Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 90 € - Elokuu 1 ja 2

Elokuun kahden viikon ruokaostokset n. 90 euroa. 


= 27,89
  • Lidlistä papuja 18,00 € 24 purkkia.
  • Täysjyvävehnäjauho 1,95 €/kg
  • Luomu kaurahiutale Prismasta 0,99 e/800g = 5,94 €
+ 2 purkkia valkoisia papuja, jotka unohtuivat kuvasta. n. 2 euroa.
  • Punainen linssi 3,98 €/kg
Lidlissä halvempaa. Prismassa halvin punainen kuivattu linssi oli 4,97 €/kg tänään.

= 1,98

K-Menu riisi 0,99 €/kg x2


= 6,59
  • Kukkakaali 1,818 kg x 0,68 € = 1,24 €
  • Kesäkurpitsa 2,670 kg x 0,99 € = 2,64 €
  • Peruna yleis 2,067 kg x 0,85 € = 1,76 €
  • Varhaisperuna 1 kg 0,95 €

= 8,44 €
  • Omena Golden Delicious luomu 2,99 €/kg x 0,565 kg = 1,69 €
  • Kukkakaali 0,848 kg x 0,99 € = 0,84 €
  • Kurkku 0,309 kg x 1,49 €/kg = 0,46 €
  • Coop Banaani 0,980 kg x 1,49 €/kg = 1,46 €
  • Luomu banaani 0,842 kg  x 2,09 €/kg = 1,76 e
  • Maustekurkku, unohtui kuvasta, 0,110 kg x 0,34 €
  • Pari luomu sitruunaa Lidlistä, kilohinta noin 4 euroa, kuitti hukassa 1,1 €
  • Pakastepuolukkapussi 200 g kylmäkallena, unohtui kuvasta, 0,79 €

= 6,04 €
  • Peruna, yleis, Lidlistä 2,200 kg x 0,85 €/kg = 1,87 €
  • Cosmopolitan salaatti 1,39 €
  • Porkkana 0,348 kg x 1,49 €/kg = 0,49 €
  • Kyssäkaali 0,956kg x 1,69 € = 1,62 €
  • Kukkakaali 0,448 kg x 1,49 €/kg = 0,67 €


Mansikkarasia Salesta 7,59 € , 
15,18 €/kg

Minusta lähikaupan mansikat olivat nyt samanhintaisia, kuin sillä hetkellä Prismassa. K-kaupassa en käynyt. Kiva, että kaikilla asuinalueilla oli mansikoiden hinta tasapuolinen.


= 20,50 €
  • Rainbow 250g luomurusinat 8 kpl 8,76 €/kg = 17,52 € 
  • Oatly Kaurajuoma Luomu 1L 1,49 € x 2 = 2,98 €
Toivottavasti tästä riittää talven yli rusinoita. Tulin siihen tulokseen, että en halua mitään muita rusinoita. Nämä ovat mehukkaimpia, ja hinta on sen noin 10 euroa kilo, mitä rusinoilta sopii odottaa.
Näiden hinta voi muuttua sekunneissa, Rainbow merkkiäkään ei enää tule olemaan, joten joutuu etsimään kohta rusinoita, jos ei näitä osta pois.
Päiväystä oli ensi kesään asti, joten ehtii kai nämä syödä. Eikä päiväys ollut viimeinen käyttöpäivä.



= 1,87 €
  • Mustapippurirouhe 0,59 €
  • Curry 0,69 €
  • Paprikajauhe 0,59 €
Minimanista. Sama mauste eri tuotemerkillä saattoi olla eri hintainen. Ei jäänyt kuitenkaan mieleen sen tarkemmin minkä, nämä taisivat olla n. 25 euroa kilo.


Lidlistä maustekastike, jalopeno 1,99 €


Leivontataatelit 1,10 minimanista.= 2,20 €

Soija vaniljajogurtti Lidlistä, 1,49 €

Joka ei ole kokokasvisruokaa.

Xtra suklaa 0,95 €
9,50 €/kg
Ei kokokasvis.
Tämän hinta tuntuu olevan joka viikko eri. Muutenkin nyt on ollut viimeaikoina sellaista, että jokin tuote on aivan eri hintainen hetken päästä.
Esimerkiksi 2 dl ananastäysmehut maksoivat jokin aikaa sitten 0,29 €/purkki, ja nyt ne olivat viimeksi 0,89 €/purkki.

4,45 €/l nyt. Tuntuva hinnannousu sikäli, että kun ostin 26 purkkia sillä pienemmällä hinnalla, ne maksoivat 10,44 €. Jos nyt ostaisin saman määrän, ne kustantaisivat 32,04 €.
Tästä opimme ainakin sen, että mihinkään yksittäiseen tuotteeseen ei kannata säästöbudjettia noudattaessa kiintyä, koska se voi seuraavana päivänä olla kolminkertaistanut hintansa. 

Edelleen 2dl purkki on tavallaan niin "halpa", että jos tarvitsisi vain yhden purkin, sitä tuskin edes miettisi. Mitähän tämä oikein on, että on alettu näin tarkkaan ja nopealla tahdilla noudattelemaan ananasmehun maailmanmarkkinahintoja? Se on vähän kuin bensan hinta, joka on nykyään keskiviikkona kalliimpaa kuin maanantaina. Leditauluilta voi seurata silmä kovana, milloin kannattaa käydä tankilla. Nyt voi seurata silmä kovana ananasmehunkin hintaa aina Prismassa käydessään. Ehkä elektroniset hintalaput mahdollistavat salamannopeat hinnannousut ja laskut.



Lähikaupoistani ananasmehu 2dl tölkeissä on kadonnut kokonaan. Syy miksi etsin sitä, että se on kätevin eväsmehu. Jos on vähänkään haponnousutaipumusta, appelsiini voi olla liian tujua mehua. Mutta ananasmehu on sopivan lempeä. Sehän ei muutenkaan tule juotavaksi, vaan siihen kaura-ateriaan mitä teen evääksi joskus.

Kokokasvisruokavaliolla ollessani olen koko ajan omaksunut viestiä siitä, eri tietolähteistä, että mistään yksittäisestä kasvista ei pitäisi olla elämä kiinni.

Nyt jos vaikkapa ensi talvena on mustikat tosi kalliita, voi siirtyä johonkin toiseen marjaan. Itse en usko enää mihinkään superruokiin, jos olen koskaan uskonutkaan ja minun uskomisellani mitään väliä siinä on muutenkaan, ja aion noudattaa sellaista periaatetta että syödään sitä mitä on. Jos säästöbudjettia edelleen tässä noudattaa, niin sen mukaan mennään. Ihminen tai minä ainakaan en ole onneksi kuten auto, että pitää olla sitä yhtä bensaa. Riittää, ettei sinne koneeseen pääse mitään, mikä sen käyntiä haittaa. Lehmänmaitoa en siis laita tankkiin, vaikka se olisikin edullisempaa kuin bensa. Ja niin edelleen. Enkä vertaa Luomu Oatlyn hintaa siihen tavalliseen Oatlyyn turhan takia, koska jätän sen tavallisen yleensä hyllyyn lisätyn rasvan vuoksi. 

Ja miksi sitten ostan suklaata, vaikka Oatlyn rasvapitoisuudesta olen tarkka? Siksi että valitsen jonkin omasta mielestäni riittävän kunnollisen herkun silloin kun päätän poiketa ruokavalion säännöistä, en siis halua tehdä poikkeusta ostaakseni öljyä kauramaidossa kun ei se lisää siihen arvoa maun puolesta. Makuasioita toki.

Vaikka hintoja tässä seurailenkin, ei onneksi tarvitse koko kauppaa käydä läpi, koska tuotevalikoima on rajallinen sen suhteen. Moni paketti saa jäädä olemaan sinne minkä hintainen haluaa. Jonkin verran seuraan lihan hintoja koirien takia.

Naudan 20% jauheliha maksaa suunnilleen kilolta saman verran, kuin tällä hetkellä pakastemustikka. 
Sillä tiedolla en sinänsä tee mitään, eikä se vaikuta ostopäätöksiini, mutta olen laittanut merkille että koko tämänkin vuoden jauhelihan ja pakastemustikan hinta on pysynyt vakaampana ?, kuin bensan, ja nyt viimeaikoina ananasmehun. Bensa toki on jatkuvasti kallista, siinä mielessä se on vakaata. Meiran ketsuppi on myös jatkuvasti ollut melko saman hintaista, kerran kallistuttuaan. Jauhelihassa kylläkin katson vain sitä ennen desimaalia tulevaa lukua, mustikassa sama. Pyöristän kilohinnan kymppiin, ja jos mansikka maksaa 10 euroa kilo, se on yhtä hyvä ostos kuin mustikka. Bensan hinnassa voi katsoa sekä ensimmäistä että pilkun jälkeen tulevaa numeroa.

Tuoreiden vihannesten hinta on oma lukunsa, siinä voi varautua nopeaan vaihteluun sen takia, että sato tietenkin on mikä on. Talvella voi sitten seurata, paljonko maksaa kilo naurista ja kilo porkkanaa. Joulua kohti porkkana on yleensä edullista, sekä lanttu.

Tarjoiluehdotus

Hyvä keino saada herkkulautanen pysymään edes etäisesti terveellisen puolella, on yhdistää näitä selkeästi ei -kokokasvisruokia kuten suklaa hedelmien ja vihannesten kanssa. Tähän voisi laittaa kyssäkaaliakin tai muita vihanneksia. Tosin veikkaan, että tässä on pari palasta suklaata liikaa. 
Suklaa piti olla taas jaffakeksejä varten, saa nähdä miten käy. 


Lautanen ilman suklaata on ihan yhtä hyvä, tai sitten laittaa pähkinöitä.
Sellainen juttu jäi mieleen joltain Dr. Lislen luennolta, että ihmisen kannattaa välillä syödä jotain selkeästi kaloritiheän puolella olevaa. Pysyäkseen tyytyväisenä. Herkun ei silti ole mikään pakko olla epäterveellinen, riittää että se on tarpeeksi kaloritiheä kuten pähkinä tai taateli. Yhdistettynä muihin ruokiin keskimääräinen kokonaiskaloritiheys ruokavaliossa pysyy kuitenkin hyvänä. Se, että kuinka usein tätä olisi hyvä tehdä, jää arvoitukseksi koska en alkanut opiskella sitä asiaa enempää. Tulee tapahtumaan ilmankin.


Salaatti purkkiin. Tässä on porkkanaa, salaattia, marjaa, omenaa. Seassa rusinoita tai taateleita, ja jotain salaatinkastiketta tai makeutusta voi laittaa myös.

Salaatti purkissa inspiroi jostain syystä nyt enemmän, kuin salaatti pakasterasiassa. Vaikka ei se niitä ravintoarvoja muuttaisikaan, mistä astiasta syö.



Ruokaisaa salaattia varten voi laittaa kaurahiutaleita, kuten pula-ajan salaatissa. Ne voivat toki vähän kuivattaa salaatin suutuntumaa, ja siksi pula-salaatissa varmaan laitetaan se hillokin sekaan. Ja koska se on samalla jälkiruoka.


Mansikoista tuli taas kivoja kaura-aterioita. Riippuu varmaan lajikkeesta ja kasvupaikasta tietenkin, ovatko miten yliarvostettuja suhteutettuna mansikkaralliin, jossa itsellä tulee mietittyä joka kesä ostaako laatikon vai ei. 

Kiva että meni tämä vuosi ilman stressiä mansikkarallista, ja tyynesti vain hain yhden rasian lähikaupasta. Toisen ehkä kohta, ja sitten siirryn pakastemansikoihin. Mansikkalaatikon unohtaminen tehtävälistalta helpotti omaa arkeani suuresti.

Kaloritiheysehdotus kaura-ateriaan, joka on hyvä lisäämään ruokatyytyväisyyttä muutenkin, mutta pähkinät tai maapähkinävoi. Tosi kaloritiheä, olematta silti tietääkseni mitenkään hurjan epäterveellinen. Määrähän se kaikesta myrkyn tekee, mutta siis lähtökohtaisesti. 


En tehnyt vielä mansikkakakkua. Voi olla etten ehdi tekemään nyt.

Ok, siinä olivat kahden elokuun viikon ruokaostokset, melkein puolivälissä elokuuta ollaan. Katsotaan miten loput elokuusta menee. Kiva taas kun tulit katsomaan, ja toivottavasti olet nauttinut kesästä! Sitähän voi vielä olla jäljelläkin vähän.

Edelliset ruokaostokset, heinäkuu 4

Lis. 2025 Seuraavat ruokaostokset linkit 

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 46 € - Marraskuu 3

Kolmas viikko marraskuuta takana, nyt on ostosten aika. Viikon ruokaostokset hain enimmäkseen lähikaupasta. Lehtikaalia pari pussia Minimanista.  = 10, 83 € Keräkaali 1,49 €/kg x2,121 kg= 3,16 € Kikherne norm.2,55-50% = 1,27 € Appelsiini 1,89 €x0,556 kg = 1,05 € Omena Ida Red 0,727 kg x 1,65 €=1,20 € Banaani 1,79 €/kg x 1,207 kg = 1,99 € Kaurajuoma luomu 1,99 € Kaali oli paras vihannes, koska se oli alle 1,5 euroa kilo. Porkkanoita ei muistaakseni ollut. Olisin voinut ostaa molempia. Hedelmiä myös, valitsin alle 2 €/kilo maksavia. Olisihan siellä ollut monenlaista. Perunat olivat vähissä, tai oli jotain erilaisia pusseja ja hinta melkein puolitoista euroa kilolta. Irtoperunat olivat vihertäviä ainakin päällimmäiset, toisella kertaa perunaa. Suomalainen omena 1 kg 3,49 €/kg - 30% = 2,44 €/kg Banaani 1,49 €/kg x1,081 kg = 1,61 € Lehtiselleri 250 g = 2,49 € Porkkana 1,29 €/kg Peruna 1,09 €/kg x 2 = 2,18 € = 10 € Kävin K-Marketissa asti hakemassa assistentille tankoparsaa varalta, näyt...

WFPB - Marraskuun ruokia 2

Ruokasuunnitelma laadittuna marraskuussa, toimiva myös joulukuussa. Lisätty loppuun ruokalinkki, ja tähänkin , jossa on inkivääriä käytetty. 1. Maanantai, hernekeitto Hernekeitto, vegaanisesti ja vähäsuolaisesti .  Ruokajuomana vesi, tai jäisistä marjoista Lidlin tai muun miniblenderissä tehty suodattamaton mehu. Hernekeiton kanssa sopivat keitetyt tai paistetut perunat. Hedelmä tai salaatti jälkiruuaksi.  Tiistai, makaronilaatikko Makaronilaatikkoon testasin viimeksi punaisia linssejä, hyvin toimi. Soijarouhe on hyvä, tai pavut. Makaronilaatikosta on 3 ideaa: Makaronilaatikko vegaanisesti ja vähäsuolaisesti.  mustapavuilla Makaronilaatikko 0,99 €, porkkanaraasteella Makaronilaatikko mustapavuilla, porkkanalla + italiansalaatti Keitetyt punajuuret .  Keskiviikko, kastike ja perunat, spagetti Perunat ja kastike. Kastike: Porkkanaa Punaisia kuivattuja linssejä Paseerattua tomaattia, tai tomaattimurskaa. +(ainiin, ja vettä tietysti missä keitetään ensin porkkanat ja lin...

WFPB - Ruokaostokset 42 € - Marraskuu 2

Tunnin kauppareissu vol 2.  ( Lisätty loppuun: Mitä hain Salesta tänään 16.11.2025) 9.11. Olin tulossa sunnuntaina kotiin päin kun kello oli jo melkein 19. Olisin kolmekin päivää vielä pärjännyt kunnes vihannekset loppuvat, mutta jos heti käy niin ei tarvitse viikolla miettiä. Isänpäiviltä tullessa koukkasin siis S-markettiin, ja laitoin kellon tunnin päästä hälyttämään. Ei ollut mitään tarkkaa tietoa, mitä olen ostamassa. Päätin siis käyttää edellisen viikon ostoskuvaa kauppalistana.  Muokkaus, ensin unohtui sellerin hinta, sitten tomaatit.  12,99 € Porkkana2kg, 0,95 €/kg =1,89 € Ruukkubasilika 2x 1,59 €= 3,12 € Kiinankaali 0,99 kg x 3,99 €/kg = 3,95 € Kurkku 0,340 kg x2,59 €/kg = 0,88 € Lanttu 2 kg x 1 €/kg = 1,05 € Kyssäkaali 0,811 kg x 2,59 €/kg = 2,10 € Selleri 8,76 €/kg, 2,19 € /250 g Tomaatit olivat menneet vahingossa kurkkuina, eli ne olivatkin 0,768 kg ..1,99 € kilohinta oli melko sama kurkun kanssa, eli tuskinpa isoa vahinkoa koitui. Tässä oli 6,25  eikä...

WFPB - Porkkana - perunasosekeitto

Maittava ruoka erittäin helposti, porkkana-perunasosekeitto. Tai perunaporkkanasosekeitto, ihan kummin päin haluaa sen sanoa. Voi sanoa myös porkkana-perunasose, jos laittaa vähemmän nestettä. Tässä postauksessa tehdään tämä keitto tai sose, ja on yksi joululahjavinkkikin mikä tuli mieleen, ja eri versioita tästä keitosta. Lisäksi koska tämä oli edullinen resepti, katsotaan kuinka tämä soveltuu Aamiainen lähikaupasta-sarjaankin.  Laitoin porkkanoita ja perunoita noin puolet ja puolet. Tarkalla peruna-porkkanasuhteella ei liene merkitystä, vaan laita niin paljon kuin sattuu kumpiakin olemaan. Ainekset: Porkkanaa Perunaa Punaisia kuivattuja linssejä. vettä Porkkanat voi kuoria, ottaa päät pois, ja paloitella suurpiirteisesti. En käyttänyt pilkkomiseen paljoa  aikaa tai vaivaa. Kannattaa laittaa porkkanat ensin, keittää vähän aikaa, ja lisätä sitten linssit ja perunat. Koska voi olla, että porkkanat tarvitsevat pitemmän keittoajan kuin perunat. Ainekset on hyvä keittää hyvin, mut...

WFPB- Ruokaostokset 25 € - Marraskuu 4 - 163 €/kk

Marraskuun loput ruokaostokset 24,52 €.  Marraskuussa 163 €/kk Lahjavinkkikin pukinkonttiin, joululimppua, kelikameraa, ja niin edelleen. Budjetti ylittyi jälleen, mutta sopi odottaakin. Tässä kuussa keskityin muun muassa paljonko aikaa menee kauppareissuihin, ja säästötavoite otti siinä(kin) hieman osumaa. Katsotaan ostokset siitä huolimatta: Banaani 0,905 kg x 1,79 e/kg = 1,62 € Bataatti 1, 356kg x 2,39 €/kg=3,24 € Sitruuna 0,215 kg x 3,49 €= 0,75 € Yleisperuna 1,495 kg x 1,09 € = 1,63 € Kaurajuoma luomu 1,99 €/l x 2 = 3,98 € =11,22 Kaikki hyvin tähän asti, eli 150 €/kk-budjetti olisi pitänyt vielä. Ei siinä vielä kaikki: silloin lähdin laittamaan kenkiä jalkaan saman tien, kun sain tietää että K-Marketissa ovat persimonit 1,69 €/kg. Budjetista viis, nehän kypsyvät pöydällä ensin, joten ei niitä pääse kuitenkaan syömään heti. Apua, mikähän tämä on. Olin unohtanut tällaisen ostoskeikan välistä.  Sanotaan että 5 euroa, pari kiloa perunaa, 1,99 € kauramaito, banaani. Kuitti huk...

WFPB - Marraskuun ruokia 1

Marraskuun teemaruuat. Viime ostoksissa teemana oli tunnin kauppareissu viikoksi. Oli marraskuun 1. Mitä ruokia?  Kolmella pääruokalajilla voi pärjätä, ideoitahan riittää muttei kaikkia ehdi viikossa tekemään.  Väliruokiakin tarvitaan välillä kuten pikku keittoja, koska pitää ajoittain päästä puolikkaista vihanneksista eroon.  Ruokaideat, osittain samoja kuin lokakuussa , myös sellerikeittoa lisää jos sattuu löytymään kotimaista varsiselleriä vielä. 1. Lanttu ja porkkana, ja peruna Jos ostosten joukossa on edullista lanttua, porkkanaa ja perunaa, on kiva tehdä lanttu-perunavuokaa . Lantut ja porkkanat siinä esikeitetään vähän aikaa, mutta sen jälkeen tämä valmistuu itsestään uunivuoassa. Syvällisen maukas vanhanaikaisen tyylinen suomalainen kotiruoka.  Reseptissä käytin härkäpapurouhetta mutta ellei sitä satu olemaan, voi laittaa linssejä ja soijarouhetta.  Toinen idea lantusta: Tänä iltana teen tämän lantusta ja perunasta. Paitsi  italiansalaatti aineksi...

WFPB - Lanttuperunasose - Keitto

Tämän lanttuperunasosekeiton tein valmiista lanttusoseesta. Itse keittämällä pitää kuoria ja paloitella lantut, ja keittää niitä kunnes ne ovat aivan kypsiä. Sitten soseuttaa. Muusata ehkä ilman vettä ensin, ja lisätä vettä takaisin. Kaupan valmiit soseet ovat se valmistuote mihin turvaudun, vaikka yleensä teenkin mielelläni alusta asti monet ruuat.  Maksavat noin 4 euroa kilo yleensä, ja joulun mentyä tarjouksesta usein puoleen hintaan tai jopa eurolla. Tänään 2.12.2023 S-kaupassa oli 3,49 €/kg. Ks. myös  rieskat , jotka voi tehdä ylijääneestä lanttusoseesta tai lanttulaatikosta. Lanttulaatikko uunissa löytyy täältä . Lanttuperunasose: Kaadoin lanttusoseet kattilaan. Lisäsin vettä sen verran, että sose notkistui helpoksi sekoittaa. Ellei vettä lisää, sose alkaa kiehuessaan räiskyä ja pulputtaa. On hyvä olla haihtumisvaraakin. Loraus siirappia ja ripaus mustapippuria. Annoin lanttusoseen kiehua miedolla lämmöllä. Sekoitin välillä. En ottanut mitään tarkkaa kellonaikaa ylös. V...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...

Luukku 12 - Ohra - WFPB

Luukku 12 ja ohra.  Tässä postauksessa ensin ohrapuuro kokonaisista jyvistä, sitten muitakin ohralaatuja, ja ohrapuurot jauhoista ja hiutaleista. Lisätty 24.11.2025 ruokaohrana käyttäminen eli voit käyttää ohraa riisin tapaan. Puuro kokonaisista ohranjyvistä  Huuhtelin ohraryynit astiassa, n 2,5 dl, lisäsin kylmää vettä ja pesin ohrat, kaadoin veden pois muutaman kerran.  Ohraryynit likoamaan kylmään veteen päiväksi tai yön yli. Säilytin jääkaapissa sen aikaa. Huomioin liotusvedenkin vesimäärään, koska sitä ei tarvitse kaataa pois. Joidenkin ohjeiden mukaan liotusvesi kaadetaan pois, mutta kun en nähnyt mainintaa heti, käytin liotusveden. Keitin puuron veteen ensin n. 2,5 dl ohraryynejä n. 1,5  l vettä Keitin kattilassa ensin pelkässä vedessä jonkin aikaa, sitten laitoin haudutuspataan. Kävin välillä sekoittelemassa, ja lisäsin kiehuvaa vettä tarpeen mukaan. Kun puuro alkoi olla valmista, ja vesikin oli imeytynyt kokonaan, laitoin vielä alle puoli purkkia kauramaito...

WFPB - Lanttu-perunavuoka - Härkäpapurouhe

Tämän nimi saa nyt olla lanttu-perunavuoka, vaikka sisältääkin myös porkkanaa ja härkäpapua, vettä ja mausteita. Porkkanat, lantut ja härkäpapurouhe esikeitetään kattilassa, maustetaan, laitetaan vuokaan perunoiden kanssa ja vettä tarpeen mukaan. Härkäpapurouheelle on käsittely ja sekin kerrotaan tässä postauksessa. Eli ne huuhdotaan pari kertaa ensin. Tilalle käy myös muut, tölkkipavut tai soijarouhe, linssit, en juuri nyt testannut mutta eiköhän. Pari lanttua, joista kunnon viipale lähti myös raasteeksi tai salaatiksi. Ei tarvitse sitten ruuan kanssa stressata erikseen salaattia. Porkkanaraastekin on kiva, ja perunaakin voi jonkin verran popsia raakana, jos ei mitään vatsaoireita ole siitä tullut. Ruokajuomaksi sopi puolukkatuoremehu, eli blenderiin puolukoita ja vettä. Sokeria ripaus, jos käyttää. Lanttu-perunavuoka Lanttua Porkkanaa Perunaa n. 2-3 dl härkäpapurouhetta Vettä Mausteet: 1-2 tl persiljaa, tai rkl 1/2 tl oreganoa 1/2-1 tl mustapippuria, maun mukaan 1/4 tl maustepippurij...