Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 25 € - Hyvää juhannusta! - Kesäkuu 3

Juhannusaattoviikon ruokaostokset.


= 3,91 €


  • Xtra tomaatti 0,557 kg x 1,49 €/kg=0,83 €
  • Kiinankaali 0,351 kg x 3,99 €/kg =1,4 €
  • Xtra kurkku 0,752 kg x 1,49 €/kg =1,12 €
  • Sitruuna luomu 0,148 kg x 3,79 €/kg =0,56 €

= 8,12 €

  • Yleisperuna harjattu 2,733 kg x0,75 €/kg=2,05€
  • Kiinankaali 0,494 kg x 3,99 €/kg = 1,97 €
  • Xtra kurkku 0,980 kg x 1,49 €=1,46€
  • Xtra tomaatti 0,819 kg x 1,49 €/kg =1,22 €
  • Varhaiskaali 0,595 kg x 2,39 €/kg =1,42 €

6,78 €

Oatly luomu kauramaito 1,69 €/l x 4






= 2,43 €
  • Paseerattu tomaatti  1,46 €/kg, 500g= 0,73 €
  • Kaneli  27g 31,48 €/kg = 0,85 € 
  • Grillausmauste ei lisättyä suolaa 35g 24,29 €/kg =0,85€
Tulee ihan yhtä halvaksi ostaa Xtra tomaatteja, kuin edullista kaupan merkin paseerattua tomaattia. Prismasta löytyy tomaatit, jos löytyy. Nehän on laitettu aina sivummalle.

Sama laittaa keittoihin ja muihin nyt kokonaisia tomaatteja siis. En ala niitä paseeraamaan eikä kokonaiset tomaatit ole välttämättä käytännön elämässä sama asia, eli avaa purkki ja lorauta sekaan, mutta näin saa kotimaisen vaihtoehdon. Tomaatti on tomaatti.


  • Banaani 1,49 €/kg x 0,919 kg = 1,37 €
  • Ruukkubasilika 1,29 €
  • Ruukkutilli 1,25 € 
  • Lis. Banaanit n. 1 € Minimanista, kuitti hukassa

Aaton aattona keksin että banaania lisää. Lidlistä ruukkuyrtit ja banaanit. Lisää banaania Minimanista, kun siellä kekkasin että tarvitaan edelleen lisää banaania. 

Tillistä ajattelin tehdä soijajogurttikastikkeen, mutta sitten huomasin etten ole menossa kotiin moneen tuntiin, ja jogurtti kuumassa autossa sen aikaa? Ei siis tillikastiketta, mutta tilli oli jo korissa. Sehän ei haittaa mitään koska aina yksi tillipuska katoaa, vaikka leivän päällä jos ei muuta. Loput korret pakkaseen ja seuraavan keiton mausteeksi. 

Siinäpä oli juhannuseväät tällä kertaa. Näin jo että kaupoissa alkaa olla ruuhkaa ja autoja parkissa pilvin pimein, päätin että eiköhän yksi juhannus mene vaikka kaurapuurolla jos muka yhtäkkiä ruokaideat loppuisivat.


En lisää taaskaan ruokakuluihin tätä, mitä en syö nälkään enkä muutenkaan "saisi" syödä ollenkaan, mutta tämä sama vegaaninen jäätelö mitä ennenkin. Pari euroa, todella edullinen ja hyvä kun katsoo yleistä hintatasoa vegaanisissa jäätelöissä, joissa on kunnollisesti hökettäkin seassa. Eli toffeekeskusta ja suklaat päällä. 
Nyt huomasin että tätä samaa jäätelöä on myös vaniljan makuisena. Se on vain Prismassakin aivan järjettömässä paikassa jotenkin erillään (eri kohdassa kuin tämä) ? Ettei pystynyt heti huomaamaan.

Minimanissa oli näitä myös pakettijäätelöinä, tai muovipurkeissa. Taas täysin erillään aseteltuna. Eli jos pitää olla kaverille kans, ja kunnollinen määrä, niin sekin onnistuu. Niiden hintoja en vielä verrannut. Huomioitavaa että tämä ei siis ole kokokasvisruokaa, millään tasolla. Ainoastaan vegaanista. Omalla riskillä vetaisin huiviini. 

Mitäs muuta tänä juhannuksena?

Nyt otin aikaa minulle ja koiralle, ei koira(t) viime juhannuksenakaan huomiotta jääneet mutta siis entistä enemmän aikaa. Se on juhannuksena mahtava paikka lähteä ulkoilemaan lähimaastoon, niin ettei tule toisia koiria vastaan paljoa ollenkaan. On niin rauhallista ja mukavaa, ja samalla saa miettiä kuinka hienoa taas on kaikki.


Antoi kamu parhaan lahjan mikä vaan mieltä lämmittää, eli sanoin naapurin rouvalle hyvä juhannusta, ja rouva vastasi. Assistentti antoi kaiken tapahtua ilman hyökkäysyritystä naapurin lahkeita kohti. Eihän assistentti vihainen ole, mutta haluaa leikkiä. Ja hyppiä tietenkin päin, ja silloin minun olisi estettävä ettei käy mikään vahinko. Siksi tämä on niin iso juttu.

Toinen oli kun sauvakävelevä rouva meni ohi, ja alkoi jutella, vaihdettiin juhannustoivotukset ja keskusteltiin punkkitilanteesta. Rouva kumartui koiraa päin, koira minun ja rouvan välissä remmi löysällä. Assistentilla oli kaikki mahdollisuus tehdä tahtonsa mukaan, enkä olisi voinut estää kuin viime hetkellä, olin toki varautunut mutta assistentti ei sitä tiennyt. Tämä olisi viime kesänä aiheuttanut hässäkän. Ei mitään.


Voin kertoa, ettei minua haittaa jos assistentti loikkaa väillä pöydälle, hajottaa jotain mennessään ja juo mukistani vettä.
Tästä juhannus ei parane, eikä tarvitse parantua. En tarvitse mitään. Olen totaalisesti pyörtyä.

Tässä on hyvä juhannusateria. Paistetut perunat, sinappi ketsuppi ja kurkkusalaatti, tuorekurkkua. Puolukkatuoremehu tehty miniblenderissä jäisistä marjoista. 

Olisi ollut kiva tehdä tillikastikkeita, voikukkakastiketta, italiansalaattia ja tofuskagenmukaelmia, mutta kun se soijajogurtti nyt jäi. Ei se haittaa, ehtii myöhemminkin.




Kaikenlaista kaapintäydennystä tarvitaan, jauhotkin vähissä. Joudun lätytkin tekemään pikakaurahiutaleista, tai mitkä vain leipomukset. Hankalaa, mutta jätän toki kokonaan tekemättäkin monet asiat.

Katsohan vaan, en löytänyt yhtään kuvaa kauralätyistä paitsi sen, missä assistentti testaa niiden maistuvuutta. Täten nämä on kuitenkin testattu ja hyväksi havaittu. Täysikasvuinen beagle ei tullut täyteen, mutta ei muita sivuvaikutuksia.

Jos tekee lättyjä pikahiutaleista, niin pari - kolme ruokalusikallista täysjyvävehnäjauhoja olisi vielä hyvä lisä. Mutta aina niitä ei ole. Paistaminen on vähän hankalaa, mutta salaisuus on ettei käännä liian aikaisin.
Nämä lätyt ovat lopullisesti lytyssä, ellei malta odottaa. ks. Lisää lättyvinkkejä, kaikista muista paitsi pikahiutalelätyistä jotka ovat aika uusi juttu nyt.



Nyt kun on kesä ja näen yhdenkin ötökän keittiössä, kauhu valtaa. Olen järjestellyt kaappeja ja siivonnut, joten kaikki jauhopussit ja hiutalepaketit käytän tyhjäksi enkä hae uusia, ennen kuin on hyvä järjestys talossa. Ötökkä jonka löysin ei ollutkaan keittiötuholainen, mutta järkytyin sopivasti.

Sitten aiheena myrkyttömät astiat:

Jos keväällä luit blogia, saatat muistaa kun aloitin myrkyttömien astioiden metsästyksen. Oli teräksistä termaria ja mukeja, Kupilka -astioita ja kaikenlaista. Siihen nyt päivitystä, eli löysin myös PBA- BPA-vapaita vesipulloja. 

Ehkä sinulle onkin tuttu, ja varmasti monelle retkeilijälle onkin, mutta itselleni tämä oli aivan uusi tuttavuus.
Nagelne Nalgene-vesipullot,  joissa on elinikäinen takuu ja voi pestä koneessa.

Eri kokoisia ja eri värisiä. Korkki pysyy kiinnitettynä pulloon, eikä mene hukkaan.

USA:sa valmistettu, kaikenlaisia ympäristöasioitakin tarrojen mukaan mietitty. Kannattaa siis tutustua. Partioaitasta.


Ikinä en ole ennen muoviastiasta tai muovisesta vesipullosta maksanut parinkympin hintaa, mutta näillä säästää kun ei tarvitse ostaa valmista vettä kaupasta.


Tällainenkin merkki oli kyljessä, ja tosiaan kestää myyjän mukaan kuumaakin vettä. Käyttävät kuulemma makuupusseissakin kuumavesipulloina. Hienoa. 
Pitää vain ostaa muutama lisää, ettei haittaa vaikka osa on tiskikoneessa ja osa käytössä.

Tämä siis sinulle vinkiksi, jolla on sama ainainen ongelma kuin minulla. Eli kaiken pitäisi olla tietty myrkytöntä ja ympäristökin olisi kiva juttu maapallolla jatkossa, mutta vettä pitää olla ja metalliratkaisut tuntuvat liian painavilta. Joka päivä joutuu tallaamaan useita kilometrejä reppuselässä, tai vaikka menisi korttelin ympäri niin milliäkään en liiku ellei vesipullo ole matkassa, joten ei siinä naurata jokin painava terästermos aina. Eikä naurata alumiinikaan, koska en ole siitäkään aineesta täysin varma haluanko olla kovin paljoa tekemisissä. Ruokavirasto varmaan toki aina ilmoittaa, jos jokin astia on myrkkyä. Paitsi koiran astioissa.

Olen kirpparilta kolunnut kaikki ruostumaton teräs- 18-8- merkin astiat, ja vaihtanut muovisia ja halpametallisia koirankulhoja niihin.
Hyvää juhannusta!



Jatketaan lisää taas toisella kertaa, olisi niin paljon kerrottavaa, mutta alan lähteä juhannusta jatkamaan. 

Kiva kun kävit ja toivottavasti juhannus oli hauska, ja on.



Kommentit

  1. Hyvää juhannuksenjälkeistä kesänjatkoa! Miten tuon vedenvarautumisen kanssa, eikö viimeisimmät tutkimukset osoittele ettei kannata liiallusuuksiin sen kanssa mennä, ts. korttelin voisi kiertää juomatta 😁

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hyvää juhannuksenjälkeistä kesää myös sinulle:) Kiitos kommentista, voi olla että on tutkimusta aiheesta, itse en ole tietoinen, enkä siis ole lukenut :D
      Aamulla tosiaan ei heti tule kylmää vettä hanasta, joten valuttelun sijaan ajattelin laittaa vettä pulloon valmiiksi jääkaappiin, ja aina on raikasta vettä tarjolla siten. Itse olen kuullut että nimenomaan aamulla nesteytys olisi tärkeää.
      Vesipullo on kiva olla mukana vaikka kiertäisi korttelin, eihän sitä tiedä jos innostuu pidemmälle lenkille.

      Poista

Lähetä kommentti

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 105 € - Elokuu 3 ja 4 - 155 €/kk

 Elokuu pakettiin, loput ruokaostokset esiteltynä: = 8,99 € Sitruuna, 3,58 €/kg ,  500 g = 1,79 €/pussi Banaani reilun kaupan 1,432 kg x 1,59 €/kg = 2,28 € Luomu sitruuna 5,69 €/kg x 0,262 kg = 1,49 € Ruukkupersilja, unohtui kuvasta, 1,25 € Ananaspalat mehusta, unohtui kuvasta, 0,79 €/purkki Tofu Teriyiaki 1,39 € Tavallaan ensin hurjistuin, että taasenko meni yli 135 euroa ruokaan kuussa, mutta tuli ostettua myös marjoja, sekä laatikot papuja ja tomaattia, sekä kympillä ihan pelkkiä herkkuja. Eli paljon on siihen rahaan saanutkin, vaikka koko ajan tuntuu että kaikki kallistuu. Loppujen lopuksi tästä tuli ihan hyvä kuukausi.  26,44 € Suomalaisia marjoja: Mustikka 2 x 500g = 9,9 €/kg Mustikka 1kg = 8,99 € Puolukka 7,25 €/kg,  2 x 1,45 /200 g = 2,90€ Mustaherukka 7,75 €/kg,  1,55 €/200g x 3 = 4,65 € Marjat ja kaksia eri mustikoita. Huomasin toiset hieman edullisemmat mustikat lisäksi, kun olin jo laittanut koriin toisia. Olin että laitetaanpa mustikoita toisellekin...

WFPB - Ruokaostokset 50 €, Elokuu 1 ja 2

Elokuun ruokaostoksia, viikot 1-16.8. 2026 Piti käydä vain Minimanissa ja Lidlissä, mutta erinäisistä käytännön syistä päädyin Prismaan sekä Lidliin, ja päätin ostaa isoimmat ruokaostokset kerralla, ettei tarvitse asiaan saman tien palata. Poikkesin myös K-Supermarketissa, ja Minimanissa. Ainiin, ja Salesta taisin hakea kurkun ja tofun. Olen ilmeisesti käynyt kaikissa mahdollisissa kaupoissa, vaikka yritin pitää asiat yksinkertaisina. Yksinkertaiselta tämä elämä on tuntunut kyllä, eli ei sen puoleen.  Tässä Lidlistä.  Lidlin hedelmiä ja vihanneksia. Kaikki alle 1,5 €/kilo. Oatly luomu kauramaito 1,99 €/purkki, Prismasta = 5,97 € Juon kahvin yleensä mustana. Jos se ehtii jäähtyä, niin paras laittaa kauramaitoa ja sokeria. Luomu Oatly on siitä mielestäni ihmeellistä, että maistan jotenkin kerman ja rasvan.  Voi olla makuharha, koska siinähän ei ole lisättyä öljyä.  Kahvi jos on keitetty suodatinpussin läpi, siitäkin pitäisi olla ylimääräiset rasvat poistuneet. Nykyään ...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

WFPB - Ruokaostokset 70 € - Maaliskuu 4, 207 €/kk

 (Muokattu , Setämieskastikkeita ei saa enää. ) Loput maaliskuun ruokaostokset. Yhteensä maaliskuussa parisataa euroa, joka on siis yli tavoitteen. Eipä hätää mitään, sillä tässä kuussa tuli myös jatkon kannalta isoja säästöjä. Kuten marmeladit, taatelia pitkäksi aikaa, sekä luomu rusinoitakin pitkälle kevääseen. Ja sen verran tehokkaat ovat ostokset, että ei ole vieläkään kiire kauppaan vaikka on jo huhtikuu alkanut. Syyhyttää toki lähteä katselemaan paljonko pakastevihannekset maksavat, ja keksisikö jotain inspiraatiota huhtikuulle. Vielä on pakkasessa marjoja, euron banaaneita, ja jopa perunaa voi käyttää C-vitamiininlähteenä nyt kun olen oppinut sitäkin syömään myös raakana. Kuiva-aineet eivät ole loppumassa, voi tehdä leipää, keittää puuroja, keittää spagettia, on tomaattisäilykkeitä, ananaskakkukin on vielä tekemättä. Pakkasessa on vaikka mitä. Eli pärjäisin vaikka viikonlopun yli vielä komeasti.    =10.02 € Tumma makaroni 1,85 €/kg x 1,6 kg = 2,96 e Punaiset linssi...

WFPB - Ruokaostokset 7 € - Lokakuu 4 - 80 €/kk

Ruokaostospostauksen aika.  Katsotaan mitä tuli. Vältin ostelua ja kaupassakäyntiä, että saisin lokakuun ruokakulut alas.  Kaupassa kävelin vaikka minkä herkullisen ohitse. Haksahdin silti kalliiseen pikaruokaan, josta kuvat alempana. Tumma makaroni 1, 13€/ kg 400g,0,45  € X 2 = 0,90 € Omena Suomi 0,386 kg x 2,49  €/kg = 0,96 € Satsuma 0,99 €/kg x 0,564 kg = 0,56 € Ruukkupersilja 1,07 € Ruustinnan salaatti 1,79 € Piti laittaa koti mahdollisimman edustavaan ja sievään kuntoon hetkellisesti, ja siksi laitoin näitä ruukkuihin pöydille. Ostin tulilatvankin. Se maksoi vain alle 3 euroa Lidlissä, näillä pystyi täydentämään sisustusta vielä sitäkin halvemmalla. Salaattipurkin viereen mandariini- ja omena-asetelma. Edullista sisustamista hyötykasveilla. = 1,69  € Kauramaito Prismasta. Varsinaiset ruokaostokset tekivät n. 7  € , huvituksiin 7,90 € eli Picnicissä nautittu patonkisämpylä. En laske ruokakuluihin, mutta pitää tilittää jotta en ensin kerro vain koko...

WFPB - Viikon ruokaostokset - Kesäkuu 1. - 30 € - Muutto

Ostoksilla jatketaan.  Aivan eri meininki oli tämän kertainen muutto. Vuoden 2018 muuttoeväät olivat paljon eläinproteiinipainotteisemmat. Nytkin oli hieman vilunkipeliä ilmassa, vegaaninen suklaa, mutta se oli sellainen valinta. 2018 en ollut sen enempää ruoka-asioita miettinytkään, veuhtasin menemään vain. Uskaltaisiko laittaa kuvan niistä loppuun? *Ei herkille.* Vanhan asunnon siivouseväät siis tässä. 5.72 € Jouduin kaupassa kipaisemaan, koska eväsleipien kanssa sattui sekaannus. Kaupassa kipaiseminen oli yllättävän vaikeaa, koska tekemistä oli niin paljon. Piti ottaa pellillisestä sämpylöitä loput mukaan, ja jättää kaksi kotiin. Tulikin kaksi mukaan, ja loput jäi pois. Kaurahiutaletta, kikherneitä, banaaneja.  Muuttajan vinkit: mieti kylmiä eväitä esim kaura-ateria, tölkkipavut ruokatermari? leipaise illalla tai aamulla tuoreet sämpylät, peltileipätyyliin ilman kohotusta*, (*ilman kohotusta? Korjaus: Ilman vaivaamista.) tosi ihana jos ei tarvitse vanhaa jänkkileipää järsiä...

WFPB - Lanttu-perunakeitto - Paljon lanttua ja herneet

Miten saa lanttua kulumaan, jos ei ole tekemässä lanttulaatikkoa? Mieluiten resepti johon menee kunnollinen määrä kerrankin, eikä vain pientä palasta. Entä mihin voisi käyttää Split Peas - nimistä hernetuotetta, eli halkaistuja, kuivattuja herneitä? Jos ei keitä hernekeittoa. Ostin kerran Lidlistä ja olen siitä asti ihmetellyt, mitä niillä tekee. Eivät ole silti pakollisia tässä keitossa. Kiva keitto tai muhennos syntyy kun on tasapaino nesteen, vihannesten, perunoiden ja palkokasvien välillä.  Keittoajaltaan tämä keitto ei ole kaikista nopein, mutta jonkin verran pystyy vaikuttamaan raaka-aineiden valinnalla: Halkaistujen herneiden keittoaika on jopa 40 minuuttia. Nopeuttaaksesi prosessia voit niiden sijasta käyttää vihreitä tai punaisia linssejä, tai laittaa vain tölkistä kypsiä papuja. Valmista hernekeittoa voi myös laittaa sekaan.  Lantut saavat kiehua porkkanoiden kera ensin n. 10-15 minuuttia, jopa 20 minuuttia ennen, kuin lisätään perunat. Etteivät lantun palat jää raa-...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

WFPB - Ruokaostokset 12 € - Tammikuu 3, 126 €/kk

Tässä loput tammikuun 2025 ruokaostokset. Hintapohdintaa ja laskelmia perunasta ja kauramaidosta, mitä ne tulisivat maksamaan vuodessa ja paljonko niitä voisi mennä. Pakolliset vitamiinit ja lisäravinteet piti hankkia, niistäkin kuva. Ruokasuunnitelmaluonnos mitä lopuista voisi tulla, mitä on jäljellä tammikuussa. = 5,27 € Yleisperuna 2 kg, 0,90 €/kg = 1,79 € Jauhoinen peruna 2 kg 0,90 €/kg = 1,79 € = perunat yhteensä 3,58 € Porkkana 2 kg 0,85 €/kg = 1,69 € Perunat olisivat Salessa maksaneet reilusti yli 2 euroa säkki, kilohinta varmaan jopa 1,25 euroa. En muista, enkä ottanut kuvaa kun kävin, mutta jossain Salessa maksoi verkkokaupan mukaan jopa 1,23 €/kg. Eli kaksi kahden kilon säkkiä olisi tullut lähikaupassa maksamaan 4,90 €.  Säästin 4,90 - 3,58 €  = 1,32 € ostamalla Prismasta perunat. Jos käyttäisi vaikka 6 kiloa perunaa viikossa, se olisi vuodessa 312 kiloa. 0,9 kilohinnalla 280,8 € Jos peruna maksaa 1,25 euroa kilo, 6 kg perunaa viikossa vuoden on 390 ...