Siirry pääsisältöön

Kauppareissu WFPB

Säästöä säästöä: Hinnat ovat tietenkin aina suhteellisia, että paljonko menee viikossa mitäkin, ja onko se sitten halpaa vai kallista. 

Tällä kertaa oli mielessä  että alle 60 eurolla mentäisiin viikko tai parikin. Suunnilleen viisi kymppiä meni.

Muutama purkki kauramaitoa vielä, ehkä kympin edestä. Lisäksi tietysti haen perunaa vaikka joka päivä lähikaupasta, se jos kesken loppuu. Sitä vain on mahdoton ostaa jääkaappiin useita kiloja, että mahtuu muutakin. 

Kaapissa kun on valmiina paljon riisiä ja linssejä, jauhoja ja soijarouhetta, niin ei tarvitse sitten arkena rassata päätään semmoisilla. Voi keskittyä näihin tuoreisiin.

Tuotevalikoiman puolesta kaupasta ei ole oikein läheskään entiseen malliin edes ostettavaa, jos ei halua lisättyä rasvaa sisältävää ruokaa ostella, eikä herkkuosastoltakaan oikein löydy kuin tummaa vegaanista suklaata, niin säästöbudjetilla olo ei tunnu kaatuvan edes siihen, vaikka joissain ostoksissa valitsisi jopa luomua tavallisen sijaan, kuten banaaneissa. Taisi olla jotain kymmenen sentin hintaero kilohinnassa nytkin. Pitää kuitenkin korostaa, että luomu tai lisäaineen vältteleminen ei ole tässä ruokavaliossa mikään juttu ainakaan omalla kohdalla. Tärkeintä on välttää sitä lisättyä rasvaa, ja sen mukana sitten seuraa, että tulee vältettyä paljon muutakin.

Pakasteosaston antia:



Pakkasestahan löytyi marjoja jonkun verran valmiina, joten otin vain yhden mustikkapussin. 

Marjojen osto on itselleni mielenkiintoinen harjoitus. Ennen vanhaan entisellä ruokavaliolla minulle tuli harvemmin mieleen, että pitää ihan ostella mustikoita. 

Ennen marjat olivat mielestäni jotenkin kalliita. Mutta tv-sekotus Random tai joku täytelakritsipussi ei ollut.  Mutta nyt sitten tällä uudella ruokavaliolla yritän ostaa marjojakin, ja katson että jos kilohinta on jotain alle 10 euroa, se mahtuu  säästöbudjettiin ihan hyvin. 

Ei marjojakaan ole mikään pakko olla, ja yksi tai kaksi marjalaatua riittää hyvään elämään aina kerrallaan.

Jos jotakin ei ole, niin ottaa siitä vierestä toista. Jos kaali on loppu, niin lanttu kelpaa. Kaali ei tosin ole ikinä vielä ollut loppu mistään kaupasta, kertaakaan. Sitä minulla nyt oli ennestään.

Ei tarvitse muistaa kuin 4-6 asiaa kauppalistalla. Jotain vihannesta, jotain marjaa, jotain tärkkelyspitoista kuten peruna, jotain juuresta, kuteporkkanaa tai lanttua.


Jääkaappi ennen kauppareissua. Kyllä ne sinne solahtivat ruuat sitten. 

Entisellä ruokavaliolla oli täysin mahdollista minun onnistua siten, että viisikymppiä hurahtaa ja silti ei ole mitään syötävää, tai ruokaa. Alkaa tässä oppia jo.

Kommentit

  1. ..kaksi viikkoa 60 kympillä. Ja syödä voi vatsan täyteen joka päivä. Mitä ne sanoo että tervellinen ruoka on kallista!! 😯

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Näin on. Saa nähdä miten käytännössä, kaupassa on niin kiva käydä. Nytkin väikkyy mielessä sellainen K-kaupassa näkemäni viisipippurijärjestelmä, eli pippurimylly josta saisi viittä pippuria yhtä aikaa. Tein kotona vastaavan sekoituksen, ja toimi niin hyvin riisin päällä että mietin nyt hakeako. Vähemmän työlästä, toisaalta säästäminen ennen muuta. Mutta jos käyn kaupassa, ehkä voisi panna merkille, että se on sitten vain hupireissu.

      Poista

Lähetä kommentti

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 31 € - Helmikuu 5 - 220 €/kk

Helmikuun 2025 loput ruokaostokset. Ostoksien jälkeen kuvia shoppailuretkiltä. Ruokana paistettua naurista ja perunaa, sekä jälkiruoaksi kahvia purkissa.  Appelsiini Navel 1,455 kg x 0,99 €/kg = 2,59 € Hävikkibanaanit K-marketista 2,09 kg x 1 € = 2,09 € Banaanit pakkaseen. Kuorin ja laitan n. kolmeen osaan, pakastepussiin. Eri hyllyille pakastimessa, kuin leivät ym. Banaanit saattavat pussin läpikin imeä makuja muista ruuista, ja myös banaanista tarttuu herkästi aromit.  Nice creamia  muutamalla mustikalla ja banaanikeksiä on tullut nyt tehtyä paljon.  = 7,47 € Appelsiini Navel Egypti 1,188 kg x 0,69 € = 0,82 € Yleisperuna harjattu 4,44 kg x 0,75 €/kg = 3,33€ Naurispussi 0,99/kg x 2 =  1,98 € Lanttu Lidlistä 1,122 kg x 1,19 € = 1,34 € Nauris oli sekä Lidlissä että Prismassa 0,99 kilo. Lidlissä olisi tarvittu äppi laskemaan hinta 1,49 eurosta, mutta Prismassa onnistui ilman korttia. = 6,62 € Kurkkusalaatti 5,53 €/kg, 360 g =  1,99 € Kaurajuoma luomu Oatly 1...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Maaliskuu 1

Maaliskuun ensimmäisen viikon ruokaostokset. Ostosten jälkeen kahvisarvien tekoa pitkästä aikaa. Paljon kuvia. Kirpputorilla kierros, ja Puuilossa hankkimassa uusia keittiövälineitä. Vihannesleikkuri. Etsiessäni ratkaisua persiljan höyryttämiseen, törmäsin tietoon astiaturvallisuudesta. Varmasti monelle tuttua asiaa, mutta tuli nyt uudelleen ajankohtaiseksi koska lehtivihreiden syömiseen liittyy balsamiviinietikka, joka happona tehostaa kaikkien myrkkyjen irtoamista astioista, mikäli ne sellaisia sisältävät.  Postauksen loppupuolella jogurttikastike vielä, kun yritin tehdä tofuskagenia. Ja mitä lehtivihreitä vihanneksia näin kaupassa. Yleisperuna harjattu 0,75 €/kg x 4,56  kg = 3,42 € Naurispussi 0,99 €/kg Ei makutakuuta. Nauriita ostaessa kevättalvella on edettävä suunnitelma B takataskussa. Jouduin jopa 1/3 pellillisestä laittamaan pois kun tästä pussista tein paistettuja nauriita . = 5,76 € Persilja 1,29 € x 2 = 2,58 € Ruustinnan salaatti Prismasta 1,89 € Ruustinnan salaat...

WFPB - Suomenpata - Nauris, omena, palsternakka, kaura

Yhden astian ruoka kokonaisista kauranjyvistä ja riisistä. Jompaa kumpaa tai molempia. Vihanneksena naurista, omenaa, ja palsternakkaa. Tein kaksi versiota, nauris-omena ja palsternakka-omena. Tämän voisi varmasti maustaa minkä vain pataruoan mukaan. Meksikonpata, italianpata tai vaikka chili sin carne. Siksi ajattelinkin että nimi voisi olla suomenpata, koska onnistuu kauralla ja kotimaisilla kasviksilla. Vaikka kotimaisuusaste ei täysin 100% olisikaan. Ja tässä on osittain samoja ominaisuuksia kuin niillä pussihawaijinpadoilla ja -italianpadoilla, joita löytyi ennen vanhaan minunkin kaapistani. Ne olivat hyvä hätävara kun tarvitsi nopeasti ruokaa kattilallisen. Nyt voisi tehdä tästä hätävararuoan tekemällä tarvittavan maustesekoituksen valmiiksi.  Resepti-ideassa oli neljä lähtökohtaa: nopeus, alle puoli tuntia  kokonaisten kauranjyvien käyttäminen johonkin kasvisten keittoaika on yhteneväinen kauran ja riisin kera  vain yksi keittoastia tarvitaan Vihannekset voi ottaa ...

WFPB - Nauris uunissa - Paistetut nauriit

Maaliskuu tosiaan pyörähti käyntiin, ja ihme kyllä nauriita on nyt ollut jopa kahdessa kaupassa 0,99€/kg.  Näin kauniita ne ovat paistettuna. Jos näitä olisi vielä pääsiäisenä, saisi keltaista väriä pöytään.  En tiedä saavatko kaupat ne säilymään vielä pääsiäiseen asti optimaalisissa oloissa, mutta ei enää ainakaan kotijääkaapissa tunnu onnistuvan. *Lisäys 5.3. 2025: Alkaa olla kevät niin pitkällä, että nauriit eivät tahdo säilyä. Joten makutakuuta ei voi antaa. Syksyllä ja kesällä sitten uusi yritys, jolloin nauriit ovat parhaimmillaan. Ks. myös kommentit . * Nauris ei säily talven yli ihan niin hyvin kuin lanttu. Raakana en itse enää yritä näitä pistellä. Siksi tein uunissa. Koska nauriit myydään usein kilon pusseissa, näytän samalla miten saan menemään koko kilon kerralla. Nauriita ei tarvitse enää idättää jääkaapissa turhaan. Pesin nauriit. En kovin tarkkaan jäänyt kuuraamaan tuota rypyläistä osaa, koska leikkaan sen pois joka tapauksessa. Muutaman pienen otin tästä erill...

WFPB - Ruokaostokset 90 € - Kotivara - Helmikuu 3

Katsotaan tässä postauksessa mitä kuivaruokia hain varautumiseen. Ks. myös luentovinkki lopusta, ja blogin oikeasta ylälaidasta, lääkäri Soili Kasasen uusi luento kokokasvisruokavaliosta. Kotivaran kimppuun : Kaapissahan pitää olla tärkkelyspitoisia ruoka-aineita sekä mausteita. Palkokasveja. Leivontaan liittyviä, eli kaikki hiivat ja leivinjauheet. Tarkoituksenani on, ettei olisi pakko käydä kaupassa hakemassa muuta, kuin hedelmiä ja vihanneksia. Ja jotain pientä aina, mitä haluaa ja tarvitsee. Tässä on paljon enemmän, kuin se viranomaisten suosittelema kotivara, että pärjää kotona kolme päivää käymättä kaupassa.  = 9,11 € Täysjyvä vehnäjauho luomu 1,89 € Tumma Makaroni 400 g, 0,69 €, 1,73 €/kg =  1,38 € Kaurahiutale 1 kg x2, 0,98 €/kg  =  1,96 € Täysjyväspagetti 0,95 €/500g x 2 = 1,9 €  Ylistalon kuivatut herneet 2x500g, 0,99 /kg  = 1,98€/kg 5,8 kg, 20058 kcal, eli jaettuna 2000 kcal se tarkoittaa kymmenen päivän ruoat. Yllätyin Combino täysjyväspage...

WFPB - Ruokaostokset 55 € - Helmikuu 4

 Nyt hedelmä- ja vihannesostokset. Laitoin pöydän koreaksi tällä viikolla. = 25,5 € 9.2. ostoskeikka. Persilja Lidlistä  1,19 €  Ruustinnan salaatti Lidlistä  1,79 € Kiinankaali 0,626 kg x 3,29 €/kg = 2,06 € Lidl Luomu appelsiinit 2 x 2,89 €/kg = 5,78 € Lidl Omena Suomi 1,194 kg x 2,79 €/kg = 3,33 € Banaanitarjous Lidlissä 3,14 kg x 0,97 € =  3,04 € Porkkana 0,95 €/kg, 2 kg =  1,89 € Prisma Palsternakka 1,068 kg x 2,49 €/kg =  2,66 €  Prisma Bataatti Lidlistä 0,808 kg x 2,19 €/kg  = 1,77 € Nauris 0,511 kg x 2,29 €/kg =  1,17 € (nauriit 1)  Prisma Sitruuna luomu 0,140 kg x 2,99 €/kg =  0,42 € Maustekurkku 0,129 g x 3,1 €/kg = 0,4 € n. 12 kiloa hedelmiä ja vihanneksia tässä kuvassa. Keskimäärin alle tai päälle 2 €/kg. Jos 12kg jakaa sillä ravitsemussuosituksen 800g:lla niin tulos on 14 päivää vähintään.  Mutta, kuoria menee poistoon, ja suosituskin on minimi eikä maksimi. Voi kasviksia syödä vaikka kilon päivässä jos haluaa...

WFPB - Ruokaostokset 38 € - Helmikuu 2

Tässä postauksessa ovat viikon hevi-ostokset. Hain myös kestokassikaupalla kuivakaappitavaraa, ja niistä pitää tehdä eri postaus.  Tällä viikolla olen hilannut kotiin 1,5 kg marjoja,  12,3 kg perunaa 3,82 kg juureksia ja vihanneksia 4,5 kg hedelmiä Yhteensä yli 22 kiloa perunaa ja kasviksia. Siitä se n.12 kg oli perunaa ja loput 9,8 kg marjaa, hedelmää, juuresta ja vihannesta. = 12,67€ Porkkana 2 kg 0,95 €/kg 1,89 € Appelsiini Navel 1,636 kg x 0,99 = 1,62 € Omena Suomi 0,806 kg x 2,79 €/kg = 2,25 € Kaali 0,84 kg x 1,25 €/kg = 1,05 € Banaani luomu 1,244 kg x 2,09 €/kg = 2,6 € Lanttu 0,984 kg x 1,29 €/kg = 1,27 € Yleisperuna harjattu 2,653 kg x 0,75 €/kg = 1,99 € Kävin Prismassa ja ostin kuvassa olevat tuotteet, sekä marjoja. Ne laitoin heti pakkaseen. Tässä on yhteensä 10, 163 kiloa Prisman heviosastolta. Pyöristetysti 10 kg kauppakassi . ~3,8 kg vihanneksia ja juureksia porkkana, kaali ja lanttu  ~3,6 kg hedelmiä   2,653 kg perunoita  Kaikki muut paitsi ap...

WFPB - Ruokaostokset 12 € - Tammikuu 3, 126 €/kk

Tässä loput tammikuun 2025 ruokaostokset. Hintapohdintaa ja laskelmia perunasta ja kauramaidosta, mitä ne tulisivat maksamaan vuodessa ja paljonko niitä voisi mennä. Pakolliset vitamiinit ja lisäravinteet piti hankkia, niistäkin kuva. Ruokasuunnitelmaluonnos mitä lopuista voisi tulla, mitä on jäljellä tammikuussa. = 5,27 € Yleisperuna 2 kg, 0,90 €/kg = 1,79 € Jauhoinen peruna 2 kg 0,90 €/kg = 1,79 € = perunat yhteensä 3,58 € Porkkana 2 kg 0,85 €/kg = 1,69 € Perunat olisivat Salessa maksaneet reilusti yli 2 euroa säkki, kilohinta varmaan jopa 1,25 euroa. En muista, enkä ottanut kuvaa kun kävin, mutta jossain Salessa maksoi verkkokaupan mukaan jopa 1,23 €/kg. Eli kaksi kahden kilon säkkiä olisi tullut lähikaupassa maksamaan 4,90 €.  Säästin 4,90 - 3,58 €  = 1,32 € ostamalla Prismasta perunat. Jos käyttäisi vaikka 6 kiloa perunaa viikossa, se olisi vuodessa 312 kiloa. 0,9 kilohinnalla 280,8 € Jos peruna maksaa 1,25 euroa kilo, 6 kg perunaa viikossa vuoden on 390 ...

WFPB - Ruokasuunnitelma - Tammikuu 2025

Ruokasuunnitelman paikka, että näkee mitä voi tehdä.  Vihannekset jotka ovat suunnitelman pohjana, eli mitä on tallella aiempien ja viime kauppareissun jälkeen: 4 porkkanaa 1 lanttu + lantun palasia 1 iso nauris 2 bataattia, isoa 2 kiinankaalia 2 juuriselleriä 2 ylimennyttä omenaa 1 soijajogurtti puoli purkkia vaniljasoijajogurttia  Postauksen lopussa on vielä se tätä edeltävä  ruokasuunnitelma.  Raakasalaatiksi ja tuoreeksi vitamiiniksi on kiinankaalia, 2 omenaa, 3 tomaattia ja lanttu, ja pakastemarjoja.  Perunat ja tärkkelyspitoiset ovat tavallaan kuin juokseva vesi, niiden loppuminen ei tule ruokasuunnitelman esteeksi ja siksi luetteloin vain vihannespuolen. N. 20 perunaa, haen lisää jos loppuvat K-Marketin digitarjouslehdessä oli kaali euron kilo. Oli myös 1 €/kg tarjous perunoista, en tiedä oliko perunatarjous kaikissa K-Kaupoissa vai vain täällä. Siitä saisi salaatti- ja perunamäärää lisättyä jos noutaisi ne talteen. 1. Maanantai Palsternakkapihvit ....

WFPB - Kauranjyvät - Riisin tilalle - Villikaura ja Tyrnävän

Kauraryynien ohje lisukkeeksi :    2 dl ryynejä, 3,5 dl vettä .  20min. Riisin tilalle kotimaista vaihtoehtoa. Pidän aina silmät auki,  jos löytyisi jotain kivaa. Huomasin naapuruston Sale-kaupan poistokorissa tuotteen, jota en ole tiennyt olevan olemassakaan, eli Myllärin Villikauran.  Koska riisille on aina kiva löytää vaihtoehtoja, tartuin pakkauksiin ja ostin ne pois. Kilohinta normaalisti oli n. 4 euroa, Prismassa   3,67 €/kg , 3,49 €/paketti. mutta puoleen hintaan näille jäi hintaa n. 2 €/kg. Tässä postauksessa samalla myös Tyrnävän kauraryyni, joka on vastaava tuote ja edullisempi. 3.11.2023 Onko tuote sitten kokonaan poistumassa, vai vain sieltä Salen valikoimasta? Joka tapauksessa, sillä ei ole väliä, koska osoittautui että nämä ovat melko samanlaisia kauranjyviä, kuin Tyrnävän kauraryynitkin joita minulla sattui olemaan valmiina. Kauranjyviä myydään varmaan monen muunkin merkkisenä.  Villikaura-nimi tuo mieleen kauran, joka kasvaisi vill...