuja ja hedelmiä, sekä mausteet. Kilohinta mielellään 2-3 € ja alle, paitsi marjoissa ja mausteissa. Niissäkin mieluummin halvempi, kuin kalliimpi.

Lisäksi tavoittelen sitä, etten joutuisi poikkeamaan usein kaupassa pienten ostosten takia.

Kävin nyt Lidlissä, Prismassa ja Minimanissa.



20 kiloa perunaa. Kymmenen kilon säkki maksoi 6,19, 2 kpl yhteensä 12,38.

Sunita-lajikkeisia tällä kertaa.

Perunaostokset olin ajatellut valmiiksi. Toinen säkki jääkaappiin ja toinen lattialle. Katsoin myös, että onhan päiväystä jäljellä. 

Silti käytännössä olin hetken aikaa vähän, että "Pitäisikö sittenkin ottaa niitä punaisiakin, vai mieluummin kaksi näitä isoja?". En tiedä, näkyikö se ulospäin. 

Yritin pysyä animoituneena samalla kun mietin.

Kyllä näistäkin muusi tulee ja kaikki muutkin ruuat. 


Jostain syystä ostin vain yhden lantun, vaikka syön mielelläni lanttua. 

Olisi niitä mahtunut jääkaappiin vaikka kolmekin, ja ovat vakio-ostos. 

Yht. ~4,8 kg, ~5 €


Hiutaleostoksia Lidlistä, Prismasta ja MiniManista. 

8, 7 kg, n. 12 €

Tyrnävän kaurahiutaleiden kohdalla mietin, otanko yhden vai kaksi pakettia. Jumitushetken päätteeksi laitoin kaksi koriin. Jos mietityttää, eikö se oli sama ottaa? 

Toisaalta miksen ottanut samalla riisihiutaleita enemmän?  

Kaurahiutaleita ostin nyt neljä pakettia, vaikka niitähän olisi ollut vielä. 




Näitä lisää, kaapista jo löytyy myös. 

Olen innostunut nyt käyttämään näitä omenasose-banaanikekseissä ja puuron kastikkeena. Eipä ole hinnalla pilattu, joten turhapa näitä on laskea ja pohtia. 

Miksi silti tasan neljä? Siihen en tiedä vastausta.

3,08 €



Osa banaaneista oli luomuja, osa luomuja ja reilunkaupan. En huomannut, että oli kahta eriä. Kassa oli erotellut, kummat olivat kumpia.


Omenoita ostin yli 2€ kilohinnalla, kun innostuin näistä makeista omenoista. Ida Redit olisivat varmaan olleet eurolla kilo, mutta ihan hyvät ostokset silti.

Hedelmiä ~ 4 kg, ~ 7,5 €



Muistelin pakkasessa olevan tämän verran tilaa. 

Jos eivät olisikaan mahtuneet, olisin keittänyt heti pussillisen pois. Pakasteet piti hakea erikseen viimeisenä, että pysyvät jäässä.

6,14 €, ~3 kg



Olen nyt mieltynyt Meiran ketsuppeihin niin, että haalin aina mukaani. 

Ettei tarvitse ostaa lähikaupasta eri ketsuppia, tai kilohinta olisi varmaan tuplat. 
Maustekastikkeisiin 8,77€

Vinkki: tuo Pimeä pullo-sinappi oli tosi vähäsuolaista, jos etsit vähäsuolaisia vaihtoehtoja.

Siinä olivat ostokset helmikuun ostosviikolta 2. 


Ylähyllyllä rehuja, keskellä valmista ruokaa ja alahyllyllä omenat ja koirien ruokia.


Sain mahdutettua toisen perunasäkillisen alalaatikoihin. 

Säilyvät itämättä sen aikaa, kunnes saan toisen säkin syötyä.

15.97

Halvemmallakin voisi päästä tässä ruokavalion suunnittelussa, mutta tähän pisteeseen olen toistaiseksi päässyt. Yritän saada ravinteikasta ja sopusuhtaista tasapainoa terveellisyyden, mukavuuden ja edullisuuden kesken, ja siinähän riittää pähkäilemistä.

Jos tulee tauko ettei pääsekään, niin kaapeissa on millä pärjätä.


Huomaan heti muutoksen ajattelussani jos valinnanvara vähenee, tai monet totutut ruokani alkavat olla vähissä. Alan silloin kannatella päässäni kaikkea, että mikä ruoka sopii yhteen toisen ruuan kanssa, mitä laittaisin huomenna, pitäisikö tehdä seuraavaksi sitä, tätä vai tuota.

Ero ei ensin ole suuri. En välttämättä edes huomaisi sitä, ellen ehtisi kuulostelemaan. Se ero on kuitenkin, että ruoan vähetessä alkaa olla enemmän pulinaa päässä, ja muut toiminnot saavat vähemmän tilaa.

Tämä sopii itselleni, että kaikkea on riittävästi. Pätee muihinkin asioihin, kuin ruokaan. Kuten vaikkapa sukkiin. 

Jos on kaksi sukkaparia, jokainen askel pitää suunnitella, etteivät sukat kastu. Banaanilaatikollinen sukkia on sen sijaan jo ihan kiva määrä. 



Helpommalla voisin päästä, jos hakisin kaikki ostokset aina samasta kaupasta. 

Mutta monestakin eri syystä joutuu käymään eri kaupoissa.

Vaikka en paljoa tarjouksia metsästä, niin joitakin asioita vielä metsästän, joita ei saa aina samasta kaupasta. Samalla tulee vertailtua hintoja.





Muistan joskus vuosia sitten, että koin jopa ostosmorkkiksia, kun oli niin tuhat asiaa mietittävänä kaupassa.

Seurasin tarjouksia, ravintomietteitä, hetken mielijohteita ja mitä kaikkea tulikaan seurattua yhtä aikaa. Kassalla summa nousi ja nousi, enkä oikeastaan edes kehdannut tai pystynyt pysäyttämään tilannetta enää, vaikka olisinkin toisaalta halunnut käyttää vähemmän rahaa ruokaan.

Kotona vasta aloin miettiä, mitä tulikaan ostettua. Oli vaikea siltikään osoittaa, että mikä olisi ollut se suurin virhe niissä ostoksissa, ja miksi ne maksoivat enemmän, kuin olin aikonut.

Sama pää oli silloinkin kesät talvet, mutta jotenkin tähän on nyt tullut syventyneeksi.

Blogin pitäminenkin auttaa hieman pitämään kuluja kurissa. Joskus minua varoitteli eräs henkilö, että jos alat kirjoittaa blogia niin varo, ettei se blogi alakin kirjoittamaan sinua.

Sehän on ihan totta, ja toisaalta myös hyvä. Ihan mielelläni vähennän tai harkitsen ensi viikonkin ostoksia. Vaikka yksi syistä olisikin, että helpompi tehdä ostospostaus yhden kuitin kanssa. 

Kiva, että olet täällä pähkäilemässä kanssani. Toivottavasti löydät blogista reseptejä tai muita ideoita, tai viihdyt vaikka pitempäänkin.

Tästä taas jatkamme. Saa nähdä, mitä ruokia ensi viikolla tulee tehtyä.

Kommentit

Lähetä kommentti

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Marraskuu 1 - Tunnin kauppareissu

Kauppareissu. Kokeilin tunnin sääntöä, eli olisin vaan tunnin poissa kotoa kauppareissun takia. Kokeiluni monetkaan puolet eivät ole vertailukelpoisia, koska jokaisellahan on oman pituisensa kotimatka kauppaan ja kaupasta. Siksi mittasin aikaa vain siitä alkaen kun lähdin kaupan pihasta sisälle kauppaan. Osoittautui että kotimatkakaan kestänyt kuin minuutteja, joten sama laittaa nekin siihen syssyyn. Eli noin tunti. Kävin ensin Lidlissä, mutta koska aikaa jäi niin poikkesin myös Prismassa. Lidlissä olin ihan pata jumissa, että mitä olen edes ostamassa. Yllättäen kun laitoin aikarajan, huolimatta siitä että ainahan elämässä on aikarajoja, meni heti pasmat sekaisin kaupassa. Aikaraja teki omituiseksi menon. Sama tapahtui joskus kun tein hintarajan tai viikkobudjetin, ja opettelin noudattamaan, niin yhtäkkiä hetkellisesti en osannut melkeinpä mitään. Huomasin silti, ettei siellä kaupassa ehkä ikinä mene tämän kauempaa. Kyse on vain siitä ettei tule tarkasti koskaan mitattua itse kaupparei...

WFPB - Ruokaostokset 46 € - Marraskuu 3

Kolmas viikko marraskuuta takana, nyt on ostosten aika. Viikon ruokaostokset hain enimmäkseen lähikaupasta. Lehtikaalia pari pussia Minimanista.  = 10, 83 € Keräkaali 1,49 €/kg x2,121 kg= 3,16 € Kikherne norm.2,55-50% = 1,27 € Appelsiini 1,89 €x0,556 kg = 1,05 € Omena Ida Red 0,727 kg x 1,65 €=1,20 € Banaani 1,79 €/kg x 1,207 kg = 1,99 € Kaurajuoma luomu 1,99 € Kaali oli paras vihannes, koska se oli alle 1,5 euroa kilo. Porkkanoita ei muistaakseni ollut. Olisin voinut ostaa molempia. Hedelmiä myös, valitsin alle 2 €/kilo maksavia. Olisihan siellä ollut monenlaista. Perunat olivat vähissä, tai oli jotain erilaisia pusseja ja hinta melkein puolitoista euroa kilolta. Irtoperunat olivat vihertäviä ainakin päällimmäiset, toisella kertaa perunaa. Suomalainen omena 1 kg 3,49 €/kg - 30% = 2,44 €/kg Banaani 1,49 €/kg x1,081 kg = 1,61 € Lehtiselleri 250 g = 2,49 € Porkkana 1,29 €/kg Peruna 1,09 €/kg x 2 = 2,18 € = 10 € Kävin K-Marketissa asti hakemassa assistentille tankoparsaa varalta, näyt...

WFPB - Marraskuun ruokia 1

Marraskuun teemaruuat. Viime ostoksissa teemana oli tunnin kauppareissu viikoksi. Oli marraskuun 1. Mitä ruokia?  Kolmella pääruokalajilla voi pärjätä, ideoitahan riittää muttei kaikkia ehdi viikossa tekemään.  Väliruokiakin tarvitaan välillä kuten pikku keittoja, koska pitää ajoittain päästä puolikkaista vihanneksista eroon.  Ruokaideat, osittain samoja kuin lokakuussa , myös sellerikeittoa lisää jos sattuu löytymään kotimaista varsiselleriä vielä. 1. Lanttu ja porkkana, ja peruna Jos ostosten joukossa on edullista lanttua, porkkanaa ja perunaa, on kiva tehdä lanttu-perunavuokaa . Lantut ja porkkanat siinä esikeitetään vähän aikaa, mutta sen jälkeen tämä valmistuu itsestään uunivuoassa. Syvällisen maukas vanhanaikaisen tyylinen suomalainen kotiruoka.  Reseptissä käytin härkäpapurouhetta mutta ellei sitä satu olemaan, voi laittaa linssejä ja soijarouhetta.  Toinen idea lantusta: Tänä iltana teen tämän lantusta ja perunasta. Paitsi  italiansalaatti aineksi...

WFPB - Ruokaostokset 42 € - Marraskuu 2

Tunnin kauppareissu vol 2.  ( Lisätty loppuun: Mitä hain Salesta tänään 16.11.2025) 9.11. Olin tulossa sunnuntaina kotiin päin kun kello oli jo melkein 19. Olisin kolmekin päivää vielä pärjännyt kunnes vihannekset loppuvat, mutta jos heti käy niin ei tarvitse viikolla miettiä. Isänpäiviltä tullessa koukkasin siis S-markettiin, ja laitoin kellon tunnin päästä hälyttämään. Ei ollut mitään tarkkaa tietoa, mitä olen ostamassa. Päätin siis käyttää edellisen viikon ostoskuvaa kauppalistana.  Muokkaus, ensin unohtui sellerin hinta, sitten tomaatit.  12,99 € Porkkana2kg, 0,95 €/kg =1,89 € Ruukkubasilika 2x 1,59 €= 3,12 € Kiinankaali 0,99 kg x 3,99 €/kg = 3,95 € Kurkku 0,340 kg x2,59 €/kg = 0,88 € Lanttu 2 kg x 1 €/kg = 1,05 € Kyssäkaali 0,811 kg x 2,59 €/kg = 2,10 € Selleri 8,76 €/kg, 2,19 € /250 g Tomaatit olivat menneet vahingossa kurkkuina, eli ne olivatkin 0,768 kg ..1,99 € kilohinta oli melko sama kurkun kanssa, eli tuskinpa isoa vahinkoa koitui. Tässä oli 6,25  eikä...

WFPB - Ruokaostokset 40 € - Lokakuu 4 - 178 €/kk

Lokakuun loput ruokaostokset, ja viisi ruokaideaa lokakuussa. Mitkä ruuat olivat lokakuun parhaat? =16,89 € Kukkakaali 2,99 €/kg x0,699kg= 2,09 € Basilika 1,49 € Banaani 1,49 € x1,617kg  = 2,41 € Verigreippi luomu 2,69 €/kg x0,599 kg= 1,61 € Kurkku Suomi 1,69 €x 0,32kg= 0,54 € Lanttu Luomu 2,79 €/kg x0,584kg =1,63 € Punajuuri 1,09 €/kg x 0,248kg= 0,27 € Peruna 0,79 € x 2,696kg  =2,13 € Bataatti 1,99€/kg x 2,372kg = 4,72 € = 13,89 Myllykivi kaurahiutale 850 g, 1,24 €/kg= 1,05 € Tumma siirappi 2,92 €/kg, 750g = 2,19 € Myskikurpitsa kg 1,817 kg x 2,59 €/kg = 4,7 € Hokkaidokurpitsa 1,661 kg kg x2,39 €/kg = 3,96 € Luomu omena 1,99 €/kg Oatly Kauramaito Luomu 4x1,79 €/l = 7,16 € Nämä K-Marketista. Prismassa olisi ollut 10 senttiä halvempi litrahinta, mutta lähikaupaksi tämä oli jo aika hyvä diili ettei tarvitse kauempaa hakea. =2-3€ Irtoporkkana 1,09 €/kg  = 0,20 € Irtonauris 2,25 €/kg = 0,5 € Varsiselleri 7,56 €/kg=  1,89 € Näistä kuitti hukassa mutta suunnillee...

WFPB - Marraskuun ruokia 2

Ruokasuunnitelma laadittuna marraskuussa, toimiva myös joulukuussa. Lisätty loppuun ruokalinkki, ja tähänkin , jossa on inkivääriä käytetty. 1. Maanantai, hernekeitto Hernekeitto, vegaanisesti ja vähäsuolaisesti .  Ruokajuomana vesi, tai jäisistä marjoista Lidlin tai muun miniblenderissä tehty suodattamaton mehu. Hernekeiton kanssa sopivat keitetyt tai paistetut perunat. Hedelmä tai salaatti jälkiruuaksi.  Tiistai, makaronilaatikko Makaronilaatikkoon testasin viimeksi punaisia linssejä, hyvin toimi. Soijarouhe on hyvä, tai pavut. Makaronilaatikosta on 3 ideaa: Makaronilaatikko vegaanisesti ja vähäsuolaisesti.  mustapavuilla Makaronilaatikko 0,99 €, porkkanaraasteella Makaronilaatikko mustapavuilla, porkkanalla + italiansalaatti Keitetyt punajuuret .  Keskiviikko, kastike ja perunat, spagetti Perunat ja kastike. Kastike: Porkkanaa Punaisia kuivattuja linssejä Paseerattua tomaattia, tai tomaattimurskaa. +(ainiin, ja vettä tietysti missä keitetään ensin porkkanat ja lin...

WFPB- Ruokaostokset 25 € - Marraskuu 4 - 163 €/kk

Marraskuun loput ruokaostokset 24,52 €.  Marraskuussa 163 €/kk Lahjavinkkikin pukinkonttiin, joululimppua, kelikameraa, ja niin edelleen. Budjetti ylittyi jälleen, mutta sopi odottaakin. Tässä kuussa keskityin muun muassa paljonko aikaa menee kauppareissuihin, ja säästötavoite otti siinä(kin) hieman osumaa. Katsotaan ostokset siitä huolimatta: Banaani 0,905 kg x 1,79 e/kg = 1,62 € Bataatti 1, 356kg x 2,39 €/kg=3,24 € Sitruuna 0,215 kg x 3,49 €= 0,75 € Yleisperuna 1,495 kg x 1,09 € = 1,63 € Kaurajuoma luomu 1,99 €/l x 2 = 3,98 € =11,22 Kaikki hyvin tähän asti, eli 150 €/kk-budjetti olisi pitänyt vielä. Ei siinä vielä kaikki: silloin lähdin laittamaan kenkiä jalkaan saman tien, kun sain tietää että K-Marketissa ovat persimonit 1,69 €/kg. Budjetista viis, nehän kypsyvät pöydällä ensin, joten ei niitä pääse kuitenkaan syömään heti. Apua, mikähän tämä on. Olin unohtanut tällaisen ostoskeikan välistä.  Sanotaan että 5 euroa, pari kiloa perunaa, 1,99 € kauramaito, banaani. Kuitti huk...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...

WFPB - Lanttu-perunavuoka - Härkäpapurouhe

Tämän nimi saa nyt olla lanttu-perunavuoka, vaikka sisältääkin myös porkkanaa ja härkäpapua, vettä ja mausteita. Porkkanat, lantut ja härkäpapurouhe esikeitetään kattilassa, maustetaan, laitetaan vuokaan perunoiden kanssa ja vettä tarpeen mukaan. Härkäpapurouheelle on käsittely ja sekin kerrotaan tässä postauksessa. Eli ne huuhdotaan pari kertaa ensin. Tilalle käy myös muut, tölkkipavut tai soijarouhe, linssit, en juuri nyt testannut mutta eiköhän. Pari lanttua, joista kunnon viipale lähti myös raasteeksi tai salaatiksi. Ei tarvitse sitten ruuan kanssa stressata erikseen salaattia. Porkkanaraastekin on kiva, ja perunaakin voi jonkin verran popsia raakana, jos ei mitään vatsaoireita ole siitä tullut. Ruokajuomaksi sopi puolukkatuoremehu, eli blenderiin puolukoita ja vettä. Sokeria ripaus, jos käyttää. Lanttu-perunavuoka Lanttua Porkkanaa Perunaa n. 2-3 dl härkäpapurouhetta Vettä Mausteet: 1-2 tl persiljaa, tai rkl 1/2 tl oreganoa 1/2-1 tl mustapippuria, maun mukaan 1/4 tl maustepippurij...

WFPB - Lanttuperunasose - Keitto

Tämän lanttuperunasosekeiton tein valmiista lanttusoseesta. Itse keittämällä pitää kuoria ja paloitella lantut, ja keittää niitä kunnes ne ovat aivan kypsiä. Sitten soseuttaa. Muusata ehkä ilman vettä ensin, ja lisätä vettä takaisin. Kaupan valmiit soseet ovat se valmistuote mihin turvaudun, vaikka yleensä teenkin mielelläni alusta asti monet ruuat.  Maksavat noin 4 euroa kilo yleensä, ja joulun mentyä tarjouksesta usein puoleen hintaan tai jopa eurolla. Tänään 2.12.2023 S-kaupassa oli 3,49 €/kg. Ks. myös  rieskat , jotka voi tehdä ylijääneestä lanttusoseesta tai lanttulaatikosta. Lanttulaatikko uunissa löytyy täältä . Lanttuperunasose: Kaadoin lanttusoseet kattilaan. Lisäsin vettä sen verran, että sose notkistui helpoksi sekoittaa. Ellei vettä lisää, sose alkaa kiehuessaan räiskyä ja pulputtaa. On hyvä olla haihtumisvaraakin. Loraus siirappia ja ripaus mustapippuria. Annoin lanttusoseen kiehua miedolla lämmöllä. Sekoitin välillä. En ottanut mitään tarkkaa kellonaikaa ylös. V...