Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 42 € - Huhtikuu 4 - 150 €/kk

Huhtikuun viimeisen viikon ruokaostokset. Alkuviikosta 30 euron ostokset olisivat riittäneet, hain lanttua Prismassa. Lehtikaalin hinnasta havaintoja, pakastettu olikin Minimanissa halvempaa. Jäätelövinkki kesään, ja muutakin, eivät kaikki kokokasvista.

Lähikaupoissa kävin käppäilemässä välillä. Niissä iskikin keräilyvimma, kun oli -50% lappuja. Kun olin lähdössä Sale-kaupasta ulos, näin kun siellä oikein otettiin iso rulla keltaista tarraa ja alettiin nostelemaan soijamaitoja hyllyistä. Pitihän siellä sitten käydä vielä uudelleenkin. Vegaanituotteita oli vaikka mitä, ja kuivahiivakin vain 0,99 €/paketti, ja olivat jo minun tuurilla menneet ja pelkkä hintalappu jäljellä.

Jos olisin kaikki ostanut ja käynyt joka aamu katsomassa hävikit ja laputetut, olisi kauppalasku varmasti 60 €-100€ tältä viikolta, mutta laitoin pelin poikki koska hukun täällä ruokaan.

Laputetut ovat yleensä järkiostoksia, mutta se alkoi näyttää jo täysin loputtomalta rallilta. Kysehän ei ole enää ollut säästöistä, vaan keltaiset laput ja löytämisen riemu olisivat niin kivoja. K-Marketissa siivoiltiin vihanneshyllyjä. Olisi ollut varmaan repullinen hävikkivihanneksia tiedossa tunti siitä, kun lähdin.  Ei silti auta, on vain tehtävä kauppalakko. Lisätty, jäätelön valmistusaineita 

= 4,07 €

  • Omena Idared 0,99 €/kg x 1,818 kg = 1,80 €
  • Peruna Annabelle Pirkka 1 kg= 0,99 €
  • Irtoperuna 1,293 €kg x 0,99 €/kg = 1,23 €
Eilen nämä K-Marketista. Ruokaa oli, mutta omenat lopussa. Ida Red omenat tarjouksessa.

= 4,08 €

  • Kaurahiutale 0,79 €/kg
  • Soijajuoma -50% 2 purkkia=  2,55 €
  • Hävikkipussi 1,138 kg x 0,65 €/kg = 0,74 €

Salesta kaikkea kivaa samalla.

= 3,27 €

  • Vanilja soijajuoma -50 % (normaalihinta 3,89 e )= 1,94 €/l
  • Kurkku 0,377  kg x 3,79 €/kg = 1,43 €
Salessa vaniljamaito alennuksessa, pitää ihan testata mihin se kävisi. Jälkiruokajuttuun. Chiansiementen kanssa vanukas? Ei ole chian siemeniä.

= 7,95 €

  • Peruna 0,75 €/kg x 3,4 kg = 2,55 €
  • Porkkana 1 kg 1,39 €
  • Mämmi tarjous 2,98€/kg, 1,49 €/500 g
  • Lanttu 1,691 kg x 1,49 €/kg = 2,52 €
Prismasta. Ostin nyt kahden erin värisiä lanttuja ja kokeilin onko niissä mitään eroa. 
Yhtä hyviä olivat molemmat tällä kertaa.

= 3 €

  • Kotimaista Puolukka 6,75 €/kg, 200g = 1,35 €
  • Pakkasmarja mustaherukka 8,25 €/kg,  200g=  1,65 €
Prismasta.

= 4,63 €

  • Combino täyshyväspagetti 0,94 €/500g x 2= 1,88 €/kg
  • Omena 1,110 kg x 1,39 €/kg = 1,54 €
  • Sitruuna luomu 0,502 kg x 2,49 €/kg = 1,21 €

Lidlistä nämä alkuviikosta.

Prismassa on myös vastaavanlainen täysjyväspagetti Coop täysjyväspagetti 500 g 0,95 € , 1,90 €/kg.
Samoin Citymarketissa: Pirkka täysjyväspagetti 500g Hinta 0,99/kpl, 1,98/kg.

Lähikaupoissa on kalliimpia täysjyväspagetit ja makaronit, ja siksi ne olisivatkin hyvä tuote ostaa reilummasti marketista. Ensi kerralla enemmän sitten.


= 1,21 €
Kurkku 0,358 kg x 3,39 €/kg 

= 1,29 €

Vemondo soijajuoma, luomu.

Lukijan vinkistä ostin Lidlistä kokeiluun, ja tämähän oli hyvä ostos. Makeutettua, se on hyvä ottaa huomioon jos lisättyä sokeria välttelee erityisen tarkkaan.

Lisättyjä vitamiineja ja kalsiumia tässä ei ole, koska on luomua. Ei ole lisättyä rasvaakaan.


= 2,54 €

Salessa oli soijamaito tarjouksessa. Kaksi purkkia yhden hinnalla. Näissä on vitamiinit, mutta ei makeutusta. Soijamaitoihin ei yleensä laiteta rypsiöljyä, kaurajuomissa sitä on niinkin.
Näissä on siis alkujaan kaksinkertainen hinta Lidlin soijamaitoon verrattuna, ja mielestäni ovat ihan tasaveroisia maultaan. En ainakaan huomannut että se Lidlin maito olisi mitenkään jäänyt toiseksi. Säästää siis paljon, jos ostaa Lidlistä eikä Salesta. Makeuttamattomuus oli toki se, mikä voi kääntyä tämän eduksi.



= 1,25 €

Kuivatut herneet 2,5 €/kg.

Lähikaupasta herneetkin, kun muistin että en ostanut mitään palkokasvia. Kikherneitä ja vähän vihreitä linssejä on enää kotona. 

Prismassa sama herne olisi ollut 1,09 €, 2,18 €/kg. Salessa Kotimaista-herne oli hieman tätä  halvempi, mutta ajattelin kokeilla nyt tätä merkkiä. 



Banaania 
 1,101 kg x 1,89 €/kg = 2,08 €


= 6,87 €

  • Findus 5,58 €/kg 500g lehtikaali Minimanista  = 2,79 €
  • Freshona ruusukaali 2,39 €/kg, 750 g Lidlistä 1,79 €
  • Findus ruusukaali 4,16 €/kg, 550 g Minimanista  = 2,29 €
Prismassa vastaavat kalliimpia: 

Findus Hienonnettu 7,38 €/kg Lehtikaali 500g, pakaste 3,69 € , 1,8euroa kalliimpi kuin Minimanissa per kilo.

Findus Ruusukaali 6,64 €/kg 550g, , 3,65 € 
2,48 euroa kalliimpi kuin Minimanissa per kilo.

Cittarissa Findus lehtikaali 500g 
Hinta 3,99/kpl 7,98/kg

Lidlissä ei lehtikaalia pakasteena ollut, mutta ruusukaali ylivoimaisesti näistä halvinta siellä. 
Finduksen alkuperämaat löytyivät netistä https://www.findus.fi/kasvisten-alkuperamaat Lehtikaali Saksasta, ruusukaali Belgiasta tai Ranskasta.
Lidlissä oli myös belgialaista tai ranskalaista ruusukaali. Se luki pussissa.


Otin ihan kuvan muistoksi Minimanin pakastevihanneshyllystä.

Lehtikaalia voi laittaa tomaattikastikkeeseen, lisäksi bataattia tai porkkanaa, linssejä tai papuja, mausteita. Tulee runsas tumma kastike ja jos sen syö viikon aikana, on saanut paljon kalsiumia, rautaa, ja kaikkea tehokasta. Lehtivihreitä vihanneksia myös ruusukaalit. Tosi nopea valmistaa.
Sinappi+balsamietikkakastike, tai omenasiiderietikka. Lukija antoi vinkin että misoa salaatinkastikkeeseen, sekin voisi käydä ruusukaalin kanssa.

Säästövinkki kesää varten, vaikka ei olekaan kokokasvisruokaa: Joskus säntillinenkin kokokasvisruokailija ostaa jäätelön kesällä. Mikään pakko ei ole tietenkään, mutta jos näin käy ja haluaa silti säästää rahaa niin tämä: 
Prismassa ja Tokmannillakin, Tokmannillakin jotain pari euroa kappale. Ostin kolme kun olin menossa kahville, kavereille kans. Itse söin yhden. En laske ruokakuluihin, vaikka voisi laskea. Edustusmenot? Lasketaanhan toki suklaakin.

 Choice toffeejäätelö, vegaaninen. Ei kokokasvisruokaa, koska sisältää edelleen kaikkea mitä jäätelöt, eli fruktoosisiirapit ja epäterveellistä rasvaakin, kuten kookos.
Mielestäni tosi edullinen kuitenkin, kun vertaa moniin jäätelöihin. Tokmannilla taisi olla jopa alle 2 euroa/kpl, jos katsoin oikein. Ei ollut kamera mukana.


2,15 €/kpl Prismassa Choice-jäätelö.

Ainesosat pitää aina tarkistaa jokaisen itse jos haluaa olla varma, mutta tässä S-marketin sivujen mukaan toffee maku:

Rasvaa 6,3 g/100g, josta tyydyttyneitä rasvoja 4,5 g
Hiilihydraattia 29 g, joista sokereita 17 g

Täytyy vielä verrata muutamiin jäätelöihin, mutta ensinäkemältä vaikuttaisi että tässä on puolet vähemmän tai puolet rasvamäärästä verrattuna moniin muihin jäätelöihin.

(Vrt kolmen kaverin suolakinuskituutti: Rasvaa 16 g , josta tyydyttyneitä rasvoja 8,9 g, Hiilihydraattia 49 g/100g, joista sokereita29 g)

Ainesosat toffee Choice: Vesi, sokeri, maissijauho, glukoosisiirappi, kookosrasva, glukoosi-fruktoosisiirappi, rapsiöljy, SOIJAJAUHE (1, 5%), vähärasvainen kaakaojauhe, hedelmäsokeri, emulgointiaineet (SOIJALESITIINI, rasvahappojen mono- ja diglyseridit [kasviperäinen], auringonkukkalesitiini, rapsilesitiini), maissitärkkelys, suola, stabilointiaineet (guarkumi, johanneksenleipäpuujauhe, karrageeni), illiperasva, shearasva, aromit, värit (ammoniummenetelmän sokerikulööri, karotenoidit), karamellisoitu sokerisiirappi.

Vaniljaversiossa eri tuoteseloste ja Rasvaa 11 g /100g, josta tyydyttyneitä rasvoja 8 g
Hiilihydraattia
48 g, joista sokereita 29 g. 

Sitten löytyi valmisruoka tai puolivalmis ruoka ilman öljyä. (hyvä asia.) Olin ihan ihmeissäni, eikö edes rypsiöljypisaraakaan? Ei palmurasvaa eikä kookosrasvaa. 






5,5/100 g rasvaa on normaalia näillä ainesosilla ilman lisättyä rasvaa. 

72 % kauraa. Kaurassa on n. 7 g/100g itsessään. Vihanneksissa on myös aina rasvaa mutta vähemmän kuin kaurassa. Lisään, että kasvisten oma luontaisesti sisältämä rasva (paitsi kookos ja palmu) on toivottua koska näin elimistölle rasvaa saadaan.
Suolaa oli 3,5 g/100g, ja paljonko valmiissa ruoassa, riippuu miten tämän laittaa.

Lidlissä tämä oli, toki saa muistakin kaupoista. Vaihtoehtona samanlaisia pusseja oli kana, mutta tämä couscous oli kasvisversio. https://myllarin.fi/tuotteet/myllarin-gluteeniton-kasviscouscous-pata-aines-kaurapohjainen-250-g/


Lantuista tuli ensin raastetta ja palasia raakana, sitten aina loput keittoon. Hernekeiton loput voi käyttää samaan keittoon.
Ja lanttuvuoka, nyt ei vain ole härkäpapuja, kikherneitä on.



Lantut kannatti hakea Prismasta. Lähikaupoissa on nyt ollut hieman outoa. K-Marketista saa edelleen kilon porkkanoita, mutta Salessa oli vain puolen kilon pusseja. Yli 2 euroa kilo. Lanttua ei ollut ollenkaan kokonaisia, irtona eikä pussissa, juurespaloja hintaan melkein 6 euroa kilo.

Jopa luomunauriit ovat halpoja tähän verrattuna.


Luomuporkkanoita Prismassa 2,39 €/kg

2,38 €/kg porkkana Salessa, puolen kilon pussi 1,19 €.



Irtoperuna tällä viikolla Salessa 1,29 €/kg, Prismassa irtoperuna oli halvimmillaan 0,75 €/kg.
K-Marketissa vastaavat perunat alle euron, ja Annabellet tarjouksessa alle euron.


Lähikaupoissa tasoittaa hinnastoa kun siellä laitetaan valikoimaa uusiksi ja löytyy enemmän -50% tuotteita. Joskus hedelmät ja vihannekset ovat 0,99 €/kg tarjouksissa. Ja hävikki. K-Marketti on talvella hyvä lanttu-porkkanakauppa. Ja nyt on Salessa ollut kaurahiutale 0,79 €/kg.

Kuukauden ruokakulut olivat siis 
Huhtikuu 4, 42 €

= 150 €/kk

Tavoitebudjetti olisi 135 €. Yli meni, kun löytyi järkiostoksia. Mutta eipähän lopu kasvimaito kesken. Haen kohta silti kauramaitoakin, koska ei soijamaito aina sovi kaikkeen mitä suunnittelen.

Vappu tulee, ks. vapun ideat. vappu 1 ja vappu 2
Pääsiäisen ruokaideatkin varmaan toimivat. 

Kelikamera:

Tällaista on ollut yllättäen ulkoilukelien osalta. Ei ole minun auto, rekisterinumeron peitin. 

Ihan kiva että tuli lumet, vähemmän kuraa ja pölyä.

Kevään ensimmäinen skuutti meni ohi, ja hyvin meni. Viime vuonna oli aivan eri tilanne, meni takaa-ajovaihde päälle. Katsotaan seuraava skuutti, nehän eivät kulje kello kaulassa. Metsässä parempi kävellä muutenkin.



Kommentit

Lähetä kommentti

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Marraskuun ruokia 1

Marraskuun teemaruuat. Viime ostoksissa teemana oli tunnin kauppareissu viikoksi. Oli marraskuun 1. Mitä ruokia?  Kolmella pääruokalajilla voi pärjätä, ideoitahan riittää muttei kaikkia ehdi viikossa tekemään.  Väliruokiakin tarvitaan välillä kuten pikku keittoja, koska pitää ajoittain päästä puolikkaista vihanneksista eroon.  Ruokaideat, osittain samoja kuin lokakuussa , myös sellerikeittoa lisää jos sattuu löytymään kotimaista varsiselleriä vielä. 1. Lanttu ja porkkana, ja peruna Jos ostosten joukossa on edullista lanttua, porkkanaa ja perunaa, on kiva tehdä lanttu-perunavuokaa . Lantut ja porkkanat siinä esikeitetään vähän aikaa, mutta sen jälkeen tämä valmistuu itsestään uunivuoassa. Syvällisen maukas vanhanaikaisen tyylinen suomalainen kotiruoka.  Reseptissä käytin härkäpapurouhetta mutta ellei sitä satu olemaan, voi laittaa linssejä ja soijarouhetta.  Toinen idea lantusta: Tänä iltana teen tämän lantusta ja perunasta. Paitsi  italiansalaatti aineksi...

WFPB - Ruokaostokset 46 € - Marraskuu 3

Kolmas viikko marraskuuta takana, nyt on ostosten aika. Viikon ruokaostokset hain enimmäkseen lähikaupasta. Lehtikaalia pari pussia Minimanista.  = 10, 83 € Keräkaali 1,49 €/kg x2,121 kg= 3,16 € Kikherne norm.2,55-50% = 1,27 € Appelsiini 1,89 €x0,556 kg = 1,05 € Omena Ida Red 0,727 kg x 1,65 €=1,20 € Banaani 1,79 €/kg x 1,207 kg = 1,99 € Kaurajuoma luomu 1,99 € Kaali oli paras vihannes, koska se oli alle 1,5 euroa kilo. Porkkanoita ei muistaakseni ollut. Olisin voinut ostaa molempia. Hedelmiä myös, valitsin alle 2 €/kilo maksavia. Olisihan siellä ollut monenlaista. Perunat olivat vähissä, tai oli jotain erilaisia pusseja ja hinta melkein puolitoista euroa kilolta. Irtoperunat olivat vihertäviä ainakin päällimmäiset, toisella kertaa perunaa. Suomalainen omena 1 kg 3,49 €/kg - 30% = 2,44 €/kg Banaani 1,49 €/kg x1,081 kg = 1,61 € Lehtiselleri 250 g = 2,49 € Porkkana 1,29 €/kg Peruna 1,09 €/kg x 2 = 2,18 € = 10 € Kävin K-Marketissa asti hakemassa assistentille tankoparsaa varalta, näyt...

WFPB - Marraskuun ruokia 2

Ruokasuunnitelma laadittuna marraskuussa, toimiva myös joulukuussa. Lisätty loppuun ruokalinkki, ja tähänkin , jossa on inkivääriä käytetty. 1. Maanantai, hernekeitto Hernekeitto, vegaanisesti ja vähäsuolaisesti .  Ruokajuomana vesi, tai jäisistä marjoista Lidlin tai muun miniblenderissä tehty suodattamaton mehu. Hernekeiton kanssa sopivat keitetyt tai paistetut perunat. Hedelmä tai salaatti jälkiruuaksi.  Tiistai, makaronilaatikko Makaronilaatikkoon testasin viimeksi punaisia linssejä, hyvin toimi. Soijarouhe on hyvä, tai pavut. Makaronilaatikosta on 3 ideaa: Makaronilaatikko vegaanisesti ja vähäsuolaisesti.  mustapavuilla Makaronilaatikko 0,99 €, porkkanaraasteella Makaronilaatikko mustapavuilla, porkkanalla + italiansalaatti Keitetyt punajuuret .  Keskiviikko, kastike ja perunat, spagetti Perunat ja kastike. Kastike: Porkkanaa Punaisia kuivattuja linssejä Paseerattua tomaattia, tai tomaattimurskaa. +(ainiin, ja vettä tietysti missä keitetään ensin porkkanat ja lin...

WFPB - Ruokaostokset 42 € - Marraskuu 2

Tunnin kauppareissu vol 2.  ( Lisätty loppuun: Mitä hain Salesta tänään 16.11.2025) 9.11. Olin tulossa sunnuntaina kotiin päin kun kello oli jo melkein 19. Olisin kolmekin päivää vielä pärjännyt kunnes vihannekset loppuvat, mutta jos heti käy niin ei tarvitse viikolla miettiä. Isänpäiviltä tullessa koukkasin siis S-markettiin, ja laitoin kellon tunnin päästä hälyttämään. Ei ollut mitään tarkkaa tietoa, mitä olen ostamassa. Päätin siis käyttää edellisen viikon ostoskuvaa kauppalistana.  Muokkaus, ensin unohtui sellerin hinta, sitten tomaatit.  12,99 € Porkkana2kg, 0,95 €/kg =1,89 € Ruukkubasilika 2x 1,59 €= 3,12 € Kiinankaali 0,99 kg x 3,99 €/kg = 3,95 € Kurkku 0,340 kg x2,59 €/kg = 0,88 € Lanttu 2 kg x 1 €/kg = 1,05 € Kyssäkaali 0,811 kg x 2,59 €/kg = 2,10 € Selleri 8,76 €/kg, 2,19 € /250 g Tomaatit olivat menneet vahingossa kurkkuina, eli ne olivatkin 0,768 kg ..1,99 € kilohinta oli melko sama kurkun kanssa, eli tuskinpa isoa vahinkoa koitui. Tässä oli 6,25  eikä...

WFPB- Ruokaostokset 25 € - Marraskuu 4 - 163 €/kk

Marraskuun loput ruokaostokset 24,52 €.  Marraskuussa 163 €/kk Lahjavinkkikin pukinkonttiin, joululimppua, kelikameraa, ja niin edelleen. Budjetti ylittyi jälleen, mutta sopi odottaakin. Tässä kuussa keskityin muun muassa paljonko aikaa menee kauppareissuihin, ja säästötavoite otti siinä(kin) hieman osumaa. Katsotaan ostokset siitä huolimatta: Banaani 0,905 kg x 1,79 e/kg = 1,62 € Bataatti 1, 356kg x 2,39 €/kg=3,24 € Sitruuna 0,215 kg x 3,49 €= 0,75 € Yleisperuna 1,495 kg x 1,09 € = 1,63 € Kaurajuoma luomu 1,99 €/l x 2 = 3,98 € =11,22 Kaikki hyvin tähän asti, eli 150 €/kk-budjetti olisi pitänyt vielä. Ei siinä vielä kaikki: silloin lähdin laittamaan kenkiä jalkaan saman tien, kun sain tietää että K-Marketissa ovat persimonit 1,69 €/kg. Budjetista viis, nehän kypsyvät pöydällä ensin, joten ei niitä pääse kuitenkaan syömään heti. Apua, mikähän tämä on. Olin unohtanut tällaisen ostoskeikan välistä.  Sanotaan että 5 euroa, pari kiloa perunaa, 1,99 € kauramaito, banaani. Kuitti huk...

WFPB - Porkkana - perunasosekeitto

Maittava ruoka erittäin helposti, porkkana-perunasosekeitto. Tai perunaporkkanasosekeitto, ihan kummin päin haluaa sen sanoa. Voi sanoa myös porkkana-perunasose, jos laittaa vähemmän nestettä. Tässä postauksessa tehdään tämä keitto tai sose, ja on yksi joululahjavinkkikin mikä tuli mieleen, ja eri versioita tästä keitosta. Lisäksi koska tämä oli edullinen resepti, katsotaan kuinka tämä soveltuu Aamiainen lähikaupasta-sarjaankin.  Laitoin porkkanoita ja perunoita noin puolet ja puolet. Tarkalla peruna-porkkanasuhteella ei liene merkitystä, vaan laita niin paljon kuin sattuu kumpiakin olemaan. Ainekset: Porkkanaa Perunaa Punaisia kuivattuja linssejä. vettä Porkkanat voi kuoria, ottaa päät pois, ja paloitella suurpiirteisesti. En käyttänyt pilkkomiseen paljoa  aikaa tai vaivaa. Kannattaa laittaa porkkanat ensin, keittää vähän aikaa, ja lisätä sitten linssit ja perunat. Koska voi olla, että porkkanat tarvitsevat pitemmän keittoajan kuin perunat. Ainekset on hyvä keittää hyvin, mut...

WFPB - Lanttuperunasose - Keitto

Tämän lanttuperunasosekeiton tein valmiista lanttusoseesta. Itse keittämällä pitää kuoria ja paloitella lantut, ja keittää niitä kunnes ne ovat aivan kypsiä. Sitten soseuttaa. Muusata ehkä ilman vettä ensin, ja lisätä vettä takaisin. Kaupan valmiit soseet ovat se valmistuote mihin turvaudun, vaikka yleensä teenkin mielelläni alusta asti monet ruuat.  Maksavat noin 4 euroa kilo yleensä, ja joulun mentyä tarjouksesta usein puoleen hintaan tai jopa eurolla. Tänään 2.12.2023 S-kaupassa oli 3,49 €/kg. Ks. myös  rieskat , jotka voi tehdä ylijääneestä lanttusoseesta tai lanttulaatikosta. Lanttulaatikko uunissa löytyy täältä . Lanttuperunasose: Kaadoin lanttusoseet kattilaan. Lisäsin vettä sen verran, että sose notkistui helpoksi sekoittaa. Ellei vettä lisää, sose alkaa kiehuessaan räiskyä ja pulputtaa. On hyvä olla haihtumisvaraakin. Loraus siirappia ja ripaus mustapippuria. Annoin lanttusoseen kiehua miedolla lämmöllä. Sekoitin välillä. En ottanut mitään tarkkaa kellonaikaa ylös. V...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...

WFPB - Lanttu-perunavuoka - Härkäpapurouhe

Tämän nimi saa nyt olla lanttu-perunavuoka, vaikka sisältääkin myös porkkanaa ja härkäpapua, vettä ja mausteita. Porkkanat, lantut ja härkäpapurouhe esikeitetään kattilassa, maustetaan, laitetaan vuokaan perunoiden kanssa ja vettä tarpeen mukaan. Härkäpapurouheelle on käsittely ja sekin kerrotaan tässä postauksessa. Eli ne huuhdotaan pari kertaa ensin. Tilalle käy myös muut, tölkkipavut tai soijarouhe, linssit, en juuri nyt testannut mutta eiköhän. Pari lanttua, joista kunnon viipale lähti myös raasteeksi tai salaatiksi. Ei tarvitse sitten ruuan kanssa stressata erikseen salaattia. Porkkanaraastekin on kiva, ja perunaakin voi jonkin verran popsia raakana, jos ei mitään vatsaoireita ole siitä tullut. Ruokajuomaksi sopi puolukkatuoremehu, eli blenderiin puolukoita ja vettä. Sokeria ripaus, jos käyttää. Lanttu-perunavuoka Lanttua Porkkanaa Perunaa n. 2-3 dl härkäpapurouhetta Vettä Mausteet: 1-2 tl persiljaa, tai rkl 1/2 tl oreganoa 1/2-1 tl mustapippuria, maun mukaan 1/4 tl maustepippurij...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Marraskuu 1 - Tunnin kauppareissu

Kauppareissu. Kokeilin tunnin sääntöä, eli olisin vaan tunnin poissa kotoa kauppareissun takia. Kokeiluni monetkaan puolet eivät ole vertailukelpoisia, koska jokaisellahan on oman pituisensa kotimatka kauppaan ja kaupasta. Siksi mittasin aikaa vain siitä alkaen kun lähdin kaupan pihasta sisälle kauppaan. Osoittautui että kotimatkakaan kestänyt kuin minuutteja, joten sama laittaa nekin siihen syssyyn. Eli noin tunti. Kävin ensin Lidlissä, mutta koska aikaa jäi niin poikkesin myös Prismassa. Lidlissä olin ihan pata jumissa, että mitä olen edes ostamassa. Yllättäen kun laitoin aikarajan, huolimatta siitä että ainahan elämässä on aikarajoja, meni heti pasmat sekaisin kaupassa. Aikaraja teki omituiseksi menon. Sama tapahtui joskus kun tein hintarajan tai viikkobudjetin, ja opettelin noudattamaan, niin yhtäkkiä hetkellisesti en osannut melkeinpä mitään. Huomasin silti, ettei siellä kaupassa ehkä ikinä mene tämän kauempaa. Kyse on vain siitä ettei tule tarkasti koskaan mitattua itse kaupparei...