Maaliskuun ensimmäiset ruokaostokset 20 euroa. Paljon perunaa ja riittävästi vihanneksia.
= 3,98 €
10 kg perunaa, 0,40 €/kg = 4 €
Fontane-perunoita, toisessa pussissa oli Gala-perunoita.
= 1,43 €
- Keräkaali 1,462 kg x 0,98 €/kg
- Kurkku 0,330 kg X 2,79 €/kg = 0,92 €
- Ruustinnan salaatti 1,79 €
- Ruukkupersilja 2 X 1,19 € = 2,38 €
- Banaani 1,29 €/kg 1,172 kg = 1,51 €
- Luomu sitruuna 0,171 kg x 2,99 €/kg = 0,51 €
Sitruuna unohtui kuvasta. Tarjousbanaani Lidlistä ja sitruuna Prismasta. Luomusitruunasta tulee sitruunamuffinit, omenasoseen tilalla banaania.
= 2,18 €
Omenoiden sijaan ostinkin hävikkilaatikon. 0,65 €/kg.
Viinirypäleet olivat vielä syötäviä, mutta olivat menossa pilalle ja pakastin loput. Paprikassa pieni kuhmu, kuhmu pois ja loput pakasteeseen. Tilliä piti myös pakastaa, koska sitä olikin niin paljon.
Pakastepuolukka 3,95 €/kg.
Viimeksi oli 4,20/kg. Ruuan hinta on lähtenyt laskemaan monissa tuotteissa.
- 3,41 €/kg, 1,2 kg ketsuppia
Ketsuppipullo oli tyhjä ja mietin mikäpä kiire sillä. Muistin kuitenkin rasvattomat ranskalaiset, jolloin uusi ketsuppi piti hakea viivana.
Leivinjauhe.
Suunnitelma tuntuu vapauttavan kaistatilaa aivoihin, vaikka sitä ei noudattaisikaan täysin. Heti kun jää miettimään, voi tarkistaa suunnitelmasta mikä oli esim. kolmantena, todeta joko että teen, tai en ainakaan tuota tee. Ei tunnu olevan väliä, vaikka ruokasuunnitelmassa lukisikin jossain kohdassa vain kaurapuuro. Heti suunnitelman vilkaisun jälkeen tulee paremmin ja nopeammin mieleen, miten toimia. Kuoriako ensin perunat, vai laittaako haudutuspataan linssit pöhisemään.
Siinäpä ostokset.
Olen elänyt ilman ruokasuunnitelmaa hetken. Kierrätin ensin edellisiä helmikuun kolmea ruokasuunnitelmaa sen mukaan, mitä aineksia oli, kunnes unohdin suunnittelun kokonaan.
Huomasin yhtäkkiä valtavan eron siinä, millaista oli suunnitelman kanssa ja ilman sitä.
Suunnitelma tuntuu vapauttavan kaistatilaa aivoihin, vaikka sitä ei noudattaisikaan täysin. Heti kun jää miettimään, voi tarkistaa suunnitelmasta mikä oli esim. kolmantena, todeta joko että teen, tai en ainakaan tuota tee. Ei tunnu olevan väliä, vaikka ruokasuunnitelmassa lukisikin jossain kohdassa vain kaurapuuro. Heti suunnitelman vilkaisun jälkeen tulee paremmin ja nopeammin mieleen, miten toimia. Kuoriako ensin perunat, vai laittaako haudutuspataan linssit pöhisemään.
Tulenkohan suunnitelmista nyt riippuvaiseksi, kun ennen tulin toimeen ilmankin? Ostoksia en ole suunnitellut vielä paljoa, vaan seuraan kilohintaa ja sitä, että onko riittävä kotivara, onko tuorettakin kasvista eli vitamiinia, ja paljonko kantamista tulee. Pääsen kauppaan helposti. 20 kilometrin päässä asuessani hain marketeista peräkontillisen aina tavaraa, kun tuntui että muuten sitä on jumissa ja koko ajan jokin asia loppuu tai ei olekaan vaihtoehtoja, jos löytää resepti-ideoita. Nyt jääkaappikin on pienempi.
Seuraavan suunnitelman kimppuun, saa nähdä millainen siitä tulee.
Palataan!
Maaliskuu 1, 20 €
= 95 €/kk
Edelliset ostokset Helmikuu 4, 5 € = 100€/kk
Kommentit
Lähetä kommentti