Tammikuun ensimmäisen ja toisen viikon ruokaostokset. Ensimmäisellä viikolla enimmät, mutta toisella viikolla en paljoa ehtinytkään kauppaan kunnolla.
Tarkoitus olikin viettää kaapintyhjennysviikkoja ja olla käymättä usein kaupassa. Hyvä silti, että on kotona kaikkea mitä kaapeista tyhjentää, niin ei tarvitse aina hakea jotain. Tuoreet hedelmät ja vihannekset ovat ne pääasia, jos muuta on.
= 7,53 €
2. viikon hedelmäostokset.
- Ananas 2,66€
- banaanit 2,38 €
- veriappelsiinit 1 kg 2,49 €
- Omenat, 0,45 0,49€/kg
- Red Delicious 1,92 €, 1,79 €/kg
- Päärynät1kg 1,29€
- Appelsiinit 1,49€/1kg
- Banaanit 2,20 €, 1,55 €/kg
= 6,99 €
10 kg perunasäkki. Varma valinta, niin riittää viikoksi. Ylikin jos on muuta syötävää.
Nyt kun on talvi, niin säilyvät viileässä huoneessakin ihan hyvin.
= 2,70 €
Tummaa makaronia, 400 g/04,5.€, 1,13 €/kg
Makaronilaatikko on ollut nyt arjen helppo ratkaisu. Innostuin niin, että ostin ihan kuusi pussia. Keitin ja lisäsin laatikkoon ruskeita papujakin välillä sekaan.
= 1,35 €
Kaurahiutale.
= 4,50 €
Mehutetroja, evästarkoituksiin. Kaada kippoon, lisää n.1 dl kaurahiutaleita ja nauti. Tämä ratkaisu on paras nyt siihenkin jos illalla iskee vielä nälkä, eikä halua enää aloittaa mitään mikroaaltouunin käyttämistä, kolistelua, jääkaapista ottamista ja laittamista takaisin.
Vanhempi koirista varsinkin on nykyään sellainen, että se herää heti pystyyn jos alan tekemään jotain.
Iltaisin on hyvä liikkua hiljaa kuin huopatossutehtaalla.
= 1,89 €
Rusinat. Nämäkin sopivat ananas-kaura-aterian joukkoon.
= 1,54 €
Suklaata Lidlistä. Näissä ei lukenut vegaanisuudesta, tai en ainakaan nähnyt. Muttei vaikuttanut olevan silti eläintuotteitakaan valmistusaineissa.
= 4,00 €Lisäksi nykyään kun ei rutata vain roskiin kaikkia pahveja, kuten kultaisella 80-luvulla, niin joutuu aina töitä paiskimaan kun ostaa pahveja. Kaurahiutalepaketin ruttaa koira, mutta maitopurkkia pitää valuttaa altaassa. Tämä voi kyllä olla täysin fiilispohjainen käsitys, ja asialla ei ole mitään tekemistä minkään kanssa.
Silloin voi tehdä joulutorttuja.
- Baby-pinaatti 1,39 €
- Kiinankaali 3,49 €/kg 1,75€
- Tilli 1,09 €
= 0,70 €
Sitruuna. Otin luomun siltä varalta, että tarvitsee käyttää kuorikin.
Jeps. Ja loppuun päästiin. Nämä tekivät yhteensä siis noin 45 euroa.
Kivasti ainakin alkoi vuosi, ettei mennyt mitään hurjia summia ruokakauppaan heti.
Loppuun ostosvinkki: Oletko kokeillut koskaan kokonaisia pähkinöitä? Nyt myytiin Lidlissä ainakin tarjouksessa, ja usein joulun jälkeen on muissakin kaupoissa. Saksanpähkinät varsinkin ovat parhautta.
Tulee sellainen olo näistä, että on varmasti paremmin suojassa härskiintymiseltä kuin valmiiksi kuoritut. En tiedä tarkasti.
Tässä muodossahan Tiku ja Takukin ne metsästä löytävät (tai tammenterhot), eikä niinkään valmiiksi pussitettuna ja kuorittuna. Sitä en tiedä, olisiko nämäkin silti parempi säilyttää jääkaapissa.
Useimmiten kuoren sisältä löytyy täydellinen pähkinä. Joskus se menee vahingossa rikki. Tai harvemmin se onkin musta pähkinä ja menee roskiin. Mutta pääasiassa nämä ovat herkkua, ja tosi mukavia.
Kiva että tulit kurkistamaan, ehkä sait kauppareissuideoita. Tämän pohjalta laadin itsekin jo seuraavan viikon ostoslistaa: Hedelmiä, vihanneksia ja perunaa. Eväsmehuja. Mahdollisesti pähkinöitä.
Palataan taas.
- Tammikuu viikot 1 ja 2, 45 €
- Tammikuu viikko 3, 30 €
- Tammikuu viikko 4, 60 €
Kommentit
Lähetä kommentti