Siirry pääsisältöön

WFPB - Talveen varustautuminen - Kotivara - Hamstrauskeikka 65€

Kotivaraa rakentelemaan. 

Tämä kotivarapostaus käsittelee nyt vain pelkkää ruokaa. Luetteloon voisi toki lisätä ne muutkin tärkeät kotivarajutut kuten vaikkapa paristot, trangiat, viltit, taskulamput, puhdas vesi ja radio.

Tässä postauksessa ei ole kuitenkaan mietitty niitä vielä. Eikä sitä, miten näitä ruokia laitetaan vaikkapa sähkökatkon aikana. 

Mutta tällainen pintaraapaisukin voi auttaa miettimään ainakin yhtä osa-aluetta kotivaran tekemisessä.

Oma lähtökohtani tähän kotivaraan on ollut alun perin se, että kokokasviruokavalio, WFPB-ruokavalio, koostuu monesti painavista asioista kuten juurekset ja vihannekset. 

Hankin kotiin valmiiksi ruokaa, ettei tarvitsisi käydä usein kaupassa ja kantaa painavia ruokakasseja.

Jos tuon kaupasta normaalin viikon setin ruokaa, kassi painaa helposti jo perunoiden puolesta nelisen kiloa. Riippuu aina siitä, mitkä ovat ne tottumukset ja mieltymykset tietysti.

Näiden kotivarojen hankkimisenkin jälkeen perus viikottaisista kauppakasseista voi tulla painavia, mutta pääasia että kotonakin on jotakin valmiina. Ja onhan niitä muitakin syitä, miksi kotivara voi olla hyödyllinen joskus.


Tyhjät ylähyllyt täydemmiksi.

Mukana minulla on kauppareissulla iso kestokassi ja jokin muu kassi. Mahdollisesti mukana on myös kylmälaukku, jos sattuukin löytymään pakastetarjouksia. 

Kassien määrä rajaa ostoksia, jotta en tulisi ostaneeksi kerralla enempää, kuin mitä jaksan kantaa autolta kotiin tyylillä. 


Tässä ensimmäiset makaronihankinnat. Seitsemän pussia fusillia ja kaksi spagettia. 

Laskin yhden pussillisen sisältävän sen verran kaloria, että siitä tulee noin yhden päivän ruoka yhdelle. Lisäämällä vihanneksia tai muuta, on varmasti päivän ateriat täynnä. 

Riippuu energiankulutuksesta ja muusta syömisestä. Yhteensä 4,5 kiloa, hintaan 6 €





Tässä lisää tehokkaita elinpäiviä ruuan puolesta. 

Yhdessä 400 gramman pussissa ei taida olla ihan täyttä ruokailupäivää, mutta eiköhän näilläkin porskuta pätkän matkaa.

7 kpl X 0,33€ = 2,31€ , 2,8 kg



Rakettispagettia ja muita nopeita ruokia on hyvä olla aina käsillä. 

Näitä ei haittaisi olla vielä lisääkin, mutta toisella kertaa sitten. Yhteensä 1400g ja hintaa 2,36€


Yksi hiutalepaketti tarjonnee asianhaaroista riippuen pari päivää tehokasta energiansaantia, tietysti vähän lisäillen jotain tuoretta, kuten marjat. 

Omassa taloudessa tämä määrä ei ole vielä mitään, koska koirien takia tuota voi mennä paketti tai kaksi viikossa. Yhteensä näihin meni  n. 6 €


Riisipuuro on mainio veteen keitettynä ja marjasoppa tai luumusoppa kylkeen. Kanelia ja ripaus suolaa. 

Pika-apu siihen, kun jotain hyvää pitäisi saada, muttei kuitenkaan jaksa tai ehdi kokata. 

Tätä tarvitaan myös, jos koirilla on mahat sekaisin, ja pitää alkaa varovasti ruokkimaan sen jälkeen. 4,77€

Valikoin sellaisia, mitkä eivät paljoa maksa. 

Aikansa kun keräilee kärryyn mitä sattuu mieleen juolahtamaan, voi kassalla ollakin tuloksena julma numero. Joten mahdollisimman köykäisistä ostoksista kun kokoaa, ja mahdollisesti useammalla eri reissulla aina poiketessa, voi olla varma että loppusumma miellyttää aina korvaa. 

Tomaattimurskat olivat 0,55- 0,59 € purkki K-kaupoissa, ja tomaattisoseet Prismassa 0,63 € /kpl. 3,66+3,3 =6,96€



Paprikasäilyke ihan muuten vaan, 1,29€

Katson näissä valmisruuissa usein valmistusaineluettelon varmistaakseni, ettei tuote sisällä öljyä tai fruktoosisiirappia. 

Suolaa tämä sisältää, mutta jos tätä käyttää ikään kuin mausteena, niin ehkä se ei haittaa.





Maribel appelsiinimarmeladi oli Lidlissä 1,05 euroa purkki, ja huomattavasti edullisempaa kuin merkkituote lähikaupasta. Käytän appelsiinimarmeladia mm. kahvisarviin

Mansikkahilloja olisi edullisinta ostaa isoissa pakkauksissa, mutta pieni purkki mahtuu paremmin jääkaappiin.

Omenasosepurkki on tällä postaushetkellä jo tyhjä. Mutta ehkä vielä haen lisääkin. Hillot maksoivat yhteensä 5,38€


Tämän pesämunan avulla voi pysyä ketsuppien suhteen etukenossa, jos täydentää aina hyvän sään aikana. 5,96€. 

En tiedä onko tässä Lidlin ketsupissa se kaikkein edullisin mahdollinen kilohinta, n.3€ /litra, mutta nämä pullot ovat kivan kokosia jääkaapissa, eikä ketsuppi sisältänyt öljyäkään.

Tähän mennessä kotivara on maksanut 41,03 €, eli pyöreästi 40 €, ja jatkuu edelleen:


Nämä ovat toisaalta perusostoksia, ei vielä nämäkään hamstrausta. Olivat oikeastikin lopussa. Mutta liitetään nyt tämäkin, koska on kyseessä isot perhepakkaukset. 

Tuo Miso on nyt uusi kokeilu, en ole maistanut ennen. 

Miso on suolaista, mutta siihen liittyy sellainen erikoisjuttu, että sitä saa suolapitoisuudesta huolimatta syödä tälläkin ruokavaliolla.  Jotenkin niin se meni, että asiaa oli tutkittu, ja siihen tulokseen tultu.  Normaalisti vältetään valmiiksi lisättyä suolaa, sokeria ja muita, ja jotkut eivät lisää niitä edes kotona yhtään.

Tässä linkissä video, jossa misosta lisää ja teksti, englanniksi. Dr. Greger siitä asiasta kertoo. Misopurkki maksoi 6,95€, ja basilika ja persilja kolmisen euroa purkki. Eli yhteensä nämä tekivät 13 €.



Riisiäkin voi tuoda vielä lisää, koska Lidlissä se maksoi vain 1,39 € / 2 kiloa. Italialaista. Eli alle euron kilo.
Huomattavasti edullisempaa siis, kuin lähikaupassa. Ja erittäin painavaa kanniskella. 




Papuja voisi hakea vielä, mutta kuivattuja herneitä on jo valmiiksi muutamaan hernekeittoon. 

Herneitä ei kesällä kulunut. Kikherneet hain lähikaupasta hintaan 1,75€

Tähän mennessä ollaan siis menossa 55 eurossa. 




Ostin torilta puolukkaa 10 € / 3 litraa. Jos ajattelisi syövänsä vaikkapa desilitran päivässä puolukkaa, tässä voisi olla noin kuukauden puolukat.

Eli noin 65-70€. (olen nyt neljästi laskenut, ja joka kerta eri tulos) Tämä oli se summa mitä suunnittelinkin. Tai satanen oli se budjetti, mutta siihen kuului leivinpaperit, koirien juttuja ynnä muut oheistarvikkeet. 



Pahanpäivän varasto alkaa näyttää jo paremmalta.




Tilaakin vielä olisi suorittaa joitain hankintoja. Eipä tuonne hyllyyn muutakaan ole tulossa, joten miksipä en jatkaisi kotivaraostoksia jossain kohtaa vielä.




Alemmalle hyllylle mahtuisi vaikkapa kuivattuja papuja paria eri sorttia.

Kyllä näillä hankinnoilla jo pääsee alkuun.

Perunoiden lisäksi perus kauppakassiin voisi tulla vielä kilo tai kaksi porkkanaa ja kilo muita juureksia ja vihanneksia. Hiutaleetkin ovat yleensä kilon paketteja. 

Vielä kun ostaa purkin kauramaitoa ja pari purkkia tomaattimurskaa 500g /kpl, siitä tulisi kaksi kiloa lisää. Vielä hedelmäkilo talvi-iltojen iloksi, niin alkaisi olla yli kymmenen kilon kauppakassi. Eikä tässä ole vielä edes mitään heräteostoksia, tai mitä ehkä sattuisi haluamaan. 

Jos ei tarvitse ostaa puolen kilon pussia makaronia, se voi olla ihan kiva juttu.

Huomasin tämän painavuusasian erityisesti, kun tässä aikoinaan oli että pitäisi välttää sitä kaupassa käyntiä.

Jos en pysty hakemaan autolla mitään, silloin järjestän kotivaran hankkimisen ottamalla aina kauppareissulla vaikkapa edes yhden ylimääräisen makaronipussin joka kerta. Niitä alkaisi sitten kertyä, kunnes on kiva kotivara hankittuna. 

Hip hei, olihan urakka, nämä kuvat ja kuitit selvittää. Mutta itsepä olen soppani keittänyt. 

Varalta pidätän oikeudet laskuvirheisiin, virheellisiin hintatietoihin ja muihin väärinkäsityksiin tässä postauksessa. Hinnathan joka tapauksessa vaihtelevat, ja kaupassa vasta selviävät lopulta. 

Oli kiva kuitenkin käydä näitä läpi, ja ehkä kiva joskus huomata, milloin nuo kaapit ovat taas tyhjät.

Tässä vielä kuva herkuista, joita voisi ostaa lisäksi:



Näitä vain en nyt ole hankkinut paljoa varastoon. On huolena että syön herkut nopeasti, ja joudun kuitenkin hakemaan uudet.

Mutta tällaisia kaikkia herkkuja ja helposti mukaan otettavia pussukoita olisi hyvä olla. Ja soijasuikaleet ja -rouheet ovat painoltaan kevyitä, ja säilyviä.

Lisäksi näkkileipää, koirille ruokaa ja paljon jauhoja, jos tykkää muutenkin leipoa. Jauhoista voi keittää puurojakin tietysti.

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokasuunnitelma elokuu

Tehdäänpä ruokasuunnitelma, että saa vähän ideoita kasaan. Kaupoissa on nyt niin paljon kotimaisia tuoreita vihanneksia ja juureksia, että on mistä valita. Voi iskeä jopa valinnanvaikeus, koska vaihtoehtoja on niin paljon. Itselleni keksin viime kauppareissulla rajoittimen jota olen käyttänyt monesti ennenkin, eli hinta. Päätin että ostan alle 2 € maksavia kasviksia. Jos olisin laittanut alle 3 € hintarajaksi, olisin varmaan kaupassa vieläkin koska en osaisi päättää mitä ostan. Tai alle 4 €. Tässä ruokasuunnitelmassa esiintyy nyt niitä, muttei kannata ihmetellä jos menet kauppaan ja se suosittelemani kasvis onkin yli 3 €/kg. Koska hinta vaihtelee nyt joka päivä. Parsakaali oli eräänä päivänä alle 2 €/kg. Menin parin päivän päästä ja suunnittelin ostavani sitä jääkaapin täyteen, mutta hinta olikin noussut siinä välissä. Nyt kun on syksy ja kaikki kotimainen on tuoretta ja edullista, päätin jättää vähemmälle kaikki ulkomaiset hedelmät yms. En ostanut edes tomaattimurskaa, koska se on use...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Heinäkuu 5, 185 €/kk

Heinäkuun viimeisen viikon ruokaostokset, 30 euroa. 20 siitä on marjoja, elokuuta varten.  Nauriit jäivät ostamatta, koska kävin alkuviikosta Lidlissä, eikä siellä ollut nauriita. Minimanissa olisi voinut ollakin, mutten siellä muistanut . Hain vain marjat ja lähdin saman tien kassan kautta ulos. Tässä postauksessa on ostokset, muutama ruokavinkki, sekä ajatus arjen riittämisestä kaikkeen kokkaamiseen, ja sitten muinaisen rooman kautta säästöpohdintoihin. Assistentin seikkailuja. Lisää kuvia myöhemmin, jos löytyy. Lisätty viktoriaaninen videolinkki = 10,1 € Banaani RFA 1,694 kg x 1,30 € = 2,20 € Kesäperuna 0,85 €/kg 2kg = 1,89 € Chilikastike jalapeno 19,90 €/kg 100 ml = 1,99 € Kurkku suomi 0,332 kg x 1,99 €/kg = 0,66 € Kukkakaali 0,568 kg x 1,99 €/kg = 1,13 € Papusekoitus luomu 0,88 € Maribel mansikkahillo 3,18 €/kg, 245 g = 1,35 € Mansikkahillo ja jalapenokastike ovat nyt ei-ruokaa, muuten ihan kivat kokokasvisostokset. Haaveilin että helteet loppuisivat ja saisin paistaa lättyjä...

WFPB - Ruokaostokset 22 € - Heinäkuu 4

 Nyt oli ensin teemana löytää euron tai alle kilohinnalla kasviksia, ja se oli hieman vaikeaa. Ellei osta vain yhtä tai kahta laatua. Teemasta huolimatta päädyin lopulta Prismaan, ja ostin parsakaalia vaikka se oli 3,59 €/kg. Luomusitruuna unohtui, se pitää vielä hakea jos tulee menoa. Sitä ei saa kovin edullisesti nyt.  Monet vihannekset olivat nyt 1,99 €/kg. Jos se kelpaa hintatavoitteeksi niin alkaa löytyä jotain valikoimaa. 1,49 €/kg on myös helpompi raja kuin euro, löytyy kasviksia. K orjattu hintoja ja lisätty kuva pilkkojista = 7,34 6,92 € Peruna 1,19 €/kg   0,98 € /kg x 2 = 2,38 € 1,96 € Cayennepippuri, 27,80 €/kg, 50g = 1,39 € Porkkana 1,19 €/kg x 3 = 3,57 € Cayennepippurissa säästi Prismaan verrattuna, siellä Meira Cayennepippuri jauhettu 22g, 0,89 € 44,50 €/kg Golden Star merkkinen olisi halvempi muttei ilmeisesti saatavissa kaikissa Prismoissa, 26,80 €/kg. Prismassa siis olisivat olleet porkkanat alle euron, mutta olin jo Lidlissä.  Peruno...

WFPB - Ruokaostokset 37 € - Elokuu 1

Lis ätty: kesäkurpitsa ostoksiin. Oikeampi summa pyöristettynä 39€ =10,85 Prismasta Kaurajuoma 1,69 €/l x 2 = 3,38 € Tomaattimurska 3 x 0,33 €/400g = 0,66 € Punaiset linssit 1,59 € Naurispussi 2,69 €/kg Peruna 3,373 kg x 0,75 €/kg= 2,53 € Nauriit olivat vanhentuneita. Eivät välttämättä heti täysin koska ekat 1 tai 2 olivat ok, mutta viimeistään loppuviikosta kun viimeiset laitoin tästä pussista. Toivottavasti seuraavalla kerralla on parempi onni. S-Marketista 11,35 € Soijavalmiste jogurtti 500 g 2,98 €/kg= 1,49 €  banaani 1,262 kg x 1,49 €/kg = 1,88 € Jalotofu kylmäsavu 300g, 11,63 €/kg = 3,49 € Gold&Green® Härkäpapu-Kaura Tofu Thai 280 g, 14,11 €/kg =  3,59 € Näiden tofujen tarina: Tein ison ruoan haudutuspadassa. Kaikki ainekset sekaisin kerralla.   Se ei ollutkaan oikein hyvää, ja mietin alanko maustamaan vai mitä teen. Pitkä viikko edessä se elokuun eka viikko, kun oli 5 litraa keskinkertaista mautonta pöperöä edessä. Päätin siis ostaa maustettuja tofuja, joita ri...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...

WFPB - Ruokaostokset 48 € - Elokuu 2

= 18,17 € Prisma Kesäkurpitsa 2,192 kg x 0,99 €/kg = 2,17€ Kesäperuna pesty 1,741 kg x 0,85e/kg = 1,48 € Xtra tomaatti Suomi 1,794 kg x 1,89 €/kg = 3,39 € Xtra kurkku Suomi 0,656 kg x 1,89€/kg = 1,24 € Sitruuna luomu 0,184kg x 5,99€/kg = 1,10 € Lidl Mansikka 12,48 €/kg, 400g = 4,99 € Porkkana 0,79 €/kg Kiinankaali 0,490kg x 3,49 €/kg = 1,71€ Banaani RFA 1,096 kg x 1,19 €/kg = 1,30 € Nämä ehdin ennen viime viikonloppua hakea, ja sen jälkeen en ole kaupassa käynyt. Ehdin täydentää vihannes-ja hedelmäpuolen ennen sortumista flunssaan. Onneksi näistä ei kaikki mennyt jääkaappiin, koska sehän olisi ollut aivan tukossa. Kesäkurpitsat, kaalit, sitruuna ja mansikat jääkaappiin. (perunat ja porkkanat kuuluisi jääkaappiin mutta keitin heti) Päivän perunat olivat tällä kertaa valmiiksi pestyt. Huomasin että voimani ovat hiipumassa, eikä  kannattanut yrittää perunoita pestä. Illalla sitten tajusin, että olen tulossa kipeäksi eli flunssaan. Erikoisen hyvä ostoskattaus sitä silmällä pitäen, että...

WFPB - Ruokaostokset 67 € - Heinäkuu 2

Lisätty pari kuvaa. Lisätty, fytaateista Viikon ruokaostokset. Kävin kaupoissa eilen perjantaina ja tänään. Ostosten jälkeen katsaus, mitä ruokia pystyi tekemään viime lähikauppareissun ruuista. Viimeksihän kaavailin sitäkin, että mitä kaloreita viikossa tarvitaan.  Oli mielenkiintoista. Jokainen vihannes meni viimeistä tomaattia myöten, perunat söin, mutta kaurahiutaleita on toinen paketti avaamatta, ruis- ja vehnäjauhoja on molempia 600 g jäljellä. Riisit ja linssit menivät kaikki. Kalorin tarve on siis reilusti yliammuttu niissä ostoksissa, koska niin paljon jäi. Kuitenkin hedelmistä ja vihanneksistakin saa jotain. En vaan koskaan huomioi niitä kauppareissuissa, vaan ajattelen vihannekset kiloittain. yli 6 kg ainakin pitää olla viikoksi, ja varmasti enemmän. Ensin intoilin lähikaupan 30 euron budjetista, mutta kalpenin sitten iltaa kohti. Koska ostin vain käytännöllisimmät ostokset niin piti ihan miettiä, mitä näistä alan tekemään. Ruis- ja täysjyvävehnäjauhoja ja 2 kg kaurahiut...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Lähikaupasta viikoksi ruokaa - Heinäkuu 1

Onnistui ostaa alle 30 eurolla viikon ruuat lähikaupasta. Kävin sekä Salessa että K-Marketissa, ja ihan pikkuinen poikkeama tuli kurkkujen kohdalla kun tapahtui K-Kaupassa asioidessa virhe. Mutta hinnan kannalta ei väliä, molemmista kaupoista olisi saanut kurkutkin alle 2  €/kg jos en olisi sekoillut. Tule katsomaan mitä ostin. Kannattaa ottaa kuppi kahvia tai teetä, ja nauttia lähikauppakierroksesta värikuvina. Sekä numeroina. muok. lisätty rusinakuva. + makaronin rasvatieto  Lisätty kaurahiutalekuva ja kaurajauhokuva, tarjoukset. lisätty leseitä. Puolukkaa 28,96 € K-Marketista: Pirkka grahamjauho luomu = 1,69 €/kg Pirkka ruisjauho = 1,39 €/kg Oatly kaurajuoma luomu 1,79 €/l x 3 =  5,37 € Pirkka tomaatti Suomi 3,04 kg x 1€/kg = 3,04 € K-Menu pitkäjyväinen riisi 0,99 €/kg Kesäporkkana 1,99 €/kg Banaani Pirkka 1,063 kg x 1,89 €/kg = 2,01 € K-Menu peruna 2kg,  1,05 €/kg = 2,09 € Pirkka kurkku 3 kpl 1,19 €/kpl,3,97 €/kg = 3,57  € Palautin Pirkka kurkut, kun hu...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...