Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 10 € - Heinäkuu 3

 Heinäkuun kolmannet ruokaostokset, viikko 29. Yhteensä 9,89 € eli kymppi. Vähemmän kuin normaalisti, kotonahan oli kaikkea ja piti välttää ostamasta jääkaappiin mitään, kun koko ajan oli edessä kotoa lähtö jonnekin. 

Hyvä vinkki ruoanlaittoon, jos ei halua sotkea: Keittää silloin pelkät perunat ja porkkanat. Ei tule roiskeita hellalle tai mitään siivottavaa. Tein kyllä kastikettakin, ja keittelin puuroa. Mutta jos olisi välttämätön että vaikka muuton takia ei sotke, niin peruna on tosi vähäsotkuinen.



= 4,63 €
  • Kurkku 0,313 kg x 1,79 € = 0,56 €
  • Omena Ida Red 0,352 kg x 1,65 €/kg = 0,58 €
  • Pirkka Varhaisperuna 2 kg x 1,00 €/kg = 2 €
  • Pirkka kesäporkkana 1kg 1,49 € 
Esimerkkikattaus mitä saa vitosella lähikaupasta. Kävin molemmissa, Salessa ja K:ssa, K-Marketista löytyi paremmat tarjoukset. Samat perunat maksavat toisena päivänä enemmän, ja Salessa joka päivä on maksanut yli euron kilo. Ainakin kaikki pussiperunat, en muista irtoperunoiden hintaa.

Näistä vitosen lähikauppaostoksista ei tule ihan päivän ruuat, perunoista saa Finelin mukaan vain 1491 kcal. Mutta kun hankkisi vielä pussi tummaa makaronia, joka Salesta varmaan alle eurolla heltiäisi, tulisi 1400 kcal lisää:

Täysjyvä yleensä on K-Marketissa kalliimpaa, tumma joka on tehty hiivaleipäjauhoista ei ole yhtä hyvä kuin täysjyvä, mutta sen saa edullisesti. Salessa kalliimpaa varmasti kuin Prismassa ja Lidlissä, mutta en muista nyt Salen hintaa. Halvempi joka tapauksessa, kuin K-Marketissa. 

Valkoista makaronia saa K-Marketistakin edullisesti, ja kyllä tiukassa taloudellisessa tilanteessa kelpuuttaisinkin. Rasvaa tai lihaa ei kuitenkaan ole lisätty, niin ei sentään ihan pahimmasta päästä ruokia. Kokokasvisruuaksi toki ei luokitella valkoista, mutta jokainenhan tekee omat ratkaisut.

  • Annabelle perunat 0,99 € x 2 kg = 1,98 €
Nämä vekkulit perunat maksoivat 1,99 €/pussi sen jälkeen, kun tämä tarjous päättyi. Kerkesin ostaa halvalla hinnalla.


Tässä oli viikon ruokaostosjärkytys:
Porkkanat piti olla 1,49 €/kilo tarjouksessa, mutta tartuinkin väärään pussiin ja maksoin näistä vahingossa 2,79 €/kg.
En muista milloin olisin viimeksi maksanut porkkanoista näin paljoa.

Ruokaa toki pitää arvostaa, mutta jos viereiset porkkanat ovat 1,3 € halvemmat, niin miksi olisin valinnut nämä?  Eivät nämä luomua ole, eikä mitään muuta kuin samanlaisia porkkanoita. Luomuporkkanoitakin on saanut usein Prismasta hintaan 1,99 €. 

Tuli hieman ryöstetty olo, kun vasta kotona huomasin kuitista. Kummaa kikkailua että vierekkäin ovat saman näköiset pussit, ja punainen hintalappu houkuttimena? 

Kurkku oli sentään sen 1,49 €, hinta pysyi samana kassalle asti eikä tarjous ehtinyt umpeutua sillä aikaa, kun viiletin kaupan halki. Yhteensä tämä opettavainen seikkailu kustansi 3,28 €.

Olen tässä tarjouksia seuraillut muutenkin, ja todennut että onhan se melkoista sirkusta kun ei koskaan tiedä aamulla, mitä ruoka maksaa kun kauppaan menee.

Selvin peli kun ei osta mitään yli 2 euroa kilo, säästää energian muuhun toimintaan eikä lähde kaikkiin tarjouskikkailuihin ja uutuushoukutuksiin, jotka tuntuvat ihan loputtomilta jo tässä vaiheessa. Tarjouksilla kyllä säästää aina törmätessään, mutta vain, jos tarvitsee tuotteen. Joku ne laatii meidän kuluttajien päänmenoksi, ja ottaa myös välillä pois.  Tässä kerran ostin illalla varhaiskaalin 2,99 €/kilo, ja seuraavana päivänä näin netistä, että sama kaali oli 1,99 €. Olin jo kerennyt ostaa. Vauhdikasta rallia, ja pitää ihmisen kiireisenä jos niitä haluaa seurata. Jos olisin pitänyt säännön, ettei yli 2 euroa kilo, olisin ollut ilman kaalia yhden illan ja se siitä.

Vielä jos pitää edes säännön, että viikkobudjettia ei ylitä yhdenkään tarjouksen tai vihannesten monipuolisuuden takia, niin sekin auttaa olemaan hieman immuunimpi vaikutteille. Toki kannattaa joustaa jos on jokin ihan älytön, että saa vaikka vuodeksi papuja 0,29 senttiä purkki. Tai ketsuppia tai jotain lempimaustekastiketta 0,75 €/iso pullo. (ketsupit eivät ole kokokasvisruokaa vaan mausteena) 


Ilmaiseksi tilliä sain nipun, itsekasvatettua. 

Kaksi parin litran pussia pakkaseen. Ihan tuoreen veroista kun laittaa uusien perunoiden päälle.



Näin ikään. 
Kastikkeessa on tomaattia, valmiskastikepurkki eli valkoiset pavut tomaattikastikkeessa, kaikennäköisiä mausteita kuten mustapippuri. Valmiskastike ei ole kokokasvisruokaa, ja käytin sitä tässä mausteena. Ostin kerran, kun halvalla sain.




Raastettu porkkana makeuttaa kastikkeet. Ellei makeuta tarpeeksi, sekaan voi heittää palan taatelia. 
Jos ei ole kovin tiukalla kokokasvisruokavaliolla, ripaus sokeria tai ketsuppia. Valintoja. Nyt tuo einespapupurkki oli niin makea, ettei sitä kestänyt edes laittaa kuin puolikas.


Riisi ja pavut, ja Texas Pete kastiketta. Ruskeat pavut. Tomaattimurskaa.

Kokeilin Risella -täysjyväriisiä tehdä uunissa. Ohjeen mukaan vettä. Vihanneksia kuten pakastettua paprikaa. Ei paha täysjyväriisiksi. Kalliimpaa kuin monet muut, mutta löysinkin -50%laputettuna kerran.
Purkillinen sieniä. Perunakuutioita, mutta kuvan annokseen ei sattunut yhtään. Niillekin tilkka vettä. Kikhernetölkillinen nesteineen, siitäköhän johtui tuo kanaviillokkimainen kiilto.

Mausteena rosmariini, cayennepippuri ja tilli. Hot curry ja kurkuma. Mustapippuria muistaakseni. Ketsuppi, sinappi ja soijakastike.
Erikoisempia yrttimausteita verrattuna mitä laitan yleensä, koska käytän maustekaappia tyhjäksi. 


Peltileipä, johon laitoin hiivaleipäjauhojakin. Ei täysin kokokasvisruokaa, kuituköyhempien jauhojen takia, mutta aika hyvää.
Jos on jonnekin menossa, peltileipä on kätevä, helppo tehdä, ja voi ottaa astioineen päivineen mukaan. Ei tarvitse kenenkään ruokakaapeilla notkua, ja tästä riittää monellekin. Tuorekurkku, veitsi ja tämä leipä, niin voi jo yöpyä vaikka ulkona.

Riippuu minne on menossa kylään, että käsitetäänkö se kohteliaisuutena että tuo omat ruokansa, vai sellaisena että "Ette te täällä osaa kuitenkaan kokata, joten toin omat ruuat."


Tämä salaatti ei ollut onnistuneimmasta päästä, mutta otin kuvan esimerkiksi kun sattui olemaan niin monipuolinen.

Vaikka en ostanut kaupasta tällä viikolla paljoa mitään erilaisia kasviksia, niin tässä on silti kahdeksasta eri kasviksesta koostuva salaatti:
  1. porkkana
  2. kurkku 
  3. omena
  4. rusina
  5. kaura
  6. pellavansiemen
  7. taateli
  8. mustikka
Kuiva kuin mikä, eli tarvitsisi kastikkeen. Kurkkuraaste ei toiminut yhdessä porkkanan kanssa, olisi pitänyt jättää sekoittamatta. Hyvä esimerkki kuitenkin siitä että vaikka kuinka yksipuolisesti luulisi syövänsä, niin yhdistelemällä sitä ja tätä, saa porkkana-kurkku raasteesta monipuolisen.
Vaikka ei saisikaan, ja kuivakaapissa ei olisi mitään, niin peruna, omena, porkkana ja kurkkukin olisivat pelkkänään jo neljä eri kasvia.

Ok, monipuolisuutta tulee joskus mietittyä, kun siihen aina kannustetaan. Samalla kun mietin säästöbudjetin kannalta, niin herkästi tulee mielikuva ettei se onnistuisi. Mutta kyllä se alle 30-35  euronkin keskimääräisellä viikkobudjetilla on onnistunut jo pitkään, ainakin omasta mielestäni. Kun laskee mausteetkin eri kasveiksi. Ja kahvinpavut. Joku toinenhan voi käsittää sanan monipuolinen ihan eri tavalla. 

Sitten on heitä, jotka eivät ole huolissaan monipuolisuudesta, tai luottaa lähinnä perunan monipuolisuuteen kuten Spudfit Taylor, joka eli vuoden pelkillä perunoilla. (Linkit johtavat Youtubevideoihin.) Pääsi sillä elämäntapamuutokseen kiinni, ja menestyi muutenkin. Mielenkiintoinen ja ajatuksia herättävä tarina.

Kiitos kun luit, ja nähdään taas.



Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 105 € - Elokuu 3 ja 4 - 155 €/kk

 Elokuu pakettiin, loput ruokaostokset esiteltynä: = 8,99 € Sitruuna, 3,58 €/kg ,  500 g = 1,79 €/pussi Banaani reilun kaupan 1,432 kg x 1,59 €/kg = 2,28 € Luomu sitruuna 5,69 €/kg x 0,262 kg = 1,49 € Ruukkupersilja, unohtui kuvasta, 1,25 € Ananaspalat mehusta, unohtui kuvasta, 0,79 €/purkki Tofu Teriyiaki 1,39 € Tavallaan ensin hurjistuin, että taasenko meni yli 135 euroa ruokaan kuussa, mutta tuli ostettua myös marjoja, sekä laatikot papuja ja tomaattia, sekä kympillä ihan pelkkiä herkkuja. Eli paljon on siihen rahaan saanutkin, vaikka koko ajan tuntuu että kaikki kallistuu. Loppujen lopuksi tästä tuli ihan hyvä kuukausi.  26,44 € Suomalaisia marjoja: Mustikka 2 x 500g = 9,9 €/kg Mustikka 1kg = 8,99 € Puolukka 7,25 €/kg,  2 x 1,45 /200 g = 2,90€ Mustaherukka 7,75 €/kg,  1,55 €/200g x 3 = 4,65 € Marjat ja kaksia eri mustikoita. Huomasin toiset hieman edullisemmat mustikat lisäksi, kun olin jo laittanut koriin toisia. Olin että laitetaanpa mustikoita toisellekin...

WFPB - Ruokaostokset 50 €, Elokuu 1 ja 2

Elokuun ruokaostoksia, viikot 1-16.8. 2026 Piti käydä vain Minimanissa ja Lidlissä, mutta erinäisistä käytännön syistä päädyin Prismaan sekä Lidliin, ja päätin ostaa isoimmat ruokaostokset kerralla, ettei tarvitse asiaan saman tien palata. Poikkesin myös K-Supermarketissa, ja Minimanissa. Ainiin, ja Salesta taisin hakea kurkun ja tofun. Olen ilmeisesti käynyt kaikissa mahdollisissa kaupoissa, vaikka yritin pitää asiat yksinkertaisina. Yksinkertaiselta tämä elämä on tuntunut kyllä, eli ei sen puoleen.  Tässä Lidlistä.  Lidlin hedelmiä ja vihanneksia. Kaikki alle 1,5 €/kilo. Oatly luomu kauramaito 1,99 €/purkki, Prismasta = 5,97 € Juon kahvin yleensä mustana. Jos se ehtii jäähtyä, niin paras laittaa kauramaitoa ja sokeria. Luomu Oatly on siitä mielestäni ihmeellistä, että maistan jotenkin kerman ja rasvan.  Voi olla makuharha, koska siinähän ei ole lisättyä öljyä.  Kahvi jos on keitetty suodatinpussin läpi, siitäkin pitäisi olla ylimääräiset rasvat poistuneet. Nykyään ...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

WFPB - Ruokaostokset 70 € - Maaliskuu 4, 207 €/kk

 (Muokattu , Setämieskastikkeita ei saa enää. ) Loput maaliskuun ruokaostokset. Yhteensä maaliskuussa parisataa euroa, joka on siis yli tavoitteen. Eipä hätää mitään, sillä tässä kuussa tuli myös jatkon kannalta isoja säästöjä. Kuten marmeladit, taatelia pitkäksi aikaa, sekä luomu rusinoitakin pitkälle kevääseen. Ja sen verran tehokkaat ovat ostokset, että ei ole vieläkään kiire kauppaan vaikka on jo huhtikuu alkanut. Syyhyttää toki lähteä katselemaan paljonko pakastevihannekset maksavat, ja keksisikö jotain inspiraatiota huhtikuulle. Vielä on pakkasessa marjoja, euron banaaneita, ja jopa perunaa voi käyttää C-vitamiininlähteenä nyt kun olen oppinut sitäkin syömään myös raakana. Kuiva-aineet eivät ole loppumassa, voi tehdä leipää, keittää puuroja, keittää spagettia, on tomaattisäilykkeitä, ananaskakkukin on vielä tekemättä. Pakkasessa on vaikka mitä. Eli pärjäisin vaikka viikonlopun yli vielä komeasti.    =10.02 € Tumma makaroni 1,85 €/kg x 1,6 kg = 2,96 e Punaiset linssi...

WFPB - Ruokaostokset 7 € - Lokakuu 4 - 80 €/kk

Ruokaostospostauksen aika.  Katsotaan mitä tuli. Vältin ostelua ja kaupassakäyntiä, että saisin lokakuun ruokakulut alas.  Kaupassa kävelin vaikka minkä herkullisen ohitse. Haksahdin silti kalliiseen pikaruokaan, josta kuvat alempana. Tumma makaroni 1, 13€/ kg 400g,0,45  € X 2 = 0,90 € Omena Suomi 0,386 kg x 2,49  €/kg = 0,96 € Satsuma 0,99 €/kg x 0,564 kg = 0,56 € Ruukkupersilja 1,07 € Ruustinnan salaatti 1,79 € Piti laittaa koti mahdollisimman edustavaan ja sievään kuntoon hetkellisesti, ja siksi laitoin näitä ruukkuihin pöydille. Ostin tulilatvankin. Se maksoi vain alle 3 euroa Lidlissä, näillä pystyi täydentämään sisustusta vielä sitäkin halvemmalla. Salaattipurkin viereen mandariini- ja omena-asetelma. Edullista sisustamista hyötykasveilla. = 1,69  € Kauramaito Prismasta. Varsinaiset ruokaostokset tekivät n. 7  € , huvituksiin 7,90 € eli Picnicissä nautittu patonkisämpylä. En laske ruokakuluihin, mutta pitää tilittää jotta en ensin kerro vain koko...

WFPB - Viikon ruokaostokset - Kesäkuu 1. - 30 € - Muutto

Ostoksilla jatketaan.  Aivan eri meininki oli tämän kertainen muutto. Vuoden 2018 muuttoeväät olivat paljon eläinproteiinipainotteisemmat. Nytkin oli hieman vilunkipeliä ilmassa, vegaaninen suklaa, mutta se oli sellainen valinta. 2018 en ollut sen enempää ruoka-asioita miettinytkään, veuhtasin menemään vain. Uskaltaisiko laittaa kuvan niistä loppuun? *Ei herkille.* Vanhan asunnon siivouseväät siis tässä. 5.72 € Jouduin kaupassa kipaisemaan, koska eväsleipien kanssa sattui sekaannus. Kaupassa kipaiseminen oli yllättävän vaikeaa, koska tekemistä oli niin paljon. Piti ottaa pellillisestä sämpylöitä loput mukaan, ja jättää kaksi kotiin. Tulikin kaksi mukaan, ja loput jäi pois. Kaurahiutaletta, kikherneitä, banaaneja.  Muuttajan vinkit: mieti kylmiä eväitä esim kaura-ateria, tölkkipavut ruokatermari? leipaise illalla tai aamulla tuoreet sämpylät, peltileipätyyliin ilman kohotusta*, (*ilman kohotusta? Korjaus: Ilman vaivaamista.) tosi ihana jos ei tarvitse vanhaa jänkkileipää järsiä...

WFPB - Lanttu-perunakeitto - Paljon lanttua ja herneet

Miten saa lanttua kulumaan, jos ei ole tekemässä lanttulaatikkoa? Mieluiten resepti johon menee kunnollinen määrä kerrankin, eikä vain pientä palasta. Entä mihin voisi käyttää Split Peas - nimistä hernetuotetta, eli halkaistuja, kuivattuja herneitä? Jos ei keitä hernekeittoa. Ostin kerran Lidlistä ja olen siitä asti ihmetellyt, mitä niillä tekee. Eivät ole silti pakollisia tässä keitossa. Kiva keitto tai muhennos syntyy kun on tasapaino nesteen, vihannesten, perunoiden ja palkokasvien välillä.  Keittoajaltaan tämä keitto ei ole kaikista nopein, mutta jonkin verran pystyy vaikuttamaan raaka-aineiden valinnalla: Halkaistujen herneiden keittoaika on jopa 40 minuuttia. Nopeuttaaksesi prosessia voit niiden sijasta käyttää vihreitä tai punaisia linssejä, tai laittaa vain tölkistä kypsiä papuja. Valmista hernekeittoa voi myös laittaa sekaan.  Lantut saavat kiehua porkkanoiden kera ensin n. 10-15 minuuttia, jopa 20 minuuttia ennen, kuin lisätään perunat. Etteivät lantun palat jää raa-...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

WFPB - Ruokaostokset 12 € - Tammikuu 3, 126 €/kk

Tässä loput tammikuun 2025 ruokaostokset. Hintapohdintaa ja laskelmia perunasta ja kauramaidosta, mitä ne tulisivat maksamaan vuodessa ja paljonko niitä voisi mennä. Pakolliset vitamiinit ja lisäravinteet piti hankkia, niistäkin kuva. Ruokasuunnitelmaluonnos mitä lopuista voisi tulla, mitä on jäljellä tammikuussa. = 5,27 € Yleisperuna 2 kg, 0,90 €/kg = 1,79 € Jauhoinen peruna 2 kg 0,90 €/kg = 1,79 € = perunat yhteensä 3,58 € Porkkana 2 kg 0,85 €/kg = 1,69 € Perunat olisivat Salessa maksaneet reilusti yli 2 euroa säkki, kilohinta varmaan jopa 1,25 euroa. En muista, enkä ottanut kuvaa kun kävin, mutta jossain Salessa maksoi verkkokaupan mukaan jopa 1,23 €/kg. Eli kaksi kahden kilon säkkiä olisi tullut lähikaupassa maksamaan 4,90 €.  Säästin 4,90 - 3,58 €  = 1,32 € ostamalla Prismasta perunat. Jos käyttäisi vaikka 6 kiloa perunaa viikossa, se olisi vuodessa 312 kiloa. 0,9 kilohinnalla 280,8 € Jos peruna maksaa 1,25 euroa kilo, 6 kg perunaa viikossa vuoden on 390 ...